Najdôležitejšie

Na Slovensku dodnes rozdeľujú súrodencov, ktorí vyrastajú mimo svojich rodín. Spolu s 25-ročnou Stelou z východu sme pátrali po jej bratovi, ktorého pred viac ako dvadsiatimi rokmi adoptovali do Ameriky. Štát rozdeleným súrodencom v hľadaní rodiny veľmi nepomáha.

Ilustrácia N – Soňa Ševčíková
Ilustrácia N – Soňa Ševčíková

Antivirotikum americkej firmy Merck určené na liečbu covidu, je menej účinné, než sa pôvodne predpokladalo. Ukazujú to nové dáta z klinických výskumov lieku, ktoré firma zverejnila. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však látku vo svojej piatkovej predbežnej správe označil za účinnú, no odporučil, aby sa nepodávala tehotným ženám.

Ceny ropy v piatok s obavami z nového variantu zaznamenali najprudší pokles od vlaňajšieho apríla. Severomorská ropa Brent padla o 11,6 %, americká WTI o 13,1 %.

Americké akcie sa po správach o novom variante koronavírusu výrazne oslabili. Dowov-Jonesov index utrpel najhlbší prepad od vlaňajšieho októbra. Padali najmä akcie spoločností z odvetvia cestovného ruchu, bánk a energetiky.

Vývoj Dowovho-Jonesovho indexu za posledných šesť mesiacov. Screenshot - Google
Vývoj Dowovho-Jonesovho indexu za posledných šesť mesiacov. Screenshot - Google

WHO dalo novému variantu koronavírusu B.1.1.529 meno omikron – písmeno „o“ gréckej abecedy. Pôvodne sa hovorilo o názve ní. Organizácia variant zradila medzi takzvané obávané, kde je aj delta.

K rokovaniam vo veci bratislavskej dopravy prizvali aj spoločnosť Slovak Lines. V hre môže byť scenár, pri ktorom by konkurenčnej Arrive pomohla zabezpečiť časť spojov.

Krajiny EÚ súhlasia so zastavením letov zo siedmich štátov v južnej Afrike z dôvodu výskytu nového variantu koronavírusu. Informovalo o tom slovinské predsedníctvo po rokovaní zdravotných expertov z členských krajín Únie.

Európske akcie utrpeli najväčší pokles od vlaňajšieho júna. Pod tlak sa dostali po správach o novom variante koronavírusu, ktorý zistili v Južnej Afrike. Paneurópsky index Stoxx Europe 600 si odpísal 3,67 %.

Zdroj - Stoxx.com
Zdroj - Stoxx.com

Vedci majú vážne obavy z nového variantu koronavírusu, môže sa šíriť rýchlejšie ako delta. Nedá sa vylúčiť ani to, že znižuje účinnosť vakcín. Dôvodom je to, že variant ní má 32 mutácií na S proteíne, ktorým sa vírus dostáva do bunky. To je asi dvakrát toľko ako pri delte.

Doktor Olexandr Molčanov. AP Photo/Jevhenij Maloletka
Doktor Olexandr Molčanov. AP Photo/Jevhenij Maloletka

Hlavný hygienik vyzval regionálne úrady verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. Hygienici v Rožňave a Vranove nad Topľou už k tomuto kroku pristúpili, od pondelka sa v týchto okresoch zatvárajú stredné školy a druhý stupeň základných škôl.

SaS hovorí, že súhlasila len so 150-eurovou odmenou pre zaočkovaných seniorov, ďalšie navýšenie vetovala. Igor Matovič a Boris Kollár ohlásili 500-eurový poukaz. „Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady,“ napísala strana Richarda Sulíka, podľa ktorej dohoda bola, že koalícia ešte bude rokovať.

Nový variant koronavírusu už zaznamenali aj v Európe. Prvý prípad hlási Belgicko. Variant ní vyvoláva obavy vedcov, podľa dostupných informácií sa šíri rýchlejšie ako delta.

Minister dopravy Doležal navrhol obmedzenia pre ľudí, ktorí sa na Slovensko vracajú z niektorých afrických štátov. Dôvodom je nový variant koronavírusu, ktorý objavili v Juhoafrickej republike. Doležal píše o „určitej forme izolácie/karantény“. Cestovanie z juhu Afriky už obmedzili viaceré európske štáty.

Viacerí vedci a lekári odporúčajú očkovanie proti covidu pri deťoch od 5 rokov a hovoria, že dajú zaočkovať aj svoje deti, keď to bude možné. EMA odobrila vakcínu Pfizer aj pre deti od 5 do 12 rokov. Ministerstvo nehovorí, kedy sa takéto očkovanie u nás začne, vakcíny by mali prísť na konci roka.

Pediatrička Kristína Visolajská, biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa, imunológ Miloš Jeseňák, virologička Tatiana Betáková a lekár a vedec Július Hodosy. Foto – N/archív
Pediatrička Kristína Visolajská, biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa, imunológ Miloš Jeseňák, virologička Tatiana Betáková a lekár a vedec Július Hodosy. Foto – N/archív

V okrese Rožňava sa od pondelka plošne zatvoria všetky stredné školy a druhý stupeň základných škôl, rozhodli o tom hygienici. „Viac ako tretina pozitívnych osôb v okrese je vo veku do 18 rokov,“ vysvetľuje RÚVZ v Rožňave.

Igor Matovič aj bez dohody v koalícii podáva návrh, aby štát dával ľuďom vo veku 60+ poukaz na 500 eur, ak sa dajú do Vianoc zaočkovať treťou dávkou alebo pôjdu na prvú dávku. Poukaz budú môcť minúť u drobných podnikateľov, ktorí sú najviac zasiahnutí pandémiou.

Nové autá Škoda Octavia zdraželi od začiatku roka o tisíc eur, Volkswageny Passat aj o tri tisícky. Niektoré lacné verzie áut už nie sú v ponuke. Dôvodom zdražovania všetkých automobiliek je čipová kríza a prísnejšie emisné a bezpečnostné normy. Zdražovanie áut sa nezastaví.

Čo sa mení v školách od pondelka: budú zatvorené krúžky a mimoškolské aktivity, skupiny detí sa nikde nemôžu miešať, rúška sú opäť povinné od prvého stupňa. Zavádza sa tiež povinné testovanie učiteľov, ktorí nie sú očkovaní a neprekonali covid. O dlhších prázdninách už od 18. decembra sa ešte rozhoduje.

Predkladatelia zákona o znížení trestov za držbu drog svoj návrh stiahnu. Zrejme ho prepracujú tak, aby sa netýkal všetkých drog, ale len marihuany. „Vzhľadom na hysterické reakcie na hranici paniky sme sa rozhodli, že zákon vrátime na prepracovanie,“ povedal navrhovateľ zákona Juraj Krúpa z OĽaNO.

Za štvrtok pribudlo 9331 nových prípadov covidu, pozitivita je 35 %. Počet hospitalizovaných mierne klesol na 3162 z utorkového maxima tretej vlny 3200. Zomrelo ďalších 70 ľudí. (nczi)

Európska komisia navrhne zastavenie letov z juhu Afriky do EÚ z dôvodu nového variantu koronavírusu. B.1.1.529 sa rýchlo šíri v najľudnatejšej provincii Juhoafrickej republiky a podľa vedcov sú doterajšie poznatky o variante znepokojujúce. (ap)

Minister zdravotníctva predpokladá, že o desať dní predĺžia lockdown až do Vianoc a priznáva, že opatrenia mali prísť o týždeň skôr. Zmeny vláda podľa Vladimíra Legvarského oznamovala na poslednú chvíľu zámerne, aby sa vyhla preplneným obchodom. Minister je za povinné očkovanie, ale nevie si predstaviť jeho vynucovanie.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Šesť z desiatich ľudí si myslí, že by zaočkovaní mali mať výhody, ukázal prieskum AKO pre televíziu Joj. V prípade priaznivcov OĽaNO a SaS je za výhody až 86 % ich voličov. Viac ľudí proti ako za je len v prípade Republiky a Smeru.

V Juhoafrickej republike potvrdili nový variant koronavírusu B.1.1.529. Vykazuje mutácie, vďaka ktorým by mohol byť nákazlivejší, jeho vlastnosti však epidemiológovia ešte vyhodnocujú. WHO zvolala na piatok poradu expertného tímu, ktorý preberie ďalší postup. (bbc)

Každé tretie otestované dieťa na Slovensku má covid. Otvorené školy môžu podľa analytika Martina Smatanu zásadne oslabiť účinok lockdownu a je presvedčený, že by sa mali aspoň na 2-3 týždne zatvoriť. V Európe v tejto vlne školy zatvorili iba v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku.

RTVS spustí športový televízny kanál 20. decembra. Ponúkne športové spravodajstvo, priame prenosy či magazíny o zdravom životnom štýle. V roku 2022 prinesie prenosy zo zimnej olympiády, ako aj z hokejových a futbalových MS.

Koalícia sa zasekla pri pláne zmeniť paragraf 363, podľa ktorého môže generálny prokurátor rušiť uznesenia o obvinení, ako to urobil aj v prípade Vladimíra Pčolinského či Jaroslava Haščáka. Ak sa aj v koalícii na zmene dohodnú, zrejme bude platiť až od leta 2022.

Najvyšší súd odmietol dovolanie Jozefa Majského. Kauza tunelovania nebankových subjektov Horizont a BMG je tak definitívne ukončená.

Takmer 86 percent obetí covidu za október bolo nezaočkovaných, oznámil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Za tento mesiac eviduje celkovo 429 úmrtí na covid. Nezaočkovaných obetí bolo 368, prvú dávku malo 7 osôb, plné očkovanie 54.

Covid pasy by po novom mali platiť iba 9 mesiacov od podania druhej dávky vakcíny, navrhuje Európska komisia. Certifikáty sú v značnej miere potrebné pri cestovaní medzi jednotlivými krajinami Európskej únie.

Nové na Dennikn.sk

09:26Ako na novú kremeľskú hybridnú vojnu proti Európe 09:20Putinovou prioritou je predávať plyn, nie viesť vojnu 09:13Najnovšia čínska dvojchyba 09:05List rozhorčeným rodičom 08:53Po mesiášoch prichádza ideológ. Nový manažér United Rangnick patrí k tvorcom moderného futbalu 07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipov