Ukrajina pri Novorossijsku zasiahla ruskú výsadkovú loď

Záber na ruskú vojenskú loď naklonenú na jednu stranu. Zdroj - maks23/twitter
Záber na ruskú vojenskú loď naklonenú na jednu stranu. Zdroj - maks23/twitter
 • Ukrajina v Novorossijsku zasiahla ruskú výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak
 • objavili sa viaceré zábery lode, ako sa nakláňa na stranu a je ťahaná iným plavidlom

EÚ, OSN, Nemecko a ďalší odsúdili najnovší verdikt vznesený voči Alexejovi Navaľnému, označili to za „čistú nespravodlivosť“ či „súdne prenasledovanie“. Ruského opozičného lídra odsúdili na 19-ročné väzenie za extrémizmus.

„Najnovší verdikt v ďalšom falošnom súdnom procese proti Alexejovi Navaľnému je neakceptovateľný. Toto svojvoľné usvedčenie je reakciou na jeho odvahu kriticky hovoriť proti režimu Kremľa,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval na okamžité prepustenie opozičného lídra. „Najnovší rozsudok uvalený dnes na predstaviteľa opozície Alexeja Navaľného vyvoláva opäť vážne obavy zo súdneho prenasledovania a inštrumentalizácie súdneho systému v Rusku pre politické účely,“ uviedol Türk.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková označila rozsudok za „čistú nespravodlivosť“. „(Ruský prezident) Vladimir Putin sa nebojí ničoho viac než postavenia sa proti vojne a korupcii a za demokraciu,“ uviedla Baerbocková.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí označilo proces s Navaľným za „súdne prenasledovanie“. Francúzska vláda žiada podľa hovorkyne diplomacie „okamžité bezpodmienečné prepustenie Navaľného, rovnako ako všetkých politických väzňov“. (tasr, afp)

Pápež František vyhlásil, že transsexuáli sú tiež Božie deti. V rozhovore pre španielske médiá takisto dodal, že vatikánsky mierový vyslanec pre Ukrajinu navštívi Peking.

„Jedna skupina transsexuálov prišla prvýkrát do Vatikánu a videli ma. Odchádzali s plačom a vysvetlili mi to tým, že som im podal ruku a pobozkal ich,“ povedal pápež. „Akoby som pre nich urobil niečo výnimočné. Ale oni sú Božie deti,“ dodal František.

Rozhovor pápež poskytol pre španielsky portál Vida Nueva ešte pred príchodom do portugalského Lisabonu na Svetové dni mládeže (SDM) 2023 tento týždeň.

Pápež v tom istom rozhovore oznámil, že kardinál Matteo Zuppi, jeho mierový vyslanec pre Ukrajinu a predseda Konferencie biskupov Talianska, navštívi Peking. Zuppi už navštívil Kyjiv, Moskvu a Washington, kde viedol rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine. (tasr, ansa)

Lukašenko provokuje Poliakov aj celé NATO: vagnerovci sa presúvajú k hraniciam Poľska a dva bieloruské vrtuľníky narušili jeho vzdušný priestor. Oblasť medzi Poľskom, Litvou a Bieloruskom sa môže stať najviac stráženou v celej Severoatlantickej aliancii.

Ruského opozičného lídra a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného odsúdili na 19 rokov za extrémizmus. Trest si odpyká v kolónii so „zvláštnym režimom“. Obvinenia z extrémizmu označil za absurdné.

Súd bol neverejný a konal sa v trestaneckej kolónii vo Vladimirskej oblasti, kde si odpykáva iný 9-ročný trest v prípade podvodu a pohŕdania súdom.

Prokuratúra pre kritika Kremľa žiadala 20 rokov za mrežami.

„Odsúdený bol uznaný vinným z vytvárania extrémistickej komunity a z účasti v nej, z financovania extrémistických aktivít, organizovania extrémistickej komunity, verejných výziev k extrémistickým aktivitám a zo zapojenia maloletých do akcií nebezpečných pre ich život,“ napísala ruská štátna tlačová agentúra TASS. (meduza)

Navaľnyj na súde. Foto - AP/TASR

Víkendového rokovania zástupcov 40 krajín o Ukrajine v Saudskej Arábii sa zúčastní aj predstaviteľ Číny. Oznámilo to čínske ministerstvo zahraničia. Na stretnutí bude Peking zastupovať vyslanec pre euroázijské záležitosti Li Chuej.

Oficiálnym cieľom konferencie je „konsolidácia“ mierových plánov pre ukončenie vojny na Ruskom napadnutej Ukrajine a zapojenie krajín „globálneho juhu“ do rozhovorov s Kyjivom.

Účasť Číny na podujatí je významná už preto, že Peking sa profiluje ako významný partner Moskvy. Účasť už vo štvrtok potvrdila India, ktorá udržiava obchodné i diplomatické vzťahy ako s Ruskom, tak aj s krajinami Západu a k vojne na Ukrajine má neutrálny postoj.

Rusko na konferenciu pozvanie nedostalo. (fmprc, čtk)

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nenašla žiadne míny ani výbušniny v juhoukrajinskej Zaporižskej atómovej elektrárni, ktorú obsadili ruskí vojaci. Inšpekčný tím MAAE ju mohol skontrolovať vo štvrtok.

„Odborníci z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) nespozorovali žiadne míny ani výbušniny na strechách tretej a štvrtej reaktorovej budovy v ZAES a ani v jej halách s turbínami. Vstup im umožnili včera popoludní,“ uvádza sa v piatkovom oznámení.

Najväčšiu atómovú elektráreň v Európe Rusi okupujú od marca 2022. Kyjiv a Moskva sa odvtedy navzájom obviňujú z plánovania útoku na toto strategické miesto. (tasr)

Vývoj bojov (526. deň): Ukrajinci udreli na prístav, v ktorom mali byť ruské lode v bezpečí. O tom, aký dosah môže mať najnovší útok na Novorossijsk, je zatiaľ predčasné špekulovať. Podobné útoky dronmi na Moskvu či na ďalšie ruské mestá však môžu sledovať jeden cieľ: prenášať vojnu ďaleko na ruské územie, a tým zvyšovať pnutie v krajine.

Záber z videa, ktoré zrejme ukazuje nočný útok námorným dronom na ruskú výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak. Foto - ap/tasr

Putin podpísal zákon, ktorý zvyšuje hornú vekovú hranicu pre povinnú ročnú službu v ruskej armáde z doterajších 27 na 30 rokov. Oznámil to Kremeľ. Zákon začne platiť od nového roka.

Spodná veková hranica naďalej zostáva na 18 rokoch, hoci minister obrany Sergej Šojgu v decembri navrhoval jej zvýšenie na 21 rokov.

Tento krok tiež poslanci schválili v prvom čítaní, ale v druhom čítaní to odmietli.

Zákon podľa agentúry AFP umožní zvýšiť počet potenciálnych záložníkov ozbrojených síl po tom, ako Moskva vlani v septembri povolala do armády na 300-tisíc rezervistov, aby nahradili straty spôsobené vo vojne proti Ukrajine.

Zákon zároveň zakazuje brancom opustiť Rusko po tom, ako im vojenská správa pošle povolávací rozkaz. (meduza, čtk)

Rusko prostredníctvom vagnerovcov pripravuje teroristický útok v Bielorusku, aby ho plne zapojilo do vojny. Tvrdí to ukrajinská tajná služba SBU. Bielorusko ani Rusko sa k tomu nevyjadrili.

„Provokáciu v rafinérii majú vykonať žoldnieri Vagnerovej skupiny, predstierajúcej, že sú ‚ukrajinskí diverzanti‘. Ruská federácia plánuje z činu obviniť Ukrajinu,“ píše SBU s tým, že informácie o operácii získala z viacerých zdrojov a opiera sa najmä o svedectvo vojaka, ktorého ukrajinské jednotky zajali pri protiofenzíve na zaporižskom úseku frontu. (ukrajinska pravda, čtk)

Putinov hovorca Peskov sa odmietol vyjadriť k útoku dronom na námornú základňu v Novorossijsku. Na otázku, či by tak mohol urobiť, odpovedal: „Nie, nemohol by som.“ Podľa Peskova je potrebné zamerať sa na informácie ruského ministerstva obrany.

„Týka sa to špeciálnej vojenskej operácie, tu sa musíte obrátiť s otázkami na ministerstvo obrany a zamerať sa na informácie, ktoré ministerstvo obrany poskytlo,“ dodal. (meduza)

BBC zistila mená skoro 30-tisíc ruských vojakov zabitých na Ukrajine, z nich minimálne 870 zomrelo počas ukrajinskej protiofenzívy, ktorá sa začala na začiatku júna.

Britská stanica BBC ich zistila na základe otvorených zdrojov. Je medzi nimi aj 5553 trestancov, ale nezahŕňa zabitých proruských separatistov z východu Ukrajiny.

BBC pripúšťa, že ide o najnižší odhad ruských strát, pretože započítava len tých zabitých vojakov, ktorých nekrológy spomínajú zodpovedajúce okolnosti alebo dátum úmrtia zodpovedá termínu protiofenzívy. „Skutočné straty budú určite vyššie ako číslo, ktoré sa nám podarilo zistiť,“ dodali autori textu. (bbc, čtk)

Piloti Britského kráľovského letectva za štyri mesiace pôsobenia nad Pobaltím zachytili okolo 50 ruských lietadiel, ktoré sa „správali podozrivo“. Piloti RAF v oblasti pôsobia v rámci ochrany vzdušného priestoru NATO.

Asi 60 príslušníkov 140. expedičnej letky sa vo štvrtok vrátilo na domovskú základňu Lossiemouth v Škótsku a odovzdalo priestor španielskym vzdušným silám.

Britskí piloti so strojmi Eurofighter Typhoon boli umiestnení na estónskej základni Amari, kde sa podieľali na vojenských cvičeniach s účasťou 22 krajín NATO a strážili vzdušný priestor. Úlohu v Estónsku prevzali po nemeckom letectve. (bbc, čtk)

Víkendového rokovania zástupcov 30 krajín o Ukrajine v Saudskej Arábii sa možno zúčastní aj predstaviteľ Číny. Nemenovaný zástupca nemeckej vlády to povedal Reuters s tým, že má „pozitívne signály“ o čínskej účasti na stretnutí. (čtk)

Vojna proti Ukrajine – posledné udalosti:

 • Ukrajina uviedla, že v Novorossijsku zasiahla ruskú výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak
 • objavili sa viaceré zábery lode, ako sa nakláňa na jednu stranu a je ťahaná iným plavidlom
 • Rusi majú v Novorossijsku námornú základňu a jeden z hlavných obchodných prístavov
 • Rusko v tomto roku zdvojnásobilo výdavky na obranu, tvoria už tretinu všetkých výdavkov
 • v Rusku dnes majú vyhlásiť rozsudok nad Alexejom Navaľným, hrozí mu ďalších 20 rokov

Zdroj Reuters, oboznámený s prevádzkou prístavu v Novorossijsku, uviedol, že veľká loď ruského námorníctva musela byť odvlečená k brehu, pretože nebola schopná samostatnej plavby. Plavidlo však nemenoval. Rusko správu o zásahu lode Olenegorskij Gorňak zatiaľ nekomentovalo. (čtk)

V prístave v Novorossijsku, kde Ukrajinci zasiahli ruskú výsadkovú loď, už obnovili prevádzku. Uviedol to prevádzkovateľ tamojšieho ropného terminálu. Civilný prístav obstaráva dve percentá svetových zásob ropy a vyváža aj obilie. (reuters)

Poľsko zadržalo Bielorusa podozrivého zo špionáže pre Rusko. Súd naňho uvalil trojmesačnú väzbu. Podľa ministra vnútra Mariusza Kamińského ide už o šestnástu zadržanú osobu podozrivú z účasti v ruskej špionážnej sieti.

Bielorus sa podieľal na pozorovaní vojenských objektov a prístavov, vyvíjal aj propagandistickú činnosť v prospech Ruska. (pap, čtk)

Ako vyzerajú ukrajinské námorné drony, ktoré v noci podľa všetkého zasiahli ruskú výsadkovú loď v Novorossijsku? CNN si ich nedávno pozrela na utajenej ukrajinskej základni. Prejdú až 800 kilometrov a unesú stovky kíl výbušnín.

Šíri sa video, ktoré zrejme ukazuje nočný útok námorným dronom na ruskú výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak v Novorossijsku. Podľa zdrojov Ukrajinskej pravdy bol námorný dron naložený až 450 kilogramami výbušnín.

Investigatívni novinári spísali sprievodcu ruskou oligarchiou a vysvetľujú, kto a ako financuje Putina a vojnu. Oligarchovia síce bohatnú na vojne, ale mnohí prosia Západ, aby ich vyškrtol zo sankčných zoznamov. Putina si pritom žiaden z nich nedovolil skritizovať či označiť za agresora.

Vladimir Putin a Ališer Usmanov. Foto - TASR/AP

Rusko zdvojnásobilo výdavky na obranu v tomto roku na viac ako 100 miliárd dolárov, čo je tretina všetkých verejných výdavkov. Náklady na vojnu na Ukrajine špirálovite rastú a zvyšujú tlak na financie Moskvy.

Čísla vrhajú svetlo na ruské výdavky na vojnu v období, keď už nie sú zverejňované údaje o rozpočtových výdavkoch jednotlivých odvetví, píše Reuters.

Ukazujú, že len v 1. polroku Rusko vydalo na obranu o 12 % viac ako pôvodne plánovaných 54 miliárd dolárov na celý rok.

Výdavky na obranu v prvých šiestich mesiacoch roka dosiahli 37 % z celkovej sumy výdavkov. Rozpočtový plán oficiálne počíta s tým, že na národnú obranu bude vynaložených 17 % z celkových prostriedkov.

Kontext: Rastúce náklady na vojnu podporujú mierne oživenie ruskej ekonomiky s vyššou priemyselnou produkciou.

Stlačili však rozpočtové financie do schodku 28 miliárd dolárov, čo je číslo umocnené klesajúcimi príjmami z exportu.

Vyššie výdavky na obranu vyvolané inváziou na Ukrajinu by mohli deficit ďalej prehĺbiť, zatiaľ čo zvýšenie produkcie by mohlo kanibalizovať ďalšie sektory a vytlačiť súkromné investície. (čtk, reuters)

Ukrajina uviedla, že v noci pri ruskom prístave Novorossijsk zasiahla ruskú výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak a vyradila ju z prevádzky. Plavidlo bolo podľa Kyjiva poškodené námorným dronom a nie je schopné vykonávať bojové misie.

Ruská armáda predtým tvrdila, že zmarila nočné ukrajinské útoky na námornú základňu v Novorossijsku a na okupovanom Kryme.

Loď sa nakláňa na stranu

„V dôsledku útoku má loď Olenegorskij Gorňak závažne narušený trup a v súčasnosti nemôže vykonávať svoje bojové misie,“ uviedla ukrajinská tajná služba SBU, ktorá útok uskutočnila. Vyjadrenie Ruska, podľa ktorého sa útok podarilo odvrátiť, označila za falošné.

Zábery výsadkovej lode, ktorá sa nakláňa na stranu a je zrejme ťahaná iným plavidlom, sa objavili na ruských aj ukrajinských kanáloch na sociálnych sieťach.

Olenegorskij Gorňak patrí do skupiny sovietskych lodí vyrobených v 70. rokoch. Na jej palube sa v čase útoku nachádzalo približne 100 členov posádky.

Úspechy námorných dronov

Ukrajina bežne útoky na ruské územie nekomentuje. SBU však dnes pripomenulo, že útok na Novorossijsk nie je prvou úspešnou operáciou tajných služieb s námornými dronmi – dielom tajnej služby podľa nej bol aj úder v krymskom prístave Sevastopoľ z októbra či nedávne poškodenie Krymského mosta.

Rusko tento týždeň zaútočilo na ukrajinský prístav Izmail na Dunaji, kde podľa ukrajinských predstaviteľov zničilo sklady obilia.

Strety v Čiernom mori nabrali na intenzite po tom, čo Moskva v júli nepredĺžila obilné dohody. (guardian, čtk, tasr, n)

Záber na ruskú vojenskú loď naklonenú na jednu stranu. Zdroj - maks23/twitter

Svetový newsfilter: Putin riskuje, útočí aj stovky metrov od hraníc NATO. Drony ničia sklady s obilím a infraštruktúru aj v prístavoch, ktoré sú neďaleko rumunskej hranice. Je to nebezpečná, no zároveň cynická stratégia, ktorá má vplyv nielen na ukrajinskú ekonomiku, ale aj na štáty, ktoré sú závislé od dovozu tohto obilia.

Rusko uviedlo, že minister obrany Sergej Šojgu navštívil ruských vojakov na frontovej línii na Ukrajine. Minister bol na fronte zrejme prvýkrát od júna, armáda však nezverejnila, v ktorej časti.

Podľa armády si Šojgu vypočul hlásenie veliteľa Centrálneho vojenského okruhu Andreja Mordvičeva a vojakom sa poďakoval „za úspešné vedenie operácií“ pri východoukrajinskom Lymane.

Kyjiv v posledných týždňoch hovorí o ruských operáciách pri Lymane a Kupiansku, kde sa podľa neho ruské jednotky neúspešne snažia prelomiť ukrajinskú obranu.

Rusko tento týždeň uviedlo, že front navštívil aj náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov. (guardian, čtk)

Prístav v Novorossijsku, na ktorý dnes podľa Rusov zaútočila Ukrajina, je jedným z najväčších v Čiernom mori. Nachádza sa tam základňa ruského námorníctva, ale aj koncový bod ropovodu, ktorý cez Rusko prepravuje väčšinu ropy z Kazachstanu. Rusko tvrdí, že zničilo oba námorné drony útočiace na Novorossijsk. 

Antony Blinken povedal, že USA budú naďalej robiť všetko pre to, aby zaistili, že Rusko bude môcť voľne vyvážať potraviny, ak sa obnoví dohoda umožňujúca bezpečnú prepravu ukrajinského obilia cez Čierne more.

„Samozrejme, v prípade návratu k dohode budeme ďalej robiť všetko, čo treba, aby sa zaistilo, že každý vrátane Ruska bude môcť voľne a bezpečne vyvážať svoje potraviny a potravinové produkty,“ povedal šéf americkej diplomacie.

„Chceme vidieť tieto potraviny na svetových trhoch. Chceme, aby mal každý úžitok z nižších cien,“ uviedol Blinken pri tom, ako predsedal zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN venovanému potravinovej neistote spôsobenej ruskou agresiou na Ukrajine.

Mnohé krajiny na zasadnutí vyjadrili sklamanie, že Rusko odstúpilo od dohody, a vyzvali Moskvu, aby si to rozmyslela. (reuters, tasr)

V Rusku dnes vyhlásia rozsudok nad ruským opozičným lídrom Alexejom Navaľným, ktorý si už vo väzení odpykáva predchádzajúce tresty. Po najnovšom obvinení z „extrémizmu“ mu hrozí ďalších 20 rokov za mrežami.

Príde stalinský trest

Navaľnyj označil tvrdenie obžaloby o vytvorení extrémistickej organizácie – teda Fondu boja proti korupcii – za absurdné.

V predvečer vynesenia rozsudku vyzval svojich stúpencov, aby sa nenechali zastrašiť, pretože práve to je účelom súdneho procesu a trestu, pripomínajúcich éru komunistického diktátora Josifa Stalina.

„Dĺžka trestu bude veľká. Bude to to, čo sa nazýva ‚stalinský‘. Navrhli 20, dajú 18 alebo tak nejako. To nemá veľký význam, veď už sa plnou parou chystá (ďalší) prípad (s obvinením z) terorizmu. Tam možno prihodia ešte ďalších 10 rokov,“ napísal Navaľnyj.

Tretí rok vo väzení

Navaľnyj je za mrežami od začiatku roka 2021. Zadržali ho na moskovskom letisku po návrate z Nemecka, kde sa liečil a zotavoval po otrave jedom zo skupiny novičok.

Z otravy obvinil priamo Vladimira Putina, Kremeľ však poprel aj samotnú otravu, predtým potvrdenú západnými expertmi.

Navaľného najprv uväznili preto, lebo pre liečbu nedodržal podmienky skôr uloženého podmienečného trestu za údajný podvod, neskôr pribudlo ďalšie odsúdenie. (bbc, čtk)

Rusko uviedlo, že ukrajinské námorné drony zaútočili na základňu ruského námorníctva v čiernomorskom prístave Novorossijsk. Moskva tvrdí, že obe plavidlá zničila. Kyjiv útok nekomentoval. V prístave dočasne zastavili všetku lodnú dopravu.

Ruské ministerstvo obrany dnes tiež informovalo o útoku 13 dronov na anektovaný Krym. Tvrdí, že všetky stroje zneškodnilo.

Čo o útoku hovoria Rusi

V prístave bolo dnes skoro ráno podľa médií aj miestnych obyvateľov počuť streľbu a najmenej jednu explóziu.

Ruské ministerstvo obrany následne uviedlo, že sa na miestnu námornú základňu pokúsili zaútočiť dva ukrajinské drony. „Pri odrazení útoku sme bezpilotné člny zamerali a zničili paľbou ruských lodí,“ tvrdí ministerstvo.

O tom, že išlo o útok ukrajinských diaľkovo ovládaných plavidiel, hovorili už pred vyjadrením Moskvy niektoré zdroje.

Podľa miestnych úradov si incident nevyžiadal žiadne obete ani škody.

Novorossijsk je dôležitý

Prístav v Novorossijsku je jedným z najväčších v Čiernom mori.

Ak by sa potvrdilo, že za incidentom stojí Kyjiv, išlo by o prvý ukrajinský útok na jeden z hlavných ruských obchodných prístavov.

Moskva tento týždeň zaútočila na ukrajinský prístav Izmail na Dunaji, kde podľa ukrajinských predstaviteľov zničila tamojšie sklady obilia.

Strety v Čiernom mori nabrali na intenzite po tom, čo Moskva v júli nepredĺžila obilné dohody. (reuters, čtk)

Novorossijsk na mape. Zdroj - mapy.cz

Vojna na Ukrajine – posledné udalosti:

 • Ukrajinci podľa NYT zmenili taktiku, mali útočiť podľa spôsobu Američanov, no už bojujú tak, ako sú naučení oni
 • podľa analytika Michaela Kofmana to neznamená, že protiofenzíva zlyhala, ale že sa pretiahne až do jesene
 • poľský expert odhadol, o koľko tankov Leopard a vozidiel Bradley Ukrajinci doteraz prišli, stále ich majú dosť
 • Poľsko premiestnilo vrtuľníky k bieloruským hraniciam, obáva sa provokácií od Prigožinových žoldnierov
 • Zelenskyj vraví, že výcvik Ukrajincov na stíhačkách F-16 sa začne v auguste v Dánsku a neskôr aj v Rumunsku 

Nové na Dennikn.sk

19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutom 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušia 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologička 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysle 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkou 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úradu 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežovi 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za Slovensko 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrob 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielok 17:06Shooty: Česká trpezlivosť 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami  16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel Handlíř 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom? 15:47Štátny zločinec Lunin 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v Buči 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravu 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždách 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius Fučík 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiu 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiend 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárov 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciu 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupcii 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých diel 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkých 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza Mužík 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov) 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme 09:47Ako bude vyzerať Múzeum Andyho Warhola po rekonštrukcii za 12 miliónov eur (+ foto)