Voľby budú 30. septembra, za termín hlasovalo 92 poslancov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Sme v oveľa horšej situácii ako v roku 1998, a to hovorím úplne vážne, tvrdí komentátor Marián Leško. „Po prvý raz hrozí, že tábor, v ktorom bude Smer, získa ústavnú väčšinu. Nehráme o víťazstvo vo voľbách – na to zabudnite.“

Ak sa strany nebudú spájať, v septembrových voľbách opäť hrozí prepadnutie hlasov. V roku 2020 ich prepadol historicky najväčší počet – vyše 820-tisíc, teda 28 % z celkového počtu odovzdaných.

Podľa Richarda Sulíka nie je septembrový termín volieb neskoro. „V lete budú dva mesiace, keď nezasadá parlament ani nerokuje vláda, takže predĺženie bude len mierne,“ povedal predseda SaS.

Boris Kollár kritizuje opozíciu, že nehlasovala za septembrový termín volieb. „Mrzí ma to farizejstvo zo strany opozície, ktorá na jednej strane robí mexické vlny s referendom, potom s májovým a júnovým termínom a za septembrový nezahlasujú,“ povedal.

Dodal, že to vraj vyzerá, akoby opozícia predčasné voľby vôbec nechcela.

Predseda OĽaNO Igor Matovič je rád, že sa dodržala dohoda na predčasných voľbách. Verí, že aj po dnešku bude platiť gentlemanská koaličná dohoda medzi OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, a dúfa, že parlamentom neprejdú návrhy, „ktoré by nám spočítali ratingové agentúry“.

Kandidátky do volieb musia strany zostaviť najneskôr do 2. júla. Dovtedy musia vytvoriť aj svoje stranícke orgány, ako napríklad snemy či predsedníctva – podľa toho, čo budú mať v stanovách.

Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Väčšinou 92 hlasov tak rozhodli poslanci bývalej vládnej koalície. V posledný deň vyhoveli ultimátu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala určiť termín volieb do konca januára.

Za septembrový termín hlasovalo 36 poslancov OĽaNO a 19 poslancov SaS, obom klubom chýbal jeden poslanec (Peter Kremský a Marek Hattas).

Za bolo aj 17 poslancov Sme rodina a traja poslanci Za ľudí. Voľby podporilo aj 10 poslancov Demokratickej platformy okolo Jána Budaja a sedem nezaradených poslancov: Miroslav Kollár, Tomáš Valášek, Martin Borguľa, Ján Mičovský, Katarína Hatráková, Martin Klus a Martin Čepček.

Foto N - Vladimír Šimíček

Naživo: Parlament hlasuje o termíne predčasných volieb.

Človek má pocit, že nesleduje fénixa, čo povstal z popola, ale len reprízu nejakého starého programu, píše Tomáš Gális. „Bájneho Dzurindu, ktorý sa nám občas otcovsky prihovoril z bruselského think-tanku, zrazu strieda Dzurinda, ktorý nám hneď vo svojich prvých mediálnych vystúpeniach pripomína, že je reálnou postavou, neveľmi odlišnou od tej spred 20 rokov.“

Parlament začne hlasovať o predčasných voľbách po 17:15. Najprv sa bude hlasovať o návrhu Smeru (27. máj), potom o návrhu Hlasu (24. jún). Bývalá koalícia chce voľby 30. septembra.

Je vysoko pravdepodobné, že KDH pôjde do volieb samostatne. „Momentálne mi to tak vychádza,“ uviedol predseda hnutia Milan Majerský v relácii Na telo Plus.

Parlament bude po 17.00 hlasovať o termíne predčasných volieb – čo vieme:

  • hlasovanie o septembrovom termíne bude zrejme tesné, v parlamente sa nemusí nájsť potrebných 90 hlasov
  • poslanec Marek Hattas (SaS) je na pracovnej ceste, v zahraničí je tiež Peter Kremský (OĽaNO)
  • ďalší dvaja až traja súčasní a bývalí koaliční poslanci neboli ešte včera rozhodnutí, ako budú hlasovať
  • najprv sa bude hlasovať o návrhu Smeru (voľby v máji), potom Hlasu (v júni) a nakoniec o septembri

Predseda KDH Milan Majerský ponúkol Eduardovi Hegerovi dvojku na kandidátke hnutia. Potvrdil to v relácii Na telo Plus s tým, že o budúcnosti ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý je s Hegerom, sa nerozprávali. Vo štvrtok sa Majerský stretne s Mikulášom Dzurindom. (tvnoviny)

Hlas podľa Petra Pellegriniho určite nebude hlasovať za predčasné voľby 30. septembra. Podporí však predčasné voľby 27. mája alebo 24. júna, ako to navrhuje Smer a Hlas.

Pellegrini tvrdí, že pokiaľ prejde septembrový termín, v parlamente bude pokračovať chaos. Národná rada dnes neschválila program riadnej schôdze a jej body presúvajú na ďalšiu schôdzu.

Hlasovať o predčasných voľbách sa má napriek tomu dnes po 17.00 h na schôdzi s týmto jediným bodom.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) kritizuje SaS za to, že nepodporila program schôdze Národnej rady a neumožnila tak prerokovať dôležité dokumenty o protivzdušnej obrane.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová vysvetlila, že odmietnutím programu reagovali na postup predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) pri zaradení potratových návrhov zákonov do programu schôdze.

SaS tvrdí, že len zareagovali na to, že Kollár nedal hlasovať o zaradení bodu poslankyne Záborskej, ktorý nespĺňa šesťmesačnú lehotu.

„Rokovací poriadok hovorí jednoznačne, že síce to môže navrhnúť, ale bude zaradený až po schválení plénom, to bolo kľúčové,“ povedala Zemanová.

Naď postoj SaS označil za nezodpovedný a dodal, že vzhľadom na obštrukciu bude musieť informovať ministrov obrany z Talianska a USA o tom, že nevie, kedy sa potrebné dokumenty prijmú. (tasr)

Parlament pre neschválenie programu ukončil 81. schôdzu, ktorá mala vyše 120 bodov a mala začať hlasovaním o predčasných voľbách. Hlasovať o nich sa však bude v pôvodne plánovanom termíne po 17.00, na kedy zvolali novú schôdzu. SaS program nepodporila, lebo doň pribudol potratový návrh.

Ďalšie body, ktoré mali byť na 81. schôdzi, sa presunú na ďalšiu schôdzu, ktorá sa začne v stredu.

Dôvodom neschválenia programu bolo, že v rozpore s rokovacím poriadkom do programu schôdze zaradili  návrh Anny Záborskej (OĽaNO), ktorý sa týkal interrupcií. Na protest preto SaS za program nehlasovala a takúto obštrukciu urobil aj zvyšok opozície.

Za program schôdze hlasovalo len 60 zo 127 prítomných poslancov.

Parlament si neschválil program schôdze, ktorá dnes sa začína, má na nej hlasovať o predčasných voľbách. Predseda parlamentu Boris Kollár preto zvolal poslanecké grémium a vedenie parlamentu a klubov sa teraz dohaduje, čo ďalej.

Platforma okolo Jána Budaja presunula okrúhly stôl, ktorý chceli zorganizovať zajtra. Avizovala ho ako stretnutie „demokratov a strán, ktoré sa hlásia k demokratickému, proeurópskemu, antikorupčnému a reformnému smerovaniu Slovenska“. Dôvodom presunu je dnešné hlasovanie o predčasných voľbách.

„Pokiaľ sa nerozhodne otázka predčasných volieb, politické subjekty nemajú jasno vo svojom ďalšom postupe. Ešte nejasnejšou môže byť situácia, pokiaľ by sa na dnešnom hlasovaní neprijalo žiadne uznesenie o termíne predčasných volieb,“ vysvetlili členovia takzvanej Občiansko-demokratickej platformy, ktorá v tlačovej správe vystupuje ako „Demokratická platforma“.

Ako dodali, iniciátori okrúhleho stola odkladajú jeho zvolanie na vhodnejší termín, na ktorom bude zhoda. „Za pravdepodobný termín považujeme polovicu februára,“ napísali.

Robert Fico zopakoval, že poslanci Smeru nebudú hlasovať za septembrový termín volieb a že žiadajú voľby v máji alebo júni. Šéf Smeru povedal, že pokiaľ by sa nepodarilo schváliť žiaden z termínov, okamžite sa dá prísť s novým návrhom uznesenia a hlasovať o termínoch opäť. (tasr)

Predseda OĽaNO Igor Matovič predpokladá, že sa nájde najmenej 90 poslancov, ktorí podporia predčasné voľby v septembri. V zahraničí je však okrem poslanca SaS Mareka Hattasa aj poslanec OĽaNO Peter Kremský.

Hlasovať sa má dnes po 17.00, v prípade neúspechu je možné navrhnúť ďalšie uznesenie, ktorým si parlament skráti svoje volebné obdobie.

Najprv sa bude hlasovať o pozmeňujúcom návrhu Smeru, aby voľby boli v máji, potom o návrhu Hlasu, aby boli v júni a nakoniec o samotnom uznesení, v ktorom sa píše o 30. septembri ako o termíne predčasných volieb.

V parlamente sa dnes nemusí nájsť potrebných 90 hlasov na predčasné voľby v septembri. Na hlasovaní nebude poslanec Marek Hattas (SaS), ktorý je na pracovnej ceste na univerzite v Kolumbii, a ešte v pondelok dvaja až traja súčasní a bývalí koaliční poslanci neboli rozhodnutí, ako budú hlasovať.

Pokiaľ by parlament uznesenie o skrátení volebného obdobia neschválil, poslanci môžu predložiť nové uznesenie o skrátení volebného obdobia, ktoré môže byť podobné či rovnaké.

Na uznesenia sa na rozdiel od zákonov nevzťahuje pravidlo, že sa nesmú v prípade neúspešného hlasovania predkladať najbližšieho pol roka.

Nové na Dennikn.sk

12:47Markíza a JOJ majú o výraznú konkurenciu menej. Prečo skončil ČT Sport na Slovensku a prečo sa už nevráti 11:03Centrum vzdialenej galaxie dostalo podľa vedcov štikútku. Čo to znamená pre vesmír? 10:29Chcete hrať na bicie nástroje? Michal Fedor radí, ako začať, a odporúča aj dobré video školy a aplikáciu na ladenie bubnov 09:49Našu rodinu spája tisíc vecí, prečo by ju mala rozdeliť politika? Psychológ radí, ako prežiť rodinné hádky o voľbách 09:47Korčokovo momentum: Zo zaplnených námestí glosuje paniku v Pellegriniho štábe (reportáž) 08:55Samurajský epos Shogun má novú verziu. Patrí medzi najsledovanejšie seriály rovnako ako tá prvá z 80. rokov 08:48Učil nás, ako a prečo sa mýlime. Kahneman získal nobelovku za ekonómiu, hoci ju nikdy neštudoval 08:15Svetový newsfilter: Putin dostal teroristov do zvláštnej situácie, Islamský štát sa znovu prihlásil k útoku 08:00Maďarskí autonomisti volia Pellegriniho 07:52Špehovanie a sabotáž – prečo sú čínske elektrické autá smrteľnou hrozbou 07:31Manžel je stále nervózny, chybu hľadá len vo mne alebo v synovi. Máme sa preto rozísť? 07:16Ráno s NHL: 19-ročný hráč by nemal fyzicky dominovať. Slafkovského zlepšenie nie je len o bodochVčera 21:52Hiking basecamp: Kam sa vybrať na veľkonočné túry s deťmiVčera 20:34Newsfilter: Pellegrinimu pomáhajú slamení panáci, len ten Harabin nie a nie zabraťVčera 19:41Hudobníčka Kim Gordon: prototyp seniorky, ktorou chcete byťVčera 19:04Autori projektu Umenie mesta v Bratislave by s maliarmi 19. storočia našli spoločnú rečVčera 18:54V budúcnosti môžu byť aj klasické eurofondy podmienené reformamiVčera 18:33Pellegrini ešte nemá fotku s Ficom ani Dankom. Video mu nakrútili Cibulková a Végh, problémy má s HarabinomVčera 18:25Graf dňa: Benzín a nafta prudko zdraželi, tankovanie za hranicami sa oplatíVčera 18:12Pellegriniho let už je súčasťou kampane. Na čo všetko ešte neodpovedáVčera 18:07Hlasu daroval 110-tisíc. Súdu tvrdil, že zarába málo, keď štyri roky predtým syn od neho žiadal výživnéVčera 17:57Гром гремит дико над Татрами, остановимся, братьяVčera 16:35Problém troch telies a príbeh zo zákulisia prezidentskej kampane (+ ďalšie tipy Čo pozerať)Včera 16:33Martina Mlčúchová fotí koncerty aj festivaly, jej osobitý rukopis ocenili na súťažiach v zahraničíVčera 16:33Ľudí vystrašila štúdia, podľa ktorej je prerušované hladovanie zlé pre srdce. Lekár Bajer: Názor mi nezmenilaVčera 16:31Kanibal, sériový vrah a môj priateľ. Výnimočná česká krimi sa pýta, prečo zlo treba pochopiťVčera 16:11Ukrýval sa na maďarskej ambasáde, od priateľa Orbána zjavne žiadal azyl. Pred čím uteká bývalý prezident Brazílie?Včera 16:00Ivan Korčok: Kolektívnu vinu odmietam, ale aj to, ak sa o Slovensku hovorí ako o odtrhnutom územíVčera 15:31Keď budeme všetci ticho, tak im to prejde, hovoria ľudia z Bibiany, ktorí dávajú výpovedeVčera 15:01Prezident Pellegrini? Profesionálny podpisovač (udalosti týždňa)