Jana Čevelová

Kňaz vytkol Poliakom, že nechcú pomôcť utečencom. Urážky a nadávky ho zaskočili

„Nechcete pomôcť utečencom? Vaša viera nestojí za nič.“ Za tento názor sa dostalo poľskému kňazovi Grzegorzovi Kramerovi stoviek urážok na sociálnych sieťach. Nadávanie do pokrytcov či hlupákov a odrodilcov patrilo k tým najmiernejším. Jezuita reagoval na vyhlásenia premiérky Beaty Szydłovej, že Poľsko v reakcii na teroristické útoky v Bruseli prestáva prijímať utečencov.

Foto – AP

„Katolícky národ ústami svojej premiérky povedal: nula utečencov v našej krajine. O pár dní neskôr pôjde do kostola plakať nad Ježišovým krížom a o deň neskôr si zaspieva veľkonočné aleluja. Taká viera za nič nestojí,“ poznamenal krakovský jezuita.

„Ani keby som náramne zhrešil, nečakal by som takú reakciu od súvercov. To, čo ma postretlo od mojich kresťanských bratov a sestier, ma prerástlo,“ priznal duchovný Gazete Wyborczej po tom, čo jeho poznámka vyvolala na internete ostré reakcie.

Stoviek ľudí sa dotkli kňazove slová o viere Poliakov. Niektorí z dotknutých tvrdili, že duchovný nemá ich vieru hodnotiť, pretože to je súkromá vec. „Odkiaľ vieš, že naša viera za nič nestojí? Si Boh?“ pýtal sa jeden z diskutérov.

„Máme pomáhať diablovi, ktorého vyznaním je islam?“ pýtali sa ďalší, prípadne, či sa „všetci máme nechať ukrižovať“. A dodali: „Prečo prijímať ľudí, ktorí chcú zničiť moju krajinu a zničiť mňa a mojich blízkych?“

Kňaz odkázal kritikov na pasáž z listu svätého Jakuba o viere, ktorá je mŕtva, ak nie je spojená so skutkami.

Časť reagujúcich sa podľa denníka za jezuitu postavila a ďakovala mu za odvahu aj zdravý rozum. Ďalší duchovný, Kazimierz Sowa, sa zase pozastavil nad tým, že „poľský katolícky národ sa nenávistne pustil do kňaza za to, že mu pripomenul evanjelium“.

Podľa Gazety Wyborczej má jezuita ešte jedného spojenca: pápeža Františka, ktorý na veľkonočný Zelený štvrtok v utečeneckom centre v Castelnuovo di Porto neďaleko Ríma umyl a pobozkal nohy jedenástim utečencom rôzneho vierovyznania ako gesto ústretovosti v dobe, keď po útokoch v Paríži a Bruseli zosilneli protimoslimské a protiprisťahovalecké nálady.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Najbližší summit G7 bude na budúci rok v regióne Charlevoix v kanadskej provincii Québec, oznámil to kanadský premiér Justin Trudeau. (tasr)

Okolo 2000 odporcov globalizácie dnes demonštrovalo neďaleko miesta konania summitu G7 v sicílskej Taormine. Veľká časť protestu obišla bez incidentov. Na konci však skupinka niekoľkých desiatok maskovaných účastníkov vyvolala konflikt s políciou. (čtk)

Rrozpad Španielska by mal "strašné ekonomické následky," povedal dnes španielsky premiér Mariano Rajoy. Zároveň upozornil katalánskych podnikateľov na riziká, ktoré by pre ekonomiku prinieslo odštiepenie. Rajoy zopakoval, že jeho vláda nepovolí referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré označuje za neústavné. (tasr)

British Airways zrušili dnes všetky lety z londýnskych letísk Heathrow a Gatwick v dôsledku poruchy globálneho počítačového systému. Príčinu poruchy však neoznámili. Na letisku Heathrow je aj Slovenka Zuzana Hošalová, ktorej pri priehradke potvrdili, že dnes už neodletí. „Podľa zamestnankyne British Airways by som sa síce zajtra mala dostať domov, ale neviem, či tomu mám veriť.“

Foto pre N – Zuzana Hošalová

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88735 z vás dostáva správy e-mailom