Tenisti Tímu Európy vyhrávajú 6:4 nad Tímom sveta po sobotňajších dvojhrách na Laver Cupe. Štyri body pre európsky výber získali v druhom hracom dni Talian Matteo Berrettini a srbský tenista Novak Djoković. V sobotu sa bude hrať ešte štvorhra.

V českých komunálnych voľbách získali najviac zastupiteľov nezávislí, zo strán to boli ľudovci, Babišovo ANO vyhralo voľby v siedmich krajských mestách. Účasť presiahla 46 percent.

Do druhého kola senátnych volieb v Česku postúpila aj Jana Nagyová, ktorá je spolu s Babišom obžalovaná v kauze dotačného podvodu na farme Čapí hnízdo. Súperiť o týždeň bude so súčasným predsedom Senátu Milošom Vystrčilom.

Vo veku 77 rokov zomrel bývalý hokejový tréner Vladimír Šťastný a držiteľ kompletnej medailovej zbierky v pozícii asistenta trénera pri slovenskej reprezentácii. Informáciu o úmrtí SZĽH potvrdila jeho najbližšia rodina. Vladimír Šťastný bol bratom hokejistov Petra, Antona a Mariána Šťastných.

Vladimír Šťastný. Foto - tasr

Ruská polícia zatkla okolo 743 ľudí, zákroky proti demonštrantom proti mobilizácii boli podľa médií miestami brutálne. Informoval OVD-Info. Protesty zvolala ľudskoprávna organizácia Vesna.

Foto - ap/tasr

V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Príslušnosť k jednej z cirkví v krajine roky určovala aj politické presvedčenie. Vo väčšine boli protestanti, ktorí podporovali zotrvanie Severného Írska v Spojenom kráľovstve, zatiaľ čo katolíkmi podporovaní republikáni sa stále usilujú o pripojenie k Írskej republike.

Ruský minister zahraničia Lavrov v prejave pred Valným zhromaždením OSN obvinil Západ, že sa snaží zničiť a rozdeliť Rusko. Vyhlásil, že západná rusofóbia teraz nadobudla „nebývalé a groteskné rozmery“. Ohradil sa tiež proti kritike Moskvou organizovaných pseudoreferend v okupovaných častiach Ukrajiny.

Podľa zoológa Daniela Jablonského sú mnohí obyvatelia Afganistanu po rokoch konfliktu podozrievaví a myslia si, že miestny výskum živočíchov môže slúžiť ako zámienka na získavanie informácií o check-pointoch, zbraniach vojakov či o umiestnení elektrického vedenia. „Je to bývalá vojnová krajina a stále v nej nie je pokoj,“ vraví vedec.

Švajčiarska ministerka životného prostredia odporúča občanom, aby cez zimu šetrili energie napríklad tým, že sa budú sprchovať vo dvojiciach. Túto aj ďalšie zábavné udalosti týždňa komentujú humoristi v novom dieli podcastu Denníka N Toto vystrihneme.

Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na poslankyňu Romanu Tabák (Sme rodina) za fyzické napadnutie. Napísala to na facebooku. Incident sa mal stať v bratislavskom podniku.

Martinovi Budayovi sa podarilo dostať do UFC, čo je v rámci MMA najvyššia možná úroveň. Bojové športy pritom preňho boli spočiatku len prostriedok chudnutia. „Po prvom úspechu mi to zachutilo a povedal som si, že to vyskúšam robiť naplno,“ hovorí 30-ročný Slovák.

Na karikatúre najvýznamnejšieho ruského politického karikaturistu Sergeja Elkina stojí Vladimir Putin na kremeľskom múre s roztiahnutými rukami. „Tak čo ešte musím urobiť, aby ste sa konečne začali búriť,“ pýta sa. Putinovo rozhodnutie vyhlásiť mobilizáciu vyvolalo medzi Rusmi paniku, no zatiaľ neviedlo k masovým protestom, píše Guardian.

Karikatúra - Sergej Elkin

Čoskoro sa koná festival Next, hudobná výchova pre dospelých mimo stredných prúdov. A možnosť na skúmanie, kde sa hudobne nachádzame. Okrem toho v novom High 5ive: severské anti-krimi Kalmann, (ne)potrebné veci od Atypyk, opäť famózny Moses Sumney i smútočný ornament masy.

Čo pre podnikateľov znamená, že zakladateľ značky Patagonia sa vzdáva firmy v prospech planéty? Že budú čeliť nepríjemnej otázke, píše Zelený newsfilter. Prečo neurobíte to isté?

Podľa predbežných výsledkov komunálnych volieb v Česku vo väčšine krajských miest zvíťazilo ANO Andreja Babiša. Súboj sa rysuje v Brne, kde po sčítaní necelej štvrtiny hlasov vedie spoločná kandidátka ODS a TOP 09 tesne s 23,2 % nad ANO (21,7 %). (deník n)

Martin Svrček je mimoriadne ambiciózny, Juraj Sagan je veselá povaha, a keďže je skúsený, vždy bol ideálnym kapitánom tímu, hovorí športový riaditeľ cyklistickej reprezentácie Jakub Vančo v reportáži z pretekov Okolo Slovenska. Vančo opisuje aj to, ako predvlani vo veku 25 rokov viedol Juraja Sagana a dosiahli spolu výborný výsledok.

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona povedal pred zápasom s Bieloruskom, že má pozitívnu náladu. „Výber hráčov na zápas bude ťažký. Po piatom a šiestom tréningu som videl u všetkých veľkú vôľu pracovať. Všetci sú zdraví a vo forme,“ povedal Talian.

Ľubica Blašková zo strany Vlasť sa zúčastnila na pseudoreferendách na Rusmi okupovaných územiach na Ukrajine v Luhansku ako „medzinárodná pozorovateľka“. Podľa jej slov „chcela byť súčasťou tohto procesu, pretože ide o historickú udalosť“.

Bývalý nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal sa podrobil operácii nádoru na semenníkoch. „Cítil som na svojom tele zmenu. Išiel som k lekárovi a rýchlo ma previezli do nemocnice, kde potvrdili, že mám rakovinu semenníkov,“ uviedol 2-násobný celkový víťaz Svetového pohára.

NASA pre tropickú búrku znovu odložila štart novej rakety Space Launch System s modulom Orion k Mesiacu. Ide o už tretí odklad štartu testovacej misie, po ktorej budú v prípade úspechu nasledovať cesty na Mesiac s posádkou. (nasa, čtk)

Časť súčasnej pokrokárskej ľavice býva prirovnávaná k puritánskym osadníkom v Novom Anglicku 17. storočia, píše Ondřej Štindl. „Cyklus vzostupov a ústupov myslenia s rysmi puritanizmu bude pokračovať. A možno nielen v Amerike, ale aj v iných krajinách, kde je verejná debata cez sociálne siete istým spôsobom amerikanizovaná.“

V Košiciach má pri Hornáde perspektívne vzniknúť nové centrum. Zdalo sa, že ľavý breh rieky zostane navždy hluchou zónou. Nehovoriac o tom, že mesto sa všeobecne nedokázalo k rieke priblížiť. Veľká urbanistická súťaž teraz štartuje rozsiahly a dlhodobý proces, ktorý to chce zmeniť.

Víťazný urbanistický návrh nového centra Košíc (vpravo od železnice). Vizualizácia - gogolák + grasse

Kopanecké horské lúky sa bežne kosili dva- až trikrát ročne. Sucho však dovoľuje kosiť už len raz a tráva je riedka. Zvyšuje sa tak záujem o seno. „Pred pár rokmi ho nikto nechcel,” hovorí Peter Olekšák zo Správy Národného parku Slovenský raj. „No minulý rok sa všetko vysušilo, odviezlo dole a počas zimy ním kŕmili kone. Aj tento rok už miestny gazda časť sena odviezol.“

Kopanecké lúky, vzadu Kráľova hoľa. Foto – Soňa Mäkká

Putin podpísal zmeny v trestnom zákonníku, ktoré sprísňujú postihy za zločiny spáchané počas mobilizácie. Schválil aj možnosť zjednodušeného získavania občianstva pre cudzincov, ktorí vstúpia do ruskej armády.

Odborníci odhadujú, že až viac než 12 % dospelých trpí minimálne jednou poruchou osobnosti. Týždeň v zdraví popisuje, čo o poruchách osobnosti vieme.

Analytik Josef Kraus predpovedá, aký bude ďalší vývoj v Iráne: očakáva, že masové protesty budú ešte pár dní pokračovať, no postupne stratia na intenzite. Demonštrácie sú živelné, ale chýba im líder a jasné požiadavky voči režimu. Ich spúšťačom bola smrť 22-ročnej Kurdky, ktorú zadržali pre nesprávne nasadený hidžáb.

Irán ľutuje rozhodnutie Kyjiva obmedziť diplomatické vzťahy s Teheránom pre dodávky iránskych bezpilotných lietadiel ruskej armáde. Ukrajina by sa nemala nechávať „ovplyvniť tretími stranami“, ktoré sa usilujú o zničenie iránsko-ukrajinských vzťahov, oznámilo iránske ministerstvo zahraničia.

Britský pretekár F1 Lewis Hamilton by pred koncom kariéry chcel absolvovať jednu veľkú cenu v Afrike. „Chodíme po rôznych miestach, aby sme upozornili na krajiny a komunity v nich. Pracujem na tom, aby sa Afrika vrátila do kalendára F1,“ uviedol 7-násobný majster sveta.

Rusko zbavilo funkcie námestníka Dmitrija Bulgakova, ktorý zodpovedal za armádnu logistiku. Personálna zmena sa odohráva na pozadí ruskej mobilizácie aj problémov so zásobovaním ruských vojsk bojujúcich na Ukrajine.

V piatok večer v ruskom mestečku Boľšerečie neďaleko Omska polícia a vojaci násilím nakladali do autobusov ľudí, ktorí dostali povolávací rozkaz. Rozhorčení muži sa snažili dostať do autobusov aj policajtov so slovami, že pôjdu s nimi na front. Polícia sa uchýlila k násiliu. (siberal.org)

Rómovia zvlášť, zvyšok obce zvlášť. Takto na dvoch miestach oslavovali Deň obce Sokoľany v okrese Košice-okolie. Starosta František Beregszászi tvrdí, že si to vyžiadala samotná rómska komunita, ale nevedel pomenovať konkrétneho Róma, ktorý by to potvrdil. Niektorí z nich hovoria o segregácii.

Oslava dňa obce v rómskej osade. Foto - archív Denníka N

Od februára odišlo z Ruska asi 300-tisíc ľudí, píše Edward Lucas. „Zmenia títo ľudia svoj smútok a hnev na účinný odpor voči vládcom? Stanú sa nástrojom Kremľa, ktorý rozvráti krajiny, ktoré im poskytli útočisko? Alebo budú len vybíjať svoju energiu v nezmyselných hádkach?“

V Česku sa skončili voľby do zastupiteľstiev miest a obcí a hlasovalo sa aj v prvom kole volieb do senátu. Výsledky budú známe ešte dnes, v Prahe a v Brne by mohli nabrať finálne obrysy okolo 19. hodiny, v Ostrave aj skôr. (deník n)

Rafael Nadal sa odhlásil z Laver Cupu, pretože chce byť pri pôrode svojej manželky. Španielsky tenista v piatok odohral štvorhru s Rogerom Federerom, pre ktorého to bol posledný zápas v jeho aktívnej kariére. Namiesto Nadala bude za Tím Európy hrať Brit Cameron Norrie.

Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie.

Účasť na pseudoreferendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Okupačné úrady však nútia podľa miestnych úradov hlasovať aj bez dokladov.

Nemecký motocyklový pretekár Leon Langstädtler mal smrteľnú nehodu v tréningu na preteky medzinárodných majstrovstiev Nemecka v triede Superbike. 24-ročný Nemec zahynul priamo na okruhu Hockenheimring, keď do neho narazil ďalší jazdec.

Poľsko po sprísnení obmedzení neumožnilo vstup do krajiny desiatkam Rusov. Od pondelka do štvrtka bol vstup do krajiny zamietnutý 54 ruským občanom.

Rusko nikdy nemalo tradíciu rímskeho práva ani ničoho podobného, čo by zdôrazňovalo posvätnosť majetku, hovorí novinár Petr Koubský, ktorý napísal Stručné dejiny Ukrajiny a Stručné dejiny Ruska. „Vec, pozemok alebo otrok patrili tomu, kto mal silu uhájiť si vlastníctvo.“

Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak si je „takmer na sto percent istý“, že parlament v nejakej podobe schváli štátny rozpočet. Rozpočtové provizórium si podľa neho nemôže dovoliť nikto.

Litva neposkytne azyl Rusom, ktorí utekajú z krajiny. „Rusi by mali zostať a bojovať. Proti Putinovi,“ napísal litovský minister zahraničia Landsbergis na Twitteri.

14-ročný ruský tenista dostal 9-mesačný zákaz činnosti za pozitívny test na meldónium. Medzinárodná agentúra pre tenisovú integritu nezverejnila s ohľadom na vek hráča jeho meno, no uviedla, že test mal pozitívny ešte v januári tohto roka.

Putin nedovolil ruským vojakom stiahnuť sa z Chersonu. Píše o tom denník New York Times s tým, že Putin sa v posledných týždňoch viac zapojil do strategického vojenského plánovania invázie na Ukrajine. Stiahnutie z Chersonu by pritom ruskej armáde umožnilo usporiadane odísť cez Dnipro a ochrániť životy vojakov aj vybavenie.

Rad Rusov utekajúcich pred mobilizáciou je na rusko-gruzínskej hranici aktuálne podľa BBC dlhý okolo desať kilometrov. Ľudia čakajú na prekročenie hranice vyše 20 hodín.

Mladí Rusi prechádzajú rusko-gruzínsku hranicu. Foto - TASR/AP

Po celom Rusku sa okolo 17.00 h začnú protesty proti Putinovej mobilizácii, ktoré zvolala ľudskoprávna organizácia Vesna (Jar). Ojedinelé protesty sa však konajú po celý deň. V Tomsku stihla ruská polícia zadržať štyroch ľudí. K ďalším protestom došlo v Ulan-Ude, Čite či Irkutsku. (meduza)

Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach, nielen na Ukrajine, píše Jan Kudláček. „Ázia začína pociťovať oslabovanie Ruska,“ tvrdí v komentári. Putinovi robí starosti čoraz silnejšia konkurencia Turecka a najmä Číny.

Foto - TASR/AP

Ruské banky prišli v dôsledku sankcií po invázii na Ukrajinu o vyše 26 miliárd eur. Povedal to zástupca ruskej centrálnej banky.

Na očkovanie proti covidu vakcínami upravenými na omikron je k sobotňajšiemu ránu prihlásených 4382 ľudí. Ďalších 1966 osôb má na očkovanie pridelený termín.

Problém so smogom v poľskom Krakove sa tento rok prehĺbi. „Túto zimu môžete spaľovať všetko,“ povedal Jaroslaw Kaczyński. Niektoré sídliská v Krakove nemajú vlastnú kanalizáciu a v podhorských dedinách je v dôsledku kúrenia uhlím či odpadkami obrovský smog.

Rusi vyzerajú rovnako ako my, sú súčasťou našej najšpičkovejšej kultúry a podobne. Ľahko sa pri tom prehliadne, že sú naozaj iní, hovorí novinár Petr Koubský, ktorý napísal stručné dejiny Ukrajiny a Ruska. V rozhovore opisuje, o aké predsudky a ilúzie pri písaní prišiel, a ktoré časti dejín by dorozprával, ak by mal neobmedzený rozsah.

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Nové na Dennikn.sk

20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej 12:59Rusi v medzivojnovom exile 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni? 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí RoddickVčera 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilmsVčera 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlamentVčera 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo životVčera 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny neboloVčera 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémyVčera 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český ministerVčera 17:01Vetrákov návrh chce pripomienkovať aj NBS. Odvod by sa dotkol stoviek subjektov pod jej dohľadomVčera 16:53Putkan nemobilizuje, on ich posiela do okupantskej vojny (udalosti týždňa)Včera 16:07SaS po odchode z vlády klesla, potenciál Smeru aj Hlasu zostáva okolo 30 percent (prieskum Ipsosu)Včera 15:14Zoskupenie tretej Ficovej vlády je znova na svete. V PrešoveVčera 15:01Oslava dňa obce na východe: Rómovia v osade, zvyšok dediny na ihriskuVčera 14:41Firemný newsfilter: Slovenský Volkswagen siaha po luxusných elektroautách a úradmi šikanovaná firma závod predsa len postavíVčera 14:27Rusi neutekajú pred vojnou, ale pred povinnosťou zabíjať a hrozbou, že sami budú pri tom zabitíVčera 14:23Danglár: Ruská trojkaVčera 14:00Celulitídu nemá len jedna z desiatich. Zabudnite na prípravky, pomoc je lacná, no aj prácnaVčera 13:20Vývoj bojov (211. deň): Nie, Rusko sa proti Putinovi nebúri, muži poslušne odchádzajú na jatky