Referendum o zmene ústavy nie je platné, podľa OĽaNO výsledky ukazujú, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie

  • OĽaNO vyhlásilo, že „výsledky referenda sú dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie tak, ako to tvrdil Robert Fico“
  • referendum o zmene ústavy je neplatné
  • pozrite si výsledky u vás v obci či v meste

Na referendum prišli nielen voliči opozície, ukazuje model agentúry Ipsos. Hlasovať o zmene ústavy mohla až pätina priaznivcov Sme rodina, v menšej miere aj voliči PS, SaS či OĽaNO. Najviac svojich priaznivcov mobilizoval Smer a Republika, voličov Hlasu dorazila polovica. Agentúra zbierala dáta tesne pred referendom.

Boris Kollár v Na telo povedal, že politici by sa mali spýtať, prečo sa referendum uskutočnilo. „Či náhodou nie sme my politici príčinou, že vôbec vzniklo. Referendum by nebolo, keby sa koalícia chovala normálne. No chcem upozorniť, že aj keby bolo referendum úspešné, nedopracovali by sme sa k predčasným voľbám. Aj tak by sme v parlamente museli nájsť hlasy,“ povedal predseda parlamentu.

Richard Sulík (SaS) v relácii pripustil, že z klubu SaS zrejme bol na referende poslanec Marián Viskupič. „Ale ja som to nezisťoval,“ odpovedal. Zo Sme rodina podľa Kollára zrejme boli hlasovať poslanci Romana Tabák a Miloš Svrček. (markíza)

Účasť na referende bola príliš nízka na to, aby bola táto marketingová akcia úspešná, napísal Andrej Stančík, štátny tajomník ministerstva zahraničia, zvolený za OĽaNO. „No príliš vysoká, aby sme riziko návratu Smeru spolu s extrémom podceňovali. Úlohou je spojiť sily, ukázať jasnú alternatívu a tomuto scenáru zabrániť,“ vyzýva.

Podobne reagovala skupina poslancov okolo Jána Budaja z takzvanej Občianskodemokratickej platformy.

Tá považuje fakt, že referenda o možnosti skrátenia volebného obdobia sa zúčastnilo vyše milióna občanov, za dôvod na sebareflexiu.

„Účasť na referende signalizuje nielen nespokojnosť nezanedbateľnej časti verejnosti, ale aj neschopnosť demokratických strán obnoviť v spoločnosti racionálny dialóg o politike a o práci vlády. Občianskodemokratická platforma so znepokojením sleduje, ako demokratické strany aj teraz odmietajú sebareflexiu, vďaka ktorej by mohli z výsledkov referenda získať podnety na vlastnú politickú činnosť. Znova apelujeme na všetkých zodpovedných demokratických politikov, aby odmietli politiku rozvratu a konfrontácie demokratických síl navzájom,“ píšu vo vyhlásení.

SaS rešpektuje neplatné výsledky referenda, na druhej strane si uvedomuje vôľu vyše milióna voličov, ktorí si želajú umožnenie skrátenia volebného obdobia. „Včerajšie referendum bolo najzbytočnejšie v histórii Slovenska, čo sa potvrdilo aj na účasti,“ píše vo vyhlásení.

„Napriek tomu, že Robert Fico viedol kampaň za referendum manipulatívne a nechutne útočil na pani prezidentku, nesmieme podceňovať názor viac ako milióna voličov. Bohužiaľ, všetci tí, ktorí prišli včera k urnám, nastavili zrkadlo vládnutiu, ktoré bolo premrhanou príležitosťou navždy odstaviť Roberta Fica,“ napísal predseda SaS Richard Sulík.

Podľa strany SaS nesmieme dehonestovať názor tých, ktorí k urnám prišli. „Šírenie nenávisti voči tým, ktorí si prajú zmenu, znamená opätovné rozdeľovanie našej spoločnosti. Vyvarujme sa toho,“ doplnil Branislav Gröhling.

Podpredseda europarlamentu a predseda PS Michal Šimečka kritizuje interpretáciu výsledkov referenda zo strany OĽaNO. „Je absurdné, že konkrétny občiansky postoj, teda odmietnutie drahej a neúprimnej kampane Roberta Fica, sa snaží Igor Matovič a OĽaNO prekrútiť a ukradnúť si ho ako podporu ich dočasne poverenej vlády, ktorej bola vyslovená nedôvera,“ napísal.

„Verím, že nie som sám a že takéto detinské triky sú krátkozraké a kontraproduktívne. Teraz nepotrebujeme prekrúcanie a hry so slovíčkami. Ak nám záleží na tom, aby tu nevládol Fico s extrémistami, musíme ľuďom ponúknuť dôveryhodnú alternatívu. Proeurópsku, odbornú a kvalitnú politiku bez hádok a nezmyslov,“ napísal.

Tí, čo výsledky referenda interpretujú ako dôkaz, že sa nič nedeje a Fico dostal na frak, sú len zaslúžilí členovia orchestra koncertujúceho na potápajúcom sa Titaniku, napísal Miroslav Kollár, poslanec a predseda Spolu. „Ak sa nepoučia, aj tak skončia,“ tvrdí.

„Referendum je neplatné, ale bola by obrovská chyba podceniť ho. Neprišlo síce 50 percent, ale Smeru, Hlasu a ďalším sa aj tak podarilo zmobilizovať 1 163 586 voličov, ktorí majú plné zuby tejto vlády. Už takýto počet voličov môže stačiť na zostavenie vlády po budúcich voľbách – stačil napríklad v rokoch 2006, 2010 aj 2012,“ napísal.

Predseda OĽaNO Igor Matovič napísal, že výsledky referenda hovoria, že stále je dosť ľudí, ktorými vedia Robert Fico a Peter Pellegrini manipulovať. „Na druhej, zďaleka to nie je až také vážne, ako sa snažia roky vytvárať dojem,“ tvrdí.

„Po ťažkých krízach, ktoré tri roky spolu prežívame, neúnavnej propagande z každej strany, je 1,2 milióna síce veľa, ale zároveň nádejou, že vo voľbách návratu skorumpovanej mafie Fica a Pellegriniho zabrániť dokážeme … stále zostáva 3,2 milióna dospelých ľudí, ktorých oklamať (nateraz) nedokázali,“ napísal na facebooku.

Fico na tlačovej konferencii znovu útočí na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa na referende nezúčastnila. Nazval to „atentátom na demokraciu“. „Čoho sa tak strašne báli? Tých, ktorí napriek antikampani, odstrašovaniu a možno napriek počasiu v počte 1,2 milióna prišli k referendu?“

Ani predseda Smeru vždy nehovoril o referendách ako o „najvyššej forme priamej demokracie“, ako to robí dnes.

V minulosti kritizoval napríklad referendum, ktoré v roku 2010 zvolala SaS.

Ako vtedajší premiér sa vyjadril, že strana Richarda Sulíka referendum iniciovala len ako súčasť predvolebnej kampane, a označil ho za zbytočne minutých sedem miliónov eur.

Smer berie plnú zodpovednosť za výsledok sobotného referenda, vyhlásil predseda strany Robert Fico. Nazval ho „ohromujúcim“ a zdôraznil, že k referendu prišlo takmer 1,2 milióna ľudí.

Poďakoval sa sympatizantom iných strán, ktorí sa zúčastnili, ale povedal, že „asi sa zhodneme, že najväčšia ťarcha bola na voličoch a sympatizantoch Smeru“.

Fico povedal, že ak v nasledujúcich parlamentných voľbách príde podobný počet voličov, ktorí budú hlasovať za iné strany než strany súčasnej vládnej koalície, tak príde k zmene a „Matovičova a Hegerova vláda skončila“.

Fico na tlačovej konferencii viackrát zdôraznil, že jeho strana hrala v organizácii referenda hlavnú úlohu.

Povedal, že to tak bolo pri petičnej akcii, ale aj pri referendovej kampani.

„Chodili sme nielen do rôznych televíznych relácií, ale sme investovali aj peniaze do bilbordov a absolvovali množstvo stretnutí s voličmi a so sympatizantmi,“ vyhlásil predseda Smeru.

Referendum bolo ukážkou, že demokratické inštitúty na Slovensku fungujú veľmi dobre, myslí si poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). „Žiadny únos demokracie sa nekoná. Rovnako nikto referendum nemaril. Keď to budú kolegovia z opozície najbližšie vykrikovať verejne, treba im to pripomenúť,“ napísal.

„Za výsledky referenda nemôže ani koalícia, ani pani prezidentka. Tieto útoky sú zbabelé. Výsledky sú najmä vizitkou zvolávateľov a ich schopnosti presvedčiť. Ľudia sa jednoducho poväčšine rozhodli nereagovať na nenávistnú kampaň Roberta Fica a rozhodli sa na referende nezúčastniť,“ napísal.

Hoci je podľa prezidentky Čaputovej referendum neplatné, vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu je nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente. Dodala, že rešpektuje výsledky referenda a postoj občanov, ktorý tým vyjadrili.

„Jednak tých, ktorí sa na referende zúčastnili, a aj tých, ktorí sa rozhodli svoj postoj vyjadriť neúčasťou.“

Ústavný právnik Radoslav Procházka v RTVS:24 povedal, že korektnejšie by bolo hovoriť, že neplatné boli výsledky referenda, nie samotné referendum. „Referendum bolo platné, prebehlo podľa zákona. Neplatné sú jeho výsledky v tom zmysle, že nemajú žiadne účinky,“ vysvetlil.

Zmena ústavy musí byť podľa Hlasu pre parlament prioritou aj po referende. Odmieta „nezmyselné interpretácie, podľa ktorých je neúspešné referendum vyjadrením podpory súčasnej vláde či koalícii“. Vyzval najmä SaS a Sme rodina, aby presadili júnový termín volieb spoločne s opozíciou.

„Táto vláda má naďalej historicky najvyššiu nedôveru v očiach občanov a dve tretiny z nich si želajú predčasné voľby čím skôr.“

Slovensko podľa Hlasu potrebuje predčasné voľby čím skôr, aby dostalo nádej do budúcnosti a novú, kompetentnú a zodpovednú vládu, ktorá ho vyvedie z krízy,“ povedal šéf Hlasu Pellegrini.

Výsledky referenda rešpektuje, je však presvedčený, že „ak občan moc dáva, má ju právo aj brať“. „Úspešné referendum mohlo byť priamym príkazom politikom, aby sa toto právo zakotvilo priamo v ústave a umožnilo ľuďom ukončiť mandát ktorejkoľvek vláde, ktorá bude konať proti ich záujmom. V sobotu sa napokon väčšina ľudí slobodne rozhodla, že toto právo zatiaľ pre nich nie je prioritou. Hlas to v plnej miere rešpektuje,“ uviedol Pellegrini.

Štátna volebná komisia vyhlásila referendum za neplatné. Jej predseda Ladislav Orosz na tlačovej konferencii vyhlásil, že nenastali skutočnosti, ktoré by spochybňovali zákonnosť referenda. Orosz povedal, že aj postoj ľudí, ktorí cielene na referendum nešli, treba považovať za legitímny.

OĽaNO ďalej posúva interpretáciu výsledkov referenda. Predseda klubu Michal Šipoš poslal médiám vyhlásenie, že „výsledky referenda sú dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie tak, ako to tvrdil Robert Fico“. Šipoš referendum nazval najdrahším prieskumom verejnej mienky.

„Slovensko má nádej, že politika nenávisti, zloby, rozvratu a rozkrádania, ktorú v súčasnosti reprezentujú strany Smer, Hlas a Republika, nebude úspešná ani v blízkej budúcnosti,“ napísal.

Aj vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že referendum je pre Fica a Pellegriniho debaklom. „Napriek ich obrovskému úsiliu a prakticky dvojročnej kampani za predčasné voľby, keď hanebne zneužívali pandémiu a celosvetové krízy, prišlo na referendum výrazne menej ľudí, než keď referendum spolu naposledy organizovali proti vláde Mikuláša Dzurindu,“ napísala.

Predsedníčka Za ľudí naráža na referendum o predčasných voľbách, ktoré v roku 2004 s podporou Smeru vyvolali odborári.

Zúčastnilo sa na ňom 36 percent voličov, účasti však pomohlo, že bolo spojené s 1. kolom prezidentských volieb.

OĽaNO v noci na výsledky referenda reagovalo statusom, podľa ktorého ľudia údajne „vyslovili jasné nie návratu mafie“. Nazvali výsledky aj blamážou. „Hanebne nízka účasť na Ficovom referende, za ktoré kampaňoval od roku 2020, je nespochybniteľným vystavením účtu za jeho predošlé vládnutie a odmietnutím návratu mafie k moci,“ napísali.

Referendum Smeru o zmene ústavy má štvrtú najvyššiu účasť z deviatich doterajších; úspešnejšie boli len referendum o vstupe do EÚ a dve referendá spojené s voľbami. Fico už vopred označoval vinníkov neplatnosti, Matovič zasa naznačoval, že neúčasť znamená podporu vlády.

V Príkrej – najmenšej slovenskej obci – prišlo na referendum 8 z 10 oprávnených voličov. Obec bude mať pravdepodobne najvyššiu referendovú účasť.

K referendu prišlo vyše milióna ľudí. Spočítavanie odovzdaných hlasov sa chýli ku koncu, poznáme výsledky z 90 percent okrskov. Účasť je v tejto chvíli 27,5 percenta voličov – v absolútnom počte niečo vyše milióna z 3,7 milióna zapísaných voličov v už spočítaných okrskoch.

Na košickom Luníku IX prišlo na referendum len 7 zo 4776 oprávnených občanov. Ide o obec s najnižšou referendovou účasťou – 0,15 percenta.

Po spočítaní takmer 82 percent okrskov je účasť na úrovni 27,5 percenta. Za zmenu ústavy sa zatiaľ vyslovilo 882-tisíc ľudí.

Spočítavanie výsledkov referenda postupuje veľmi rýchlo, poznáme už výsledky z dvoch tretín okrskov. Účasť dosiahla vyše 27 percent, z nich 97,5 percenta na referendovú otázku o zmene ústavy odpovedalo „áno“. Možnosť „nie“ si vybralo 1,6 percenta zúčastnených, počet neplatných hlasov sa pohybuje pod jedným percentom.

Iba 62 slovenských občanov, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, využilo možnosť hlasovať v referende poštou. Hlasy tých, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku a hlasovali poštou, sa zaratávajú do výsledkov v ich obci.

Priebežné výsledky ukazujú vysokú účasť na severovýchode Slovenska či na hornej Nitre. Naopak, nízka účasť sa koncentruje na juhu krajiny.

Spočítaných je takmer 50 percent referendových okrskov, účasť je 26,7 percenta. V absolútnych číslach je to 440-tisíc ľudí z 1,6 milióna, ktorí boli zapísaní v už spočítaných okrskoch. V účasti naďalej vedie Trenčiansky kraj s vyše 36 percentami.

Spočítaných je už 31 percent referendových okrskov, účasť je aktuálne 26,19 percenta. Najvyššia je predbežne v Trenčianskom kraji (36 percent) a Žilinskom kraji (30 percent). Najnižšia účasť je v Košickom a Bratislavskom kraji, kde sa pohybuje okolo 21 percent voličov.

Referendum o zmene ústavy bude neplatné. Účasť prekročila 27 percent. Aby bolo referendum platné, muselo by sa hlasovania zúčastniť minimálne 50 percent voličov.

Prvý referendový okrsok, ktorý odovzdal zápisnicu, je obec Šarbov. K referendovým urnám prišlo 7 z 13 oprávnených občanov, teda 54 percent. Všetci hlasovali za zmenu ústavy.

Referendum sa skončilo a všetky hlasovacie miestnosti sa zatvorili, potvrdila Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb pre TA3. Začína sa spočítavanie hlasov; výsledky by mohli byť známe okolo jednej v noci, oficiálne ich oznámia v nedeľu o 9.00.

Na referendum dohliadalo 5570 policajtov. Policajti hliadkovali v okolí referendových miestností a usmerňovali dopravu, píše polícia. (tasr)

 V obciach Lom nad Rimavicou, Drábsko a Sihla v Banskobystrickom kraji stále nemajú elektrinu. „Podľa všetkého budú musieť prísť osobne so zápisnicou na okresný úrad,“ povedal podpredseda komisie. To by mohlo vyhodnotenie výsledkov oddialiť.

Problémy s výpadkom elektriny eviduje aj okresná volebná komisia vo Zvolene. Jej predseda Rastislav Pavlov uviedol, že bez prúdu je obec Podzámčok v okrese Zvolen aj obce Látky a Detvianska Huta v okrese Detva. (tasr)

V Česku majú referendum v ústave, no dodnes neprijali vykonávací zákon a referendá neorganizujú. Výnimkou bolo referendum o vstupe do Európskej únie, ktoré urobili na základe jednorazového zákona.

Referendum prebieha pokojne, podľa šéfa štátnej volebnej komisie Ladislava Orosza bolo pôvodne 21 obcí bez elektrickej energie, postupne sa však už výpadky v niektorých obnovili. V prípade, že by elektrina v ojedinelých prípadoch nefungovala, zápisnicu budú musieť vytvárať ručne a zaniesť na obvodnú komisiu. To by mohlo vyhodnotenie oddialiť o dve až tri hodiny, povedal Orosz. Definitívne výsledky by mali oznámiť na tlačovej konferencii v nedeľu ráno o 9.00.

V referendách o predčasných voľbách býva nadpriemerná účasť najmä na severovýchode Slovenska, hornej Nitre, Považí či na Kysuciach. V prípade referenda o vstupe do EÚ bola nadpriemerná účasť v Bratislave a na juhu Slovenska.

Podľa informácií z okrskových referendových komisií sa účasť na referende líši podľa regiónov. Kým v jednom z okrskov v bratislavskom Novom Meste účasť po 12.00 dosiahla asi 7 percent, v jednom zo stredne veľkých okrskov v Prievidzi už prišlo hlasovať asi 15 percent zapísaných voličov.

Referendum o predčasných voľbách sa na Slovensku konalo napríklad v novembri 2000, HZDS vtedy vyzbieralo 680-tisíc podpisov, ale prišlo len 20 % voličov. V roku 2004 ho robili odbory s podporou Smeru – aj to bolo neplatné. V roku 2018 referendum o predčasných voľbách sľuboval i Matovič, nakoniec z toho bola internetová anketa.

Podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania strán Ladislava Orosza referendum prebieha bez problémov a pracujú všetky komisie. Zo 79 komisií vyhradených pre ľudí v karanténe 13 nezačalo činnosť, lebo sa v ich okrskoch neprihlásil žiaden volič s covidom.

Podľa Evy Chmelovej z ministerstva vnútra zatiaľ nemajú informácie o tom, že by niektoré z komisií žiadali o predĺženie hlasovania.

Hlasovacie miestnosti sa na celom území otvorili načas, a to aj v obciach Banskobystrického kraja, ktoré sú pre kalamitu bez elektriny. V Trenči (okr. Lučenec) a Šoltýske (okr. Poltár) podľa šéfky volebnej komisie „fungujú pri sviečkach“. (tasr)

Referendá na Slovensku organizovali najmä Mečiar, Fico či odborári. Keď neboli spojené s voľbami, účasť sa pohybovala len okolo 20 percent; s voľbami sa konali dvakrát a ani tie neboli úspešné. Jediným platným referendom bolo to o vstupe do EÚ.

Prvé slovenské referendum, ktoré sa neuskutočnilo, malo byť v roku 1994 – HZDS chcelo dosiahnuť predčasné voľby, no medzi signatármi mali aj Michaela Jacksona a Fantomasa. Mečiar od ľudí chcel, aby v referende uzákonili, že ak sa poslanec spreneverí strane, za ktorú kandidoval, stratí poslanecký mandát, a ako bonusovú pridal aj otázku o preukazovaní majetku pri privatizácii.

Od 7.00 sa začalo referendum o zmene ústavy, ktorá by mala umožniť, aby sa mohli konať predčasné voľby. Hlasovacie miestnosti budú otvorené do 22.00. Referendum inicioval Smer s ďalšími opozičnými stranami.

Volič musí mať so sebou platný občiansky preukaz. Občania sa môžu s otázkami o referende obrátiť na infolinku ministerstva vnútra na číslach 02/48592317 a 02/48592312.

V miestnosti dostane volič jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo „nie“.

Odpovedať bude na otázku, či súhlasí s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy.

Zakrúžkovať môže len jednu odpoveď, inak je lístok neplatný. Volič môže hlasovať aj inde ako v mieste trvalého pobytu; potrebuje na to hlasovací preukaz, o ktorý vopred požiadal.

Pokiaľ majú voliči závažnú prekážku, najmä zdravotnú, pre ktorú nemôžu prísť do volebnej miestnosti, môžu okrskovú volebnú komisiu požiadať o prenosnú volebnú schránku.

Hlasovať v referende smú aj ľudia v izolácii alebo karanténe, ak o to vopred požiadali.

Po úprave lístka ho musí volič vložiť do obálky a následne do volebnej schránky. Ak sa pomýli, okrsková volebná komisia mu vydá za nesprávne upravený lístok iný. Nesprávne upravený hlasovací lístok vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza MužíkVčera 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov)Včera 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme