Karola III. korunovali za britského kráľa, arcibiskup z Canterbury mu na hlavu nasadil korunu svätého Eduarda

Denisa Ballová

Foto - TASR/AP
Foto - TASR/AP
  • naživo
  • Karola III. slávnostne korunovali, oficiálne sa kráľovnou stala aj Kamila
  • korunovácia sa konala vo Westminsterskom opátstve
  • anglických kráľov tu korunujú od roku 1066
  • Karol je v poradí štyridsiatym kráľom

Pre nepriaznivé počasie sa prelet lietadiel nad Buckinghamským palácom uskutočnil v menšom rozmere, ako bol plánovaný. Išlo len o vrtuľníky a akrobatické lietadlá kráľovského letectva známe ako Červené šípy. (guardian)

Kráľ Karol III. vystúpil na balkón Buckinghamského paláca a predstavuje sa ako korunovaná hlava štátu aj so svojou rodinou, ktorá mu má v jeho povinnostiach pomáhať. Na balkóne stojí s manželkou, kráľovnou Kamilou spolu s pážatami a dvornými dámami.

Bočnými vchodmi vstúpili princ William s manželkou princeznou Catherine s deťmi, vojvoda a vojvodkyňa z Edinburghu, princezná Anna.

Na balkóne nie je princ Andrew, brat panovníka, ani jeho syn, princ Harry.

Foto - TASR/AP

Karol III. vystúpil na západnú terasu Buckinghamského paláca, aby prijal pozdrav od vojakov. Vojaci zdravia panovníka, ktorý je vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Vojvoda zo Sussexu, princ Harry, po obrade nastúpil sám do auta. Nie je jasné, či zamieri späť do Buckinghamského paláca alebo rovno odíde na letisko a odtiaľ späť do USA. (bbc)

Britské ministerstvo obrany zverejnilo údaje o počtoch týkajúcich sa dňa korunovácie. Hrá na nich 19 vojenských kapiel, je tam prítomných 250 koní a 4000 príslušníkov ozbrojených síl.

Koč s panovníkom nasleduje na koni kráľovská princezná Anna, ktorá má špeciálnu úlohu takzvanej strážkyne zlatej tyče, čo je vojenský post strážkyne panovníka. Preto je vo vojenskej uniforme. Po koči nasleduje kočiar s princom Williamom a jeho rodinou.

Kráľ Karol III. sa pri východe z Westminsterského opátstva pozdravil so zástupcami iných, nekresťanských náboženstiev. Tí spoločne pozdravili kráľa ako svojho „suseda vo viere“. Takisto sa Karol III. pozdravil s generálnymi guvernérmi Commonwealthu. (bbc)

Panovníci sa vracajú do Buckinghamského paláca rovnakou cestou, akou prišli na korunováciu. Vezú sa však v inom koči. Ide o 260 rokov starý koč, ktorý sa používa pri každej korunovácii od čias Viliama IV. v roku 1831. (bbc)

Foto - TASR/AP

Kráľ Karol III. a kráľovná-manželka Kamila sa v Kaplnke sv. Eduarda prezliekli do štátnych rób. Kráľ odložil korunu sv. Eduarda a na hlave má imperiálnu korunu. Vyrobili ju v roku 1937 a panovník ju používa pri otvorení zasadnutia parlamentu. (bbc)

Kráľ Karol III. a kráľovná-manželka Kamila odložili svoje koruny v Kaplnke sv. Eduarda. Nasleduje eucharistia, ktorú bude prijímať len kráľ Karol III. a kráľovná-manželka Kamila.

Po kráľovi Karolovi III. korunovali kráľovnú-manželku Kamilu. Išlo o jednoduchší obrad, pretože panovníčka neskladala prísahu a nesadla si na trón svätého Eduarda.

Na hlave mala korunu kráľovnej Márie z Tecku, ktorá bola vyrobená pre korunováciu kráľovnej Márie po boku Juraja V. v roku 1911. Podľa BBC ide o prvý prípad v novodobých dejinách, keď bola existujúca koruna „recyklovaná“ na ďalšie korunovácie, pretože z nej odstránili niektoré oblúky a vložili do nej ďalšie diamanty. (bbc)

Korunovácia kráľovnej-manželky Kamily. Foto - TASR/AP

Kráľovi Karolovi III. sľúbil vernosť arcibiskup z Cantenbury a kráľov syn, princ William, ktorý je prvý v nasledovníctve na britský trón.

Foto - TASR/AP

Kráľovi Karolovi III. nasadili na hlavu korunu svätého Eduarda. Naposledy ju mala na hlave jeho mama, kráľovná Alžbeta, pri svojej korunovácii v roku 1953. Karol III. je len siedmym panovníkom, ktorý ju dostal na hlavu, po Karolovi II., Jakubovi II., Viliamovi III., Jurajovi V., Jurajovi VI. a Alžbete II. Koruna sa teda pri korunováciách používa 360 rokov a váži 2 kilogramy. Vytvorili ju v roku 1661. (bbc)

Koruna svätého Eduarda. Foto - TASR/AP

Karola III. korunovali za britského kráľa. Stalo sa tak 70 rokov po korunovácii jeho matky, kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vlani v septembri. Krátko potom nasledovala korunovácia kráľovnej Kamily. Na obrade sa zúčastnilo okolo 2200 hostí, v uliciach boli tisícky priaznivcov monarchie aj menšie skupiny jej odporcov.

Foto - TASR/AP

Kráľ Karol III. sedí na kresle svätého Eduarda, ktoré vytvorili v roku 1300. Ide o najstaršie korunovačné kreslo, na ktorom bolo korunovaných 26 panovníkov. (bbc)

Foto - TASR/AP

Kráľa postupne obliekajú do insígnií vrátane meča, náramkov, jablka, korunovačných prsteňov a žeziel. Meč prvýkrát v histórii korunovácií britských panovníkov priniesla žena, predsedníčka dolnej komory britského parlamentu.

Kráľa Karola III. pomazali olivovým olejom vyrobeným z olivových hájov Olivovej hory v Jeruzaleme. Olej bol posvätený nielen anglikanským biskupom, ale aj pravoslávnym, čo je odkaz na otca panovníka, princa Filipa, ktorý mal pred svadbou s Alžbetou II. pravoslávne vierovyznanie. Takisto ide o odkaz na babičku Karola III., mamu princa Filipa, princeznú Alicu z Battenbergu, ktorá je pochovaná v Getsemanskej záhrade na Olivovej hore.

Kráľa Karola III. pomazali za kráľa za zástenou. Stalo sa tak preto, lebo ide o akt medzi panovníkom a Bohom. Jeho mamu, kráľovnú Alžbetu II., pomazali za kráľovnú pod baldachýnom.

Foto - TASR/AP

Korunovácie kráľa Karola III. sa zúčastňujú aj biskupky, keďže v anglikánskej cirkvi smú slúžiť aj ženy. Na korunovácii kráľovnej Alžbety II. to tak ešte nebolo, čo naznačuje progres cirkvi. (ct24)

Kráľ Karol III. sa pri prísahe zaviazal ochraňovať protestantské náboženstvo, teda anglikánsku cirkev. Po nej nasledovala liturgia katolíckej omše, čo naznačuje, že obrad korunovácie chce odrážať všetky vierovyznania a presvedčenia.

Vo Westminsterskom opátstve sú zástupcovia moslimskej, židovskej, sikhskej a buddhistickej komunity.

Predsedom vlády, ktorý číta úryvky z Biblie, je hinduista Rishi Sunak.

„To, čo som tu sľúbil, dodržím. K tomu mi pomáhaj Boh,“ povedal Karol III. pri prísahe, ktorú mu číta arcibiskup z Canterbury. Panovník mal pritom ruky položené na Biblii.

V časti korunovácie známej ako uznanie bol Karol III. štyrikrát predstavený slovami: „Predstavujem vám kráľa Karola, vášho nespochybniteľného kráľa.“ Na čo prítomní odpovedali: „Boh ochraňuj kráľa Karola.”

Karol III. a jeho manželka Kamila sedia v južnej časti Westminsterského opátstva v dvoch korunovačných kreslách. Neskôr sa kráľ presunie ku korunovačnému kreslu svätého Eduarda a napokon zasadne na tretí trón.

Vo Westminsterskom opátstve sa začala korunovácia britského kráľa. „Neprichádzam, aby som si nechal slúžiť, ale aby som slúžil,“ povedal na úvod Karol III.

Hudba, ktorá znela, keď Karol III. vstúpil do Westminsterského opátstva, vychádza zo žalmu 122 a bola zložená pre korunováciu Eduarda VII. v roku 1902. (bbc)

Kráľovná-manželka Kamila kráča Westminsterským opátstvom v sprievode svojej sestry Annabel Elliot.

Britský panovník Karol III. vstúpil do Westminsterského opátstva. Vlečku mu nesie aj jeho vnuk, princ George, tretí v nástupníctve na britský trón po svojom otcovi, princovi Williamovi.

Kráľ Karol III. Foto - TASR/AP

Do Westminsterského opátstva vstúpili predstavitelia krajín Commonwealthu nesúci vlajky svojich národov.

Na korunováciu už prišli súrodenci kráľa Karola III. Jeho sestra, kráľovská princezná Anna, prišla vo vojenskej uniforme.

Princ Harry, syn Karola III., a princ Andrew, brat panovníka, sa korunovácie zúčastňujú v oblekoch, nie vo vojenských uniformách, pretože princovi Andrewovi odobrali vojenské hodnosti za škandál sexuálneho zneužívania maloletých a princ Harry sa svojich výsad vzdal po odchode do USA s manželkou Meghan.

Očakávalo sa, že panovník Karol III. bude mať na sebe vojenskú uniformu. Nakoniec je panovník odetý v šatách Juraja VI., svojho starého otca.

Koč, ktorým sa Karol III. a kráľovná-manželka Kamila presúvajú do Westminsterského paláca, použila kráľovná Alžbeta pri svojom diamantovom jubileu. Vytvorili ho v roku 2012 v Austrálii. (bbc)

Britský kráľ Karol III. a kráľovná-manželka Kamila odchádzajú z Buckinghamského paláca. V koči sa presúvajú do Westminsterského opátstva, kde ich čaká korunovácia.

Britskí panovníci na ceste na korunováciu. Foto - TASR/AP

Na Trafalgarskom námestí v Londýne sa zišli aj odporcovia monarchie, ktorí žiadajú prechod Británie na zriadenie s volenou hlavou štátu. Monarchiu považujú za nedemokratickú a netransparentnú inštitúciu a podujatia, akým je dnešná korunovácia Karola III., za plytvanie verejnými prostriedkami. (čtk)

Prezidentka Čaputová zagratulovala britskému kráľovi Karolovi III. ku korunovácii a pozvala ho na návštevu Slovenska. Dodala, že kráľ vníma Slovensko veľmi pozitívne.

„Včera sme sa v Buckinghamskom paláci zúčastnili na slávnostnej recepcii na pozvanie kráľa pri príležitosti jeho korunovácie. Bola príležitosť kráľovi zagratulovať ku korunovácii v mene Slovenska. Veľmi živo – tak ako vždy, keď sa stretneme – na Slovensko reaguje, pamätá si návštevu Slovenska. Má veľmi pozitívne nastavenie k Slovensku, tak som zopakovala pozvanie do našej krajiny,“ doplnila prezidentka vo vyjadrení pre slovenské médiá v Londýne, kde sa zúčastňuje na oslavách korunovácie.

Prezidentka hovorila počas recepcie aj s ďalšími členmi kráľovskej rodiny, ako aj s mnohými hlavami štátov, najmä tých európskych.

Slovensko vnímajú podľa nej pozitívne, pokiaľ ide o postavenie a pozíciu pri ochrane ľudských práv, hodnoty právneho štátu či pomoc Ukrajine. „Toto boli témy, ktoré rezonujú. Aj keď viem, že doma máme množstvo problémov, z vonkajšieho pohľadu je Slovensko veľmi pozitívne hodnotené a je mi cťou ho reprezentovať aj pri tejto príležitosti,“ dodala Čaputová. (tasr)

Na korunováciu v centre Londýna čakajú davy priaznivcov kráľovskej rodiny. Pozdĺž triedy The Mall vedúcej od Buckinghamského paláca k Oblúku admirality stoja davy ľudí, už počas týždňa tu vyrástlo stanové mestečko.

Taktiež tu sa už schádzajú prví hostia a zaujímajú svoje miesta, píše denník Guardian.

Mnohí fanúšikovia kráľovskej rodiny tu stáli celú noc v rade, aby získali dobré miesto.

Na Trafalgarskom námestí sa zhromaždila aj malá skupina protestujúcich, ktorí sa usilujú o zrušenie korunovácie.

Vo Westminsterskom opátstve sa pomaly začínajú stretávať prví hostia, medzi pozvanými sú zahraniční predstavitelia, britskí politici a členovia kráľovskej rodiny. Na korunovácii sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Viacerí sa stretli už v piatok večer na recepcii organizovanej Buckinghamským palácom. (čtk)

Foto - TASR/AP

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila budú korunovaní vo Westminsterskom opátstve v Londýne. V tomto chráme korunujú anglických kráľov od roku 1066, Karol bude v poradí štyridsiatym. Ceremónia sa začne o 12.00 nášho času a potrvá približne dve hodiny.

Súčasťou korunovácie budú tradície staré vyše tisíc rokov.

Cirkevnému obradu bude predchádzať sprievod, ktorý sa začne pred Buckinghamským palácom a skončí sa pred západnými dverami Westminsterského opátstva.

Obrad vo Westminsterskom opátstve povedie anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby a bude pozostávať z piatich častí – predstavenia kráľa, zloženia prísahy, pomazania, investitúry a nasadenia koruny, intronizácie a prijímania sľubov vernosti.

Vôbec prvýkrát vyzve arcibiskup na zloženie sľubu vernosti kráľovi všetkých Britov sledujúcich korunováciu v televízii, rozhlase či prostredníctvom online prenosu. Po zložení prísahy bude na menšej a jednoduchšej ceremónii korunovaná kráľovná-manželka Kamila. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

06:06Poznáme detaily rozhodnutia Ústavného súdu: Nenecháme si zobrať právomoc, štát musí chrániť ľudí pred nebezpečímVčera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza MužíkVčera 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov)