Kuciakovci žiadajú náhradu škody milión eur, rozsudok bude budúci piatok

Monika Tódová

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič
  • rodina Kuciakovcov žiada, aby im súd prisúdil náhradu škody milión eur
  • prokurátori v utorok navrhli Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej doživotie

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov sa skončilo. Súd vyhlási rozsudok v piatok o týždeň o 15.00 h. Alena Zsuzsová požiadala, aby na vyhlásení rozsudku nemusela byť prítomná.

  • Nie som svätec, ale nie som vrah, povedal v záverečnej reči Marian Kočner.
  • Alena Zsuzsová zasa zaútočila na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
  • Dušan Kracina povedal, že síce mu Zoltán Andruskó povedal, aby zariadil vraždu Maroša Žilinku, no on pre to nikdy nič neurobil.
  • Kuciakovci žiadajú, aby im súd prisúdil náhradu škody milión eur.

Dušan Kracina povedal, že síce mu Zoltán Andruskó povedal, aby zariadil vraždu Maroša Žilinku, on pre to však nikdy nič neurobil. Od senátu chce taký trest, aby ešte mohol byť so svojimi deťmi.

„Ľutujem, že som morálne zlyhal, ale zaplietol som sa do toho len tak, že som Andruskóvi neveril ani slovo,“ povedal v záverečnej reči.

Alena Zsuzsová v záverečnej reči útočí na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a hovorí, že čoskoro predloží dôkazy o ich stretnutiach. Neuvádza, prečo to neurobí pred súdom, ktorý sa dnes končí. Zsuzsová tiež povedala, že Lipšic jej na stretnutí ponúkal 5 eur za hlas pre stranu Nova.

Nie som svätec, ale nie som vrah, povedal v záverečnej reči Marian Kočner. „Určite nie som neinteligentný hlupák, ktorý by si neuvedomil, čo spôsobí smrť štyroch ľudí,” vyhlásil s tým, že vraj celú Threemu vysvetlil.

„Verím, že medializácia tohto prípadu, politika, emócie zostali za dverami tejto súdnej siene a rozhodnete na základe nespochybniteľných faktov a dôkazov,“ ukončil svoju reč.

Aj Alena Zsuzsová v dnešnej poslednej záverečnej reči hovorí, že si nikdy žiadnu vraždu neobjednala. Ľutuje, že sa spoznala so Zoltánom Andruskóm, ktorý je kľúčový svedok v celom prípade.

Kočner na súde hovorí, že nikdy nevidel dokument v kauze Donovaly, ktorý vypracoval Maroš Žilinka ešte ako prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry. „Čo by som získal, keby autor tohto podnetu zomrel? Nekonali by iní prokurátori? Nič by som tým nedosiahol,“ hovorí.

Marian Kočner vo svojej záverečnej reči povedal, že bol médiami od začiatku vytypovaný ako možný páchateľ a že od začiatku má pocit, že médiá chodia na iné pojednávania ako on. „Písali o mne desiatky novinárov, všetky médiá, častokrát polopravdy a od roku 2016 iba klamstvá. Ján Kuciak bol jeden z mnohých. Nevadil mi a jeho články ma nijako neohrozovali.”

Kočner hovorí, že novinárom iba občas vynadal, mal jednu tlačovú besedu a nepodával žiadne žaloby. Možnosť brániť sa mu priniesli sociálne siete, a preto sa rozhodol urobiť reláciu Na pranieri.

Obhajkyňa Júlia Vestenická v záverečnej reči hovorí, že jej klient Darko Dragič, ktorý je obžalovaný z príprav vrážd prokurátorov, je nevinný. „Svedok Ilja Weiss je klamár,“ hovorí Vestenická. Myslí si, že Weiss svedčí v kauze Jána Kuciaka len preto, aby dostal nižší trest za svoju drogovú trestnú činnosť.

V kauze Kuciak prednáša záverečnú reč obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry. „Vlastné presvedčenie prokuratúry o vine obžalovaných zatieňuje dôkazný stav. Vina mojej klientky nie je ničím preukázaná,“ povedal.

Kočnerov advokát Marek Para na záver svojej záverečnej reči požiadal svojho klienta oslobodiť spod skutku prípravy vraždy Daniela Lipšica. Podľa Paru nie je preukázané, že skutok spáchal Kočner. 

Príslušníci ZVJS na pokyn senátu vykázali z pojednávacej miestnosti Justičnej akadémie muža, ktorý z miesta pre verejnosť ukazoval rôzne fotografie rozložené na stole. Neznámy muž, ktorý trvá na tom, že Kočner má byť odsúdený, popritom kričal „fraška“.

Foto - N

Svoju záverečnú reč na súde ku kauze Kuciak prednáša obhajca Mariana Kočnera Marek Para, ktorý je sám stíhaný pre založenie a zosnovanie zločineckej skupiny. Na úvod skritizoval záverečné reči prokurátorov a právnych zástupcov Kuciakovcov a Zlatice Kušnírovej. Podľa neho si odporovali, vychádzali z dôkazov, ktoré neboli preukázané.

Para spochybňuje, že Kočner mal motív objednať si vraždu novinára Jána Kuciaka alebo prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a Daniela Lipšica.

Roman Kvasnica na konci svojej záverečnej reči povedal, žeide o prvý prípad v dejinách slovenskej kriminalistiky, keď osoba vo výkone väzby dokázala aj ďalej organizovať vraždu prvého námestníka generálnej prokuratúry“. Pochválil tiež prokurátorov Daniela Mikuláša a Matúša Harkabusa, podľa neho spravili profesionálnu prácu.

Záverečnú reč na súde v kauze Kuciak prednáša aj právny zástupca poškodených Roman Kvasnica. Citoval viaceré svedectvá z hlavných pojednávaní, ktoré podľa neho preukazujú Kočnerov motív a to, ako Jána Kuciaka nenávidel.

Kvasnica pripomenul aj Kočnerovu komunikáciu s konkurznou správkyňou Evou Timár Myjavcovou.

„Ahoj zajtra je dražba a ja nemám od tvojho záujemcu zloženú zábezpeku. Potrebujem vedieť, či zajtra príde alebo nie,“ písala Kočnerovi Timár Myjavcová koncom septembra 2017 Kočnerovi.

„Nie. Príde tam Kuciak z Aktualít a ide o tom písať. Teraz to neviem urobiť. Už mi včera k tomu posielal otázky. Debil,“ odpovedal Kočner.

Kuciakovci žiadajú, aby im súd prisúdil náhradu škody milión eur. V záverečnej reči to na súde uviedol právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina.

Ján Kuciak bol podľa Kubinu talentovaný profesionál nahrádzajúci prácu orgánov činných v trestnom konaní, ktoré boli vtedy v područí mafie, ako ukazujú dnes vedené trestné konania.

„Pri tejto práci ho viedol vyšší princíp dobra a spravodlivosti, pretože veril, že práve spravodlivosť a právo sú tie veci, ktoré nás ako spoločnosť odlišujú od divočiny a krajín, v ktorých by sme nechceli žiť. Bol zavraždený práve preto, že vykonával spoločensky prospešnú činnosť vo verejnom záujme a bol v nej natoľko odborne a charakterovo dobrý, že ho nebolo možné zastaviť inak.“

Kubina tiež povedal, že obžalovaní spôsobili poškodeným ujmu, ktorá sa nedá vyjadriť žiadnou ľudskou mierou, a už vôbec nie v peniazoch. Dodal, že žiadny rodič by nemal prežiť svoje dieťa.

„Z vykonaného dokazovania vyplýva a je aj verejne známe, že osoby obžalované z vraždy Jána Kuciaka, prinajmenšom obžalovaný Kočner, rozumejú iba alebo predovšetkým reči peňazí, a peniaze a majetok sú pre nich meradlom všetkých ich životných hodnôt.“

Kuciakov život ohodnotili sumou 50-tisíc eur, životy ostatných poškodených o niečo vyššie. „Preto je namieste, aby títo obžalovaní boli zaviazaní k náhrade spôsobenej škody práve v peniazoch, ktoré pre nich znamenajú najviac.“

Kubina ďalej na súde pripomenul, že Kočner začal ako podvodník s textilom a postupne svoju trestnú činnosť stupňoval až k megapodvodu so zmenkami, za ktorý je už právoplatne odsúdený.

Vďaka svojim kontaktom v polícii, na prokuratúre a súdoch si podľa Kubinu myslel, že aj toto mu prejde. „Veríme, že výsledok tohto konania potvrdí, že sa v tomto obžalovaný Kočner zmýlil. Nie preto, že si to želá verejná mienka a rodiny jeho obetí, ale preto, že o tom svedčia dôkazy, na základe ktorých spravodlivosť potrebuje dostať v tomto prípade svoju druhú šancu.“

Právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina na súde hovorí, že Kočner mal nesporný motív zavraždiť Jána Kuciaka. „Dovolím si povedať, že neexistuje žiadna iná osoba na Slovensku ani v zahraničí, ktorá by mohla mať taký evidentný a silný motív na vraždu Jána Kuciaka ako práve obžalovaný Kočner,“ vraví v záverečnej reči.

Kuciak podľa Kubinu svojou novinárskou prácou významne ohrozoval beztrestnosť Kočnera a jeho luxusný životný štýl, „od ktorého bol takmer chorobne závislý a ktorý financoval v prevažnej miere z trestnej činnosti“.

Peter Kubina v záverečnej reči na súde hovorí, že poškodení v kauze Kuciak sú rôznorodá skupina osôb, ale spája ich jedna vec: „V istom okamihu svojho profesionálneho života narazili na záujmy obžalovaného Kočnera a stali sa pre neho a pre jeho slobodu hrozbou, v dôsledku čoho ich Kočner viac či menej otvorene nenávidel a mal nepochybný motív ich zneutralizovať.“

Dôkazná situácia pre uznanie viny obžalovaných je dnes podľa Kubinu významne silnejšia, ako to bolo v čase vyhlásenia prvého oslobodzujúceho rozsudku. Je to podľa neho aj preto, že sa vec vraždy novinára spojila s prípravou vrážd prokurátorov.

Ak by boli obžalovaní oslobodení, bolo by to podľa právneho zástupcu poškodených Kuciakovcov „v rozpore so zásadami logického uvažovania“.

Kubina zároveň vyhlásil, že z výpovede Zoltána Andruskóa vieme, že Kočnerovi neboli cudzie ani plány na vyvraždenie celej rodiny poškodeného, keď v prípade Maroša Žilinku mali byť zlikvidovaní aj manželka a deti.

„V tomto kontexte sa nemožno ubrániť podozreniu, že Kočnerovi prinajmenšom nezáležalo na tom, či s Jánom Kuciakom bude zavraždená a zmizne aj jeho snúbenica Martina, ak si to situácia vyžiada. Aj na základe toho, že vedel jej meno a lustroval ju v systéme Sociálnej poisťovne spolu s Jánom Kuciakom, je namieste sa domnievať, že bol s jej zavraždením prinajmenšom uzrozumený, ak to bude potrebné na vybavenie jeho objednávky na zavraždenie Jána Kuciaka.“

Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov pokračuje záverečnou rečou právneho zástupcu poškodených Kuciakovcov Petra Kubinu. Ten povedal, že závažné trestné činy sa obvykle páchajú za mimoriadnych okolností a takým spôsobom, aby ich odhalenie a preukázanie bolo čo najťažšie.

„Úkladné vraždy na objednávku sa nevykonávajú na základe písomných zmlúv o dielo s úradne osvedčenými podpismi, nenahrávajú sa na video a odplata sa nezvykne fakturovať a platiť bankovým prevodom. Prípadná komunikácia aktérov takejto trestnej činnosti býva obvykle šifrovaná, aby jej skutočný obsah bol pre tretie osoby nečitateľný, pričom skôr opak vo forme explicitnej komunikácie by bol podozrivý.“

Preto podľa Kubinu v takýchto prípadoch nie je ničím výnimočným, ak vina obžalovaného je preukazovaná reťazou alebo sieťou nepriamych dôkazov, ktoré vo vzájomnej súvislosti vylučujú alternatívny priebeh skutkového deja.

Celá záverečná reč Petra Kubinu

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom