Jankovská sa na súde rozplakala, pojednávanie odročili, nedoručili jej včas obžalobu

Veronika Prušová

Monika Jankovská a advokát Peter Erdös pred budovou súdu v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák
Monika Jankovská a advokát Peter Erdös pred budovou súdu v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák
 • dnes sa mal začať súd s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima
 • pojednávanie však sudca odročil, pretože Jankovskej nedoručili včas obžalobu
 • Jankovská sa pri príchode na súd rozplakala, pred začiatkom pojednávania jej prišlo nevoľno

Súd s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima – súhrn udalostí:

 • sudca dnešné pojednávanie odročil, pretože Jankovskej nedoručili včas obžalobu
 • Jankovská sa pri príchode na súd rozplakala, pred začiatkom pojednávania jej prišlo nevoľno a triasla sa
 • kľúčový svedok Michal Vida v minulosti opísal, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v prospech Jankovskej
 • obvinený je aj exšéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a Jankovskej svat Peter Vasko
 • pojednávania sú teraz naplánované na 7. septembra, 13. októbra a 6. decembra
Peter Erdös a Monika Jankovská pred pojednávaním na súde v Trnave. Foto N - Tomáš Hrivňák

Naživo: Obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdös o odročení kauzy Fatima

Súd v kauze Fatima odročil sudca Rudolf Bott na 7. septembra, 13. októbra a 6. decembra. Tým, že to povedal priamo na hlavnom pojednávaní, obžalovaní to zobrali na vedomie. „Už nebudú teda osobitne predvolávaní,“ dodal sudca.

Na úvod pojednávania bude výsluch všetkých obžalovaných.

Návrhy na dokazovanie predložila aj obhajoba. „Sú to veľmi zaujímavé návrhy a súd sa na ne teší,“ dodal sudca Bott.

Monike Jankovskej opäť prišlo nevoľno a vybehla z pojednávacej miestnosti. Sudca Rudolf Bott musel prerušiť pojednávanie. Po chvíľke sa vrátila späť. „Ja sa ospravedlňujem,“ povedala pri príchode. „Už je dobre,“ hovorí sudcovi.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Prokurátor Ondrej Repa upozornil, že pokiaľ bol nariadený dohľad Monike Jankovskej, tak nebol problém s preberaním pošty. Súhlasí však s odročením pojednávania. Rovnako ako ďalší obhajcovia.

Jankovská má zrušený dohľad od konca mája. Jej advokát Peter Erdös hovorí, že budú doručovanie reklamovať na pošte. Zároveň predložil najnovšiu lekársku správu o zdravotnom stave Moniky Jankovskej.

„Neobsahuje žiadnu diagnózu,“ povedal na lekársku správu sudca Rudolf Bott. Erdös vysvetlil, že všetky diagnózy jeho klientky sú v znaleckých posudkoch. Zároveň hovorí, že Jankovská nevie v súčasnom stave vysvetliť ošetrujúcemu psychiatrovi, aby lekárska správa mala všetky náležitosti, ktoré sú potrebné. Prisľúbil však, že sa s lekárom spojí a vysvetlí mu to.

Aj ďalší obvinený Peter Vasko má zdravotné problémy. Od 30. septembra 2021 je práceneschopný, a to z dôvodu psychiatrického ochorenia. Má depresiu stredne ťažkého stupňa. Momentálne mu je odporúčaná aj rehospitalizácia.

Sudca Rudolf Bott musí odročiť dnešné pojednávanie v kauze Fatima, pretože Monike Jankovskej nebola včas doručená obžaloba. „Súd urobil všetko preto, aby bola obžaloba doručená,“ povedal sudca s tým, že si však ctí procesné práva. „Nie sú splnené procesné podmienky na hlavné pojednávanie,“ dodal.

Obžalovaný Peter Vasko sa ospravedlnil, pretože jeho manželka má covid. Súhlasil však s tým, aby sa mohlo konať v jeho neprítomnosti.

Monike Jankovskej pred začiatkom hlavného pojednávania prišlo nevoľno a opäť sa rozplakala. Už je v pojednávacej miestnosti. Trasie sa, čo bolo viditeľné už pri príchode na súd. Sudca Rudolf Bott teraz musí rozhodnúť, ako bude pokračovať. Stále chýba jeden z obžalovaných – Peter Vasko.

U Jankovskej nie je zachovaná lehota na doručenie obžaloby. Hoci súd dal príkaz na jej doručenie už začiatkom júla, Jankovská si ju neprevzala. Keď sa 2. augusta zásielka vrátila späť na súd, sudca rozhodol, aby jej obžalobu doručili prostredníctvom polície. Šesťkrát sa o to pokúsili, ale až po telefonickom kontakte s Jankovskej advokátom Petrom Erdösom sa to podarilo 15. augusta.

„Ja som bola stále doma. Synovia majú splnomocnenie na prevzatie,“ tvrdila Jankovská. Triasla sa a hovorila veľmi nesúvislo.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Monika Jankovská prišla v sprievode obhajcu Petra Erdösa na súd, pred dverami súdu sa rozplakala. Na pojednávanie v kauze Fatima už prišiel aj spoluobvinený bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. Tretí obvinený, svat Jankovskej Peter Vasko, zatiaľ neprišiel.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Naživo: Monika Jankovská prichádza na súd v kauze Fatima

Dnes sa začína súd s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima:

 • Jankovská a jej svat Peter Vasko sú obvinení, že vydierali kľúčového svedka, ten potom zmenil výpoveď;
 • podľa obžaloby im pomáhal aj vtedajší šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer;
 • tlak na svedka vyplýva aj z Jankovskej správ Marianovi Kočnerovi prostredníctvom Threemy;
 • v prípade uznania viny im hrozia až 10-ročné tresty.

Nové na Dennikn.sk

00:01Ľudia aj po páde Arcy investujú do podnikových dlhopisov, Zelený delfín im pomôže odhaliť, ktoré sú rizikovejšieVčera 22:58Historik Jakub Drábik: Fašistov pustili k moci slabí politici (+video)Včera 21:45Prieskum: V Nitre môže byť voľba županov napínavá, Belica vedie tesne pred BecíkomVčera 19:50Newsfilter: Kollár, Matovič, Heger a Taraba sa nám vysmievajúVčera 18:59Ako ruskí propagandisti nepochopili vtip. České sociálne siete sa bavia fiktívnou anexiou KaliningraduVčera 18:44Molekuly, ktoré sa skladajú ako Lego. Držitelia Nobelovej ceny za chémiu odštartovali pokrok vo výskume liekov aj rakovinyVčera 18:18Graf dňa: Zásah štátu 3-násobne zvýšil regulovanú cenu elektriny. Spozornieť by mali najmä malé podnikyVčera 18:15Babiša už súdia, no jeho biznis ďalej rastie. Prvé kliniky na umelé oplodnenie získava aj v Španielsku a TalianskuVčera 17:35Krajniak uspel s rodičovským bonusom, zdroje našiel na poslednú chvíľu v druhom pilieriVčera 17:35Abbé Faria by sa divilVčera 17:20Ako to číta Ivan Mikloš: Vojna na Ukrajine ako budíček. Časť prváVčera 17:05Shooty: MetodikaVčera 17:04NDS sľubuje, že nové mýto vynesie 250 miliónov ročne pri pätinových nákladoch. Presným číslam sa vyhýba Včera 16:47Prajú si Slováci viac víťazstvo Ruska alebo Ukrajiny? Čerstvý prieskum Focusu pre Globsec ukazuje priaznivejšie výsledkyVčera 16:32Prokurátor Masár sa nestane zástupcom Lipšica, Žilinkovi ľudia ho zablokovaliVčera 15:50Dotknem sa ťa za každú prihrávku, ktorú pokazíš. V Amerike systematicky zneužívali futbalistkyVčera 15:49Otcovia budú môcť ísť od novembra na dva týždne platenej otcovskej dovolenkyVčera 14:42Krátke dejiny dezercií a odmietania vojenskej služby po vyhlásení mobilizácieVčera 14:06Vývoj bojov (223. deň): Rusi ďalej ustupujú, Ukrajinci dostali rakety schopné zastaviť mobilizované masyVčera 13:45Expert Onderčo: Použitie jadrových zbraní by nemalo pre Rusko žiaden významVčera 13:39Ukážeme vám, ako sa mu vykrútili prsty. Zranenie elitného quarterbacka vydesilo NFLVčera 13:27Novinárky o duševnom zdraví: Sme zvyknutí poradiť si so všetkým sami, ale niekedy jednoducho treba vyhľadať pomocVčera 13:03Volám sa Viktor a hrám za Šachtar. Keď sa začne bombardovanie, je úplne jedno, čo viem o politikeVčera 11:20Bez pomoci v Pešti. Prečo Slovensko na knižnom veľtrhu prezentovalo občianske združenieVčera 11:04Aby som sa s vami stretol, musel som sa nadopovať liekmi, hovorí muž s chronickým únavovým syndrómomVčera 09:00Danglár: Pud sebazničeniaVčera 08:39Putin vojnu prehrá a Rusko sa môže rozpadnúť, hovorí český diplomatVčera 08:23Historik Snyder o Československu 1938 a Ukrajine 2022Včera 06:44Slafkovský dostal dve lekcie zo základov hokeja v NHL. Po zápase bol vraj ošetrovanýVčera 06:43Ekonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie je