Vstup do EÚ je jedinou zárukou prežitia Moldavska ako slobodného štátu, povedala jeho prezidentka Maia Sanduová počas návštevy Charlesa Michela. Predseda Európskej rady ocenil odhodlanie krajiny pre reformy a poukázal na vysoký počet prijatých utečencov z Ukrajiny.

Do našich kín sa dostal film Blízko, s ktorým režisér Lukas Dhont ašpiroval na Oscara. Nepozerá sa naň ľahko, ba možno vás úplne rozseká na kusy, lebo spôsob, akým Dhont hovorí o krehkom období formovania identity, je mimoriadny, píše Jana Močková.

Americké akcie dnes mierne zoslabli. Investori predávali IT akcie a vyhodnocovali vystúpenia zástupcu amerického Fedu Michaela Barra pred výborom kongresu. Ten okrem iného povedal, že Silicon Valley Bank si pred svojím pádom počínala „príšerne“ pri riadení rizík.

Americké drony lietajú po incidente s ruskou stíhačkou ďalej od Krymu, čo obmedzuje zber spravodajských informácií. Pre CNN to uviedol nemenovaný vysokopostavený zdroj z americkej armády.

Škótski futbalisti v Glasgowe vyhrali nad Španielskom 2:0 a po dvoch zápasoch bez inkasovaného gólu vedú skupinu A kvalifikácie o Euro 2024. Oba góly strelil Scott McTominay z Manchestru United. Chorvátsko vyhralo v Turecku 2:0.

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov proti nepopulárnej dôchodkovej reforme, podľa odhadov polície sa ich zúčastnilo 740-tisíc ľudí. V Paríži aj v ďalších mestách sa demonštranti dostali do potýčok s políciou. Ďalšie štrajky ohlásili odborári na 6. apríla.

Slovenskí futbalisti do 19 rokov vyhrali nad Estónskom 3:1, ale o rozdiel jedného gólu v skóre nepostúpili na ME svojej vekovej kategórie. 5. skupinu elitnej fázy kvalifikácie vyhrali pred Slovákmi Gréci.

Na väčšine územia Slovenska sa v noci môže vyskytnúť mráz, miestami teplota poklesne až na −16 stupňov. Meteorológovia varujú aj pred víchricou na horách a najmä na severe stredného Slovenska hrozia i snehové záveje a jazyky.

Francúzsky parlament uznal ukrajinský holodomor za genocídu. Za uznesenie o hladomore, ktorý v 30. rokoch minulého storočia vyvolal Stalinov režim, hlasovali poslanci takmer jednohlasne. Za genocídu ho vlani uznal napríklad aj Európsky parlament či nemecký spolkový snem. (čtk)

Šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás vypovedal, že Peter Tóth v roku 2018 omylom vydal vyšetrovateľom iný USB kľúč a vtedajší šéf NAKA Zurian ho potom žiadal, aby ich vymenil. Juhás, ktorý viedol tím Kuciak, na súde vravel, že k vyšetrovateľom sa tak dostala Tóthova rešerš o aktuálnom dianí a Kočnerových vyjadreniach.

Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšie, píše Newsfilter po tom, čo české železnice adresovali tým slovenským nahnevaný list. „Nie je to chyba kapitalizmu ani demokracie. Na vine sú obyvatelia tejto krajiny, ktorí vo svoj prospech nedokážu využiť jedno ani druhé. Česi napriek tomu, že majú tiež ďaleko k dokonalosti, jednoducho svoju šancu využívajú lepšie.“

Maďarská prezidentka Katalin Nováková podpísala ratifikáciu vstupu Fínska do NATO. Súčasne vyjadrila nádej, že maďarskí poslanci čoskoro ratifikujú aj prijatie Švédska.

Slovensko sa stalo európskym skokanom v počte vzdelávaných medikov za posledných 10 rokov, no takmer vôbec sme nezvýšili počet slovenských absolventov, hovorí František Múčka z rozpočtovej rady. „Ak majú naše lekárske fakulty dosť kapacít, aby viac ako 40 % študentov tvorili zahraniční samoplatcovia, nie je dôvod, aby nevzdelávali viac tunajších študentov.“

Najväčšia kryptoburza Binance čelí žalobám za to, že Američanom umožnila obchodovanie, aj keď na to nemala registráciu. Mala im pomáhať vyhýbať sa kontrole dodržiavania regulácií využívaním sietí VPN. Hrozia jej pokuty a zákaz činnosti v USA.

Minister Naď by chcel ešte do volieb objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh 4×4. Náklady by mohol pokryť vládny grant z USA. „Predpokladáme, že nákup by nebol spojený s doplatkom,“ tvrdí ministerstvo. SNS chcela na túto techniku minúť 800 miliónov.

Ministerstvo obrany predbežne vybralo vozidlá 4 x 4 Oshkosh. Foto - MO

Nemecké Porsche napokon preinvestuje na Považí až miliardu eur, štyrikrát viac, ako pôvodne plánovalo. Pôjde o najväčšiu investíciu na Slovensku posledných rokov. V závode pri Novom Meste nad Váhom sa budú vyrábať batériové moduly do elektromobilov. Jeho prvá etapa sa už začala stavať.

V Lisabone útočník nožom zabil dve zamestnankyne moslimského centra a niekoľko ďalších ľudí zranil. Podľa polície išlo o utečenca z Afganistanu, ktorý v centre vyhľadával pomoc. Jeho útok vyšetrujú ako možný teroristický čin. (tasr, ap)

Obavy finančných trhov z bankovej krízy ustúpili, čo pomohlo euru vrátiť sa k predošlému rastu, ukazuje Graf dňa. Európskej mene pomáha, že v eurozóne sa počíta s prudším zvyšovaním úrokov ako v USA, podľa ING sa môže euro čoskoro posilniť na úroveň 1,10 dolára.

Holandský muž, ktorý bol roky darcom spermií, čelí žalobe, podľa ktorej sa stal biologickým otcom stoviek detí, čím ďaleko prekročil pravidlá darcovstva. Na súd sa obrátili rodiny, podľa ktorých neuváženým správaním zvýšil riziko náhodných príbuzenských zväzkov a incestu.

Dohoda, ktorá má ochrániť Zaporižskú jadrovú elektráreň pred haváriou, je blízko, vraví šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi. Upozornil, že v oblasti zosilneli boje, čo zvyšuje aj riziko zasiahnutia alebo poškodenia elektrárne.

Spojené štáty podporujú zriadenie osobitného tribunálu, ktorý by súdil Rusko za zločiny na Ukrajine, oznámilo americké ministerstvo zahraničia. Navrhuje, aby bol takýto orgán zakotvený v ukrajinskom súdnom systéme a zároveň mal „medzinárodné prvky“.

Najviac emisií v doprave v EÚ vytvárajú osobné autá, ukazujú dáta Európskej environmentálnej agentúry. Predstavujú oveľa väčší problém než kamióny, nákladné lode a lietadlá. Preto Európska komisia tlačila na zákaz predaja nových spaľovacích áut už v roku 2035.

Robert Kaliňák sa priblížil k návratu do veľkej politiky aj k súdnemu procesu, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Keď pred rokmi s hanbou opustil politiku, bolo už to ťažko predstaviteľné. Predstava, že by mal priamo kandidovať a po voľbách mal možnosť stať sa znova ministrom vnútra, bola rovno sci-fi. Ale teraz sa nedá vylúčiť.“

Novela na zrýchlenie prípravy diaľnic, ktorú v utorok schválil parlament, môže mať najväčší dosah na R4 na východe do Poľska a na D1. Mnohé ďalšie úseky sú totiž ešte v skorej etape prípravy, takže sa ich zrýchlený režim nedotkne.

Maroš Žilinka vraví, že v prípade Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela zanikla jeho právomoc rozhodnúť o ich podaní podľa paragrafu 363, keďže podaním obžaloby na súd sa skončilo prípravné konanie. „Z toho dôvodu sa ani nemôžem a neviem vyjadriť k prípadnej dôvodnosti alebo nedôvodnosti návrhov obvinených,“ napísal generálny prokurátor na Facebooku.

Grécka polícia zatkla dvoch cudzincov podozrivých z terorizmu, ktorí sa v krajine údajne chystali spáchať rozsiahle útoky na symbolicky významné ciele. Podľa vyjadrenia polície boli súčasťou zahraničnej teroristickej skupiny a boli v záverečnej fáze príprav útoku.

Parlament schválil teplárenskú novelu, vďaka ktorej sa ľudia budú môcť jednoduchšie odpájať od centrálneho vykurovania. Odberateľ bude môcť využívať vlastný zdroj tepla, pokiaľ bude ekologickejší.

Nemecká ministerka vnútra označila odporúčanie MOV na návrat Rusov a Bielorusov k súťažiam ako „facku do tváre“ všetkých ukrajinských športovcov. Podľa poľského ministerstva zahraničných vecí je to deň hanby pre Medzinárodný olympijský výbor.

Ak by štát vyplácal za účasť vo voľbách odmenu 500 eur, ochotu ísť voliť deklarovalo v prieskume AKO takmer 90 percent voličov. Bez odmeny záujem o voľby prezentovalo asi 67 percent voličov. Približne tri percentá respondentov potom priznalo, že by volilo stranu, ktorá odmenu za voľby vybavila. AKO urobilo prieskum začiatkom marca, zverejnila ho TV Joj v relácii Analýzy Na hrane.

Výnimka pre syntetické palivá, ktorá umožní predávať v EÚ nové autá so spaľovacími motormi aj po roku 2035, pomôže najmä športovým značkám, ako sú Porsche a Ferrari. Denník E odpovedá na desať základných otázok o zákaze predaja nových spaľovákov.

Vybraná skupina vodičov tretích krajín bude môcť dostať slovenské víza. Návrh ministerstva práce schválila vláda, platiť začne už v tomto roku.

Parlament schválil novelu, ktorá má zrýchliť prípravu niektorých úsekov diaľnic. Hodnotenie viacerých veľkých projektov zo strany Útvaru hodnoty za peniaze sa posunie do neskoršieho štádia.

Šéf jadrového dozorného orgánu OSN označil situáciu v Zaporižskej elektrárni za veľmi nebezpečnú a nestabilnú. Rafael Grossi pripomenul, že elektráreň prišla od začiatku vojny už šesťkrát o svoje externé napájanie a reaktory vtedy museli chladiť pomocou núdzových generátorov.

Už len do piatka sa dá požiadať o regulované ceny plynu a elektriny pre rok 2024. Túto možnosť majú niektorí zraniteľní odberatelia, ako napríklad domovy dôchodcov. Jej výhodou je stabilná cena. Pri plyne však zatiaľ regulované ceny plynu vychádzajú vyššie ako trhové.

Súd prepustil z väzby Miloslava Weizera, ktorému pre vypestovanie niekoľko rastlín marihuany hrozí dlhoročný trest väzenia. Neprávoplatne bol odsúdený až na 16 rokov väzenia, vo väzbe bol od septembra 2020.

Nového šéfa škótskych nacionalistov Humzu Yousafa podľa očakávania zvolili aj za premiéra. Po hlasovaní parlamentu povedal, že sa bude usilovať o nezávislosť Škótska a chce, aby sa stalo súčasťou Európskej únie.

USA informovali Rusko, že s ním prestanú zdieľať údaje o svojich jadrových zbraniach, píše Wall Street Journal. Dôvodom je ruské februárové pozastavenie účasti na dohode Nový ŠTART, ktorá obmedzuje počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

Volodymyr Zelenskyj navštívil Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny, ktorú armáda pred rokom oslobodila od Rusov. Je to už šiesta oblasť, ktorú prezident za týždeň navštívil. Vojakom a civilistom povedal, že Ukrajina vo vojne dozaista zvíťazí.

Ministertsvo dopravy bude od 1. mája dotovať obnovu historických vozidiel. Žiadateľmi o dotáciu môžu byť neziskové organizácie alebo občianske združenia. Žiadateľ by mal spolufinancovať obnovu dráhového vozidla minimálne vo výške 20 %.

Parlament schválil uznesenie odsudzujúce ruské zločiny páchané na ukrajinských ženách a deťoch. V uznesení sa píše, že Národná rada vyjadruje mimoriadne znepokojenie nad správami o vraždení, mučení a znásilňovaní žien a detí na Ukrajine.

Je to prehnaný aktivizmus v oblasti životného prostredia, povedal predseda SaS Richard Sulík o schválení zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi. Povedal, že prírodu treba chrániť, ale opýtal sa „za akú cenu“.

Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.

Nárok na celý príspevok pri narodení dieťaťa bude mať matka od 1. mája aj na štvrté dieťa. Zmenu zavádza schválená novela zákona príspevku pri narodení dieťaťa, ktorú predložila Anna Záborská (OĽaNO).

Národná rada prijala „antiuznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Konzervatívni poslanci v ňom namietajú, že takto europarlament zasahuje do suverenity Slovenskej republiky.

V Bulharsku sú už druhý deň po sebe zatvorené desiatky škôl, ktoré dostali mailom bombové vyhrážky. Vyšetrovatelia preverujú prepojenie hrozieb na Rusko, o pomoc požiadali aj americké tajné služby.

Maďarská centrálna banka ponechá kľúčové úrokové sadzby na ich súčasnej úrovni. Chcú tým zabezpečiť ukotvenie inflačných očakávaní a dosiahnuť inflačného cieľa udržateľným spôsobom.

Medzinárodný olympijský výbor odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov na medzinárodné súťaže, pokiaľ budú štartovať ako jednotlivci pod neutrálnou vlajkou a nebudú mať žiadne prepojenie na armádu.

Gazprom na týždeň pozastaví vývoz plynu do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri. Dôvodom sú údržbárske práce, ktoré majú podľa dohody vykonať dvakrát do roka.

Barmská junta rozpustila bývalú vládnu Národnú ligu pre demokraciu, ktorú vedie väznená držiteľka Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij. Liga je medzi štyridsiatkou strán, ktoré nesplnili termín a podmienky registrácie do sľúbených volieb. Podľa kritikov nebudú mať žiadnu dôveryhodnosť. (reuters)

Smer ide do volieb s manažérom Robertom Kaliňákom, boľševickým heslom z roku 1917 a tentoraz sľubuje aj program. Naposledy vo voľbách v roku 2020 nemal žiadny, predstavil len tri priority. V roku 2016 zasa kandidoval s programom na jednom liste formátu A4. Text obsahoval najmä všeobecné frázy.

Najčítanejšie teraz

Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVýstavba novej miliardovej investície Porsche na Považí sa rozbehla už začiatkom tohto roku Foto - Dennik E Ivan HaluzaVývoj bojov (397. deň): Kým Ukrajina víta západné tanky, Rusi vyrábajú podvrhy ukrajinských vojnových zločinovZápadné tanky či bojové vozidlá pechoty sú už na Ukrajine. Foto - ukrajinské ministerstvo obrany/TwitterNewsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieČeským dráham došla trpezlivosť po tom, ako sa 1. marca vykoľajila v Žiline súprava Pendolino. Podľa českých železničiarov bola príčinou chyba na výhybke. Foto - TASRNaď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAMinisterstvo obrany predbežne vybralo vozidlá 4 x 4 Oshkosh. Foto - MORobert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniuRobert Fico na oslavách MDŽ. Foto N - Tomáš BenedikovičČeské dráhy poslali naštvaný list slovenským železniciam: máte tristný stav koľajníc, kazia sa nám vlakyČeským dráham došla trpezlivosť po tom, ako sa 1. marca vykoľajila v Žiline súprava Pendolino. Podľa českých železničiarov bola príčinou chyba na výhybke. Foto - TASRVývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línieRuskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto - TwitterNarcistickí ľudia sú nesmierne citliví na kritiku. Ako funguje svet a vzťahy, sa niektorí naučia až v terapii, hovorí psychologičkaJe mi zo seba zle. Foto - Oslo PicturesSchválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuIlustračné foto - TASRLektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnakéOlga Ryparová. Foto – archív O. R. Fica prichytili pri zmanipulovaní tretej nahrávky čurillovcov. „Vrazili ste si nôž do brucha. Nerozumiem,“ reagovalRobert Fico na oslavách Smeru k MDŽ v Nitre. Foto N - Tomáš BenedikovičNa Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania ImreczehoRobert Kaliňák a Jozef Brhel. Foto - TASR a N/Vladimír ŠimíčekSmer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyRobert Kaliňák. Foto - TASR„Miki, ja to zaplatím, Miki!“ Boli sme na nakrúcaní filmu o bossovi slovenského podsvetia (+ foto)Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAVčera 19:43Graf dňa: Euro sa otriaslo z problémov bánk a podľa analytikov ešte porastieVčera 19:07Newsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieVčera 19:03Schválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuVčera 18:52Najväčšia kryptoburza Binance čelí v USA žalobe, hrozia jej pokuty a v zámorí aj zákaz činnostiVčera 18:09Vysvetľujeme, ako je to so zákazom spaľovacích áut a prečo sú syntetické palivá najmä pre Porsche a FerrariVčera 18:01O regulované ceny elektriny a plynu sa dá požiadať už len do piatka. Komu sa to oplatí?Včera 17:11Autor knihy o Zelenskom: Nebol pripravený na funkciu prezidenta, teraz si počína výborneVčera 16:58Smer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyVčera 16:57Shooty: Neodbytná návštevaVčera 16:56Británia, Dánsko aj Chorvátsko majú definíciu znásilnenia postavenú na súhlase. Prečo ju potrebujeme aj u násVčera 16:39Skutočným problémom je nedostatok sestier a bude sa to iba zhoršovať, hovoria analytici (+ podcast)Včera 16:30Vojnové schopnosti si vymysleli, skúsenosti prikrášlili. Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s pochybnou minulosťouVčera 16:19Obvinený advokát sa priznal, že bol na mieste činu, polícia má analýzu mobilov. Otázky a odpovede o vražde Daniela TupéhoVčera 16:16Ruské kybernetické spoločnosti: rast navzdory sankciámVčera 15:07Na Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania ImreczehoVčera 14:33Vývoj bojov (397. deň): Kým Ukrajina víta západné tanky, Rusi vyrábajú podvrhy ukrajinských vojnových zločinovVčera 14:13Vojna na Ukrajine môže pomôcť rozvoju Zemplína, v hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné prechodyVčera 14:10Komu by pomohla Matovičova 500-eurovka za voľby: Nahrať by mohla Sme rodina a maďarským stranámVčera 13:48Kremeľ sa už zasa snaží vystrašiť ZápadVčera 13:39A nie sú tí chlapci viac ako kamaráti? Ako blízko je niekedy od nepochopenia k tragédiiVčera 12:34O koľko treba znížiť hypotéku, aby vám nestúpla mesačná splátka (+ kalkulačka)Včera 12:18Danglár: Spredu JUDr., zozadu extrémistaVčera 12:03Robert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniuVčera 11:21Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo si niektorí ľudia viac cenia priateľstvá ako iné vzťahy   Včera 11:21Nemám koho voliť a všetci ma štvúVčera 10:51Neotvárajte okná, vletí netopier. Nemocnica v Košiciach sa zasekla v 20. storočíVčera 10:47Podcast Off the Ice o NHL: V Seattli bodujú zrejme aj ľadári