Prokurátori navrhujú pre Kočnera a Zsuzsovú doživotie

Marian Kočner. Foto - TASR
Marian Kočner. Foto - TASR

Okrem Kočnera a Zsuszovej sú vo veci prípravy vrážd prokurátorov obvinení aj Dušan Kracina a Srb Dargo Dragič. Kracinovi navrhuje prokuratúra 25 rokov a Dragičovi 17 rokov.

Sú to pomýlení a skazení ľudia, uviedli prokurátori o Kočnerovi a Zsuzsovej vo viac ako 60-stranovej záverečnej reči. Súdu vysvetľovali, prečo si myslia, že o vine Kočnera a Zsuzsovej v kauze vraždy Jána Kuciaka nie je pochýb.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš navrhujú Marianovi Kočnerovi aj Alene Zsuzsovej doživotie, ich náprava podľa nich nie je možná. Zároveň navrhujú Kočnerovi uložiť aj trest prepadnutia celého majetku. Oznámili to na konci záverečnej reči, ktorú čítali na súde štyri hodiny do pol deviatej večer.

Marian Kočner vo februári 2023. Foto - TASR

Prokurátor Daniel Mikuláš v záverečnej reči oznámil, že prokuratúra navrhuje, aby sa prísnejšie prekvalifikovali skutky, pre ktoré sú obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Mikuláš je presvedčený, že konali ako organizovaná skupina. “Takto naplánované skutky sa nedajú vykonať bežným spôsobom spolupáchateľstva,” povedal Mikuláš.

Trvá tiež na tom, že úkladné vraždy boli objednané z osobitného motívu – z pomsty, čo je tiež závažnejšia forma.

Zsuzsová je tiež podľa neho obvinená nesprávne z objednávky vraždy, ale mala by byť obvinená z účastníctva na objednávke vraždy. Ten, kto vyvinul autentickú vôľu, bol podľa neho Marian Kočner.

Prokurátor Matúš Harkabus v záverečnej reči hovorí, že v podstatných veciach bola výpoveď svedka Petra Tótha vierohodná. „Na základe neblahej skúsenosti tejto krajiny s pôsobením spravodajskej služby a spravodajských dôstojníkov akceptujem, že na Tótha môže byť nazerané negatívnou optikou,“ hovorí Harkabus.

Neexistuje však podľa neho jeden jediný dôkaz o Tóthovom vedomom zapojení do prejednávaných vrážd. „Svedok sa mohol po Zsuzsovej zadržaní zľaknúť.“

Prokurátor Daniel Mikuláš v záverečnej reči vraví, že Marián Kočner je pomstychtivý človek, ktorý je pomste ochotný venovať veľa úsilia a prostriedkov. Prokurátori svoju záverečnú reč rozprávajú ako príbeh na časovej osi. Ako prvého si podľa nich Kočner objednal zavraždiť Maroša Žilinku a až keď sa to nedarilo, objednávku zmenil na novinára Jána Kuciaka.

Prokurátor presne opisuje, ako Kočner lustroval všetkých poškodených v tejto kauze v systéme Sociálnej poisťovne. Kočner mal špeciálnu grid kartu, ktorou mohol lustrovať kohokoľvek a kedy chcel.

„Iný záver ako záver o vine obžalovaných nie je možný,“ vyhlásil prokurátor Matúš Harkabus. Hovorí o financovaní vraždy, Threeme alebo pohybe obžalovaných.

„Je to mimoriadne nešťastný príbeh dvoch pomýlených a skazených ľudí, že sa rozhodli zbaviť svojich najväčších kritikov. Tento príbeh má mimoriadne tragické následky,“ hovorí Harkabus.

Harkabus v záverečnej reči hovorí, že ak by Zsuzsová náhodou v záverečnej reči povedala, že všetko spáchala ona, aby vyvinila Kočnera, tak to je z dokazovania vylúčené.

Zsuzsová sa pri tom smiala.

Oproti prvému vyhlásenému rozsudku sa každý, kto hodnotí dôkazy, nachádza v inej pozícii, povedal na úvod záverečnej reči prokurátor Matúš Harkabus. Teraz má podľa neho ten, kto rozhodne o vine alebo nevine, celostný obraz dôkazov, záväzný právny názor odvolacieho Najvyššieho súdu, ako aj nové usvedčujúce dôkazy.

„Optika každého hodnotiteľa sa musí odraziť do základnej premisy, že momentálne sa nachádzame v situácii, že máme právoplatne odsúdených vykonávateľov vraždy.“

Podľa prokurátora je podstatné, že vykonávatelia vraždy Szabó a Marček sa zhodujú, že skutky vrážd im zadal Andruskó.

„Optika náhľadu na akékoľvek ďalšie dôkazy musí byť determinovaná tým, či mal Andruskó dôvod objednávať si vraždu. Táto otázka sa každému zodpovedá sama.“

Podľa Harkabusa Kočner nenávidel všetkých poškodených – Jána Kuciaka, Maroša Žilinku, Daniela Lipšica aj Petra Šufliarskeho.

„Kočner mal k Jánovi Kuciakovi vyslovene nepriateľský vzťah, hoci sa to snaží zľahčiť. Budem sa snažiť odkryť jeho zvláštny spôsob obrany,“ povedal prokurátor a hovorí o tom, kedy a prečo mal Kočner motív si vraždy objednať.

Naživo: Dokazovanie v kauze vraždy Jána Kuciaka sa skončilo a začínajú sa záverečné reči. Ako prví začnú prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Mikuláš a Matúš Harkabus.

Kočner na konci svojho výsluchu povedal, že bude predsa len odpovedať aj na otázky prokurátorov. Prokurátor Matúš Harkabus sa začal Kočnera pýtať na kauzu Donovaly a na jeho komunikáciu s ďalšou obvinenou v tejto kauze Janou Šlachtovou.

Harkabus sa Kočnera pýta, či sa rozprávali o tom, že by Šlachtovú mohol zastupovať Bystrík Palovič. Kočner na väčšinu otázok odpovedá, že nevie alebo si nepamätá.

Zvratom pri vyšetrovaní kauzy Donovaly sa prokuratúra snaží preukázať, aký mal Kočner motív na objednávku vrážd prokurátorov.

Marián Kočner sa pri otázke člena senátu Jozefa Piknu zamotal a ponúkol ďalšiu verziu kľúčových správ cez Threemu, ktoré si vymenil s Alenou Zsuzsovou. Ide o správy „som tu“ a „aj ja“, ktoré si vymenili deň po vražde Jána Kuciaka. Podľa obžaloby sa vtedy obaja stretli a mohlo dôjsť k odovzdaniu peňazí.

Zsuzsová tvrdí, že také správy si nikdy neposlali. Kočner dnes povedal, že je možné, že taká správa bola, ale podľa neho neznamená fyzickú prítomnosť.

Podľa neho správa Aleny Zsuzsovej znamená „som tu, som na Threeme“ a on jej vraj takisto odpísal, že je tu, teda na Threeme.

Kočner správy doteraz takto nikdy nevysvetľoval.

Povedal ešte, že si pamätá, že Zsuzsová mu to napísala preto, lebo jej predtým telefonoval.

Sudca Pikna mu na to povedal, že dané správy prebehli opačne, že prvý napísal „som tu“ Kočner a Zsuzsová len odpovedala.

„Tak potom to bolo opačne. Pán doktor, to si nepamätám, nestretli sme sa.“

Predsedníčka senátu Ružena Sabová sa Mariana Kočnera pýtala na to, či sú voči nemu nejaké sankcie. Kočner spomenul americké sankcie a takzvaný Magnitského zoznam. Kočner je na ňom ako jediný Slovák, ale povedal, že o tom nemá žiadny úradný dokument.

Keď si ho pýtal z americkej ambasády, tak mu povedali, že je interný.

Na pojednávaní v kauze Kuciak ešte vypovedal aj obžalovaný Dušan Kracina. Po obednej prestávke budú znovu vypočúvaní Alena Zsuzsová a Marián Kočner. Predsedníčka senátu oznámila, že chce, aby sa ešte dnes začali záverečné reči. Pojednávanie bude trvať pravdepodobne dlho do večera.

Pred Špecializovaným trestným súdom ešte vypovedá Darko Dragić obžalovaný z prípravy vrážd prokurátorov. Dragić požiadal o prepustenie z väzby, súd ho preto potrebuje vypočuť.

Dragić opakuje, že s prípravou vrážd nič nemá, nepozná Maroša Žilinku a nikdy nebol na miestach, ktoré by súviseli s prípravou vrážd. „Všetko som už na tomto súde povedal,“ hovorí Dragić.

Ak by ho súd prepustil z väzby, tak by sa podľa neho zdržiaval na adrese, ktorú mu dali jeho advokátky.

„Nemám dôvod, aby som ušiel, počkám na rozsudok,“ hovorí Srb Dragić.

Predsedníčka senátu v kauze vraždy Jána Kuciaka Ružena Sabová oznámila, že umožňuje živý prenos zo záverečných rečí a rozsudku. Je pravdepodobné, že záverečné reči prokurátorov sa začnú ešte dnes popoludní.

Sabová chce ešte predniesť hodnotenia obvinených Mariana Kočnera a spol. z ústavov na výkon väzby a trestu, čítať aj výpisy a odpisy z registra trestov.

Oboznámi ešte aj dva dôkazy, ktoré navrhli Kočner a Alena Zsuzsová. Jedným z nich je video, na ktorom odsúdený Miroslav Marček pred policajtmi opoznáva fotografie zo sledovania Jána Kuciaka.

Okrem dnešného pojednávania je nariadené pojednávanie ešte aj na piatok. Týždeň nato v piatok 19. mája by chcel súd vyhlásiť rozsudok.

Na špecializovanom súde dnes pokračuje proces v prípade vraždy Jána Kuciaka. „Súd už vykonal podstatnú časť dokazovania,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Pojednávanie bolo krátko po jeho otvorení na približne 30 minút prerušené. Dôvodom je dodatočné doručovanie zápisníc z predošlých pojednávacích dní procesným stranám. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom23.02 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémy23.02 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní 23.02 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál23.02 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvodu23.02 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“23.02 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stíchol23.02 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiť23.02 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierku23.02 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a Harabin