Potrebujeme stíhačky, vyhlásil Zelenskyj v Londýne a Paríži

Volodymyr Zelenskyj odovzdal predsedovi dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi helmu vojenského pilota. Foto - TASR/AP
Volodymyr Zelenskyj odovzdal predsedovi dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi helmu vojenského pilota. Foto - TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s Emmanuelom Macronom a Olafom Scholzom žiadal o rýchle dodávky ťažkých zbraní a lietadiel. Ukrajinský líder do Paríža pricestoval z Londýna, v zahraničí je iba druhýkrát od začiatku ruskej invázie.

Macron uistil Zelenského o tom, že Francúzsko bude Ukrajinu „podporovať až do jej víťazstva“. Scholz tiež sľúbil, že vojenská, humanitárna a finančná podpora Ukrajiny bude pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Zelenskyj sa vo štvrtok zúčastní samitu EÚ v Bruseli, ktorý sa bude zaoberať ďalšou pomocou Ukrajine. (reuters, čtk)

Foto - tasr/ap

Antony Blinken a Jens Stoltenberg rokovali vo Washingtone o vojenskej pomoci Ukrajine. Americký minister zahraničia na následnej spoločnej tlačovke hovoril o potrebe zosilniť pomoc, no k možnosti poskytnutia stíhačiek sa konkrétnejšie nevyjadril.

Americký minister aj šéf NATO sa domnievajú, že Rusko aktuálne nechce rokovať o ukončení vojny, ktorú proti Ukrajine vedie už takmer rok.

„Bohužiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by sa Rusko pripravovalo na mier. Naopak, Moskva sa pripravuje na nové vojenské ofenzívy,“ uviedol Stoltenberg. (reuters, čtk)

Ukrajina odsúdila vyjadrenia britského hudobníka Rogera Watersa v súvislosti s ruskou inváziou na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN a označila ho za ďalšiu „tehlu v múre“ ruskej propagandy. Niekdajší líder skupiny Pink Floyd je dlhoročným obhajcom putinovského režimu, o príhovor v Bezpečnostnej rade ho požiadalo Rusko.

Waters na zasadnutí Rady okrem iného vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu „nebola nevyprovokovaná“.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia vo svojej reakcii – narážajúc na jeden z najznámejších hitov Pink Floyd s názvom Another Brick in the Wall – poznamenal: „Smutné je pre jeho bývalých fanúšikov vidieť, ako (Roger Waters) prijíma rolu ďalšej ‚tehly v múre‘ ruských dezinformácií a ruskej propagandy.“ (guardian, tasr)

Volodymyr Zelenskyj po návšteve Londýna pricestoval do Paríža, kde sa stretne na pracovnej večeri s Emmanuelom Macronom a Olafom Scholzom. Na letisku ho privítal francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu. (guardian, tasr)

V Bulharsku obvinili exministra energetiky v súvislosti s prerušením dodávok ruského plynu. Konkrétne je obvinený zo zlého hospodárenia, ktoré podľa prokuratúry spôsobilo štátnej plynárenskej spoločnosti stratu 45 miliónov eur.

Exminister Aleksandar Nikolov bol vo funkcii v predchádzajúcej prozápadnej vláde v čase, keď ruský Gazprom prerušil dodávky plynu do Bulharska, pretože krajina spolu s ďalšími odmietla platiť za dodávky v rubľoch.

Nikolov, ktorý bol ministrom energetiky medzi decembrom 2021 a augustom 2022, akékoľvek pochybenie poprel.

Povedal, že „obvinenia sa zakladajú na tom, že sa Bulharsko rozhodlo nepodľahnúť vydieraniu zo strany Gazpromu a Ruska“. (ap, čtk)

Bieloruský súd uložil tvrdé tresty za zámer spáchať sabotáž proti ruským vojskám v Bielorusku. Dvoch mužov vo veku 34 a 45 rokov z juhu krajiny odsúdil na 16 a na 14 rokov väzenia.

Polícia zadržala mužov vlani v marci. Podľa bieloruskej televízie oboch sledovala tajná polícia KGB a zistila, že v garáži debatovali o možnostiach, ako prekaziť presuny ruskej vojenskej techniky po bieloruskej železnici.

V tom čase ruské vojská podnikali z bieloruského územia útok proti hlavnému mestu Ukrajiny. (rferl, čtk)

Portugalsko môže Ukrajine v marci poskytnúť tri svoje tanky Leopard 2, povedal premiér António Costa. Lisabon sa tak pridá k ďalším európskym krajinám a Kanade, ktoré sľúbili Kyjivu dodať niekoľko desiatok týchto strojov.

Portugalsko má k dispozícii 37 tankov Leopard 2, podľa portugalských médií je zhruba polovica z nich nepojazdných.

Nemecko dnes uviedlo, že spojenci by chceli poskytnúť Kyjivu prvý prápor s 31 tankami Leopard 2 do apríla. (reuters, afp čtk)

Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že sa vo štvrtok v Bruseli stretne s lídrami EÚ. Ukrajinský prezident na tlačovke v Londýne povedal, že s nimi chce rokovať o dodávkach zbraní vrátane striel dlhého doletu a bojových lietadiel. Britský premiér Rishi Sunak k otázke poskytnutia stíhačiek uviedol, že „nič nie je mimo hry“.

„Pokiaľ ide o bojové letectvo, samozrejme, je to súčasťou konverzácie… Preto sme dnes oznámili, že budeme cvičiť ukrajinské letectvo podľa štandardov NATO,“ povedal.

Zelenskyj zároveň spochybnil, že by výcvik Ukrajincov na britských stíhačkách Typhoon mal zabrať ďalšie roky. „Budeme vám posielať pilotov, ktorí už trénujú dva a pol roka,“ uviedol.

Vyjadrenia prišli na záver neohlásenej návštevy Zelenského v Británii, odkiaľ ukrajinský prezident mieri na večerné rokovanie v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Od začiatku týždňa sa pritom špekulovalo, že vo štvrtok zavíta do Bruselu, kde sa koná mimoriadny samit krajín EÚ. (guardian, čtk) 

Západné štáty by mohli dodať prvý prápor nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu v marci či apríli. Vo Varšave to povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius s tým, že tento prápor by mal pozostávať zo zhruba 31 tankov.

„Mohli by sme dodať aspoň jeden prápor v prvých štyroch mesiacoch tohto roku, možno v troch mesiacoch, a potom musíme postupovať čo najrýchlejšie,“ povedal Pistorius.

Tri desiatky tankov máva tankový prápor zvyčajne v krajinách niekdajšieho východného bloku vrátane ukrajinskej armády. V západných armádach máva tankový prápor zvyčajne 44 tankov Leopard 2. (reuters, čtk) 

Británia zváži poskytnutie bojových lietadiel Ukrajine, ale nebude to hneď, vyplynulo z vyhlásenia úradu britského premiéra počas návštevy Volodymyra Zelenského v Londýne. Britský rezort obrany musí zistiť, aké lietadlá by mohol dodať.

„Premiér (Rishi Sunak) poveril ministra obrany (Bena Wallacea), aby zistil, aké lietadlá by mohli byť odovzdané. Avšak treba zdôrazniť, že ide o dlhodobé riešenie, nie je to krátkodobá záležitosť – pričom práve to by Ukrajina teraz potrebovala,“ povedal hovorca britského premiéra. (tasr, bbc)

Ruská invázia na Ukrajinu – súhrn posledných udalostí:

Rishi Sunak a Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok požiada lídrov EÚ na samite v Bruseli o viac zbraní, povedal nemenovaný člen ukrajinskej vlády. Ukrajinský prezident podľa neho požiada aj o podporu čo najrýchlejšieho vstupu Ukrajiny do EÚ.

Zelenskyj dnes navštívil Britániu, ktorá mu prisľúbila výcvik ukrajinských pilotov na moderné lietadlá NATO. Ešte v stredu večer by mal ísť do Paríža a vo štvrtok do Bruselu.

„Môj prezident vycestoval preto, aby dosiahol výsledky,“ povedal ukrajinský predstaviteľ. „Hlavným výsledkom budú zbrane. Potrebujeme podporu Európskej rady, aby došlo k zrýchleniu dodávok zbraní pre Ukrajinu,“ dodal ukrajinský predstaviteľ. (tasr, reuters)

Politici Smeru na tlačovej konferencii dali znovu najavo, že témou predvolebnej kampane bude strašenie mobilizáciou a zavlečením Slovenska do vojny. Fico prišiel s konšpiračnou teóriou, že premiér Heger, minister Naď a prezidentka Čaputová, ktorých označil za „bláznov“, možno vyhlásia vojnový stav, aby zrušili septembrové voľby.

Na Fica nadviazal Ľuboš Blaha rozvíjaním poplašnej správy, ktorá sa už týždne šíri sociálnymi sieťami, že na Slovensku vraj hrozí mobilizácia.

Divákom podsúval, že slovenských mužov môžu posielať na ukrajinské bojisko „bojovať po boku banderovcov“. „Toto reálne hrozí. Rodiny prídu o svojich synov, ženy o svojich mužov,“ povedal Blaha a dodal, že toto bude aj témou volebnej kampane. 

Británia ponúkla Ukrajine možnosť výcviku vojenských pilotov na moderných bojových lietadlách, aké používajú členské krajiny NATO. Nie je vylúčené, že niektoré krajiny Ukrajine dodajú stíhačky, i keď doteraz sa Západ zdráhal poslať na Ukrajinu zbrane, ktoré by mohli zasiahnuť územie Ruska.

Ponuka výcviku prišla počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Londýne. Ten však Britániu žiadal o dodanie stíhačiek.

Zelenskyj povedal členom britského parlamentu, že pred dvoma rokmi odtiaľ odchádzal s poďakovaním za „výborný anglický čaj“, teraz však odchádza „vopred ďakujúc za výkonné anglické lietadlá“.

Britský premiér Rishi Sunak neskôr vystúpil v parlamente a prisľúbil ďalšiu podporu Ukrajine, aby „tohto roku dosiahla rozhodné víťazstvo v boji“. Má to zahŕňať ďalšie dodávky vojenského materiálu vrátane zbraní s dlhším dosahom.

Británia zároveň rozšírila svoj sankčný zoznam o šesť subjektov, ktoré ruskej armáde poskytujú vojenské vybavenie, napríklad drony. (tasr, reuters)

Volodymyr Zelenskyj sa stretol s britským kráľom Karolom III. v Buckinghamskom paláci. Ukrajinský prezident je na návšteve Británie, už skôr sa stretol s britským premiérom Rishim Sunakom a vystúpil pred britským parlamentom.

Francúzsko zároveň oznámilo, že Zelenskyj večer navštívi Paríž, kde sa stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. (čtk, twitter)

Britský kráľ Karol III. a Volodymyr Zelenskyj. Foto - Royal Family/Twitter

Fico na tlačovej konferencii znovu klamal a šíril prokremeľskú propagandu, hoci ubezpečoval, že Smer vraj nešíri „ani tupú americkú, ani tupú ruskú propagandu“. Povedal, že vojna na Ukrajine sa „začala v roku 2014, keď ukrajinskí fašisti začali vraždiť Rusov v Donbase“. Konflikt na Ukrajine začal ruskou okupáciou Krymu a posielaním ruských zbraní a príslušníkov ruských bezpečnostných zložiek na Donbas.

Fico takisto povedal, že Slovensko po darovaní protileteckého systému S-300 Ukrajine „nie je chránené“, čo rovnako nie je pravda. Slovenský vzdušný priestor je dnes chránený tromi batériami systému Patriot, ktoré obsluhujú nemeckí a americkí vojaci. Fico o ich prítomnosti vie, ešte vlani označil nemeckých vojakov za Wehrmacht – s odkazom na armádu hitlerovského Nemecka.

Volodymyr Zelenskyj sa dnes v Paríži stretne s Emmanuelom Macronom a Olafom Scholzom, oznámil Elyzejský palác. Ukrajinský prezident sa na stretnutie s európskymi lídrami presunie z Londýna, kde prišiel na nečakanú návštevu.

Zelenskyj, Macron a Scholz budú v Paríži rokovať počas spoločnej večere v prezidentskom paláci. Očakáva sa, že budú diskutovať o možnom vývoji ruskej invázie a západnej podpore pre Ukrajinu. Nemecký kancelár Scholz príde na stretnutie z Berlína, Zelenskyj z Londýna.

Zelenskyj v prejave v britskom parlamente vyhlásil, že víťazstvo Ukrajiny zmení svet a odradí všetkých budúcich agresorov. Británia patrí medzi najvýznamnejších podporovateľov Ukrajiny, ktorá už takmer rok čelí ruskej invázii. (čtk, afp) 

Volodymyr Zelenskyj sa po dnešnej návšteve Británie večer presunie do Paríža, píšu viaceré francúzske médiá. Ukrajinský líder sa tam podľa nich stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Informácie o návšteve Paríža prišli v čase, keď Zelenskyj prehovoril k členom britského parlamentu v Londýne.

Do poslednej chvíle utajované vystúpenie je súčasťou len druhej zahraničnej cesty ukrajinského prezidenta od ruskej invázie z februára 2022.

Kým Zelenského presun na britské ostrovy bol prekvapením, od začiatku týždňa médiá špekulujú, že Zelenskyj vo štvrtok zavíta do Bruselu na samit EÚ. Tieto domnienky stále neboli potvrdené. (čtk, bfmtv, tf1

Potrebujeme západné stíhačky, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj pred členmi britského parlamentu a predsedovi dolnej snemovne odovzdal helmu ukrajinského vojenského pilota s nápisom: „Máme slobodu, dajte nám krídla, aby sme ju chránili.“ Zelenskyj sa v prejave poďakoval za terajšiu pomoc a žiadal ďalšie zbrane.

Ukrajinský prezident počas prejavu vyhlásil, že zlo prehralo v rôznych konfliktoch v histórii ľudstva a sloboda zvíťazí aj tentoraz.

Zelenskyj Britániu ocenil za podporu Ukrajiny od prvého dňa vojny, ktorá trvá už bezmála rok. „Vieme, že Rusko prehrá, a vieme, že toto víťazstvo zmení svet,“ vyhlásil Zelenskyj, ktorého predtým privítali členovia oboch komôr britského parlamentu potleskom.

Ukrajinský prezident na začiatku prejavu povedal, že do sídla britského parlamentu prišiel v mene ukrajinských bojovníkov, ktorí „sú v súčasnosti v zákopoch pod nepriateľskou delostreleckou paľbou“, v mene pilotov a personálu protivzdušnej obrany chrániaceho Ukrajinu pred nepriateľskými lietadlami a raketami.

Britským poslancom sa poďakoval za ich statočnosť. Osobitne ocenil expremiéra Borisa Johnsona za podporu v náročných časoch.

Ukrajinský prezident v prejave vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku až dovtedy, kým Moskva „nebude zbavená akejkoľvek možnosti financovať túto vojnu“. (tasr, bbc

Volodymyr Zelenskyj odovzdal predsedovi dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi helmu vojenského pilota. Foto - TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj je v Británii, na londýnskom letisku Stansted ho osobne privítal britský premiér. Ukrajinský prezident bude s Rishim Sunakom rokovať o vojenskej pomoci, navštívi aj kráľa Karola III. a ukrajinských vojakov na výcviku.

Dopravné lietadlo C-17 britského Kráľovského letectva so Zelenským na palube pristálo v Británii pred obedom. Premiér Sunak následne zverejnil na Twitteri fotografiu, ako sa obaja štátnici priateľsky objímajú na letisku, ktoré sa nachádza severne od Londýna. Následne zamierili do sídla britského premiéra.

Zelenskyj sa okrem iného prihovorí aj poslancom v britskom parlamente, na popoludnie má naplánované stretnutie aj s kráľom Karolom III. v Buckinghamskom paláci. (čtk) 

Rishi Sunak a Volodymyr Zelenskyj na letisku Stansted. Foto - Rishi Sunak

Volodymyr Zelenskyj už pristál v Británii, stretne sa aj s kráľom Karolom III. Ukrajinský prezident pristál podľa britských médií na londýnskom letisku Stansted, prijatie u kráľa v Buckinghamskom paláci naplánovali na poludnie. (sky news) 

Británia je jedným z najväčších vojenských podporovateľov Ukrajiny – poslala jej zbrane a výzbroj za vyše dve miliardy libier, do výcviku doteraz prijala vyše 10-tisíc ukrajinských vojakov. Dnes sa v Británii stretnú Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Rishi Sunak.

Návšteva Zelenského v Británii sa koná niekoľko dní po telefonáte so Sunakom, počas ktorého britský premiér ponúkol urýchlenie pomoci Kyjivu a ďalší výcvik ukrajinských síl.

Do výcviku na britských základniach sa doteraz zapojilo vyše 10-tisíc ukrajinských vojakov. Niektorí z nich sa cvičia na tankoch Challenger 2, ktoré Londýn Kyjivu dodá.

„Som dnes hrdý, že rozšírime cvičenie z vojakov na námorníkov a pilotov bojových lietadiel, čo zaistí, že Ukrajina bude mať armádu schopnú brániť svoje záujmy aj v budúcnosti,“ vyhlásil Sunak. (čtk, bbc

Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes pricestuje na prvú návštevu Veľkej Británie od ruskej invázie. Stretne sa s premiérom Rishim Sunakom a ukrajinskými vojakmi, ktorí sú tam na výcviku.

Od začiatku ruskej invázie vykonal Zelenskyj len jednu zahraničnú cestu, a to do USA na stretnutie s prezidentom Joeom Bidenom krátko pred Vianocami. Cestou naspäť na Ukrajinu sa tiež zastavil v Poľsku.

Zelenskyj a Sunak majú prediskutovať britskú dlhodobú pomoc pre Ukrajinu vrátane viacerých možností výcviku pre ukrajinských vojakov. Británia sa chystá rozšíriť výcvik ukrajinských vojakov na námorníctvo a letectvo, plánuje aj urýchliť dodávky vojenského materiálu.

„Návšteva Zelenského v Británii je dôkazom odvahy, odhodlania a boja jeho krajiny a dôkazom nezlomného priateľstva medzi našimi dvoma krajinami,“ dodal úrad britského premiéra.

Viaceré európske médiá tento týždeň špekulovali, že Zelenskyj by vo štvrtok mohol pricestovať do Bruselu na rokovania lídrov EÚ. (čtk, bbc, sky news

Nové na Dennikn.sk

20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident