Zelenskyj: Teraz je Bachmut len v našich srdciach

Okolo Zelenského vyhlásenia o strate Bachmutu sú nejasnosti, podľa Ukrajiny sa v meste stále bojuje. Tím ukrajinského prezidenta odmieta, že Rusko dobylo Bachmut, a tvrdí, že toto mesto bolo stratené v zmysle, že je úplne zničené a že z neho nič nezostalo.

Zelenského hovorca neskôr vyhlásil, že v meste sa stále bojuje a že nie je úplne pod kontrolou Ruska.

„Myslím si, že nie,“ odpovedal Zelenskyj reportérom, keď sa ho zároveň pýtali, či si myslí, že Bachmut je stále pod kontrolou Kyjiva, a čo hovorí o ruských vyhláseniach, že Moskva prevzala úplnú kontrolu nad mestom.

„Nie je tam nič. Zničili všetko. Nie sú tam žiadne budovy. Je to smutné, je to tragédia, ale teraz je Bachmut len v našich srdciach,“ vyhlásil Zelenskyj. (cnn, ft)

Volodymyr Zelenskyj nepriamo potvrdil, že Rusku sa podarilo dobyť Bachmut. „Bachmut je teraz len v našich srdciach,“ vyhlásil ukrajinský prezident na samite G7 v Japonsku. Rusko v sobotu tvrdilo, že získalo nad mestom úplnú kontrolu.

Ukrajinský prezident dodal, že z mesta „nič nezostalo“. „Musíte pochopiť, že tam nič nie je,“ povedal.

O ovládnutí ukrajinského mesta v sobotu informoval zakladateľ Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, následne to tvrdilo aj ruské ministerstvo obrany. Kyjiv to ešte v sobotu poprel a tvrdil, že boje o mesto pokračujú, hoci situácia je kritická.

Boje o Bachmut prebiehajú už od augusta.

Ak ukrajinská obrana mesta definitívne zlyhala, končí sa najdlhší a najkrvavejší boj zatiaľ 15-mesačnej ruskej invázie na Ukrajinu, ktorý prinútil analytikov používať termín „opotrebovávacia vojna“.

Západní pozorovatelia vrátane vedúcich politikov však opakovane uvádzali, že mesto Bachmut, ležiace asi 70 kilometrov severne od Donecka, má len obmedzený strategický význam pre ďalší priebeh vojny. (čtk, reuters)

Joe Biden oznámil nový balík americkej vojenskej pomoci Ukrajine za približne 375 miliónov dolárov. Zahŕňa dodávky munície, delostrelectva aj obrnených vozidiel. Prezident USA to vyhlásil na samite skupiny G7 v Hirošime po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Informácie o nových dodávkach zbraní prichádzajú v čase, keď sa Washington rozhodol neblokovať dodávky stíhačiek F-16, ktoré Kyjiv dlhodobo od západných krajín požaduje. Biden toto stanovisko podľa Bieleho domu v piatok oznámil partnerom s tým, že USA sa chcú podieľať aj na výcviku ukrajinských pilotov na týchto strojoch. (čtk, dw)

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. Foto - AP

Samit skupiny G7 je podľa Emmanuela Macrona príležitosťou, ako presvedčiť Brazíliu či Indiu zmeniť postoj k Ukrajine. Obe krajiny sú zatiaľ k ruskej invázii veľmi zdržanlivé. Brazílske médiá však píšu, že Zelenského účasť na samite znervózňuje brazílsku delegáciu, ktorá sa tak cíti pod tlakom. (dpa)

Rusi vraj získali úplnú kontrolu nad mestom Bachmut, vyhlásilo ruské ministerstvo obrany. To isté v sobotu tvrdil aj šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Kyjiv správy popieral, hoci uznal, že situácia je kritická.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová v sobotu priznala, že situácia v meste je kritická. Ukrajinci však vraj ešte bránili jednu štvrť.

V tejto chvíli sa správy nedajú nezávisle overiť.

Ak sa ruské tvrdenie potvrdí, bude to podľa agentúry Reuters najväčší ruský bojový úspech za desať mesiacov. (čtk, reuters)

Zakladateľ Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin tvrdí, že jeho bojovníci získali úplnú kontrolu nad mestom Bachmut na východe Ukrajiny. Kyjiv toto vyhlásenie poprel a tvrdí, že boje o toto mesto pokračujú, hoci situácia je kritická.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová označila situáciu v Bachmute za kritickú. Z jej oznámenia na platforme Telegram vyplynulo, že ukrajinskí obrancovia držia pozície iba v jednej štvrti mesta, ktorá leží v jeho juhozápadnej časti.

Prigožin vo videu zverejnenom na Telegrame uviedol, že ruskí žoldnieri získali nad Bachmutom úplnú kontrolu okolo poludnia. Na videu držal v rukách ruskú vlajku, za ním stáli vojaci a v diaľke bolo počuť výbuchy.

Dodal, že jeho bojovníci sa z Bachmutu stiahnu 25. mája, aby si oddýchli. „Získali sme úplne celé mesto, od domu k domu,“ povedal.

Agentúra Reuters uviedla, že toto tvrdenie nedokáže nezávisle overiť.

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti prebiehajú už od vlaňajšieho augusta. Ide o najdlhšiu a najkrvavejšiu bitku počas vyše ročnej ruskej invázie. V tomto meste žilo pred vypuknutím vojny približne 70 000 ľudí. (tasr, afp, reuters)

Nové na Dennikn.sk

11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom23.02 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémy23.02 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní 23.02 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál23.02 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvodu23.02 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“23.02 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stíchol