Prigožin zastavil postup na Moskvu, podľa dohody s Kremľom sa presunie do Bieloruska

Ruské bezpečnostné zložky na diaľnici v Moskve. Foto – TASR/AP
Ruské bezpečnostné zložky na diaľnici v Moskve. Foto – TASR/AP

Prigožinova vzbura – súhrn udalostí:

 • Jevgenij Prigožin zastavil postup na Moskvu 200 kilometrov pred cieľom a svojich žoldnierov poslal späť na základne
 • urobil tak po dohode s Kremľom, na základe ktorej odíde do Bieloruska a stíhanie, ktorému čelil za vzburu, sa zastaví
 • bieloruský prezident Lukašenko oznámil, že dohodu s Prigožinom sprostredkoval on po dohovore s Putinom
 • Prigožin ešte v piatok obvinil ruskú armádu z útoku na svojich žoldnierov a vyhlásil vojnu vojenskému veleniu
 • Prigožinovi vojaci potom počas soboty obsadili Rostov nad Donom, prešli Voronežom aj Lipeckom a smerovali k Moskve
 • podľa prominentného ruského blogera vagnerovci zostrelili 6 ruských vojenských vrtuľníkov a jedno lietadlo
 • Putin hovoril, že Rusko zvádza najťažší boj o svoju budúcnosť, a vzburu vagnerovcov označoval za zradu krajiny

Putinov hovorca povedal, že s Prigožinom sa nerokovalo o zmenách na ministerstve obrany. Šéf vagnerovcov pred svojím ťažením smerom k Moskve vyzval na odvolanie ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. (kyiv independent)

Prigožin a všetci jeho bojovníci opustili ruské vojenské veliteľstvo v Rostove nad Donom, ktoré dnes ráno obsadili, informovala ruská agentúra RIA Novosti. (čtk)

Jevgenij Prigožin odíde do Bieloruska a trestné stíhanie, ktorému vagnerovci čelili za vzburu, sa zastaví. Podľa oznámenia Kremľa to vyplýva z dohody o ukončení pochodu na Moskvu, ktorú sprostredkoval bieloruský vodca Alexandr Lukašenko. Prigožinovi bojovníci zároveň dostali ponuku, aby podpísali zmluvu s ruským ministerstvom obrany.

Kremeľ dodal, že nevie, kde sa teraz Prigožin nachádza, a vyjadril vďačnosť Lukašenkovi, že sa ponúkol ako sprostredkovateľ. (bbc, čtk)

Desiatky obyvateľov Rostova nad Donom podľa AFP skandovali slovo Vagner pri sídle vojenského veliteľstva, ktoré ráno obsadili Prigožinovi vojaci a ktoré sa večer chystali opustiť. Mnohí obyvatelia, ktorí sa zhromaždili na hlavnej ulici v centre mesta, vytiahli svoje mobily, aby natočili zábery žoldnierov, a zároveň im tlieskali, píše AFP. (čtk)

1:0 pre Putina, hodnotí korešpondent BBC Frank Gardner situáciu po dohode o stiahnutí vagnerovcov. Podľa neho Prigožin očakával, že ľudia „povstanú a pridajú sa k nemu“, no to sa nestalo. „Putin nie je niekým, kto toto odpustí. Myslím si, že Prigožinova vojenská a politická budúcnosť musí byť teraz na konci.“ (bbc)

Vagnerovci zostrelili počas dneška 6 vrtuľníkov a jedno lietadlo ruskej armády. Správy, ktoré sa objavili na rôznych kanáloch na Telegrame, potvrdzuje vojnový spravodajca prokremeľského denníka Komsomolskaja pravda Alexandr Koc. (deník n)

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa vo videu prihovoril ruským vojakom a vyzval ich, aby išli domov, lebo ich vojna nie je na Ukrajine, ale v Rusku. „Choďte domov, chráňte svoje miesta, objímte svojich milovaných. Nebudeme vás strieľať od chrbta. Nepotrebujeme ruskú zem. Postarajte sa o svoju vlastnú krajinu,“ povedal Reznikov.

Táto dohoda dáva zmysel, pretože situácia v Rusku bola z pohľadu Prigožina mimoriadne riskantná, uviedol expert Michael O’Hanlon po tom, čo šéf vagnerovcov zastavil postup svojich žoldnierov 200 kilometrov od Moskvy. „Myšlienka, že by Prigožin mohol nejakým spôsobom vyvolať masovú vzburu proti Putinovi, je skutočne rozprávka.“

O’Hanlon však dodal, že celé dnešné dianie zostáva „vysoko kritickým a nebezpečným momentom“.

Pripomína, že zostáva nejasné, aké podmienky Rusi Prigožinovi ponúkli a aké má vyhliadky na to, aby zostal nažive. (bbc)

Dnes svet videl, že šéfovia Ruska nič nekontrolujú. Vôbec nič, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj k dianiu v Rusku. „Úplný chaos a absencia akejkoľvek predvídateľnosti,“ uviedol na Twitteri. Ukrajina bude podľa neho chrániť Európu pred akýmikoľvek ruskými silami a je jedno, kto im velí. „Svet by sa nemal báť, chráni nás jednota,“ dodal. (deník n)

Ruská štátom kontrolovaná stanica RT informuje, že vagnerovci postupne opúšťajú Rostov nad Donom, ktorý obsadili dnes ráno. Deje sa tak krátko po tom, čo Jevgenij Prigožin oznámil, že jeho vojaci sa vrátia na základne. (guardian)

Jevgenij Prigožin oznámil, že súhlasil so zastavením postupu na Moskvu a kolóny jeho žoldnierov sa vrátia na základne. Uviedol to krátko po tom, čo bieloruský líder Alexandr Lukašenko ohlásil dosiahnutie dohody, na základe ktorej sa vagnerovci stiahnu.

Prigožinova tlačová služba uviedla, že cieľom je zabrániť tomu, aby bola „preliata ruská krv“.

Vagnerovci sa vzbúrili v noci na dnešok, ráno obsadili juhoruský Rostov nad Donom aj niektoré ďalšie mestá a rýchlym postupom sa doteraz blížili k Moskve.

Vyvolali tak najväčšiu vnútropolitickú krízu v Rusku od jeho útoku na susednú Ukrajinu vlani vo februári.

Čo sa vlastne stalo: Podľa bieloruskej agentúry Belta, ktorá sa odvoláva na oznámenie Lukašenkovej tlačovej služby, si Putin a bieloruský líder ráno telefonovali a dohodli sa na ďalšom spoločnom postupe.

Lukašensko si „vlastnými kanálmi ďalej vyjasnil situáciu“, napísala Belta, a potom po dohode s Putinom začal rokovať s Prigožinom.

Rozhovory trvali celý deň, ale nakoniec viedli podľa Lukašenkovej tlačovej služby k dohode o nemožnosti „začínať krvavú vojnu na ruskom území“.

Šéf vagnerovcov prijal návrhy na zastavenie postupu na Moskvu a ďalšie kroky na upokojenie situácie. Na stole tak podľa Minska teraz leží „výhodný a prijateľný variant riešenia situácie, s garanciami bezpečnosti pre bojovníkov“ Vagnerovej skupiny.

Čo hovorí Prigožin: Prigožinova tlačová služba vo svojom vlastnom vyjadrení podľa servera Meduza uviedla, že za 24 hodín sa vagnerovci dokázali dostať až na 200 kilometrov od Moskvy.

„Za celý čas nebola preliata ani kvapka krvi našich bojovníkov. Teraz prišla chvíľa, keď krv preliata byť môže,“ uviedli vagnerovci.

Rozhodnutie vrátiť sa do „poľných táborov“ bolo podľa nich prijaté na základe pochopenia zodpovednosti za to, že môže byť „preliata ruská krv“.

Prigožin sa o rokovaniach s Lukašenkom nezmienil. (bbc, čtk, tasr)

Ohromuje ma, akí kreatívni Ukrajinci sú, hovorí v rozhovore admirál z NATO Rob Bauer. „Existuje aplikácia, ktorú používa celá Ukrajina vrátane armády, kde môžete hlásiť ruské ciele. V podstate ich nehlásia na vyššiu úroveň velenia, ktoré by rozhodlo, kto ten cieľ zničí, ale je to veľmi horizontálne. Každý o cieli vie a niekto povie, ja ho zničím: mám muníciu, som blízko, vidím ho. To robí veľký rozdiel.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prigožinova vzbura – súhrn posledných udalostí:

 • Prigožinovi vojaci smerujú k Moskve po tom, čo na juhu obsadili Rostov nad Donom a prešli Voronežom aj Lipeckom
 • je potvrdené, že armáde už zostrelili najmenej tri vrtuľníky a lietadlo, ktoré slúžilo ako letecké veliteľské stanovište
 • presúvajú sa po diaľnici M-4 a podľa prepočtov ruských zdrojov by do blízkosti metropoly mohli prísť dnes večer
 • na strategickom moste zhruba 50 km pred Moskvou preto Rusi rozmiestňovali armádne jednotky či vytvárali zátarasy
 • podľa expertov je najpravdepodobnejšie, že Prigožina zastavia, niektorí však spomínajú aj možnosť občianskej vojny
 • Prigožin ešte v piatok obvinil ruskú armádu z útoku na svojich žoldnierov a vyhlásil vojnu vojenskému veleniu
 • Putin potom vyhlásil, že Rusko zvádza najťažší boj o svoju budúcnosť a vzburu vagnerovcov označil za zradu krajiny
 • čaká sa tiež, či šéfovi Kremľa pomôže Kadyrov a či sa jeho vojaci dostanú do ozbrojenej zrážky s vagnerovcami v Rostove

Ukrajinské sily v sobotu útočili na východe krajiny vo viacerých smeroch vrátane Bachmutu a všade zaznamenali pokrok, oznámila námestníčka ministra obrany Hanna Maľarová. Rusi sa podľa nej neúspešne snažili postúpiť v smere na Kupiansk a Lyman. (pravda)

Izrael plánuje vyslať posily na zastupiteľské úrady v Rusku, očakáva zvýšený záujem o vycestovanie. V Rusku by momentálne malo byť okolo 70-tisíc Izraelčanov a asi 500-tisíc ľudí židovského pôvodu a ich príbuzných, ktorí majú nárok imigrovať do Izraela. (toi)

Bieloruská exilová opozícia zriadila v reakcii na udalosti v Rusku operačný štáb. Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí upozornilo, že „každá provokácia, každý vnútorný konflikt vo vojenských alebo politických kruhoch, v informačnej oblasti alebo v občianskej spoločnosti je darčekom pre kolektívny Západ“.

Exilová opozícia podľa BBC vyzýva všetky bieloruské demokratické organizácie a dobrovoľníkov bojujúcich na Ukrajine, aby vypracovali spoločný plán na obranu suverenity Bieloruska.

V sobotu sa v Minsku konalo zasadnutie bezpečnostnej rady, ktorá prerokovala najnovší vývoj. Záverečné vyhlásenie vyzýva zainteresované strany „vyslyšať hlas rozumu“.

„V týchto ťažkých časoch sú všetci tí, ktorí sa dali zatiahnuť do neprijateľnej konfrontácie v rámci jednotného vojenského bratstva, potrební tam, kde sa rozhoduje o budúcnosti slovanského sveta a osude miliónov našich ľudí,“ uvádza v narážke na vojnu na Ukrajine. (tasr)

Joe Biden telefonoval o situácii v Rusku s lídrami Francúzska, Británie a Nemecka, oznámil Biely dom. Americký minister zahraničia Antony Blinken zasa hovoril so svojím tureckým náprotivkom.

Mnohé západné krajiny medzitým vydávajú odporúčania pre svojich občanov necestovať do Ruska.

USA nechcú verejne o situácii v Rusku povedať nič, čo by mohlo dať Putinovi dôvod obviňovať ich alebo spojencov z nepokojov. V súkromných rozhovoroch však americkí predstavitelia uvádzajú, že Prigožinova vzbura oslabila Putinovo postavenie a vniesla novú neistotu do rokovaní Washingtonu s Moskvou, píše New York Times.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí varovalo Západ pred akýmikoľvek náznakmi využitia vnútornej situácie v Rusku „na dosiahnutie svojich rusofóbnych cieľov“. „Ruská spoločnosť výrazne podporuje prezidenta a vzbura konšpirátorov hrá do kariet vonkajším nepriateľom,“ uviedlo.

Situácia sa podľa rezortu v blízkej budúcnosti vyrieši. Zároveň vyjadril presvedčenie, že všetky ciele a zámery „špeciálnej operácie“ budú splnené. (ria)

Ruské úrady ponúkajú vagnerovcom postupujúcim na Moskvu amnestiu, ak zložia zbrane. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zákonodarcu Pavla Krašeninikova. (guardian)

V pondelok vyhlásili v Moskve „v záujme minimalizácie rizík“ deň pracovného pokoja. Starosta Sergej Sobianin vyzval obyvateľov, aby sa čo najviac zdržali cestovania po meste, a upozornil na možné dopravné uzávierky v niektorých častiach. (ria)

Agentúra AP zverejnila fotografie zobrazujúce situáciu na diaľnici pred Moskvou. Ukazujú zhromaždených ozbrojených policajtov i blokády na cestách. Podľa denníka Vedomosti ruskí vojaci pripravili na okraji mesta guľometné hniezdo.

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP
Ruské bezpečnostné zložky na diaľnici v Moskve. Foto – TASR/AP

Súčasné udalosti podčiarkujú nezmyselnosť agresie Ruska proti Ukrajine, uviedol šéf diplomacie Miroslav Wlachovský k vzbure v Rusku. „Nezodpovedná, agresívna a cynická politika Kremľa založená na klamlivých a nenávistných tvrdeniach má, žiaľ, za následok desaťtisíce obetí a dnes je aj dôvodom aktuálneho vývoja v Rusku.“

Kalužská oblasť ležiaca juhozápadne od Moskvy vyhlásila obmedzenie pohybu na niektorých cestách. Nie je pritom jasné, ako opatrenie súvisí s povstaním vagnerovcov, pretože žiadne informácie o ich výskyte v regióne sa predtým neobjavili.

Kalužská oblasť susedí s Moskovskou oblasťou, no nie je na trase diaľnice M4, po ktorej podľa všetkého vagnerovci smerujú z juhozápadu Ruska do hlavného mesta.

Posledné potvrdené informácie o ich postupe svedčili o ich prejazde susednou Lipeckou oblasťou. (bbc, čtk)

Analytik Vladimír Votápek opisuje možné scenáre vývoja krízy v Rusku. „Prvý a stále najpravdepodobnejší je, že Prigožina zastavia, jeho jednotky čiastočne zlikvidujú a vzbura bude potlačená. Ďalší variant je, že dôjde do Moskvy a dopadne to ako niečo medzi Mussoliniho pochodom na Rím a Napoleonovým pochodom na Paríž – vládnuce vrstvy by sa skúsili s Prigožinom dohovoriť a skúsili by ho spacifikovať,“ hovorí bývalý český konzul v Rusku.

Ukrajinská armáda získala na Donbase späť niektoré pozície, ktoré boli okupované od roku 2014. Sú v dedine Krasnohorivka zhruba 20 kilometrov od Donecka.

Oznámenie prišlo v deň, keď v Rusku vypuklo ozbrojené povstanie žoldnierov z Vagnerovej skupiny, podľa webu Kyiv Independent však ukrajinský postup nastal už skôr.

V armádnom vyhlásení sa píše, že správu z taktických dôvodov o niekoľko dní odložili. (guardian, čtk)

Ruská tajná služba FSB v Petrohrade našla a zaistila 4 miliardy rubľov, ktoré patrili Jevgenijovi Prigožinovi. Šéf vagnerovcov na sociálnej sieti potvrdil, že išlo o jeho peniaze, a dodal, že na veci nevidí nič strašné. Boli podľa neho určené na platy žoldnierom, na kompenzácie príbuzným zabitých bojovníkov a na niektoré ďalšie účely. (bbc)

Jednotky Ramzana Kadyrova sa blížia a podľa niektorých nepotvrdených videí už vstúpili do mesta Rostov nad Donom, ktoré ovládajú vagnerovci. Čečenský líder sa vyjadril, že stojí na strane Vladimira Putina, ponúkol mu pomoc pri potlačení vzbury a Prigožinove činy nazval dýkou v chrbte. Je možné, že tu dôjde k ozbrojenej zrážke. (nexta)

Medzinárodná volejbalová federácia predĺžila zákaz činnosti pre Rusov a Bielorusov. Rozhodnutie sa týka hráčov, národných tímov, klubov, funkcionárov a platí pre všetky medzinárodné podujatia vo volejbale a plážovom volejbale.

Rusku a Bielorusku bola v marci minulého roka pozastavená činnosť z dôvodu invázie na Ukrajinu, od októbra sa obom krajinám nepripočítavajú body do svetového rebríčka.

Mužský i ženský tím Ruska, ktoré vo svetovom rebríčku boli na 5. a 8. mieste, sa tak nemôžu zúčastniť kvalifikácie na olympiádu v Paríži.

Volejbalová federácia zároveň odobrala Rusku organizáciu minuloročných MS v mužskej kategórii. Ruská volejbalová federácia požaduje 77,5 milióna eur ako kompenzáciu za premiestnenie podujatia a podala oficiálnu žiadosť o vyriešenie prípadu na Športový arbitrážny súd. (insidethegames)

V Moskve evakuujú ľudí z verejných priestorov v čase, keď smerom na mesto ide vojenská kolóna vagnerovcov. Podľa ruskej verzie BBC vyháňali návštevníkov z niektorých múzeí, galérií aj nákupných centier. (bbc)

Prigožin má zrejme podporu tajných služieb, inak by ho už zastavili, vraví v rozhovore analytik Vladimír Votápek. „Mne sa stále viac javí ako pravdepodobný variant, že ide o organizovanú akciu rôznych ozbrojených mocenských zložiek Moskvy, ako je FSB alebo GRU.“ Rusku podľa Votápka hrozí občianska vojna.

Je Putin v Moskve? To sa s istotou takmer nikdy nevie. Dnes sa jeho vládny špeciál spolu s ďalším strojom vládnej letky zdvihol a odletel smerom na Petrohrad. Či v ňom bol aj prezident, sa nedá odhadnúť, ale ide o potenciálne dôležitý detail.

Putin svoj príhovor k ruským občanom dopoludnia predniesol v miestnosti bez okien, za stojacim prezidentom bolo vidieť len pracovný stôl a dve ruské vlajky.

Ruským internetom sa následne začali šíriť špekulácie o mieste jeho pobytu, založené okrem iného na sledovaní ciest lietadiel a vrtuľníkov ruskej prezidentskej letky.

Podľa záznamov servera Flightradar vládne stroje z Moskvy zamierili smerom k Petrohradu. Spravodajský portál Nexta zaznamenal, že Putinovo špeciálne upravené lietadlo Il-96-300PU, ktoré je vybavené na riadenie ruských ozbrojených síl, odštartovalo z Moskvy o 14.16 tamojšieho času smerom na Petrohrad, no stroj o svojej polohe prestal informovať v blízkosti mesta Tver.

Nexta pripomína, že v okolí je jedna z Putinových rezidencií. Ukrajinské zdroje na sociálnej sieti Telegram uvádzajú, že lietadlo zrejme pristálo na vojenskej základni Chotilovo približne na polceste medzi Moskvou a Petrohradom. (n, guardian, čtk)

Ruský regulátor Roskomnadzor na sociálnej sieti VKontakte zablokoval účty vagnerovcov. Úrad blokuje aj pripojenie k internetu v oblastiach, kde prebiehajú „protiteroristické operácie“, ktorých cieľom je žoldnierov zastaviť.

„Obmedzili sme prístup k mnohým zdrojom v snahe zabrániť šíreniu výziev na účasť na ozbrojenom povstaní,“ uviedol Roskomnadzor. (tass, čtk)

Prigožin pravdepodobne prehrá, ale jeho eskapáda je jasným znakom, že Rusko na Ukrajine nevyhráva, píše Leonid Beršidskij. „V skutočnosti sa invázia čoraz viac podobá na rovnaký typ dobrodružstva, akým je Prigožinov zúfalý pochod spravodlivosti.“

Vagnerovskej kolóne zostávalo do Moskvy o 14.00 h podľa prepočtov ruských zdrojov 6 hodín jazdy. Ale to iba v prípade, ak by nenarazili na vážnejší odpor. V ceste im však stojí rieka Oka a tri strategické mosty na nej 50 kilometrov od Moskvy.

Na juh od Moskvy rozmiestňujú na cestách ako zátarasy nákladiaky. Video ich zobrazuje napríklad na moste na diaľnici M2 cez rieku Oka neďaleko obce Lipicy.

Na strategickom moste približne 50 kilometrov pred Moskvou sa podľa videí rozmiestňujú armádne jednotky. Podľa Rossija sejčas sa v okrajovej moskovskej časti Jasenevo objavilo guľometné hniezdo opevnené vrecami s pieskom.

Ukrajina vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby sa „vzdalo predstieranej neutrality“ a ukončilo „zlo Putinovho režimu“. „Tí, ktorí tvrdili, že Rusko je príliš silné na to, aby prehralo, pozrite sa naň teraz,“ povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

„Je čas vzdať sa predstieranej neutrality a strachu z eskalácie konfliktu. Dajte Ukrajine všetky potrebné zbrane a zabudnite na priateľské alebo obchodné styky s Ruskom. Treba ukončiť toto zlo,“ vyhlásil Kuleba.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová povedala, že prebiehajúca vzbura vagnerovcov je „príležitosťou pre Kyjiv“. Dodala, že ruskí politickí a vojenskí predstavitelia „bojujú s Ukrajinou a sami sa ničia“. (afp, tasr)

Vývoj bojov v Rusku (1. deň): Vzbúrenci smerujú na Moskvu. Prebieha bitka o cestu M-4, ruskej armáde zostrelili niekoľko vrtuľníkov a lietadiel. Je potvrdený pád prinajmenšom troch armádnych vrtuľníkov a lietadla Il-22M, ktoré slúžilo ako letecké veliteľské stanovište.

Centrum Rostova v sobotu 24. júna 2023. Foto - Twitter

Vagnerovci obsadili Rostov nad Donom bez jediného výstrelu, tvrdí na novej nahrávke hlas podobný Jevgenijovi Prigožinovi. Analytický projekt Oryx pritom uvádza, že v bojoch s vagnerovcami prišlo Rusko o tri vrtuľníky a jedno lietadlo.

Vagnerovci a ich líder od piatkového večera komunikujú s verejnosťou hlavne prostredníctvom audionahrávok zverejňovaných na účtoch tlačovej služby skupiny. (bbc, čtk)

Kremeľ tvrdí, že turecký prezident Erdogan vyjadril plnú podporu krokom ruského vedenia. Putin s ním telefonoval o situácii v krajine, podobne predtým volal aj lídrom Kazachstanu či Uzbekistanu.

Informovala o tom ruská štátna agentúra TASS. Kazašský líder Kasym-Žomart Tokajev predtým Putinovi odpovedal, že „ide o vnútornú záležitosť Ruska“.

V súvislosti so situáciou v Rusku zasadne budúci týždeň bezpečnostná rada. Premiér Ľudovít Ódor je o situácii v Rusku priebežne informovaný, uviedol jeho hovorca. „Je v intenzívnom kontakte s ministrami zahraničných vecí a obrany a rovnako aj s medzinárodnými partnermi. Dianie budeme naďalej monitorovať a analyzovať.“

Premiér občanom odporúča, aby sledovali a riadili sa pokynmi ministerstva zahraničných vecí. To aktuálne Slovákom dôrazne neodporúča cestu do Ruska.

Tým, ktorí sa už na tomto území zdržiavajú, odporúča dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných služieb a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a verejným zhromaždeniam.

Kancelária ruského prezidenta sa obáva, že o pár hodín môžu byť vojaci Jevgenija Prigožina blízko Moskvy. Uviedli to dva zdroje blízko Kremľa pre ruský nezávislý portál Meduza. Podľa nich ešte v piatok Kremeľ nevylučoval, že Prigožin iba rokuje a blufuje. Po tom, čo obsadil mesto Rostov nad Donom, uznali, že situácia je vážna.

Vagnerovci sú najnovšie už v Lipecku. Zdroj - Google Maps

Prigožinovi vojaci už dorazili do Lipecka a obsadili tam vojenské zariadenia, píše BBC. Mesto leží medzi Moskvou a Voronežom, zhruba 400 kilometrov južne od metropoly. Gubernátor Lipeckej oblasti vyzval obyvateľov, aby nevychádzali von a nikam necestovali.

„Situácia je pod kontrolou, žiadame o pochopenie zo strany všetkých obyvateľov oblasti,“ uviedol úrad gubernátora na Telegrame.

Agentúra TASS napísala, že mimo prevádzky je všetka verejná doprava z Lipecka do Voroneža aj linky, ktoré cez Lipeck prechádzajú.

Žoldnieri z Vagnerovej skupiny dnes obsadili mesto Rostov nad Donom na juhu Ruska a podľa správ médií už ich kolóny prešli Voronežom. Opačným smerom podľa viacerých správ smerujú od Moskvy čečenské jednotky Achmat lojálne Putinovi. (bbc, čtk)

Ukrajinci po Prigožinovej vzbure v Rusku zaplavili sociálne siete humorom. Pozrite si výber najlepších mémov a virálnych videí. „Vidíme prudký dopyt po pukancoch. Všetci sledujú správy?“ pýta sa ukrajinský internetový obchod.

Jevgenij Prigožin: Zalužnyj, daj zbrane.

Putin pracuje v Kremli, povedal jeho hovorca Dmitrij Peskov pre agentúru Ria Novosti v reakcii na správy o možnom odlete do Petrohradu. Podľa oznámenia je v práci aj zástupca šéfa bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.

Pri veliteľstve ruského južného vojenského okruhu v Rostove, ktorého budovu obsadili vagnerovci, sa ozval výbuch, píše BBC s odkazom na miestnych novinárov. Rostov na Done sa stal prvým väčším mestom, ktoré Prigožinovi vojaci obsadili pri svojej vzbure. Ich sily sa však už pohybujú aj v okolí severnejšie položeného Voroneža a zrejme mieria ďalej k Moskve.

The Moscow Times píše, že v okolí budovy veliteľstva, ktoré je z veľkej časti zodpovedné za vedenie vojny na Ukrajine, bolo počuť aj streľbu a na internete sa začali šíriť videozábery, ako sa ľudia v okolí snažia dostať preč.

BBC však zdôrazňuje, že stále nie je jasné, čo presne sa na mieste stalo. Úrady v Rostove sa k dianiu pri štábe južného vojenského okruhu zatiaľ nevyjadrili.

Na mieste sa od rána pohybovali Prigožinovi bojovníci s obrnenou technikou, podľa záberov na sociálnych sieťach diskutovali s miestnymi ľuďmi a obyvateľom rozdávali vlajočky.

Zdroje portálu 161.ru uviedli, že do mesta by mali prísť zhruba dve stovky príslušníkov ruskej armády. „Teraz sa so všetkými silami snažíme odzbrojiť bojovníkov Vagnerovej skupiny,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ. (bbc, čtk)

Lotyšsko posilnilo ochranu hraníc s Ruskom, oznámil premiér Krišjanis Karinš, súčasná situácia však podľa vedenia krajiny nepredstavuje priamu hrozbu. Lotyšsko zároveň prestáva vydávať Rusom humanitárne víza. (lsm)

Ruské úrady informujú, že z mesta Lipeck a jeho okolia zrušili všetky autobusové spoje do Voronežskej oblasti. Polmiliónový Lipeck sa nachádza severne od Voroneža smerom na Moskvu.

Vo Vologdskej oblasti posilnili ochranu zariadení kritickej infraštruktúry a zvýšil sa aj počet príkazov na ochranu verejného poriadku, uviedol guvernér Oleg Kuvšinnikov podľa agentúry Ria Novosti.

Nové na Dennikn.sk

20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL