Prigožin a vagnerovec Utkin boli na palube spadnutého lietadla, potvrdil letecký úrad

Foto - ap/tasr
Foto - ap/tasr
Súhrn udalostí:
 • šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin bol na palube lietadla, ktoré sa zrútilo v Tverskej oblasti pri dedine Kuženkino, potvrdil letecký úrad
 • medzi obeťami je aj Dmitrij Utkin, zakladateľ vagnerovcov
 • na palube bolo 10 ľudí, záchranári našli všetky telá, sú úplne zhorené, na identifikáciu budú potrebné testy DNA
 • telegramový kanál Grey Zone, o ktorom sa predpokladá, že je spojený s Vagnerom, hovorí, že Prigožinovo lietadlo zostrelili
 • Prigožin viedol v júni krátkodobú vzburu proti Putinovi
 • na základe dohody o jej ukončení obvinenia proti nemu stiahli a ponúkli mu presun do Bieloruska
 • v pondelok zverejnili jeho video z Afriky, kedy však bolo nakrútené, nie je jasné

  Jevgenija Prigožina mohla zabiť technická porucha, ruský zostrel, ale aj sabotáž. Podľa servera Meduza patrí k preverovaným verziám aj bomba umiestnená v priestore podvozka. Prinášame päť scenárov, čo sa mohlo stať s Prigožinovým lietadlom.

  Putin prvý raz prehovoril o havárii Prigožinovho lietadla. Rodinám zosnulých vyslovil sústrasť a Prigožina opisuje ako talentovaného podnikateľa so zložitým osudom, ktorý urobil aj vážne chyby. V televíznom prejave povedal, že vyšetrovatelia budú skúmať príčiny nešťastia, ale že to bude nejaký čas trvať.

  Podotkol, že ak v lietadle boli skutočne vagnerovci, tak ide „o ľudí, ktorí sa významnou mierou pričinili o našu spoločnú vec – boju proti neonacistickému režimu na Ukrajine. Pamätáme si to, vieme o tom a nezabudneme na to.“ (bbc, meduza)

  Majiteľ vagnerovcov Prigožin bol podľa predbežného vyšetrovania americkej tajnej služby obeťou atentátu. Zároveň však tajné služby spochybňujú verziu, že by jeho lietadlo zostrelila protivzdušná obrana. Pád lietadla zrejme spôsobila bomba na palube. (wsj)

  Navonok sa Putinova autorita po konci Prigožina posilní, vraví ruský historik Sergej Lukaševskij, no zároveň si podľa neho narobil nové problémy, ktoré bude ťažké kontrolovať. Tvrdí, že kým pred vojnou dokázal Putin skryť zločineckú povahu svojho režimu, po smrti Prigožina to už nedokáže.

  Putinov režim sa podľa ruského historika Sergeja Lukaševského zbavil Prigožina ako v mafiánskom filme. „Najskôr predstieral odpustenie, priblížil sa, uspal ostražitosť a napokon ho zabil,“ hovorí Lukaševskij. Podľa neho bude veľmi zaujímavé sledovať aj to, ako ho pochovajú.

  Ak Prigožin v čase havárie naozaj sedel v lietadle, znamená to definitívny zánik Vagnerovej skupiny, píše Vývoj bojov. Jej podmanenie ministerstvom obrany sa môže prejaviť aj na bojisku, napríklad tak, že členov skupiny prinútia opäť bojovať na Ukrajine, z ktorej sa po vzbure stiahli.

  Ukrajina nemá nič spoločné so smrťou Prigožina, povedal Volodymyr Zelenskyj. V narážke na Putina pred novinármi dodal, že „každý si uvedomuje, kto s tým má niečo spoločné“. (guardian)

  Francúzska vláda uviedla, že existujú „odôvodnené pochybnosti“ o príčine havárie lietadla s vagnerovcami. Hovorca Olivier Véran tiež vyhlásil, že Jevgenij Prigožin bol muž, ktorý robil Putinovu špinavú prácu. „To, čo robil, je neoddeliteľné od politiky Putina,“ uviedol.

  „Necháva za sebou masové hroby. Necháva za sebou neporiadok vo veľkej časti sveta, mám na mysli Afriku, Ukrajinu i samotné Rusko,“ dodal. (tasr)

  Po smrti špičiek vagnerovcov sa mnohí členovia skupiny zrejme snažia vrátiť z Bieloruska do Ruska, tvrdí ukrajinské Centrum národného odporu. Podľa neho bola v stredu večer vyprataná časť táborov, no v odchode bránia žoldnierom bieloruské tajné služby.

  Bieloruská opozičná skupina Hajun uviedla, že blízko miesta, kde leží veľký tábor vagnerovcov, sú značné problémy s mobilným signálom.

  Do Bieloruska sa mnoho bojovníkov presunulo po tom, čo žoldnierska skupina v júni podnikla krátke ťaženie na Moskvu na protest proti ruskému armádnemu vedeniu.

  Sám Jevgenij Prigožin od júna verejne vystupoval iba sporadicky a nebolo jasné, kde sa zdržiava. Posledné zverejnené video ho ukazovalo v niektorej z afrických krajín. (čtk)

  Odstavenie Sergeja Surovikina a smrť Jevgenija Prigožina môžu Putinovi pomôcť konsolidovať moc. Ale možnosťou je aj posilnenie mýtu o vodcovi vagnerovcov ako o vlastencovi, ktorý hovorí pravdu. Provagnerovský kanál Grey Zone napísal, že „ľudia, ktorí vydali rozkaz, vôbec nerozumejú nálade v armáde a morálke“.

  Embraer s vagnerovcami letel až do posledných 30 sekúnd pred haváriou úplne normálne, potom začal prudko klesať. Ukazujú to dáta portálu Flightradar24. Telegramový kanál Grey Zone, blízky vagnerovcom, už predtým uviedol, že lietadlo bolo zostrelené.

  Stroj smeroval z Moskvy do Petrohradu, keď sa zrútil v Tverskej oblasti blízko obce Kuženkino.

  Podľa predstaviteľa portálu Flightradar24 Iana Petchenika začalo lietadlo o 17.19 h SELČ náhle vertikálne klesať – v priebehu 30 sekúnd o viac ako 2400 metrov. Petchenik dodal, že „čokoľvek sa stalo, stalo sa veľmi rýchlo“. Pred prudkým klesaním však nič nenaznačovalo, že by lietadlo malo problémy. (tasr)

  Možno sme práve na vlastné oči uvideli, čo urobí Putin ľuďom, ktorí sa ho snažia zvrhnúť, vraví americký analytik Doug Klain. Ak sa ukáže, že ruský prezident zodpovedá za pád lietadla, pôjde podľa neho o „odkaz všetkým ostatným, že ak sa ho pokúsia zvrhnúť, čaká ich to isté“.

  Zelenského poradca Andrij Jermak v reakcii na Prigožinovu smrť zverejnil odkaz na skladbu Highway to Hell, teda v preklade Diaľnica do pekla. Druhý poradca Mychajlo Podoľak už predtým vyhlásil, že Prigožin si sám podpísal „rozsudok smrti“ vo chvíli, keď „uveril Putinovmu slovu“.

  Ruský prezident Putin sa z výjazdu v Kursku urýchlene vrátil do Moskvy a smeruje ku Kremľu. Ukazujú to videá, ktoré zverejnili účty OSINT.

  Americký prezident povedal, že nepozná všetky podrobnosti o Prigožinovej smrti, ale dodal, že ho neprekvapilo, čo sa stalo. Keď sa ho novinári spýtali, či považuje za zodpovedného za leteckú haváriu ruského prezidenta, Joe Biden odpovedal: „V Rusku sa toho nedeje veľa, za čím by nestál Putin.“ (bloomberg)

  Smrť Prigožina – súhrn udalostí:

  • majiteľ vagnerovcov Jevgenij Prigožin je mŕtvy
  • zomrel pri páde svojho súkromného lietadla v Tverskej oblasti
  • celkovo zomrelo okrem Prigožina deväť ľudí, medzi nimi aj zakladateľ vagnerovcov Utkin, logistik, kameraman, ochrankári a posádka
  • oficiálna príčina nehody nie je známa, provagnerovské kanály tvrdia, že lietadlo zostrelili
  • vagnerovci vydali vyhlásenie, v ktorom píšu, že sa nedajú zastaviť ani zničiť, a to ani zabitím svojho vodcu
  • vyšetrovací výbor začal trestné stíhanie za porušenie pravidiel bezpečnosti premávky
  • na pád lietadla reagovali aj zahraniční politici; „Nikoho by nemalo prekvapiť, ak sa potvrdia správy o Prigožinovej smrti,“ reagoval Biely dom tesne po zrútení lietadla

  Na palube spadnutého lietadla bol aj jeden z najbližších Prigožinových spolupracovníkov Valerij Čekalov. Ukrajinská armáda na Telegrame tvrdí, že ako jediný mal informácie o logistike hnutia. Čekalov a Prigožin zvyčajne nelietali rovnakým lietadlom, tentoraz však urobili výnimku.

  Pre Ukrajinu sa Prigožinovou smrťou nič nemení, hovorí analytik Michal Lebduška. Šéf vagnerovcov mal pre Ukrajinu význam, kým na fronte bojovali jeho vojaci alebo neskôr ako destabilizačný prvok vnútri Ruska. „V posledných týždňoch však nebolo relevantné ani jedno z toho,“ vysvetľuje.

  Vagnerovci vo vyhlásení po Prigožinovej smrti píšu, že sa nedajú zastaviť ani zničiť, a to ani zabitím svojho vodcu. „Už čoskoro sa dozviete, aké majú vagnerovci pokyny a čo urobia skutoční vlastenci!“ píšu na Telegrame.

  Ruské telegramové kanály zároveň informujú, že v sídle vagnerovcov v Petrohrade sa rozsvietili svetlá okien tak, že spolu vytvorili kríž. (deník n, telegram)

  Na mieste havárie sa našli pozostatky všetkých desiatich ľudí na palube, pátracia akcia bola ukončená, oznámili záchranné zložky. (meduza)

  Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin a zakladateľ žoldnierskej skupiny Dmitrij Utkin boli na palube súkromného lietadla, ktoré havarovalo v Tverskej oblasti. Uviedla to ruská agentúra pre leteckú dopravu Rosaviacia. Okrem nich boli na palube ďalší piati členovia vagnerovcov a traja členovia posádky. Všetci sú mŕtvi.

  Ďalší na palube:

  Sergej Propustin, Jevgenij Makarian, Alexandr Totmin, Valerij Čekalov, Nikolaj Matusejev a posádka: veliteľ Alexej Levšin, druhý pilot Rustam Karimov a letuška Kristina Raspopovová. (meduza)

  Jevgenij Prigožin sa dnes poobede stretol s predstaviteľmi Moskovského regiónu, píše portál Meduza. Jeho dva zdroje tvrdili, že ich prekvapilo, že Prigožin bol aj naďalej schopný robiť biznis v Rusku.

  Nemenovaný zdroj z prostredia Putinovej administratívy vraví, že ho pád Prigožinovho lietadla neprekvapil, informuje Meduza. Tvrdí, že v Moskve „panoval pocit, že po pokuse o prevrat to nedopadne dobre a Kremeľ naň tak skoro nezabudne“. Putin podľa zdroja prestal vnímať Prigožina ako spoľahlivého. (meduza)

  Podľa prokremeľskej televízie Cargrad záchranári „predbežne identifikovali“ telá Jevgenija Prigožina a Dmitrija Utkina. Cargrad sa odvoláva na zdroj z komisie Federálnej agentúry pre leteckú dopravu. Podľa neho bolo lietadlo údajne vyhodené do vzduchu. Žiadne oficiálne úrady zatiaľ nepotvrdili žiadnu z teórií. (meduza)

  Telegramový kanál Grey Zone, blízky vagnerovcom, uvádza, že Prigožin zomrel pri páde lietadla. Na svojom účte na sociálnej sieti zverejnil jeho profilovú fotografiu s odkazom, že „zomrel v dôsledku akcií zradcov v Rusku“. „Ale aj v pekle bude najlepší! Sláva Rusku!“ píšu. (meduza)

  Na palube lietadla bol okrem Prigožina aj zakladateľ vagnerovcov Dmitrij Utkin, bývalý príslušník ruskej vojenskej rozviedky GRU. Ide o veterána čečenských vojen, na tele má vytetované nacistické symboly. (fontanka)

  Špeciálna komisia už začala vyšetrovať príčiny pádu lietadla Embraer-135, uviedol ruský letecký úrad Rosaviacia. Kľúčová bude analýza čiernych skriniek, z vyjadrenia úradu však nie je jasné, či už ich vyšetrovatelia našli. (cnn)

  Na mieste havárie Prigožinovho lietadla záchranári zatiaľ našli najmenej osem tiel, uvádzajú ruské médiá. Na palube lietadla bolo podľa oficiálnych informácií desať ľudí – sedem cestujúcich a traja členovia posádky. Zatiaľ neidentifikovali žiadnu z obetí. (cnn)

  Pokiaľ ide o Prigožina, musíme počkať, kým sa rozplynie vojnová hmla, povedal Zelenského poradca Mychajlo Podoľak v reakcii na pád lietadla šéfa vagnerovcov. „Je však jasné, že Putin nikomu neodpúšťa svoj vlastný brutálny strach,“ dodal.

  Podľa Podoľaka Putin na túto chvíľu čakal od júna, keď sa vagnerovci vzbúrili.

  „Je tiež zrejmé, že Prigožin si pre seba podpísal zvláštny rozsudok smrti v momente, keď uveril v podivné ,Lukašenkove záruky‘ a v nemenej absurdné ,čestné slovo‘ Putina,“ napísal Podoľak.

  To, či bol Prigožin na palube zrúteného lietadla, stále nie je stopercentne jasné, hoci bol na zozname pasažierov. (guardian)

  Na pád Prigožinovho lietadla reagovala aj estónska premiérka Kaja Kallas: „Ak je to pravda, ukazuje to, že Putin zlikviduje oponentov a to vydesí každého, kto uvažuje o vyjadrení iného názoru než je jeho.“ (guardian)

  Nikto by nemal byť prekvapený, ak sa potvrdia správy o Prigožinovej smrti, reagujú v Bielom dome na pád lietadla v Tverskej oblasti. „Katastrofálna vojna na Ukrajine viedla k pochodu súkromnej armády na Moskvu a teraz – mohlo by sa zdať – k tomuto,“ uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady. (cnn)

  BBC zverejnila video z miesta havárie lietadla, na ktorého palube bol podľa Federálnej agentúry pre leteckú dopravu aj Jevgenij Prigožin.

  Prigožin bol podľa servera Fontanka na palube havarovaného lietadla. Okrem neho tam bolo aj vedenie vagnerovcov. Podľa predbežných údajov bolo na palube desať ľudí, všetci zomreli. Ďalšie lietadlo, ktoré sa spája s podnikateľom, podľa Flightradaru pristálo na letisku Ostafievo. (fontanka)

  Maďarská prezidentka Katalin Nováková na samite Krymskej platformy v Kyjive odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila, že Ukrajiny sa treba jednoznačne zastať. Povedala aj to, že vojna sa musí skončiť oslobodením Krymu. Maďarská prezidentka vo svojich vyjadreniach podporuje Kyjiv dlhodobo oveľa intenzívnejšie ako Orbánova vláda. (napunk)

  Lietadlo, v ktorom mal byť aj Jevgenij Prigožin, spadlo len 50 kilometrov od rezidencie Vladimira Putina. Spočiatku sa objavili informácie, že lietadlo zostrelila protivzdušná obrana, experti sa však prikláňajú k verzii, že na palube došlo k výbuchu, pretože na videách nevidno dymovú clonu.

  Ľudia z blízkeho okruhu Prigožina sa mu nevedia dovolať, píše Fontanka. Podľa zoznamu cestujúcich bol šéf vagnerovcov na palube havarovaného lietadla.

  Takmer všetky telá z havarovaného lietadla boli spálené, s najväčšou pravdepodobnosťou budú potrebné testy DNA na zistenie ich totožnosti, píše server Baza. Informácie sa nedajú overiť.

  Špekulácie na kanáloch Telegram naznačujú, že havarované lietadlo bol Embraer Legacy so sériovým číslom RA-02795, píše BBC. Údaje o sledovaní na FlightRadar24 nezobrazujú, odkiaľ odletel.

  Lietadlo je registrované na Autolex Transport, ktorý americká vláda spojila s Jevgenijom Prigožinom.

  Letové záznamy lietadla sú teraz cez FlightRadar24 čiastočne nedostupné.

  V posledných mesiacoch však podniklo viacero ciest do a z Moskvy a Petrohradu a zachytili ho aj miestne médiá v Bielorusku, kde sa teraz predpokladá, že Vagnerova skupina sídli. (bbc)

  Prigožin podľa ruského investigatívneho novinára Andreja Zacharova v stredu odletel z Afriky do Ruska. „Čo sa týka Prigožina, zatiaľ môžem povedať: dnes skutočne priletel do Ruska z Afriky, bol s ním celý veliteľský štáb vagnerovcov.“ Podľa neho „bude zázrak, ak bude v inom lietadle“.

  Zacharov pracuje pre BBC a venoval sa vo svojich článkoch Prigožinovej továrni na trollov.

  V Rusku je na zozname zahraničných agentov. (meduza)

  Kto je Jevgenij Prigožin? V mladosti šéfoval zločineckej skupine a skončil vo väzení, no už o pár rokov bol Putinovým osobným šéfkuchárom. Vďaka štátnym zákazkám postupne bohatol a založil si súkromnú žoldniersku armádu známu svojou krutosťou. Prečítajte si archívny profil muža, ktorý sa mohol nachádzať na palube zrúteného lietadla v Tverskej oblasti.

  Ruské médiá opatrne píšu, že havarovalo Prigožinovo súkromné lietadlo, podľa zoznamu cestujúcich mal byť na palube, ale zatiaľ nie je úplne isté, že tam aj bol. V podobnom duchu informuje aj Meduza. Médiá prinášajú zábery na horiace trosky, podľa Ria Novosti našli na mieste záchranári osem tiel. (meduza, ria)

  Telegramový kanál Grey Zone, blízky žoldnierskej skupine vagnerovcov, tvrdí, že Prigožinovo lietadlo zostrelila protivzdušná obrana. Pred leteckým nešťastím miestni obyvatelia počuli dva výbuchy charakteristické pre protivzdušnú obranu, čo potvrdzujú kondenzačné stopy na oblohe na jednom z videí, ako aj slová priamych očitých svedkov.

  Oficiálne potvrdenie týchto informácií neexistuje, nedajú sa overiť z nezávislých zdrojov.

  Podľa predbežných údajov ministerstva pre mimoriadne situácie zahynulo 10 ľudí: sedem cestujúcich a traja členovia posádky. Lietadlo letelo z Moskvy do Petrohradu. (meduza)

  Jevgenij Prigožin zahynul pri páde lietadla v ruskej Tverskej oblasti, píše BBC. Agentúra TASS potvrdila, že šéf vagnerovcov bol na zozname pasažierov, najskôr však nebolo jasné, či sa na palube nachádzal. Spolu s ním zahynulo deväť ďalších ľudí.

  Telegramový kanál 112 píše, že išlo o vojenské lietadlo, ktoré patrilo Prigožinovi a zrútilo sa pri obci Kuženkino.

  Prigožin pritom len v utorok zverejnil video, na ktorom tvrdil, že sa nachádza v niektorej z afrických krajín. (meduza, guardian, tass, bbc)

  Jevgenij Prigožin. Foto - Prigozhin Press Service/TASR/AP

  V ruskej Tverskej oblasti sa zrútilo lietadlo, ktoré podľa vojnových blogerov patrilo Jevgenijovi Prigožinovi. Agentúra TASS píše, že šéf vagnerovcov bol na zozname pasažierov; či sa však v lietadle nachádzal, zatiaľ nie je zrejmé. V utorok ešte zverejnil video, na ktorom tvrdil, že je v Afrike.

  Telegramový kanál 112 píše, že išlo o vojenské lietadlo, ktoré sa zrútilo pri obci Kuženkino a zomrelo pri tom všetkých sedem ľudí na palube. Kanály Shot a Mash, na ktoré sa odvoláva aj Meduza, informujú o najmenej štyroch obetiach. (meduza, guardian, tass)

  Nové na Dennikn.sk

  07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom23.02 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémy23.02 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní 23.02 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál23.02 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvodu23.02 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“23.02 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stíchol23.02 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiť23.02 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierku23.02 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a Harabin23.02 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)23.02 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúť23.02 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľudu23.02 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčik