V parlamente sa skončila rozprava k návrhu na odvolanie vlády. Hlasovanie bude v utorok

Igor Matovič a Richard Sulík. Foto - TASR
Igor Matovič a Richard Sulík. Foto - TASR

Sulíka to vraj mrzí, ale aj keby chcel, už nemôže cúvnuť, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „O tom, či to SaS s návrhom na vyslovenie nedôvery vláde myslela vážne, panuje viacero pochybností, no v zásade je už jedno, ako to SaS myslela. Od minulého štvrtka už všetci jej poslanci nemôžu inak, než sa správať podľa toho, pod čo sa podpísali.“

Dnešná rozprava k vysloveniu nedôvery Hegerovej vláde sa končí vystúpením ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Rokovanie pokračuje v piatok ráno, do rozpravy je písomne prihlásených 14 poslancov.

Poslanci OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí dali hlasy za Ficov návrh o vyšších príplatkoch za prácu v noci iba pár dní pred kľúčovým hlasovaním o páde vlády. Heger a aj Matovič pritom varujú pred spájaním sa so Smerom. Poslanci koalície hlasovanie vysvetľujú aj chaosom v parlamente, dohodou v koalícii, či tým, že podporu návrhu vyrokoval Milan Krajniak.

Minister Budaj vraví, že ho mrzí, že aj v OĽaNO nechali veci zájsť až do takéhoto stavu. Počas rozpravy sa prihovoril aj k Richardovi Sulíkovi: „Ak je Igor Matovič takou škodnou, neboj sa, Richard, politika sa s ním nejako vysporiada.“ SaS vyzval, aby sa nestali spojencami predošlých vlád.

O slovo v parlamente požiadal aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a poďakoval poslancom za spoluprácu. „Chcem sa vám prihovoriť ešte ako minister, lebo potom to už nie je ono,“ hovorí Budaj. Poslancom SaS a OĽaNO vyčíta konflikty a pripomína im, že kedysi spolupracovali v opozícii.

Minister Krajniak kritizuje v parlamente SaS a hovorí, že kým boli spoločne vo vláde, pretrvával v nej chaos. Hneď ako odišli z koalície, chaos sa vraj preniesol do parlamentu. „My nevytvárame chaos, pán Sulík, my mu čelíme,“ hovorí Krajniak.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová tvrdí, že Veronika Remišová nehovorí pravdu o tom, že SaS nepredložila na koaličnú radu registrované partnerstvá. „Hanba ti, veľmi som z teba sklamaná.“

Podľa Zemanovej treba počkať na to, aké miesto na akej kandidátke Remišová dostane za obhajobu vlády.

Vicepremiérka Veronika Remišová v rozprave o odvolávaní vlády hovorí o tom, že návrh SaS je pokrytecký. „Pokrytectvo je matkou všetkých nerestí.“

Vraví napríklad, že žiadni lekári z nemocníc neodišli, zatiaľ čo v roku 2011, keď bola SaS vo vláde, museli pre štrajk lekárov vyhlásiť „potupný núdzový stav“.

Tvrdí, že SaS ani raz na koaličnú radu nepredložila návrh na registrované partnerstvá, a rovnako ako veľká časť jej predrečníkov im vyčíta pád vlády Ivety Radičovej.

„Vaše konanie sa nedá nazvať inak ako pľuvanec do tváre všetkým slušným ľuďom,“ odkazuje SaS Remišová.

Peter Pellegrini potvrdil, že poslanci Hlasu podporia odvolanie vlády, a to bez ohľadu na to, aké scenáre budú potom nasledovať. Dodal, že podľa Hlasu sú jediným riešením predčasné voľby. (tasr)

Rozpočtové provizórium by škrtlo energetickú pomoc a obmedzilo investície, vraví štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Vraví, že o podpore rozpočtu rokoval s Martinom Klusom aj Tomášom Valáškom, SaS rokovanie odmietla. „Snažil som sa spraviť všetko pre to, aby bol rozpočet schválený, už si len počkám na rozhodnutie parlamentu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Branislav Gröhling (SaS) vyčíta Jurajovi Šeligovi, že nedodržuje červené čiary, o ktorých v minulosti hovoril. „Čo je pre teba verzia B? Ďalšia 111. čiara?“ pýta sa ho s tým, že si ho doteraz spájal s protestmi Za slušné Slovensko.

Juraj Šeliga (Za ľudí) v rozprave k odvolávaniu vlády hovorí, že SaS ponúka po odvolaní kabinetu „slameného panáka“. Vraví, že nebudú nasledovať iné alternatívy než predčasné voľby, a konanie SaS je podľa neho „kamikadze štýl“.

Šeliga varuje SaS pred opakovaním scenára z roku 2011, keď SaS nehlasovala za euroval, a preto padla vláda Ivety Radičovej. Poslanec si myslí, že by teraz boli predčasné voľby „do mája“.

„Dnes hráme o predčasné voľby, iný scenár tu nebude,“ povedal. A pôjde podľa neho o „odovzdanie krajiny do rúk Fica“.

Poslankyňa SaS Anna Zemanová kritizuje Borisa Kollára za to, že svoj prejav predniesol so zvýšeným hlasom a s krikom – tým vraj nezakryje, že je „povaľač demokracie a drahou nevestou koalície“. Kollár sa ospravedlnil za zvýšený hlas, premohli ho vraj emócie, ale neospravedlní sa za obsah.

Poslanec Tomáš Taraba hovorí, že bude hlasovať za pád vlády, a vysmieva sa SaS, pretože strana sa podľa neho tešila, ako bude môcť na tlačovkách hovoriť, že tarabovci podržali vládu. Taraba dodal, že SaS bude musieť svojim voličom vysvetliť, ako za pád Hegerovej vlády hlasovali spoločne s tarabovcami, Ficom a Pellegrinim.

„Ste marketingoví lúzri, vaši voliči toto nedávajú,“ dodáva Taraba na adresu SaS.

Boris Kollár je vo svojom príhovore v parlamente rozčúlený a zvýšeným hlasom argumentuje, že je pyšný, že sa vláde spolu s hlasmi kuffovcov podarilo vyrokovať 200 eur pre matky. „Strana SaS nemá hanby nám to vyčítať a s nimi povaliť vládu. Čo ste to za farizeji?“ hovorí Kollár.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková vyzýva Kollára, aby „nehučal“. Predsedu parlamentu sa však zastal podpredseda parlamentu Peter Pčolinský, ktorý aktuálne schôdzu vedie. „V rokovacom poriadku nie je nikde napísané, aká má byť intenzita vystúpenia,“ povedal Pčolinský a radí poslankyni, nech sa prihlási s faktickou poznámkou.

Kollár predtým povedal, že nebude prosiť SaS. Bývalému koaličnému partnerovi vyčíta dôvody, pre ktoré chce odvolať Hegerovu vládu, a aj to, že v prípade odvolávania vlády počíta s hlasmi poslancov ĽSNS či Republiky. „Richard Sulík, pozri sa do zrkadla, ako utajene chodíš rokovať s Kotlebom do Maďarska,“ hovorí Kollár.

Naživo: Prejav Borisa Kollára v parlamente k návrhu odvolania vlády

Branislav Gröhling (SaS) kritizuje premiéra Eduarda Hegera, že zrejme žije „v paralelnom vesmíre,“ lebo popiera realitu, keď tvrdí, ako vláda pomáha ľuďom. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková zasa kritizuje, že si premiér nedokázal poradiť s ministrom financií Igorom Matovičom.

Premiér Eduard Heger počas rozpravy k odvolaniu svojej vlády vyzdvihuje, že vláda odvrátila kolaps zdravotníctva, keď sa dohodla s lekárskymi odborármi. Dodal, že ho prekvapilo, že SaS iniciovala pád vlády, hoci chceli byť konštruktívnou opozíciou.

Heger tvrdí, že zahlasovaním za pád vlády si SaS „podá ruky“ so Smerom a s Hlasom. Zároveň vyzýva poslancov SaS, aby si hlasovanie za pád jeho vlády predsa len rozmysleli. „Poďte z kratšej cesty späť,“ dodáva.

Do rozpravy k odvolávaniu vlády je písomne prihlásených 14 poslancov, vystúpiť by mali na podporu Eduarda Hegera aj niektorí ministri. Následne sa budú môcť poslanci prihlásiť do rozpravy ešte aj ústne.

Eduard Heger poslancom v parlamente pripomína vládu Smeru, ktorá by sa podľa neho po odvolaní jeho vlády vrátila. Heger spomína na korupčné kauzy Smeru v zdravotníctve či hospodárstve.

Eduard Heger a Richard Sulík. Foto - TASR

Richard Sulík hovorí, že SaS sa určite do vlády nevráti, ale vie si predstaviť, že po zmysluplnej rekonštrukcii Hegerovej vlády jej dá v parlamente podporu.

Ak by sa v parlamente podarilo presadiť pád vlády, možnosťami je podľa neho buď úradnícka vláda, nová väčšina v parlamente, alebo predčasné voľby.

Sulík tvrdí, že o predčasných voľbách SaS s nikým nerokovala.

Chaos, neschopnosť a hanba sú najlepšie slová, ktoré vystihujú vládu Igora Matoviča, pokračuje Richard Sulík v kritike koalície. Vláda podľa neho klame ľudí a OĽaNO napriek svojej protikorupčnosti doteraz v koalícii nepresadilo zrušenie paragrafu 363.

„Toho sa nesmie nikto dotknúť a protikorupčné hnutie to akceptuje,“ dodáva Sulík k  tomu, ako OĽaNO ustupuje hnutiu Sme rodina.

Sulík kritizuje aj to, že poslanci OĽaNO vzali na vedomie správu generálneho prokurátora. Poslanci OĽaNO v sále hlučne argumentujú, že za Žilinkovo zvolenie do funkcie generálneho prokurátora hlasovali aj v SaS.

„Ty, Riško, ty si ho tlačil!“ zakričal na Sulíka poslanec OĽaNO Jozef Pročko. „Mýlil som sa v tomto úsudku, to sa stane,“ zareagoval Sulík s tým, že vidia, ako sa Žilinka vo funkcii správa.

V rozprave k odvolávaniu Hegerovej vlády vystupuje ako prvý predkladateľ návrhu Richard Sulík. Podľa neho je vláda Eduarda Hegera „len na papieri“ a v skutočnosti je na Slovensku vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára. Sulík kritizuje chaotické vládnutie, neefektívne rokovania či tlačovky a aj to, že koalícia nevie „odfiltrovať“ zlé Matovičove návrhy.

Sulík tiež hovorí, že Kollár s Matovičom „nemajú poriadne vzdelanie“ a chýba im rešpekt pred pravidlami, preto sa zákony podľa neho prijímajú chaoticky. Sulík tak kritizuje Matoviča a Kollára za plagiátorské kauzy ich diplomových prác.

Sulík predtým uviedol, ako novej vláde, vtedy ešte Matovičovej, po voľbách úprimne držal palce a podporil ho, aby sa stal premiérom. „Naše prvé povolebné stretnutie končilo objatím,“ hovorí Sulík. Igor Matovič, ktorý sedel v lavici za rečníckym pultom, krútil hlavou, že to tak nebolo.

V parlamente sa začala mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde Eduarda Hegera. Dnes bude len rozprava, hlasovať sa bude až v utorok. Návrh podala opozičná strana SaS, potrebné podpisy dodal aj Pellegriniho Hlas.

„Oceňujem, že pán Sulík si dal dnes výnimočne kravatu,“ uviedol schôdzu predseda parlamentu Boris Kollár.

V rokovacej sále je prítomná väčšina ministrov Hegerovej vlády, chýba minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Igor Matovič a Richard Sulík. Foto - TASR

Naživo: V parlamente sa začali rokovania v súvislosti s odvolávaním Hegerovej vlády.

Poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) chce stále hlasovať za pád Hegerovej vlády. Dôvodom je aj naďalej nespokojnosť s ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorého sa minulý týždeň v parlamente nepodarilo opozícii odvolať, a neochota premiéra Hegera Mikulca z postu zosadiť.

Borguľa v stanovisku, ktoré v parlamente rozdala jeho asistentka, poukazuje na svoj status na sociálnej sieti z minulého týždňa, že jeho názor na zotrvanie vlády sa nemení – ak Mikulec z postu ministra neodíde, zahlasuje Borguľa za odchod premiéra Hegera.

Poslanec Borguľa je momentálne chorý a na mimoriadnej schôdzi k vysloveniu nedôvery vlády sa nezúčastní.

Nové na Dennikn.sk

07:15Ráno s NHL: Nie hneď ťažké činky, stačili skoky a odrazy. Ako z McDavida vyrástol najlepší hokejista súčasnosti 06:33Ekonomický newsfilter: Parlamentný festival populizmu pokračuje obedmi zadarmoVčera 20:05Karas si plní svoj sen, mení trestný zákon. Kočner môže ľutovať, že až terazVčera 19:47Newsfilter: Hlavný alchymista z „nebezpečného správania“ spravil „talizman prorodinnej politiky“Včera 19:00Chcete fotovoltiku na dome? Je najvyšší čas začať s prípravouVčera 18:47Sme rodina chce, aby banky zatiahli obedy zadarmo, ich zisky sú ale podpriemerné, tvrdí NBSVčera 18:10Segregačné múry a geto Angi Mlyn. Boli sme tam, kde žil obvinený z vraždy ženy v Michalovciach Včera 18:00Americký veľvyslanec: Pozrite sa, čo odporcovia zmluvy s USA hovorili pred rokom a porovnajte to s realitou. Všetko je ložVčera 17:32Obedy zadarmo pre školákov sú späť, Kollár presvedčil Hegera aj MatovičaVčera 17:21Vládni analytici už nečakajú dvojcifernú infláciu, problémom sú ceny potravínVčera 17:13Situácia je zúfalá, znie z Turecka. Pod sutinami po zemetrasení môžu byť stále tisícky ľudíVčera 17:03Graf dňa: Vyššie úroky zosekali objem čerstvých hypoték koncom vlaňajška až na polovicuVčera 16:16Ako to číta Ivan Mikloš: Nová americká ekonomická paradigmaVčera 16:03Danglár: Zastavme mafiu!Včera 16:02Komunista Štrougal bol pragmatik s chladnou hlavou, zodpovednosti sa vyholVčera 15:53Architektka Rollová: Populácia starne, bezbariérové bývanie môže raz potrebovať každý z násVčera 15:52Rodinná firma Mikona sa od áut posúva aj do realít. Z bratislavskej historickej teplárne chce spraviť kancelárieVčera 15:51Ako kremeľskí manipulátori lákali európskych poslancov, aby podporili anexiu KrymuVčera 14:50Zbesilé preteky o vyhľadávač s umelou inteligenciou. Vyhrá Google alebo Microsoft?Včera 14:34Vývoj bojov (348. deň): Končíme s písmenkami, lejeme guľky. Ruský vojenský priemysel je na tom lepšie, ako by sme chceli, tvrdí expertVčera 14:15Kaliňák s Brhelom nepodali voči obvineniu sťažnosť, zrejme sa obrátia priamo na ŽilinkuVčera 13:28Žilinkova dcéra kúpila byt od Penty, krátko na to generálny prokurátor zbavil stíhania Haščáka. Nesúvisí to, reaguje ŽilinkaVčera 13:01Vyžitý ako sedemnásty diel obľúbenej detektívkyVčera 12:50Bojkotujte olympiádu!Včera 12:28Nové mená Pohody ukazujú, kam sa festival posúvaVčera 12:19Noví susedia: Chaos, rozuzlenie, chaosVčera 11:37Podozrivý balón skomplikoval plány Číny. Ešte viac môže zhoršiť jej vzťahy s USA návšteva v KremliVčera 11:36Lula nevie rozlíšiť Vladimira od VolodymyraVčera 11:18#MapaTýždňa: Zločinecká „neoficiálna“ ruská armáda vraždí po celom svete – príbeh vagnerovcovVčera 11:10Pod slnkom Jany Shemesh: Tam, kde sa dobre vodí ženám, muži lepšie spávajú