Strany a ich bašty: Smer znovu uspel v regiónoch, kde bol silný dlhé roky: Kysuce, Považie, horná Nitra a východné a severovýchodné okresy. Prekvapivo dobre však obstál aj v Bratislave. PS získalo Bratislavu, Košice, ale napríklad aj Skalicu, Hlas vyhral v Banskobystrickom okrese. OĽaNO ovládlo rómske osady, SNS uspela tam, kde kedysi Kotleba.

Pri Senici spadlo malé lietadlo, pri nehode zahynuli dvaja ľudia. K tragédii došlo pri Čáčove. Podľa prvých informácií lietadlo predvádzalo akrobatické manévre, pri ktorých pilot stratil kontrolu nad lietadlom. Informáciu potvrdil aj hlavný operátor záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek.

Danko dostal do parlamentu príliš divokú zostavu, môže ho pripraviť o miesto vo vláde, píše Newsfilter. V každom zo scenárov skladania vlády je rozhodujúci Pellegriniho postoj. Ten sa však bojí, že klub SNS by bol krehký. Okrem Danka sú v ňom len zozbieraní ľudia z politického okraja. Medzi Pellegrinim a Dankom okrem toho vládne otvorené nepriateľstvo.

V Smere si znovu buduje silnú pozíciu bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Vrátil sa z politického dôchodku a prekrúžkoval sa zo siedmeho miesta na kandidátke hneď za Roberta Fica. Líder Smeru získal vyše 531-tisíc krúžkov, Kaliňák vyše 263-tisíc, tretí Ľuboš Blaha vyše 220-tisíc.

Robert Kaliňák v centrále Smeru počas volebnej noci. Foto N - Tomáš Benedikovič

Peter Sagan obsadil vo svojich posledných cestných pretekoch v kariére 9. miesto. Na Tour de Vendée zvíťazil Francúz Arnaud Démare po šprinte pelotónu, Sagan sa doň nezapojil. Trojnásobný majster sveta bude v budúcej sezóne súťažiť v horskej cyklistike.

Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí František Mikloško. Progresívne Slovensko by podľa neho malo ponúknuť Pellegrinimu post premiéra. „Ak PS ide o Slovensko, ako to stále hovorili, viem si predstaviť, že urobí tento obchod,“ vraví v rozhovore nový poslanec za KDH.

Foto - Vladimír Šimíček

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Zverejnili sme interaktívnu mapu s výsledkami po obciach a mestách. Najviac obcí a miest vyhral Smer – celkovo 1 651. Druhá bola Aliancia, ktorá vyhrala v 383 obciach.

Zhruba milión ľudí sa zúčastnilo na opozičnej predvolebnej demonštrácii vo Varšave, informovala radnica. Opozícia dúfa, že pochod sa stane najväčším za posledné desaťročia a povzbudí voličov k účasti vo voľbách 15. októbra.

Foto - TASR/AP

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok poverí Smer ako víťaza volieb zostavením vlády. „Zároveň som pripravená informovať lídrov strán o svojom postupe,“ dodala.

Po sobotných voľbách v parlamente končia viaceré známe tváre. Cez päťpercentnú hranicu sa nedostali strany, v ktorých sú bývalí ministri, premiéri aj iní výrazní politici. Medzi najväčších porazených patria strany Sme rodina, Republika a Demokrati, no pohorel aj Mikuláš Dzurinda či György Gyimesi.

Ak bude Smer vo vláde, prvé dve pozície, ktoré čaká výmena, je policajný prezident a špeciálny prokurátor, vyhlásil Robert Fico. Šéfom polície je Štefan Hamran, špeciálnym prokurátorom Daniel Lipšic.

Robert Fico vyhlásil, že pri potláčaní nelegálnej migrácie bude potrebné použiť aj silu. „Nebudú to pekné obrázky,“ povedal. Avizoval, že jedno z prvých rozhodnutí vlády so Smerom bude obnovenie kontrol na zelenej hranici s Maďarskom.

Robert Fico sa bude uchádzať o post premiéra. Potvrdil to počas prvého povolebného vyhlásenia Smeru. Ústavná väčšina podľa neho nebola nikdy prioritou Smeru. 79 hlasov, ktoré by mala koalícia Smeru, Hlasu a SNS, je podľa neho pohodlnou väčšinou.

Robert Fico so svojimi straníkmi v nedeľu popoludní prvýkrát komentoval výsledky volieb. Foto N - Tomáš Benedikovič

V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNS. Vylúčené nie je ani Progresívne Slovensko, Peter Pellegrini si zatiaľ necháva otvorené viaceré možnosti.

Volebná noc strany HLAS. Foto N - Tomáš Pobuda

Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscény. Preferenčné hlasovanie najviac zamiešalo zložením budúcich klubov trojkoalície OĽaNO, KÚ a Za ľudí a potom strany Andreja Danka.

Zľava hore: Martina Šimkovičová, Zuzana Matejičková, Ľubomír Galko, Erik Kaliňák, Tina Gažovičová, Tomáš Drucker, Lucia Kurilovská, František Majerský, Tomáš Szalay, Viliam Tankó, Michal Sabo, Alojz Hlina. Zdroj foto - denník N, tasr, facebook

V Progresívnom Slovensku nechcú vzdať boj o zostavenie vlády, uvedomujú si však, že musia dať Petrovi Pellegrinimu veľkorysú ponuku. Na svoju stranu potrebujú dostať aj KDH. „Chceme urobiť všetko pre to, aby Robert Fico nezostavil vládu,“ vyhlasuje Michal Šimečka.

Zdroj: Martin Lachkovič | TV Markíza

Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Pravicoví extrémisti neboli ešte nikdy tak blízko účasti vo vláde ako teraz, ale pravdepodobne ich premena na antifašistov vplyvom vidiny vlády s Ficom nakoniec stála po dvoch volebných obdobiach účasť v Národnej rade.

Keňan Philemon Rono zvíťazil na 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v traťovom rekorde 2:06:55 h. Doterajšie maximum Lawrencea Kimaiya z roku 2012 zlepšil o šesť sekúnd. V dramatickom finiši zdolal Kebedea Tuluho z Etiópie.

V novom parlamente bude 117 mužov a len 33 žien. Najviac žien (16) prinesie Progresívne Slovensko, následne Hlas (4) a OĽaNO (4). Najsilnejšia strana – Smer – bude mať len tri ženy. Zvolené ženy dostali od voličov v priemere 28-tisíc krúžkov, muži 39-tisíc.

Milan Majerský povedal, že KDH do vlády so Smerom nepôjde tak, ako avizoval už pred voľbami. Nastavenie by mohla zmeniť celoslovenská rada KDH, ktorá má rozhodovacie právomoci, ale Majerský nemá signály, že by takto uvažovala.

Smer získa za výsledok vo voľbách od štátu vyše 23 miliónov eur, Progresívne Slovensko viac ako 18 miliónov. Peniaze získali aj strany Republika a Aliancia, ktoré sa nedostali do parlamentu. Demokrati na štátny príspevok nedosiahli, no dostanú späť aspoň volebnú kauciu.

Hlas bude podľa Petra Pellegriniho pri rokovaniach o zostavovaní vlády prihliadať aj na to, či budúca koalícia dokáže byť stabilná. „Nielen pozliepať niečo, čo nebude ani ideologicky príbuzné a ľahko sa rozpadne.“ Nechcel sa vyjadriť, či by od Fica pýtali post premiéra.

V centre Ankary sa podľa tureckého ministra vnútra odpálil samovražedný atentátnik, výbuch nastal neďaleko sídla parlamentu a ministerstva vnútra. Ďalšieho útočníka „neutralizovali“, ľahko zranení boli aj dvaja policajti, dodal minister Ali Yerlikaya.

Výsledky volieb rešpektujem ako prejav vyslovenej dôvery voličov a víťaznej strane Smer blahoželám, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. „Víťaz volieb nesie najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj, keďže vzbudil najväčšie očakávania verejnosti. Je teraz dôležité, aby ich napĺňal v prospech nás všetkých, v prospech Slovenska.“

Urobíme všetko pre to, aby na Slovensku Robert Fico nevládol, povedal predseda PS Michal Šimečka. Existujú podľa neho dve možné koalície. Jedna je vedená Smerom a druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov a mala by viac mandátov než tá, ktorú by zostavoval Smer, povedal Šimečka.

Západné aj ruské médiá sa zhodujú v tom, že slovenské voľby vyhral proruský líder strany Smer Robert Fico, ktorý chce zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine. Ruské Vedomosti ešte pred voľbami citovali Ficove slová o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa neho už začína nudiť celý svet.

Sklamanie voličov víťazných strán môže prísť rýchlejšie ako po roku 2020, hodnotí voľby komentátor Konštantín Čikovský. Prekvapením volieb podľa neho je neúspech strany Republika. „Jej vypadnutie z parlamentu znamená, že originál bodybuildingoví fašisti chvíľu nebudú vo vrcholnej slovenskej politike.“

Predčasné voľby vyhral Smer (23,3 %) s náskokom pred PS (17 %), o vláde rozhodne tretí Hlas (15 %). Ak by sa dohodli Smer, Hlas a SNS, mali by spolu 79 poslancov. Michal Šimečka by musel presvedčiť Hlas, KDH aj SaS, dokopy by mali 82 poslancov.

Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tu, píše šéfredaktor Matúš Kostolný v komentári. „Demokratickí voliči aj politici by mali pochopiť, že práve teraz sa začína skutočný zápas o Slovensko.“

Pozrite si zoznam zvolených poslancov a ich náhradníkov. Zostavili sme aj mapu, ktorá ukazuje, odkiaľ sú.

Predseda SNS Andrej Danko oznámil, že sa cíti ako súčasť novej vládnej koalície. Vysmial sa predsedovi PS Michalovi Šimečkovi, že mal pohľad „zraneného pudlíka“. Dodal, že sa mu podarilo vytvoriť blok, ktorý bude „konkurovať liberalizmu“.

Andrej Danko počas volebnej noci. Foto - TASR

Obe komory Kongresu USA schválili zákon o núdzovom financovaní vlády na nasledujúcich 45 dní. Zákon na poslednú chvíľu odvracia ochromenie fungovania vládnych úradov, takzvaný shutdown, neobsahuje však ďalšiu pomoc Ukrajine.

Smer vyhrá predčasné voľby, ukazujú priebežné výsledky aj predikcia. Ak sa SNS vráti do parlamentu, spolu s Hlasom by tieto tri strany mali väčšinu. Smer má po 61 % sčítaných okrskov 23,7 %, Hlas 15,7 % a SNS 5,8 %.

Podľa aktualizovanej projekcie Denníka N stúpa PS rýchlejšie, než sme pôvodne očakávali. Naďalej to vyzerá tak, že vyhrá Smer s viac ako 20 percentami. Aliancia bude zrejme mimo parlamentu.

Podľa aktualizovanej projekcie Denníka N to naďalej vyzerá tak, že vyhrá Smer s viac ako 20 %. Druhé by bolo PS so stratou štyroch až piatich bodov. Ak by sa priebežné výsledky vyvíjali podobne ako v minulosti, tretí by skončil Hlas a do parlamentu by sa dostali aj OĽaNO, SaS či KDH.

Podľa Petra Pellegriniho by kombinácia PS, Hlas, SaS a KDH nebola najvhodnejšia, ktorú by Slovensko potrebovalo. Zároveň vylúčil akúkoľvek koalíciu, ktorá by stála na hlasoch Republiky.

Volebná noc strany HLAS. Foto N - Tomáš Pobuda

Podľa exit pollu Focusu by sa PS mohlo pokúsiť o zostavenie viacero koalícií. Štvorkoalícia PS, Hlasu, SaS a KDH by mala pohodlnú väčšinu 85 poslancov. Teoreticky možná by bola aj vládna koalícia stredopravých prozápadných strán PS, OĽaNO, SaS a KDH s tesnou väčšinou 77 poslancov.

Kompletný exit poll Focusu pre Markízu: Voľby by vyhralo PS (23,5 %) pred Smerom (21,9 %), s odstupom nasleduje Hlas (12,2 %). V parlamente by ešte bola trojkoalícia vedená OĽaNO (8 %), SaS (6,4 %), Republika (6 %) a KDH (5,3 %). Mimo sú SNS (4,4 %), Aliancia(4,3 %), Demokrati (3 %) aj Sme rodina (2,3 %).

Volebné moratórium sa predĺži minimálne o 40 minút, pôvodne sa malo skončiť o 22:00 h. V jednom volebnom okrsku v bratislavskej Petržalke totiž skolaboval člen komisie. Volebná miestnosť tak bola istý čas uzatvorená, povedal hovorca rezortu vnútra Matej Neumann. (sita)

Keď Július Huszthy z Levoče pribral pätnásť kíl, zmenil šport a za tri roky sa z neho stal úspešný ultramaratónec. Tento mesiac zvládol 160-kilometrové preteky v Bulharsku a skončil piaty. Dnes žije v Bratislave, tréningy stíha kombinovať s prácou čašníka. V rozhovore opisuje, ako a kde trénuje a vďaka čomu sa zlepšil.

Július Huszthy. Foto – archív J. H.

Počet etnických Arménov, ktorí utiekli z Náhorného Karabachu do Arménska, prekročil 100-tisíc, oznámil Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov. (cnn, čtk)

Od nedele bude zakázané parkovať na chodníku tam, kde to nedovolí značka alebo čiary na zemi. Pokuta bude na mieste 50 eur, poštou až do 100 eur. Bratislava, Košice aj Prešov na začiatok odkazujú, že pokuty dávať nebudú, v Žiline hovoria o prísnejšom postupe.

Kto tvrdí, že Rusko by na nás nikdy nezaútočilo, je v obrovskom omyle, hovorí veľvyslanec vo Veľkej Británii Róbert Ondrejcsák. V rozhovore vraví, že vojnu na Ukrajine berie veľmi osobne, a keď sa ruská totálna invázia skončila fiaskom, rozhodol sa napísať knihu Ako Putin stratil Ukrajinu. V nej vysvetľuje, čo táto vojna znamená pre Slovensko.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Las Vegas zadržali muža, ktorý je podozrivý z vraždy rapera Tupaca Shakura z roku 1996. Polícia Duana Davisa obvinila z vraždy. Vyšetrovatelia ho poznali už dlhšie, on sám priznával, že bol v čase vraždy v okolí miesta činu.

Odpovedáme na otázky o sobotných voľbách: Čo sa deje s prepadnutými hlasmi, kedy budú výsledky a ako vyzerá spočítavanie? Novinkou v týchto voľbách, ktorá sa prvýkrát uplatnila už vo vlaňajších komunálnych a krajských voľbách, je to, že zápisnice z okrskových volebných komisií sa budú odovzdávať len elektronicky. To môže urýchliť sčítavanie hlasov.

Slovensko platilo Rusom za hodinu letu migov viac, ako stojí let moderných stíhačiek F-35. Každá hodina letu podľa údajov ministerstva obrany vychádzala na viac než 70-tisíc eur, pričom väčšina tejto sumy odchádzala do Ruska.

Stíhačky MiG-29 uzemnili ozbrojené sily v septembri 2022. hlavným dôvodom bol nedostatok pilotov a nemožnosť plnohodnotného servisu. Foto - OS SR

Zo zahraničia hlasovalo poštou vyše 58-tisíc voličov, ide o rekordný počet, oznámilo ministerstvo vnútra. O voľbu poštou požiadalo spolu 72 993 ľudí, zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila dnes o 12.00 h.

Rusi si pravdepodobne zostrelili najmodernejšiu stíhačku Su-35. Zachytáva to video z oblasti Tokmaku, páchateľom bol údajne systém S-300. Rusi zatiaľ preukázateľne prišli o päť kusov Su-35, ich presný počet vo výzbroji letectva nie je známy, ale presahuje sto kusov.

Ruský pilot v kokpite Su-35. Foto - Wikipedia

Vývoj bojov (583. deň): Postupujeme pomaly? Keby ste vedeli, ako to išlo pri Chersone, chytali by ste sa za hlavy, vraví ukrajinský vojak, ktorý prehovoril o ofenzíve pri Robotynom. Tvrdí, že kritika pomalého postupu je výsledkom nepochopenia situácie, no pripúšťa, že k oslobodeniu hlavného cieľa, mesta Melitopol, dôjde až v roku 2024 v ďalšej fáze ofenzívy.

Z Náhorného Karabachu odišlo už skoro 89-tisíc etnických Arménov, teda asi tri štvrtiny celkového počtu. Podľa OSN sa pri registračných centrách zhromažďujú obrovské davy unavených a vydesených ľudí. Mnohé deti sú navyše oddelené od rodín.

Utečenci počas cesty v nákladnom aute. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

06:33Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličovVčera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlasVčera 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a MajerskýVčera 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranouVčera 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom obdobíVčera 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi KotlebaVčera 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známychVčera 16:43On nás varoval a je pripravený to plniťVčera 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenuVčera 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľbyVčera 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov RepublikyVčera 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkovVčera 15:44Čo by pre Ukrajinu znamenal Ficov návrat? Odpovedajú Mikloš, Duleba a Milan NičVčera 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska)Včera 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkostiVčera 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok voliebVčera 14:36Shooty: ŠikovníciVčera 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚVčera 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéraVčera 13:48Kto sú hlavní porazení vo voľbách: Republika poriadok v štáte neurobí, do parlamentu sa nedostal ani Naď či GyimesiVčera 12:59V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNSVčera 12:35V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponukuVčera 12:17Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscényVčera 12:07Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Premena na antifašistov Republike nevyšlaVčera 10:03Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj RepublikaVčera 07:30Fico bujaro oslavoval: My sme vyhrali. Takto sa to robí, do psej matere (+ video)Včera 07:29Vyhrala proruská strana, Fico bude spojencom Orbána. Čo píšu o voľbách zahraničné médiáVčera 05:55Fico sa vracia. Voliči zabudli. Čikovský, Bezák, Shemesh, Szalay, Javorský a Pataj hodnotia voľbyVčera 05:36Danko sa vracia do parlamentu, klub SNS je plný konšpirátorov a rusofilovVčera 05:28Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tu