Súd s Kováčikom: Szabó vypovedal, že sa o úplatku dozvedel od Lučanského

Mária Benedikovičová

Dušan Kováčik vo väzenskej uniforme na súde. Foto – N
Dušan Kováčik vo väzenskej uniforme na súde. Foto – N

Dušan Kováčik na súde vyčítal svojmu bývalému podriadenému Petrovi Kyselovi, že nie je chlap, keď prehovoril o jeho praktikách. Prokurátor Kysel vypovedal, ako od neho Kováčik žiadal, nech odíde zo špeciálnej prokuratúry, keď za čias vládnutia Smeru nesúhlasil s odňatím prípadu, za ktorý podľa obžaloby Kováčik vzal úplatok.

Prokurátor Peter Kysel vypovedal, ako mu niekdajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik za čias vládnutia Smeru odňal spis týkajúci sa podozrení voči vtedajšiemu šéfovi policajných odposluchov Jozefa Reháka. Kováčik, ktorého súdia, že za pomoc pri ututlaní tohto prípadu v roku 2016 zobral úplatok, na Kysela slovne útočil a vyhlásil, že ho nepovažuje za chlapa.

Keď s postupom Kováčika nesúhlasil, ten mu povedal, nech odíde zo špeciálnej prokuratúry na inú prokuratúru. Kysel to nespravil, robil si ďalej svoju robotu.

Kysel na súde opisoval, čo sa dialo, keď mu dal v kancelárii najavo, že s odňatím prípadu nesúhlasí: “On mi povedal, že rozhodol tak, ako rozhodol, že to vidí tak. Rozhovor bol vedený normálnym, prirodzeným hlasom. Nekričali sme na seba. Na záver som sa ho opýtal, aký má toto význam, či budeme kryť človeka, ktorý zrejme pomáhal mafiánom, ktorí potom vraždili. On mi na to povedal niečo v tom zmysle, že nech to nechám tak, že vždy budú nejakí ľudia, ktorí budú chránení.“

Následne Kováčik slovne zaútočil na Kysela. Hovoril o ňom, že on nemal čo hodnotiť, či mu mohol odňať spis týkajúci sa Jozefa Reháka. Iba on ako špeciálny prokurátor mal právo to hodnotiť a mal na odňatie kompetenciu.

V záverečnom slove Kováčik vravel Kyselovi, že mu ho je ľudsky ľúto a nikdy ho nepovažoval za chlapa. “Záverom by som chcel uviesť iba toľko, pán svedok, nikdy som nemal vysokú mienku o vašom charaktere, nepovažoval som vás za chlapa a ani vás nepovažujem za chlapa a je mi vás naozaj ľudsky ľúto, že svojimi obvineniami zhadzujete niekoho iného,” povedal pohnutým hlasom Kováčik na adresu svojho niekdajšieho podriadeného Petra Kysela.

Sudca následne odročil proces s Kováčikom v jeho druhej korupčnej kauze na 20. marca.

Podnikateľ Peter Petrov na súde spomínal, ako bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik kvôli nemu v roku 2017 zašiel za nitrianskou sudkyňou, keď ho o to požiadal vtedajší šéf finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, s ktorým sa obaja kamarátili. Kováčik priznal, že za sudkyňou bol, ale nie lobovať, iba sa informovať.

Petrov spomenul tento prípad, keď mal opísať svoj vzťah s Kováčikom. Vravel, že Kováčika vidí prvýkrát v živote, a vzápätí rozpovedal udalosť z roku 2017. Bývalý špeciálny prokurátor vtedy dozoroval trestnú vec policajného tímu Elektrárne, kde bol Petrov spolupracujúcim svedkom a súčasne bol trestne stíhaný na Okresnom súde v Nitre.

Slobodník ho požiadal zájsť za sudkyňou Máriou Ondrejovou. „Na požiadanie pána Slobodníka bol osobne za sudkyňou v mojej trestnej veci, kde sa snažil svojím spôsobom napomôcť mojej osobe v mojom trestnom konaní, o čom sa nachádza v uvedenom spise aj úradný záznam vyhotovený predsedníčkou senátu Máriou Ondrejovou,“ opisoval Petrov.

„Nejednalo sa o žiadnu pomoc,“ reagoval k tomu Kováčik. Tvrdí, že Slobodník mu o Petrovovi povedal, že „veľmi aktívne a iniciatívne sa tento svedok podieľa na objasňovaní“ trestnej činnosti, na ktorej robil policajný tím Elektrárne, a požiadal ho zájsť za nitrianskou sudkyňou zistiť, či neskončí vo väzení.

„Pán Slobodník ma poprosil, aby som sa porozprával so sudkyňou, ktorá realizovala túto trestnú vec, či tam aktuálne hrozí odsúdenie menovaného a uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody, čo podľa slov pána Slobodníka by mohlo vo veľkej miere zmariť naše vyšetrovanie (prípadu, na ktorom robil tím Elektrárne – pozn. red.),“ vyhlásil Kováčik.

O čo presne išlo v prípade na nitrianskom súde, ktorý sa týkal Petrova, sa na dnešnom pojednávaní nerozoberalo. Petrov iba uviedol, že prípad stále nie je ukončený. „Pojednáva sa.“

Bernard Slobodník dal podľa Petra Petrova v bratislavskej kaviarni Justícia pokyn podriadenému Mariánovi Kučerkovi v súvislosti s Lučanského previerkou. Bolo to v roku 2018, pred tým, ako sa stal Lučanský policajným prezidentom.

„Predo mnou Slobodník v kaviarni Justícia vydal pokyn Mariánovi Kučerkovi, aby ukončil finančné preverovanie nadobudnutia nehnuteľnosti pána Lučanského v Amerike, aby následne pán Košč vedel zabezpečiť ukončenie previerky pána Lučanského, ktorá by sa inak musela predlžovať. Slobodník aj opisoval stretnutie s pánom Koščom v Košiciach, kde pán Košč mal 30-minútový telefonát s vtedajším šéfom NBÚ pánom Magalom z dôvodu ukončenia tejto previerky,” hovoril na súde Petrov.

Lučanský už nežije, v roku 2021 spáchal samovraždu, keď bol vo väzbe pre podozrenia z korupcie.

Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik spochybnil svedectvo Petrova.

„Pán svedok konal po celý čas zištne a v úmysle získať len a len prospech pre seba, a to či už priateľstvom s pánom Slobodníkom, s pánom Kaľavským a inými osobami. Čiže celé jeho konanie bolo od začiatku až do konca zištné a falošné,” povedal Kováčik k Petrovovi.

Od 13. hodiny bude vypovedať na súde niekdajší Kováčikov podriadený, prokurátor ÚŠP Peter Kysel.

Peter Petrov vypovedá, ako mu niekdajší šéf finančnej polície Bernard Slobodník rozprával o úplatku 50-tisíc, ktorý mal zobrať Dušan Kováčik a dnes pre toto podozrenie stojí pred súdom. Odovzdanie úplatku v špeciálne upravenej knihe s vyrezanými stranami podľa Petrova vyzdvihol Slobodník „ako neskutočne nápaditý spôsob odovzdania finančnej hotovosti“.

Slobodník bol Petrovovým blízkym kamarátom, pozýval ho aj na akcie, ktoré organizoval pre príslušníkov bezpečnostných zložiek, a zúčastňoval sa ich aj Peter Košč.

Petrov dával Slobodníkovi peniaze aj rôzne materiálne veci, dokopy to vyčíslil na 100-tisíc eur. Vraj mu to dával, lebo mu vyhovovalo mať takúto známosť v polícii. Slobodník pôsobil za éry Smeru ako šéf finančnej polície NAKA. Slobodník mu vraj „kryl“ chrbát, aby ho nevyšetrovali za ekonomickú trestnú činnosť, ktorú páchal.

Petrov na súde hovoril, že Slobodníkovi zabezpečil 60 mobilov, ktoré nakúpil cez Alzu a dal ich tomuto svojmu kamarátovi. Tvrdil, mu ich chcel niekedy zaplatiť, ale on od neho peniaze nikdy nechcel.

„Mobily následne rozdával blízkym a niektoré využíval sám,“ hovoril o Slobodníkovi Petrov.

Dušana Kováčika z väzenia predviedli na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Dnes majú vypovedať svedkovia – podnikateľ blízky takáčovcom Peter Petrov a popoludní prokurátor Peter Kysel zo špeciálnej prokuratúry, ktorému Kováčik kedysi šéfoval.

Kováčika súdia pre podozrenie, že v roku 2016 počas vládnutia Smeru zobral úplatok 50-tisíc eur za pomoc pri zametení dvoch vyšetrovaných prípadov, ktoré sa týkali podnikateľa s väzbami na SIS Petra Košča a bývalého šéfa policajných odposluchov, Koščovho kamaráta Jozefa Reháka.

Prípad týkajúci sa Reháka dozoroval Kysel, ktorému ho odňal Kováčik, a potom sa na policajnej inšpekcii stopol. O týchto okolnostiach by mal Kysel hovoriť.

Meno Petrova rezonovalo vo vojne v polícii.

Okrem Kováčika čelí obžalobe aj Košč. Ten podľa obžaloby dal úplatok 50-tisíc eur Kováčikovi.

Košč na súd nechodí, od roku 2021 je na úteku.

Súhrn dnešného pojednávania s Kováčikom:

  • vypovedali bývalý siskár Boris Beňa a niekdajší funkcionár policajnej inšpekcie Adrián Szabó.
  • Szabó hovoril, že mu Milan Lučanský v roku 2016, keď bol jeho šéfom na policajnej inšpekcii, rozprával, že Dušan Kováčik údajne dostal úplatok 50-tisíc eur v špeciálne upravenej knihe. Peniaze boli zrejme od Petra Košča za ututlanie vyšetrovania Košča a Koščovho kamaráta Jozefa Reháka.
  • Rehák bol vtedy šéfom policajných odposluchov a podozrievali ho z vynášania informácií sýkorovcom za úplatky. Podľa obžaloby sa Košč vďaka úplatku postaral o to, že sa jeho vyšetrovanie zastavilo.
  • Szabó priznal, že vie iba o tomto prípade Reháka, keď Lučanský trval na tom, že ho nemôže vyšetrovať NAKA, ale policajná inšpekcia.
  • Kováčik prípad zobral dozorovému prokurátorovi Petrovi Kyselovi, ktorý nesúhlasil s jeho presunutím z NAKA na policajnú inšpekciu.
  • Szabó však popiera, že sa na inšpekcii prípad ututlal. Súdu tvrdil, že po informácii od Lučanského o údajnom úplatku pre Kováčika nechal vyšetrovateľovi vyšetrovať Reháka. Prípad sa vraj zastavil, lebo na jeho obvinenie nebolo dosť dôkazov.
  • Kováčik vyčítal Szabóovi, prečo jeho údajnú korupciu nenahlásil hneď, ako sa to dopočul od Lučanského, ale vyšetrovateľovi to povedal po svojom zadržaní v lete 2021.
  • Szabó je už odsúdený za korupciu, podľa Kováčika si naňho vymýšľal, aby uhral pre seba podmienku.
  • Boris Beňa vypovedal, ako mu podnikateľ s väzbami na SIS Peter Košč v 2016 priniesol do kaviarne policajnú zápisnicu z vyšetrovania sýkorovcov a Reháka, a že mu spomínal, ako za stopnutie prípadu zaplatil. Od Košča sa údajne dozvedel, že to malo byť vybavené tak, že sa prípad posunie policajnej inšpekcii pod vedením Lučanského, kde sa to stopne.
  • Kováčik nepovažuje Beňu za dôveryhodného svedka, vraj nič konkrétne o údajnom úplatku preňho nevie.

Súd s Dušanom Kováčikom bude pokračovať vo štvrtok, vypovedať majú podnikateľ s väzbami na takáčovcov Peter Petrov a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.

Na súde s Kováčikom dostal Adrián Szabó otázku, či exšéf finančnej polície Bernard Slobodník o ňom niekedy vypovedal niečo, čo sa nezakladalo na pravde. Szabó sa chcel odpovedi vyhnúť a opakoval: “Uzatvoril som dohodu o vine a treste.”

Sudca Michal Truban ho napomenul, že ak bezdôvodne neodpovie na otázku, môže mu dať poriadkovú pokutu.

Szabó potom povedal, že Slobodník hovoril pravdu.

S akým svedectvom môže mať Szabó problém v prípade Slobodníka, na súde už neodznelo.

Slobodník je kľúčovým svedkom v prípade obžalovaných Kováčika a Košča, usvedčuje ich z úplatku 50-tisíc za ututlanie dvoch prípadov. Kováčik podľa svedectva Slobodníka údajne zobral 50-tisíc v špeciálne upravenej knihe.

Kováčik aj Košč označujú Slobodníka za klamára.

Szabó je bývalý funkcionár policajnej inšpekcie. Je už odsúdený za to, že bral úplatky za vynášanie citlivých informácií, so súdom uzavrel dohodu o vine a treste. Okrem hotovosti zobral aj drahé mobily a televízor. O jeho korupcii vypovedal aj spomínaný Slobodník.

Dušan Kováčik sa na súde pýtal Adriána Szabóa, prečo neoznámil podozrenie z korupcie, keď mu Milan Lučanský v roku 2016 rozpovedal, ako údajne dostal v knihe úplatok 50-tisíc eur. Szabó sa najprv tváril, že otázke nerozumie, na čo mu Kováčik odvetil, že mal povinnosť takéto podozrenie bezodkladne oznámiť.

„Čo som mal robiť v čase, keď mi to Milan hovoril? Že som počul, že Milan počul? A keď som ju nepovažoval za vierohodnú,” vravel Szabó.

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor aj túto odpoveď Szabóa považuje za dôkaz toho, že prípad je vyfabulovaný.

Dnešné svedectvo Szabóa podľa neho ukázalo, že o jeho údajnej korupcii nič konkrétne nevie, má iba sprostredkované informácie od Milana Lučanského. Ten už nežije, na sklonku roku 2021 spáchal samovraždu vo väzbe.

Od Szabóa chcel Kováčik počuť, prečo po svojom zadržaní v lete 2021 hovoril policajnému vyšetrovateľovi o údajnom úplatku v knihe, a teda už tú informáciu považoval za vierohodnú. „Lebo sa ma pýtali, či viem o nejakej trestnej činnosti,“ reagoval Szabó.

Kováčik kritizoval, že Szabó v júli 2021 podal v tejto veci trestné oznámenie a až potom bol vypočutý ako svedok. Orgány činné v trestnom konaní takto podľa neho inštruovali Szabóa, lebo krátko predtým im vyčítal, že s Bernardom Slobodníkom namiesto trestného oznámenia spísali iba úradný záznam.

Kováčik dnes spochybňoval nielen svedectvo Szabóa, ale aj bývalého príslušníka SIS Borisa Beňu. Naznačoval, že sa z nich stali kajúcnici a začali si naňho vymýšľať, aby obišli s nižšími trestami. Obaja už boli odsúdení, dostali podmienky. 

Niekdajší zástupca šéfa policajnej inšpekcie Adrián Szabó vypovedal na súde, že sa od Milana Lučanského dozvedel, že Dušan Kováčik mal v roku 2016 dostať úplatok 50-tisíc eur v špeciálne upravenej knihe s vyrezanými stranami.

„Peniaze mali byť uložené v nejakej knihe, ktorej stred bol vyrezaný. Podľa toho, čo si pamätám, čo mi hovoril Milan, malo to ísť pre mňa takým zvláštnym spôsobom, a to tak, že Peter Košč mal podať knihu Slobodníkovi, aby ju dal pánovi Kováčikovi. Slobodník vraj v čase podania knihy nevedel, čo v nej je. Ja som to nepokladal za veľmi vierohodné, ani som tomu nevenoval nejakú pozornosť, len mi prišlo zvláštne takýmto spôsobom dávať úplatok,” hovoril na súde Szabó.

Vraj mu to pripadalo ako scéna z Krstného otca a neprikladal tomu vážnosť.

Podľa obžaloby Kováčik vzal úplatok 50-tisíc eur za pomoc pri ututlaní dvoch prípadov.

Jeden z nich sa týkal vtedajšieho šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, ktorého podozrievali, že vynášal sýkorovcom.

Prípad v roku 2016 za éry Smeru pôvodne vyšetrovala NAKA. Tej však prípad vzali a dali policajnej inšpekcii, kde sa prípad stopol. Policajnú inšpekciu vtedy viedol Milan Lučanský (až neskôr sa stal policajným prezidentom) a jeho zástupcom bol práve Szabó.

Proti odňatiu prípadu NAKA bol dozorový prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel, ktorého z prípadu stiahol Kováčik.

Szabó na súde povedal, že si nespomína na žiadny iný prípad, keď by Lučanský nedal výnimku NAKA na vyšetrovanie policajta, ale trval na tom, že to musí robiť policajná inšpekcia, ako sa to stalo v prípade Reháka.

Lučanský dal Szabóovi spis k Rehákovi naštudovať a potom sa o ňom rozprávali. „Povedal som mu, že je to založené na výpovedi dvoch alebo troch ľudí, ktorí mali patriť pod pána Lališa (popredného predstaviteľa sýkorovcov – pozn. red.), Milan mi na to povedal, že takýmto spôsobom si môžu hocijakí ľudia vymyslieť niečo a pozatvárajú mňa, teba, hocikoho. Narážal na to, že by sa takýmto spôsobom mohli mstiť ľudia, ktorých niekedy vyšetrovateľ, prokurátor alebo sudca odsúdil,” hovoril na súde Szabó.

Lučanský mu vraj povedal, aby so spisom narábal opatrne.

„Opatrne som chápal takým spôsobom, aby sme nemali nejaké krvavé oči a robili bezhlavo, aby sme na niekoho nenaskákali a potom by to padlo,“ uviedol Szabó. A pokračoval, že mu Lučanský spomínal anonym o tom, že vyšetrovací spis má byť komplot na Reháka a že ho chce NAKA s Kyselom silou mocou odstíhať. Z debaty s Lučanským podľa Szabóa vyplynulo, že za anonymom boli Rehák s Koščom.

Aj napriek tomu, že od Lučanského vedel o údajnom úplatku pre Kováčika, Szabó tvrdí, že vyšetrovateľovi prípadu týkajúceho sa Reháka hovoril, nech to spraví poriadne a nenechá sa do ničoho zatiahnuť. Prípad sa podľa Szabóa zastavil, lebo na obvinenie Reháka nebolo dosť dôkazov.

Kováčikov obhajca žiadal sudcu, aby do zápisnice uviedlo, že Szabó pri svojej výpovedi používa prinesené poznámky. 

Bývalý funkcionár policajnej inšpekcie Adrián Szabó čaká na súde. Foto - TASR

Dušan Kováčik na súde spochybnil svedectvo Borisa Beňu. „O možnom poskytnutí úplatku nič nevie. Komu mal ísť úplatok a v podstate za čo,“ vyhlásil bývalý špeciálny prokurátor.

Beňa predpoludním spomínal, ako mu Peter Košč hovoril, že za upratanie vyšetrovania bývalého policajného funkcionára Jozefa Reháka v roku 2016 dal peniaze. Beňa vo výpovedi nehovoril o konkrétnej sume a kto presne bol Koščom podplatený.

Podľa obžaloby dal Košč úplatok 50-tisíc eur Kováčikovi. Košč aj Kováčik úplatok popierajú.

Kováčikov obhajca Erik Magál odmietol médiám prezradiť, či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dostáva priepustky z väzenia. Kováčik si v decembri neželal, aby väzenská stráž zverejnila, či na Vianoce dostal priepustku. Sedí vo väznici v Dubnici nad Váhom, ktorá je neďaleko jeho domu v Skalke nad Váhom.

Podľa zákona väzni odsúdení na trest s minimálnym stupňom stráženia môžu po splnení podmienok dostať priepustku až na 48 hodín. Kováčika v máji odsúdili na minimálny stupeň stráženia.

Dostal osem rokov za prijatie úplatku 50-tisíc eur od mafie a za vynášanie z vyšetrovacích spisov.

Podnikateľ Peter Košč, ktorý podľa obžaloby podplatil Dušana Kováčika, sa koncom roka 2020 pýtal Borisa Beňu, či by mu bolo možné na SIS vystaviť pas s jeho fotografiou, ale na iné meno. Od jari 2021 je Košč na úteku. Aj súd s ním prebieha ako proti ušlému.

„Povedal som mu [Koščovi], že SIS takýto doklad ani vystaviť nemôže,“ tvrdil na súde Beňa, ktorý mal v čase Koščovej požiadavky v SIS významnú pozíciu. Bol zástupcom riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského (nominanta Sme rodina).

Až v decembri 2020 Beňu zadržali v rámci akcie Judáš, po čom odišiel z SIS, už je odsúdený, so súdom uzavrel dohodu o vine a treste.

Beňa povedal, že sa s Koščom naposledy stretol v novembri 2020. Na otázku, či sa ho presne na tomto stretnutí pýtal na pas, Beňa uviedol, že si presne nepamätá, bolo to na jednom z posledných stretnutí.

Beňa súdu tvrdil, že Košč bol na ich poslednej schôdzke nervózny z toho, že začal mať problémy so získavaním informácií z prostredia polície. Košč mu podľa jeho slov spomínal, že na NAKA začala fungovať uzavretá skupina vyšetrovateľov a operatívcov, ktorá v roku 2020 realizovala všetky policajné akcie. „A on prestával dostávať z tohto prostredia informácie, čo sa vyšetruje,“ podotkol Beňa.

Informácie vraj z prostredia NAKA dostával od operatívca Jána Kaľavského, o čom sa Beňa podľa svojich slov dozvedel neskôr.

Kaľavský je jedným z hlavných aktérov vojny v polícii, rovnako ako Košč je na úteku. Čelí obžalobe, že za úplatky vynášal informácie z polície. Kedysi bol Kaľavský blízky spolupracovník vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.

Košč sa podľa Beňu na ich poslednom stretnutí pýtal na niekdajšieho šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, či nevie, či zadržaný siskár František Böhm niečo vypovedá o Rehákovi. „Povedal som mu, že neviem.“ Böhm už nežije, po prepustení z väzby spáchal samovraždu.

Bývalý námestník SIS Boris Beňa na súde s Dušanom Kováčikom vypovedal, ako mu Peter Košč rozprával, že za úplatok vybavil upratanie vyšetrovania Jozefa Reháka, bývalého šéfa policajných odposluchov. Podľa obžaloby dal Košč úplatok 50-tisíc eur Kováčikovi za upratanie tohto prípadu a ešte jedného, ktorý sa týkal priamo Košča.

Beňa na súde vravel, že mu Košč o úplatku rozprával v roku 2016 na stretnutí v kaviarni v bratislavskom nákupnom centre Polus (súčasné Vivo), kam mu priniesol aj zápisnicu z polície o vyšetrovaní sýkorovcov. Rehák bol medzi podozrivými, že sýkorovcom z polície vynáša. Beňa vtedy pracoval v tajnej službe.

Košč sa podľa Beňu postaral o stopnutie prípadu z obavy, že ak by stíhanie Reháka pokračovalo, mohol by začať rozprávať o ňom, čo pácha. Okrem toho mu vynášal informácie z polície o odpočúvaniach a rozpracovaní rôznych osôb.

„Košč mi spomenul, že to celé zariadil, že za to musel zaplatiť, že to nestálo málo a že celá vec bude vyriešená,“ vyhlásil Beňa o tom, ako doriešil stopnutie prípadu týkajúceho sa Reháka. Beňa tvrdí, že o sume nevie.

Podľa Beňu to malo byť zariadené tak, že sa prípad vezme špeciálnej prokuratúre a dá sa policajnej inšpekcii, kde to už bolo vybavené u vtedajšieho riaditeľa Milana Lučanského, že sa to zametie pod koberec. Vyšetrovanie sa tam aj skutočne zastavilo.

Na súde Beňa rozprával, že o sume a o odovzdávaní peňazí nevie.

Beňa tvrdí, že to bol práve Košč, kto Rehákovi v minulosti vybavil funkciu šéfa policajných odposluchov.

Beňa sa s Koščom spoznal v roku 2016, predstavil mu ho vtedajší šéf SIS Anton Šafárik, ktorý o Koščovi povedal, že kedysi pôsobil v SIS a že sa s ním radí v personálnych otázkach.

Boris Beňa (vpredu). Foto N

Dušan Kováčik a Peter Košč neuspeli so žiadosťou, aby súd zakázal médiám robiť online prenosy zo súdnych pojednávaní v ich korupčnej kauze. Novinárom chceli zakázať robiť si aj zvukové nahrávky z procesu.

Sudca Michal Truban, ktorý požiadavke nevyhovel, povedal, že nemá dôvod, prečo by mal zakázať vyhotovovať zvukový záznam. Podľa neho ak dochádza zo strany médií k porušovaniu ich práv, Kováčik aj Košč majú právne prostriedky na to, aby sa ich domáhali. Konkrétne spomenul žaloby na ochranu osobnosti a tlačový zákon.

Kováčikov obhajca Erik Magál tvrdí, že v médiách sú opakovane prezentované nepravdivé a dezinterpretované informácie zo súdu s bývalým špeciálnym prokurátorom. Podľa neho médiá šíria nepravdivé informácie. Obdobne ako Magál argumentovala aj Koščova obhajkyňa Eva Mišíková.

Obhajcovia Dušana Kováčika sa neúspešne pokúsili o to, aby sa súd zaoberal zápisnicami z výsluchov takáčovca Csaba Dömötöra a bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského z minulého roka. Ich prípady boli súčasťou vojny v polícii, najmä Smer ich využíval na spochybňovanie vyšetrovaní korupčných káuz.

Sudca Michal Truban povedal, že takéto vykonanie dôkazov – čítanie zápisníc z výsluchov svedkov v iných trestných konaniach – je neprípustné podľa trestného poriadku. 

Dušana Kováčika predviedli z väzenia na súd, pokračuje proces v jeho druhej korupčnej kauze. Vypovedať má bývalý námestník SIS Boris Beňa a exriaditeľ policajnej inšpekcie Adrián Szabó. Kováčik prvýkrát došiel v novej väzenskej rovnošate tmavomodrej farby, predtým nosil svetlejšiu.

Okrem Kováčika čelí obžalobe aj podnikateľ s väzbami na SIS Peter Košč. Ten podľa obžaloby dal úplatok 50-tisíc eur Kováčikovi v roku 2016 počas vládnutia Smeru za ututlanie vyšetrovania dvoch prípadov. Obaja vinu popierajú.

Košč na súd nechodí, od roku 2021 je na úteku.

Kováčik si vo väzení odpykáva trest osem rokov za prijatie úplatku 50-tisíc eur od mafie.

Dušan Kováčik vo väzenskej uniforme na súde. Foto – N

Nové na Dennikn.sk

07:00Ráno s NHL: Tisíc zápasov, ale ani jeden v play-off. Deväťmiliónovému Skinnerovi hrozí tretí útok alebo výmenaVčera 21:40Ivan Korčok: Musíme zmeniť aj náš slovník, o osude Slovenska nerozhodne nová stranaVčera 20:50Najkrajšie miesta na Korzike sú dostupné len z vody, preto je morský kajak ideálny na spoznávanie tohto ostrovaVčera 19:50Newsfilter: Snaha o neutralizáciu televízie Markíza sa stupňujeVčera 18:33Hlas financoval Pellegriniho kampaň aj po voľbách, budúcemu prezidentovi hrozí pokutaVčera 17:06Prečo Kofola áno, ale sušienky nie? Kamenického daň podráždila výrobcov nealkaVčera 16:48V názore na Korčoka ju ovplyvnil kňaz Kuffa. Pellegrini na poslednú chvíľu mobilizoval aj časť veriacichVčera 16:47Šéfka tímu novej nemocnice v Martine dala výpoveď, odchádza s ňou osem ľudí. Projekt som viedla už len na papieri, tvrdíVčera 15:56Umelci sa bránia proti hudbe vytváranej pomocou umelej inteligencie, tá sa však dá využiť aj kreatívneVčera 15:56Za vecnými otázkami Komisie vidí Kmec kampaň do eurovolieb, o časť peňazí sme už zrejme prišliVčera 15:50Prečo Slovensko stráca vplyv v Bruseli: Môžu za to Smer aj exkotlebovciVčera 15:35Fico ďalej seje vietor, búrku žneme my všetci (udalosti týždňa)Včera 15:30V júni vychádza knižný rozhovor prezidentky Zuzany Čaputovej so šéfredaktorom týždenníka Respekt Erikom TaberymVčera 15:26Tu je stále bojVčera 15:10Danglár: Poslovia pokoja a mieruVčera 15:09Graf dňa: Slovenský priemysel nedrží krok v budovaní tovární na čisté technológieVčera 14:12Nižšie tresty sú pozastavené, niektoré súdy už aj tak stíhaných púšťajúVčera 14:01Vývoj bojov (778. deň): Rusi sa vo štvrtok pokúsili vyradiť obrovské zásobníky plynu sto kilometrov od SlovenskaVčera 14:00Cvičenie seniorov je aj o sebestačnej starobe, vraví tréner MihalíkVčera 13:58Získal Sovietsky zväz atómovú bombu vďaka Československu? Mýty a fakty o jáchymovskom uráneVčera 13:44Slováci z KHL nejdú na majstrovstvá sveta. Zväz vojnu nespomína, hovorí o spájaní národaVčera 12:48Ako vznikol rozhovor, po ktorom sa princ Andrew musel stiahnuť z verejného života? (+ ďalšie tipy, čo sa oplatí vidieť)Včera 12:36MediaBrífing: Čo sa vám stane, keď Rytmus zverejní vaše telefónne čísloVčera 12:22Farmy ničia meškajúce dotácie, pre chybu ministerstva môžu prepadnúťVčera 12:01Vtákovina z dielne šikovného chlapca. Prečo sa film Pulp Fiction stal ikonou popkultúryVčera 11:57Ficova koalícia bojkotuje reláciu Na telo v MarkízeVčera 11:46Označovali ich za šváby, ktoré treba vyhubiť. Prečo je dehumanizácia predohrou k fyzickému násiliu?Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Bude teploVčera 10:56Na Rusku sa s Ficom nedá vyhrať. Skôr na chlebeVčera 10:11Ťažšie príklady si nechajte na koniec. Jedenásť rád, ako zvládnuť prijímačky z matematiky