Vláda nezískala dôveru, Čaputová kritizovala poslancov, parlament vyrobil z práva na hotovosť ďalší zmätok

Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala premiéra Ľudovíta Ódora a zároveň ho vymenovala do dočasnej funkcie. Foto - TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala premiéra Ľudovíta Ódora a zároveň ho vymenovala do dočasnej funkcie. Foto - TASR

Kvalita ľudí, ktorí sa v stranách venujú zdravotníctvu, je podľa analytika Martina Smatanu pomerne vysoká a je vyššia než pred poslednými voľbami. „Ak niekto z nich bude minister, čo predpokladáme, a vezme si tam svoj tím, nie som až taký plný beznádeje, že to jedného dňa nebude lepšie.“

Ódorova vláda sa zaväzuje, že rozšíri a skvalitní služby ranej starostlivosti pre deti do troch rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Detaily sú nejasné. Najskôr sa dá očakávať, že skúsi vyhlásiť výzvu z nových eurofondov, ktoré obsahujú peniaze aj na túto oblasť, odhadujú analytici.

Poslanci si odhlasovali, že na záver tejto júnovej schôdze sa zaradia návrhy zákonov, ktoré parlament dnes posunul do druhého čítania, a to na 28. júna. Boris Susko (Smer) v procedurálnom návrhu namieta, že výbory majú na prerokovanie návrhov po prvom čítaní čas do 30 dní, čo sa nedá stihnúť.

K návrhom sa totiž podľa neho nestihne vyjadriť ani vláda, ani poslanci pripraviť pozmeňujúce návrhy.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) požiadal, aby to posúdil ústavnoprávny výbor, čo mu následne aj odsúhlasili. Či budú teda poslanci na tejto schôdzi ešte rokovať o týchto návrhoch, rozhodne výbor.

Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO) je takýto postup v poriadku.

Súčasní poslanci naposledy hlasovali o interrupciách. Anna Záborská ani na tretíkrát neuspela. „Cestu sme ukázali, no chýbala vôľa,“ vyhlásila. Neuspela ani SaS, aby sa povolila interrupcia pomocou tabletky a nie chirurgického zákroku. Tú neponúkajú v Európe už len na Cypre, v Maďarsku, Poľsku, Litve a na Malte.

Shooty: Zásadná požiadavka

Návrh OĽaNO na zúženie paragrafu 363 opäť stroskotal aj na Matovičových poslancoch. Do druhého čítania neprešiel o jediný hlas. Chýbal Erik Ňarjaš a ako neprítomný je vykázaný aj ďalší poslanec OĽaNO Igor Hus, ktorý bol na hlasovaniach predtým aj potom. Hus pomohol zablokovať zmenu 363 už vlani.

Ódorova vláda a hlasovania v parlamente – dnešné udalosti:

O návrhu, ktorý by nútil vládu predložiť vyrovnaný rozpočet už do konca augusta, bude parlament hlasovať na konci schôdze. Ohlásil to Boris Kollár. Dodal, že on by premiérovi Ódorovi nechcel hodiť poleno pod nohy, ale rešpektuje podpredsedu svojej strany Milana Krajniaka.

„Ja urobím všetko pre to, aby sme takýmto spôsobom nemuseli hodiť poleno pod nohy pánovi premiérovi. Musíme si to ešte na klube nejako vydiskutovať, aby som zase úplne nezarezal svojho poslanca,“ citovala Kollára TASR.

Tvrdil, že o návrhu vopred nevedel. „Ja osobne by som to nedával, ale rešpektujem rozhodnutie môjho podpredsedu,“ dodal predseda Sme rodina.

Predloženie vyrovnaného rozpočtu vyžaduje dlhová brzda, keďže zadlženie Slovenska prekročilo zákonom stanovenú hranicu. Poslanci však nemajú povinnosť vyrovnaný rozpočet schváliť.

Bežne vláda predkladá rozpočet do 15. októbra. Parlamentné voľby sú 30. septembra, návrh vyrovnaného rozpočtu by musel obsahovať výrazné škrty alebo zvyšovanie daní. (e, tasr)

Čo môže a čo nemôže robiť vláda bez dôvery:

  • Ódorova vláda bude fungovať s obmedzenými právomocami, aké mal i Hegerov odvolaný kabinet
  • vláda hlavne nemá právomoc pri „zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky“
  • čo to presne znamená, ústava nestanovuje, čo je potenciálne zdrojom politických sporov
  • otvorené napríklad zostáva, či zmení spôsob pomoci domácnostiam pri zvyšovaní cien energií
  • sľubuje tiež pokračovanie pomoci Ukrajine vrátane cvičenia ukrajinských vojakov u nás
  • pri rozpočte pripraví svoje návrhy, no rozhodne o ňom až nasledujúca vláda po voľbách

Prezidentka poverila vládu Ľudovíta Ódora vykonávaním jej právomocí až do zostavenia nového kabinetu po septembrových voľbách. Zuzana Čaputová tak urobila po tom, čo vláda nezískala dôveru v parlamente. (tasr, n)

Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala premiéra Ľudovíta Ódora a zároveň ho vymenovala do dočasnej funkcie. Foto - TASR

OĽaNO prešla na ďalšie rokovanie 200-eurová podpora pre tehotné absolventky či zvýšenie príspevkov športovým reprezentantom. Nie je však jasné, či o nich parlament ešte rozhodne, keďže ďalšia schôdza sa už pred voľbami neplánuje.

OĽaNO predložilo v predvolebnom období desiatky návrhov, na predchádzajúcej schôdzi však o veľkej časti z nich parlament v záverečnom chaose nehlasoval.

Strana Igora Matoviča sa sťažovala, že poslanci tým tieto návrhy fakticky pochovali, pretože aj keď ich na aktuálnej schôdzi schvália v prvom čítaní, nebude už kedy o nich hlasovať v ďalších kolách. Tie bývajú typicky na nasledujúcej schôdzi.

Čo napríklad prešlo v prvom čítaní v dnešnom hlasovaní o desiatkach bodov:

Zopakujme, že tieto zákony nie sú schválené definitívne a nie je jasné, či sa k tomu parlament ešte vôbec dostane.

Čo neprešlo:

Na Slovensku sa nezavedie inštitút životného partnerstva pre páry rôzneho ani rovnakého pohlavia. Parlament neposunul návrh zákona od SaS do druhého čítania.

Zákonom chceli poslanci SaS odstrániť diskrimináciu partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Nový inštitút mohol byť podľa nich vhodný aj pre páry rôzneho pohlavia, ktoré chcú byť v trvalom zväzku, no manželstvo sa im javí ako príliš limitujúce. (tasr)

Štát zvýši dotácie z plánu obnovy na rekonštrukcie verejných budov, ktoré sú chránené ako pamiatky. Suma 120 miliónov eur sa zvýši o ďalších 60 miliónov, oznámila vicepremiérka Lívia Vašáková a minister dopravy Pavol Lančarič.

Zvýšenie štát podľa Vašákovej vyrokoval s Európskou komisiou. O peniaze smú žiadať štátne inštitúcie, obce, mestá, župy a aj napríklad verejné inštitúcie.

V súčasnosti podľa ministerstva dopravy dosiahol objem žiadostí 138 miliónov eur.

Podľa Lančariča výzvu zvyšujú teraz o 60 miliónov eur, neskôr však môžu pridať aj ďalšie peniaze, ak to bude potrebné.

V parlamente sa začína hodina otázok, na ktorej bude na otázky poslancov odpovedať Ľudovít Ódor a členovia vlády. Z parlamentu sa premiér následne presunie do Prezidentského paláca, kde ho Zuzana Čaputová po nevyslovení dôvery parlamentu poverí vedením vlády do volieb.

Poslanci chceli v ústave garantovať právo na hotovosť, ale odhlasovali presný opak. Pozmeňujúci návrh SaS totiž umožní obchodníkovi odmietnuť hotovosť z primeraných dôvodov, ktoré môžu byť podľa poslanca SaS Mariána Viskupiča napríklad hygienické alebo bezpečnostné.

Parlament neposunul do druhého čítania úpravu paragrafu 363 trestného poriadku od OĽaNO. Zámerom novely bolo obmedzenie využívania paragrafu na najzávažnejšie prípady a pochybenia. (tasr)

Hlasu neprešiel návrh rozdať jednorazový príspevok 500 eur domácnostiam ohrozeným chudobou. Podporilo ho 47 poslancov najmä zo Smeru či Hlasu, kluby OĽaNO, SaS a Sme rodina sa zväčša zdržali.

Poslanci Hlasu tvrdili, že by peniaze dostali ľudia zo zhruba 700-tisíc domácností. Z rozpočtu by si tak návrh vyžiadal stámilióny eur.

Kto by o príspevok požiadal do konca augusta, dostal by ho do konca septembra, teda ešte pred voľbami.

Návrh poslanci zamietli ešte v prvom čítaní. Ak by ho odsúhlasili, na jeho schválenie by boli potrebné hlasovania na ďalšej schôdzi, ktorá sa však zatiaľ pred voľbami už neplánuje.

Poslanci odmietli legalizovanie potratovej tabletky, ktoré navrhovala SaS. Dnes v zákone nie je povedané, či sa má interrupcia vykonávať tabletkou alebo chirurgicky; v praxi sa robí len chirurgický zákrok. Tabletka je vo svete bežná a je k zdraviu ženy šetrnejšia.

Potratové tabletky sú u nás registrované, no nesmú sa používať, lebo ich neupravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva.

Archívny rozhovor k téme:

Parlament neposunul do druhého čítania návrh Anny Záborskej týkajúci sa interrupcií, v ktorom sa zavádzala 48-hodinová čakacia lehota pri zdravotných dôvodoch. Zo 127 prítomných poslancov hlasovalo za 63, proti 26, zdržalo sa 36, dvaja poslanci nehlasovali.

Záborskej návrh zachádzal aj do intímnych a súkromných sfér a chcel od žien zisťovať, prečo sa pre interrupciu rozhodli.

Medzi možnosťami, z ktorých by si vyberali, je napríklad hmotná núdza, zlá ekonomická a sociálna situácia, neželané pohlavie dieťaťa, ale aj možnosť, že žena nie je pripravená byť matkou alebo sa pre interrupciu rozhodla pre ohrozenie kariéry, či na nátlak iných ľudí, alebo ide o dôsledok náhodnej známosti.

Poslanci schválili návrh, ktorý umožní na školách pôsobenie osobných asistentov pre zdravotne znevýhodnené deti. Zmena sa podľa poslankyne Jany Žitňanskej dotkne zhruba 350 žiakov. Za hlasovalo všetkých 136 prítomných poslancov.

Osobný asistent bude slúžiť priamo žiakovi; v súčasnosti na školách pôsobia asistenti, ktorí majú pomáhať učiteľovi.

Novela bude účinná od septembra; školám prikazuje, aby asistentom vytvorili podmienky a poskytli súčinnosť.

Predseda PS Michal Šimečka kritizuje schválenie ústavného práva na platenie v hotovosti. „Parlament práve schválil keš do ústavy. Čakám, že bude nasledovať ústavné právo na fax, telefónne búdky a posledný koncert Elánu každý rok,“ uviedol na Facebooku.

Prezidentka o 15.00 poverí Ódorovu vládu vykonávaním jej pôsobnosti až do zostavenia novej vlády, ktorá vzíde zo septembrových volieb. Uviedla to po dnešnom hlasovaní v parlamente, kde vláda nezískala dôveru.

Hlasovanie v Národnej rade vedie podpredseda parlamentu Peter Pčolinský, ktorý musel poslancov viackrát upozorňovať. „Sme v škôlke, lebo neviete byť ticho. Keď neviete hlasovať, tak choďte von. Takto sa nedá fungovať, tu človek nepočuje vlastného slova. Keď sa nevieš ovládať, tak choď von,“ prešiel Pčolinský napokon aj do tykania.

Podľa Borisa Kollára bolo programové vyhlásenie vlády príliš všeobecné, a preto ho Sme rodina nepodporila. Ľudovítovi Ódorovi poďakoval za to, že si celú rozpravu v pléne odsedel a na poslancov aj reagoval. ,,Ja som myslel, že je premiér suchár, ale musím povedať, že má dobrý, kvalitný anglický humor,“ povedal.

,,Myslím si, že to premiér a ministri veľmi dobre zvládli. Keby to malo padať len na nás, tak by sme tie hlasy dali,“ uviedol Kollár po hlasovaní.

Klub Sme rodina podľa neho nemá problém zahlasovať za návrhy vlády, aj keď jej nevyslovili dôveru.

Igor Matovič povedal, že OĽaNO bude podporovať každý dobrý zákon, ktorý Ódorova vláda predloží. Vyhlásil to po tom, čo sa jeho poslanci zdržali pri hlasovaní o dôvere vláde. Matovič už skôr povedal, že vládu podporí iba vtedy, ak zagarantuje, že ponechá príspevok 200 eur na dieťa a vylobuje podporu pre návrh na 500-eurovú odmenu pre každého, kto sa zúčastní volieb. (tasr, n)

Igor Matovič. Foto - TASR

Eduard Heger povedal, že poslanci nevyslovením dôvery vláde sledovali vlastný záujem. „Dalo sa čakať, že sebeckí politici nepodporia Ódorovu vládu, aj keď jej úspech je dôležitý pre Slovensko,“ povedal. Poslanci Demokratov dali vláde dôveru.

Richard Sulík označil nevyslovenie dôvery vláde za politickú chybu. ,,Keby mala vláda dôveru, parlament by mal nad ňou kontrolnú moc, napríklad v prípade, že nejaký minister výrazne pochybí. Národná rada sa teraz zbavila akéhokoľvek dosahu na vládu a prenechala to prezidentke,“ povedal predseda SaS.

Peter Pellegrini povedal, že Ódorovej vláde stačí aj obmedzený mandát na to, „čo tu má štyri alebo päť mesiacov robiť“. „Dôvera tejto vláde sa preceňovala,“ uviedol líder Hlasu po neschválení programového vyhlásenia vlády. (tasr)

Matovič bez kúska hanby – v štýle politiky a spôsobe vystupovania je rovnaký ako Fico, píše Marián Balázs. „Každý, kto mu tlieska, a aj každý, kto bude kandidovať u neho, vlastne potvrdzuje, že mu neprekáža vulgarizovanie politiky, demagógia, šírenie lží a útokov.“

Zuzana Čaputová považuje nevyslovenie dôvery vláde Ľudovíta Ódora „za veľmi nezrelý postoj“. Podľa prezidentky to parlament urobil bez presvedčivých vecných argumentov.

„V zmysle ústavy prezidentka vládu Ľudovíta Ódora poverí vykonávaním jej pôsobnosti až do zostavenia novej vlády, ktorá vzíde z predčasných parlamentných volieb v septembri,“ dodala prezidentská kancelária v stanovisku.

Premiéra Ľudovíta Ódora neprekvapilo, že vláda nezískala podporu parlamentu. ,,To neznamená, že sa k programovému vyhláseniu vlády budeme správať ako k dokumentu, čo nemá žiadnu hodnotu. Budeme sa maximálne snažiť, aby sme to, čo sme predložili, naplnili aj bez plného mandátu,“ povedal.

Programové vyhlásenie berie ako materiál, ktorý je ich „cestovnou mapou do volieb“.

Ódor pripomenul, že počas rozpravy k vysloveniu dôvery vláde si vypočul všetko „od totálnej žumpy, primitivizmu, stand-up komédie až po naozaj cenné rady a kvalitné pripomienky“. V parlamente sa podľa neho odzrkadľuje život taký, aký na Slovensku je.

„Nečakal som nič iné,“ dodal.

Premiér Ľudovít Ódor. Foto - TASR

Poslanci schválili uznesenie, ktorým odsudzujú výroky vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu o „pokazených chromozómoch“ Slovákov. Šucha už skôr povedal, že jeho vyjadrenie bolo nesprávne interpretované, odmietol, že by osočoval alebo urážal slovenský národ, a za kritizovaný zvrat sa ospravedlnil.

Zo 134 prítomných hlasovalo za uznesenie 95 poslancov Smeru, Sme rodina, Hlasu aj OĽaNO, proti boli poslanci SaS a Demokratov.

Návrh podali poslanci okolo Tomáša Tarabu. Predseda parlamentu má podľa uznesenia vyzvať Európsku komisiu na ospravedlnenie sa za dané hanlivé výroky a vyzvať na odvolanie Šuchu z pozície vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Čo hovorí Šucha: Predstaviteľ EÚ tvrdí, že vo svojom prejave použil zveličenie, ktoré sa bežne používa na zdôraznenie problematiky.

„Rovnako ako zmienená paralela s DNA mohlo byť použité, že to nemáme ‚v krvi‘, čo tiež neznamená, že niekto má pokazenú alebo chorú krv. V nasledujúcej vete a aj neskôr hovorím, že som presvedčený o tom, že najlepšou cestou, ako nachádzať riešenia a dosahovať želané zmeny, je o takýchto citlivých, ale dôležitých témach otvorene hovoriť,“ povedal v stanovisku k článku na webe Postoj.sk.

„V žiadnom prípade nešlo o osočovanie či urážku národa, ako to naznačujú mnohé zdroje, ktoré citácie z tohto prejavu interpretujú po svojom,“ dodal. (tasr, n)

Poslanci neschválili návrh čiastočne odškodniť klientov nebankoviek. Podával ho poslanec OĽaNO Martin Fecko, podľa ministerstva financií by stál 120 miliónov eur. O odškodnení hovoril aj Robert Fico počas svojej prvej vlády, no nakoniec to nespravil.

Materiál vyradili už v prvom čítaní. Za hlasovalo 54 poslancov.

Fecko navrhoval, aby sa odškodňovalo od 40 do 50 percent stratených finančných prostriedkov. Najviac by bolo možné získať 13 200 eur. Poslanec a jeden zo zakladateľov OĽaNO napísal, že by sa odškodnenie mohlo týkať zhruba 50-tisíc ľudí.

Nebankovky BMG Invest a Horizont fungovali ako pyramídová hra, ponúkali aj 30-percentné úroky. Skrachovali v roku 2002, podobne skončili aj ďalšie firmy Drukos či AGW.

Parlament neposunul do druhého čítania Matovičov návrh na 500-eurovú odmenu za voľby. Za hlasovalo len 33 poslancov, proti bolo 81. Líder OĽaNO navrhoval, aby každý, kto príde v septembrových voľbách voliť, dostal odmenu 500 eur. Parlament už raz tento návrh odmietol.

Matoviča podporili poslanci OĽaNO, pridali sa aj bývalí poslanci tohto hnutia Martin Čepček a Katarína Hatráková.

Sme rodina sa zdržala. Smer, SaS, Hlas či Demokrati boli proti.

Koľko by odmena stála, ak by bola prijatá:

  • Matovič prerátal, že odmeny by tento rok mohli stáť 1,5 miliardy eur.
  • Platilo by to v prípade, že by volebná účasť bola rovnaká ako v roku 2020 a nie vyššia.

Naživo: Premiér Ódor reaguje na to, že parlament nevyslovil vláde dôveru.

Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora nezískala dôveru parlamentu. Zo 136 prítomných poslancov za hlasovalo 34, proti 43 a zdržalo sa 54, piati poslanci nehlasovali. Vláda tak bude do septembrových volieb vládnuť bez dôvery parlamentu.

Premiér Ľudovít Ódor. Foto - tasr

Naživo: Parlament hlasuje o vyslovení dôvery Ódorovej vláde.

Danglár: Oponenti

Nové na Dennikn.sk

17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom