Pokračuje rozprava k odvolávaniu vlády. Hlasovanie bude až v utorok

Miro Kern

Ak budú nedostatky, na ktoré upozorní Najvyšší kontrolný úrad, pretrvávať, výstupy z kontrol už nebude smerovať ku kontrolovaným úradom, ale priamo k vláde, povedal nový predseda úradu Ľubomír Andrassy. Úrad chystá viacero organizačných zmien, napríklad chce flexibilnejšie meniť plány svojich kontrol.

NKÚ chce tiež iniciovať spoluprácu európskych kontrolných úradov s cieľom nastaviť spoločné paralelné audity tak, aby poslúžili na preverenie napríklad efektivity nastavených kompenzačných opatrení alebo na vzájomné porovnávanie a definovanie príkladov.

Ďalšou na základe slov NKÚ dôležitou pripravovanou zmenou je zvýšenie dôrazu na analytickú činnosť a následné kontroly, takzvaný follow-up audit, dodržiavania prijatých nápravných opatrení, ktoré odporúčal NKÚ z predchádzajúcich kontrol. „Ak identifikujeme pretrvávanie nedostatkov, ale aj neúčinnosť prijatých opatrení, tak výstupy z týchto kontrol už nebudeme smerovať ku kontrolovaným subjektom, no priamo k vláde,“ zdôraznil Andrassy.

Úrad uviedol, že tento rok sa opakovane pozrel na situáciu v Národnej diaľničnej spoločnosti a Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Kontrolóri sa do agentúry budú opakovane vracať aj v budúcom roku, pretože v rámci tohtoročnej follow-up kontroly neboli uistení, že procesy súvisiace so systémom vnútornej kontroly či s aktívnym využívaním informačných systémov v boji s korupciou sú nastavené správne a účinne. (tasr, e)

SaS odmietla ponuku 15 poslancov OĽaNO a Za ľudí na presunutie hlasovania o nedôvere vláde na január, aby mohla ešte s koalíciou rokovať. „Nevidím dôvod aby sme niečo také podporili,“ povedala predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová.

„Je to naozaj úsmevný návrh od tejto platformy. Pýtam sa, kde boli od 6. júla, vrátane Martina Klusa? Mali možnosť pol roka reagovať na to, že SaS opustila koalíciu a koncom augusta odišla do opozície,“ povedala Denníku N bezprostredne po tlačovke občiansko-demokratickej platformy OĽaNO.

Aj táto platforma si podľa Zemanovej vtedy vybrala nestabilnú menšinovú vládu s podporou Sme rodina a odovzdali jej moc. „Nie sme odborári, s ktorými môžu rokovať do polnoci, mali množstvo času a namiesto toho, aby pomenovali, kto je problémom menšinovej vlády, hrajú na naťahovanie času.“

Parlament dnes bude rokovať o odvolaní Hegerovej vlády do 14.00 h. Keďže je do rozpravy prihlásených stále šesť poslancov písomne a následne sa ešte môžu prihlásiť aj ústne, rozprava bude pokračovať v pondelok od 9.00 h.

Aktuálne sa o slovo prihlásil minister školstva Ján Horecký – členovia vlády môžu vystúpiť kedykoľvek počas rozpravy.

Poslanec SaS Peter Cmorej na výstúpenie ministra Naďa reaguje slovami, že si nemyslí, že Eduard Heger je dobrý premiér. Cmorej hovorí, že ho Heger sklamal. „Nie, on nie je dobrý premiér, lebo to nechal doviesť až sem,“ dodáva Cmorej.

Minister obrany Naď prosí poslancov, aby nepoložili vládu týždeň pred Vianocami kvôli „osobnej animozite“. Prihovára sa poslancom SaS s tým, že predsa vedia, že Eduard Heger je dobrý premiér.

Poslanci občiansko-demokratickej platformy OĽaNO spolu s Jurajom Šeligom a Martinom Klusom chcú preložiť hlasovanie o nedôvere vláde na január. Dalo by to podľa nich možnosť hľadať podporu, aby vláda nepadla. Podľa Klusa by sa dalo napríklad rokovať o rekonštrukcii Hegerovej vlády.

Šeliga ponúka, že by robili mediátora. „Je lepšie zatiahnuť ručnú brzdu na poslednú chvíľu,“ povedal poslanec zo Za ľudí.

Dohromady ide o 15 poslancov, na tlačovke bol aj nezaradený Ján Mičovský a minister životného prostredia Ján Budaj.

Ministerstvo obrany aktuálne čelí silnému kybernetickému útoku, podľa ministra Naďa sa k nemu prihlásila ruská hekerská skupina.

„Asi si povedali, že naša cesta na Ukrajinu má byť nejakým spôsobom odmenená. Toto nám reálne hrozí,“ hovorí Naď v rozprave v parlamente a poslancov SaS sa pýta, či chcú, aby sa k vláde vrátili rusofili.

Do rozpravy k pádu vlády sa zapojil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý sa len nedávno vrátil z Ukrajiny. Poslancom v parlamente opisuje, ako situácia v susednej krajine vyzerá. Vyzdvihuje, že Slovensko má jasne definovanú zahraničnú politiku, čo nie je len vďaka OĽaNO, ale aj vďaka SaS.

Po ministrovi Naďovi chce v parlamente vystúpiť aj minister školstva Ján Horecký, písomne je prihlásených ešte šesť poslancov, následne sa môžu prihlásiť aj ústne. Parlament tak zrejme bude rokovať aj v pondelok.

Poslankyňa Slavěna Vorobelová vo faktickej poznámke na vystúpenie Petra Pellegriniho povedala, že ona by predčasné voľby podporila, ak by vláda padla. „Predčasné voľby sú podľa môjho názoru utópia, ale ja ich určite podporím,“ vraví nezaradená poslankyňa, ktorá kandidovala za ĽSNS.

Vorobelová je jednou z tých, ktorých hlas by mohol pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Hegerovej vláde zavážiť.
Ako bude na budúci týždeň hlasovať, zatiaľ neprezradila.

Predseda parlamentu Boris Kollár chce navrhnúť, aby sa o nedôvere vláde nehlasovalo cez hlasovacie zariadenie, ktoré je poruchové. Chce, aby sa každý poslanec postavil a povedal, ako hlasuje. Takýto postup chce navrhnúť na poslaneckom grémiu.

Podľa Kollára bude pri odvolávaní vlády kľúčové hlasovanie poslanca Miroslava Kollára zo strany Spolu, ktorá má v sobotu snem.

Za ďalšieho kľúčového poslanca pri tomto hlasovaní označil Martina Borguľu zo Sme rodina, ktorý chce hlasovať za pád vlády, pokiaľ premiér neodvolá ministra vnútra Romana Mikulca. Boris Kollár sa s ním na túto tému rozpráva, ale Borguľa podľa predsedu Sme rodina zatiaľ svoj postoj nezmenil.

Podľa predsedu parlamentu nebudú ostatní poslanci jeho hnutia hlasovať za koniec vlády a „nezradia“.

O nedôvere vláde by sa malo hlasovať v utorok, a pokiaľ vláda padne, Kollár chce rokovanie parlamentu prerušiť a spolu s lídrami parlamentných strán by chcel ísť za prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aby s ňou rokovali, ako ďalej.

Peter Pellegrini hovorí, že Hlas „do žiadnej 76-ky alebo nejakej pokútnej rekonštrukcie vlády nepôjde“. Pre Hlas sú po páde vlády jedinou možnosťou predčasné voľby. Pellegrini nie je ani za možnosť úradníckej vlády, ktorú by menovala prezidentka Čaputová.

V rozprave k odvolaniu vlády vystupuje aj líder Hlasu Peter Pellegrini a hovorí, že je jedno, kto je podpísaný pod návrhom alebo čo zaznie v rozprave. Dôležité podľa neho je, ako sa poslanci zachovajú počas hlasovania. Pellegrini opakuje, že všetci poslanci Hlasu budú hlasovať za pád vlády.

Poslanec z extrémistickej Republiky Milan Mazurek sa vo svojom prejave k odvolávaniu vlády venoval migrácii. Kričal o Abdulovi, „slniečkarskej Európskej komisii“,  „šialenom green deale“ a rušení jadrových elektrární. Pred prejavom sedel v kresle pred rokovacou sálou s nohou na stolíku.

Poslanec Ondrej Dostál sa v parlamente zastal Juraja Blanára a vyzval poslanca Jozefa Pročka, aby ho nevolal „Conchita“, pretože je to urážlivé. Pročko sa následne ospravedlnil, no hovorí, že ho tak volajú aj „vlastní“.

Pročko dodal, že ho tak nazval, lebo pri vedení schôdze nezareagoval na urážky poslancov Republiky, ktorí vykrikovali počas prejavu poslanca Michala Šipoša.

„Ani ja si neželám, aby niekto takto podpredsedu parlamentu označoval. Je to nevhodné,“ zareagoval predseda parlamentu Boris Kollár.

SaS patrí na politické smetisko slovenských dejín, vyhlásila Romana Tabák (Sme rodina) s tým, že SaS hrá so Slovenskom vabank. Dodala, že ak padne vláda, ľudia sa vo voľbách rozhodnú „podľa našich výsledkov a spokojnosti“. „Nemáme sa čoho báť,“ povedala.

Spolu sme vyše 10 rokov bojovali bok po boku, povedal Michal Šipoš (OĽaNO) poslancom SaS v parlamente. „Ako sme robili protesty, spoločné tlačovky, na ktorých sme upozorňovali na rozkrádačky Smeru.“

Šipoš hovorí, že mal vieru, že Maroš Žilinka bude dobrým generálnym prokurátorom a že sa zmení paragraf 363. „Ale nikdy to nebude ideálne,“ dodal Šipoš.

Šipoš prosí poslancov SaS, aby pozorne počúvali, čo hovoria poslanci Smeru, Hlasu či Republiky. „A zamyslite sa, čo môže spôsobiť vaše spoločné hlasovanie s nimi,“ hovorí Šipoš o možnom páde Hegerovej vlády.

„Keď sme spolu, vieme urobiť dobré a veľké veci pre Slovensko,“ spomína Šipoš na štvorkoalíciu. 

Robert Fico sa v parlamentnej rozprave opäť sťažuje na vyšetrovanie korupčných káuz. Nevyšetrilo sa podľa neho nič, iba dary nejakých televízorov či telefónov. „My nie sme sraľovia,“ vraví. Pokiaľ by sa mal Sulík vrátiť do vlády, musel by sa podľa neho „odfetovať“.

Predseda Smeru využil svojich 30 minút do poslednej sekundy. Chce na neho reagovať 12 poslancov.

Robert Fico v rozprave vyčíta poslancom Hlasu, že podpísali návrh SaS na odvolanie vlády. Píše sa v ňom totiž, že vláda rezignovala na boj s korupciou a mafiánskym štátom. Pýta sa neprítomného Petra Pellegriniho, či mu je ľúto, že mu polícia nevyvalila dvere.

Robert Fico si v rozprave pomýlil špeciálneho prokurátora s generálnym, a tak o Marošovi Žilinkovi hovoril ako o právoplatne odsúdenom zločincovi. „To je teda fakt veľká zábava,“ sťažoval sa, keď sa mu za to koaliční poslanci smiali.

Za klub Smeru vystupuje v rozprave k odvolávaniu vlády Robert Fico. Predsedajúci Peter Pčolinský už vopred poslancov upozorňuje, aby na neho nepokrikovali. Fico začína vlastným trestným stíhaním. „Bože, ako by nám bolo dobre, keby toho Fica zatvorili,“ opisuje pocity v SaS.

Fico vraví, že ako jediný z tohto parlamentu hlasoval v roku 1992 za Deklaráciu zvrchovanosti aj za ústavu. „Vy ste ako prašť a uhoď,“ prirovnáva koalíciu a SaS. Pýta sa, či koalícia vôbec pripravuje oslavy 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Podľa predsedu Smeru bude všetkých 27 poslancov jeho strany hlasovať za odvolanie vlády. „Ja nechcem mať proukrajinského premiéra, ja chcem slovenského premiéra.“

Poslanec OĽaNO Tomáš Šudík opisuje, ako sa zastával Márie Kolíkovej, ale teraz sa jej pýta, kde sa stratil jej charakter. Po páde vlády a návrate Smeru podľa neho zo Slovenska odíde veľmi veľa mladých ľudí a je mu vraj ľúto, že pristala na Sulíkovu hru.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO/Nova) vraví, že táto koalícia je spolu so SaS stále na jednej lodi. Pýta sa jej poslancov, s kým chcú zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku. „S Pellegrinim, s Erikom Tomášom, s Petrom Žigom?“

V parlamentnej rozprave k odvolávaniu Hegerovej vlády je písomne prihlásených ešte 12 poslancov, ďalší sa môžu prihlásiť ústne. Nie je preto jasné, či by sa mohla skončiť dnes alebo až v pondelok.

Rozpravu k odvolávaniu vlády v pléne sleduje sotva 15 poslancov, zvyšní ešte nedorazili. Mária Kolíková im opisuje to, ako sa zákony presadzovali „bagrom“.

Pokračuje o opojení mocou súčasnej koalície či o tom, ako Igor Matovič nebol ochotný jednotlivým rezortom prideľovať financie.

„Žasnem, že ste si vybrali menšinovú vládu a obchodovanie s opozíciou,“ hovorí poslankyňa za SaS. „Vystavili ste Slovensko chaosu,“ vraví s tým, že takúto cestu si vybrala samotná koalícia a nemôže sa čudovať, pokiaľ vláda padne.

Vytratil sa podľa Kolíkovej aj protikorupčný étos koalície a dôkazom je, že sa vzdala pokusov o zmeny paragrafu 363 Trestného poriadku. „Táto vláda je protikorupčná len do takej miery, do akej jej to dovolí Boris Kollár.“

V parlamente pokračuje rozprava k odvolávaniu vlády. Reční bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), ktorá sa pozastavuje nad tým, že v pléne nie je ani jeden člen vlády.

Kolíková hovorí o tom, ako mala na začiatku volebného obdobia nádej na dobrú vládu a ako zavádzala justičné reformy. Po prvej vládnej kríze však začalo „torpédovanie“ jej reforiem. „Osobitne od ministra financií,“ vraví.

Nové na Dennikn.sk

20:59Newsfilter: Matovič sa hrá s Hegerom a ostatní strácajú pozornosť 19:11Banská Bystrica ponúkla časť lesov do bezzásahovej zóny Veľkej Fatry, chce tam však zachovať poľovanie 18:36Slovensko dalo Ukrajine viac než polovicu svojich odmínovacích strojov Božena. Zachraňujú životy nevinných, hovorí obrana 18:34Doba kešu sa vďaka Sme rodina nekončí, Kollár chce dostať právo na hotovosť do ústavy 18:33Vrazila do tyče a tri bránky pred cieľom vypadla. Shiffrinová opäť nedokončila veľké preteky, no bolo to iné ako na olympiáde 17:26Ako sa z Jaje stala naša dcéra: Jej biologický otec ju chcel na Vianoce, aj keď ju nikdy nevidel 17:22Ceny bytov môžu ešte klesať, až kým si predávajúci nepovie, že radšej počká, hovorí realitný maklér (+ podcast) 16:58Ukrajinci očakávajú veľkú ruskú ofenzívu do desiatich dní alebo 24. februára. Ako by mohla vyzerať? 16:57Vyhľadanie pomoci považujem za to najlepšie, čo som mohol urobiť, hovorí peer konzultant, ktorý zažil vyhorenie aj depresiu 16:21Jazykové práva menšín sa výrazne rozšíria. Starostom pribudnú povinnosti, už teraz sa sťažujú na málo peňazí 16:20Vysokoškoláci opísali, ako použili ChatGPT pri skúškach 15:45Danglár: Kolegovia z KGB 15:44Významná firma bývalého šéfa elektrární z čias SDĽ nezvláda svoje dlhy. Súdy žiada o ochranu pred veriteľmi 15:41Ako pomôcť týraným a zneužívaným deťom? Treba im veriť. Policajti sa učia lepšie komunikovať s obeťami 15:32V januári skrachovalo najmenej podnikov od jari 2021. Najväčší dlh voči štátu má firma z pofidérnej skládky Vlčie hory 15:30Vlastenectvo ako vlastizrada 14:55Spájať sa či ísť do volieb samostatne? Poľská opozícia čelí podobnej dileme ako strany na Slovensku 14:45Kúpeľňu si vybavte červeným svetlom. Ako sa v noci menej prebúdzať a zlepšiť si spánok 14:42Nálepka nelegálneho zamestnávateľa obrala firmu o možnosť požiadať o energetickú pomoc 14:40Silné zemetrasenie, ktoré vojde do dejín. Otrasy v Turecku a Sýrii zasiahli miliónové mestá v noci 14:38Graf dňa: Slováci neveria centrálnej banke, že inflácia tento rok klesne 14:29Pesničku roka naspievala 73-ročná Bonnie Raitt, hovorí v nej o darovaní orgánov 14:02Vývoj bojov (347. deň): Bachmut je na tom zle, ale pri Vuhledare Rusi narazili na múr 13:09Nie je jedno, ako Ján Budaj vstúpi do histórie 13:02Kaliňák musí vedieť, že klame o taštičke na šampóny s 50-tisíc eurami 12:58Speváčka Beyoncé je zosobnením úspechu, tak v čom je problém? 12:57Prečo islamisti zabíjajú v mešite a násilníci nekončia vo väzení? Politológ vysvetľuje pomery v Pakistane 10:29Белорусский дневник: Украина ведет тайные переговоры с Лукашенко? Вот несколько причин так думать 10:29Bieloruský denník: Vedie Ukrajina tajné rokovania s Lukašenkom? Tu je niekoľko dôvodov, ktoré tomu nasvedčujú 09:44Verte Ficovi