Prezidentka preferuje konanie volieb do leta, strany bývalej koalície sa zhodujú na 30. septembri

Predčasné voľby – súhrn udalostí:

  • šéfovia SaS, OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí rokovali o termíne predčasných volieb, dohodujú sa na 30. septembri,
  • prezidentka Čaputová preferuje skoršie voľby, akceptovala by však aj septembrový termín,
  • ak sa lídri na termíne nedohodnú do februára, zostaví úradnícku vládu,
  • Boris Kollár by bol aj za májové voľby, ale záležať bude na postoji partnerov,
  • ďalšie stretnutie lídrov by malo byť cez víkend,
  • podľa Sme rodina sa najprv musí nájsť 90 hlasov za zmenu ústavy, ktorá by predčasné voľby umožnila, a potom opäť 90 hlasov na jeden z termínov, ktoré prichádzajú do úvahy.

Shooty: Voličské nadšenie

Igor Matovič pripustil, že klub OĽaNO si dá jednu požiadavku, ktorou by mohol podmieniť podporu pre septembrový termín predčasných volieb. Akú, nespresnil.

Je psou povinnosťou každého demokrata oddialiť voľby čo najviac, vraví predseda OĽaNO Igor Matovič v reakcii na otázku, prečo by mali byť voľby v septembri a nie už v júni. Argumentoval údajnou dohodou Smeru, Hlasu a Republiky na zmene volebného systému, ktorý by ich podľa neho zabetónoval už navždy pri moci.

Matovič pred časom tvrdil, že hlasy na takúto zmenu volebného systému sú aj v dnešnom parlamente. Situáciu na Slovensku znovu prirovnal k 30. rokom minulého storočia v Nemecku, rovnako prirovnal Roberta Fica k Hitlerovi.

Smer tvrdí, že bývalé vládne strany nechcú predčasné voľby a veria, že prezidentka ich podporí „v chaose“ až do marca 2024. Strana tak reaguje na to, že pôvodná koaličná štvorka neoznámila ani dohodu na zmene ústavy, ani termín volieb.

Eduard Heger povedal, že s bývalou koalíciou sa bavia o 30. septembri ako o termíne predčasných volieb. „Tento termín si musia prejsť poslanecké kluby, ďalšie stretnutie bude v nedeľu večer,“ dodal. Klub OĽaNO bude rokovať vo štvrtok, aj jeho predseda Michal Šipoš označil 30. september za najreálnejší scenár.

„My nebudeme robiť harakiri či saltá mortale ako SaS. Volieb sa nebojíme, sme pripravení na akúkoľvek alternatívu. No nie sme poslanci ako v iných kluboch, že príde predseda, buchne po stole a všetci zrazia opätky,“ vysvetlil, prečo treba čakať na rokovanie klubu.

Boris Kollár si vie predstaviť, že Sme rodina podporí aj voľby v septembri. „My sme deklarovali, že ich chceme čo najskôr, júnové, ale sme ochotní pristúpiť aj na kompromis. Ak ostatné strany budú chcieť september, nebudem sa hádzať o zem a budem spolu s nimi hlasovať,“ povedal.

„Dve strany sa už dnes vedeli záväzne vyjadriť a deklarovali počty poslancov. SaS 20, my 18. Obe strany sme povedali, že podporíme zmenu ústavy aj predčasné voľby,“ dodal Kollár.
Stanovisko OĽaNO a Za ľudí bude podľa predsedu Kollára zrejmé až v nedeľu. „V strane Za ľudí sú len traja, ale majú štyri názory,“ ironizoval Kollár najmenšiu koaličnú stranu.

OĽaNO na dnešnom rokovaní neoznámilo postoj k septembrovým predčasným voľbám. „Od pána Matoviča ani pána Hegera sme sa nedozvedeli žiadne zásadné stanovisko, lebo si to musia ešte prebrať na klube,“ povedal predseda Sme rodina Boris Kollár. Jeho hnutie si chce počkať na ich stanovisko, podľa toho bude zrejmé, aké budú počty.

Podľa Sme rodina sa najprv musí nájsť 90 hlasov za zmenu ústavy, ktorá by predčasné voľby umožnila, potom 90 hlasov na jeden z termínov, ktoré pripadajú do úvahy. Boris Kollár povedal, že on osobne by bol aj za májové voľby, ale záležať bude na postoji partnerov.

Kollár rokuje aj s opozíciou, v snahe nájsť 90 hlasov za zmenu ústavy a termín volieb. Ako povedal, niektoré opozičné strany trvajú na tom, aby v zmene ústavy bola možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom, ostatné netrvajú. „My sa prispôsobíme, my chceme, aby boli predčasné voľby čo najskôr. Ale nemáme 90 poslancov, máme 18 poslancov,“ povedal.

Dnešná schôdzka lídrov strán bývalej koalície finálnu dohodu na voľbách nepriniesla. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka by rokovania mohli pokračovať cez víkend.

Na otázku, či má odvolaná Hegerova vláda legitimitu, aby dovládla do septembra, povedal: „Bude mať takú istú legitimitu, ako keď pani prezidentka navrhne úradnícku vládu a tá vláda nedostane dôveru. Ja si myslím, že sa takto dá fungovať.“

Foto - úrad vlády

Ak si povieme, že chceme voľby v septembri, veľmi rýchlo k tomu nájdeme technické riešenie, povedala exministerka Mária Kolíková po rokovaní bývalej koalície. „Sme plne konštruktívni. Chceme sa dohodnúť na voľbách v septembri. Je možné, že do utorka bude medzi nami dohoda, že to technicky vyriešime,“ povedala.

SaS je pripravená podporiť predčasné voľby v septembri, povedal Richard Sulík po rokovaní strán bývalej koalície. Dodal, že by vedeli žiť aj s úradníckou vládou.

„Rokovanie prebiehalo v pokojnom kultivovanom duchu, každý si povedal svoje. Myslím si, že dôjde k dohode; ak nedôjde, my vieme žiť aj s úradníckou vládou. Čo sa bude diať ďalej, to sa musíte pýtať ostatných a najmä premiéra,“ povedal.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes prvýkrát povedala, že vymenuje úradnícku vládu, ak sa strany do konca januára nedohodnú na predčasných voľbách. Doteraz hovorila len o postupe v rámci „ústavných kompetencií“.

Prezidentka Zuzana Čaputová preferuje predčasné voľby v prvej polovici roka, septembrový termín však považuje za akceptovateľný. Povedala to v dnešnom vyhlásení. Trvá však na tom, aby politické strany urobili potrebné kroky do konca januára, inak vymenuje úradnícku vládu.

Ak by strany schválili septembrový termín, tolerovala by Hegerovu vládu, no varovala, že pri zásadných zlyhaniach by ju odvolala.

„Je zrejmé, že väčšina politickej reprezentácie prijala fakt, že predčasné voľby sú jediným riešením z vnútropolitickej krízy,“ povedala prezidentka.  „Ak rozhodnutia (ktoré ich zabezpečia – pozn. redakcie) nebudú prijaté do konca januára, ujmem sa svojich kompetencií a vymenujem úradnícku vládu.“

Prezidentka preferuje voľby v prvom polroku a argumentuje tým, že odvolaná vláda má obmedzené právomoci. „Logické by to bolo aj z hľadiska prípravy štátneho rozpočtu,“ povedala.

„Ak by boli politické strany schopné nájsť konsenzus len na septembrovom termíne, je to akceptovateľná možnosť. Ak má odvolaná vláda vládnuť do termínu predčasných volieb, bude pod drobnohľadom verejnosti aj mňa osobne. V prípade zásadných zlyhaní som pripravená kedykoľvek odňať jej poverenie a na zostávajúci čas menovať úradnícku vládu.“ 

Prezidentka Zuzana Čaputová o 13.30 h vystúpi s vyhlásením k aktuálnej politickej situácii. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Po 14.00 h má pôvodná koalícia začať rokovania o predčasných voľbách.

Ak príde k dohode na septembrovom termíne volieb, SaS očakáva, že prezidentka nechá dovtedy dovládnuť Hegerovu vládu. „Uprednostňujeme september preto, že môžu byť tiež definitívne ukončené aj dôležité kauzy na súde, ako je napríklad korupčná kauza bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika,“ povedal Richard Sulík.

„Takisto môžu za ten čas aj OČTK v pokoji a bez zasahovania dokončiť rozrobené kauzy. Septembrový termín je férový voči občanom a krajine a dáva nádej, že volebná kampaň prebehne bez zbytočných emócií.“

Na rokovaniach na úrade vlády sa dnes popoludní za SaS zúčastní predseda strany Richard Sulík, podpredseda SaS Branislav Gröhling a poslankyňa Mária Kolíková.

Danglár: Stratený

Rokovania o predčasných voľbách sa začnú dnes o 14.00 h na úrade vlády. Pozvaní sú predstavitelia štyroch bývalých koaličných strán – OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a SaS.  

Na transparentnosť kampane sa pri referende zabudlo, upozorňuje Transparency International Slovensko. Nedostatok zákonnej regulácie spôsobuje, že pokiaľ jeho iniciátori sami dobrovoľne nezverejnia údaje, verejná kontrola zostáva prakticky nulová. 

Voľby v septembri, teda deväť mesiacov po vyslovení nedôvery Hegerovej vláde, to je neúmerne dlho, píše Newsfilter. „Vláda je de facto paralyzovaná od jari minulého roka. Všetko medzi tým až septembrom 2023 je až na svetlé výnimky strateným časom, počas ktorého mali hegerovci ukázať oveľa viac.“ 

Nové na Dennikn.sk

20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident