Putin vyhlásil, že ukrajinská protiofenzíva sa začala

Prvá fotografia Leoparda 2 z ukrajinského zdroja od neznámeho vojaka z prebiehajúcej ofenzívy
Prvá fotografia Leoparda 2 z ukrajinského zdroja od neznámeho vojaka z prebiehajúcej ofenzívy
 • ukrajinská ofenzíva sa naplno rozbehla, smeruje k Azovskému moru, Rusom chce zobrať spojenie s Krymom
 • pribúdajú dôkazy, že priehradu vyhodili do vzduchu, nórski seizmológovia v tom čase zaznamenali v oblasti výbuch
 • Ukrajina tvrdí, že získala odposluch, v ktorom Rusi pripisujú vinu za zničenie priehrady ruským jednotkám
 • ruský vojenský letec dezertoval, prihlásil sa Litovčanom a BBC prezradil, čo sa deje v ruskej armáde

Rusko si predvolalo japonského veľvyslanca na protest proti rozhodnutiu Tokia poskytnúť Ukrajine vojenské vybavenie. „Japonskej strane bolo tlmočené, že tento krok povedie k eskalácii nepriateľstva a ďalšiemu zvýšeniu počtu ľudských obetí kyjivského režimu,“ uviedla Moskva.

Japonský veľvyslanec Tojohisa Kozuki povedal námestníkovi ruského ministra zahraničných vecí Andrejovi Rudenkovi, že pokusy Moskvy odvrátiť vinu za následky konfliktu na Ukrajine sú „úplne nerozumné a absolútne neprijateľné“. (tasr)

Estónsko zakázalo vstup do krajiny moskovskému patriarchovi Kirillovi. „Je jedným z najväčších stúpencov a príhovorcov Putinovej ideológie. Ospravedlňoval a podporoval vojnu proti Ukrajine,“ vyhlásil minister zahraničia Margus Tsahkna. Kirill pre nesúhlas Maďarska nie je na sankčnom zozname EÚ.

Na aktualizovanom estónskom zozname je spolu 58 osôb vrátane deviatich, ktoré sa podieľali na prenasledovaní a uväznení ruského obhajcu ľudských práv Vladimira Kara-Murzu, ktorý v apríli dostal 25 rokov väzenia.

Belgicko pošle na Ukrajinu delostreleckú muníciu za 32 miliónov eur. „Muníciu nakúpime od belgického priemyslu a dodáme v najbližšom možnom termíne,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Belgicko zatiaľ poskytlo Kyjivu vojenskú pomoc dokopy za 306 miliónov eur.

„Dodávame to, čo Ukrajinci aktuálne potrebujú, a to sa vyvíja v čase. V poslednom čase je tu dôraz na protitankové strely, protivzdušnú obranu, ženijné vojsko a delostrelectvo,“ uviedla ministerka obrany Ludivine Dedonderová pre Le Soir.

Doteraz Belgicko na Ukrajinu poslalo napríklad ľahké automatické pušky, muníciu, protitankové strely alebo mínomety a pomohlo vycvičiť 700 vojakov. (čtk)

Putin vyhlásil, že ukrajinská protiofenzíva sa začala. Všetky pokusy o prielom podľa neho stroskotali a ukrajinská armáda vraj utrpela značné straty. Súčasne však priznal, že stále disponuje útočným potenciálom.

„Rozhodne možno konštatovať, že ukrajinská ofenzíva začala a nasadenie strategických záloh tomu nasvedčuje,“ povedal Putin podľa agentúry TASS. „Nepriateľ nemal úspech v žiadnom zo sektorov,“ dodal s tým, že boje boli v posledných dvoch dňoch veľmi intenzívne.

Rusko podľa USA dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony, spustiť by ju mohli v prvej časti budúceho roka. Biely dom zverejnil satelitný záber možnej lokality závodu v osobitnej ekonomickej zóne Alabuga asi 900 km východne od Moskvy.

„Vojenské partnerstvo Ruska a Iránu sa zjavne prehlbuje,“ uviedol hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby s odvolaním sa na zistenia spravodajských služieb. Biely dom preto pripravuje odporúčanie firmám a vládam „aby neúmyselne neprispievali k iránskemu (dronovému) programu“.

Washington odhaduje, že Irán dodal Rusku stovky útočných dronov a súvisiace vybavenie. Teherán výmenou za pomoc s vybudovaním továrne na drony žiada nákup stíhačiek Su-35, útočných vrtuľníkov, radarov a cvičných lietadiel Jak-130 z Ruska, tvrdí Biely dom.

Kirby doplnil, že Spojené štáty budú pokračovať v uvaľovaní sankcií na aktérov zapojených do transferu iránskej vojenskej techniky do Ruska pre použitie na Ukrajine. (tasr)

USA oznámili ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu za dve miliardy dolárov. Zameriava sa najmä na protivzdušnú obranu, obsahuje odpaľovacie zariadenia a rakety Hawk, rakety pre Patrioty, delostreleckú muníciu či bezpilotné systémy Puma.

Podľa Bieleho domu je pre USA pri pomoci Ukrajine teraz kľúčové, aby dokázala ubrániť svoje nebo pred útokmi na civilnú infraštruktúru, ale aj aby získala techniku potrebnú na vykonanie dlho ohlasovanej protiofenzívy.

Nový balík zvýšil hodnotu celkovej vojenskej pomoci Ukrajine od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 na zhruba 39 miliárd dolárov. Aktuálne dve miliardy dolárov pôjdu z osobitného fondu na podporu Ukrajiny.

Vojenskú techniku objedná Pentagón u výrobcov, nepôjde priamo z amerických zásob. Od dostupnosti bude závisieť aj lehota dodania. (čtk)

Pri ruskom útoku na nemocnicu v Huľajpoli v Zaporižskej oblasti zahynuli dva ľudia – zdravotná sestra a inštalatér. Mesto sa nachádza blízko frontovej línie. (guardian, tasr)

Čečenci bojujúci na Ukrajine dostali obrnené vozidlá z Číny, uviedol čečenský vodca Ramzan Kadyrov s tým, že súčasťou dodávky sú stovky pikapov, obrnené transportéry a kamióny. Čína pritom odmieta, že by v konflikte niektorú zo strán vojensky podporovala.

V médiách sa podľa denníka Moscow Times objavili aj úvahy, že vyzbrojovanie Čečencov bojujúcich proti Ukrajine čínskymi obrnencami svedčí o čínskom zasahovaní do vojny na strane Ruska.

Exportovať obrnené vozidlá bez povolenia vládnucej komunistickej strany by totiž nebolo možné. Nie je však jasné, či medzi Ruskom a Čínou bol uzatvorený nejaký oficiálny kontrakt.

Podľa ruských vojenských blogerov ide o výrobky čínskej spoločnosti Shaanxi Baoji Special Vehicles Manufacturing.

Ešte predtým denník Washington Post písal s odvolaním sa na únik tajných dokumentov z Pentagónu, že Čína povolila zásobovanie Ruska zbraňami pre vojnu proti Ukrajine. Zbrane mali byť maskované ako civilná produkcia. (čtk)

Španielsko zdvojnásobilo nákupy ropy z Latinskej Ameriky, aby nahradilo výpadok dodávok z Ruska. Od januára do apríla dovoz spoza Atlantiku pokrýval takmer polovicu španielskych potrieb.

Nárast je výrazný najmä v prípade krajín Strednej a Južnej Ameriky, kde dovoz vyskočil v prvých štyroch mesiacoch roka o 115 %.

Za rok od invázie na Ukrajinu dovoz ruskej ropy do Španielska klesol zo 700-tisíc ton na nulu. Zároveň pribudli úplne nové dodávky z Venezuely, Ekvádoru či Trinidadu a Tobaga.

Najväčším dodávateľom ropy do Španielska bolo v prvých štyroch mesiacoch roka Mexiko pred USA a Brazíliou.

Kontext: Ruská a latinskoamerická ropa sú vzájomne zameniteľné. Obe sú rovnakého typu: ťažké, ideálne na výrobu stredných destilátov, ako je nafta alebo letecký kerozín, čo je segment najviac zasiahnutý zákazom dovozu ruských ropných derivátov do EÚ.

V tomto segmente môže konkurovať len niekoľko stredoázijských krajín, napríklad Azerbajdžan. Zvyšok sveta dodáva na trh ľahšiu ropu.

Všestrannosť ôsmich španielskych rafinérií, ktoré sú schopné spracovať všetky druhy ropy, je nevyhnutná na umožnenie tejto zmeny dovozu. (tasr, elpaís)

Vojna proti Ukrajine – súhrn posledných udalostí:

 • ukrajinská ofenzíva sa naplno rozbehla, smeruje k Azovskému moru, Rusom chce zobrať spojenie s Krymom
 • pribúdajú dôkazy, že priehradu vyhodili do vzduchu, nórski seizmológovia v tom čase zaznamenali v oblasti výbuch
 • Ukrajina tvrdí, že získala odposluch, v ktorom Rusi pripisujú vinu za zničenie priehrady ruským jednotkám
 • aj šéf diplomacie EÚ Josep Borrell povedal, že všetko nasvedčuje tomu, že za zničením priehrady stoja Rusi
 • ruský vojenský letec dezertoval, prihlásil sa Litovčanom a BBC prezradil, čo sa deje v ruskej armáde
Zaplavená obec po zničení Kachovskej priehrady. Foto - tasr/ap

Vývoj bojov (470. deň): Ukrajinská ofenzíva sa definitívne naplno rozbehla. Smeruje k Azovskému moru, Rusom chce zobrať spojenie s Krymom.

Prvá fotografia Leoparda 2 z ukrajinského zdroja od neznámeho vojaka z prebiehajúcej ofenzívy

Všetko nasvedčuje tomu, že za zničením Kachovskej priehrady stojí Rusko, vyhlásil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. „Priehrada nebola ostreľovaná. Bola zničená výbušninami nastraženými na miestach, kde sa nachádzajú turbíny. Táto oblasť je pod kontrolou Ruska,“ povedal Borrell.

„Nebol som tam, aby som vypátral, kto to urobil. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa to stalo v oblasti pod ruskou kontrolou. Je ťažké uveriť, že to mohol byť niekto iný,“ dodal. (guardian, tasr)

Rusko začne s rozmiestňovaním jadrových zbraní v Bielorusku hneď po dokončení výstavby ich skladu v júli, vyhlásil Vladimir Putin počas stretnutia s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom v ruskom letovisku Soči.

Lukašenko minulý mesiac ohlásil, že presun jadrových zbraní do Bieloruska sa už začal. Stalo sa to v deň, keď ministri obrany oboch krajín podpísali dokumenty o rozmiestnení ruských nestrategických jadrových zbraní v Bielorusku.

Šéf ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu však pri tejto príležitosti upozornil, že nestrategické jadrové zbrane v Bielorusku budú naďalej pod kontrolou Moskvy, ktorá si tiež vyhradzuje právo rozhodovať o ich prípadnom použití. (tass, čtk)

Holandský súd rozhodol, že vzácna zbierka tzv. skýtskeho zlata z Krymu sa musí vrátiť Kyjivu. V súčasnosti sa nachádza v amsterdamskom Múzeu Allarda Piersona, ktoré si ho od Ukrajiny zapožičalo krátko pred anexiou Krymu v roku 2014. Ukrajinské úrady a múzeá na Rusmi okupovanom Kryme sa sporili o to, komu by sa skýtske zlato malo vrátiť.

Múzeum v Amsterdame prisľúbilo, že vzácne umelecké artefakty odovzdá tej strane, ktorej ich právoplatne prisúdi súd.

„Múzeum Allarda Piesona musí odovzdať umeleckú zbierku Ukrajine a nie krymským múzeám,“ uvádza sa v rozsudku holandského Najvyššieho súdu, podľa ktorého sa týmto verdiktom celý spor „končí“.

Sudcovia dospeli k záveru, že Ukrajina má legitímne právo chrániť svoje kultúrne dedičstvo a že skýtske zlato by malo byt uchovávané na Ukrajine, pokým sa situácia okolo Krymu nestabilizuje. (bbc, tasr)

Obchádzanie sankcií uvalených na Rusko by sa malo stať trestným činom postihovaným podobne vo všetkých krajinách EÚ. Zhodli sa na tom ministri spravodlivosti členských štátov, ktorí podporili normu navrhnutú vlani eurokomisiou.

Smernica kriminalizuje aktivity napomáhajúce obchádzaniu sankcií a má pomôcť zlepšiť efektivitu postihov EÚ.

Členské krajiny by o jej konečnej podobe mali začať rokovať v druhej polovici roka s europarlamentom. (čtk)

Státisíce ľudí v oblastiach postihnutých záplavami zo zničenej priehrady majú obmedzený prístup k pitnej vode, povedal Volodymyr Zelenskyj. „Vo viac než 40 obciach sa zastavil život,“ uviedol ukrajinský prezident.

Ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko uviedol, že záplavy po zničení Kachovskej priehrady si vyžiadali najmenej päť obetí na životoch, kým 13 ďalších ľudí utrpelo zranenia.

Ruskom dosadené úrady v okupovanej časti Chersonskej oblasti uviedli, že v dôsledku záplav po zničení priehrady zahynulo 8 ľudí, voda zaplavila 22-tisíc domov v 17 obciach a „môže stále stúpať až 10 dní“. (afp, tasr)

Nórski seizmológovia v čase, keď bola zničená Kachovská priehrada, zaznamenali v danej oblasti výbuch. Zo zničenia priehrady, ktoré spôsobilo ničivé záplavy na juhu Ukrajiny, sa vzájomne obvinili Kyjiv a Moskva. Kým Kyjiv tvrdí, že ruské sily spôsobili na priehrade výbuch, Moskva uvádza, že Ukrajinci priehradu ostreľovali. Areál od začiatku ruskej invázie okupujú Rusi.

Výbuch v oblasti priehrady zaznamenali odborníci z nórskeho centra NORSAR, ktoré sa zaoberá seizmologickou aktivitou, v utorok o 2.54 ráno. Tento čas aj uvedené súradnice zodpovedajú správam v médiách o zničení priehrady.

Verzie Kyjiva a Ruska: Ukrajinské úrady bezprostredne po pretrhnutí priehrady informovali, že ju ruské sily vyhodili do vzduchu. Podľa ukrajinskej spoločnosti Ukrhydroenergo výbuch nastal priamo v strojovni.

Ruská okupačná správa, naopak, zo začiatku popierala, že by sa v oblasti priehrady dialo niečo mimoriadne. Neskôr ruskí predstavitelia prišli s niekoľkými vysvetleniami. Podľa jedného z nich ukrajinské sily údajne priehradu počas niekoľkých mesiacov tak dlho ostreľovali, až sa pretrhla. Podľa druhého, ktorého sa drží aj ruská štátna agentúra TASS, Ukrajina zasiahla priehradu počas raketového útoku.

Dôkaz AP proti Rusom: Agentúra AP vo štvrtok zverejnila zábery urobené deň po zničení priehrady s tým, že nepodporujú ruskú verziu o príčinách zničenia vodného diela.

Napriek tomu, že väčšina areálu priehrady je zatopená, zvyšky budov, ktoré v ňom vidieť, nenesú žiadne známky typické pre ostreľovanie, podotkla agentúra.

Priznanie v odposluchu: Ukrajina dnes oznámila, že získala odposluch, v ktorom Rusi pripisujú vinu za zničenie Kachovskej priehrady ruským jednotkám.

Podľa ukrajinskej tajnej služby zo získaného telefonátu vyplýva, že Rusi pôvodne neplánovali takú rozsiahlu deštrukciu. (bbc, čtk)

Upozornenie na seizmickú aktivitu v utorok o 2.54 miestneho času

Hladina vody v Kachovskej priehrade postupne klesá, uviedla ukrajinská štátna spoločnosť Ukrhydroenergo. Od utorkového zničenia priehrady hladina poklesla už takmer o 5 metrov a jej hladina dnes ráno dosahovala 11,7 metra. Len za posledných 24 hodín voda opadla približne o meter.

Spoločnosť upozornila, že poškodený priehradný múr vodného diela, ktorý sa ešte úplne nezrútil, sa stále rozpadáva. V najbližšom čase bude podľa nej potrebné zachytiť vodu z rieky Dnipro v nádržiach nad vodnou elektrárňou, aby sa zaistili zásoby vody na leto.

V Ukrajinou ovládanej časti Chersonskej oblasti klesla úroveň záplavovej vody v porovnaní s predchádzajúcim dňom o 20 centimetrov, uviedol tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. Úroveň vody predstavovala v piatok ráno 5,38 metra.

V oblasti je stále zatopených 32 dedín a viac než 3600 domov. Viac než 2000 ľudí a stovky domácich zvierat sa podarilo evakuovať do bezpečia. (dpa, tasr)

Ruský vojenský letec dezertoval a prihlásil sa Litovčanom. Poručík Dmitrij Mišov najprv ako pilot, neskôr ako operátor bojového vrtuľníka slúžil v Rusku v 15. brigáde armádneho letectva, ktorá bola od prvého dňa nasadená do vojny proti Ukrajine. Dezertér tvrdí, že nikdy nebol v boji a nikdy neletel nad ukrajinským územím, uviedla ruská redakcia BBC, ktorá s ním urobila rozhovor.

26-ročný Mišov je zrejme prvým pilotom ruského vojenského letectva, ktorý dezertoval.

„Neodmietol by som splniť svoju povinnosť, keby bola moja vlasť v ohrození, ale odmietam byť spolupáchateľom zločinu. Keby ma donútili bojovať a posadili do bojového vrtuľníka, musel by som zabíjať a zrejme by som usmrtil desiatky ľudí a to by som nechcel, pretože Ukrajinci nie sú moji nepriatelia,“ povedal koncom mája reportérovi BBC vo Vilniuse, než sa prihlásil litovským úradom.

Ako sa snažil dostať z armády

Mišov dúfal, že k vojne nedôjde, ale už v novembri 2021 sa letci zoznamovali s pohraničným územím a následne dostali zbrane a nepriestrelné vesty.

Vlani 24. februára, keď Vladimir Putin ohlásil vpád vojsk do susednej krajiny, bol Mišov v Bielorusku. Mal letieť do boja o letisko Hostomeľ pri Kyjive, než let zrušili pre vysoké straty.

„Hneď prvý deň zahynul môj spolužiak. Stratili sme tam päť strojov a dve posádky,“ povedal Mišov.

V obave z blížiacej sa vojny Mišov už vlani v januári požiadal o prepustenie z ozbrojených síl, ale to sa mu nepodarilo, a tak sa ocitol v Bielorusku.

Ako inváziu vnímajú vojaci

V rozhovore tvrdil, že sa bojových akcií nezúčastnil a ani raz neletel nad ukrajinským územím, ale len transportnou helikoptérou Mi-26 prepravoval po Bielorusku rôzne náklady pre ruskú armádu, než ho prevelili späť do posádky pri Pskove.

Povedal, že do oblasti bojov sa nedostal. Toto tvrdenie nebolo možné overiť, podotkla BBC.

Mišov sa naďalej snažil odísť z armády. „Nevysvetlili nám, prečo sa vojna začala. Prečo máme útočiť na Ukrajincov a zabíjať ich, ničiť mestá? Nikto nám to nevysvetlil. Polovica Ukrajincov má príbuzných v Rusku, a tak vôbec nechápem, prečo ich máme zabíjať. Myslím, že sa to všetko deje len preto, aby si moc udržal jeden človek, konkrétne Putin. Rozhodol sa týmto spôsobom posilniť svoju moc a myslel si, že je to dobrý nápad,“ povedal.

V ozbrojených silách podľa poručíka panujú najrôznejšie nálady: len malá časť vojakov plne podporuje vojnu a tiež len malá časť vojnu tvrdo odsudzuje, zatiaľ čo väčšina je jednoducho nespokojná so svojou situáciou, keď musí bojovať za predchádzajúci plat, ktorý u dôstojníkov letectva predstavuje 80- až 90-tisíc rubľov mesačne (zhruba 900 až 1000 eur), zatiaľ čo nováčikom teraz štát sľubuje 204-tisíc rubľov mesačne (okolo 2300 eur).

Ako sa rozhodol dezertovať

Vlani 6. septembra konečne získal rozkaz o predčasnom prepustení do zálohy, ktorého kópiu má aj BBC. Šťastnému koncu však zabránilo vyhlásenie mobilizácie. Nasledovalo zrušenie rozkazu o odchode do zálohy.

Mišov neuspel ani na súde, zatiaľ čo veliteľ sa mu vyhrážal, že ho pošle ako pešiaka do prvej línie. Pokúsil sa podrezať si žily a veliteľ letky naňho napísal udanie, že sa vyhýba službe ako simulant.

Keď sa v nemocnici dozvedel, že sa bude musieť vrátiť do vojska alebo skončí vo väzení, rozhodol sa dezertovať.

S prekročením hraníc mu pomohli utajení pomocníci. Ich spolupracovníci ho – už na druhej strane hraníc – odviezli do Vilniusu, zatiaľ čo Mišov sa podľa svojich slov „nadýchol slobody“ a oddýchol si, že nad ním už nevisí hrozba ruského väzenia.

Ako vojaci nafukujú štatistiky

Veľa vojakov podľa Mišova nechápe zmysel vojny a uvítali by uzavretie mieru, aby sa všetko čo najrýchlejšie skončilo. Letec však neočakáva, že by jeho bývalí kolegovia vojnové úsilie akokoľvek vedome sabotovali. To skôr budú vymýšľať nové spôsoby, ako viac zarobiť a oklamať velenie.

Napríklad keď ministerstvo obrany sľúbilo odmeny za zničenie lietadla, vrtuľníka, tanku či obrneného vozidla, stávalo sa, že k jednému poškodenému tanku sa hlásilo hneď niekoľko posádok bojových vrtuľníkov.

Ruské štatistiky, podľa ktorých bola ukrajinská bojová technika už niekoľkokrát kompletne zničená, sú podľa neho práve dôsledkom snahy získať prémie za zničenie.

„Nikto tomu neverí,“ povedal o postoji vojakov k denným hláseniam hovorcu ministerstva obrany, generála Igora Konašenkova, o úspechoch ruských vojsk. „Vedia, čo sa v skutočnosti deje. To len obyčajní civilisti o tom nemajú potuchy. Ale priami účastníci tomu neveria, pretože to nie je pravda,“ dodal.

Ako (ne)funguje ruská armáda

Jednotka, v ktorej Mišov slúžil, prišla na Ukrajine o takmer pätinu vrtuľníkov. „Keby som to porovnával s Afganistanom, kde [Sovieti] prišli o 333 vrtuľníkov, tak desať rokov afganského ťaženia sme zopakovali za rok,“ vyhlásil.

Korupcia je podľa neho všadeprítomná: už na škole vojenského letectva zažil, že jej veliteľ nariadil prednášajúcim, aby sa zložili na splatenie jeho bankovej pôžičky.

Armáda podľa neho nebola na vojnu vôbec pripravená, v jeho jednotke polovica strojov nefungovala a chýbali rakety, ale aj tak museli ísť do boja.

Ani vojaci, ani dôstojníci neveria televíznej propagande, že bojujú za správnu vec a proti nacistom, ktorí sa chystali Rusko napadnúť. Len veliteľ jednotky mu povedal, že „bojujeme za vlasť“ – a keby všetci ako Mišov odmietli bojovať, „tak nás zajmú a obesia“. (bbc, čtk)

V ruských prokremeľských médiách nie je situácia po zničení Kachovskej priehrady hlavnou témou. Následné záplavy pritom z väčšej časti postihli územie okupované ruskými silami, o ktorom Moskva hovorí ako o súčasti Ruska.

Okupačná správa okrem toho nezvládala evakuáciu obyvateľov a vojaci podľa informácií webu Meduza v niektorých prípadoch dokonca bránili v odchode z postihnutej oblasti ľuďom bez ruských pasov. (čtk)

Ukrajinská ekonomika v prvom štvrťroku klesla medziročne o 10,5 percenta. Je to menší pokles, než ukrajinské ministerstvo hospodárstva očakávalo; ekonomika sa tak prispôsobuje ruskej invázii lepšie, než sa predpokladalo.

Ministerstvo prognózovalo prepad o 14,1 percenta.

Kontext:

 • Za vlaňajšok ukrajinská ekonomika klesla o 29,1 percenta. Bol to najvýraznejší prepad od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991.
 • Na tento rok očakávala vláda mierny rast o jedno percento. (čtk, reuters)

Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén potvrdil, že Rusko odovzdalo Maďarsku 11 ukrajinských vojnových zajatcov pochádzajúcich zo Zakarpatska. „Je to gesto Ruskej ortodoxnej cirkvi voči Maďarsku, tomuto môžu títo ľudia vďačiť za svoju slobodu,“ vyhlásil. (napunk)

Ukrajina tvrdí, že získala odposluch, v ktorom Rusi pripisujú vinu za zničenie Kachovskej priehrady ruským jednotkám. Podľa ukrajinskej tajnej služby zo získaného telefonátu vyplýva, že Rusi pôvodne neplánovali takú rozsiahlu deštrukciu.

„Urobili to naši. Nie oni,“ hovorí jeden z mužov na zverejnenom videu. „Tam to [urobila] naša diverzná skupina. Chceli tam tou priehradou akože vystrašiť. Ale nešlo to podľa plánu – [bolo to] väčšie, ako plánovali,“ dodáva. Kto presne sú muži, ktorí spolu na zázname hovoria, však Ukrajina neuviedla a opísala ich len ako „votrelcov“ a „okupantov“.

Jeden z mužov na zázname tiež opisuje znižovanie závažnosti situácie v ruských médiách. „Včera bolo v telke také video – stojí tam vojak so zahalenou tvárou v uniforme. A hovorí o tom, že tam žiadne záplavy nie sú, že ľudia tam žijú normálne. A za ním je okno a tam vidieť, že tam je hotové more,“ znie z nahrávky.

Zo zničenia rozsiahleho vodného diela sa vzájomne obvinili Kyjiv aj Moskva. (čtk, pravda)

Dron narazil do bytovky vo Voroneži na juhozápade Ruska, traja ľudia utrpeli ľahké zranenia. Ruské štátne médiá zverejnili zábery, na ktorých vidno budovu s vybitými sklami a poškodenou fasádou, k útoku sa nikto neprihlásil.

V ruských médiách sa objavili dohady, že cieľom dronu mohlo byť vojenské letisko alebo miestny letecký podnik. Ukrajina sa k podobným útokom ďaleko za hranicami Ruska oficiálne nehlási.

Ranení boli porezaní úlomkami skla. Ošetrení boli na mieste, prevoz do nemocnice odmietli, uviedol gubernátor Alexandr Gusev, ktorý dal pokyn na poskytnutie pomoci obyvateľom poškodeného domu.

Snímky domu, v ktorom zásah dronu poškodil niekoľko bytov, zverejnila agentúra RIA Novosti. Na sociálnej sieti sa medzičasom objavili aj zábery z dopadu dronu.

Na mieste podľa gubernátora pracujú agenti tajnej služby FSB, záchranári a ďalšie zložky. (ap, čtk)

Ruská ortodoxná cirkev tvrdí, že Moskva previezla ukrajinských vojnových zajatcov do Maďarska. Išlo vraj o 11 ukrajinských vojakov zo Zakarpatska a podľa ruskej cirkvi sa to udialo na žiadosť Maďarska. Maďarsko ani Ukrajina zatiaľ správu nekomentovali. (napunk)

Rusko počas noci a rána znova ostreľovalo Ukrajinu na viacerých miestach, útočilo dronmi aj riadenými strelami. Hlásia viacerých zranených. Ukrajina tvrdí, že sa jej podarilo zostreliť desať zo 16 dronov a štyri strely.

V celej krajine bol v platnosti letecký poplach. V meste Umaň v Čerkaskej oblasti v strednej časti krajiny zasiahli podľa tamojších úradov dve rakety priemyselný objekt a autoumyváreň. Zranenia pri tom utrpelo osem ľudí a stav dvoch z nich je vážny.

V Dnipropetrovskej oblasti poškodili trosky zostrelených dronov a rakiet dva obytné domy a plynové vedenie, informoval tamojší gubernátor Serhij Lysak.

Nočné útoky hlásili aj z ruskej pohraničnej Belgorodskej oblasti, ktorá je už niekoľko dní ostreľovaná z ukrajinskej strany. Protivzdušná obrana bola aktívna aj v oblastnej metropole Belgorod, uviedol gubernátor Viačeslav Gladkov, podľa ktorého utrpeli zranenia traja ľudia. (tasr, dpa)

Svetový newsfilter: Putinovi pomáhajú aj susedné štáty, bez nich by ruskej armáde chýbali dôležité súčiastky. Napríklad Kirgizsko vojnu využilo na to, aby posilnilo svoju spoluprácu s Moskvou. Minulý rok výrazne stúpol export do Ruska, zrazu sa z Kirgizska vyvážali aj veci, ktoré sú dôležité pre armádu. Analytici preto žiadajú sankcie voči predstaviteľom krajiny.

Hekeri zaútočili na viaceré ruské webové stránky a zverejnili na nich heslá na podporu Ukrajiny. V dôsledku útoku nemajú veľké ruské banky a úverové inštitúcie v celom Rusku prístup k bankovým systémom a nemôžu vykonávať platby. (pravda)

V meste Orichiv v Zaporižskej oblasti už druhú noc pokračovali ostré boje, počas ktorých Ukrajinci používajú aj tanky. Podľa viacerých analytikov sú tieto boje začiatkom aktívnej fázy dlhoočakávanej ukrajinskej protiofenzívy, Kyjiv to však poprel.

Nové na Dennikn.sk

17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom