USA dodajú Ukrajine tanky Abrams. Nemecko pošle Leopardy a povolí to aj ostatným

Tank Abrams počas amerického cvičenia Africký lev v Maroku v roku 2012. Foto – americké ministerstvo obrany
Tank Abrams počas amerického cvičenia Africký lev v Maroku v roku 2012. Foto – americké ministerstvo obrany

Kanada zvažuje možnosť vyslania tankov Leopard na Ukrajinu; momentálne analyzuje, koľko kusov by mohla dať k dispozícii. Informujú o tom kanadské médiá s odvolaním sa na zdroje na ministerstve obrany a priemyslu.

Kráľovské kanadské letectvo by v prípade potreby mohlo použiť svoje dopravné lietadlá C-17 na prepravu tankov do Poľska a odtiaľ by ich mohli dodať na Ukrajinu.

Ottawa Citizen píše, že kanadské ozbrojené sily majú v prevádzke 112 tankov Leopard 2. Niektoré z nich sú určené na výcvik a iné sú obrnené opravárenské a evakuačné vozidlá.

Vojenskí odborníci pre denník uviedli, že Kanada by mohla poskytnúť najmenej 10 tankov Leopard 2. (ukrajinska pravda)

Ukrajinský prezident nalieha na OSN, aby pomohla s riešením problému deportácií tisícok detí i dospelých do Ruska. Ukrajina už mesiace poukazuje na to, že Rusko deportuje Ukrajincov do regiónov vzdialených tisíce kilometrov od ich vlasti.

Moskva popiera, že by niekoho násilím nútila odchádzať z Ukrajiny; ide podľa nej o evakuácie z oblastí zasiahnutých konfliktom.

„Diskusia sa sústredila hlavne na našich ľudí, ktorých okupanti deportovali do Ruska,“ povedal Zelenskyj v stredu večer o rokovaní s vysokým komisárom OSN pre utečencov.

„Ide o dospelých, ide o deti. Treba vytvoriť mechanizmus na návrat týchto ľudí a na to, aby ľudia vinných z týchto deportácií pohnali na zodpovednosť. Som si istý, že inštitúcie OSN dokážu v tejto veci zohrať zásadnú úlohu,“ uviedol ukrajinský prezident. (tasr)

Zelenskyj povedal, že kľúčová je teraz rýchlosť dodávok a množstvo západných tankov. „Musíme vytvoriť takú tankovú päsť slobody, že po jej ranách sa už tyrania nepostaví na nohy,“ vyhlásil ukrajinský prezident po ozname o schválených dodávkach západných tankov z USA, Nemecka a ďalších krajín.

Zelenskyj označil dnešný deň za deň mimoriadne priaznivých noviniek pre Ukrajinu v podobe vytvorenia „tankovej koalície“ štátov ochotných dodať Ukrajine moderné tanky. Zelenskyj zdôraznil, že „sloboda silnie“ a že ide o „historický úspech“ vodcov západného sveta. (čtk, afp)

Ruská invázia na Ukrajinu – súhrn posledných udalostí:

 • USA schválili dodávku 31 tankov Abrams pre Ukrajinu, zabezpečia aj výcvik
 • Nemecko krátko predtým oznámilo dodanie 14 tankov Leopard, takisto zabezpečí výcvik, poskytne logistiku aj muníciu
 • na Ukrajine by mohli nemecké tanky operovať už na jar, americké zrejme až neskôr
 • povolenie na dodávky nemeckých tankov dostanú aj ostatné krajiny
 • dodávky tankov potvrdili už Švédsko, Nórsko, Poľsko, Fínsko či Španielsko
 • Putin sa k dodávkam západných tankov nevyjadril, podľa jeho hovorcu budú neúspešné a hovorí o „precenenom“ potenciáli
 • Ukrajina dostala dva turecké drony Bayraktar
 • podľa médií má Ukrajina záujem o ďalšie slovenské húfnice Zuzana 2
 • Ukrajina priznala, že jej vojaci sa stiahli z mesta Soledar
 • Rusko zintenzívnilo útok na Bachmut a Vuhledar, má prevahu vojakov aj zbraní, tvrdí Ukrajina
 • po prísľube tankov Kyjiv žiada od spojencov aj lode a ponorky, bude žiadať aj stíhačky
 • Zelenskyj podpísal zákon na sprísnenie trestov za dezerciu a neposlušnosť v armáde
 • mesto Odesa zaradili na zoznam svetového dedičstva UNESCO

Ukrajina má záujem o ďalších 11 húfnic Zuzana 2, píše Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na ministra obrany Jaroslava Naďa. Agentúra dodala, že sa očakáva podpis príslušnej dohody. Slovensko začiatkom roka dodalo Ukrajine posledné z ôsmich húfnic, ktoré si Kyjiv objednal v rámci komerčného kontraktu.

Podnik Konštrukta-Defence má okrem toho vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 húfnic, pričom ich produkciu podľa skoršieho oznámenia zaplatia Dánsko, Nórsko a Nemecko. (čtk, interfax)

Rusko zintenzívnilo útoky na Bachmut a Vuhledar, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Podľa neho v oblasti pokračujú ťažké boje a Rusko nasadili do útoku veľké množstvo vojakov a techniky v snahe preraziť ukrajinskú obranu.

„Proti ich (ruskej) prevahe v množstve vojakov a výzbroje stojí v Donbase naša prevaha v profesionalite vojenského velenia a hrdinstve vojakov,“ dodal ukrajinský rezort.

Ukrajinský generálny štáb dnes prisľúbil, že ukrajinskí vojaci sa nestiahnu z Bachmutu, kým tam budú mať možnosť viesť obranu. (čtk)

Ukrajinské mesto Odesa zaradili na zoznam svetového dedičstva UNESCO. O zaradenie vlani požiadal Volodymyr Zelenskyj, aby mesto ochránil pred ruskými leteckými útokmi. Na rovnaký zoznam pribudli aj lokality v Jemene a Libanone.

Za zaradenie vybraných častí Odesy, často označovanej za „perlu Čierneho mora“, na zoznam hlasovalo šesť z 21 členov Výboru pre svetové dedičstvo, jeden bol proti a 14 sa zdržalo. Rusko, ktoré vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu, sa opakovane pokúšalo hlasovanie oddialiť.

„Zatiaľ čo vojna pokračuje, tento zápis stelesňuje naše spoločné odhodlanie zabezpečiť, aby bolo toto mesto, ktoré vždy odolalo globálnym otrasom, ochránené pred ďalším zničením,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová.

Odesa tak získa „prístup k lepšej technickej a medzinárodnej finančnej pomoci“ na jej ochranu alebo v prípade potreby obnovy. (tasr, unesco)

Petr Pavel daroval v prezidentskej debate Andrejovi Babišovi zarámovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy. Ide o reakciu na Babišovo nedávne vyhlásenie, že v prípade napadnutia Poľska či Pobaltia by na pomoc neposlal žiadnych českých vojakov.

Spomínaný článok hovorí, že útok proti jednej krajine NATO je vnímaný ako útok proti všetkým. „Nebol by som rád, keby sa (Andrej Babiš) dostal do úzkych ako u zákerného pána redaktora konkurenčnej televízie, a preto som mu pripravil presné znenie článku 5,“ povedal Pavel Babišovi.

V Španielsku zadržali Brita, ktorého USA stíhajú v súvislosti s ruským oligarchom Viktorom Vekselbergom. Podľa FBI mu pomáhal obchádzať sankcie na jeho superjachtu Tango za 90 miliónov dolárov. (guardian)

Ukrajinský prezident sa poďakoval Joeovi Bidenovi za rozhodnutie poslať Ukrajine 31 tankov typu Abrams M1. „Je to dôležitý krok na ceste k víťazstvu,“ uviedol Volodymyr Zelenskyj.

Bidenovo rozhodnutie ocenil aj vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, podľa ktorého bola streda „jedným z tých dní, ktoré rozhodnú o našom budúcom víťazstve“.

Poďakoval zároveň aj Kongresu USA a americkému ľudu. „Nikdy na to nezabudneme… Prichádzajú vynikajúce časy,“ dodal Jermak. (tasr, afp)

Ukrajina získala prísľub tankov, teraz sa bude snažiť od západných spojencov získať aj moderné stíhačky, napríklad americké lietadlá F-16, uviedol poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.

„Ďalším veľkým míľnikom bude získanie stíhačiek,“ vyhlásil Sak. Dodal, že ak Kyjiv „dostane moderné západné stíhačky, jeho výhoda na bojisku bude obrovská“.

Ukrajinské vzdušné sily majú aktuálne vo flotile dosluhujúce sovietske stíhačky, ktoré získali ešte predtým, než Kyjiv v roku 1991 vyhlásil nezávislosť. Bojové lietadlá Ukrajina používa najmä na zostreľovanie nepriateľských lietadiel a útoky na ruské pozície. (tasr, reuters)

Fínsko schválilo prvú komerčnú vývoznú licenciu pre vojenský materiál určený Turecku od roku 2019. Ide o kľúčovú požiadavku Ankary, ktorou podmieňuje svoj súhlas s členstvom Fínska v NATO. (defense post)

Ukrajina dostala zadarmo dva drony Bayraktar od tureckého výrobcu. Ukrajinská armáda ich používala najmä v počiatočnej fáze invázie, keď ničila ruskú techniku. Spoločnosť Baykar zároveň vyhlásila, že nebude obchodovať s Ruskom.

Turecko dodalo drony Ukrajine už v roku 2019. Podľa ukrajinských médií je firma pripravená vyrábať bezpilotné lietadlá aj priamo na Ukrajine. (čtk, ukrajinská vojenská rozviedka)

Nórsko pošle Ukrajine svoje nemecké tanky Leopard. Koľko ich bude, nórska vláda zatiaľ nespresnila. Nórsko tak reaguje na rozhodnutie Nemecka, ktoré povolilo spojencom vývoz svojich tankov na Ukrajinu. (afp)

Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon, ktorý sprísňuje tresty za dezerciu a neposlušnosť. Prísnejšie tresty sa budú týkať aj priestupkov, akými sú vyhrážanie sa veliteľom či konzumácia alkoholu. Za dezerciu bude po novom hroziť ukrajinským vojakom až 12 rokov väzenia.

Za neposlušnosť alebo odmietnutie bojovať bude vojakom hroziť desať rokov a za vyhrážanie sa nadriadenému sedem rokov.

Nový zákon takisto súdom zakazuje dávať znížené alebo podmienečné tresty vojakom, ktorí boli uznaní za vinných.

Zákon, ktorý ukrajinský parlament schválil v decembri, kritizovali predovšetkým ľudskoprávni aktivisti. Zelenského vyzývali, aby ho nepodpisoval. Proti zákonu bola spísaná aj petícia, ktorú podpísalo takmer 35-tisíc ľudí. (tasr, afp)

Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes v súvislosti s vojenskou pomocou Ukrajine telefonoval s lídrami USA, Francúzska, Británie aj Talianska. Všetci sa dohodli, že ďalšie kroky budú spoločne úzko koordinovať.

„Všetkých päť šéfov krajín a vlád malo jednotný názor na to, že zbrojná podpora Ukrajiny bude pokračovať v úzkej euroatlantickej zhode,“ vyhlásil Scholzov hovorca.

Rokovania sa uskutočnili v deň, keď USA aj Nemecko sľúbili Ukrajine dodávky tankov Abrams a Leopard. (čtk) 

USA schválili dodávku 31 tankov Abrams pre Ukrajinu. Deje sa tak krátko po tom, čo sa Nemecko rozhodlo poslať Ukrajine svojich 14 tankov Leopard a zároveň oznámilo, že to povolí urobiť aj ostatným krajinám, ktoré vlastnia ich tanky.

Schválenie oznámil prezident USA Joe Biden v prítomnosti amerického ministra obrany Lloyda Austina a ministra zahraničia Antonyho Blinkena. „Rusko si myslelo, že budeme rozdelení,“ uviedol Biden. „Sme však úplne, jasne a dôkladne jednotní.“

Dodal, že tento krok odporučil aj minister Austin, keďže „dodávka tankov pomôže Ukrajine brániť svoje územie a dosahovať strategické ciele“. Prezident dodal, že tanky budú slúžiť na obranné účely a nepredstavujú pre Rusko „žiadne ofenzívne nebezpečenstvo“.

Podľa šéfa Bieleho domu sú tanky Abrams najvýkonnejšími svojho druhu na svete, no sú aj rovnako náročné na prevádzku a údržbu. USA preto ukrajinskej armáde poskytnú aj potrebný výcvik a všetko potrebné na to, aby tanky dokázali na bojisku plne fungovať.

Biden však dodal, že „dodávka tankov si bude vyžadovať určitý čas“. Americké Abramsy sa na Ukrajinu dostanú zrejme až neskôr, kým nemeckými Leopardmi by Ukrajinci teoreticky mohli bojovať už počas jarnej ofenzívy. (ap, guardian)

Vladimir Putin sa k dodávke nemeckých tankov na Ukrajinu zatiaľ vôbec nevyjadril. Dnes bol na návšteve Moskovskej štátnej univerzity, rozdával študentom kariérne rady. Témy invázie sa počas hodiny študentských otázok dotkli len nepriamo. (reuters)

Moskovská helsinská skupina prežila aj hlboký komunizmus, ale Putina už nie. Skupinu dnes zlikvidoval moskovský súd. Jej členov začali ruské úrady označovať za zahraničných agentov, skupina sa pritom podpory zo zahraničia dobrovoľne zriekla.

Tureckú nákladnú loď v ukrajinskom Chersone zasiahla raketa. Nehlásia žiadne obete ani zranených. Po začiatku ruskej invázie zostalo zablokovaných v ukrajinských prístavoch niekoľko tureckých lodí.

Podľa spoločnosti Ambrey, ktorá sa zaoberá námornou bezpečnosťou, raketa loď zasiahla v utorok. Následne vypukol na palube požiar, podľa zdrojov priamo na kapitánskom mostíku.

„Turecké lode v Chersone majú iba nevyhnutnú posádku, takže nie sú žiadni zranení ani mŕtvi,“ uviedla agentúra Reuters. Majiteľ lode, spoločnosť Cayeli Shipping, nechcela správu komentovať. (čtk, reuters)

Ruskí poslanci si zrušili povinnosť zverejňovať svoje výročné správy o príjme a majetku. Návrh zákona musí podpísať ešte Vladimir Putin.

Po 1. marci už nebude možné priradiť verejne dostupné vyhlásenia o majetku ku konkrétnym poslancom. Tí však budú naďalej každý rok povinní predložiť priznanie o príjmoch daňovým úradom a na základe týchto údajov a informácií bude zverejnený akýsi „výpis“, no so zachovaním ochrany osobných údajov.

Návrh zákona bol schválený v treťom a záverečnom čítaní v dolnej komore parlamentu. Ešte ho musí schváliť horná komora parlamentu, Rada federácie a podpísať ho ruský prezident Vladimir Putin – to je však obvykle už len formalita. (tasr, afp)

USA dodajú Ukrajine 31 tankov M1 Abrams, informuje Bloomberg. Biely dom medzitým oznámil, že prezident Joe Biden bude mať o 18.00 h nášho času prejav o pokračujúcej americkej pomoci Ukrajine.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov aktuálne uviedol, že dnes hovoril so svojím americkým náprotivkom Lloydom Austinom o ďalšom posilňovaní ukrajinskej armády vrátane dodávok tankov a údržby novej výzbroje. „Ďalšie dobré správy budú oznámené čoskoro,“ dodal bez ďalších podrobností. (čtk)

Pápež František sa vo Vatikáne stretol s predstaviteľmi ukrajinských cirkví. „Podporujem vaše úsilie o obnovenie dodržiavania zásad a noriem medzinárodného práva a základných ľudských práv,“ vyhlásil. (vaticannews)

Najmenej dvoch mŕtvych a troch zranených si vyžiadalo ruské ostreľovanie juhoukrajinského Beryslavu. Priamy zásah dostal obchod s potravinami. Rusi podľa oblastnej správy uprostred dňa úmyselne ostreľovali miesta, kde sa schádzajú ľudia vo väčšom počte.

Server RBK pripomenul, že ruské vojská v pondelok ostreľovali obce v Chersonskej oblasti z diel, raketometov a mínometov. Paľba si vyžiadala jednu obeť z radov civilistov.

Beryslav leží na pravom, západnom brehu Dnipra, od Chersonu je vzdialený asi 80 kilometrov. (čtk)

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že žaloba proti Rusku za zostrelenie letu MH17 je prípustná. V roku 2014 zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Štrasburg teraz skonštatoval, že Rusko môže niesť zodpovednosť za porušovanie ľudských práv v separatistických územiach na východe Ukrajiny. (reuters)

Ukrajinské špeciálne sily podnikli útok na ruské veliteľské stanovište na ľavom brehu Dnipra v Chersonskej oblasti. Podľa tajnej služby sa ho podarilo zničiť a zabiť dvanásť nepriateľských vojakov.

Vývoj bojov (335. deň): Ak sa vojna rozhodne v roku 2023, rozhodne ju logistika. Zvlášť logistika pre západné tanky bude veľmi náročná. Americké Abramsy sa na Ukrajinu dostanú až neskôr, kým nemeckými Leopardmi by Ukrajinci teoreticky mohli bojovať už počas jarnej ofenzívy.

Moskovský súd rozhodol o likvidácii Moskovskej helsinskej skupiny, jednej z najstarších ruských organizácií na ochranu ľudských práv. Založili ju v roku 1976 sovietski vedci disidenti. O zrušenie organizácie požiadalo v decembri ruské ministerstvo spravodlivosti.

Očakáva sa, že Moskovská helsinská skupina sa proti tomuto rozhodnutiu odvolá, dodala.

Pôvodným cieľom skupiny bolo monitorovať dodržiavanie helsinských dohôd Sovietskym zväzom, dohody medzi Východom a Západom zameraných na zmiernenie napätia na vrchole studenej vojny, no neskôr sa rozšírila aj na obhajobu demokracie a občianskych práv.

Moskovská helsinská skupina zostávala jednou z mála nezávislých organizácií na ochranu ľudských práv v Rusku po tom, ako úrady predvlani ukončili činnosť organizácie Memorial, ktorá získala Nobelovu cenu za mier. (guardian, čtk) 

Vojna na Ukrajine – súhrn:

 • Nemecko pošle na Ukrajinu 14 tankov Leopard 2-A6 a na dodávky dá súhlas aj tretím krajinám
 • zabezpečí tiež výcvik ukrajinských jednotiek a poskytne aj logistiku a muníciu
 • na Ukrajine by mohli tanky operovať asi o tri mesiace
 • dodávky potvrdili viaceré krajiny ako Švédsko, Poľsko, Fínsko či Španielsko
 • rozhodnutie ocenili doma vládne strany, ale aj opoziční konzervatívci a tiež zahraniční spojenci
 • ukrajinský prezident Zelenskyj a minister zahraničia Kuleba vyzvali spojencov, aby sa pripojili k „tankovej koalícii“
 • Kremeľ sa oficiálne nevyjadril, jediná ruská reakcia prišla len od veľvyslanca v Nemecku, rozhodnutie označil za „extrémne nebezpečné“
 • Kyjiv žiada od spojencov aj lode a ponorky
 • na Slovensko tanky Leopard 2A4 prídu, povedal minister Naď s tým, že dohoda platí
 • USA sú podľa informácií The Wall Street Journalu pripravené schváliť dodávky svojich Abramsov
   

Prezident Zelenskyj sa poďakoval Nemecku a Scholzovi za dodávku tankov Leopard 2 Ukrajine. Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval spojencov, aby sa pripojili k „tankovej koalícii“ a vyslali ich čo najviac na podporu Ukrajiny.

„Nemecké hlavné bojové tanky, ďalšie rozšírenie obranných podporných a výcvikových misií, zelená pre partnerov na dodávku podobných zbraní. Práve som sa dozvedel o týchto dôležitých a včasných rozhodnutiach v rámci hovoru s Olafom Scholzom,“ napísal Zelenskyj. (guardian)

.

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin odvolal päť oblastných prokurátorov. Len deň predtým rezignovalo alebo bolo odvolaných asi desať vysokopostavených ukrajinských činiteľov vrátane zástupcu šéfa kancelárie prezidenta, námestníka ministerstva obrany či námestníka generálneho prokurátora. (pravda)

Ukrajinská vláda žiada od spojencov aj lode a ponorky, vyhlásil námestník ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk. Tanky sú podľa neho len prvým krokom. „Máme veľmi silného protivníka. Rusi naplno vyrábajú zbrane,“ povedal s tým, že koniec vojny je ešte ďaleko.

„Potrebovali by sme vojnové lode, aby sme mohli chrániť naše pobrežie. Naše pobrežie je veľmi dlhé. Potrebovali by sme aj ponorky, aby sme dokázali odvrátiť v Čiernom mori nový útok z mora,“ uviedol Meľnyk pre nemecké televízie RTL a NTV.

Uviedol aj to, že očakáva od nového nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa „líderstvo“.

Meľnyk pre agentúru DPA ešte koncom decembra uviedol, že treba posilniť aj ukrajinské letectvo. Podľa jeho slov by Nemecko mohlo pomôcť napríklad svojimi vojenskými lietadlami Tornado alebo stíhačkami Eurofighter. (tasr)

Naďalej platí dohoda s Nemeckom o tom, že tanky Leopard 2A4 prídu na Slovensko, oznámil minister obrany Jaroslav Naď. Stroje sú náhradou za bojové vozidlá pechoty darované Ukrajine, no dnes sa zároveň uvažuje, že tieto tanky by mohol prednostne dostať Kyjiv.

Jeden Leopard už Slovensko má, ďalších 14 má postupne prichádzať od marca. „Rozumieme potrebe Ukrajiny získať v čo najväčšom počte ťažkú pozemnú techniku a sme pripravení sa rozprávať o okamžitom poskytnutí slovenských tankov T-72, no iba v prípade adekvátnej náhrady,“ odkázala hovorkyňa ministerstva obrany. Zatiaľ podľa nej k takýmto rokovaniam nedošlo.

Minister Naď priblížil, že tanky pre Slovensko sú z 90. rokov a nejde o najnovší model. „Sú veľmi ľahko upgradovateľné, dajú sa zmodernizovať a skvalitniť na ten model, o ktorom teraz hovoríme, že je moderný,“ poznamenal s tým, že bude na ďalšej vláde, aby postupne nahradila ruské T-72. (tasr)

Jediná ruská reakcia na dodávky tankov Leopard 2 Ukrajine zatiaľ prišla z Berlína, kde veľvyslanec v Nemecku Sergej Nečajev rozhodnutie kritizoval. Označil ho za extrémne nebezpečné.

„Toto extrémne nebezpečné rozhodnutie prenesie konflikt na novú úroveň konfrontácie a protirečí vyhláseniam nemeckých politikov o neochote Nemeckej spolkovej republiky nechať sa doň vtiahnuť,“ napísal Nečajev vo vyhlásení. 

„Vojenská operácia“ je ukážkou praktického uplatnenia imperiálnej ideológie, píše Andrej Kolesnikov. „Impérium pohltilo samo seba. Sme svedkami vyvrcholenia katastrofy jeho rozpadu. V agónii sa snaží zasadiť svetu posledný strašný úder.“

Ruskí športovci by nemali mať na letných olympijských hrách v Paríži v roku 2024 „žiadne miesto“, povedal Zelenskyj počas telefonátu so svojím francúzskym kolegom Macronom.

Medzinárodný olympijský výbor krátko po invázii zaviedol sankcie voči Rusku a susednému Bielorusku, ktorého územie využili ruské jednotky ako východiskovú základňu pre útok.

Od vypuknutia konfliktu sa v Rusku ani v Bielorusku neuskutočnilo žiadne medzinárodné športové podujatie a štátne symboly týchto krajín boli z takýchto významných súťaží odstránené, píše AFP.

Predseda MOV Thomas Bach vlani uviedol, že by v roku 2023 rád videl predĺženie športových sankcií voči Rusku a silný ukrajinský tím na nadchádzajúcich letných olympijských hrách v Paríži, ako aj na zimných olympijských hrách v Taliansku v roku 2026.

Zelenskyj v decembri žiadal, aby boli všetci ruskí športovci úplne izolovaní od medzinárodných súťaží.

Bachovi povedal, že ostro nesúhlasí s názorom olympijského aj paralympijského výboru USA, že ruskí a bieloruskí športovci by mohli súťažiť na parížskych hrách, ak by nemali vlajky svojich krajín. (tasr)

Tanky Leopard 2 by mohli na Ukrajine začať pôsobiť približne o tri mesiace, povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius. Rozhodnutie Berlína poslať tanky na Ukrajinu označil za „historické“ a uviedol, že najskôr prebehne výcvik a potom budú tanky odoslané do Kyjiva.

DMD Group chce tento rok prijať 250 nových zamestnancov, spolu ich tak bude takmer 900. Štátnemu zbrojárskemu holdingu sa podľa ministerstva obrany za tri roky strojnásobili tržby na vlaňajších 131 miliónov eur, podiel na tom mali aj dodávky húfnic Zuzana.

Húfnice posielalo Slovensko na Ukrajinu, podnik Konštrukta Defence plánuje vyrábať ďalšie. (tasr, e)

Nemecké vládne strany aj opoziční konzervatívci tanky pre Ukrajinu vítajú, podľa opozície však mohlo rozhodnutie padnúť skôr. S dodaním tankov, naopak, nesúhlasí protiimigračná Alternatíva pre Nemecko a postkomunistická Ľavica.

„Ukrajina má právo na sebaobranu a my ju v tom zo všetkých síl podporujeme,“ povedal spolkový minister hospodárstva Robert Habeck zo strany Zelených.

Dodal, že odovzdanie tankov ukrajinskej armáde je logický krok, ktorý zo súčasného vývoja vyplýva.

„Tanky posilnia Ukrajinu proti Putinovi,“ napísal na Twitteri liberálny minister financií Christian Lindner. Je podľa neho dôležité, že v podpore Kyjiva Nemecko a USA postupujú spoločne. (čtk)

Prvý „tankový krok“ bol urobený, ďalej je však potrebná „tanková koalícia“, napísal šéf kancelárie ukrajinského prezidenta. Reagoval na rozhodnutie Berlína dodať tanky Leopard 2 ukrajinskej armáde. Leopardov treba veľa, doplnil Andrij Jermak. (čtk)

Švédsko podľa ministra obrany uvažuje o dodávke tankov Stridsvagn 122 Ukrajine, ktoré sú upravenou verziou nemeckého modelu Leopard 2A5. Tú vyrába v licencii. Švédsko má v súčasnosti 120 kusov tohto vozidla. (gazeta wyborcza)

Tanky Leopard 2, ktoré Nemecko poskytne, budú zo zásob nemeckej armády. Výcvik ukrajinských tankistov v Nemecku sa začne v blízkom čase. Súčasťou nemeckého balíka pomoci budú aj logistické služby, údržba systémov a potrebná munícia. (der spiegel, čtk)

Britský premiér Rishi Sunak privítal rozhodnutie Nemecka poslať na Ukrajinu tanky Leopard. Tie podľa neho „posilnia obrannú palebnú silu Ukrajiny“ spolu s britskými tankmi Challenger 2. (guardian)

Ukrajinská armáda priznala, že jej vojaci sa po ťažkých bojoch stiahli zo Soledaru na východe Ukrajiny. Ruské sily už predtým uviedli, že mesto tento mesiac dobyli.

„Po mesiacoch ťažkých bojov, vrátane posledných týždňov, ukrajinské ozbrojené sily odišli [zo Soledaru] a stiahli sa k líniám pozdĺž okrajových častí mesta na pripravené pozície,“ povedal hovorca ukrajinskej armády Serhij Čerevatyj.

Rusko už dávnejšie oznámilo, že Soledar, známy soľnými baňami a úplne zničený bojmi, ovládlo 13. januára. Ukrajina ústup nepotvrdila. (meduza, tasr)

Poľský premiér sa nemeckému kancelárovi poďakoval za rozhodnutie presunúť tanky Leopard 2 na Ukrajinu. „Rozhodnutie je skvelým krokom na zastavenie Ruska. Spolu sme silnejší,“ uviedol Mateusz Morawiecki. (gazeta wyborcza)

Obchod EÚ s Ruskom sa po invázii na Ukrajinu prepadol. Podľa údajov Eurostatu klesol dovoz z Ruska do krajín EÚ o tretinu, vývoz takmer o polovicu. Najviac sa znížil import uhlia, hnojív, železa a ropy.

Podrobnejšie údaje:

 • Vo februári tvoril dovoz z Ruska 6,4 percenta importu, v septembri 3,8 percenta. Podiel vývozu do Ruska v EÚ klesol z 2,3 na 1,1 percenta.
 • Hodnota dovozu z Ruska sa prepadla o 33 percent, vývozu o 47 percent. EÚ znížila schodok obchodnej bilancie z marcových 19,6 miliardy eur na 9,7 miliardy eur v septembri.

Kontext: Európsky blok začal po februárovom vpáde Ruska na Ukrajinu zavádzať sankcie, ktoré zasiahli export niektorých komodít. Únia od augusta napríklad zakázala dovoz ruského uhlia, od decembra surovej ropy tankermi, ďalšie obmedzenia sa týkajú ocele.

Rusko zas samo začalo obmedzovať dodávky plynu do EÚ, a to už pred vojnou. (čtk, eurostat)

Podiel Ruska na dovoze vybraných produktov do EÚ – uhlie, zemný plyn, nikel, ropa, hnojivá, železo a oceľ. Zdroj - Eurostat

Nemecko pošle na Ukrajinu 14 tankov Leopard 2-A6, oznámil to kancelár Olaf Scholz na zasadnutí vlády. Zároveň dá aj súhlas tretím krajinám na dodávky tankov Kyjivu.

Cieľom je podľa neho rýchlo vybaviť Ukrajinu dvoma prápormi s tankmi, k čomu sa pripoja aj ďalšie európske štáty, ktoré tieto tanky majú vo výzbroji.

Čoskoro sa podľa neho začne výcvik ukrajinských jednotiek v Nemecku a Nemecko poskytne aj logistiku a muníciu.

„Rozhodnutie sleduje našu dobre známu líniu podpory Ukrajiny podľa našich najlepších schopností. Na medzinárodnej úrovni konáme úzko koordinovaným spôsobom,“ uviedol kancelár vo vyhlásení.

Rozhodnutiu predchádzali dlhé týždne diskusií. Najmä od piatka sa tlak na nemeckú vládu zvýšil po tom, čo Scholz na schôdzke v Ramsteine dodávky nepotvrdil, ale váhal aj s vydaním povolenia na reexport ďalším krajinám, ktoré Leopardy majú vo výzbroji. Tie potrebujú na takýto krok povolenie Nemecka. (der spiegel, bbc, čtk)

Na archívnej snímke je nemecký kancelár Scholz pred tankom Leopard 2. Foto - TASR/AP

Západné tanky na Ukrajine podľa hovorcu Kremľa Peskova nebudú úspešné. Plánované dodávky tankov označil za „precenenie“ potenciálu, ktorý to poskytne ozbrojeným silám Ukrajiny. Kyjiv očakáva rozhodnutie Berlína o dodávke tankov Leopard 2, USA majú poskytnúť Abramsy. (tasr)

Šéf NATO Stoltenberg vyzval členov Aliancie, aby zvýšili podporu Kyjivu, a to aj prostredníctvom dodávok tankov a inej ťažkej techniky. „Nič nenasvedčuje tomu, že sa [Putin] pripravuje na mier. Je pripravený obetovať desaťtisíce ruských vojakov v tejto úplne neopodstatnenej vojne,“ povedal Stoltenberg.

Väčšina vojen sa podľa neho končí pri rokovacom stole, no to, čo môže Ukrajina na takýchto rokovaniach dosiahnuť, je neoddeliteľne spojené s vojenskou situáciou.

„Preto ak chceme nájsť riešenie, v ktorom Ukrajina prežije ako suverénna a slobodná krajina, potom musíme konať hneď. Viac ťažkej techniky pre Ukrajinu je absolútne nevyhnutné. Preto vítam každé oznámenie o dodávke bojových tankov na Ukrajinu,“ povedal. (ukrajinska pravda)

Španielsko sa pripojí k dodávke tankov Leopard na Ukrajinu, ak Nemecko dá oficiálne povolenie na reexport, píše denník El País. O koľko kusov techniky by malo ísť, zatiaľ nie je známe.

Španielska armáda je vyzbrojená 347 tankmi Leopard, z ktorých 239 je typu Leopard 2E, ktoré vyrobili s povolením Nemecka.

Ďalších 108 je typu Leopard 2 A4, ktoré kúpili z Nemecka v roku 1995.
Niektoré z týchto tankov sú zakonzervované a nie všetky sú v dobrom stave, poznamenáva El País. (meduza)

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:15Pellegrini odmietol účasť v prezidentskej debate Denníka N (pozvánka na diskusiu)Včera 20:09Prišiel už čas zasmiať sa eštebákom? Preverí to nový český seriálVčera 19:00Týždňový newsfilter: Kaliňák sníva svoj americký sen a nejaký Blanár ho nezastavíVčera 17:19Shooty: Pozornosť od šéfaVčera 15:23Rozhodne o slovenskej demokracii česká PPF?Včera 13:40Novinári musia hovoriť o zastrašovaní. Ide o sloboduVčera 13:19Nedeľná nekázeň: Pozor, pašie nie sú na hranie!Včera 11:00Spievankovo 2024: Pilier detskej kultúry sa zrútil, z jedného projektu sa stali štyriVčera 06:43Ráno s NHL: Matthews môže streliť 70 gólov, v jednej veci sa však od najlepších z minulosti odlišuje02.03 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúca02.03 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlak02.03 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie je02.03 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska02.03 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje02.03 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež02.03 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov02.03 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde02.03 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť02.03 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off02.03 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB