Kočnera oslobodili v prípade vraždy Kuciaka, Zsuzsová dostala 25 rokov

Monika Tódová

Marian Kočner na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Marian Kočner na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka – súhrn udalostí:
 • Mariana Kočnera oslobodili, Alena Zsuzsová dostala 25-ročný trest
 • prokurátor aj poškodení sa voči rozhodnutiu odvolali
 • súd tvrdí, že nemal dostatočné dôkazy o tom, že si vraždy objednal Kočner
 • oslobodzujúci rozsudok podľa súdu nie je rozhodnutím o nevine
 • Zsuzsová je vinná z objednávky vrážd Jána Kuciaka aj prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho
 • motívom Zsuzsovej mala byť obava zo straty príjmov od Kočnera
 • Dušan Kracina dostal 8 rokov za prípravu vraždy Žilinku
 • za prípravu vraždy prokurátora Lipšica neodsúdili nikoho, oslobodeného Darka Dragiča prepustia na slobodu
 • prezidentka Čaputová je z rozsudku prekvapená a sklamaná
 • komentár šéfredaktora Kostolného o nepresvedčivom rozhodnutí

Súd nevidel Kočnerovu skazenosť, vinná je podľa neho len Zsuzsová, rekapituluje Jana Shemesh v Newsfiltri dnešný rozsudok. „Koľkokrát ešte budú rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej musieť počuť, ako zomreli ich deti? Oslobodenie Kočnera, hoci ešte neprávoplatné, im nedáva zmysel.“

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ostáva aj po dnešku otvorenou traumou, povedal premiér Ľudovít Ódor v reakcii na rozsudok. „Rozhodnutie súdu plne rešpektujem, aj keď sa osobne neviem ubrániť zmiešanému pocitu. Stále nie sme na konci a cesta k spravodlivosti pokračuje.“

Video: Celý rozsudok, ktorým oslobodili Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka.

Súd sa pri hodnotení dôkazov dopustil tých istých chýb ako predtým, pričom niektoré ešte viac prehĺbil, píše obhajca Kuciakovcov Peter Kubina v reakcii na oslobodzujúci verdikt v prospech Mariana Kočnera. „Keď sa to stalo po prvýkrát, museli sme pripustiť, že išlo o bežnú povrchnosť či pochybenie. Dnes sa to už nedá označiť inak než svojvôľa.“

„Viem, že to niekedy trvá dlho a je to ťažké a komplikované, ale spravodlivosť na konci vždy vyhrá nad svojvôľou, hoci niekedy na to potrebuje nadstavený čas alebo predĺženie,“ napísal na Facebooku a pripomenul, že po vyhlásení rozsudku poškodení podali odvolanie.

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka – súhrn udalostí:

 • Mariana Kočnera oslobodili, Alena Zsuzsová dostala 25-ročný trest
 • prokurátor aj poškodení sa voči rozhodnutiu odvolali
 • súd tvrdí, že nemal dostatočné dôkazy o tom, že si vraždy objednal Kočner
 • oslobodzujúci rozsudok podľa súdu nie je rozhodnutím o nevine
 • Zsuzsová je vinná z objednávky vrážd Jána Kuciaka aj prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho
 • motívom Zsuzsovej mala byť obava zo straty príjmov od Kočnera
 • Dušan Kracina dostal 8 rokov za prípravu vraždy Žilinku
 • za prípravu vraždy prokurátora Lipšica neodsúdili nikoho, oslobodeného Darka Dragiča prepustia na slobodu
 • prezidentka Čaputová je z rozsudku prekvapená a sklamaná
 • komentár šéfredaktora Kostolného o nepresvedčivom rozhodnutí

Prokurátor Matúš Harkabus aj zástupca poškodených Peter Kubina podali odvolanie. Prípad vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov sa tak vráti na Najvyšší súd. Marian Kočner sa práva na odvolanie vzdal.

Dušan Kracina podal odvolanie voči všetkým výrokom rozsudku, ktoré sa ho týkajú. Dargo Dragič, ktorého súd oslobodil, sa vzdal práva na odvolanie. Príslušníci ZVJS mu už dali dole putá, súd Dragiča prepustil z väzby a ide na slobodu.

Oslobodzujúci verdikt pre Mariana Kočnera je debaklom, uviedli Reportéri bez hraníc. „Berieme na vedomie usvedčenie objednávateľky vraždy Jána Kuciaka, ale tento verdikt zanecháva trpkú príchuť. Spravodlivosti nebolo úplne učinené zadosť,“ napísal vo vyhlásení generálny tajomník organizácie Christophe Deloire.

„Berieme na vedomie usvedčenie objednávateľky vraždy Jána Kuciaka, ale tento verdikt zanecháva trpkú príchuť. Spravodlivosti nebolo úplne učinené zadosť,“ napísal vo vyhlásení generálny tajomník RSF Christophe Deloire.

Dodal, že Reportéri bez hraníc sa budú usilovať o dosiahnutie spravodlivosti a odhalenie celej pravdy o dvojnásobnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá podľa neho podkopala slobodu tlače na Slovensku a v Európe. (tasr)

Špecializovaný súd nezvládol reparát v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, píše Zuzana Petková v Udalostiach týždňa. „Súdne odôvodnenie by malo byť pochopiteľné aj laikom, argumenty súdu, ktoré čítala predsedníčka senátu, mi však logické neprišli. Zsuzsová si vraždu údajne objednala, lebo sa bála straty príjmu a výhod od Kočnera, ale on o tom netušil?“

Dušan Kracina dostal za prípravu Žilinkovej vraždy 8-ročný trest, pretože podľa súdu je gamblerom a na jeho nápravu bude stačiť aj miernejší trest. Súd dodal, že tým nezľahčuje prípravu Žilinkovej vraždy. Prokuratúra navrhovala Kracinovi 25 rokov.

Alena Zsuzsová nedostala doživotný trest, lebo psychológovia v znaleckom posudku neuviedli, že ju nie je možné napraviť, aj keď je to hraničné. Súd vymeral Zsuzsovej trest na 25 rokov, prokurátori jej navrhovali doživotie.

Oslobodzujúci rozsudok nie je rozhodnutím o nevine, ale ide o výraz dôkaznej núdze, konštatuje súd v odôvodnení. Orgány činné v trestnom konaní nepredložili dôkazy, ktoré by s istotou umožnili konštatovať, že na skutku sa ako objednávateľ podieľal Marian Kočner, uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Záver súdu musí byť podľa Sabovej v rovine istoty, nie v rovine podozrenia.

„Obžalovaný nie je povinný dokazovať svoju nevinu, stačí, ak priebeh skutku nebol jednoznačne preukázaný ako objektívne možný. Prezumpcia neviny vyžaduje, aby to bol štát, kto nesie dôkazné bremeno. Nakoniec je to súd, ktorý je zodpovedný za náležité objasnenie veci,“ uviedol súd v odôvodnení.

Prezidentka Zuzana Čaputová vraví, že cíti sklamanie a prekvapenie z dnešného rozsudku o oslobodení Mariana Kočnera. Aj pri takýchto nečakaných verdiktoch je podľa nej dôležité rešpektovať rozhodnutie súdu a počkať si na odôvodnenie rozhodnutia a neskôr aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu.

„Súd odsúdením Aleny Zsuzsovej a oslobodením Mariana Kočnera čiastočne potvrdil príbeh, ktorý sa stal, nateraz však ostal nedopovedaný,“ napísala Čaputová na Facebooku.

„V tejto chvíli však myslím hlavne na rodičov Janka a Martinky. Korupciu, kriminalitu a zlo nevieme vymazať z tohto sveta, ale vieme budovať štát, ktorý ich dokáže trestať. Nestrácajme vieru, aj keď je to v tejto chvíli ťažké,“ dodala.

Motívom Aleny Zsuzsovej na objednávku vrážd bola podľa súdu „obava zo straty príjmu a iných materiálnych výhod, ktoré jej a jej rodine poskytoval Marián Kočner“. Zsuzsová podľa súdu mala peniaze na vraždu, našla sa u nej platobná karta ku Kočnerovmu účtu a 20-tisíc eur. Tie boli tiež od neho, avšak nie je preukázané, že jej ich dal na vraždu.

Senát sa v zdôvodnení pýta, či by Kočner zadal Zsuzsovej objednávku vraždy, keď mal informácie, že spackala zber podpisov na založenie jeho strany Cieľ. „Kočner nemal informácie o podobnej násilnej minulosti Zsuzsovej. Na čom je postavená vina Kočnera? Na tvrdení Andruskóa, že si ju objednal Kočner, na vyhrážkach Kuciakovi, na vyjadreniach Tótha a brata Kočnera,“ vraví sudkyňa Ružena Sabová s tým, že podľa súdu je to málo.

Súd sa pýta, že ak sa Zsuzsová s Kočnerom rozprávali v Threeme o vražde, prečo by to nerobili osobne. Ku komunikácii o zuboch, ktorá mohla byť o vražde, súd povedal, že túto komunikáciu iniciovala Zsuzsová. „Nepotvrdilo sa, že mala problémy so zubami.“

„Súd dáva do pozornosti aj na komunikáciu z 26. februára, keď vyšla najavo vražda Jána Kuciaka,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Kočner a Zsuzsová sa vtedy rozprávali štýlom, kto by za tou vraždou mohol byť, a rozčuľovali sa, že novinári uvažujú, či vinný nie je Kočner. Kto však číta celú ich komunikáciu, chápe, že išlo o iróniu. Súd však hovorí, že každý v Threeme vidí, čo chce, a záleží od toho, kto ju interpretuje.

Sudkyňa Ružena Sabová vraví, že ak by Kočner vedel o tom, že sa chystá Kuciakova vražda, tak by zastavil činnosť sledovacieho tímu, ktorý viedol Peter Tóth. „Aj po siahodlhých pokusoch hľadania významu komunikácie medzi Kočnerom a Zsuzsovou stále zostávajú otázky a rôzne možné verzie.“

Rozsudok o Kočnerovi je predzvesťou, akú facku dostaneme vo voľbách, píše šéfredaktor Matúš Kostolný. „Takéto nepresvedčivé rozhodnutia súdov vysvetľujú, prečo veríme dezinformáciám, Rusku a Ficovi.“

Súd nepochybuje, že Alena Zsuzsová mala fotky zo sledovania Jána Kuciaka od Mariana Kočnera, ale ich účel mohol byť podľa súdu aj iný ako vražda novinára. Sledovanie novinára a prokurátorov podľa súdu nebolo nevyhnutné na to, aby k vraždám došlo.

Súd vysvetľuje, že dôkazy o Marianovi Kočnerovi boli len nepriame. „Svedecká výpoveď Andruskóa je dôkaz z počutia.“ Súd odcitoval aj presné svedectvo Andruskóa, kde mu Zsuzsová hovorila, že všetky objednávky vrážd sú pre Kočnera.

Prokurátor Peter Šufliarsky reagoval, že rozhodnutie súdu rešpektuje. „K trestnej veci sa vyjadrím po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia,“ dodal len.

Súd neuveril, že Alena Zsuzsová myslela vážne plánovanie vraždy Daniela Lipšica. „V danom prípade je obžaloba postavená na motíve obžalovaného Kočnera. Advokát Lipšic mu údajne škodil v kauze Technopol Servis. Výpoveď Andruskóa je podporená i odvodeným dôkazom, výpoveďou Kracinu a Szabóa, ktorý sa o tom dozvedel od Andruskóa.“

Lipšic mal byť podľa tej výpovede čerešničkou na torte, ale nestihli sa tým zaoberať. „Súd na základe porovnania výšky sumy za vykonanie vraždy Žilinku (70-tisíc eur) a Šufliarskeho, ktorí boli verejní činitelia, a výšky sumy ponúkanej za Lipšica (200-tisíc eur) dospel k presvedčeniu, že objednávka vraždy doktora Lipšica je skôr v hypotetickej rovine, i keď nepochybne Zsuzsová takúto myšlienku pred svedkom vyslovila.“

Absolútne ma to zaskočilo, nedáva mi to žiadnu logiku a som zvedavý na odôvodnenie súdu, vraví po oslobodení Kočnera Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Potvrdil, že sa odvolajú na Najvyšší súd a poradia sa s právnikmi, či budú trvať na novom senáte. Ten by si však musel spis nanovo preštudovať.

To, že Alena Zsuzsová bola odsúdená, neberú ako satisfakciu. Podľa Zlatice Kušnírovej to bolo len na zalepenie očí. „Súd nechcel vidieť, že v krabici od topánok mala pripravených 200-tisíc eur a pritom bola nezamestnaná,“ povedala mama zavraždenej Martiny Kušnírovej o Zsuzsovej.

Hlas vníma rozsudok „ako ďalší krok na ceste k spravodlivosti a rešpektuje ho.“ V stanovisku takisto napísal, že jednou z troch zásadných priorít vlády Petra Pellegriniho bolo vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

„Pevne verím, že Božie mlyny síce melú pomaly, ale spravodlivo, a pevne verím, že po odvolaní sa pozostalých po Jánovi a Martine si nakoniec aj Marián Kočner vypočuje spravodlivý rozsudok,“ reagovalo zasa OĽaNO.

Ružena Sabová povedala, že boli také pochybnosti, ktoré nesmerovali u všetkých sudcov k presvedčeniu o vine Kočnera. Vina Zsuzsovej a Kracinu je podľa predsedníčky senátu preukázaná a tvorí logickú a ničím nenarušenú sústavu vzájomne sa doplňujúcich dôkazov.

Naživo: Kuciakovci a Zlatica Kušnírová po oslobodení Mariana Kočnera

Som sklamaný a úprimne nerozumiem, reagoval na rozsudok predseda PS Michal Šimečka. „Ako politici aj občania musíme rozhodnutia súdov rešpektovať. Zároveň sa však obávam, že po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať – pre rodiny obetí aj pre Slovensko.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka reaguje na rozsudky:

V prípade pripravovanej vraždy prokurátora Daniela Lipšica neodsúdili nikoho; podľa súdu sa nepreukázalo, že sa skutok stal. Súd oslobodil aj Darka Dragića, ktorý je vo väzbe, čo znamená, že ho dnes prepustia na slobodu. Oslobodili ho pomerom hlasov 3:0.

Po oslobodení Kočnera odišli z pojednávacej miestnosti rodičia zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Jednoducho povedané fuj nášmu súdnictvu,“ zareagovala Zlatica Kušnírová.

„Spravodlivosť nielen s prelepenými očami, ale aj so slúchadlami na ušiach,“ zhodnotil rozsudok Jozef Kuciak, otec Jána Kuciaka.

Rodiny sa plánujú odvolať. „Nenecháme to tak,“ povedali pri odchode zo súdu.

Mariana Kočnera oslobodili v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka. Podľa súdu nebolo dokázané, že skutok spáchal; rozhodol o tom v pomere 2:1. Oslobodili ho aj z príprav vrážd Daniela Lipšica, Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Alena Zsuszová je povinná pozostalým uhradiť nemajetkovú ujmu 160-tisíc eur a náklady na pohreb 1490 eur.

Dušana Kracinu odsúdili za prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku na 8 rokov. Dostal aj ústavné psychiatrické liečenie, keďže je gambler.

Alenu Zsuzsovú odsúdili na 25 rokov, je vinná z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. Senát o vine rozhodol v pomere 3:0.

Súd zároveň zrušil rozsudok, ktorým bola odsúdená na 21 rokov za vraždu Lászlóa Basternáka; teraz dostala súhrnný trest 25 rokov.

Súd odsúdil Alenu Zsuzsovú aj z objednávky vraždy prokurátora Petra Šufliarskeho. Vinná je i v prípade nedovoleného ozbrojovania, pretože na vraždy, za ktoré je odsúdená, financovala samopal.

Alena Zsuzsová je vinná aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Špecializovaný trestný súd už rozhodol o jej vine aj v prípade objednávky vraždy prokurátora Maroša Žilinku.

Alena Zsuzsová je vinná, že si objednala vraždu prokurátora Maroša Žilinku, rozhodol Špecializovaný trestný súd. Vinný z prípravy Žilinkovej vraždy je aj Dušan Kracina.

Naživo: Rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a príprave vrážd prokurátorov

Všetko som uviedol vo svojej záverečnej reči, som nevinný, povedal aj obžalovaný Dušan Kracina. „Som nevinný a žiadam ctený súd, aby ma oslobodil v plnom rozsahu,“ povedal obžalovaný Darko Dragič.

Počas pojednávania alebo v záverečnej reči som povedal všetko, čo som chcel, povedal obžalovaný Marian Kočner vo svojom poslednom slove.

Marian Kočner na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Foto N - Tomáš Benedikovič

Prokurátori Daniel Lipšic, Maroš Žilinka a Peter Šufliarsky neprišli na vyhlásenie rozsudku. Sú poškodenými v kauze príprav vrážd prokurátorov.

Verím, že zvíťazí spravodlivosť a dopadne to tak, ako má – že budú odsúdení, povedal Jozef Kuciak, otec zavraždeného Jána Kuciaka krátko pred vynesením verdiktu nad Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Povedal, že ak by aj Kočnera so Zsuzsovou oslobodili, budú bojovať ďalej a odvolajú sa.

Video: Kuciakovci pred verdiktom v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Mariana Kočnera eskortovali na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Súd o 15.00 h vyhlási rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Alena Zsuzsová požiadala, aby pri rozsudku byť nemusela.

Marian Kočner prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Foto N - Tomáš Benedikovič

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš navrhujú Marianovi Kočnerovi aj Alene Zsuzsovej doživotie, ich náprava podľa nich nie je možná. Zároveň navrhujú Kočnerovi uložiť aj trest prepadnutia celého majetku. Oznámili to na konci záverečnej reči, ktorú čítali na súde štyri hodiny do pol deviatej večer.

Marian Kočner vo februári 2023. Foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

Včera 15:31Historička Dvořáková: Ľudia v stredoveku verili rôznym hlúpostiam, ale deje sa to aj dnesVčera 13:49Pesnička Píšte všetci modrým perom zaznela za dva dni v Kyjive trikrát naživo (+ foto a video)Včera 13:43Atómy, ktoré nás formujú, vznikli v umierajúcich hviezdach. Sme vesmír, ktorý skúma sám seba, hovorí astrofyzikVčera 10:59Vysnívaný hudobník: Jack Martin Händler (1947 – 2023)Včera 07:00Konzumácia vnútorností je veľkou témou, ale nie sú pre každého, radí výživový expertVčera 06:55Komentátori Denníka N: Poslanci sa zľakli sami seba a povedali dosť26.05 22:41Krav maga vznikla v uliciach Bratislavy26.05 20:19Národný park Malá Fatra je ochotný po schválení zonácie umožniť vlastníkom poľovanie v nových častiach A zóny, má to pomôcť aj hlucháňovi26.05 19:52Sestre SkyTollu druhýkrát stopli novú mýtnu zákazku26.05 19:48High 5ive: Munch, Motorpsycho, Knausgaard. Cesta do hlbín nórskej duše26.05 19:25Brexit migráciu nezastavil. Británia hlási rekordný počet prisťahovalcov26.05 19:00Newsfilter: Ak na Slovensku niečo funguje spoľahlivo, je to ruská propaganda 26.05 18:45Habemus trapas!26.05 17:45Prinášame revolúciu do monitoringu účinnosti liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou, vraví vedec z SAV26.05 17:22Ambulantné pohotovosti budú otvorené kratšie, ministerstvo ich chce skrátiť o dve hodiny26.05 16:57Trumpizmus bez Trumpa? DeSantis spustil kampaň do Bieleho domu a hneď vyvolal rozpaky26.05 16:55Fico zaradil Kočnera na zoznam „našich ľudí“ Smeru (udalosti týždňa)26.05 16:46Jablko pripúšťa, že nebude do volieb kandidovať. Ostatné malé strany to odmietajú (anketa)26.05 16:31Graf dňa: Mladí ľudia zbohatli v posledných rokoch viac ako staršie ročníky26.05 16:30MediaBrífing: Twitter môže odísť z EÚ, má problém s našimi pravidlami proti dezinformáciám a nelegálnemu obsahu26.05 16:26Chcem hypotéku. Akú sumu môžem získať, aké príjmy mi banka uzná a čo ak potrebujem ďalšie peniaze?26.05 16:20Bezplatné diaľnice, lieky pre seniorov a 180 eur na dieťa. Aj poľské strany sa pred voľbami pretekajú v populizme26.05 15:06Pred súdom stojí bývalá dvojka Smeru na východe: čo čítam v prípade „grófky“ Roškovej26.05 14:45Majstrovstvá sveta sú čoraz slabšie. Prečo hokej potrebuje Svetový pohár26.05 14:43Sme rodina priviedlo do politiky aj Kollárovho brata. V parlamente nevyniká, zaujal bytom a zatajenou firmou26.05 14:43Najväčší cestovateľ z poslancov je brat Borisa Kollára. Goga bol v Bahrajne, do volieb stihne Maroko (+ video)26.05 14:34Vývoj bojov (456. deň): Ruské Su-34 museli prvýkrát bombardovať vlastné územie a nedopadlo to dobre26.05 14:31Vojaci v Zaporižskej jadrovej elektrárni so zbraňami hliadkujú na streche a mučia neposlušných zamestnancov26.05 13:50Pomáha pri úzkosti, depresii aj paranoji. Vtáčí spev prospieva nášmu duševnému zdraviu26.05 13:34O zmysle a nezmysle spájania politických strán