Voľby budú 30. septembra, za termín hlasovalo 92 poslancov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Sme v oveľa horšej situácii ako v roku 1998, a to hovorím úplne vážne, tvrdí komentátor Marián Leško. „Po prvý raz hrozí, že tábor, v ktorom bude Smer, získa ústavnú väčšinu. Nehráme o víťazstvo vo voľbách – na to zabudnite.“

Ak sa strany nebudú spájať, v septembrových voľbách opäť hrozí prepadnutie hlasov. V roku 2020 ich prepadol historicky najväčší počet – vyše 820-tisíc, teda 28 % z celkového počtu odovzdaných.

Podľa Richarda Sulíka nie je septembrový termín volieb neskoro. „V lete budú dva mesiace, keď nezasadá parlament ani nerokuje vláda, takže predĺženie bude len mierne,“ povedal predseda SaS.

Boris Kollár kritizuje opozíciu, že nehlasovala za septembrový termín volieb. „Mrzí ma to farizejstvo zo strany opozície, ktorá na jednej strane robí mexické vlny s referendom, potom s májovým a júnovým termínom a za septembrový nezahlasujú,“ povedal.

Dodal, že to vraj vyzerá, akoby opozícia predčasné voľby vôbec nechcela.

Predseda OĽaNO Igor Matovič je rád, že sa dodržala dohoda na predčasných voľbách. Verí, že aj po dnešku bude platiť gentlemanská koaličná dohoda medzi OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, a dúfa, že parlamentom neprejdú návrhy, „ktoré by nám spočítali ratingové agentúry“.

Kandidátky do volieb musia strany zostaviť najneskôr do 2. júla. Dovtedy musia vytvoriť aj svoje stranícke orgány, ako napríklad snemy či predsedníctva – podľa toho, čo budú mať v stanovách.

Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Väčšinou 92 hlasov tak rozhodli poslanci bývalej vládnej koalície. V posledný deň vyhoveli ultimátu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala určiť termín volieb do konca januára.

Za septembrový termín hlasovalo 36 poslancov OĽaNO a 19 poslancov SaS, obom klubom chýbal jeden poslanec (Peter Kremský a Marek Hattas).

Za bolo aj 17 poslancov Sme rodina a traja poslanci Za ľudí. Voľby podporilo aj 10 poslancov Demokratickej platformy okolo Jána Budaja a sedem nezaradených poslancov: Miroslav Kollár, Tomáš Valášek, Martin Borguľa, Ján Mičovský, Katarína Hatráková, Martin Klus a Martin Čepček.

Foto N - Vladimír Šimíček

Naživo: Parlament hlasuje o termíne predčasných volieb.

Človek má pocit, že nesleduje fénixa, čo povstal z popola, ale len reprízu nejakého starého programu, píše Tomáš Gális. „Bájneho Dzurindu, ktorý sa nám občas otcovsky prihovoril z bruselského think-tanku, zrazu strieda Dzurinda, ktorý nám hneď vo svojich prvých mediálnych vystúpeniach pripomína, že je reálnou postavou, neveľmi odlišnou od tej spred 20 rokov.“

Parlament začne hlasovať o predčasných voľbách po 17:15. Najprv sa bude hlasovať o návrhu Smeru (27. máj), potom o návrhu Hlasu (24. jún). Bývalá koalícia chce voľby 30. septembra.

Je vysoko pravdepodobné, že KDH pôjde do volieb samostatne. „Momentálne mi to tak vychádza,“ uviedol predseda hnutia Milan Majerský v relácii Na telo Plus.

Parlament bude po 17.00 hlasovať o termíne predčasných volieb – čo vieme:

  • hlasovanie o septembrovom termíne bude zrejme tesné, v parlamente sa nemusí nájsť potrebných 90 hlasov
  • poslanec Marek Hattas (SaS) je na pracovnej ceste, v zahraničí je tiež Peter Kremský (OĽaNO)
  • ďalší dvaja až traja súčasní a bývalí koaliční poslanci neboli ešte včera rozhodnutí, ako budú hlasovať
  • najprv sa bude hlasovať o návrhu Smeru (voľby v máji), potom Hlasu (v júni) a nakoniec o septembri

Predseda KDH Milan Majerský ponúkol Eduardovi Hegerovi dvojku na kandidátke hnutia. Potvrdil to v relácii Na telo Plus s tým, že o budúcnosti ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý je s Hegerom, sa nerozprávali. Vo štvrtok sa Majerský stretne s Mikulášom Dzurindom. (tvnoviny)

Hlas podľa Petra Pellegriniho určite nebude hlasovať za predčasné voľby 30. septembra. Podporí však predčasné voľby 27. mája alebo 24. júna, ako to navrhuje Smer a Hlas.

Pellegrini tvrdí, že pokiaľ prejde septembrový termín, v parlamente bude pokračovať chaos. Národná rada dnes neschválila program riadnej schôdze a jej body presúvajú na ďalšiu schôdzu.

Hlasovať o predčasných voľbách sa má napriek tomu dnes po 17.00 h na schôdzi s týmto jediným bodom.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) kritizuje SaS za to, že nepodporila program schôdze Národnej rady a neumožnila tak prerokovať dôležité dokumenty o protivzdušnej obrane.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová vysvetlila, že odmietnutím programu reagovali na postup predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) pri zaradení potratových návrhov zákonov do programu schôdze.

SaS tvrdí, že len zareagovali na to, že Kollár nedal hlasovať o zaradení bodu poslankyne Záborskej, ktorý nespĺňa šesťmesačnú lehotu.

„Rokovací poriadok hovorí jednoznačne, že síce to môže navrhnúť, ale bude zaradený až po schválení plénom, to bolo kľúčové,“ povedala Zemanová.

Naď postoj SaS označil za nezodpovedný a dodal, že vzhľadom na obštrukciu bude musieť informovať ministrov obrany z Talianska a USA o tom, že nevie, kedy sa potrebné dokumenty prijmú. (tasr)

Parlament pre neschválenie programu ukončil 81. schôdzu, ktorá mala vyše 120 bodov a mala začať hlasovaním o predčasných voľbách. Hlasovať o nich sa však bude v pôvodne plánovanom termíne po 17.00, na kedy zvolali novú schôdzu. SaS program nepodporila, lebo doň pribudol potratový návrh.

Ďalšie body, ktoré mali byť na 81. schôdzi, sa presunú na ďalšiu schôdzu, ktorá sa začne v stredu.

Dôvodom neschválenia programu bolo, že v rozpore s rokovacím poriadkom do programu schôdze zaradili  návrh Anny Záborskej (OĽaNO), ktorý sa týkal interrupcií. Na protest preto SaS za program nehlasovala a takúto obštrukciu urobil aj zvyšok opozície.

Za program schôdze hlasovalo len 60 zo 127 prítomných poslancov.

Parlament si neschválil program schôdze, ktorá dnes sa začína, má na nej hlasovať o predčasných voľbách. Predseda parlamentu Boris Kollár preto zvolal poslanecké grémium a vedenie parlamentu a klubov sa teraz dohaduje, čo ďalej.

Platforma okolo Jána Budaja presunula okrúhly stôl, ktorý chceli zorganizovať zajtra. Avizovala ho ako stretnutie „demokratov a strán, ktoré sa hlásia k demokratickému, proeurópskemu, antikorupčnému a reformnému smerovaniu Slovenska“. Dôvodom presunu je dnešné hlasovanie o predčasných voľbách.

„Pokiaľ sa nerozhodne otázka predčasných volieb, politické subjekty nemajú jasno vo svojom ďalšom postupe. Ešte nejasnejšou môže byť situácia, pokiaľ by sa na dnešnom hlasovaní neprijalo žiadne uznesenie o termíne predčasných volieb,“ vysvetlili členovia takzvanej Občiansko-demokratickej platformy, ktorá v tlačovej správe vystupuje ako „Demokratická platforma“.

Ako dodali, iniciátori okrúhleho stola odkladajú jeho zvolanie na vhodnejší termín, na ktorom bude zhoda. „Za pravdepodobný termín považujeme polovicu februára,“ napísali.

Robert Fico zopakoval, že poslanci Smeru nebudú hlasovať za septembrový termín volieb a že žiadajú voľby v máji alebo júni. Šéf Smeru povedal, že pokiaľ by sa nepodarilo schváliť žiaden z termínov, okamžite sa dá prísť s novým návrhom uznesenia a hlasovať o termínoch opäť. (tasr)

Predseda OĽaNO Igor Matovič predpokladá, že sa nájde najmenej 90 poslancov, ktorí podporia predčasné voľby v septembri. V zahraničí je však okrem poslanca SaS Mareka Hattasa aj poslanec OĽaNO Peter Kremský.

Hlasovať sa má dnes po 17.00, v prípade neúspechu je možné navrhnúť ďalšie uznesenie, ktorým si parlament skráti svoje volebné obdobie.

Najprv sa bude hlasovať o pozmeňujúcom návrhu Smeru, aby voľby boli v máji, potom o návrhu Hlasu, aby boli v júni a nakoniec o samotnom uznesení, v ktorom sa píše o 30. septembri ako o termíne predčasných volieb.

V parlamente sa dnes nemusí nájsť potrebných 90 hlasov na predčasné voľby v septembri. Na hlasovaní nebude poslanec Marek Hattas (SaS), ktorý je na pracovnej ceste na univerzite v Kolumbii, a ešte v pondelok dvaja až traja súčasní a bývalí koaliční poslanci neboli rozhodnutí, ako budú hlasovať.

Pokiaľ by parlament uznesenie o skrátení volebného obdobia neschválil, poslanci môžu predložiť nové uznesenie o skrátení volebného obdobia, ktoré môže byť podobné či rovnaké.

Na uznesenia sa na rozdiel od zákonov nevzťahuje pravidlo, že sa nesmú v prípade neúspešného hlasovania predkladať najbližšieho pol roka.

Nové na Dennikn.sk

07:01Ráno s NHL: Reinhart je tretím najlepším strelcom ligy, prispeli k tomu dva dôležité faktory 06:32Ekonomický newsfilter: Fico už migrantmi nestraší. Biznis mu vysvetlil, že fabriky ich veľmi potrebujú 06:06Poznáme detaily rozhodnutia Ústavného súdu: Nenecháme si zobrať právomoc, štát musí chrániť ľudí pred nebezpečímVčera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkých