Šéf vyšetrovania únosu vietnamského občana v Nemecku Andreas Voges dnes na súde v Berlíne vypovedal, že Nemci nemohli na Slovensku vypočúvať koho chceli. Konkrétne menoval šéfa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka. Voges tiež povedal, že až v roku 2022 nemecká polícia zistila, že DNA, ktorú našli na sedadle auta, ktoré prišlo pred Bôrik patrila obžalovanému vodičove Le Anh Tu, ktorého teraz súdia.

Pojednávanie v kauze Mýtnik predseda senátu Ján Hrubala prerušil do štvrtka, keď bude pokračovať výsluchom Michala Suchobu. „Únava je zrejme jediné, čo nás núti teraz prerušiť pojednávanie,“ vysvetlil Hrubala. Upozornil, že výsluch svedka bude zrejme pokračovať ešte niekoľko hodín.

Belgický cyklista Remco Evenepoel bude v nasledujúcej sezóne štartovať na Giro d’Italia. „Bude to pre mňa špeciálna edícia, pretože budem jazdiť v dúhovom drese,“ povedal majster sveta a víťaz tohtoročnej Vuelty.

Parlament na poslednú chvíľu schválil zvýšenie platov pre nemocničných lekárov, návrh prešiel aj napriek odporu Igora Matoviča. Súhlas parlamentu bol takmer jednohlasný, zmenu zákona podporilo až 138 zo 139 prítomných poslancov.

Premiér Eduard Heger a šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský v sobotu po uzatvorení dohody. Foto - TASR

Hovorca teroristického Islamského štátu oznámil, že zabili šéfa organizácie abú Hasana Hášimího Kurašího, ktorý stál na čele skupiny od marca. Jeho nástupcom sa stal abú Husajn Husajní Kuraší. (reuters, čtk)

Mesto Partizánske sa sťažuje, že rýchliky od nového grafikonu nebudú jazdiť na bratislavskú hlavnú stanicu. Spúšťa proti tomu petíciu. Prievidzské rýchliky pôjdu od 11. decembra na stanicu Bratislava-Nové Mesto.

Na berlínskom najvyššom súde v kauze únosu Trinh Xuan Thanha vypovedal hlavný vyšetrovateľ prípadu Andreas Voges, ktorý vypočúval aj slovenských policajtov v Bratislave. Povedal, že vietnamský minister To Lam pricestoval na Slovensko len kvôli únosu, inak by sa Vietnamci k slovenskému vládnemu špeciálu nedostali.

Shooty: Lokálne číslo šelmy

Skončila sa rozprava k druhému čítaniu novely zákona, ktorá umožní dorovnanie platov lekárov na úroveň Česka. Konečné hlasovanie k platom by malo byť po 17.00 h a je vysoko pravdepodobné, že parlament návrh schváli.

Monika Kavecká (OĽaNO) nestihla vo svojom 10-minútovom príspevku do rozpravy prečítať svoj vlastný pozmeňujúci návrh k novele umožňujúcej zvýšenie platov lekárov. Jej návrh sa týka zvýšenia platov ďalších zdravotníkov, ale vypršal jej čas.

Futbalisti Dánska remizujú po 1. polčase s Austráliou 0:0, Dáni potrebujú na postup do osemfinále MS vyhrať. Francúzsko remizuje s Tuniskom 0:0, Francúzi hrajú bez viacerých opôr vrátane Mbappého.

Česko bude môcť byť najneskôr od roku 2025 úplne nezávislé od ropovodu Družba. Umožní to ropovod TAL, ktorého rozšírenie schválil najvyšší orgán rovnomenného konzorcia. TAL privádza ropu z talianskeho Terstu do Rakúska, Česko je naň napojené produktovodom IKL.

Toto je možno chyba ministra financií, že má cit, vraví poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká, ktorá sa zastáva Igora Matoviča, svojho straníckeho šéfa. Ten v rozprave v parlamente nazval lekárskych odborárov vydieračmi.

Z Odesy odstránia sochu ruskej cárovnej Kataríny Veľkej, odhlasovala to mestská rada. Od začiatku ruskej invázie ju už najmenej dva razy natreli červenou farbou. Schválil sa aj presun pamätníka ruského generála z 18. storočia Alexandra Suvorova. (reuters)

Rusi komentujú dodávku slovenských BVP na Ukrajinu. V diskusiách mal najviac pozitívnych reakcií príspevok, v ktorom autor konštatuje, že Slovensko je nepriateľom Ruska a že ako nepriateľ budeme musieť zaplatiť, hoci, „samozrejme, po víťazstve“.

Medziročný rast indickej ekonomiky za júl až september sa spomalil na 6,3 % z 13,5 % v predchádzajúcom kvartáli, keď v krajine začali poľavovať pandemické opatrenia. India je po Číne a Japonsku treťou najväčšou ekonomikou v Ázii. (reuters)

Dovoz LNG z Ruska do EÚ za rok stúpol o 40 %, keďže kupujúci chcú nahradiť klesajúce toky plynu potrubím. Import skvapalneného plynu zažíva na rozdiel od ruského uhlia a ropy rozmach a je nepravdepodobné, že by čelil bojkotu Únie.

Bývalý taliansky cyklista Davide Rebellin zahynul počas tréningovej jazdy po zrážke s kamiónom, vodič po nehode ušiel. 51-ročný Rebellin ukončil aktívnu kariéru len minulý mesiac.

Rusi pri ostreľovaní zasiahli nemocnicu v meste Bilopilľa v Sumskej oblasti, zomrelo jedno dieťa. Informoval o tom Kyrylo Tymošenko z prezidentskej kancelárie. (telegram)

Utlmený trh s videohrami pomohli naštartovať nové tituly ako God of War a Pokémon, ktoré v novembri prekonávali predajné rekordy. Predaje narástli v pandémii, neskôr klesli vzhľadom na nedostatok veľkých titulov, herných konzol a spomalenie ekonomiky.

Podcast Toto vystrihneme: V bratislavskom Nu spirit Bare na Medenej 16 bude dnes o 20.00 h verejná nahrávka humoristického podcastu Denníka N.

Pokles cien nehnuteľností sa už začal. V porovnaní s druhým štvrťrokom klesli vo dvoch z ôsmich krajov – v Žilinskom a mierne aj v Banskobystrickom. V Košickom kraji sa ich rast zastavil. „Očakávam, že ceny pôjdu ešte dole,“ hovorí realitný maklér Tomáš Kuba.

Uniper začal arbitrážne konanie proti firme Gazprom Export. Žiada odškodné za obmedzenie dodávok ruského plynu do Nemecka prostredníctvom potrubia Nord Stream. Tvrdí, že na náhradu týchto dodávok zatiaľ minul 11,6 miliardy eur.

Je možné, že aj poslanci Občiansko-demokratickej platformy OĽaNO podmienia podporu rozpočtu tým, že sa najprv odmietnu zmeny trestných kódexov od tarabovcov. Pridali by sa tak k poslancom Za ľudí a Jánovi Mičovskému.

Británia rozšírila sankcie proti Rusku a na zoznam zaradila 22 predstaviteľov, ktorí stoja za mobilizáciou stoviek tisíc Rusov. Je na ňom aj minister priemyslu a obchodu Denis Manturov. (reuters)

Riaditeľ popáleninového centra v Dnipre Serhij Sliesarenko opisuje, ako liečil vojaka, ktorý prežil útok fosforovou bombou. „Bol ako cedidlo, 36 dierok do tela, ktoré sa v žiadnom prípade samy nezahoja. 19-ročný chlapec. Musel som mu všetko to tkanivo, do ktorého prenikol fosfor, vyrezať a vyhodiť, aby nám nehorel ďalej.“

Takto vyzeral Slavik v čase, keď mu málokto dával nádej. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Minister práce ohrozuje motiváciu pracovať, píše v komentári Tomáš Hellebrandt z PS. „Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi z dielne ministra Krajniaka ruší viaceré prvky, ktoré motivujú ľudí hľadať si prácu. Avizovaná náhrada je nejasná a nesystémová.“

Slovensko zaplatí prvú tranžu za švédske obrnené vozidlá pre armádu. Využitie nevyčerpaných 23 miliónov eur odsúhlasila ministerstvu obrany vláda. Štát sa chystal za 152 kusov vrátane infraštruktúry zaplatiť celkovo 1,6 miliardy eur.

J&T kupuje českú a slovenskú časť poľnohospodárskej firmy Spearhead International, ktorá pôsobí aj v Rumunsku, Poľsku a Británii. Obchod posudzuje český úrad na ochranu hospodárskej súťaže. Spearhead má viaceré farmy na západnom Slovensku, v Česku je dvojkou v poľnohospodárstve po Agroferte.

Vitajte v opozícii, pán minister, reagoval na Igora Matoviča Ondrej Dostál (OKS/SaS). Dodal, že ním kritizovaný kompromis s lekármi vyrokoval premiér z jeho vlastnej strany, ktorý je jeho podriadeným. Exminister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že rozumie rozčarovaniu Matoviča.

V nominácii hokejovej reprezentácie na Vianočný Kaufland Cup nie je ani jeden hráč z KHL, povolali 8 bronzových medailistov zo ZOH v Pekingu. Slováci sa na turnaji od 15. do 17. decembra v Bratislave stretnú s Nórskom a Lotyšskom.

Igor Matovič v parlamente povedal, že pohŕda šéfom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským. „Považujem to naozaj za hyenizmus, amorálne konanie,“ hovorí o konaní odborárov. Odborárov nazýva tiež vagabundami a hovorí, že žiadali výpalné. „Dnes sa Národná rada ide ukloniť pred vydieračmi.“

Premiérky Fínska a Nového Zélandu sa ohradili proti novinárskej otázke o ich veku. Jacinda Ardernová na tlačovke so Sannou Marinovou reagovala, že by ju zaujímalo, „či sa niekedy niekto spýtal Baracka Obamu a Johna Keya, či sa stretli preto, že sú podobného veku“. (sbs)

Igor Matovič vystupuje v parlamente proti zvýšeniu platov lekárov. V rozprave vyhlásil, že návrh vraj zavádza „komunistické“ rovnostárske odmeňovanie a nerozlišuje medzi skorumpovanými a neúplatnými lekármi.

V Iráne odsúdili štyroch ľudí na smrť za údajnú spoluprácu s izraelskými tajnými službami. V polovici novembra iránska justícia vymerala najmenej päť trestov smrti v súvislosti s protivládnymi demonštráciami. (reuters)

Zdá sa, že Putina čaká obvinenie zo zrady ideálov takzvaného „ruského sveta“, píše ruský politológ Ivan Preobraženskij. „Medzi ruským vedením a pravou vojnovou stranou prebehla čierna mačka.“

Ekonomika USA v 3. kvartáli rástla rýchlejšie, než sa predpokladalo. HDP v prepočte na celý rok stúpol o 2,9 %, októbrový odhad počítal s prírastkom o 2,6 %. V období od apríla do júna najväčšia svetová ekonomika klesla o 0,6 %. (reuters)

Medziročná inflácia v Poľsku tento mesiac prekvapivo klesla na 17,4 % z októbrových 17,9 %, vyplýva z predbežných dát štatistikov. Ekonómovia počítali s ďalším zrýchlením rastu spotrebiteľských cien.

V parlamente sa začalo druhé čítanie k návrhu na zvýšenie platov lekárov. Stručne ho predstavil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Sľúbil, že vyrieši nielen platy, ale aj ďalšie požiadavky lekárov vrátane ich vzdelávania.

Rusi opäť ostreľovali Cherson a zasiahli rezidenčné budovy a zdravotnícke zariadenia. Zahynula 70-ročná žena, ďalší človek utrpel zranenie. V Charkivskej oblasti zranila jedného človeka explózia míny. (bbc)

Traja poslanci Za ľudí a nezaradený Ján Mičovský podmieňujú podporu rozpočtu tým, že sa má najprv hlasovať o zmene trestných kódexov, ktoré navrhuje Tomáš Taraba. Pokiaľ sa tak nestane alebo sa kódexy schvália, za rozpočet nebudú hlasovať.

Z výpovede Michala Suchobu vyplýva, že o výhodnosti projektov Allexisu presvedčil Františka Imreczeho, ale problém bol s rozpočtovým opatrením. Bez súhlasu ministra financií, ktorým bol v tom čase (roky 2012 – 2013) Peter Kažimír. „Od Kaža sa vrátil s tým, že Allexis a moja osoba nikdy nebudú dodávať informačné systémy na finančnú správu,” vypovedal Suchoba.

Marián Hossa plánuje odohrať rozlúčkový zápas budúci rok v auguste. „Bude to exhibícia, ktorá sa uskutoční na štadióne Pavla Demitru v Trenčíne. Predbežne sa bavíme o 18. auguste, ale nemáme to ešte doriešené,“ uviedol agent Peter Neveriš.

Michael Jackson pred 40 rokmi vydal Thriller, najpredávanejší hudobný album všetkých čias. „S Thrillerom prelomil rasové bariéry v šoubiznise a hudbu pretavil na audiovizuálne divadlo,“ píše Ondřej Horák.

Pri protivládnych protestoch v Iráne prišlo podľa armády o život vyše 300 ľudí. Veliteľ letectva a protivzdušnej obrany Revolučných gárd údaj oznámil v prvom vyjadrení ozbrojených zložiek o obetiach za posledné dva mesiace.

Automobilka Moskvič dodá dvetisíc vozidiel ruskej taxislužbe Citymobil. Ide o prvý obchod štátom oživenej značky z éry socializmu, ktorej vozidlá sa začali nedávno vyrábať v bývalom moskovskom závode Renaultu.

Minister spravodlivosti Viliam Karas nevidí dôvod na zrušenie paragrafu 363. „Nevidím problém v tom, ako sú upravené mimoriadne opravné prostriedky,“ vyhlásil.

Rusi sa snažia preraziť južne od Bachmutu. Intenzívnejšie útoky na juhu prišli po tom, ako vagnerovci cez víkend de facto priznali, že nedokážu obsadiť Bachmut čelným útokom. Z juhu sa snažia postúpiť k ceste spájajúcej Bachmut s Kramatorskom a zo severu prerušiť trasu medzi Bachmutom a Siverskom. Ak by sa im podarilo jedno aj druhé, Ukrajinci by sa ocitli v obkľúčení.

Na ambasáde Ukrajiny v Madride vybuchla listová bomba a ľahko zranila jedného zamestnanca. Zatiaľ nie je známe, kto list poslal, ani druh výbušniny. Kyjiv v reakcii oznámil, že posilňuje bezpečnosť všetkých veľvyslanectiev. (afp)

Biatlonistka Paulína Bátovská Fialková obsadila 8. miesto v úvodných pretekoch Svetového pohára. 30-ročná Slovenka vo vytrvalostných pretekoch v Kontiolahti trafila 19 z 20 terčov. Zvíťazila Švédka Hanna Öbergová.

Nové na Dennikn.sk

17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusy