Vo veku 77 rokov zomrel bývalý hokejový tréner Vladimír Šťastný a držiteľ kompletnej medailovej zbierky v pozícii asistenta trénera pri slovenskej reprezentácii. Informáciu o úmrtí SZĽH potvrdila jeho najbližšia rodina. Vladimír Šťastný bol bratom hokejistov Petra, Antona a Mariána Šťastných.

Vladimír Šťastný. Foto - tasr

Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach, nielen na Ukrajine, píše Jan Kudláček. „Ázia začína pociťovať oslabovanie Ruska,“ tvrdí v komentári. Putinovi robí starosti čoraz silnejšia konkurencia Turecka a najmä Číny.

Foto - TASR/AP

Rusi vyzerajú rovnako ako my, sú súčasťou našej najšpičkovejšej kultúry a podobne. Ľahko sa pri tom prehliadne, že sú naozaj iní, hovorí novinár Petr Koubský, ktorý napísal stručné dejiny Ukrajiny a Ruska. V rozhovore opisuje, o aké predsudky a ilúzie pri písaní prišiel, a ktoré časti dejín by dorozprával, ak by mal neobmedzený rozsah.

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Roger Federer sa s kariérou rozlúčil prehrou na Laver Cupe, vo štvorhre po boku Rafaela Nadala podľahli dvojici Jack Sock, Francis Tiafoe. 41-ročný Švajčiar bol najviac dojatý, keď rozprával o rodine – poďakoval rodičom, deťom a hlavne manželke Miroslave. „Už dávno ma mohla zastaviť, ale neurobila to, bola úžasná, ďakujem.“

Federer (vľavo) a Nadal po poslednom Federerovom zápase. Foto - TASR/AP

Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo, varuje v rozhovore nový minister hospodárstva Karel Hirman. Očakáva, že opatrenia na boj s energetickou krízou podporia všetci demokratickí poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť. „Všetci tu máme svoju rodinu, fabriky, susedov.“

Foto N - Vladimír Šimíček

O rozpočte na rok 2023 zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, prvýkrát od roku 1999 hrozí provizórium. Koaliční poslanci uznávajú, že neschválenie rozpočtu by znamenalo veľký problém. Eduard Heger ani minister Igor Matovič však zatiaľ s návrhom rozpočtu neoslovili SaS, od ktorej očakávajú podporu v parlamente.

Fínsko výrazne obmedzí vstup ruských občanov na svoje územie, konkrétne reštrikcie však fínska vláda zatiaľ neoznámila. Krajina tak rozhodla po tom, ako sa po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku zdvojnásobil počet Rusov vstupujúcich do Fínska.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Vývoj bojov (211. deň): Nie, Rusko sa proti Putinovi nebúri, muži poslušne odchádzajú na jatky. Ruský prezident predvádza dve podlosti naraz – referendum na okupovaných územiach Ukrajiny a spôsob mobilizovania v Rusku. Pri ňom šetrí majetnejších etnických Rusov a, naopak, neproporčne do nej zaťahuje rôzne národnosti a nižšie sociálne vrstvy.

Na verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie pustili len dvoch zo štyroch záujemcov. Ľubomír Kubička a Helena Polónyi nepredložili potvrdenie o previerke na stupeň tajné.

Pri sýrskom pobreží sa utopilo najmenej 71 utečencov z lode, ktorá vyplávala zo severu Libanonu do Európy. Pátranie stále pokračuje, ráno Libanon hlásil 53 mŕtvych. Na palube mohlo byť až 150 ľudí, najmä Libanončania a Sýrčania. (reuters)

Tarabovci hlasujú po odchode SaS z vlády častejšie rovnako ako Sme rodina. Analyzovali sme hlasovania v júni a na septembrovej schôdzi – tarabovci pomohli zablokovať zmenu paragrafu 363, tesne vďaka nim prešla Krajniakova novela o druhom pilieri a doteraz podporili už šesť vládnych návrhov.

Poslanci zo SaS vyzbierali hlasy pod návrh na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Miroslav Kollár (Spolu) a poslanci Hlasu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Pre tajný Putinov výnos o mobilizácii môže skončiť v zákopoch až milión Rusov. Mobilizácia je na ruské pomery bleskovou akciou, prví muži už odchádzajú autobusmi do vojenských kasární a začínajú s výcvikom. Ženy plačú a vychádzajú do ulíc s heslami ako „Náhradného syna nemáme!“.

Ivanovi Korčokovi ponúkli v SaS pozíciu lídra kandidátky, povedal Martin Klus z SaS. Tvrdí, že očakávajú, že sa bývalý minister v krátkom čase vyjadrí. Korčok zatiaľ nie je ani členom SaS. Po voľbách by mohlo prísť k výmene na poste predsedu a Klus hovorí, že ak by Korčok na čele kandidátky uspel a vyhral voľby, mohol by sa stať predsedom SaS. (aktuality)

Za plyn si síce priplatíme, ale v zime ho bude dostatok a neskôr aj zlacnie, odhadujú experti. Európska únia v predstihu splnila úlohu naplniť zásobníky pred zimou na 80 percent, Slovensko je na 85 percentách.

Volkswagen by podľa Bloombergu mohol v prípade nedostatku plynu presúvať výrobu z Nemecka a východnej Európy. Agentúra, ktorá sa odvolala na zástupcov podniku, menovite pripomína, že Česko a Slovensko sú závislé od ruského plynu.

Svetový newsfilter: Putin mobilizuje, ale neúspech na Ukrajine nie je jeho jediný problém. Ruská invázia na Ukrajine vytvára chaos aj tam, kde to Putin nechcel, a prispieva k tomu, že jeho vplyv v Strednej Ázii sa zmenšuje. To vyhovuje Turecku aj Číne.

Foto - TASR/AP

Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny a v samozvaných republikách na Donbase sa začali pseudoreferendá o začlenení do Ruskej federácie. Potrvajú do 27. septembra.

Slovenskí futbalisti prehrali v Lige národov s Azerbajdžanom 1:2. Erik Jirka v 90.+3. minúte vyrovnal z penalty na 1:1, o dve minúty neskôr za hostí strelil víťazný gól Hodžat Haghverdi. Slováci pod vedením nového trénera Francesca Calzonu klesli v skupine C-divízie na 3. miesto.

Foto - TASR/Martin Baumann

Úrad pre verejné obstarávanie zistil, že ministerstvo vnútra porušilo zákon aj pri zákazke na stravu pre utečencov za 1,7 milióna eur. K zmluve pred pár dňami podpísali dodatok, ktorý umožňuje vyplatiť firme Globalgastro plus ďalších 140-tisíc eur bez DPH.

Aj moderné spotrebiče môžu byť „žrútom“ elektriny. Poradíme, ako ušetriť na prevádzke chladničky, práčky, sučičky, televízora či počítača. Dozviete sa tiež, ako si vybrať nový, úsporný spotrebič.

Ministrom školstva môže byť riaditeľ cirkevnej školy z Trebišova Slavomír Partila. Aké sú jeho názory na vzdelávanie, známe nie je. Dlhoročný riaditeľ strednej odbornej školy pôsobí ako viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Nového ministra školstva vymenujú zrejme až na budúci týždeň.

Slavomír Partila. Zdroj - spolu-pre-mesto.sk

V septembri sa ministerstvu zdravotníctva nepodarilo zaradiť liek Keytruda do zoznamu liekov hradených z verejného poistenia. Ide o život zachraňujúci liek pre pacientov s rakovinou kože. Štát ho začne uhrádzať všetkým najskôr v januári.

Parlament schválil, že dva kľúčové energetické zákony prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Vďaka nim bude môcť vláda vyhlásiť núdzový stav a prikázať firmám, komu a za koľko majú dodávať elektrinu a plyn.

OĽaNO predstavovalo pred voľbami poslanca Igora Husa ako veľkého bojovníka proti korupcii. Teraz ako jediný z klubu blokuje zmenu paragrafu 363. Na Husa je už od roku 2018 podaná obžaloba za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Prípad štyri roky stojí na súdoch. Len začiatkom septembra bol pridelený na Okresnom súde Trnava už tretiemu sudcovi. Kedy sa vo veci začne pojednávať, zatiaľ nie je známe.

Igor Hus. Foto - FB Igora Husa

Sme rodina, Smer, Hlas a extrémisti zablokovali zmenu paragrafu 363 obštrukciou. Pri hlasovaniach v parlamente sa tento týždeň ukázalo, že záleží na každom hlase. Dianie ovplyvňuje najmä to, ako sa rozhoduje Boris Kollár.

Boris Kollár v koalícii dlhodobo blokuje úpravu paragrafu 363. Foto - TASR

Vývoj bojov (210. deň): Ruskí vojenskí blogeri zúria pre prekvapivú výmenu zajatcov. Putinovmu kroku nerozumejú, prepustení vojaci z prápora Azov sú pre Rusov stelesnením toho najhoršieho, s čím bojujú na Ukrajine. Je to „horšie ako zločin, horšie ako omyl, je to neuveriteľná hlúposť, ak nie rovno sabotáž“, napísal Igor Strelkov.

Na snímke veliteľ z Azovstaľa Sviatoslav Palamar po prepustení v Turecku. Foto - TASR/AP

Rozhodnutie, či vpustiť na svoje územie ľudí, ktorí prichádzajú z Ruska, je na štátoch EÚ, oznámila Európska komisia v reakcii na množstvo Rusov, ktorí sa snažia utiecť pred mobilizáciou.

Ivan Kmotrík ml. skončil vo funkcii generálneho riaditeľa futbalového Slovana Bratislava. „Po udalostiach z uplynulého piatka, keď bol prepustený prakticky celý môj tím najbližších spolupracovníkov, si ďalej neviem predstaviť svoje pokračovanie vo funkcii generálneho riaditeľa,“ uviedol Kmotrík ml.

Najmenej 1323 ľudí zadržali v stredu v Rusku pri protestoch proti mobilizácii. Niektorí zo zadržaných mužov na policajnom oddelení rovno dostali predvolanie, z ktorého pre nich plynie povinnosť dostaviť sa na vojenskú správu.

Zatýkanie v Moskve. Foto - TASR/AP

Rusko prepustilo 215 obrancov Mariupola a ich známych veliteľov. Kyjiv na výmenu prepustil 55 ruských zajatcov vrátane Viktora Medvedčuka, bývalého ukrajinského poslanca a Putinovho spojenca, ktorý čelil obvineniu z vlastizrady.

Prepustení bojovníci Prokopenko, Palmar a Volynskij.

Americká centrálna banka Fed zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentného bodu, po novom tak bude v pásme 3 až 3,25 percenta. Rozhodnutie sa očakávalo. Fed sa snaží tlmiť infláciu, ktorá sa v USA spomaľuje menej, než sa rátalo.

Otázky a odpovede o očkovaní upravenými vakcínami: Očkovať sa môžu všetci starší ako 12 rokov, bez registrácie sa to dá len v niektorých centrách. Ak ste prekonali covid v septembri, štvrtú dávku si dajte v decembri, novým boosterom sa môžete očkovať aj v prípade, že ste predtým nedostali Pfizer či Modernu.

Jevgenij Prigožin, známy ako Putinov kuchár, je momentálne na fronte nenahraditeľný. Majiteľ vagnerovcov sa na bojisku správa ako veliteľ a verbuje väzňov. Inštitút pre štúdium vojny ho nazval tvárou „špeciálnej operácie“.

Prigožin (vľavo) a Putin. Foto - TASR/AP

Rusko prepustilo 10 cudzincov, ktorých zadržalo na Ukrajine ako vojnových zajatcov, oznámilo saudskoarabské ministerstvo zahraničia. Ich prepustenie podľa neho sprostredkoval korunný princ Muhammad bin Salmán. Podľa britského zákonodarcu Roberta Jenricka je medzi prepustenými aj Brit Aiden Aslin, ktorého súd v Donecku v júni odsúdil na smrť.

Newyorská generálna prokurátorka podala žalobu na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jeho tri dospelé deti v súvislosti s podvodmi, ktorých sa podľa nej dopustili pri podnikaní.

Donald Trump so svojimi deťmi. Foto - tasr/ap

Kandidátom na post ministra školstva je riaditeľ cirkevnej školy v Trebišove Slavomír Partila, informuje Markíza. Partila pôsobí aj ako viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Bývalý prezident tohto združenia Ján Horecký zase dostal ponuku stať sa štátnym tajomníkom na ministerstve, zatiaľ však podľa vlastných slov „nedal definitívny súhlas“.

Joe Biden v prejave na Valnom zhromaždení OSN vyhlásil, že Rusko svojou „brutálnou a zbytočnou vojnou“ na Ukrajine „nehanebne porušilo základné princípy“ Charty OSN. Podľa prezidenta USA je vojna na Ukrajine vojnou Vladimira Putina a jeho cieľom je vymazať Ukrajinu z mapy, pričom sa Európe bezohľadne vyhráža jadrovými zbraňami.

Generálneho prokurátora Žilinku vnímajú pozitívne najmä voliči Republiky a Smeru, špeciálneho prokurátora Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS. Lipšica vníma viac ľudí negatívne než Žilinku, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris.

Ak vláda vyhlási núdzový stav, môže prikázať firmám, aby zabezpečili energie napríklad pre teplárne, samosprávy a nemocnice za znížené ceny. Silnejšie právomoci, ktoré si dnes schválila vláda, jej ešte musí potvrdiť parlament.

Okolie Košíc a Rožňavy čaká podľa župy v pondelok štrajk vodičov prímestských autobusov. Zamestnanci dopravcu Eurobus sa dlhodobo dožadujú zvýšenia miezd. Košický kraj uviedol, že nevie odhadnúť, koľkých spojov sa dotkne.

Putin prehráva. Všetko ostatné je bluf pre domácu verejnosť, hovorí v rozhovore expert na Ukrajinu a Hegerov poradca Alexander Duleba. Referendá a čiastočná mobilizácia sú podľa neho pre Rusov jasným signálom, že ich armáda nie je neporaziteľná a jej líder ich ťahá do ešte väčšej katastrofy.

Alexander Duleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Finančné trhy prebudilo ranné vystúpenie Putina, v ktorom vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, ukazuje graf dňa. Signály, že Rusko je ochotné konflikt na Ukrajine eskalovať, pomohli doláru, zlatu a rope.

Názor na referendá zmenilo Rusko náhle, v Putinovom okolí prevážila vojnová skupina. V Zaporižžskej oblasti chcú počas nedemokratického referenda chodiť od domu k domu s policajtmi.

Ak štát nepomôže, od 17. novembra školu zatvoríme, hovorí rektor Univerzity Komenského Marek Števček. „Nie je to o našom rozhodnutí, nemáme veci vo vlastných rukách. Závisí to od vlády. Niekoľko mesiacov už deklarujeme, že toto sami nezvládneme. Nemáme na to krízový manuál, žiadny postup nie je napísaný v zákone, nevieme, ako to bude vyzerať,“ vraví o problémoch s platením faktúr.

Marek Števček. Foto N - Tomáš Hrivňák

Vývoj bojov (209. deň): Mobilizáciou Putin priznal, že prvé kolo prehral. Na mape vysvetľujeme, prečo ruský prezident mobilizuje a urýchlene organizuje referendá.

Vláda schválila novely zákonov, ktoré jej umožnia vyhlásiť stav núdze a prikázať firmám, komu a za koľko majú dodávať elektrinu a plyn. Zákony ešte musí odobriť parlament, mal by o nich rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Vláda schválila zvyšovanie platov zdravotníkov od budúceho roka. Návrh musia ešte schváliť poslanci, budú sa ním zaoberať v zrýchlenom konaní. Vyššie platy majú stáť z rozpočtu viac ako 200 miliónov eur.

Slovensko bude podľa Jaroslava Naďa pomáhať Ukrajine diplomaticky, ekonomicky, politicky aj vojensky v maximálnej možnej miere. Minister obrany označil vystúpenie ruského prezidenta Putina za úbohé.

Nové na Dennikn.sk

20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej 12:59Rusi v medzivojnovom exile 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni? 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí RoddickVčera 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilmsVčera 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlamentVčera 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo životVčera 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny neboloVčera 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémyVčera 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český ministerVčera 17:01Vetrákov návrh chce pripomienkovať aj NBS. Odvod by sa dotkol stoviek subjektov pod jej dohľadomVčera 16:53Putkan nemobilizuje, on ich posiela do okupantskej vojny (udalosti týždňa)Včera 16:07SaS po odchode z vlády klesla, potenciál Smeru aj Hlasu zostáva okolo 30 percent (prieskum Ipsosu)Včera 15:14Zoskupenie tretej Ficovej vlády je znova na svete. V PrešoveVčera 15:01Oslava dňa obce na východe: Rómovia v osade, zvyšok dediny na ihriskuVčera 14:41Firemný newsfilter: Slovenský Volkswagen siaha po luxusných elektroautách a úradmi šikanovaná firma závod predsa len postavíVčera 14:27Rusi neutekajú pred vojnou, ale pred povinnosťou zabíjať a hrozbou, že sami budú pri tom zabitíVčera 14:23Danglár: Ruská trojkaVčera 14:00Celulitídu nemá len jedna z desiatich. Zabudnite na prípravky, pomoc je lacná, no aj prácnaVčera 13:20Vývoj bojov (211. deň): Nie, Rusko sa proti Putinovi nebúri, muži poslušne odchádzajú na jatky