Prezidentka vymenuje úradnícku vládu, povedie ju Ľudovít Ódor

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič
 • premiér Heger oznámil, že končí ako poverený predseda vlády
 • prezidentka vymenuje úradnícku vládu, predstaviť ju chce začiatkom týždňa, ktorý sa začne 15. mája
 • povedie ju viceguvernér NBS Ľudovít Ódor

Politická kríza – súhrn udalostí:

 • prezidentka Čaputová sa rozhodla vymenovať úradnícku vládu
 • povedie ju ekonóm, viceguvernér NBS Ľudovít Ódor
 • prezidentka novú vládu predstaví v týždni, ktorý sa začne 15. mája
 • pôjde podľa nej o vládu odborníkov, ani jeden z ministrov nebude kandidovať v parlamentných voľbách
 • rozhodnutiu vymenovať úradnícku vládu predchádzal odchod ministrov Vlčana, ktorý skončil pre miliónovú dotáciu, rozhodol sa ponechať si peniaze, a ministra zahraničných vecí Káčera
 • Heger v nedeľu doobeda na tlačovke oznámil, že končí a prezidentke vracia poverenie vykonávať funkciu
 • predtým jej ponúkol dva návrhy na záchranu svojej vlády, oba odmietla
 • Hegerova vláda bude fungovať až do schválenia novej vlády
Foto – TASR

Hlavným kritériom pri výbere nových členov vlády bola podľa prezidentky Čaputovej odbornosť. „Ale zároveň boli výlučne vyberaní ľudia, ktorí nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Inak povedané, cieľom je nezvýhodniť žiadnu z politických strán v prebiehajúcej predvolebnej súťaži,“ dodala. „Bude to teda vláda ľudí, pre ktorých vládnutie nebude predvolebnou kampaňou.“

Umelá inteligencia, strojové učenie, dáta, kyberbezpečnosť, to sú témy, ktoré sú dôležité pre každú jednu firmu, hovorí v archívnom rozhovore Ľudovít Ódor, ktorý povedie úradnícku vládu. „Mení sa aj to, čo je dôležité v biznise, už to nie je len kapitál, ale dáta určujú profit. Kto má veľké dáta a vyzná sa v nich, má aj peniaze.“

Prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila, že vymenuje úradnícku vládu a viesť ju bude viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Povedala, že ju chce predstaviť začiatkom týždňa, ktorý sa začne 15. mája. O menách ďalších ministrov nehovorila. „Tím nových ľudí je dnes zostavený.“

Vymenovanie „vlády odborníkov“ bolo po odchode Vlčana a Káčera jediným možným krokom.

Celé vyhlásenie prezidentky: 

„Vážené spoluobčianky a vážení spoluobčania,

po udalostiach z konca týždňa, predovšetkým však po žiadostiach poverených ministrov Vlčana a Káčera bolo zrejmé, že jediný krok, ktorý musí nasledovať, je vymenovanie vlády odborníkov.

Návrhy premiéra Hegera na tomto mojom rozhodnutí už nemohli nič zmeniť.

Do vymenovania novej vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb, ostáva približne šesť mesiacov.

Voľby sú síce na konci septembra, avšak doposiaľ každá vláda na Slovensku sa tvorila niekoľko ďalších týždňov.

Pol roka je teda ešte dosť dlhá doba na to, aby vláda odborníkov mohla stabilizovať situáciu a priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

Keďže som na možnosť vlády odborníkov musela byť pripravená, tím nových ľudí je dnes zostavený.

Potrebujú ukončiť záväzky na svojich doterajších pôsobiskách, a preto k vymenovaniu novej vlády pristúpim začiatkom nie nadchádzajúceho, ale až ďalšieho týždňa.

Považujem to za vhodné aj pre hladké ukončenie a odovzdanie agendy medzi vládami. O menách budem najskôr informovať lídrov politických strán a následne budem informovať aj verejnosť, a to v najbližších dňoch.

Môžem však už dnes potvrdiť, že predsedom vlády bude súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.

Pokiaľ ide o členov vlády, chcem dnes povedať, aké kritériá boli rozhodujúce pre ich výber.

Prirodzene, hlavným kritériom bola odbornosť, ale zároveň boli výlučne vyberaní ľudia, ktorí nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Inak povedané, cieľom je nezvýhodniť žiadnu z politických strán v prebiehajúcej predvolebnej súťaži.

Bude to teda vláda ľudí, pre ktorých vládnutie nebude predvolebnou kampaňou.

Chcem zároveň vyjadriť vďaku ľuďom, ktorí túto zodpovednosť na seba zoberú, a to v mimoriadne ťažkej situácii.

Opätovne zopakujem to, prečo som úradnícku vládu nevymenovala už skôr. Bolo to aj z toho dôvodu, že vláda Eduarda Hegera mala pripravené viaceré návrhy zákonov týkajúce sa plánu obnovy, riešenia energetickej krízy, pomoci samosprávam a ľuďom najviac postihnutých chudobou.

Som presvedčená, že tieto zákony boli v prospech Slovenska a vláda Eduarda Hegera mala väčšiu šancu ich v parlamente presadiť, čo sa prevažne aj stalo.

Vzhľadom na zostávajúci počet schôdzí parlamentu, keď už nie je možné predkladať návrhy zákonov, odpadá aj tento dôvod pre moju zdržanlivosť ohľadom úradníckej vlády.

K dnešnému vyhláseniu povereného premiéra iba stručne – i keď dnes oznámil vrátenie poverenia, nemá to žiadne právne účinky. Jeho vláda vrátane všetkých poverených ministrov musí pôsobiť dovtedy, kým nevymenujem vládu odborníkov.

Pokiaľ ide o okolnosti poskytnutia dotácie ministrovi Vlčanovi z novembra minulého roka – keď som sa túto informáciu dozvedela, požiadala som premiéra o preverenie situácie a závery kontroly.

Medzitým však poverený minister požiadal o zbavenie poverenia, čím veci nabrali jasný spád. Na záver mi dovoľte ešte jednu výzvu.

Chcem požiadať všetkých politikov, ale aj inak verejne pôsobiacich ľudí, aby svojimi vyjadreniami nešírili klamstvá, a neoslabovali tak zvyšky súdržnosti v našej krajine.

Dezinformácie o progresívnom puči alebo americkej ambasáde a iné klamstvá vyjadrujú mentálny a hodnotový svet šíriteľov týchto výmyslov, nie môj. Je nebezpečné a bezohľadné k občanom šíriť klamstvá, a tým vopred spochybňovať vládu, ktorú je potrebné vymenovať.

Členovia vlády sa vyberali podľa odbornosti, a teda, prirodzene, medzi nimi budú ľudia z konzervatívneho aj liberálneho prostredia.

Slovensko potrebuje ako soľ stabilitu, poriadok, odbornosť a návrat k slušnej politike.

Verím, že krok, ku ktorému musím pristúpiť, teda vymenovanie vlády odborníkov, k tomu prispeje.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Premiér Eduard Heger považuje úvahy o skoršom termíne predčasných parlamentných volieb za nezmysel. Septembrový termín volieb označil za „umenie možného“, rozhodli o ňom podľa neho poslanci. Šéf Smeru Fico žiada termín volieb začiatkom júla.

„Teraz navrhuje ďalší nezmysel, pošliapať po ústave, po dlhoročných zvykoch, ktoré sú tu,“ reagoval Heger s tým, že to robí len preto, aby sa čo najrýchlejšie dostal k moci.

Heger to povedal po stretnutí s prezidentkou Čaputovou. (tasr)

Po Borisovi Kollárovi je teraz u Zuzany Čaputovej končiaci premiér Eduard Heger. „Pani prezidentke nesiem zbavenie poverenia. Nemusíte sa obávať, nebudem ho nikomu z rúk brať,“ povedal Heger TA3 pri príchode do Prezidentského paláca.

Heger narážal na situáciu v Prezidentskom paláci z decembra 2022, keď Matovič demisiu a podpísaný dokument vytrhol vedúcemu kancelárie Metodovi Špačekovi z rúk.

Ak bude vláda zostavená prezidentkou Zuzanou Čaputovou zle nastavená, môže to situáciu do konania parlamentných volieb výrazne skomplikovať. Vyhlásila to strana Za ľudí.

Strana ďakuje dočasne poverenému premiérovi Eduardovi Hegerovi za jeho pôsobenie.

„Zmena vlády prichádza práve v čase, keď sú potrebné dôležité rozhodnutia. Ak bude vláda pani prezidentky zle nastavená, môže to celú situáciu do konania parlamentných volieb výrazne skomplikovať, budeme to pozorne sledovať a naďalej prinášať konštruktívne riešenia,“ doplnila strana v stanovisku. (tasr)

Hegerova potupa má podstatne väčšie rozmery než biedu jedného ľudského osudu, píše Martin M. Šimečka. „Úradnícka vláda môže naznačiť spôsob, ako vládnuť po voľbách, ak vôbec demokratické strany širokého ideologického rozpätia dostanú takú šancu.“

Eduard Heger odchádza z funkcie premiéra. Foto - TASR

Predseda OĽaNO Igor Matovič kritizuje Eduarda Hegera za to, že dva týždne nekonal v kauze Vlčan. Odmieta, aby sa predčasné voľby presunuli na júl. Je to podľa neho neúctivé voči demokracii a ľuďom, ktorí budú na dovolenke.

Matovič tiež tvrdí, že o kauze vedela aj prezidentka, ale nekonala.

„Nemáme nič spoločné s nomináciou Vlčana za ministra,“ vraví.

Prezidentka Zuzana Čaputová bude mať po dnešných stretnutiach s Borisom Kollárom a Eduardom Hegerom vyhlásenie. Po 16:00 na ňom bude informovať o svojom ďalšom postupe v súvislosti s aktuálnou politickou situáciou.

Slovensko podľa Progresívneho Slovenska teraz čakajú náročné mesiace. “Čo bolo na fungovaní tejto vlády zlé, ubližujúce a chaotické, všetci vieme. Nemá zmysel to teraz opakovať. V PS sa jej preto chceme už len poďakovať za to, čo bolo dobré – minimálne za držanie jasnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.“

„My sa v nich budeme správať konštruktívne a podporíme všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu,“ píše sa vo vyhlásení.

Predseda Smeru Robert Fico si myslí, že je stále možné predčasné voľby presunúť na júl. Podľa predsedu Sme rodina Borisa Kollára by sa ale termín 30. septembra už meniť nemal. „Myslím, že túto debatu už môžeme rovno škrtnúť.“ (rtvs)

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár očakával pád Hegerovej vlády. Vraví, že chaos po vymenovaní úradníckej vlády sa bude len prehlbovať.

Bolo by podľa neho korektné, pokiaľ by sa prezidentka dohodla na úradníckej vláde s politickými stranami. Nekomentoval, kto by mohol byť novým predsedom vlády. (rtvs)

KDH verí, že prezidentka sa zachová nadstranícky a úradnícka vláda bude naozaj úradnícka, teda schopná prijímať odborné rozhodnutia bez snahy zaťahovať ľudí do ideologických či zbytočných politických zápasov. Píše sa to vo vyhlásení strany.

Hlas vníma odchod Hegerovej vlády ako nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné voľby. „Hlas od úradníckej vlády očakáva len riešenie prípadných krízových situácií. Hlas nevysloví dôveru tejto vláde,“ napísal líder Peter Pellegrini.

„Vyzývame všetky politické strany, aby ukončili tento chaos a v parlamente schválili júlový termín predčasných volieb. Vyzývame Sme rodina, SaS aj PS, aby takýto návrh podporili. Je to jediná cesta, ako ukončiť chaos,“ dodal Pellegrini.

Kto bude novým predsedom vlády, prezidentka Čaputová ešte neoznámila a nie je jasné, či to urobí popoludní po stretnutí s Kollárom či Hegerom. Podľa informácií Denníka N však už zoznam ministrov má.

SaS v reakcii na krok Eduarda Hegera píše, že ide o koniec éry najnerozhodnejšieho premiéra v dejinách Slovenska. Heger tomu mohol predísť, pokiaľ by SaS nevymenil za Matoviča.

„Tejto potupe a vlastne aj svojmu politickému koncu sa Eduard Heger mohol vyhnúť, ak by nestrkal hlavu do piesku, ale robil to, čo sa od premiéra očakáva – riešil problémy. Riešenie mal v rukách už minulé leto, keď mohol uprednostniť štyroch výkonných ministrov a podporu 20 poslancov, ale rozhodol sa pre Igora Matoviča, ktorý bol najväčší problém Slovenska. Bohužiaľ, tak ako sa nedokázal zodpovedne postaviť k politickej situácii už v lete, nedokázal udržať ani len odvolanú vládu do termínu predčasných volieb,“ napísal predseda SaS Richard Sulík.

Podľa SaS je teraz nevyhnutná pokojná úradnícka vláda. „Eduard Heger bol najnerozhodnejším premiérom v histórii Slovenska. Nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Uprednostnil vládu v menšine, ktorú nevedel udržať. Aj preto podporíme úradnícku vládu,“ píše podpredseda strany Branislav Gröhling.

Eduard Heger po odmietnutí jeho návrhov prezidentkou povedal, že sa rozhodol, že konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračovala čo i len ďalší deň“. 

Hegerove návrhy:

 • že neobsadené miesta ministrov doplní prezidentka svojimi nominantmi,
 • ponúkol, že nepovedie vládu a ministrami ostanú len ľudia zodpovední za rezorty, ktoré budú rizikom výmeny najohrozenejšie

Premiér Eduard Heger oznámil, že končí a že prezidentke vracia poverenie vykonávať funkciu predsedu vlády. Tvrdí, že jej ponúkol aj iné možnosti, tie ale Zuzana Čaputová odmietla. Prezidentka tak vymenuje úradnícku vládu.

Prezidentke Heger navrhol:

 • že neobsadené miesta ministrov doplní prezidentka svojimi nominantmi;
 • že nepovedie vládu a ministrami ostanú len ľudia zodpovední za rezorty, ktoré budú rizikom výmeny najohrozenejšie.
Eduard Heger. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Vyhlásenie premiéra Hegera k aktuálnej situácii. (ta3)

Prezidentka Zuzana Čaputová prijme o 14.00 h predsedu parlamentu Borisa Kollára. Informoval o tom hovorca prezidentky.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijme popoludní o 15.00 h povereného premiéra Eduarda Hegera. Na stretnutie do Prezidentského paláca ho pozvala večer bezprostredne po návrate z Londýna, informuje hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Premiér Eduard Heger bude mať o 11.00 h vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii. 

Nové na Dennikn.sk

13:51Kostoly boli stroje na chlad, aj dnešné budovy musia byť klimatické, tvrdí architekt Philippe Rahm 13:15Čo čaká prírodu po voľbách: Smer o prírode nič nehovorí, PS chce jednotnú správu lesov, SNS zrušiť ministerstvo 12:53Ako sa rozhodli nerozhodnutí: Od Matoviča k Ficovi, od malých strán k PS. A volička Republiky ide proti satanistom 12:52Príbehy prvovoličov po dvoch mesiacoch: Študent prešiel od Republiky k SNS, zdravotná sestra vstúpila do Sme rodina 12:35Ako to číta Ivan Mikloš: Prečo nedostatok politickej slobody vedie k zaostávaniu a chudobe 12:04Chcete vedieť, či je huba jedovatá? Ochutnajte ju! Ako to vyzerá, keď sa umelá inteligencia vydáva za knižných autorov 11:56Triezvy pohľad na program politických strán – alkohol nie je veľká téma, spotreba u nás výrazne stúpa 11:02Pod slnkom Jany Shemesh: Zakrúžkovala som ženy, už od toho však veľa nečakám 10:53Poľskom otriasa škandál okolo udeľovania víz. Môže sa dotknúť aj Slovenska 10:36Nevzdajme sa „európskych“ Maďarov 10:26Václav Púčik: Smrť nám priali kolega aj žena, ktorá u nás roky robila. Báli sme sa, či zo Slovenska stihneme odísť včas 09:48Predstavte si, že by vám zobrali mobily, počítače a odviezli vás do neznáma. Žilinskí gymnazisti zažili netradičný dejepis 09:26Na love svetlušiek 09:10Čakajú nás voľby, ktoré nerozhodnú len o Slovensku 08:47Rakúsky expert: Naša krajná pravica sa pripravuje na vládu a nemusí už ani skrývať svoj extrémizmus 08:05Študenti sa pýtajú Druckera: Ak by niekto vedľa mňa fajčil marihuanu, na polícii by som ho nenahlásil 08:00Brali úplatky za Fica, skúšali to aj po ňom. Korupčné kauzy odhalili vyše stovku podozrivých 07:27Týždeň v zdraví: Život so psoriázou. Prečo ste unavení, aj keď dlho spíte? Prečo sú ľudia žijúci v modrých zónach dlhovekí? 07:13Hancko sa musel so spoluhráčmi skrývať. Fanúšikov Ajaxu zastavili až policajti na koňoch a slzotvorný plyn 06:52Kto čakal iného Slafkovského ako vlani, zostal sklamaný. Prvý raz hral proti Nemcovi, ktorý strelil bizarný gól 06:43Ekonomický newsfilter: Ak sa rozpočet ozdraví hneď, bude to menej drastické ako po veľkej krízeVčera 23:39Fico nemal odvahu prísť, Šimečka hovoril aj nepopulárne veci. Kostolný, Bella, Javorský, Brunovský a Bezák hodnotia debatu MarkízyVčera 21:35Ak bude vládnuť Smer, zvážime odchod. O akých ľudí môže Slovensko po voľbách prísťVčera 21:34Šimečka v debate Denníka N Matovičovi: Ste chodiaci bilbord pre kampaň Roberta FicaVčera 20:31Ukrajinský veterán z jednotky SS zatienil Zelenského návštevu v KanadeVčera 20:30Newsfilter: Kvôli Matovičovi stojíme nad priepasťou, ale Sulík ešte môže urobiť múdre rozhodnutieVčera 20:25Plno turistov, v lese pracujú miestni furmani. Slovenský raj ukazuje, ako môžu vyzerať parky po reformeVčera 20:16Z obavy pred vojnou emigroval z Československa a skončil na Havaji. Opäť zažívam ten pocit, vraví Vladimír W. RosenfeldVčera 18:03Graf dňa: Ódorove konsolidačné plány sú milosrdnejšie ako šetrenie po veľkej finančnej krízeVčera 18:02Konšpirácie sa stali základom jeho politiky. Ako si Trump úplne podmanil Republikánsku stranu a vedie nad Bidenom