Kachovská priehrada je zničená, Kyjiv obviňuje Rusov z jej odpálenia na diaľku

Satelitný záber na zničenú Kachovskú priehradu. Foto - tasr/ap
Satelitný záber na zničenú Kachovskú priehradu. Foto - tasr/ap

Volodymyr Zelenskyj označil zničenie Kachovskej priehrady za environmentálnu bombu hromadného ničenia. „Len úplné oslobodenie ukrajinského územia spod ruskej okupácie zaručí, že už k takýmto teroristickým útokom nedôjde,“ dodal.

Prezident zároveň oznámil, že ukrajinská generálna prokuratúra sa už obrátila na Medzinárodný trestný súd v Haagu.

Obyvateľom postihnutej oblasti prisľúbil pomoc, vláda podľa neho robí všetko, čo môže, aby zachránila ľudí a zaistila im pitnú vodu. (tasr)

Voda zo zničenej Kachovskej priehrady zaplavila vyše 1300 domov na pravom brehu Dnipra. Podľa OSN potrebuje naliehavú pomoc vyše 16-tisíc ľudí, ale humanitárny dosah pocítia státisíce.

Ukrajinské úrady informovali, že celkovo postihli záplavy 24 lokalít.

Evakuovaní sú aj ľudia v oblastiach južne od Kachovskej priehrady a Dnipra, ktoré okupuje Rusko. Len z mesta Nova Kachovka, ktoré leží priamo pri zničenej vodnej elektrárni na priehrade, podľa starostu Vladimira Leontieva premiestnili okolo 900 obyvateľov. Už skôr uviedol, že pod vodou je tam asi 600 domov. (čtk)

Vojna na Ukrajine – súhrn posledných udalostí:

 • Zelenskyj vyhlásil, že Kachovskú priehradu vyhodili do vzduchu ruské sily, ktoré detonáciu vykonali na diaľku
 • v prospech ukrajinskej verzie hovorí väčšina dostupných faktov
 • Rusi tvrdia, že zodpovední sú Ukrajinci, prišli už s niekoľkými verziami vrátane raketového zásahu
 • udalosť má devastačné účinky na obyvateľov, ekonomiku aj ekosystémy, prebieha evakuácia
 • zničenie priehrady môže sťažiť  vojenské akcie Ukrajincov v oblasti, Zelenskyj tvrdí, že protiofenzívu to neovplyvní
 • bezpečnosť Zaporižskej elektrárne zatiaľ nie je ohrozená a vody na chladenie je dosť
 • Lavrov opäť varoval pred „eskaláciou“, ak Západ poskytne F-16

Rusko si predvolalo belgického veľvyslanca, aby mu prednieslo protest voči údajnému používaniu belgických zbraní pri útočných vpádoch z Ukrajiny na ruské územie.

Belgicko v pondelok oznámilo, že začalo vyšetrovať, či zbrane, ktoré poslalo Kyjivu na obranu vlastného územia, skutočne slúžia na obranné účely alebo sa využívajú na boj za hranicami Ukrajiny. Belgická vláda ďalej uviedla, že požiada Kyjiv o objasnenie mediálnych správ. (čtk)

Poškodenie priehrady neovplyvní plány Ukrajiny na protiofenzívu, povedal Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že hovoril s hlavnými veliteľmi a armáda je v stave najvyššej pripravenosti. (tasr)

Ráno nás situácia všetkých šokovala, hovorí starosta Enerhodaru, kde sa nachádza Zaporižská jadrová elektráreň. Napriek tomu, že ju chladí voda zo zničenej Kachovskej priehrady, je situácia pod kontrolou. V okolí elektrárne však prebiehajú boje, čo si podľa starostu nevedeli „ani predstaviť“.

Ruský minister zahraničia opäť varoval pred „eskaláciou“ vojny na Ukrajine, ak západní spojenci poskytnú lietadlá F-16. „Musíme mať na pamäti, že jedna z modifikácií F-16 môže niesť jadrové zbrane,“ povedal Sergej Lavrov v prejave na vojenskej základni v Dušanbe v Tadžikistane.

„Ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní.“ (reuters)

Ukrajinci po zničení Kachovskej priehrady hovoria o ekologickej katastrofe, podľa experta však samotná záplava nie je problémom. Problém spočíva v tom, že sa môže dostať na miesta, kde sa „sa s tým nepočítalo“, a vyplaviť skládky, fabriky či družstvá.

Zaplavený Cherson po zničení Kachovskej priehrady. Foto - TASR/AP

Americká vláda má spravodajské informácie, ktoré „sa prikláňajú k Rusku ako k pravdepodobnému páchateľovi“ zničenia Kachovskej priehrady na Ukrajine, informovala NBC News. Bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby však neskôr povedal, že „nemôže s istotou povedať, čo výbuch na priehrade spôsobilo“.  

NBC sa odvoláva na dva americké zdroje a jedného „západného predstaviteľa“.

Kremeľ zapojenie odmieta a z výbuchu na priehrade viní Ukrajinu.

Administratíva prezidenta USA podľa NBC plánuje tieto informácie zverejniť už dnes v noci nášho času.

Aj túto informáciu ale Kirby na neskoršej tlačovej konferencii spochybnil: „V tejto chvíli neviem o žiadnom rozhodnutí niečo odtajniť,“ povedal hovorca.

Motív pre pretrhnutie priehrady zatiaľ nie je jasný, vzniknuté záplavy však zrejme sťažia postup ukrajinských jednotiek a predstavujú veľký humanitárny problém, povedal NBC nemenovaný „západný predstaviteľ“. (čtk)

Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková povedala, že nepodporuje Alexandra Lukašenka. „Nepodporujem vojnu, čo znamená, že nepodporujem ani Lukašenka,“ uviedla po postupe do semifinále Roland Garros po tom, čo porazila Ukrajinku Svitolinovú.

25-ročná tenistka sa doteraz k vojne nevyjadrovala. Počas Roland Garros na ňu vyvíjali tlak, aby sa dištancovala od svojho údajne blízkeho vzťahu s prezidentom, ktorý je kľúčovým vojenským spojencom Moskvy.

Na turnaji predtým zrušila dve plánované tlačovky s odôvodnením, že sa necíti bezpečne, pretože musela čeliť množstvu otázok na jej vzťah s Lukašenkom. K odsúdeniu vojny ju tlačili aj ukrajinské súperky, Marta Kosťuková po zápase 1. kola a ani Svitolinová v utorok jej nepodali ruku.

„Nechcem, aby bola moja krajina zapojená v akomkoľvek konflikte. A nechcem, aby bol šport zapletený do politiky, pretože ja som iba tenistka. Ak by som chcela byť politická, nebola by som tu. Nechcem sa angažovať v politike,“ uviedla.

Sabalenková sa v minulosti viackrát stretla s Lukašenkom. V roku 2018 si s ním vyžiadala osobné stretnutie medzi štyrmi očami. V posledný deň roka 2020 si pripila v Minsku práve s Lukašenkom a prezident sa o nej vyjadroval pochvalne aj v januári tohto roka, keď vyhrala Australian Open.

Vo štvrťfinále Roland Garros porazila Ukrajinku Jelinu Svitolinovú, v semifinále nastúpi proti Češke Karolíne Muchovej. (bbc)

Zničenie Kachovskej priehrady na Ukrajine je akt správania, ktorý má blízko k vojnovému zločinu. Povedal to český prezident Petr Pavel s tým, že bol spáchaný s jasným vedomím, že poškodí civilistov.

Vojakov oboch bojujúcich strán podľa neho zničenie hrádze priehrady poškodilo minimálne.

„Už preto je to závažná vec, ktorú by sme rozhodne nemali zľahčovať. Spôsobí to nielen veľké problémy civilnému obyvateľstvu, ktoré sa muselo evakuovať zo zasiahnutých oblastí, ale aj obrovské straty na poľnohospodárskej produkcii, na zásobovanie pitnou vodou, a to nielen oblastí susediacich s Dniprom, ale aj na celom Kryme,“ povedal Pavel po samite B9 v Bratislave.

Do budúcnosti to podľa neho bude znamenať ďalšiu záťaž pri obnove Ukrajiny.

Útok na priehradu podľa prezidenta ukazuje, že Rusko sa naozaj obáva ukrajinskej protiofenzívy.

„Krok, ktorý urobili, ak sa potvrdí, že to bolo Rusko, a zatiaľ tomu všetko nasvedčuje, znamená, že Rusko si naozaj nie je isté úspešnosťou svojej obrany v prípade ukrajinskej protiofenzívy,“ myslí si prezident, v minulosti profesionálny vojenský dôstojník.

Ruská strana podľa neho preventívne celú oblasť vyradila z možného protiútoku, pretože z Dnipra sa stalo jazero, ktoré sa v podstate nedá prekonať. (čtk)

Následky zničenia vodnej elektrárne Kachovka budú jasné o týždeň, „keď voda opadne“, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj. Upozorňuje, že veľké problémy s pitnou vodou nebudú len v zaplavených oblastiach, ale aj tam, kde záplavy nie sú. „V celom regióne: v Dnipropetrovsku, Zaporižžii a Chersone, samozrejme,“ povedal Zelenskyj. (meduza)

Ak chceme žiť v slobodnej demokratickej spoločnosti, potom nemáme podľa českého prezidenta Pavla inú možnosť, ako naďalej podporovať Ukrajinu. Povedal to na samite B9 v Bratislave.

Pavel povedal, že Severoatlantická aliancia sa s Ruskom snažila v minulosti mnohokrát komunikovať, no všetky pokusy zlyhali.

Podľa jeho slov by členovia Severoatlantickej aliancie teraz mali skôr začať uvažovať o tom, ako hovoriť o Rusku, pretože po vojne nebude iba Ukrajina, ale aj Rusko. Je preto potrebné zaujať spoločný postoj voči Moskve, dodal.

Český prezident upozornil, že hrozbu pre súčasné bezpečnostné usporiadanie naďalej predstavuje aj Čína. Pavel zároveň adresoval výzvu Maďarsku a Turecku, aby urýchlili ratifikáciu prístupových protokolov Švédska na vstup do NATO.

Poľský prezident Andrzej Duda označil stretnutie lídrov B9 v Bratislave pred júlovým samitom NATO vo Vilniuse za produktívne.

Povedal, že krajiny B9 nesmú dovoliť, aby Ukrajina v boji proti ruským silám neuspela. Podľa jeho slov musia trvať aj na tom, aby Moskva zaplatila a čelila právnym následkom za škody, ktoré na Ukrajine napáchala. (tasr)

Fínsko vyhostí deviatich ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách. Obviňuje ich z plnenia spravodajských úloh, oznámil to úrad fínskeho prezidenta.

„Ich pôsobenie je v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch,“ uviedol úrad a dodal, že o vypovedaní pracovníkov bude informovať ruského veľvyslanca. (čtk)

Generálny tajomník OSN António Guterres nemá nezávislé informácie o príčinách pretrhnutia Kachovskej priehrady na rieke Dnipro. „Jedna vec je jasná – je to ďalší ničivý dôsledok ruskej invázie na Ukrajinu,“ povedal. Ukrajina žiada zvolanie Bezpečnostnej rady OSN. (un, čtk)

Vojna na Ukrajine – súhrn posledných udalostí:

 • Zelenskyj vyhlásil, že Kachovskú priehradu vyhodili do vzduchu ruské sily, ktoré detonáciu vykonali na diaľku.
 • V prospech ukrajinskej verzie hovorí absolútna väčšina dnes dostupných faktov (Vývoj bojov zozbieral 7 indícií).
 • Rusi, naopak, tvrdia, že za zničením stoja Ukrajinci, prišli už s niekoľkými verziami vrátane raketového zásahu.
 • Udalosť má devastačné účinky na obyvateľov, miestnu ekonomiku aj ekosystémy, v oblasti prebieha evakuácia.
 • Zničenie priehrady takisto na najbližšie týždne výrazne sťaží až utlmí vojenské akcie Ukrajincov v oblasti.
 • Podľa odborníkov bezpečnosť Zaporižskej jadrovej elektrárne zatiaľ nie je ohrozená a vody na chladenie je dosť.
 • Srbský prezident povedal, že nie je proti, aby predávali muníciu prostredníkom, ktorí ju následne dodajú Ukrajine.

Po zničení Kachovskej priehrady je záplavami ohrozených 40-tisíc ľudí, no Ukrajina môže zabezpečiť evakuáciu len 17-tisíc z nich, uviedol ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin. Vyše 25-tisíc ohrozených ľudí totiž podľa neho žije na Rusmi okupovaných územiach. Kostin zároveň ruskú okupačnú správu obvinil, že evakuácie nevykonáva.

Ukrajina oznámila, že do 15. hodiny sa podarilo zatiaľ evakuovať 1 300 osôb. Zatopených je teraz 13 obcí na pravom brehu Dnipra, ktorý majú pod kontrolou ukrajinskej sily vrátane zhruba 300 domov. (čtk)

Keď je hrádza vysoká 30 metrov, stačí v nej urobiť trhlinu do výšky 23 metrov a o ostatné sa už postará tlak valiacej sa vody, vysvetľuje Zdeněk Dvořák, ktorý sa venuje ochrane kritickej infraštruktúry. Jediná stopercentná ochrana pred následkami útoku by bolo priehradu vypustiť.

Zničenie Kachovskej priehrady označil šéf NATO Jens Stoltenberg za otrasný čin a ďalší príklad brutality ruskej vojny voči Ukrajine. Po stretnutí so slovenským premiérom Ľudovítom Ódorom zopakoval, prečo je v záujme demokratických štátov pomáhať Kyjivu.

„Ak by prezident Putin vyhral, tak by to ostatným autoritárskym režimom vyslalo signál, že môžu používať silu na presadzovanie svojich cieľov,“ dodal.

Shooty: Vytápanie

Ide o najväčšie poškodenie priehrady od druhej svetovej vojny, no opraviť sa dá všetko, vraví expert Ladislav Satrapa. Úroda v oblasti pri Chersone však skončila celá pod vodou. „Je jún, a ak na jeseň budú poľnohospodárske pozemky prístupné, aby sa tam dali robiť poľnohospodárske práce, bude to sláva.“

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie, povedal Volodymyr Zelenskyj vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine, kardinálovi Matteovi Zuppimu. „Nepriateľ využije výhodu plynúcu z prerušenia (bojov), aby posilnil svoje spôsobilosti a ďalej útočil s cieľom dopustiť sa novej vlny zločinov a hrôz,“ uviedol.

Zelenskyj so Zuppim hovoril aj o mierovom pláne pre Ukrajinu a potrebe účasti čo najväčšieho počtu krajín.

Vatikán podľa Zelenského môže prispieť k prepusteniu ukrajinských väzňov, návratu deportovaných detí a obnovení spravodlivosti.

Zuppi prezidentovi odovzdal list od pápeža Františka. (afp, tasr)

Buča, Irpiň, Kachovka – zoznam ruských vojnových zverstiev pokračuje, uviedlo slovenské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na zničenie ukrajinskej priehrady. „Rusko týmto činom, ktorý nesie znaky vojnového zločinu, ohrozilo desaťtisíce obyvateľov Chersonskej oblasti, ktorých je nutné okamžite evakuovať.“

„Cynický ruský režim pohŕda životmi civilného obyvateľstva. Na Ukrajinu priniesol iba deštrukciu a smrť. Za tento aj všetky ostatné barbarské činy však raz budú Vladimir Putin a všetci ostatní ruskí vojnoví zločinci niesť zaslúženú zodpovednosť,“ uviedla diplomacia.

Agentúra AP zverejnila fotografie zo zaplaveného Chersonu. Mesto sa nachádza zhruba 70 kilometrov od zničenej Kachovskej priehrady.

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP
Foto - TASR/AP

Zelenskyj odmietol tvrdenie Ruska, že priehradu zničili Ukrajinci. „Rusko kontroluje priehradu už viac ako rok. Je fyzicky nemožné ju vyhodiť do vzduchu zvonku, ostreľovaním. Zamínovali ju ruskí okupanti. A tí ju vyhodili do povetria,“ uviedol. (čtk)

Ruský minister obrany Sergej Šojgu vyhlásil, že Ukrajinci vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu, aby zabránili ruskému útoku v tomto mieste a aby uvoľnili svoje sily od Chersonu pre protiofenzívu. Rusi pritom doteraz tvrdili, že priehrada sa zrútila v dôsledku niekoľkomesačného ostreľovania Ukrajincami a nie odpálenia.

Šojgu takisto informoval o zabitých ruských vojakoch prvý raz od septembrového vyhlásenia mobilizácie.

Minister hovoril, že ruské jednotky ukrajinskú protiofenzívu odrazili, no mali straty. „Celkovo počas odrážania útokov nepriateľa zahynulo 71 vojakov a 210 utrpelo zranenia,“ vyhlásil. (bbc, čtk)

Ukrajina by sa mala stať členom NATO krátko po vojne, vyhlásil prezident Lotyšska Egils Levits. „Ukrajinské ozbrojené sily budú v Európe najsilnejšie, so skúsenosťou z bojov a výrazne prispejú k bezpečnosti východného krídla v NATO.“

„Budúcnosť Ukrajiny je v NATO a my musíme pracovať na tom, aby sa Ukrajina stala čo najskôr členským štátom. Nemôžeme nechať Ukrajinu za dverami a znova riskovať vojnu,“ povedal zasa litovský prezident Gitanas Nausėda po rokovaní krajín východného krídla NATO v Bratislave.

Dúfa, že Švédsko sa pred júlovým samitom vo Vilniuse stane členom NATO. „Nie je dôvod zdržiavať to a vidím nádej, že si za stôl sadne 32 krajín.“

Srbský prezident nie je proti tomu, aby jeho krajina predávala muníciu prostredníkom, ktorí ju následne dodajú Ukrajine. Aleksandar Vučić to povedal denníku Financial Times, podľa ktorého ide o možnú známku príklonu balkánskeho spojenca Ruska smerom k Západu.

Srbsko je kandidátom na členstvo v EÚ, zároveň však udržuje úzku spoluprácu s Ruskom. Vučić síce ruskú inváziu odsúdil a vyslovil podporu územnej celistvosti Ukrajiny, no zároveň sa napriek nátlaku Západu odmietol pripojiť k protiruským sankciám.

Srbsko, ktoré sa vyhlasuje za vojensky neutrálne, má tradične silný zbrojný priemysel a jeho zbrane sa objavovali vo väčšine súčasných či nedávnych ozbrojených konfliktov na svete.

Čo hovorí srbský líder: Podľa FT teraz Vučić mení taktiku. Vyhlásil, že si je vedomý správ americkej vlády o tom, že srbská munícia vďaka prostredníkom skončila na Ukrajine, a že nemá v pláne tomu brániť.

„Nie som blázon. Som si vedomý toho, že niektoré zbrane môžu skončiť na Ukrajine,“ povedal Vučić. „Aká je pre nás alternatíva? Nevyrábať ich? Nepredávať ich?“ dodal.

Zistenie Američanov: Reuters v apríli s odkazom na uniknuté dokumenty amerických tajných služieb uviedol, že Belehrad odsúhlasil dodávky zbraní Ukrajine. Srbskí predstavitelia vtedy v reakcii uviedli, že Srbsko nedodáva zbrane ani jednej zo strán konfliktu.

Minister obrany Miloš Vučević však pripustil, že vždy existuje možnosť, že sa zbrane dostanú do oblasti bojov pokútnym spôsobom, srbský štát s tým však v takom prípade nemá podľa neho nič spoločné.

Dôsledky pre Kosovo: Podľa troch západných diplomatov so skúsenosťami z regiónu, na ktorých FT odkazuje, boli dodávky srbskej munície na ukrajinský front kľúčovým faktorom, ktorý primal USA, NATO a EÚ k podpore Srbska pri nedávnej novej erupcii násilia v severnom Kosove. Západ vtedy nezvyčajne ostro kritizoval vládu v Prištine.

Americký veľvyslanec v Srbsku Christopher Hill denníku povedal, že Ukrajina má prednosť pred všetkými ostatnými otázkami v Európe, čo sa týka aj Balkánu, kde má Rusko tradične silné postavenie.

Čo sa teraz deje v Srbsku: Hegemónnu pozíciu Vučića na srbskej politickej scéne v posledných týždňoch narúšajú opozičné protesty, ktorých sa v uliciach srbských miest pravidelne zúčastňujú desaťtisíce ľudí.

Podľa analytikov rastie nespokojnosť s Vučićovou vládou medzi prozápadne zmýšľajúcou časťou spoločnosti, ako aj nacionalisticky orientovanými stúpencami užších väzieb s Ruskom a tvrdšieho postupu v otázke Kosova. (ft, čtk)

Podľa Zuzany Čaputovej je prioritou Slovenska posilnenie protivzdušnej obrany. Prezidentka to povedala po bratislavskom rokovaní skupiny B9, teda krajín východného krídla NATO. „Sme radi, že máme u nás americké vojská,“ vyhlásil zasa poľský prezident Andrzej Duda.

„Každá krajina má svoje špecifiká a svoje špecifické potreby. Pre nás na Slovensku je veľkou prioritou najmä vytvorenie mechanizmu, ktorý by zabezpečil posilnenie protivzdušnej obrany,“ povedala Čaputová.

Vzhľadom na možné členstvo Ukrajiny v NATO odmietla, že by išlo o rozpínavosť Aliancie na východ.

„Sme vďační americkým spojencom za ich rýchlu reakciu, že nasadili svoje vojská. Radi by sme videli silnejšie americké väzby,“ povedal Duda s tým, že ich posilnenie bude jednou z priorít Poľska počas predsedníctva v Rade EÚ v roku 2025.

Rozobrali sme ruskú verziu zničenia Kachovskej priehrady. Ruská štátna agentúra TASS tvrdila, že Ukrajinci vraj tesne pred tým zasiahli objekt pomocou raketometu Viľcha. Odvolala sa však len na nemenované zdroje, pričom raketomet Viľcha, postavený na báze staršieho sovietskeho raketometu BM-30, nemá zďaleka potrebný ničivý účinok.

Na súde v Haagu zazneli úvodné argumenty Ukrajiny v spore s Ruskom v prípade podpory separatistov, ktorí sú vinní okrem iného aj zo zostrelenia letu MH17 v lete 2014. Ukrajinskí predstavitelia označili Rusko za teroristický štát a uviedli, že Moskva financovala kampaň zastrašovania a teroru na východe Ukrajiny.

Rusko začne svoje argumenty prezentovať vo štvrtok.

Proces súvisí s udalosťami, ktoré sa odohrali osem rokov pred rozsiahlejšou inváziou ruských síl na Ukrajinu. Žaloba Kyjiva reaguje na anexiu Krymu a vyzbrojovanie proruských skupín. Ukrajinci žiadajú, aby súd Moskve nariadil zaplatiť reparácie za útoky v regióne vrátane zostrelenia MH17, za ktoré holandský súd pripísal zodpovednosť separatistom.

„Keď mohlo svojim činiteľom dať pokyn nefinancovať skupiny páchajúce násilie, Rusko nič nerobilo,“ povedal právnik Ukrajiny Harold Koh. „Namiesto toho, kým na Ukrajinu prichádzali ďalšie smrtiace zbrane a ďalší ukrajinskí civilisti zažívali zverstvá, ruskí činitelia stupňovali svoje ilegálne dodávky peňazí a zbraní,“ pokračoval.

Podľa Kyjiva Rusko touto podporou porušilo protiteroristický dohovor OSN. (ap, čtk)

Zničenie Kachovskej priehrady bude mať devastačné účinky aj na ekosystémy. Zahynú desaťtisíce ton rýb, v okolitých mokradiach, ktoré sú zaplavené, hniezdilo množstvo vtákov. Ukrajina takisto uviedla, že do rieky Dnipro sa dostalo 150 ton motorového oleja.

Z ruskej Belgorodskej oblasti susediacej s Ukrajinou evakuovali už takmer 60-tisíc ľudí. Oblasť v poslednom čase často hlási útoky na svojom území, okolie pohraničného mesta Šebekino je podľa úradov pod paľbou aj dnes.

Väčšina evakuovaných si našla ubytovanie u príbuzných v iných ruských oblastiach, ale asi 8000 skončilo v strediskách pre utečencov. (čtk)

V Rusku nevidím žiadne známky liberálno-demokratickej opozície, vraví lotyšský prezident Egils Levits. „A tak by sme sa mali pripraviť na ešte dlhú budúcnosť s jeho agresívnou a autokratickou podobou.“

Vývoj bojov (467. deň): Sedem indícií, že za zničením Kachovskej priehrady sú Rusi. Ruská armáda kontroluje priehradu už viac než rok a na jej zničenie bola zrejme potrebná deštrukcia zvnútra. Udalosť na najbližšie týždne výrazne skomplikuje až utlmí vojenské akcie Ukrajincov v oblasti: aj keď voda opadne, pôda zostane nepriechodná pre vojenskú techniku.

Zničenie priehrady už po pár hodinách spôsobilo obrovské materiálne i ekologické škody. Obete na životoch zatiaľ nie sú známe. Foto - A. Gerašenko/Rybar

Bukureštská deviatka očakáva, že júlový samit NATO vo Vilniuse rozhodne o posilnení politickej a praktickej podpory Ukrajiny. V spoločnom vyhlásení to uviedli prezidenti krajín východného krídla Aliancie po rokovaní v Bratislave.

„Naším cieľom je väčší, viacročný a komplexný balík podpory pre Ukrajinu, ktorý posilní jej obranné spôsobilosti aj prostredníctvom implementácie štandardov Aliancie a zvýšením jej interoperability s NATO,“ píše sa vo vyhlásení.

Za opodstatnenú označili iniciatívu na vytvorenie spoločného analytického, výcvikového a vzdelávacieho centra s Ukrajinou, ktoré bude sídliť v Poľsku. S ohľadom na ruskú agresiu sľúbili pokračovanie podpory schopnosti Ukrajiny ubrániť sa a zmierniť humanitárnu katastrofu.

Vrcholní politici krajín B9 podporili snahy Ukrajiny o integráciu do euroatlantických štruktúr. „V tejto súvislosti očakávame, že vo Vilniuse zvýšime politické vzťahy s Ukrajinou na novú úroveň a bude spustený nový politický formát, ktorý privedie Ukrajinu k členstvu v Aliancii vtedy, keď to podmienky dovolia,“ píše sa vo vyhlásení.

Prezidenti vyjadrili nádej, že Čína v súvislosti s vojnou na Ukrajine bude postupovať zodpovedne vo svojej pozícii stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. „Akékoľvek poskytnutie smrtiacej pomoci ruskému agresorovi zo strany Číny by bolo neprijateľné a len by predĺžilo trvanie konfliktu a prehĺbilo globálnu nestabilitu.“

Prezidenti vyjadrili presvedčenie, že prísľub investícií vo výške 2 % HDP do obrany sa na samite NATO stane základom a nie stropom. Vyjadrili tiež plnú podporu Švédsku, aby sa onedlho stalo plnohodnotným členom NATO. Schôdzky sa pritom zúčastnila aj maďarská prezidentka Katalin Nováková, ktorej krajina rovnako ako Turecko vstup Švédska ešte neschválila.

Členmi zoskupenia B9, ktoré vzniklo v roku 2015, sú Česko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Rumunsko. (čtk)

Rádio Svoboda zverejnilo satelitné snímky zničenej Kachovskej priehrady z dneška. Na porovnanie uverejnilo aj to, ako priehrada vyzerala dva dni predtým.

Foto: Mladík nastupuje do vlaku na stanici v Chersone aj so svojou mačkou. Po zničení Kachovskej priehrady evakuujú z oblasti tisíce ľudí, zaplavené boli desiatky obcí.

Foto - tasr/ap

Kyjiv po zničení Kachovskej priehrady vyzval Západ na nové kolo protiruských sankcií. Požaduje aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

„Svet musí zareagovať,“ uviedol Volodymyr Zelenskyj. „Toto je len jeden deň ruskej agresie,“ napísal prezident, ktorý k príspevku na Facebooku pripojil video zobrazujúce skazu spôsobenú valiacou sa vodou. (reuters, čtk)

Ukrajinská armáda uviedla, že zničenie priehrady jej nezabráni v opätovnom dobytí okupovaných území. Tvrdí, že disponuje „všetkými potrebnými plavidlami a pontónovými mostmi na prekonanie vodných prekážok.“ (dpa, tasr)

Ukrajina nie je Izrael, pre prvú krajinu je model druhej takmer bezvýznamným, píše Edward Lucas. „Macron povedal, že NATO musí pre Ukrajinu vybudovať niečo medzi bezpečnosťou poskytnutou Izraelu a plnohodnotným členstvom. Bolo by však vážnou chybou, keby sa Kyjiv a jeho spojenci uspokojili s čímkoľvek iným, než je plnoprávne členstvo v Aliancii.“

Ľudovít Ódor uviedol, že Rusko sa pred medzinárodným spoločenstvom musí a bude zodpovedať za svoje brutálne činy. „Zničenie Kachovskej priehrady a ohrozenie tisícov ľudí jednoznačne spĺňa klasifikáciu vojnového zločinu,“ napísal premiér na Twitteri.

Zuzana Čaputová odsúdila zničenie Kachovskej priehrady a nazvala ho „ďalším príkladom brutality ruskej agresie“. „Zničenie priehrady je hrozným činom s rozsiahlymi a priamymi následkami pre obyvateľstvo a životné prostredie,“ uviedla na Twitteri.

Zničenie Kachovskej priehrady v nejakom rozsahu určite ovplyvní ukrajinskú protiofenzívu, Kyjiv však podľa všetkého s týmto scenárom počítal. Rozmáčané brehy v Chersonskej oblasti budú každopádne problém pre ťažšiu techniku.

Kremeľ odmietol obvinenia, podľa ktorých Kachovskú priehradu zničili ruské sily. Putinov hovorca Dmitrij Peskov hovorí o „úmyselnej sabotáži“ Ukrajincov, ktorá podľa neho súvisí s neúspešnou protiofenzívou. (guardian)

Čo bude so Slovenskom, závisí aj od toho, ako veľmi Rusi dostanú na držku, vraví v rozhovore Martin Poliačik, zástupca riaditeľky kancelárie Globsecu v Kyjive. „Ukrajina musí vyhrať vojnu. Potom ľudia uvidia, že si Rusi nabehli na niečo, čo nedokázali zvládnuť, a tí, ktorí im teraz tlieskajú, ostanú ticho.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Bezpečnosť Zaporižskej jadrovej elektrárne zatiaľ nie je po zničení Kachovskej priehrady ohrozená, vody na chladenie je dosť, uviedol šéf MAAE Rafael Grossi. Hoci hladina vody v priehrade kontinuálne klesá, čo časom znemožní jej čerpanie pre elektráreň, zariadenie disponuje vlastnou veľkokapacitnou chladiacou nádržou, ktorá by mala umožniť dodávku vody na chladenie najmenej na niekoľko ďalších mesiacov.

„Pracovníci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na mieste (jadrovej elektrárne) majú informáciu, že po zničení priehrady sa hladina znižuje o 5 centimetrov za hodinu. Hladina bola o 8. hodine vo výške 16,4 metra. Ak klesne pod 12, 7 metra, potom už ju nebude možné ďalej čerpať,“ uviedol Grossi vo vyhlásení.

Podľa MAAE sa teraz Zaporižská elektráreň snaží svoje chladiace systémy naplniť na maximum. Agentúra však zároveň upozornila, že zariadenie má ďalšie alternatívne spôsoby, ako zaistiť chladenie. Tým hlavným je čerpanie vody z chladiacej nádrže, ktorá by mala na chladenie stačiť na niekoľko mesiacov, pretože reaktory sú odstavené.

„Preto je nevyhnutné, aby táto chladiaca nádrž zostala nepoškodená. Vyzývam všetky strany, aby zabezpečili, že sa neurobí nič, čo by ju narušilo,“ doplnil Grossi, ktorý má budúci týždeň v pláne elektráreň navštíviť. (guardian, čtk)

Expert si myslí, že zničenie Kachovskej priehrady vyhovuje viac Ukrajincom ako Rusom. Voda napríklad poškodí ruské obranné postavenia, vraví Zdeněk Kríž z Masarykovej univerzity.

Kyjiv obviňuje Rusov z odpálenia priehrady na diaľku, Rusi, naopak, obviňujú z deštrukcie Ukrajincov.

Prečo to Rusom nepomôže

„Nebudem sa vyjadrovať k tomu, kto priehradu poškodil, ale aké to má dôsledky pre vedenie bojových operácií. V prvom rade to znamená, že ak bude Kachovka vypustená – a ona sa sa počas niekoľkých dní vypustí –, tak už ju nikto nebude môcť vypustiť druhýkrát. Napríklad niekedy v lete, keď by chceli Ukrajinci násilne prekročiť Dnipro a Rusi by im v tom chceli zabrániť. Ak by bola Kachovka plná, vypustením by Rusi mohli tento pokus elegantne zlikvidovať. To už teraz nebude možné,“ uviedol Kríž.

Odhaduje, že by sa zhruba 70 percent vody malo vyliať na ľavý breh Dnipra, teda územie okupované Ruskom. Zvyšných 30 percent zaplaví pravý breh Dnipra, ktorý Ukrajinci oslobodili.

„Z tohto uhla pohľadu to znamená, že obranné postavenia, ktoré si Rusi vytvorili na ľavom brehu Dnipra, utrpia škody. Znamená to tiež, že terén bude vysychať oveľa pomalšie, vyschne napríklad až v lete. Ruský generálny štáb tak bude musieť počítať s tým, že by sa Ukrajinci mohli v lete, až bude prebiehať ďalšia fáza ukrajinského útoku, pokúsiť zosilniť tlak násilným prechodom Dnipra a vytvoriť si priaznivé podmienky pre vpád do chrbta Rusom, ktorí sa bránia pri Melitopole,“ opísal analytik.

Vypustenie priehrady podľa neho vytvára pre tento scenár podmienky a pomáha viac Ukrajincom ako Rusom. Myslí si, že Rusom zničenie priehrady rozhodne nepomáha.

Problém s vodou na Kryme

Upozornil tiež, že priehrada zásobuje vodou Rusmi okupovaný Krym.

„Neviem, do akej miery tam Rusi vybudovali nejaké ďalšie opatrenia, ktoré by umožnili Krym zásobovať vodou iným spôsobom, ale áno, Kachovka zásobuje Krym, ktorý v lete začne opäť trpieť nedostatkom vody,“ dodal. (čtk)

Vojna na Ukrajine – súhrn posledných udalostí:

 • v noci bola zničená Kachovská priehrada, ide o jeden z doteraz najvýznamnejších momentov vojny
 • Zelenskyj tvrdí, že priehradu vyhodili do vzduchu ruské sily, ktoré detonáciu vykonali na diaľku
 • zaplavené sú veľké časti povodia rieky Dnipro, ohrozených je okolo 80 obcí, evakuujú aj Cherson
 • môže to mať vplyv aj na Zaporižskú jadrovú elektráreň, podľa expertov je situácia zatiaľ stabilná
 • stále nie je jasné, či sa už začala ukrajinská ofenzíva, po Rusoch to naznačuje už aj NY Times

Po zničení Kachovskej priehrady sú zaplavené už aj ulice Chersonu, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov po prúde Dnipra. Z mesta evakuovali stovky ľudí; miestne úrady varovali, že voda môže stúpnuť až o 5 metrov.

Fotografie zaplavených ulíc zverejnil na Telegrame šéf mestskej správy Roman Mročko.

„Na Ostrove (štvrť Chersonu) pokračuje evakuácia. Hydropark (rekreačná oblasť) a prekladisko ropy už zaplavila voda,“ uviedol.

Obyvateľov mesta od rána opakovane vyzýva na pokoj, Cherson však podľa neho môže spadať do zóny „katastrofálnych záplav“. (čtk)

Foto - Roman Mročko/Telegram

Nové na Dennikn.sk

20:16Fico ide za Macronom a konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident