Začala sa schôdza Národnej rady s rekordnými 244 bodmi

Miro Kern

Foto - TASR
Foto - TASR
  • schôdza potrvá do 19. mája
  • mimoriadnu schôdzu Smeru k cenám potravín sa otvoriť nepodarilo, ďalší pokus bude v stredu

O zmenách stavebnej legislatívy sa dnes nehlasovalo, poslanci nestihli dokončiť rozpravu ani o prvom z návrhov. Rozsiahle zmeny navrhli poslanci Sme rodina, kritizovalo ich združenie Via Iuris. Hlasovanie bude zrejme najskôr na budúci týždeň.

Nie je zatiaľ jasné, kedy sa k hlasovaniu poslanci dostanú, v rozprave by však mali pokračovať v piatok. Na májovej schôdzi však poslanci plánovali hlasovania len v utorok až štvrtok o 11.00 a 17.00 h.

Ak rozhodnutie nezmenia, najskôr sa k hlasovaniu o novelách dostanú na budúci týždeň. 

Najväčšia reforma v stavebnom práve od 70. rokov je mimoriadne nekvalitná, tvrdí Via Iuris. Mimovládka upozorňuje, že v zákonoch sú gramatické chyby, nezmyselné vety, sú nejednoznačne napísané a úradníci nebudú vedieť, čo majú vlastne robiť. Právnička Eva Kováčechová očakáva, že v nasledujúcich rokoch pri stavebných konaniach nastane obrovský zmätok.

Parlament posunul do druhého čítania zákon, ktorý prevádza Rainerovu chatu vo Vysokých Tatrách chatárovi Petrovi Petrasovi ml. Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za 84.

Štátnu útulňu má dnes Správa Tatranského národného parku. Peter Petras mladší ju má v prenájme za 1500 eur ročne do decembra 2024. Jeho otec chatu zrekonštruoval, podľa predkladateľa zákona Jaroslava Karahutu majú mať preto Petrasovci istotu, že ju môžu ďalej prevádzkovať.

Parlament neschválil novelu o druhom pilieri, ktorá mala zaviesť daňové zvýhodnenie dobrovoľných príspevkov, možnosť vybrať ich aj pred dôchodkom a odstrániť možnosť zdaniť jednorazový výber úspor. Za hlasovalo 66 poslancov, 66 vrátane SaS sa zdržalo a dvaja nehlasovali.

V parlamente je na prebiehajúcej schôdzi aj kľúčový zákon potrebný na projekt Európskeho hlavného mesta kultúry v Trenčíne. „Aby sme projekt stihli uskutočniť, potrebujeme na to právny systém, ktorý to umožní,“ hovorí riaditeľka projektu Trenčín 2026 Lucia Dubačová.

Návrh zákona o Európskom hlavnom meste kultúry upravuje právne vzťahy riadiaceho tímu aj systém financovania.

„Jeho cieľom je nastaviť financovanie transparentne, funkčne, zmysluplne a tak, aby sa projekt stihol zrealizovať do roku 2026, keď sa naň budú upierať oči celej Európy,“ hovorí Dubačová. Hlasovanie o návrhu zákona je jedným z rekordných 244 bodov májovej schôdze.

Znenie zákona nie je podľa Dubačovej slovenský ani európsky unikát a aj iné krajiny počas realizácie projektu EHMK museli urobiť legislatívne úpravy.

Projekt mesta Trenčín získal titul EHMK v súťaži vyhodnotenej medzinárodnou komisiou na konci roka 2021. Nielen mestu, ale aj širokému okoliu môže priniesť investície vo výške 100 miliónov eur.

Kultúrne organizácie žiadajú poslancov, aby na májovej schôdzi zahlasovali za návrh zníženia DPH. Slovenská hudobná únia, Asociácia hudobných klubov a osem ďalších napísalo otvorený list. (mojamuzika)

Minister Ján Budaj v rozprave skritizoval stavebnú reformu od Sme rodina. „Obce už nie sú dotknutým orgánom, ruší sa záväznosť podkladov pamiatkovej starostlivosti a životného prostredia v procese územného plánovania,“ reagoval na balík 68 noviel, ktoré predložil ako poslanecký návrh Jaroslav Karahuta.

Budaj ďalej hovorí, že skokové zvýšenie stavebných poplatkov navýši cenu diaľnic. Dopravné stavby budú musieť odviesť 0,11 % z ceny investície, teda napríklad za úsek Hubová – Ivachnová, ktorý stojí 314 miliónov, by bol poplatok 340-tisíc eur.

Peniaze navyše nebudú príjmom štátneho rozpočtu ako doteraz, ale všetky získa nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu na prevádzku informačného systému Urbion.

„Tento systém má stáť do jednej miliardy eur, pritom nie je vôbec jasné, komu bude patriť a kto bude mať právo nakladať s komplexnými informáciami o Slovenskej republike – o infraštruktúre, elektrine, plyne,“ hovorí Budaj.

Reformu pripravil vicepremiér Štefan Holý. Varuje pred ňou aj Via Iuris a vyzýva poslancov na jej zastavenie.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že novela trestného poriadku od Tomáša Tarabu pochádza od obhajcov niektorých obvinených a jednou z hlavných ambícií je oslabiť ju. Návrh posilňuje právomoci generálneho prokurátora v prípade sporného paragrafu 363.

Špeciálna prokuratúra uviedla, že rešpektuje legislatívnu iniciatívu všetkých poslancov, ale takéto zmeny by sa mali diať po serióznej a odbornej diskusii. V poslednom období podľa nej prichádza k aktivite, ktorá nezjednodušuje a nezefektívňuje prácu orgánov činných v trestnom konaní.

„Nemožno ponechať bokom ani ten fakt, že predmetná novela ignoruje aktuálnu rozhodovaciu činnosť Najvyššieho súdu a Ústavného súdu, ktoré zaujali jasný právny názor k problematike skončenia prípravného konania bez vybavenia návrhu podľa paragrafu 363. Napriek tomuto faktu predkladaná novela má ambíciu považovať takéto konanie až za trestný čin,“ uviedla špeciálna prokuratúra s tým, že úspešnosť obžalôb jej prokurátorov bola v minulom roku na úrovni 94 %.

Parlament bude až budúci týždeň v stredu hlasovať o zavedení inštitútu takzvaného dôverníka, ktorý má zlepšiť podmienky pre nezosobášené páry aj pre páry rovnakého pohlavia. Poslanci si to odsúhlasili na základe procedurálneho návrhu Milana Vetráka z OĽaNO.

Podľa poslanca Vetráka si po dnešnej rozprave chcú viacerí poslanci ujasniť, ako budú za návrh z dielne ministerstva spravodlivosti hlasovať.

Parlament posunul do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktoré predložilo ministerstvo spravodlivosti. Za návrh hlasovalo 127 poslancov, proti bolo 13, zdržali sa traja.

Novela Trestného zákona, ktorú do parlamentu priniesol minister Karas, prináša nižšie tresty pre konzumentov drog, reaguje na sústavné prípady vodičov pod vplyvom alkoholu, ale takisto znižuje sadzby pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite.

V druhom čítaní môžu poslanci predkladať pozmeňujúce návrhy – jeden navrhuje exministerka Mária Kolíková (SaS), ktorá navrhne, aby sudcovia mohli a mali prehodnotiť už aj rozhodnuté prípady drogovej trestnej činnosti súvisiacej s marihuanou podľa nových trestných sadzieb.

Poslanci schválili vládnu novelu, podľa ktorej bude možné prevážať skaziteľné potraviny v špecializovaných autách. Osvedčenia budú vydávať technické služby overovania, čo budú podnikatelia, ktorým ministerstvo dopravy dá poverenie.

Zákon bude účinný od júla. Za hlasovalo 95 poslancov vrátane klubov OĽaNO, Sme rodina a SaS. Smer sa zdržal.

Poslanci neschválili návrh zákona, ktorý by dodávateľom energií prikazoval mať pred zimou zásoby plynu. Objem uskladneného plynu tak zostane na dobrovoľnom základe. Povinné zásoby presadzovala SaS, minister hospodárstva Karel Hirman bol proti.

Niektorí dodávatelia ako SPP a ZSE už majú na nasledujúcu zimu viac ako polovicu zásob pre svojich zákazníkov uskladnenú.

Parlament záverečné hlasovanie o novele viackrát posúval a nakoniec nedokázal opraviť navrhovanú účinnosť novely. Ak by ju schválil dnes, platila by od 1. mája, teda retroaktívne, čo nie je možné.

Poslanci odsúhlasili zvýšenie príspevku štátu na rekondičné pobyty seniorov. Dnes štát prispieva seniorom 50 eur na pobyt, po novom im bude patriť 100 eur. Návrh predkladal Hlas, podporilo ho 137 poslancov.

Novela začne platiť 1. júla. Maximálna ročná suma dotácie vzrastie na takmer 1,4 milióna eur z doterajších necelých 700-tisíc eur. Zmena sa týka poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Penzisti nemôžu mať príjem zo zamestnania, z podnikania ani z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Peter Pellegrini tvrdí, že mu zrejme zlyhalo technické zariadenie, keď sa hlasovalo o mimoriadnej schôdzi k zdražovaniu potravín, a on sa neprezentoval. Schôdza sa nakoniec nezačala. Pellegrini vyčíta Smeru, že schôdzu iniciovali bez nich, napriek tomu ju poslanci Hlasu podporili.

„Smer si z toho urobil čisto sólo akciu, hoc predtým roztvára ruky, všetkých pozýva k veľkej spolupráci, k veľkému zjednoteniu a neviem akým ďalším hókusom-pókusom, ale keď príde na lámanie chleba, hoc sme verejne povedali, že sme pripravení takúto schôdzu podpísať,” povedal Pellegrini.

Počas tlačovej besedy museli Pellegriniho spolustraníci upozorniť, že sa pomýlil, keď hovoril slová, ako si to „Hlas upatlal sám“ v súvislosti s mimoriadnou schôdzou. „Smer, pardon,“ opravil sa vzápätí.

Parlament sa na tretí pokus pokúsi otvoriť mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom a tarabovcami v stredu o 9. hodine.

Opozícii sa nepodarilo vyradiť z programu schôdze návrh Igora Matoviča na 500-eurový príspevok za účasť vo voľbách. Smer namietal, že ho podal napriek tomu, že to mohol urobiť až o pol roka. Podľa ústavnoprávneho výboru je to v poriadku.

Matovič chcel opäť na schôdzu zaradiť návrh na zníženie platov ústavných činiteľov. Nedodržal však lehotu, takže ho na schôdzu nezaradili.

Národná rada začala rokovať na riadnej májovej schôdzi s rekordnými 244 bodmi. V rokovacej sále bolo 128 poslancov. Konzervatívnym poslancom okolo Richarda Vašečku (OĽaNO) sa nepodarilo presunúť návrh na zákaz nedeľného predaja na skorší termín. V programe je až na 228. mieste a momentálne nemá veľkú šancu prejsť.

Foto - TASR

Parlament ani na druhýkrát neotvoril mimoriadnu schôdzu Smeru k potravinám. Tretí pokus bude zajtra ráno.

Poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta chce previesť štátnu Rainerovu útulňu na chatára Petra Petrasa. „Je to odmena srdciarovi, ktorý tam prežil celý život,“ tvrdí. Mária Šofranko (OĽaNO) zasa navrhla, aby štát posielal mestu Vysoké Tatry každoročne 850-tisíc eur na rozvoj cestovného ruchu.

Parlament nebol na začiatku mimoriadnej schôdze Smeru o cenách potravín uznášaniaschopný, prezentovalo sa len 73 poslancov. Ďalší pokus o otvorenie schôdze bude o pol hodiny.

Foto - TASR

KDH hovorí, že poslanecké návrhy na májovej schôdzi by si v prípade presadenia vyžadovali miliardu eur. Veľký počet noviel kritizuje ako „nebezpečný predvolebný populizmus, ktorý ohrozuje budúce generácie“.

Na programe májovej schôdze je vrátane vládnych návrhov celkovo takmer 250 bodov, bežne ich býva menej než sto.

Parlamentná schôdza by sa mala skončiť 19. mája a nemala by trvať dlhšie. Dohodlo sa na tom poslanecké grémium. Platí aj to, že v prvej polovici programu budú body, ktoré majú šancu prejsť. Národná rada by mala schváliť aj návrhy súvisiace s plánom obnovy.

V piatky by sa podľa rozhodnutia vedenia parlamentu nemalo rokovať do 14.00 ako obvykle, ale až do 16.00 s tým, že v tento deň by sa nemalo hlasovať.

SaS chce v parlamente presadzovať uznesenie proti zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. EÚ už opatrenie odhlasovala po tom, čo ho podporilo aj Nemecko, ktoré si na poslednú chvíľu presadzovalo výnimky.

Vláda by bola podľa Mariána Viskupiča zo SaS zaviazaná hlasovať proti každému návrhu v EÚ, ktorý by znevýhodnil a predražoval využívanie spaľovacích motorov, ak nie je jednoznačne zrejmé, že sú v prospech vyššieho cieľa, akým je predovšetkým zdravé životné prostredie.

Ďalej by uznesenie zaväzovalo vládu, aby hľadala podporu proti zákazu. Návrh zatiaľ nie je v programe májovej schôdze.

Sme rodina bude hlasovať za program mimoriadnej schôdze k vysokým cenám, ktorú nechal zvolať Smer. Podľa predsedu klubu Petra Pčolinského však niektoré návrhy k nej nepodporia.

Peter Kremský z OĽaNO navrhol limitovať platby v hotovosti na dražbách. Ak by novela prešla, formálne by platili limity 15-tisíc eur pre bežných ľudí a päťtisíc pre podnikateľov. Tieto hranice sú však pozastavené pre mimoriadnu situáciu.

Poslanci viackrát diskutovali o tom, ako limity upraviť. Sme rodina presadzuje ústavné právo platiť v hotovosti, ministerstvo financií sa, naopak, neúspešne snažilo uvedené hranice opäť zaviesť do praxe.

Kremského novela by bola v prípade schválenia účinná od augusta. Ak by však poslanci nezmenili zákon o obmedzení platieb v hotovosti alebo by sa nezrušila mimoriadna situácia pre vojnu na Ukrajine, limity by boli ďalej pozastavené.

Prvé čítanie o novele je jedným z viac ako 240 bodov májovej schôdze parlamentu. Kremský svoj návrh odôvodňuje tým, že platby v hotovosti sa môžu zneužívať na pranie špinavých peňazí. (e, tasr)

Skupina nezaradených poslancov strany Demokrati nepodporí mimoriadnu schôdzu o cenách potravín, ktorú inicioval Smer. Juraj Šeliga tvrdí, že ide o predvolebnú kampaň a že návrhy, o ktorých chce Smer rokovať, nič neriešia.

Skupina poslancov avizuje, že sa bude koordinovať aj pri hlasovaní na riadnej schôdzi. (tasr)

Dnes od 13.00 bude rokovať parlament. Začne mimoriadnou schôdzou k cenám potravín, ktorú dal zvolať Smer, a pokračovať má riadnou schôdzou, ktorá má až 244 bodov. Národná rada by mala rokovať do 19. mája, schôdza by sa však ešte mohla predĺžiť.

Ako dlho bude trvať mimoriadna schôdza k potravinám, nie je jasné, je však možné, že koaličné strany spolu s SaS nebudú hlasovať za schválenie jej programu, takže by sa mohla skončiť po niekoľkých minútach.

Nasledovať bude riadna schôdza s rekordným počtom bodov. Mnohé z nich sú návrhy nezaradených a opozičných poslancov bez šance na úspech a nie je vylúčené, že časť z nich parlament preradí na júnovú schôdzu.

Eduard Kočiš z Republiky nedávno predložil do parlamentu návrh, aby obce zverejňovali okrskové zápisnice a štatistický úrad okresné zápisnice z volieb. Tvrdí, že sa tým predíde prípadným chybám pri zadávaní údajov do počítača. V skutočnosti sa zápisnice vytvárajú tak, že sa vyplní formulár v počítači a ten sa vytlačí. K žiadnemu prepisovaniu nedochádza.

Viacero odborníkov a inštitúcií sa zastalo Útvaru hodnoty za peniaze pri posudzovaní diaľnic a žiadajú zachovať súčasný zákon. Parlament bude onedlho hlasovať o prelomení veta prezidentky pri novele, ktorá má urýchliť výstavbu a oslabiť posudzovanie efektivity.

Novela sa týka šiestich úsekov, pri ktorých by sa hodnotenie útvaru posunulo na neskôr, keď už je menšia šanca projekt ovplyvniť. Patrí medzi ne úsek D1 Turany – Hubová, diaľnica na Kysuciach či viaceré rýchlostné cesty.

Za novelu prvýkrát hlasovalo až 137 poslancov, zdržali sa len dvaja – Ondrej Dostál (za SaS) a Tomáš Valášek (PS).

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza MužíkVčera 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov)Včera 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme