Raketu, ktorá zasiahla Poľsko, zrejme vystrelili Ukrajinci pri obrane, Zelenskyj žiada dôkazy

Poľská obec Przewodów po výbuchu rakety. Foto N – Vladimír Šimíček
Poľská obec Przewodów po výbuchu rakety. Foto N – Vladimír Šimíček
 • na poľské územie neďaleko hraníc s Ukrajinou dopadla v utorok raketa a zabila dvoch ľudí
 • NATO aj Varšava uviedli, že raketu zrejme vystrelila ukrajinská protivzdušná obrana počas veľkého ruského útoku
 • ukrajinský prezident Zelenskyj to odmieta a žiada dôkazy

Vzdušný priestor Poľska monitorujú lietadlá NATO a pri utorkovom incidente videli, že strela ide z Ukrajiny. Expertov incident neprekvapil a myslia si, že sa pokojne môže zopakovať. „Bojím sa, že Rusko bude menej opatrné. Keď sa niečo podobné stane znova, budú tvrdiť, že sú to znova Ukrajinci,“ vraví Bartosz Wieliński z denníka Gazeta Wyborcza.

Poľskí analytici si myslia, že ukrajinská vláda zle reagovala na incident, pri ktorom raketa dopadla do dediny Przewodów. „Toto je prvýkrát, čo robia a hovoria niečo škodlivé. Podkopávajú svojich najbližších spojencov,“ vraví analytik Andrzej Kozłowski o reakcii Volodymyra Zelenského.

Ruské útoky vyradili takmer polovicu energetického systému Ukrajiny, oznámil premiér Denys Šmyhal. Od európskych partnerov preto žiada ďalšiu podporu energetického sektora, vybavenie aj dodatočnú finančnú podporu pre nákup plynu.

„Rusko pokračuje s útokmi na civilnú kritickú infraštruktúru na Ukrajine, bojuje proti civilnej populácii a v zime jej odopiera svetlo, vodu, teplo a komunikáciu. Len 15. novembra Rusko na ukrajinské mestá vypálilo okolo sto striel. Vyradilo tým z prevádzky takmer polovicu nášho energetického systému,“ povedal na stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Valdisom Dombrovskisom.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave v noci na dnešok uviedol, že pre ruské útoky je bez elektriny zhruba desať miliónov Ukrajincov, teda približne štvrtina populácie.

Útoky na ukrajinskú infraštruktúru sa zintenzívnili v posledných týždňoch. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov tento týždeň v rozhovore s agentúrou Interfax uviedol, že cieľom útokov na ukrajinskú infraštruktúru je donútiť Kyjiv k rokovaniam.

Ukrajinské úrady a niektoré ďalšie krajiny označujú ruské údery na civilné ciele za terorizmus. V utorok 15. novembra bol na celej Ukrajine okrem Ruskom obsadeného Krymu vyhlásený letecký poplach a výbuchy hlásila prakticky celá krajina vrátane západných oblastí. Údery poškodili 15 energetických zariadení. (čtk)

Kyjiv počas blackoutu. Foto - TASR/AP

Gazeta Wyborcza zverejnila rekonštrukciu incidentu, pri ktorom Poľsko zasiahla raketa z Ukrajiny. Systém S-300 sa snažil zneškodniť strelu, ktorou chceli Rusi zasiahnuť veľkú uhoľnú elektráreň pri Ľvive. Podľa denníka sa ju podarilo zostreliť, no jedna z ukrajinských rakiet dopadla do poľnohospodárskeho areálu v malej dedine Przewodów.

Ukrajincom začal po desiatkach ničiť techniku ruský dron Lancet za pár dolárov. Podľa dostupných informácií trafil v septembri aj slovenskú húfnicu Zuzana 2. V prípade jeho masovej výroby čakajú Ukrajincov nové problémy.

Do Chersonu na juhu Ukrajiny vyrazí večer z Kyjiva prvý vlak. Lístky si kúpilo asi 200 ľudí, ktorí do mesta dorazia v sobotu ráno. Dopravca Ukrzaliznycia okrem toho ponúka ľuďom možnosť zakúpiť si v rámci charitatívnej akcie lístky napríklad aj do obsadeného Mariupola alebo Simferopola na Kryme s tým, že vlak vypraví po ich oslobodení. (obozrevatel)

Holandsko si predvolá ruského veľvyslanca pre reakciu na štvrtkové odsúdenie osôb zodpovedných za zostrelenie civilného letu MH17 z roku 2014. Rusko verdikt súdu označilo za politickú objednávku. (reuters)

Putin rokoval s Erdoganom o spoločných projektoch v energetike i obchodnej výmene. Tá od vypuknutia vojny na Ukrajine vzrástla o desiatky percent. Rosatom buduje v Akkuyu prvú jadrovú elektráreň v Turecku a podľa zistení Bloombergu plánuje Turecko Moskve zveriť aj stavbu druhej elektrárne Sinop.

„Zvláštna pozornosť bola venovaná perspektívam realizácie iniciatívy vytvorenia veľkého plynárenského uzla v Turecku,“ uvádza sa vo vyhlásení Kremľa. Možnosť vzniku plynovodného uzla v Turecku navrhol v októbri Putin ako spôsob, ako po poškodení plynovodu Nord Stream pokračovať v dodávkach ruského plynu na európske trhy. Erdogan s ideou súhlasil.

Putin podľa Kremľa zároveň uviedol, že „bola zaznamenaná pozitívna dynamika obchodných a hospodárskych vzťahov a systematická podpora významných spoločných projektov vrátane projektov v oblasti jadrovej energetiky“.

Putin s Erdoganom rokovali aj o dohodnutom predĺžení obilnej dohody, ktorú Turecko pomohlo sprostredkovať s cieľom zabezpečiť bezpečný odvoz obilia z Ruskom blokovaných ukrajinských prístavov. (čtk)

Vývoj bojov (267. deň). Na Ukrajine napadol prvý sneh. Z bojísk prichádzajú správy o ťažkých bojoch v okolí Bachmutu, Donecka a na severe pri Svatove. Obe strany hlásia, že nepriateľovi spôsobujú ťažké straty, ale front sa nehýbe.

V dedine Przewodow na východe Poľska, ktorú v utorok zasiahla raketa, už pracujú aj ukrajinskí experti, oznámil minister zahraničia Dmytro Kuleba. Zároveň sa poďakoval Poliakom za to, že Ukrajincom umožnili prístup.

„Ukrajinskí experti už pracujú na mieste tragédie v Przewodowe, ktorú spôsobil ruský raketový teror proti Ukrajine,“ napísal Kuleba. Uviedol tiež, že Ukrajina bude s Poliakmi pokračovať v otvorenej a konštruktívnej spolupráci, „tak ako to u najbližších priateľov býva“.

Podľa Západu na poľnohospodársky objekt v Przewodowe dopadla zrejme strela ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá sa snažila zneškodniť ruskú raketu mieriacu na cieľ na Ukrajine. (čtk)

Bieloruský súd poslal na dva roky do väzenia muža, ktorý prišiel pri ruskom ostreľovaní Kyjiva o dcéru a na sociálnej sieti upozorňoval, že Lukašenkov režim umožňuje ruskej armáde, aby z bieloruského územia útočila na Ukrajinu.

Informoval o tom bieloruský portál Zerkalo.

Odsúdený Bielorus Aljaksandr Patapav má na Ukrajine príbuzných. Ostreľovanie Kyjiva pripravilo jeho dcéru o život a jeho neter o nohu. Úrady ho obvinili z urážky prezidenta, ktorá je podľa bieloruských zákonov trestným činom. Patapov bol od augusta vo väzbe.

Bieloruské úrady tvrdo potláčajú akékoľvek prejavy nesúhlasu s politickým vedením krajiny. Po rozsiahlych protivládnych protestoch v roku 2020 sa väčšina tých, ktorí režim kritizovali, ocitla vo väzení alebo v zahraničnom exile. (čtk)

Poľsko chystá cez víkend štátny pohreb pre dvoch mužov, ktorí zomreli po dopade rakety v Przewodowe. Západ predpokladá, že to bola strela ukrajinskej protivzdušnej obrany odpálená proti ruskej rakete. (pap)

Dočasné útočiská pre utečencov z Ukrajiny sa automaticky predĺžili z konca tohto roka do 4. marca 2023, upozorňuje ministerstvo vnútra. Vláda toto predĺženie schválila ešte v marci tohto roka, ale niektoré firmy napriek tomu žiadajú od pracovníkov z Ukrajiny nové potvrdenia.

Odídencom so staršou verziou sa podľa ministerstva nové doklady s aktualizovaným dátumom spravidla nevydávajú. Aj po 31. decembri 2022 platia pôvodné doklady o dočasnom útočisku. „Ministerstvo vnútra eviduje prípady, keď zamestnávateľ odmietal predĺžiť pracovnú zmluvu a vyžaduje od odídencov a odídenkýň, aby im predložili potvrdenia platné do 4. 3. 2023 napriek tomu, že sa platnosť dočasného útočiska predlžuje automaticky,“ uviedlo v tlačovej správe ministerstvo vnútra.

Rusko oznámilo, že opevňuje anektovaný Krym. „Cieľom je zaistiť bezpečie všetkým Krymčanom,“ uviedol Moskvou dosadený gubernátor Sergej Axionov. Deje sa to v čase, keď Ukrajina dobyla naspäť územie v susednej Chersonskej oblasti.

Rusko anektovalo Krym po celoukrajinských prodemokratických demonštráciách v roku 2014, ktoré viedli k zosadeniu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

Rusko v septembri ohlásilo anektovanie tejto oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské sily majú v úmysle znovu dobyť aj Krymský polostrov.

Od februára došlo na ruských vojenských zariadeniach na Kryme alebo v ich blízkosti k niekoľkým výbuchom – napríklad aj ku koordinovanému útoku dronmi na kľúčový ruský námorný prístav v Sevastopole. V októbri bol zasa pri útoku poškodený Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s Krymom. (tasr)

Ruskí propagandisti si nevedia predstaviť, že by bránili národ vlastným telom, a tak nemôžu pripisovať takýto motív ani Ukrajincom, píše Timothy Snyder. „Preto hľadajú silu ukrajinského odporu niekde mimo Ukrajiny či dokonca mimo reality: v sprisahaniach nacistov, židov, gejov a satanistov.“

Ilustrácia – Vizár

Ruský špión Arťom Zinčenko, ktorého Estónsko pred niekoľkými rokmi vymenilo do Moskvy, ušiel späť do Estónska. Požiadal tu o politický azyl. Ako dôvod uviedol nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu. (err, čtk)

Ukrajinec Aľoša Babenko v reportáži AP opisuje, ako ruskí vojaci v okolí Chersonu týrali zajatcov. Jeho samotného zamkli na desať dní do pivnice, kde ho mučili. Zatkli ho po tom, čo so synovcom fotili zničené tanky a ich fotografie posielali ukrajinskej armáde.

„Myslel som, že zomriem,“ vraví 27-ročný Babenko pre AP a otrasený rozpráva o svojej traume z toho, ako ho hodili do auta, odviezli do Chersonu a vypočúvali ho, až kým sa nepriznal. Vraví, že ho spútali, zaviazali mu oči a hrozili mu elektrickými šokmi. Takmer denne ho kopali a udierali päsťami do rebier, nosa a brucha.

Keď sa Babenko a jeho 14-ročný synovec vrátili domov – v tom čase bola jeho dedina ešte pod ruskou okupáciou – bol príliš vystrašený na to, aby opustil dom. Vraví, že ho prenasledovalo prežité utrpenie.

Jeho mladý synovec mučeniu unikol, ale povedali mu, že z neho spravia ruského občana a tak bude chránený. Obaja boli prepustení po tom, čo sa na video priznali.

Iní v ich dedine však také šťastie nemali, píše AP.

Maxyma Nehrova Rusi zadržali preto, lebo je bývalým vojakom. Vo väzení strávil aj svoje 45. narodeniny. „Najstrašnejšie bolo počuť, ako celý deň mučia iných ľudí,“ povedal.

Keď kráčal po chodbe teraz prázdneho väzenia, spomenul si, že zakaždým, keď nejakým spôsobom neposlúchne Rusov, zasiahnu ho elektrickým prúdom do krku a hlavy.

Ako eskaluje násilie na Ukrajine, mučenie páchané Rusmi sa podľa OSN a ľudskoprávnych aktivistov rozšírilo. Situácia je znepokojujúca najmä v Chersonskom regióne, ktorý oslobodili začiatkom novembra.

Ukrajinci vyšetrujú viac ako 430 prípadov vojnových zločinov z Chersonskej oblasti a preverujú aj štyri miesta údajného mučenia, uviedol minister vnútra Denys Monastyrskyi. Pri Chersone našli 63 tiel so známkami mučenia. (ap)

Aľoša Babenko so synovcom Vitalijom a tetou Tanjou. Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Keď je veľmi zle, Putin radšej zmizne z dohľadu, na verejnosti sa veľmi neukazuje ani od stiahnutia z Chersonu. Podľa ruského politológa Andreja Kolesnikova nemá čo povedať národu: zatiahol ho do nočnej mory a nevie, ako z toho von. Experti vravia aj to, že Putin takto pravidelne zmizne z očí počas politických kríz. Veľa ľudí v Kremli si podľa Kolesnikova uvedomuje, že režim urobil obludnú chybu.

Ukrajina si prevzala ďalšiu húfnicu Zuzana 2. Ide o siedmy z ôsmich kusov, ktoré sú na Ukrajinu dodané na základe kontraktu na komerčný predaj. Informovalo ministerstvo obrany.

Vo výrobe je už aj posledný kus z komerčného predaja húfnic Zuzana 2.

Dodávky budú pokračovať aj naďalej, keďže Konštrukta-Defence vyrobí pre Ukrajinu ďalších 16 kusov, ktoré budú financovať spoločne Dánske kráľovstvo, Spolková republika Nemecko a Nórske kráľovstvo.

Ruská armáda v noci vypálila viac ako 40 rakiet na juhoukrajinský Nikopol, informoval šéf Dnipropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko. Zasiahli viaceré obytné domy vrátane výškových, elektrické vedenia, automobily a hospodárske objekty. Žiadne obete nie sú hlásené. (ukrajinska pravda)

Podľa britského ministerstva obrany je pravdepodobné, že Rusko sa pokúsi premiestniť časť síl získaných z Chersonu, aby posilnilo a rozšírilo svoje útočné operácie pri Bachmute v Doneckej oblasti. Píše o tom v najnovšej správe.

O azyl v Španielsku žiada bývalý vojak ruskej jednotky, ktorá okupovala ukrajinskú Buču pri Kyjive a je podozrivá zo spáchania vojnových zločinov. Je ochotný vypovedať na medzinárodnom súde o tom, čo na Ukrajine zažil, videl a počul.

27-ročný Nikita Čibrin dezertoval a tvrdí, že ako vojak 64. motostreleckej brigády strávil viac ako štyri mesiace na Ukrajine, ale že za celý čas ani raz nevystrelil.  „Nemám čo skrývať,“ povedal Čibrin k tomu, že chce vypovedať.

„Je to zločinná vojna, ktorú Rusko rozpútalo. Chcem urobiť všetko, čo odo mňa závisí, aby som ju zastavil,“ povedal Čibrin.

Do armády šiel pre peniaze

Z jednotky dezertoval v júni. Rodák z Jakutska na Sibíri tvrdí, že hneď 24. februára, keď ruské vojská na Putinov rozkaz vpadli na Ukrajinu, povedal svojim nadriadeným, že je proti vojne, a tak ho odoslali na podradné práce do tyla a vyhrážali sa väzením. Predtým slúžil ako mechanik.

K armáde sa pridal vlani v lete pre finančné ťažkosti, ale nemal poňatie, že ho pošlú do vojny. Na Ukrajinu sa dostal hneď na začiatku invázie, keď jeho jednotka vyrazila z Bieloruska.

Kradli všetko, čo mohli

Jeho jednotka sa rozmiestnila v dedine Lypivka, ležiacej asi 45 kilometrov od Kyjiva a neďaleko od mesta Buča. Vojak tvrdí, že nebol svedkom zabíjania civilistov, ale o vraždách a znásilňovaní sa hovorilo ustavične a vykrádanie ukrajinských domov bývalo pri jeho jednotke bežnou záležitosťou. „Kradli všetko, čo mohli: práčky, elektroniku, všetko,“ povedal.

Čibrin tvrdí, že sa mu podarilo utiecť od jednotky 16. júna, keď sa schoval v nákladnom aute, ktoré išlo po zásoby do Ruska. Tam kontaktoval ochrancov ľudských práv, ktorí mu pomohli opustiť krajinu.

Túto verziu Guardianu potvrdil zakladateľ spolku Gulagu.net Vladimir Osečkin. Čibrin v utorok priletel do Madridu. Vo štvrtok ho prepustili zo strediska na letisku a ubytovali v útulku pre utečencov, zatiaľ čo úrady sa zaoberajú jeho žiadosťou o azyl. (guardian, čtk)

Rusko pokračuje v terore, bez elektriny sa ocitlo 10 miliónov ľudí. Súhrn posledných udalostí vo vojne na Ukrajine

Vojna na Ukrajine – súhrn posledných udalostí:

 • Rusko uskutočnilo ďalší, od októbra už šiesty masový útok na ukrajinskú energetickú infraštruktúru
 • vyše 10 miliónov Ukrajincov zostalo bez elektriny, výbuchy hlásili najmä v Dnipre a Odese
 • nové útoky prišli v deň, keď vo viacerých oblastiach vrátane Kyjiva napadol prvý sneh tohtoročnej zimy
 • Kremeľ v podstate priznal, že chce útokmi na ukrajinskú infraštruktúru donútiť Kyjiv k rokovaniam
 • Zelenskyj zmiernil svoje pôvodne jednoznačné tvrdenia o tom, že raketu do Poľska odpálili Rusi
 • podľa Varšavy vyšetrovatelia doposiaľ neobjavili žiadne dôkazy o druhej rakete na poľskom území
 • Ukrajina a Rusko sa dohodli na predĺžení dohody o vývoze ukrajinského obilia cez Čierne more o 120 dní
 • v Holandsku odsúdili 3 mužov vrátane Strelkova za vraždu 298 ľudí z boeingu zostreleného nad Donbasom
Ľudia dostávajú potraviny v oslobodenom Chersone. Foto - TASR/AP

Vyše 10 miliónov Ukrajincov zostalo vo štvrtok bez dodávok elektriny po ďalšej masívnej vlne ruských útokov na energetickú infraštruktúru, informoval Volodymyr Zelenskyj. Najhoršia situácia je podľa neho v Odeskej, Vinnyckej, Sumskej a Kyjivskej oblasti.

Ukrajinský prezident povedal, že úrady robia všetko, čo môžu, aby dodávky obnovili, ako sa im to podarilo aj po predchádzajúcich ruských úderoch.

Nové masívne ruské údery zasiahli Ukrajinu v deň, keď vo viacerých oblastiach vrátane Kyjiva napadol prvý sneh. (afp, tasr)

Vyšetrovatelia neobjavili žiadne dôkazy o druhej rakete na poľskom území, povedal poľský prezident Andrzej Duda po návšteve miesta dopadu rakety v Przewodówe. Niektoré predchádzajúce informácie médií hovorili o tom, že do Poľska v utorok dopadli dve rakety.

Duda zároveň vyjadril pochopenie pre situáciu, v ktorej sa teraz Ukrajina nachádza. „Je to pre nich nesmierne ťažká situácia a sú tam veľké emócie a obrovský stres.“ (cnn, ap, čtk)

Kremeľ priznal, že útokmi na ukrajinskú infraštruktúru chce Volodymyra Zelenského donútiť k rokovaniam. Píše to denník Ukrajinska pravda a spomína vyjadrenie Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova v rozhovore pre Interfax.

Putinov hovorca v rozhovore vyhlásil, že raketové údery na Ukrajinu sú zamerané na takú infraštruktúru, ktorá „priamo alebo nepriamo súvisí s ich vojenským potenciálom“. Nedostatok elektriny a tepla v mnohých ukrajinských oblastiach sú podľa Peskova dôsledkom toho, že kyjivské úrady odmietajú rokovať.

Kyjiv dlhodobo deklaruje, že s Moskvou je o prímerí ochotný rokovať len pod podmienkou, že sa ruské sily úplne stiahnu z Ukrajiny. (ukrajinska pravda, čtk)

Ukrajinské úrady uviedli, že v Chersone objavili dôkazy o rozsiahlom mučení ľudí, ku ktorému tam dochádzalo počas osem mesiacov trvajúcej ruskej okupácie. „Nikdy predtým som nevidel niečo takéhoto rozsahu,“ vyhlásil ombudsman Dmytro Lubinec. „Rozsah bol strašný.“

Ukrajinské úrady podľa neho odhalili v oslobodenom Chersone „mučiarne“, kde Rusi podrobovali mučeniu desiatky Ukrajincov, ktorým dávali elektrické šoky, bili ich kovovými rúrami a napokon ich zabíjali.

Lubinec sa podľa vlastných slov rozprával s mužom, ktorého v takejto mučiarni držali 45 dní. „Počas toho času videl, ako tam mučili desiatky ľudí,“ povedal ombudsman.

Podľa neho sa očakáva, že v Chersone budú objavené ešte ďalšie takéto mučiarne. „Pretože boli súčasťou systému. Systému vybudovaného Ruskou federáciou.“

Agentúra AFP uviedla, že aj jej tím mal možnosť hovoriť s obyvateľom Chersonu, ktorý bol podľa vlastných slov celé týždne zadržiavaný, bitý a mučený elektrošokmi, ktorým ho podrobovali Rusi a nimi podporovaní separatisti. (afp, bbc, tasr)

Do Poľska pricestovali ukrajinskí experti, ktorí sa budú podieľať na vyšetrovaní dopadu rakety na poľskom území. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo zahraničia. Ukrajinskú účasť na vyšetrovaní žiadal Volodymyr Zelenskyj.

Vyšetrovanie incidentu vedú poľskí a americkí experti. Obe strany súhlasili s tým, aby miesto výbuchu preskúmala aj Ukrajina.

„Naši experti sú už v Poľsku. Očakávame, že im bude umožnený rýchly prístup na miesto (udalosti),“ napísal na Twitteri šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. (guardian, tasr)

CNN: V USA sa zmenšujú zásoby zbrojných systémov potrebných pre Ukrajinu

Spojeným štátom dochádzajú vysoko moderné zbraňové systémy a munícia, ktoré dodávajú Ukrajine na jej boj proti ruskej armáde, informuje CNN s odvolaním sa na amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou.

Nápor na zbrojné zásoby a schopnosť amerického priemyslu splniť dopyt patrí ku kľúčovým problémom, s ktorými zápasí administratíva prezidenta Joea Bidena.

USA posielajú Ukrajine zbrane za miliardy dolárov.

Čo môže USA chýbať

Jeden zo zdrojov televízii CNN povedal, že po deviatich mesiacoch zásobovania Kyjiva sa zásoby zmenšujú a že existuje „konečné množstvo“ nadbytočných zásob, ktoré môžu USA poslať.

Obavy panujú najmä okolo toho, či USA budú schopné splniť ukrajinské požiadavky na delostreleckú muníciu kalibru 155 milimetrov a striel Stinger.

Pochybnosti sú aj o dostatočne rýchlej výrobe striel HARM, rakiet GLMRS pre systémy HIMARS a protitankových striel Javelin, hoci USA výrobu týchto zbraní navýšili.

CNN upozorňuje, že po stiahnutí z Afganistanu a zmene úloh v Iraku USA prvýkrát po dvoch desaťročiach nie sú zapojené do žiadneho konfliktu a nemajú potrebu vyrábať množstvo munície.

Pripravenosť USA na boj však nie je ohrozená, pretože zbrane posielané Ukrajine nepochádzajú zo zásob určených na nepredvídateľný zásah americkej armády.

Z dní môžu byť roky

Zmenšujúce sa zásoby sú predmetom debaty na ministerstve obrany. Zdroje uvádzajú, že USA nedopustia, aby bola ohrozená ich vlastná bojová pripravenosť, a každá zásielka Ukrajine sa meria jej dôsledkom pre americké strategické rezervy a bojové plány.

Panujú obavy, že americký priemysel nedokáže držať s dopytom krok. Ani európski spojenci nemôžu splniť požiadavky ukrajinskej armády, pretože musia zaistiť zásobovanie svojich vlastných jednotiek.

„Je to stále ťažšie. Mysleli sme si, že vojna sa skončí o niekoľko dní, ale vidíme, že to môžu byť roky. Len čo sa dodávateľské reťazce stenčia, bude Západ ťažko plniť požiadavky,“ povedal Mike Quigley z výboru pre zvláštne informačné služby snemovne reprezentantov.

Tlačový tajomník ministerstva obrany Patrick Ryder uviedol, že USA budú Ukrajinu podporovať tak dlho, ako bude potrebné. Podľa neho žiadna dodávka zbraní na Ukrajinu neohrozila bojovú pripravenosť USA.

Minister obrany Lloyd Austin v stredu povedal, že všetko, o čo Ukrajina žiada, sú bojové systémy. „Sme pripravení ich poskytnúť,“ povedal s pripomienkou, že sa k ďalším zbraňovým dodávkam zaviazalo šesť ďalších štátov.

Problém s konzervatívcami

V septembri Pentagón oznámil, že chce Ukrajine dodať 800-tisíc delostreleckých nábojov kalibru 155 milimetrov. Mark Cancian z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá uviedol, že množstvo munície dodávanej Ukrajine je v porovnaní s výrobnými kapacitami a zásobami USA relatívne malé, ale v niektorých prípadoch sa už zásoby dostali na minimálnu úroveň potrebnú na zabezpečenie výcviku a bojových plánov. „Kľúčové je, aké veľké riziko sú USA ochotné prijať,“ uviedol.

Debata o odčerpávaní zásob na Ukrajinu prebieha v čase, keď Pentagón dokončuje rozpočtové plány pre tento fiškálny rok.

Armáda pravidelne navyšuje požiadavky na svoje financovanie, administratíva v utorok poslala kongresu žiadosť o ďalších 37,7 miliardy dolárov na financovanie pomoci Ukrajine. Zahŕňa 21,7 miliardy dolárov pre Pentagón, ktorý z nich má sčasti hradiť nedostatok zbraní.

Nové pomery v snemovni reprezentantov, v ktorej teraz budú mať väčšinu republikáni, môžu administratívne plány na pomoc Ukrajine skomplikovať, uvádza CNN.

Vodca konzervatívcov Kevin McCarthy povedal, že republikáni nevydajú Ukrajine bianko šek. (cnn, čtk)

Rusko odsúdilo rozhodnutie holandského súdu v súvislosti so zostrelením letu MH17 nad východnou Ukrajinou v roku 2014. Podľa Moskvy bol verdikt urobený na politickú objednávku a „zabudol na nestrannosť“.

Poľsko dostane z USA na budúci rok svoje prvé raketové systémy HIMARS, oznámil minister obrany Mariusz Blaszczak. Systémy pomohli Ukrajincom účinne sa brániť voči ruskej agresii a spôsobovať Rusom vážne škody. (tasr)

Fínsko chce vynaložiť 139 miliónov eur na výstavbu plotov pozdĺž časti hranice s Ruskom. Pôvodne hovorilo o šiestich miliónoch. V Helsinkách rastú obavy z nelegálnych prechodov hranice po tom, čo Rusko vyhlásilo pre vojnu na Ukrajine mobilizáciu a z krajiny začali utekať tisíce Rusov.

Fínska vláda sa tiež domnieva, že by Rusko mohlo v rámci hybridnej vojny posielať na hranice množstvo žiadateľov o azyl.

EÚ z podobného počínania už skôr obvinila Bielorusko, keď vlani na bielorusko-poľskej hranici uviazli stovky migrantov z Blízkeho východu, Afganistanu a Afriky.

Úrad pohraničnej stráže krajiny oznámil, že nakoniec chce vybudovať 130 až 260 kilometrov plotov, pričom sa zameria predovšetkým na hraničné priechody na juhovýchode Fínska.

Lesmi zarastená hranica dosahuje celkovú dĺžku 1 340 kilometrov a z veľkej časti je označená iba značkami. (reuters, čtk)

Mier na Ukrajine nebude možný, kým Rusko nestiahne svojich vojakov, uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Moskva však nedáva nijako najavo, že by na to bola pripravená, dodal.

„Obávam sa, že Rusko nie je pripravené stiahnuť sa, a ak sa nestiahne, mier nebude možný,“ povedal Borrell počas návštevy v Uzbekistane.

„Je to Rusko, kto musí umožniť dosiahnutie mieru, agresor sa musí stiahnuť, ak chce udržateľný mier.“ (reuters, čtk)

Inflácia na Ukrajine zrýchli do konca roka na 30 % a na vysokej úrovni bude potom pretrvávať aj v budúcom roku. Povedala to viceguvernérka ukrajinskej centrálnej banky Kateryna Rožkovová.

Prísna menová politika by však podľa nej mala pomôcť krajine zvládnuť cenové tlaky v nasledujúcich mesiacoch.

V októbri dosiahla miera inflácie vkrajine 26,6 %, čo bol najvyšší údaj od februára 2016. (reuters, tasr)

Volodymyr Zelenskyj uvítal verdikt holandského súdu v súvislosti so zostrelením letu MH17 nad východnou Ukrajinou v roku 2014. Dodal však, že kľúčové je tiež pohnať pred spravodlivosť tých, ktorí útok nariadili.

„Dôležité súdne rozhodnutie v Haagu. Prvé verdikty nad páchateľmi zostrelenia letu MH17. Pohnať pred spravodlivosť tých, ktorí útok nariadili, je tiež kľúčové, pocit beztrestnosti totiž vedie k novým zločinom,“ napísal ukrajinský líder na Twitteri.

„Túto ilúziu (beztrestnosti) musíme rozptýliť. Potrestanie všetkých zverstiev, ktorých sa Ruská federácia dopustila vtedy a ktorých sa dopúšťa teraz, je nevyhnutné,“ dodal. (čtk)

Rusko uviedlo, že neuvažuje o tom, že by použilo jadrové zbrane. Na otázku, či je možné, že Moskva použije tieto zbrane, a či sa o tejto téme už diskutovalo, Putinov hovorca odpovedal, že už len samotná formulácia takýchto otázok je neakceptovateľná.

„Ak ste si všimli, nikto z ruskej strany o tejto téme nediskutuje a ani o nej ešte nediskutoval,“ uviedol Dmitrij Peskov.

Vladimir Putin sa pritom jadrovými zbraňami vyhrážal viackrát.

V septembri upozornil Západ, že „neblafuje“, keď hovorí, že na obranu Ruska je pripravený použiť aj jadrové zbrane. (reuters, tasr)

Verdikt holandského súdu v súvislosti so zostrelením letu MH17 v roku 2014 podľa Kyjiva vyslal silný signál, že „každý vojnový zločin spáchaný Rusmi“ bude vyšetrený a uzavretý. Povedal to predstaviteľ ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.

„Dá sa povedať, že je to najsilnejší signál celému svetu, vrátane samotného Ruska, že každý vojnový zločin spáchaný Rusmi bude zdokumentovaný, vyšetrený a uzavretý. Bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať,“ uviedol Podoljak. (čtk)

Holandský súd odsúdil troch mužov za vraždu 298 ľudí z lietadla zostreleného nad Donbasom

Holandský súd odsúdil v neprítomnosti na doživotie troch mužov vrátane Igora Strelkova za vraždu 298 ľudí z lietadla zostreleného nad východnou Ukrajinou v roku 2014. Ruský nacionalista a zločinec Strelkov (známy aj pod menom Girkin) bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny na Ukrajine pred 8 rokmi.

Spolu s ním odsúdili ďalšieho Rusa Sergeja Dubinského a Ukrajinca Leonida Charčenka. Súd im nariadil zaplatiť odškodné najmenej 16 miliónov eur. Ak odsúdení sumu nezaplatia, urobí to holandský štát.

Štvrtého obžalovaného, ​​ruského občana Olega Pulatova, ktorý mal ako jediný na súde právneho zástupcu, oslobodili pre nedostatok dôkazov.

Žiadny zo štyroch mužov nečelil obvineniu, že strelu priamo odpálil, úzko však spolupracovali na jej získaní, na obstaraní odpaľovacieho zariadenia a podieľali sa aj na prevoze a inštalácii systému.

Všetci odsúdení sú na úteku

Podľa zástupcov obetí je rozsudok dôležitým medzníkom, hoci odsúdení zostávajú na úteku a je nepravdepodobné, že si trest odpykajú.

Predpokladá sa, že sa všetci nachádzajú v Rusku, ktoré ich nechce vydať. Na odvolanie majú dva týždne, rovnako ako prokuratúra.

Príklad pre ďalšie stíhania

Lietadlo Malaysia Airlines smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru bolo podľa súdu v lete 2014 zostrelené raketou ruskej výroby odpálenou z poľa na separatistami ovládanom východe Ukrajiny, ktorý v tom čase kontrovalo Rusko.

Rozsudok vyniesli na pozadí pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu. Prípad by sa tak podľa pozorovateľov mohol stať príkladom pre stíhanie zločinov spáchaných počas vojny. (guardian, n)

Trosky zostreleného boeingu pri obci Hrabove na Donbase v roku 2014. Foto - TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj zmiernil svoje jednoznačné tvrdenia o tom, že raketu do Poľska odpálili Rusi. „Neviem to na 100 percent – myslím, že ani svet na 100 percent nevie, čo sa stalo,“ povedal. „Nedokážem s presnosťou povedať, že to bola ukrajinská protivzdušná obrana.“ (bloomberg)

Volodymyr Zelenskyj zverejnil video momentu, keď cestu v Dnipre zasiahol ruský úder. „Ďalšie potvrdenie z Dnipra, ako teroristi chcú mier,“ napísal na Telegrame. V meste po dnešnom útoku hlásia 14 zranených. (guardian)

Rusko oznámilo, že schválilo predĺženie dohody o vývoze ukrajinského obilia. O predĺžení dohody o 120 dní už skôr informoval Kyjiv.

Dohoda prvýkrát uzavretá v júli umožnila obnoviť vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov z čiernomorských prístavov, ktoré dovtedy Rusko blokovalo. Platila do 19. novembra, jej predĺženie Moskva schválila bez zmeny. (guardian, čtk)

Novinár Euan MacDonald zverejnil video, ktoré ukazuje, ako ukrajinská protivzdušná obrana zostreľuje ruské rakety. Zábery sú z Kyjivskej oblasti z utorka, keď Rusko spustilo doteraz najrozsiahlejší vzdušný útok voči ukrajinským mestám od začiatku invázie.

Ukrajina ráno čelila ďalším rozsiahlym ruským útokom, ktoré cielili na energetickú infraštruktúru a výrobné závody, píšu ukrajinské médiá. Zásahy oznámila juhukrajinská Odesa a východoukrajinské Dnipro. Pri nočnom ostreľovaní v Zaporižžskej oblasti zahynuli štyria ľudia. Na iných miestach v krajine zafungovala protivzdušná obrana.

„Teraz bombardujú naše plynárenské zariadenia, bombardujú naše závody v Dnipre a Južmaši,“ uviedol premiér Denys Šmyhal. (bbc, čtk)

Západní predstavitelia a analytici kritizujú ukrajinské vedenie vzhľadom na neochotu pripustiť možnú zodpovednosť za výbuch v Poľsku. „Začína to byť smiešne. Ukrajinci ničia našu dôveru. Nikto Ukrajinu neobviňuje a oni otvorene klamú,“ cituje novinár Financial Times na Ukrajine Christopher Miller nemenovaného diplomata z členskej krajiny NATO.

Povedal to podľa neho v súvislosti so stredajším príhovorom Volodymyra Zelenského, v ktorom ukrajinský prezident zopakoval, že raketu vystrelila ruská armáda. „To je ničivejšie než tá raketa,“ povedal diplomat.

Aj Ian Bremmer, zakladateľ think tanku Eurasia Group, na Twitteri napísal, že Zelenskyj by svoje slová mal vziať späť, pretože narúšajú dôveryhodnosť a ukazujú na chýbajúcu koordináciu s NATO.

Bývalý šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski povedal, že by ukrajinskému prezidentovi odporučil, „aby s tým prestal“. „Každému sa podarí urobiť chybu, ale s takými argumentmi zrejme nevyhrá, pretože to vyzerá, že NATO má solídne dôkazy,“ uviedol. (čtk)

Poľsko dalo najavo, že je ochotné umožniť ukrajinským expertom prístup na miesto dopadu rakety v Przewodówe. Pracuje tam tím poľských a amerických vyšetrovateľov, uviedol poradca prezidenta Andrzeja Dudu Jakub Kumoch.

„Ak s tým bude súhlasiť poľská aj americká strana a pokiaľ viem, Američania proti nebudú, bude možné čoskoro takýto prístup umožniť,“ povedal Kumoch.

„Ak na technickej úrovni vyšetrovací tím nebude mať žiadne výhrady, nebude určite dôvod, prečo tam Ukrajincov nepustiť,“ dodal.

To, aby incident mohli vyšetrovať aj ukrajinskí odborníci, žiada Volodymyr Zelenskyj. Kyjiv trvá na tom, že išlo o raketu vystrelenú Rusmi, podľa Západu zrejme išlo o strelu odpálenú ukrajinskou protivzdušnou obranou. (guardian, čtk)

Zrejme sa potvrdzuje, že Rusom imperiálne výboje ich vodcu neprekážajú, ani keď sú neúspešné, barbarské a nákladné aj pre nich samých, píše Ivan Mikloš. „Jediné, čo môže podporu vodcu trvalejšie znižovať, je zníženie ekonomickej a sociálnej úrovne. A tu zatiaľ fakty ukazujú, že pokles ruskej ekonomiky je napriek sankciám menší, ako sa predpokladalo.“

V Kyjive, ktorý v dôsledku ruských útokov čelí častým výpadkom elektriny, napadol prvý sneh tohtoročnej zimy. Guvernér Kyjivskej oblasti Olexij Kuleba ešte v stredu varoval, že nadchádzajúci týždeň bude ťažký, pretože teploty môžu klesnúť až na -10 stupňov.

Hlavné mesto, kde bolo ráno niekoľko štvrtí bez prúdu, napokon zahalila len ľahká snehová pokrývka.

Výpadky pokračujú

V čase zhoršujúceho sa počasia prevádzkovateľ ukrajinskej siete Ukrenerho na dnešok oznámil ďalšie obmedzenia spotreby energie a varoval pred nutnými výpadkami, ktoré sú potrebné na stabilizáciu siete.

„Vplyvom prudkého ochladenia vzrástla spotreba elektriny v ukrajinských oblastiach, (…) čo ďalej skomplikovalo už aj tak zložitú situáciu v elektrickej sieti“ a povedie k „širším obmedzeniam“ v spotrebe elektriny naprieč Ukrajinou, uviedla spoločnosť.

Aké majú teploty

Agentúra Unian v predpovedi na dnešok napísala, že Ukrajinu čaká sneh a dážď. Vo väčšine oblastí na západe, severe a v niektorých centrálnych oblastiach teploty neprekročia 3 stupne.

Na východe a juhu sa teploty budú pohybovať medzi 7 až 14 stupňami. (afp, čtk)

Austrálsky miliardár Andrew Forrest založil investičný fond na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny. Dúfa, že jeho hodnota dosiahne najmenej 25 miliárd dolárov. Fond počíta s investíciami do ukrajinskej infraštruktúry, ako sú energetické a telekomunikačné siete.

Forrest, ktorý patrí k najbohatším ľuďom v Austrálii, venoval do fondu spolu s manželkou 500 miliónov dolárov.

Podľa organizátorov by sa mohli rozrásť až na 100 miliárd dolárov. Dúfajú, že iniciatíva získa podporu suverénnych investičných fondov a ďalších profesionálnych investorov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zriadenie fondu uvítal. „Využijeme, že to, čo Rusi zničili, sa dá ľahko nahradiť najnovšou, najmodernejšou zelenou a digitálnou infraštruktúrou,“ povedal.

Zakladateľ fondu zarobil svoj majetok na austrálskom ťažobnom boome. Je zakladateľom železnorudného gigantu Fortescue Metals. (bbc, čtk)

Ruský cenzúrny úrad zablokoval web opozičného denníka Novaja gazeta. Ešte v marci redakcia pozastavila pre sprísnené cenzúrne podmienky vydávanie novín v papierovej podobe aj na internete. V apríli vznikol web Novaja Gazeta Europe so sídlom v Rige. V septembri súd vyhlásil licenciu denníka Novaja gazeta za neplatnú.

Jeho šéfredaktor Dmitrij Muratov získal vlani Nobelovu cenu za mier. Keď v marci ohlásil prerušenie práce, povedal, že je to do ukončenia ruskej „špeciálnej operácie“ na Ukrajine.

Ruské nezávislé médiá čelia veľkému tlaku od začiatku vojny na Ukrajine. Na označenie konfliktu sa nesmú používať výrazy invázia ani vojna.

Za zverejnenie „dezinformácie“ hrozí až 15-ročné väzenie. (guardian, čtk)

Rusko pri nočnom ostreľovaní zasiahlo obytnú budovu vo Vilňansku v Zaporižžskej oblasti. Zahynuli najmenej štyria ľudia, pod sutinami ďalej pátrajú po preživších. (čtk)

Najčítanejšie teraz

Týždňový newsfilter: Ak sa Kaliňák naozaj vráti, môžeme si byť istí, že korupciu na najvyšších miestach už zas nik neuvidíRobert Kaliňák. Foto N - Vladimír Šimíček Reštauráciu si tu otvoril každý, kto zdedil sporák. Centrum Komárna je dnes pusté a nie je to len drahými energiamiIlustračné foto N - Tomáš HrivňákPrečo meškajú expresné vlaky? Majú písanú rýchlosť 160, ale rušeň ide len 120Pokiaľ váš expres medzi Bratislavou a Žilinou ťahá rušeň radu 361.1, počítajte radšej s meškaním. Foto - Michal Kiaško, trains.by.michalSlovensko je dnes podráždené na hranicu explózie: ako viesť debatu s priaznivcami RuskaV práci sa mu zrazu neotvorili dvere, tak zistil, že ho vyhodili. Prečo Google či Meta masovo prepúšťajú?Ilustrácia – T. H. s MidjourneyMnohé ženy sú v zoznamovaní neisté a často uprednostňujú len písanie, opisuje Pavol skúsenosti s online zoznamkouIlustračné foto - JumpStoryČo som si odniesla zo Švédska? Že spomaliť v práci má obrovský zmysel, vraví slovenská vedkyňaFoto - Daniel Hamerník/UniversitasIndológ: Bežní Indovia nerozmýšľajú ako aktivisti. Lepšie vzdelanie je cesta k väčšiemu domu a bohatšiemu ženíchoviHistorik Indie Dušan Deák. Foto N - Tomáš BenedikovičAk zvíťazia Rusi, budeme mať pokoj. Počúvali sme ľudí, ktorí chcú, aby Putin vyhral vojnuIlustračné foto z protestu proti obrannej zmluve v roku 2022. Foto N - Tomáš BenedikovičTo, čo robí Rusko na Ukrajine, je horšie než zločin – je to chyba, vraví historik ekonómie ToozeFoto - World Economic Forum/Ciaran McCrickard, CC BY-NC-SA 2.0Kocúrkovo? Každý predsa vie, o čom to bolo. Alebo nie?Gregor Hološka, Robert Roth a Jakub Rybárik v inscenácii Kocúrkovo. Foto - Braňo KonečnýOtec transrodového Gabriela: Nie je to žiaden rozmar, čakali sme na jeho coming outGabriel. Foto - Waldemar ŠvábenskýV Arktíde vyrastú nové mestá, hovorí expertka na klimatickú migráciuGaia Vinceová. Foto - Phil FiskMediaBrífing: Milanovej zákon núti firmy zaplatiť 260 eur za registráciu kanálov na YouTubeNatália Milanová. Foto - TASRBieloruský denník: Lukašenko žiada ľudí, ktorí po voľbách odišli, aby sa vrátili. Prečo by mali a sú vôbec ochotní to urobiť?Ilustrácia – <a href="https://pixabay.com/illustrations/man-silhouette-businessman-escape-1675685">Pixabay/Gerd Altmann</a>

Nové na Dennikn.sk

19:23Ako má vyzerať moderná škola, ktorá pripraví deti na život v roku 2035 18:50Týždňový newsfilter: Ak sa Kaliňák naozaj vráti, môžeme si byť istí, že korupciu na najvyšších miestach už zas nik neuvidí 12:47Mýtus a kult  12:04Nedeľná nekázeň: Účinnosť spovede umelou inteligenciou 08:43O láske k futbalu, žene a jednej krádeži vo svetle reflektorovVčera 21:37Slovensko je dnes podráždené na hranicu explózie: ako viesť debatu s priaznivcami RuskaVčera 18:51Mnohé ženy sú v zoznamovaní neisté a často uprednostňujú len písanie, opisuje Pavol skúsenosti s online zoznamkouVčera 17:01Pozoroval počasie alebo vojenské sklady? Nad Amerikou sa vznášal podozrivý čínsky balónVčera 16:31Kocúrkovo? Každý predsa vie, o čom to bolo. Alebo nie?Včera 15:49Klimatické hnutie nemôže prenechať tému pomoci ľudí pri energetickej kríze extrémistom, vraví aktivistka BromováVčera 14:10Prečo meškajú expresné vlaky? Majú písanú rýchlosť 160, ale rušeň ide len 120Včera 13:55Ísť so Zuzanou Čaputovou na Ukrajinu napadlo nám obom, hovorí Petr PavelVčera 12:24Белорусский дневник: Лукашенко зовет обратно в Беларусь людей, которые уехали после выборов. Зачем и готовы ли беларусы вернуться?Včera 12:22Bieloruský denník: Lukašenko žiada ľudí, ktorí po voľbách odišli, aby sa vrátili. Prečo by mali a sú vôbec ochotní to urobiť?Včera 12:16Pravdivá história scholzovaniaVčera 12:16Putinov brežnevovský momentVčera 11:42High 5ive: Nechali by ste si odpočítavať svoj zostávajúci čas?Včera 10:20Prečo bol Zdeněk Liška geniálny skladateľ? Z online kolekcie týchto 20 filmov je to zrejméVčera 10:16Čo som si odniesla zo Švédska? Že spomaliť v práci má obrovský zmysel, vraví slovenská vedkyňaVčera 09:47tl;dr Hymna do tanca a Rytmus v štýle Bacha. Zašla už umelá inteligencia priďaleko?Včera 07:04Kostolný, Gális: Imrecze ukazuje mafianizáciu politiky. Nedovoľme, aby sa to zopakovaloVčera 07:00Chelsea minula viac ako všetci ostatní dokopy. Kreatívne využila amortizáciu, ktorej pravidlá potom FIFA zmenila03.02 22:15Dlhá cesta do Únie a ešte tvrdšie sankcie pre Rusov (čo ukázal historický samit v Kyjive)03.02 20:14Je tu otázka, či Škriniar bude v Interi za zradcu. Ultras si získal na stretnutí, ešte to musí spraviť na ihrisku03.02 19:00Newsfilter: Konzervatívci skúšajú svoju silu v parlamente 03.02 18:43Graf dňa: Inflácia v Česku sa má vrátiť k dvom percentám už v polovici budúceho roka03.02 18:33Úspešnosť pri umelom oplodnení je stále kolísavá. Patent, ktorý predali slovenské univerzity, to môže zmeniť03.02 18:12V práci sa mu zrazu neotvorili dvere, tak zistil, že ho vyhodili. Prečo Google či Meta masovo prepúšťajú?03.02 17:13Zákaz nedeľného predaja spája OĽaNO so Smerom, návrh má šancu prejsť parlamentom03.02 16:58Najviac oneskorené predčasné voľby (udalosti týždňa)