Júnové voľby sú v rukách prezidentky. Stačí, ak vymenuje úradnícku vládu, hovorí Sulík

Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič
 • Sulík vyhlásil, že skorší termín volieb je v rukách prezidentky, stačí, ak vymenuje úradnícku vládu
 • mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom k zmene termínu volieb na jún odsunuli na marcovú schôdzu, parlament nebol uznášaniaschopný

Jasné, že som politik, vraví bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík. „Nie je tajomstvom, že sa snažím spojiť a integrovať strany stredopravého spektra, môžeme to nazvať demokratické strany. To je moja najnovšia misia. Som plne ponorený do politiky, no nerád by som teraz hovoril o konkrétnostiach, lebo by som to všetko pokazil.“

Robert Mistrík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini opätovne kritizoval prezidentku po tom, ako sa poslancom ani na štvrtýkrát nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k predčasným voľbám. Podľa neho nie je dostatočne razantná.

,,Zo svojich vyjadrení by mala vyvodiť aj konzekvencie a nie len zľahka odkazovať z Prezidentského paláca, čo sa má robiť,“ povedal šéf Hlasu.

Pellegrini hovorí, že ak prezidentka ani teraz nebude tvrdšia, a teda nevymenuje úradnícku vládu, v parlamente budeme aj budúci týždeň vidieť len „prehadzovanie si horúceho zemiaka“.

Aktuálny Danglár: Rukojemník

Mimoriadna schôdza iniciovaná Smerom k zmene termínu volieb na jún dnes nebude, odsunuli ju na marcovú schôdzu, pretože parlament bol znova dvakrát neuznášaniaschopný. Robert Fico hneď nato ohlásil, že podajú nový návrh na zvolanie rovnakej mimoriadnej schôdze, aby musela byť budúci týždeň.

Predseda parlamentu Boris Kollár mu v pléne povedal, že keď návrh podajú dnes, schôdza bude dnes. Ak ho dajú v pondelok, bude v pondelok.

Poslanci už dnes plánujú ukončiť februárovú schôdzu a neprerokované návrhy zákonov presunúť na marec, aby nemuseli zasadať budúci týždeň.

Od pondelka sa začínajú jarné prázdniny na západnom Slovensku, potom ich budú mať postupne východné a stredné Slovensko.

Kľúčoví aktéri Igor Matovič a Richard Sulík odmietajú zmeniť septembrový termín predčasných volieb. Zatiaľ preto nevyzerá, že parlament dátum posunie na jún. Od svojich slov o úradníckej vláde predsedovia OĽaNO a SaS odskakujú tvrdiac, že len reagovali na výzvu prezidentky na skorší termín, ktorá kritizovala legislatívnu smršť v parlamente.

Ak si prezidentka želá voľby v júni, stačí vymenovať úradnícku vládu, zopakoval Richard Sulík. „Choďte za ňou, kedy tak urobí. A potom na druhý deň sa nebudem cítiť viazaný slovom, ktoré som dal,“ dodal.

Dovtedy však neplánuje podporiť júnový termín, lebo sa s bývalými koaličnými partnermi dohodol, že ak sa odhlasujú predčasné voľby, budú v septembri. „Moje slovo má pre mňa cenu,“ hovoril.

Richard Sulík hovorí, že by zahlasoval za júnový termín, a s ním aj klub SaS. „Ale bol by som rád, keby sme to urobili na pôde bývalých koaličných partnerov, lebo robiť takéto dohody, kšefty so Smerom sa ukázalo, že to nikam nevedie,“ povedal.

Dodal, že má pochybnosti, či je možné skrátiť už skrátené volebné obdobie a či je teda možné zmeniť termín predčasných volieb. Cestou by tak podľa neho bolo, ak by prezidentka vymenovala úradnícku vládu.

„Prezidentka večer dala verejnú výzvu, že by chcela voľby v júni. Keď ich chce, cesta vedie cez úradnícku vládu, lebo vtedy bude aj OĽaNO hlasovať za. A aj keby zmenili názor, my by sme vedeli voľby v júni podporiť,“ povedal.

Problém nie sú podľa neho ani návrhy Igora Matoviča, ako je 500 € za volebnú účasť či nižšie platy poslancov.

„Jeden šašo tu prináša jeden smiešny návrh za druhým. Kde vznikla aká škoda? Myslíte si, že sa tu nájde 76 poslancov, ktorí odsúhlasia hentie hlúposti? Predvádza sa, lebo sa predvádza celý život,“ povedal Sulík.

Video: Igor Matovič: Nebudem navádzať prezidentku na úradnícku vládu.

Video: Richard Sulík: Už je dohoda na septembrovom termíne predčasných volieb, neplašme sa. Nevyzývam prezidentku na úradnícku vládu, len konštatujem, kadiaľ vedie cesta k skorším voľbám.

Osobitná daň z rúry, ktorú mal platiť Eustream, nebude. Poslanci vyhoveli námietke prezidentky a z novely zákona od poslanca OĽaNO Milana Vetráka tento bod vypustili. Navrhovateľ si od nej sľuboval viac než 100 miliónov eur ročne.

Návrh okrem prezidentky kritizoval aj minister hospodárstva Karel Hirman. Pološtátny Eustream, ktorý manažérsky ovláda EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča, upozorňoval, že preprava ruského plynu cez Slovensko v poslednom roku počas ruskej vojny na Ukrajine výrazne klesla.

Eustream mal podľa návrhu platiť 6000 eur za každý kilometer plynovodu.

Vypustenie dane pre Eustream podporili okrem iných poslanci OĽaNO, Smeru a Sme rodiny, za hlasoval aj Vetrák. SaS sa zdržala.

Koncesionárske poplatky sa od júla tohto roka zrušia. Parlament definitívne schválil novelu zákona o dani z osobitnej stavby, ktorú pôvodne vetovala prezidentka. Jej výhrady sa však netýkali koncesií. Za novelu hlasovalo 81 zo 132 prítomných poslancov.

Výška poplatku pre fyzické osoby je 4,64 eura za každý kalendárny mesiac.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov bolo podmienkou strany SaS pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. RTVS sa má financovať prostredníctvom príspevku zo štátneho rozpočtu vo výške 42 miliónov. Jeho výška sa má každý rok valorizovať. V roku 2024 by mala RTVS dostať namiesto koncesií 83 miliónov eur a ďalšie desiatky miliónov eur dostane na základe zmluvy so štátom.

Boris Kollár upozornil v pléne svojho niekdajšieho kolegu zo Sme rodina Martina Borguľu, že prišiel nedôstojne oblečený. „V texaskách a teniskách sa do Národnej rady nechodí,“ povedal Kollár. „Nabudúce sa adekvátne ustrojte.“

Predseda parlamentu mu hovoril, že má ísť príkladom školákom z Kozároviec, ktorí sledujú rokovanie parlamentu na balkóne.

Poslanci prelomili veto prezidentky a schválili novelu, ktorá má obmedziť pripomienky pri posudzovaní vplyvov projektov na životné prostredie. Viacerí koaliční poslanci sa netajili tým, že návrh smeruje proti aktivitám občianskeho združenia Marcela Slávika.

Novela obmedzuje vyjadrovanie verejnosti ku kolaudácii objektu, ak pri výstavbe nedošlo k zmenám. Znemožňuje vznášať znovu tie isté pripomienky v rôznych fázach povoľovania.

Prezidentka žiadala, aby poslanci zákon odmietli ako celok. Za novelu hlasovalo OĽaNO, Sme rodina aj Smer. Poslanci SaS sa zväčša zdržali.

Účinnosť novely sa posúva na apríl.

Dva rôzne pohľady na novelu:

O zvýšení odvodu regulovaným firmám a jeho rozšírení na banky budú poslanci hlasovať až na marcovej schôdzi. Dohodli sa na tom poslanecké kluby OĽaNO, SaS a Sme rodina, ohlásil to Boris Kollár. Tento odvod má zaplatiť opätovné zavedenie obedov zadarmo.

V pléne nezazneli proti odsunutiu námietky, preto sa bod presunul bez hlasovania.

Poslanec OĽaNO György Gyimesi nepovažuje za dobrý nápad, aby bola úradnícka vláda. „Ten chaos po menovaní úradníckej vlády by bol oveľa väčší, než je teraz. On totiž chaos nie je vo vláde, ale v parlamente. Menovaním úradníckej vlády by sa nič nezmenilo,“ vyhlásil Gyimesi, ktorý je blízkym spojencom Igora Matoviča.

Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal na 11. hodinu grémium. Od 11.00 h sa malo hlasovať o všetkých bodoch riadnej schôdze, ktoré sa dovtedy stihli prerokovať, potom sa malo opäť hlasovať o otvorení mimoriadnej schôdze k zmene termínu volieb zo septembra na jún.

Vladimíra Marcinková z SaS vníma ako nešťastné štvrtkové vyhlásenie prezidentky požadujúce skoršie voľby pre legislatívnu smršť v parlamente. „Spustilo vlnu prehadzovania si loptičky medzi jednotlivými lídrami strán a neprispieva to k atmosfére v spoločnosti,“ povedala poslankyňa.

Prezidentka podľa nej súhlasila s dohodou na septembrovom termíne, a ak chce skorší termín, mala by iniciovať rokovania na skoršom dátume.

„Žiaľ, budeme tejto mediálnej bubline Igora Matoviča čeliť bez ohľadu na časový priestor. Robil to v opozícii, koalícii, robí to stále. Jeho nápadom sa nevyhneme,“ hovorí Marcinková s tým, že Matovičove nápady s 500-eurovou odmenou za účasť vo voľbách či zníženie poslaneckých platov vraj nemajú šancu prejsť.

Stanovisko SaS, aby prezidentka vymenovala úradnícku vládu a tak sa dosiahol júnový termín volieb, Marcinková podporuje. Zároveň uviedla, že má pochybnosti, či je ešte ústavne možné meniť schválený termín volieb 30. septembra na iný.

Poslanec Kristián Čekovský, ktorý bol donedávna v klube OĽaNO a teraz je lídrom demokratickej platformy združenej okolo Jána Budaja, povedal, že osobne nemá problém, aby bola úradnícka vláda.

Gábor Grendel z OĽaNO vraví, že kto chce júnový termín volieb, mal by iniciovať rokovanie a dosiahnuť dohodu. „Nie úplne rozumiem týmto mediálnym odkazom, kto by čo mal a kto by čo nemal robiť. Prospešnejšie by bolo najprv sa dohodnúť a potom to oznámiť verejnosti,“ uviedol podpredseda parlamentu.

Voliči tieto mediálne odkazy podľa Grendela nechápu.

Čo by malo podľa OĽaNO teraz nasledovať? Grendel hovorí, že nevie o tom, že by hnutie išlo niečo iniciovať.

Ak by došlo k tomu, že bude úradnícka vláda, Grendel sa až potom vyjadrí, či podporí júnový termín.

Vo štvrtok hovoril, že s 24. júnom nemá problém.

Poslanec SaS Juraj Krúpa je spokojný s tým, ako chce SaS cez úradnícku vládu pristúpiť k júnovému termínu volieb. Tvrdí, že ak chce skorší termín Zuzana Čaputová, je na ťahu aj vzhľadom na to, že Igor Matovič vo štvrtok povedal, že OĽaNO dá hlasy za júnový termín v prípade úradníckej vlády.

„Pokiaľ by to bol aj prostriedok, ako vytočiť Igora Matoviča tak, aby on sám si zahlasoval za predčasne voľby, my tomu môžeme len zatlieskať, povedal Krúpa.

Podľa neho je v SaS preferovanou možnosťou, nech vláda odborníkov dotiahne krajinu do volieb a prezidentka má pod dohľadom jej rozhodovaciu kompetenciu.

Krúpa verí, že voliči SaS tento postoj strany pochopia. Vo štvrtok bol prvý z klubu SaS, ktorý otvorene povedal, že je za júnové voľby a nie za pôvodný septembrový termín.

Richard Sulík vyhlásil, že skorší júnový termín volieb je „v rukách prezidentky“. „Stačí, ak vymenuje úradnícku vládu, a prakticky celý parlament vrátane SaS odsúhlasí predčasné voľby na jún,“ uviedol v stanovisku predseda SaS.

„Súhlasili sme s kompromisným riešením, ktorým bola dohoda na septembrovom termíne volieb. S tým súhlasila aj pani prezidentka. Opakovane sme vraveli, že budeme súhlasiť aj s júnovým termínom, ak príde k dohode bývalých koaličných partnerov. Dokonca sme k tomu zorganizovali aj stretnutie, na ktoré neprišiel nikto zo zástupcov OĽaNO či Za ľudí,“ povedal Sulík.

„Vyjadrenie Igora Matoviča, že budú súhlasiť s júnovým termínom, ak prezidentka vymenuje úradnícku vládu, však celú situáciu mení. Riešenie má teda v rukách pani prezidentka. Stačí, ak vymenuje úradnícku vládu a prakticky celý parlament vrátane SaS odsúhlasí predčasné voľby na jún,“ dodal.

Matovič vo štvrtok povedal, že pokiaľ by Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu, poslanci OĽaNO by hlasovali za čo najskoršie predčasné voľby.

Sme rodina má v parlamente novelu, ktorá nenápadne okresáva špeciálnu prokuratúru a špecializovaný súd. Zmena má platiť od mája. Návrh zaskočil OĽaNO, minister spravodlivosti Viliam Karas ho odporúča stiahnuť. Strana Borisa Kollára to ešte neurobila, hlasovať by sa o nej mohlo dnes.

Parlament dnes bude po 11. hodine opäť hlasovať o otvorení mimoriadnej schôdze k zmene termínu volieb zo septembra na jún. Ešte predtým bude hlasovať o všetkých bodoch riadnej schôdze, ktoré sa dovtedy stihnú prerokovať.

Štvrtkové udalosti:

 • prezidentka Čaputová vyzvala politikov na zastavenie chaosu alebo schválenie skoršieho termínu predčasných volieb
 • pri zmene termínu volieb je kľúčový postoj SaS a OĽaNO, ktoré aj po výzve odmietli meniť predchádzajúce rozhodnutia
 • poslanci včera ani na dvakrát neotvorili mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom k zmene termínu volieb na jún
 • Sulík je stále za september a vraví, že sa aspoň ukáže, aký je Matovič: „… aby národ pochopil“, že si nemá voliť „šašov“
 • v klube SaS však nemajú jednotný názor, za skoršie voľby je určite poslanec Krúpa, zmenu termínu pripúšťal aj Dostál
 • nakoniec aj predseda SaS pripustil, že ak bývalá koalícia začne znova rokovať o skoršom termíne, budú rokovať aj oni
 • prezidentka sama priamo termín volieb ovplyvniť nemôže, no situáciu by mohlo zmeniť, keby vymenovala úradnícku vládu
 • teoreticky by to mohlo prinútiť OĽaNO i SaS, aby hlasovali za voľby v júni, no v praxi nie je jasné, ako by sa zachovali
 • prezidentka však jasne povedala, že riešením chaosu nie je úradnícka vláda, na ktorej vymenovanie ju vyzvali Hlas a Smer

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza MužíkVčera 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov)Včera 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme