Heger aj ministri Naď, Budaj, Hirman a Káčer po založení Demokratov zostanú na svojich postoch vo vláde

Eduard Heger so svojimi po ohlásení strany Demokrati. Foto N - Vladimír Šimíček
Eduard Heger so svojimi po ohlásení strany Demokrati. Foto N - Vladimír Šimíček

Shooty: Každodennosť

Premiér Heger má novú stranu so siedmimi vládnymi postami, čo je najviac zo všetkých strán, a nemá pritom za sebou žiadnu z koaličných strán, ktoré prešli voľbami. Lídri koalície napriek tomu nespochybňujú jeho právo byť predsedom vlády.

Eduard Heger so svojimi po ohlásení strany Demokrati. Foto N - Vladimír Šimíček

Eduard Heger ďalej komunikuje s Luciou Ďuriš Nicholsonovou a jej stranou Jablko. Tvrdí, že rokuje aj s KDH, ktoré dnes Hegerovu stranu označilo za „OĽaNO 2“ a predvolebné spojenie odmietlo.

K rozhodnutiu Mikuláša Dzurindu a jeho ľudí zbierať podpisy na registráciu strany Modrí premiér povedal, že mu „tento krok nedáva zmysel“. S Dzurindom však „mieni pokračovať v diskusii“.

Heger diskutoval aj so stranou Aliancia, v prípade tejto strany však povedal, že je „otázkou“ najmä časť strany, ktorá vystupuje proorbánovsky.

Premiér vysvetlil, že dlhšie – teda vyše mesiaca – nehovoril ani s Robertom Mistríkom, ktorý o záujme byť pri spájaní pravého stredu hovoril nedávno. (aktuality)

Eduard Heger znovu vylúčil, že by projekt strany Demokrati bol nápadom Igora Matoviča, ako sa predseda OĽaNO tvári. Na otázku, či Matovič klame, premiér neodpovedal. „Nechcem hodnotiť, či niekto klame alebo nie. S tou myšlienkou som prišiel ja, ja som pracoval na tejto vízii,“ povedal.

Heger očakáva, že v najbližších dňoch bude čeliť narážkam z rôznych strán. „Sme konkurenciou a partneri sa budú prirodzene brániť,“ povedal poverený premiér.

Matovič v pondelok v Rádiu Slovensko povedal: „Ja som s tou ideou prišiel, ja som s tou ideou oslovil Eda Hegera s tým, že treba zabojovať. Keby to dokázal urobiť a pospájať tieto menšie strany, aby neprepadli vo voľbách, aby sa mafia nevrátila k moci, a bude realizovať plán, s ktorým som ho oslovil, tak by som mu mal pomáhať.“ (aktuality)

Strany Šanca a Zmena zdola budú rozhodovať o zlúčení s Demokratmi. Ich lídri František Oľha a Ján Budaj budú členmi predsedníctva novej strany. V relácii Na rovinu portálu Aktuality.sk to povedal premiér a predseda novej strany Eduard Heger.

Do strany zatiaľ nevstúpila desiatka poslancov z takzvanej Občiansko-demokratickej platformy, no v strane budú vítaní.

„Ale tieto procedúry ešte neprešli, budú nasledovať,“ vysvetlil Heger. (aktuality)

Nevidíme dôvod zapájať sa do OĽaNO 2, reagoval predseda KDH Milan Majerský na ohlásenie novej strany Demokrati. „Eduard Heger predčasom dostal od KDH ponuku miesta na našej kandidátke, lebo sme si mysleli, že patrí do nášho konzervatívneho hodnotového sveta. Ukázalo sa, že nie,“ povedal Majerský.

„Poučení z minulosti konštatujeme, že mačkopsy nefungujú. Potvrdilo to OĽaNO a nevidíme dôvod zapájať sa do OĽaNO 2.“

Eduard Heger sa po tlačovej konferencii novej strany Demokrati jasnejšie vymedzil voči výrokom Igora Matoviča, že za jeho odchodom a novým politickým projektom je nápad predsedu OĽaNO, ako zabrániť prepadu hlasov. „Nič nevymyslel,“ povedal Heger.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger uskutočnil podľa strany Hlas podvod na voličoch. Strana vyzvala Hegera, aby po odchode z OĽaNO vytvoril podmienky na menovanie úradníckej vlády a čo najskorší termín predčasných volieb. Hovorí o možnom júlovom termíne.

„Oddnes má krízou zmietané Slovensko na čele štátu odvolaného premiéra bez politickej príslušnosti a podpory v parlamente, ktorá by odzrkadľovala výsledky parlamentných volieb. A ktorý má ešte navyše v kompetencii dva rezorty, ktoré sa zásadne týkajú života ľudí,“ vyhlásil Hlas.

Strana označila Hegera za stelesnenie zlyhania a temnej minulosti amatérskej garnitúry. (tasr)

Robert Fico po ohlásení strany Demokrati vyhlásil, že je to subjekt na objednávku Igora Matoviča. Na tlačovej besede Smeru sa pýtal, či prezidentka mieni mlčať. Za neprijateľné označil, aby ministrami ostali ľudia zo strany, ktorá neprešla voľbami.

Líder OĽaNO podľa predsedu Smeru vyslal Hegera „na misiu do iného rybníka“, od čoho si sľubuje, že naberie určité percentá a budú môcť v budúcnosti vytvoriť koalíciu.

Smer bez dôkazov obvinil stranu Demokratov, že dostala „požehnanie na americkej ambasáde v Bratislave“.

K Demokratom sa pridali okrem Hegera ministri Jaroslav Naď, Karel Hirman, Rastilslav Kačer a Ján Budaj.

Ministrovi životného prostredia Budajovi Fico opäť vyčítal, že bol za socializmu istý čas registrovaný ako spolupracovník Štátnej bezpečnosti. Fico vravel o Budajovi, že eštebák nemá čo hovoriť o demokracii.

Sám Fico pritom býva v byte u poslanca Smeru Dušana Muňka, ktorý bol agentom ŠtB.

Od prezidentky Fico očakáva, že by mala podniknúť kroky, aby boli predčasné voľby najneskôr 1. júla a nie 30. septembra. Hegera kritizuje, že sa zaoberá samým sebou a neostáva mu čas na vládnutie.

Demokrati stále rokujú aj s ODS Pavla Macka a aj s Alianciou. „Tie diskusie budú prebiehať,“ povedal Eduard Heger. S Mikulášom Dzurindom sa vraj nerozišiel. „Nie je to passé.“

Andrea Cocherová, ktorá bola na tlačovej konferencii novej Hegerovej strany Demokrati, je zároveň podpredsedníčkou mediálneho regulátora – Rady pre mediálne služby. Rada v tejto chvíli nemá informáciu, či už Cocherová doručila predsedovi parlamentu oznámenie o vzdaní sa funkcie.

Podľa zákona nesmie člen rady vykonávať funkciu v politickej strane alebo v politickom hnutí, vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech.

Cocherovej funkčné obdobie v rade sa malo pôvodne skončiť až v januári 2027.

Eduard Heger nepriamo vylúčil tvrdenie Igora Matoviča, že za myšlienkou ich rozchodu stojí predseda OĽaNO. „Toto je vízia, ktorú mám ja, ale ktorú nemám len ja, ale aj ľudia za mnou,“ povedal. Na otázku, prečo sa k Demokratom nepripojil Juraj Šeliga, reagoval, že rokovania ešte prebiehajú.

Premiér Eduard Heger vylúčil, že by sa Demokrati spojili s OĽaNO, vravel však, že rokujú s viacerými ďalšími stranami o možnej spolupráci v rámci tohto projektu. „Určite nehovoríme o žiadnom spájaní s hnutím OĽaNO.“

Eduard Heger nechce reagovať na novinársku otázku, v čom je problém v OĽaNO, ktoré v pondelok opustil. „Táto tlačová konferencia je venovaná našej vízii,“ vravel s tým, že nebude komentovať ani žiadnu inú stranu.

Členovia vlády Eduard Heger, Jaroslav Naď, Rastislav Káčer, Ján Budaj aj Karel Hirman zostávajú na svojich postoch. Premiér o tom rokoval so všetkými koaličnými partnermi a o odchode z OĽaNO informoval Igora Matoviča.

Zmena zdola podporuje stranu Demokrati, povedal jej predseda Ján Budaj. „Potrebujeme pomoc demokratov medzi voličmi,“ vravel. O prípadnom zlúčení oboch strán nehovoril. K Hegerovmu projektu sa prihlásil aj predseda Šance František Oľha.

Doména demokrati.sk je od roku 2017 obsadená, zaregistrovanú ju má firma Ivana Štefunka – jedného zo zakladateľov Progresívneho Slovenska. Strana Eduarda Hegera už používa doménu smedemokrati.sk.

Súhrn: Eduard Heger predstavil novú stranu Demokrati, ktorú povedie. Podpredsedami sú Jaroslav Naď, Andrea Letanovská, Andrea Cocherová a Miroslav Kollár:

  • v predsedníctve budú Kristián Čekovský, Peter Markovič, Pavel Nechala, Vladimír Bilčík, Rastislav Káčer a Karel Hirman, Ján Budaj či František Oľha (Šanca)
  • ministri Naď, Káčer, Hirman aj Budaj zostanú vo vláde
  • Demokrati rokujú s viacerými stranami, spojenie s OĽaNO vylučujú
  • Šanca (Oľha) a Zmena zdola (Budaj) budú rozhodovať o zlúčení
  • Heger vylúčil, že by jeho strana bola nápadom Matoviča, ktorý to tak prezentuje

Eduard Heger predstavuje päť pilierov svojej strany. Sú nimi zdravé Slovensko, vzdelané Slovensko, bezpečné a sebavedomé Slovensko, silné regióny a občianska spoločnosť a starostlivosť o najzraniteľnejších.

Na tlačovej konferencii Hegerovej novej strany Demokrati sa zúčastnili štyria ministri jeho súčasnej vlády: minister obrany Jaroslav Naď, minister hospodárstva Karel Hirman, minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a minister životného prostredia Ján Budaj.

Prítomní boli aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrej Stančík a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Do strany vstupuje aj bývalá šéfka komunikácie Orangeu Andrea Cocherová či doterajší členovia Spolu, bývalá poslankyňa Andrea Letanovská a právnik Pavel Nechala.

Foto N - Vladimír Šimíček

Eduard Heger predstavuje novú stranu Demokrati. Za najvyššie hodnoty označil demokraciu, slobodu spravodlivosť, mier, toleranciu, spoluprácu, ale aj politiku založenú na slušnosti, odbornosti a dialógu.

Hovorí o reformách, ale aj pomoci Ukrajine a proeurópskej a proatlantickej spolupráci.

Názov novej strany Eduarda Hegera bude Demokrati. Strana už má vizuál a logo, pod ktorým sa premiér s Miroslavom Kollárom predstavia na tlačovej konferencii o 12.00 h.

Foto - N

Nové na Dennikn.sk

20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident