Jana Čevelová

Kňaz vytkol Poliakom, že nechcú pomôcť utečencom. Urážky a nadávky ho zaskočili

„Nechcete pomôcť utečencom? Vaša viera nestojí za nič.“ Za tento názor sa dostalo poľskému kňazovi Grzegorzovi Kramerovi stoviek urážok na sociálnych sieťach. Nadávanie do pokrytcov či hlupákov a odrodilcov patrilo k tým najmiernejším. Jezuita reagoval na vyhlásenia premiérky Beaty Szydłovej, že Poľsko v reakcii na teroristické útoky v Bruseli prestáva prijímať utečencov.

Foto – AP

„Katolícky národ ústami svojej premiérky povedal: nula utečencov v našej krajine. O pár dní neskôr pôjde do kostola plakať nad Ježišovým krížom a o deň neskôr si zaspieva veľkonočné aleluja. Taká viera za nič nestojí,“ poznamenal krakovský jezuita.

„Ani keby som náramne zhrešil, nečakal by som takú reakciu od súvercov. To, čo ma postretlo od mojich kresťanských bratov a sestier, ma prerástlo,“ priznal duchovný Gazete Wyborczej po tom, čo jeho poznámka vyvolala na internete ostré reakcie.

Stoviek ľudí sa dotkli kňazove slová o viere Poliakov. Niektorí z dotknutých tvrdili, že duchovný nemá ich vieru hodnotiť, pretože to je súkromá vec. „Odkiaľ vieš, že naša viera za nič nestojí? Si Boh?“ pýtal sa jeden z diskutérov.

„Máme pomáhať diablovi, ktorého vyznaním je islam?“ pýtali sa ďalší, prípadne, či sa „všetci máme nechať ukrižovať“. A dodali: „Prečo prijímať ľudí, ktorí chcú zničiť moju krajinu a zničiť mňa a mojich blízkych?“

Kňaz odkázal kritikov na pasáž z listu svätého Jakuba o viere, ktorá je mŕtva, ak nie je spojená so skutkami.

Časť reagujúcich sa podľa denníka za jezuitu postavila a ďakovala mu za odvahu aj zdravý rozum. Ďalší duchovný, Kazimierz Sowa, sa zase pozastavil nad tým, že „poľský katolícky národ sa nenávistne pustil do kňaza za to, že mu pripomenul evanjelium“.

Podľa Gazety Wyborczej má jezuita ešte jedného spojenca: pápeža Františka, ktorý na veľkonočný Zelený štvrtok v utečeneckom centre v Castelnuovo di Porto neďaleko Ríma umyl a pobozkal nohy jedenástim utečencom rôzneho vierovyznania ako gesto ústretovosti v dobe, keď po útokoch v Paríži a Bruseli zosilneli protimoslimské a protiprisťahovalecké nálady.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Schôdzka úradujúceho arménskeho premiéra a lídra opozície v stredu nebude. Opozičný poslanec Nikola Pašinjan povedal, že s vládou je ochotný rokovať iba o pokojnom odovzdaní moci. (čtk)

Najčítanejšie

| |