- návrh na odvolanie podala SaS, podpisy dodal aj Hlas
- samotné hlasovanie sa uskutoční v utorok 13. decembra
- aká je šanca, že vláda padne
- aké sú možné scenáre v prípade pádu vlády
Sulíka to vraj mrzí, ale aj keby chcel, už nemôže cúvnuť, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „O tom, či to SaS s návrhom na vyslovenie nedôvery vláde myslela vážne, panuje viacero pochybností, no v zásade je už jedno, ako to SaS myslela. Od minulého štvrtka už všetci jej poslanci nemôžu inak, než sa správať podľa toho, pod čo sa podpísali.“
Dnešná rozprava k vysloveniu nedôvery Hegerovej vláde sa končí vystúpením ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Rokovanie pokračuje v piatok ráno, do rozpravy je písomne prihlásených 14 poslancov.
Poslanci OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí dali hlasy za Ficov návrh o vyšších príplatkoch za prácu v noci iba pár dní pred kľúčovým hlasovaním o páde vlády. Heger a aj Matovič pritom varujú pred spájaním sa so Smerom. Poslanci koalície hlasovanie vysvetľujú aj chaosom v parlamente, dohodou v koalícii, či tým, že podporu návrhu vyrokoval Milan Krajniak.
Minister Budaj vraví, že ho mrzí, že aj v OĽaNO nechali veci zájsť až do takéhoto stavu. Počas rozpravy sa prihovoril aj k Richardovi Sulíkovi: „Ak je Igor Matovič takou škodnou, neboj sa, Richard, politika sa s ním nejako vysporiada.“ SaS vyzval, aby sa nestali spojencami predošlých vlád.
O slovo v parlamente požiadal aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a poďakoval poslancom za spoluprácu. „Chcem sa vám prihovoriť ešte ako minister, lebo potom to už nie je ono,“ hovorí Budaj. Poslancom SaS a OĽaNO vyčíta konflikty a pripomína im, že kedysi spolupracovali v opozícii.
Minister Krajniak kritizuje v parlamente SaS a hovorí, že kým boli spoločne vo vláde, pretrvával v nej chaos. Hneď ako odišli z koalície, chaos sa vraj preniesol do parlamentu. „My nevytvárame chaos, pán Sulík, my mu čelíme,“ hovorí Krajniak.
Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová tvrdí, že Veronika Remišová nehovorí pravdu o tom, že SaS nepredložila na koaličnú radu registrované partnerstvá. „Hanba ti, veľmi som z teba sklamaná.“
Podľa Zemanovej treba počkať na to, aké miesto na akej kandidátke Remišová dostane za obhajobu vlády.
Vicepremiérka Veronika Remišová v rozprave o odvolávaní vlády hovorí o tom, že návrh SaS je pokrytecký. „Pokrytectvo je matkou všetkých nerestí.“
Vraví napríklad, že žiadni lekári z nemocníc neodišli, zatiaľ čo v roku 2011, keď bola SaS vo vláde, museli pre štrajk lekárov vyhlásiť „potupný núdzový stav“.
Tvrdí, že SaS ani raz na koaličnú radu nepredložila návrh na registrované partnerstvá, a rovnako ako veľká časť jej predrečníkov im vyčíta pád vlády Ivety Radičovej.
„Vaše konanie sa nedá nazvať inak ako pľuvanec do tváre všetkým slušným ľuďom,“ odkazuje SaS Remišová.
Peter Pellegrini potvrdil, že poslanci Hlasu podporia odvolanie vlády, a to bez ohľadu na to, aké scenáre budú potom nasledovať. Dodal, že podľa Hlasu sú jediným riešením predčasné voľby. (tasr)
Rozpočtové provizórium by škrtlo energetickú pomoc a obmedzilo investície, vraví štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Vraví, že o podpore rozpočtu rokoval s Martinom Klusom aj Tomášom Valáškom, SaS rokovanie odmietla. „Snažil som sa spraviť všetko pre to, aby bol rozpočet schválený, už si len počkám na rozhodnutie parlamentu.“
Branislav Gröhling (SaS) vyčíta Jurajovi Šeligovi, že nedodržuje červené čiary, o ktorých v minulosti hovoril. „Čo je pre teba verzia B? Ďalšia 111. čiara?“ pýta sa ho s tým, že si ho doteraz spájal s protestmi Za slušné Slovensko.
Juraj Šeliga (Za ľudí) v rozprave k odvolávaniu vlády hovorí, že SaS ponúka po odvolaní kabinetu „slameného panáka“. Vraví, že nebudú nasledovať iné alternatívy než predčasné voľby, a konanie SaS je podľa neho „kamikadze štýl“.
Šeliga varuje SaS pred opakovaním scenára z roku 2011, keď SaS nehlasovala za euroval, a preto padla vláda Ivety Radičovej. Poslanec si myslí, že by teraz boli predčasné voľby „do mája“.
„Dnes hráme o predčasné voľby, iný scenár tu nebude,“ povedal. A pôjde podľa neho o „odovzdanie krajiny do rúk Fica“.
Poslankyňa SaS Anna Zemanová kritizuje Borisa Kollára za to, že svoj prejav predniesol so zvýšeným hlasom a s krikom – tým vraj nezakryje, že je „povaľač demokracie a drahou nevestou koalície“. Kollár sa ospravedlnil za zvýšený hlas, premohli ho vraj emócie, ale neospravedlní sa za obsah.
Poslanec Tomáš Taraba hovorí, že bude hlasovať za pád vlády, a vysmieva sa SaS, pretože strana sa podľa neho tešila, ako bude môcť na tlačovkách hovoriť, že tarabovci podržali vládu. Taraba dodal, že SaS bude musieť svojim voličom vysvetliť, ako za pád Hegerovej vlády hlasovali spoločne s tarabovcami, Ficom a Pellegrinim.
„Ste marketingoví lúzri, vaši voliči toto nedávajú,“ dodáva Taraba na adresu SaS.
Boris Kollár je vo svojom príhovore v parlamente rozčúlený a zvýšeným hlasom argumentuje, že je pyšný, že sa vláde spolu s hlasmi kuffovcov podarilo vyrokovať 200 eur pre matky. „Strana SaS nemá hanby nám to vyčítať a s nimi povaliť vládu. Čo ste to za farizeji?“ hovorí Kollár.
Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková vyzýva Kollára, aby „nehučal“. Predsedu parlamentu sa však zastal podpredseda parlamentu Peter Pčolinský, ktorý aktuálne schôdzu vedie. „V rokovacom poriadku nie je nikde napísané, aká má byť intenzita vystúpenia,“ povedal Pčolinský a radí poslankyni, nech sa prihlási s faktickou poznámkou.
Kollár predtým povedal, že nebude prosiť SaS. Bývalému koaličnému partnerovi vyčíta dôvody, pre ktoré chce odvolať Hegerovu vládu, a aj to, že v prípade odvolávania vlády počíta s hlasmi poslancov ĽSNS či Republiky. „Richard Sulík, pozri sa do zrkadla, ako utajene chodíš rokovať s Kotlebom do Maďarska,“ hovorí Kollár.
Naživo: Prejav Borisa Kollára v parlamente k návrhu odvolania vlády
Branislav Gröhling (SaS) kritizuje premiéra Eduarda Hegera, že zrejme žije „v paralelnom vesmíre,“ lebo popiera realitu, keď tvrdí, ako vláda pomáha ľuďom. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková zasa kritizuje, že si premiér nedokázal poradiť s ministrom financií Igorom Matovičom.
Premiér Eduard Heger počas rozpravy k odvolaniu svojej vlády vyzdvihuje, že vláda odvrátila kolaps zdravotníctva, keď sa dohodla s lekárskymi odborármi. Dodal, že ho prekvapilo, že SaS iniciovala pád vlády, hoci chceli byť konštruktívnou opozíciou.
Heger tvrdí, že zahlasovaním za pád vlády si SaS „podá ruky“ so Smerom a s Hlasom. Zároveň vyzýva poslancov SaS, aby si hlasovanie za pád jeho vlády predsa len rozmysleli. „Poďte z kratšej cesty späť,“ dodáva.
Do rozpravy k odvolávaniu vlády je písomne prihlásených 14 poslancov, vystúpiť by mali na podporu Eduarda Hegera aj niektorí ministri. Následne sa budú môcť poslanci prihlásiť do rozpravy ešte aj ústne.
Richard Sulík hovorí, že SaS sa určite do vlády nevráti, ale vie si predstaviť, že po zmysluplnej rekonštrukcii Hegerovej vlády jej dá v parlamente podporu.
Ak by sa v parlamente podarilo presadiť pád vlády, možnosťami je podľa neho buď úradnícka vláda, nová väčšina v parlamente, alebo predčasné voľby.
Sulík tvrdí, že o predčasných voľbách SaS s nikým nerokovala.
Chaos, neschopnosť a hanba sú najlepšie slová, ktoré vystihujú vládu Igora Matoviča, pokračuje Richard Sulík v kritike koalície. Vláda podľa neho klame ľudí a OĽaNO napriek svojej protikorupčnosti doteraz v koalícii nepresadilo zrušenie paragrafu 363.
„Toho sa nesmie nikto dotknúť a protikorupčné hnutie to akceptuje,“ dodáva Sulík k tomu, ako OĽaNO ustupuje hnutiu Sme rodina.
Sulík kritizuje aj to, že poslanci OĽaNO vzali na vedomie správu generálneho prokurátora. Poslanci OĽaNO v sále hlučne argumentujú, že za Žilinkovo zvolenie do funkcie generálneho prokurátora hlasovali aj v SaS.
„Ty, Riško, ty si ho tlačil!“ zakričal na Sulíka poslanec OĽaNO Jozef Pročko. „Mýlil som sa v tomto úsudku, to sa stane,“ zareagoval Sulík s tým, že vidia, ako sa Žilinka vo funkcii správa.
V rozprave k odvolávaniu Hegerovej vlády vystupuje ako prvý predkladateľ návrhu Richard Sulík. Podľa neho je vláda Eduarda Hegera „len na papieri“ a v skutočnosti je na Slovensku vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára. Sulík kritizuje chaotické vládnutie, neefektívne rokovania či tlačovky a aj to, že koalícia nevie „odfiltrovať“ zlé Matovičove návrhy.
Sulík tiež hovorí, že Kollár s Matovičom „nemajú poriadne vzdelanie“ a chýba im rešpekt pred pravidlami, preto sa zákony podľa neho prijímajú chaoticky. Sulík tak kritizuje Matoviča a Kollára za plagiátorské kauzy ich diplomových prác.
Sulík predtým uviedol, ako novej vláde, vtedy ešte Matovičovej, po voľbách úprimne držal palce a podporil ho, aby sa stal premiérom. „Naše prvé povolebné stretnutie končilo objatím,“ hovorí Sulík. Igor Matovič, ktorý sedel v lavici za rečníckym pultom, krútil hlavou, že to tak nebolo.
V parlamente sa začala mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde Eduarda Hegera. Dnes bude len rozprava, hlasovať sa bude až v utorok. Návrh podala opozičná strana SaS, potrebné podpisy dodal aj Pellegriniho Hlas.
„Oceňujem, že pán Sulík si dal dnes výnimočne kravatu,“ uviedol schôdzu predseda parlamentu Boris Kollár.
V rokovacej sále je prítomná väčšina ministrov Hegerovej vlády, chýba minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Naživo: V parlamente sa začali rokovania v súvislosti s odvolávaním Hegerovej vlády.
Poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) chce stále hlasovať za pád Hegerovej vlády. Dôvodom je aj naďalej nespokojnosť s ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorého sa minulý týždeň v parlamente nepodarilo opozícii odvolať, a neochota premiéra Hegera Mikulca z postu zosadiť.
Borguľa v stanovisku, ktoré v parlamente rozdala jeho asistentka, poukazuje na svoj status na sociálnej sieti z minulého týždňa, že jeho názor na zotrvanie vlády sa nemení – ak Mikulec z postu ministra neodíde, zahlasuje Borguľa za odchod premiéra Hegera.
Poslanec Borguľa je momentálne chorý a na mimoriadnej schôdzi k vysloveniu nedôvery vlády sa nezúčastní.