Čaputová nebude opätovne kandidovať na prezidentku

Foto - tasr
Foto - tasr

Na instagramový príspevok Zuzany Čaputovej, že druhýkrát nebude kandidovať, reagoval aj český prezident Petr Pavel: „Pani prezidentka, za prácu, ktorú pre Slovensko robíte doma i v zahraničí, vám patrí veľké uznanie.“

Premiér Ľudovít Ódor vyjadril prezidentke obdiv za odvahu urobiť to, čo považuje za najsprávnejšie. „Vždy bola a ostane inšpiráciou pre mnohých na Slovensku vrátane mňa. Jej rozhodnutie sa určite nerodilo ľahko.“

„Rešpektujem ho a má aj môj obdiv za odvahu urobiť to, čo považuje za najsprávnejšie,“ dodal na Twitteri.

Osud demokracie neleží na pleciach jedného človeka, reagoval predseda PS Michal Šimečka na rozhodnutie Zuzany Čaputovej. Je mu ho ľúto, ale rešpektuje ho.

„Zuzana Čaputová štyri roky presadzovala hodnoty demokracie, slušnosti a rovnosti pre všetkých. Zaslúži si za to našu úctu a poďakovanie. Som si istý, že to bude robiť aj v posledný, piaty rok svojho mandátu, ktorý je ešte stále pred ňou, a Slovensko ju v ňom ešte bude potrebovať,“ uviedol.

Eduard Heger si nemyslí, že Zuzana Čaputová vstúpi do straníckej politiky. Jeho Demokrati sa ešte len rozhodnú, či postavia do prezidentských volieb vlastného kandidáta.

„Nechajme teraz doznieť to, čo povedala pani prezidentka, priestor na všetky otázky a odpovede ešte bude,“ reagoval na otázku, či by za prezidenta nechcel kandidovať on.

Aliancia postaví v prezidentských voľbách vlastného kandidáta. „Aj posledné prezidentské obdobie nám ukázalo, že naša komunita sa môže spoľahnúť najmä sama na seba,“ zdôvodnila to strana. (tasr)

Smer odkázal Zuzane Čaputovej, aby sa jej po ukončení mandátu darilo v súkromnom aj pracovnom živote. Oznámenie prezidentky strana berie na vedomie, neprekvapilo ju.

„Mimovládne organizácie financované zahraničím už majú vybraného nového prezidenta, ktorý bude dôsledne pokračovať v liberálnej a mimo slovenských záujmov orientovanej zahraničnej politike Andreja Kisku a Zuzany Čaputovej,“ tvrdí Smer s tým, že prezidentka sa občanom vždy obrátila chrbtom, keď ju najviac potrebovali.

Možno sa otvára príležitosť pre kandidatúru Ivana Korčoka, reagovala predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová na rozhodnutie Zuzany Čaputovej. Dúfala, že prezidentka bude opätovne kandidovať, no jej rozhodnutie rešpektuje.

„Bol by skvelý prezident,“ dodala o Korčokovi.

Ste najlepšou hlavou štátu, akú sme na Slovensku mali, reagoval predseda SaS Richard Sulík na rozhodnutie Zuzany Čaputovej opäť nekandidovať na post prezidentky.

Strana Demokrati reaguje, že stráca spojenca v slušnej, pokojnej a konštruktívnej politike. „Slovenská politika je preplnená egami a krikľúnstvom. Prezidentka Zuzana Čaputová prináša pokoj a pomoc ľuďom. Jej snaha spájať bude vo verejnom živote chýbať,“ uviedla.

„Rozhodnutie nekandidovať však plne rešpektujeme. Nie je to prejav slabosti, ale, naopak, veľkej sily niekoho, pre koho moc nie je tým najvyšším, čo môže dosiahnuť. Zuzane Čaputovej prajeme veľa síl v jej poslednom roku v úrade.“ (tasr)

Bývalý prezident Andrej Kiska reagoval na rozhodnutie Zuzany Čaputovej slovami, že cíti smútok. „Ale v prvom rade cítim obrovské pochopenie. Keď človek vstupuje do politiky s čistou vierou pomôcť krajine a dostane sa mu za to veľa nenávisti a urážok, je to krutá facka.“

Kiska povedal, že to pozná, lebo aj naňho roky útočil Robert Fico. „Bolo to mimoriadne nepríjemné pre mňa aj pre celú moju rodinu. Ale pani prezidentka je ešte v podstatne ťažšej situácii. Okrem nebezpečných ľudí ako Fico, Blaha či Harabin na ňu zákerne útočí Matovič… K tomu covid, vojna na Ukrajine, útoky na dcéry, na partnera, na všetkých, ktorých má rada…“

Exprezident vyzval ľudí, ktorí majú Zuzanu Čaputovú radi, aby si položili otázku, či spravili všetko pre to, aby cítila podporu a kandidovala znova. „Ako sme sa jej zastali? Verím, že znova vyhrá kandidát, na ktorého budeme môcť byť hrdí. Ale potom, prosím, nezabudnime na okamih, ako je tento, aby sa nezopakoval znova.“

OĽaNO sa Zuzane Čaputovej poďakovalo za „to dobré“, čo pre Slovensko vykonala. „Veríme, že novým prezidentom sa stane rozhodný človek s pevným charakterom, ktorý dokáže brániť Slovensko pred mafiou.“

Prezidentka má právo povedať, že už nechce kandidovať, píše šéfredaktor Matúš Kostolný. „Ak má pocit, že by nevedela dávať krajine sto percent svojho výkonu, je to vlastne aj zodpovedné. Celkom iste však nezvyčajné, lebo iní politici sa držia svojich stoličiek aj vtedy, keď robia naozajstnú hanbu.“

Prezidentka požiadala ľudí, aby nebrali jej rozhodnutie nekandidovať ako dôkaz toho, že so slušnosťou sa nedá uspieť. „Dajú sa s ňou vyhrať voľby, vykonávať mandát a ostať pritom najdôveryhodnejším politikom,“ povedala.

Zuzana Čaputová už nebude kandidovať za prezidentku. „Pred oznámením tohto svojho rozhodnutia som musela odhadnúť svoje sily na ďalších, oddnes, potenciálne šesť rokov. A po veľmi poctivom zvažovaní dnes viem, že by tých síl na ďalší mandát nebolo dosť,“ vyhlásila.

Celý text vyhlásenia:

Vážené občianky, vážení občania,

toto vyhlásenie je jedno z najťažších, aké som v živote urobila a zrejme aj urobím.

Mám za sebou štyri profesijne aj ľudsky najťažšie roky môjho života a čaká ma piaty, ktorý zrejme nebude o nič ľahší.

Všetci vieme, že posledné štyri roky boli spojené s mnohými krízami, covidom, vojnou na Ukrajine, energetickou krízou, rekordnou infláciou. Vykonávala som mandát so štyrmi vládami za štyri roky a na jeseň vymenujem piatu.

Veľmi si vážim dôveru všetkých vás, ktorí ju voči mne cítite, a verte mi, že si tento záväzok dôvery plne uvedomujem. Nesklamať ju však znamená robiť túto prácu s plným nasadením a silami. Inak by sa mohlo stať, že prezidentský post bude slúžiť mne a nie ja jemu a krajine.

Pred oznámením tohto svojho rozhodnutia som musela odhadnúť svoje sily na ďalších, oddnes, potenciálne šesť rokov. A po veľmi poctivom zvažovaní dnes viem, že by tých síl na ďalší mandát nebolo dosť. Dokončím teda posledný rok svojho mandátu a moja služba v tejto funkcii bude naplnená. Ďalej sa už o druhé volebné obdobie nebudem uchádzať.

Čo som vám pred štyrmi rokmi sľúbila, teda dokončením svojho mandátu splním. Aj naďalej sa budem snažiť byť pilierom pokoja, slušnosti, vecnosti a ústavnosti. Mrzí ma pritom, ak sklamem tých, ktorí očakávali aj moju opätovnú kandidatúru.

Osud Slovenska však, samozrejme, nezávisí od jedného človeka. Múdri a empatickí ľudia s dostatkom energie viesť Slovensko kandidovali v komunálnych voľbách, kandidujú v parlamentných voľbách a nie je dôvod, aby tak nebolo aj vo voľbách prezidentských.

Samozrejme, pár slov tohto vyhlásenia nemôže obsiahnuť všetky najhlbšie dôvody môjho rozhodnutia, medzi ktoré patrí aj ohľad na moju rodinu. Napriek tomu sa uchádzam o vaše pochopenie a dôveru v tom, že som rozhodnutie zvažovala veľmi poctivo a že dôvody preň sú naozaj silné.

Neberte, prosím, moje rozhodnutie nekandidovať ako dôkaz toho, že so slušnosťou sa nedá uspieť. Dajú sa s ňou vyhrať voľby, vykonávať mandát a ostať pritom najdôveryhodnejším politikom. Slušnú a hodnotovú politiku porazí len to, keď jej prestaneme veriť. Ja v ňu stále verím. Moje rozhodnutie je rozhodnutím osobným, keďže dostatok síl je to, čo významne určuje kvalitu verejnej služby.

Svojím rozhodnutím nekandidovať sa nevzdávam ideálov ani dôvery v hodnoty, ktorým som podriaďovala celý svoj doterajší profesijný aj osobný život. Demokracii a spravodlivosti na Slovensku som sa snažila pomáhať pred prezidentským mandátom, počas neho a budem aj po ňom.

Naďalej budem robiť svoju prácu s ľudskosťou a empatiou, lebo je to práca pre ľudí. Aj keď práve za ľudskosť platíte vysokú cenu svojou zraniteľnosťou. Som rada, že sa počas uplynulých štyroch rokov podarilo veľa dobrého, a verím, že aj v tom poslednom roku môjho mandátu urobím so svojím tímom veľa užitočného pre Slovensko.

Foto - TASR

Naživo: Zuzana Čaputová oznamuje rozhodnutie o kandidatúre

Rozhodnutie Zuzany Čaputovej o jej politickej budúcnosti prichádza v čase, keď má s náskokom najvyššiu dôveru spomedzi všetkých politikov. Prieskum Ipsosu pre Denník N ukázal, že je prvá s takmer 43 percentami, druhý Peter Pellegrini má 36 %, tretí Ľudovít Ódor predbehol Roberta Fica.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes o 15.00 oznámi, či bude znova kandidovať. Vyhlásenie urobí z Prezidentského paláca.

Nové na Dennikn.sk

06:32Ekonomický newsfilter: Fico už migrantmi nestraší. Biznis mu vysvetlil, že fabriky ich veľmi potrebujú 06:06Poznáme detaily rozhodnutia Ústavného súdu: Nenecháme si zobrať právomoc, štát musí chrániť ľudí pred nebezpečímVčera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza Mužík