Izrael sľúbil Hamasu „strašnú pomstu“. Po útokoch a odvetách hlásia stovky mŕtvych

Požiar v budove v Gaze po nálete izraelského letectva. Foto - TASR/AP
Požiar v budove v Gaze po nálete izraelského letectva. Foto - TASR/AP

Hizballáh sa prihlásil k mínometnej streľbe na Izrael, pri ktorej zasiahol izraelské vojenské stanovištia. Zapojenie libanonskej militantnej skupiny môže znamenať rozšírenie konfliktu a vznik väčšej regionálnej vojny.

Izrael po streľbe z Libanonu nehlásil žiadne zranenia, na ostreľovanie reagoval protiútokom delostrelectva.

Hizballáh je islamistická militantná organizácia s veľkým vplyvom v Libanone. Izrael ju varoval, aby sa priamo nezapájala do izraelsko-palestínskeho konfliktu. Funguje aj vďaka priamej podpore Iránu, v roku 2006 zviedla s Izraelom vojnu. (bbc, times of israel, n)

Izrael hlási mínometnú paľbu z Libanonu. Tri bezpečnostné zdroje pre Reuters uviedli, že pri ostreľovaní bolo zasiahnuté izraelské vojenské stanovište. Či bol niekto zranený, zatiaľ nie je jasné.

Izrael na ostreľovanie reagoval protiútokom delostrelectva.

Na Izrael v sobotu ráno zaútočil palestínsky Hamas z Pásma Gazy a panujú obavy z toho, aby sa konflikt, ktorý si vyžiadal už stovky životov, nerozšíril do ďalších častí regiónu. (reuters, čtk)

Izrael sa podľa premiéra Benjamina Netanjahua vydáva na dlhú a ťažkú vojnu, ktorú mu vnútil vražedný útok Hamasu. Netanjahu to uviedol po zasadnutí bezpečnostného kabinetu. Povedal tiež, že Izrael chce zničiť vojenské a vládne kapacity Hamasu a Islamského džihádu.

Izrael zastaví dodávky elektriny, pohonných hmôt a tovaru do Pásma Gazy, ktoré má Hamas pod kontrolou.

„Obnovíme bezpečnosť pre občanov Izraela a vyhráme,“ napísal Netanjahu na sociálnej sieti X. V prvej fáze vojny podľa neho chce Izrael predovšetkým „zničiť väčšinu nepriateľských síl“, ktoré z Pásma Gazy prenikli do Izraela a zabíjali civilistov aj vojakov.

Úrad izraelského premiéra tiež uviedol, že reakcia Jeruzalema na útoky zbaví Hamas a Islamský džihád „schopnosti a túžby ohrozovať a poškodzovať občanov Izraela na mnoho rokov“. Izrael v noci na dnešok znovu zaútočil na ciele Hamasu v Pásme Gazy.

V kibuci Beeri na juhu krajiny sa izraelským silám v noci na dnešok podarilo oslobodiť takmer 50 ľudí, ktorých hodiny zadržiavali palestínski ozbrojenci. Ďalší rukojemníci boli zachránení v kibuci Ofakim.

Po zhruba 20 hodinách Izraelčania dokázali znovudobyť policajnú stanicu v Sderote, ktorú obsadili radikáli. Asi desať ozbrojencov pritom podľa spravodajského serveru Ynet zahynulo. (čtk)

Ľudia stoja pred mešitou v Gaze zničenou pri izraelskom vzdušnom útoku. Foto - tasr/ap

Počet obetí útoku palestínskeho Hamasu na Izrael stúpol už na viac ako 300. Zranených je vyše 1800 ľudí, okolo 20 z nich je v kritickom stave, ďalších 300 vo vážnom. Na juhu Izraela sú naďalej palestínski útočníci.

Hamas v sobotu skoro ráno spustil ostreľovanie izraelských miest, na ktoré cez deň vypálil vyše 3000 rakiet. Zároveň ozbrojenci z Pásma Gazy vtrhli do pohraničných oblastí Izraela, kde zabíjali vojakov aj civilistov. Niekoľko desiatok Izraelčanov tiež uniesli.

Ani v noci na dnešok nebola podľa izraelskej armády situácia na juhu krajiny plne pod kontrolou. Na izraelskom území v okolí Pásma Gazy sú naďalej Palestínčania, s ktorými izraelské sily bojujú.

Dnes ráno armáda uviedla, že stále zasahuje na ôsmich miestach v oblasti.

Izrael na prekvapivý útok reagoval rozsiahlymi náletmi na Pásmo Gazy. Podľa palestínskych zdravotníkov pri nich zomrelo najmenej 232 ľudí a ďalších 1700 utrpelo zranenie. V noci na dnešok izraelská armáda vyzvala obyvateľov siedmich oblastí Pásma Gazy, aby opustili svoje domovy a presunuli sa do krytov, kým sa začne ďalšia vlna útokov proti cieľom Hamasu.

Obyvatelia Gazy potom podľa New York Times hlásili silné izraelské útoky cez celú noc až do skorého rána. Na jednom videozázname je vidieť, ako sa po zásahu zrútil rozsiahly obchodný komplex v meste Gaza.

USA sa zatiaľ podľa diplomata citovaného agentúrou Reuters snažia o to, aby sa konflikt nerozšíril mimo oblasti Gazy. Diplomat dal zároveň najavo, že Washington zatiaľ nemá informácie o tom, že by do útoku Hamasu bol zapojený Irán, aj keď radikálne hnutie dlhodobo podporuje. Predstavitelia Hamasu zapojenie Iránu predtým spomenuli vo vyjadrení pre BBC. (jerusalem post, čtk)

Škody v Tel Avive po výbuchu rakety vystrelenej z Pásma Gazy. Foto - tasr/ap

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sľúbil „strašnú pomstu“ za útoky Hamasu. Dodal, že Izrael sa vyrovná s kýmkoľvek, kto ublíži izraelským rukojemníkom, ktorých palestínske hnutie unieslo v snahe vyjednávať o prepustení palestínskych väzňov.

Varoval, že vojenská operácia môže trvať dlho. Obyvateľom Pásma Gazy izraelský premiér odkázal, aby opustili miesta, kde sa ozbrojenci Hamasu skrývajú, pretože armáda tam zasiahne „plnou silou“.

„Túto vojnu vyhráme, ale cena bude vysoká… Pomstíme sa im za tento čierny deň… Nepriateľ zaplatí cenu, akú doteraz nikdy nepoznal,“ vyhlásil Netanjahu.

Dodal, že nariadil bezpečnostným zložkám, aby vyhnali útočníkov z infiltrovaných miest a mobilizovali zálohy. (bbc, guardian) 

Viaceré letecké spoločnosti zrušili lety do Izraela, dôvodom je útok Hamasu a súvisiace obavy o bezpečnosť. Pravidelné linky zrušili napríklad aerolínie Lufthansa, United Airlines či Delta Air Lines.

Na palube príletov na letisku Ben Gurion v Tel Avive boli ako zrušené označené lety spoločností Air France, Lufthansa, Emirates, Ryanair, Aegan Airlines a niektorých amerických aerolínií.

„Vzhľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu v Tel Avive,“ Lufthansa zachovala jeden let späť do Frankfurtu, uviedol hovorca nemeckého prepravcu. „Všetky ostatné lety Lufthansy do Tel Avivu boli na túto sobotu zrušené,“ dodal.

Air France zastavila denné lety do Tel Avivu „až do odvolania“. Let z Paríža do Tel Avivu zrušil v sobotu večer aj nízkonákladový prepravca Transavia skupiny Air France-KLM.

Letiskové úrady však nezastavili komerčné letecké spojenie s Eilatom, druhým izraelským medzinárodným letiskom a turistickou destináciou pri Červenom mori. (tasr, afp, wsj

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navrhol opozičným stranám, aby s ním vytvorili vládu národnej jednoty. Urobil tak po prekvapivom útoku hnutia Hamas na Izrael.

Túto ponuku dostali Jair Lapid a jeho strana Ješ atid a Benny Ganc zo Strany národnej jednoty. Takáto vláda by mala rovnaký formát ako vláda Leviho Eškola, do ktorej vstúpil vtedajší opozičný líder Menachem Begin pred šesťdňovou vojnou v roku 1967. Izrael zažil už tri vlády národnej jednoty. (čtk, toi

Počet mŕtvych Izraelčanov po začiatku útoku Hamasu stúpol na najmenej 250 a počet Palestínčanov na 230. Bilancia obetí bude zrejme ešte ďalej stúpať. Boje medzi palestínskymi militantmi a izraelskou armádou pokračujú najmä na juhu Izraela blízko hraníc s Pásmom Gazy.

Hovorca izraelskej armády vyhlásil, že naďalej sa bojuje na najmenej 22 miestach, okrem iného v mestách, kibucoch a obciach Sderot, Kfar Aza, Erez alebo Kisufim.

Hamas zároveň večer oznámil, že vypálil ďalších 150 rakiet smerom na Tel Aviv, už predtým na izraelské územie zamierilo okolo 2200 rakiet. Podľa hnutia je nový raketový útok odvetou za nálet izraelského letectva v Gaze, pričom počas tohto náletu zničili aj výškové obytné budovy. Úrady hlásia po raketovom útoku na Tel Aviv siedmich zranených. (čtk, toi

Slovenská basketbalistka Terézia Páleníková, ktorá pôsobí v Izraeli, dostala odporúčanie nechodiť von a zatiahnuť si rolety. V Izraeli je podľa nej chaos, ale Haifa, v ktorej žije, je od konfliktu vzdialená 300 km. „Kontaktujú nás zhruba každú hodinu-dve, informácie dostávame z prvej ruky, takže telefón mám neustále pri sebe.“ 

Izraelské nálety v Pásme Gazy zničili tri výškové budovy. Každá mala viac ako desať poschodí, po explóziách sa zrútili. Izrael tvrdí, že Hamas zámerne schováva vojenský majetok v civilných štvrtiach.

„Teroristická organizácia Hamas zámerne umiestňuje svoj vojenský majetok v srdci civilného obyvateľstva v Pásme Gazy,“ tvrdia izraelské obranné sily, ktoré dodali, že vopred varovali obyvateľov budovy a vyzvali ich na evakuáciu.

Izrael tvrdí, že po leteckých úderoch bude neskôr pokračovať v odvete s pomocou „ťažkých pozemných prostriedkov“.

Izraelský minister energetiky Jisrael Kac okrem toho oznámil, že Izrael preruší dodávky elektriny do Gazy. (čtk, afp) 

Útok Hamasu na Izrael – aktuálny súhrn:

  • palestínski militanti ráno rozsiahlo bombardovali izraelské mestá a spustili „plnoformátový“ útok
  • do Izraela preniklo okolo 300 bojovníkov Hamasu, bojuje sa na vyše 22 miestach
  • Hamas tvrdí, že ide o odplatu za „znesväcovanie“ mešity al-Aksá v Jeruzaleme
  • Izrael hlási najmenej sto mŕtvych a okolo tisíc zranených
  • Hamas unáša Izraelčanov, za ich prepustenie žiada oslobodiť väznených Palestínčanov
  • Izrael vykonal odvetné nálety na Pásmo Gazy, zničilo vojenské objekty a veliteľstvá
  • Palestínčania hlásia najmenej 198 mŕtvych a vyše 1 600 zranených
  • premiér Netanjahu hovorí o vojne, sľúbil, že Hamas draho zaplatí
  • v nedeľu bude kvôli útoku mimoriadne zasadnutie Rady bezpečnosti OSN
  • USA a európske krajiny vyjadrili podporu Izraelu; Rusko vyzvalo, aby obe strany pristúpili na prímerie 
Požiar v budove v Gaze po nálete izraelského letectva. Foto - TASR/AP

Útok Hamasu na Izrael má zatiaľ regionálny rozmer. Hoci sa špekuluje o možnom zapojení libanonského Hizballáhu a otvorení druhého frontu zo severu, zatiaľ sa nič nedeje, no to sa môže rýchlo zmeniť, varovali analytici. Zatiaľ nie je jasný dôkaz ani o iránskom zapojení, no viacerí si myslia, že bez súhlasu Iránu by Hamas útok vôbec nespustil.

Izrael to prežije, ale desím sa ceny, ktorú zaplatíme, píše z Izraela Jana Shemesh. „Izrael som v kritických situáciách zažila už viackrát. Verím v jeho silu sa vždy otriasť, pozbierať sa a znovu sa vypnúť k výkonu… Bojím sa však nenávisti, čo príde po izraelskej odpovedi, ktorá bude razantná a ničivá.“

Útok Hamasu je kolosálnym zlyhaním izraelských tajných služieb, hodnotia experti. Militanti ho plánovali mesiace a Izraelčania si ho nemohli nevšimnúť. „Je hlavnou otázkou, prečo situáciu podcenili, zle vyhodnotili či neodhadli správny čas,“ hovorí Josef Kraus.

Medzi obeťami či zranenými v Izraeli nie sú Slováci, oznámilo ministerstvo zahraničných vecí. V krajine, na ktorú ráno zaútočilo radikálne palestínske hnutie Hamas, môže byť podľa odhadov rezortu niekoľko stoviek slovenských turistov.

„Službu dobrovoľnej registrácie pred cestou do Izraela využilo podľa údajov rezortu zhruba tridsať občanov. Predpokladáme, že skutočný počet môže byť vyšší,“ oznámil rezort.

Okrem toho sa vyše tristo turistov nachádza v rámci organizovaných zájazdov v mestách Nazaret, Jeruzalem či Betlehem. „Sú v poriadku, časť z nich sa plánuje ešte počas víkendu vrátiť na Slovensko,“ informovalo ministerstvo.

Občanov, ktorí sa nachádzajú v Izraeli, vyzývajú na maximálnu ostražitosť, dodržiavanie pokynov miestnych orgánov a čerpanie informácií len z overených zdrojov.

„V prípade odletu z Izraela odporúčame občanom, aby si vopred preverili dostupnosť leteckého spojenia, ktoré mohlo byť presunuté či zrušené,“ dodal rezort. (tasr)

V nedeľu bude mimoriadne zasadnutie Rady bezpečnosti OSN pre útok Hamasu na Izrael. Schôdzu zvolala Brazília, ktorá tento mesiac prevzala predsedníctvo v rade. Tá útoky palestínskeho hnutia odsúdila a vyjadrila solidaritu izraelskému ľudu.

Brazília tiež zopakovala, že podporuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, teda vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu po boku Izraela. (čtk, guardian

Joe Biden podporil právo Izraela na sebaobranu, vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu po telefonáte s americkým prezidentom. Pentagón tiež sľúbil, že zabezpečí, aby mal Izrael na obranu prostriedky.

„Náš záväzok voči právu Izraela brániť sa zostáva neochvejný,“ uviedol minister obrany Lloyd Austin vo vyhlásení.

Pentagón sa preto bude podieľať „na zaistení toho, aby Izrael mal to, čo potrebuje na svoju obranu a ochranu civilistov pred nerozlišujúcim násilím a terorizmom“. (čtk, tasr, guardian)

Od začiatku útoku Hamasu zomrelo najmenej sto Izraelčanov a ďalších vyše 900 je zranených, tvrdí izraelská vláda. Počas odvetného izraelského útoku zomrelo v Pásme Gazy najmenej 198 tamojších obyvateľov.

Boje medzi palestínskymi radikálmi a Izraelčanmi stále prebiehajú na viacerých miestach vnútri Izraela. „Máme jeden hlavný cieľ: našu slobodu a slobodu pre naše sväté miesta,“ vyhlásil Hamas. (čtk, guardian, al jazzera)

Palestínski bojovníci majú viacero izraelských rukojemníkov vrátane armádnych dôstojníkov, tvrdí Hamas. Dodal, že ich má toľko, že „môže prinútiť Izrael prepustiť všetkých Palestínčanov, ktorí sú teraz v izraelských väzeniach“.

Palestínčania držia rukojemníkov na niekoľkých miestach v Izraeli aj Pásme Gazy. Presný počet zadržaných rukojemníkov nie je jasný.

„Všetkých rukojemníkov, ktorí sú v rukách odbojových organizácií, budeme držať až dovtedy, kým z izraelských väzníc vyjdú všetci naši väzni,“ uviedol hovorca skupiny Islamský džihád, ktorá pôsobí na okupovanom Západnom brehu Jordánu. „Každý prepustený z našej strany bude mať svoju cenu.“

Palestínčania unášajú izraelského civilistu do Pásma Gazy. Foto – TASR/AP
Palestínčania unášajú izraelského civilistu do Pásma Gazy. Foto – TASR/AP
Palestínčania unášajú izraelského civilistu do Pásma Gazy. Foto – TASR/AP
Palestínčania unášajú izraelského civilistu do Pásma Gazy. Foto – TASR/AP

Aktuálne obe strany konfliktu vyjednávajú o prepustení zadržaných civilistov na juhu Izraela.

Izraelské úrady o rukojemníkoch oficiálne neinformujú, médiá však zverejnili množstvo výpovedí svedkov, ktorým chýbajú blízki a majú informácie, že ich odvliekli palestínski radikáli. (čtk, guardian, toi) 

Spojené štáty zabezpečia, aby Izrael mal všetko, čo potrebuje na svoju obranu, povedal americký minister obrany Lloyd Austin. V priebehu najbližšej hodiny by mali spolu telefonovať aj Joe Biden a Benjamin Netanjahu.

„Pozorne sledujem vývoj v Izraeli. Náš záväzok voči právu Izraela brániť sa zostáva neochvejný a vyjadrujem sústrasť rodinám tých, ktorí prišli o život pri tomto hroznom útoku na civilistov. V najbližších dňoch bude ministerstvo obrany pracovať na tom, aby Izrael mal to, čo potrebuje na svoju obranu a ochranu civilistov pred násilím a terorizmom,“ uviedol Austin v stanovisku. (guardian)

Izrael počas odvetných náletov zabil vyše 160 Palestínčanov a asi tisíc zranil, tvrdia palestínske úrady. Izrael po masívnych raketových útokoch Hamasu ostreľuje Pásmo Gazy, zasiahol už viacero vojenských objektov.

Izrael už skôr oznámil, že začne s ostreľovaním Pásma Gazy ako odpoveď na doteraz bezprecedentné raketové útoky zo strany Hamasu.

Počty obetí a zranených sa líšia v závislosti od zdrojov, aktuálne ich nie je možné nezávisle overiť.

Nálety podľa svedkov otriasli najmä centrálnou časťou pásma a samotným mestom Gaza. Jeden z úderov údajne zničil ministerstvo vnútra regiónu.

Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla 17 vojenských objektov a štyri veliteľské strediská, ktoré využíva Hamas. Na tento účel využila desiatky lietadiel a vyše 16 ton munície. Podľa palestínskej samosprávy sa však terčom Izraelčanov stala aj nemocnica na severe oblasti. (čtk, nytimes, bbc, guardian

Explózia v Pásme Gazy po izraelskom nálete. Foto - TASR/AP

Počet izraelských obetí útokov Hamasu stúpol na 40, ďalších 740 ľudí je zranených, píše BBC s odvolaním sa na miestne médiá. Bilanciu potvrdili aj izraelskí záchranári. (bbc)

Prezidentka Zuzana Čaputová odsúdila násilie voči Izraelu a uviedla, že naša solidarita patrí všetkým obetiam dnešnej agresie. Útoky Hamasu odsúdil aj Biely dom a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„USA jednoznačne odsudzujú útok palestínskeho hnutia Hamas na izraelských civilistov a stoja za vládou Izraela,“ povedal Bidenov bezpečnostný poradca Jake Sullivan.

Zelenskyj na sociálnej sieti X uviedol, že dúfa, že v Izraeli bude obnovený poriadok a teroristi porazení.

„Teror by nemal mať vo svete miesto, pretože je to vždy zločin nielen proti konkrétnej krajine alebo obetiam tohto teroru, ale proti ľudskosti vo všeobecnosti a proti celému nášmu svetu,“ dodal s tým, že právo Izraela na sebaobranu je nespochybniteľné.

Ukrajina zriadila na podporu svojich občanov v Izraeli operačné veliteľstvo a vyzvala ich, aby počúvali príkazy miestnych bezpečnostných zložiek. (x, čtk)

Po útokoch na Izrael je v ohrození jeho štvrtkový zápas v Tel Avive so Švajčiarskom, ktorý je súčasťou kvalifikácie na futbalové Euro. Militantná skupina Hamas zaútočila na Izrael odpaľovaním rakiet a jej členovia prenikli do krajiny.

Švajčiarska futbalová federácia komunikuje so všetkými príslušnými orgánmi. Radí sa so švajčiarskou políciou a veľvyslanectvom v Izraeli a aj s UEFA.

Švajčiari, ktorí sú so 14 bodmi na čele skupiny, mali pôvodne odletieť do Izraela v utorok. Izrael je na tretej priečke o bod za Rumunskom. Na šampionát postúpia prvé dva tímy z každej z desiatich kvalifikačných skupín. (tasr)

Šéf európskej diplomacie Borrell vyzval na okamžité prepustenie civilistov držaných ako rukojemníkov v Izraeli či v Gaze. Je to podľa neho proti medzinárodnému právu. Útoky odsudzujú aj predstavitelia krajín EÚ, ruská diplomacia zase vyzvala na zdržanlivosť.

Zástupcovia Európskej únie a jej krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Španielska, Holandska či Talianska odsúdili útoky radikálneho palestínskeho hnutia Hamas proti Izraelu.

Ruská diplomacia vyzvala podľa agentúry AFP na zdržanlivosť, podobne sa vyjadrilo egyptské ministerstvo zahraničia, ktoré varovalo pred vážnymi dôsledkami zvýšeného napätia medzi Izraelom a Palestínčanmi. Na „rozumné správanie“ a zdržanlivosť strany konfliktu vyzval aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Branie rukojemníkov je protiprávne

„Bezvýhradne odsudzujeme útoky Hamasu. Toto hrozné násilie sa musí okamžite skončiť. Terorizmus a násilie nič nevyriešia,“ uviedol Borrell na internete. Vyjadril aj solidaritu s Izraelom, podobne sa vyjadrili šéf Európskej rady Charles Michel či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

O niečo neskôr Borrell na sieti X zdôraznil, že zadržiavanie civilistov ako rukojemníkov či ich prevoz do Pásma Gazy je v rozpore s medzinárodným právom a rukojemníkov treba okamžite prepustiť. Web denníka The Times of Izrael uviedol, že Hamas zverejnil zábery nielen so zajatými izraelskými vojakmi, ale práve aj s civilistami zadržiavanými ako rukojemníkmi.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron teroristické útoky proti Izraelu jasne odsudzuje. „Rád by som dal najavo svoju úplnú solidaritu s obeťami, ich rodinami a blízkymi,“ napísal na sieti X. „Teroristické útoky“ proti Izraelu takisto odsúdilo francúzske ministerstvo zahraničia. Potvrdilo „úplné odmietanie terorizmu a podporu bezpečnosti Izraela“.

Rusko útoky prekvapili

„Sme teraz v kontakte so všetkými – s Izraelčanmi, Palestínčanmi, Arabmi. Snažíme sa zistiť všetky okolnosti,“ povedal podľa agentúry Interfax námestník ruského ministra zahraničia Michail Bogdanov. Zostrenie situácie okolo Pásma Gazy bolo podľa neho pre Moskvu nečakané.

Ukrajina, ktorá sa sama bráni ruskej agresii a opakovane zaznamenáva dopady ruských striel na svoje civilné ciele, plne podporuje právo Izraela na obranu vlastnej existencie a obyvateľstva. Podľa agentúry AFP ministerstvo zahraničia v Kyjive dôrazne odsúdilo pokračujúce teroristické útoky voči Izraelu a odpaľovanie rakiet na civilné ciele.

Britský minister zahraničia James Cleverly na sieti X napísal, že jeho krajina jednoznačne odsudzuje „hrozné útoky Hamasu na izraelských civilistov“. Londýn podľa neho bude vždy podporovať právo Izraela na sebaobranu.

Pred vážnymi dôsledkami terajšieho nárastu násilia medzi Palestínčanmi a Izraelom vo vyhlásení varovala aj diplomacia v Egypte, ktorý s Pásmom Gazy susedí. Ministerstvo zahraničia v Káhire vyzvalo obe strany konfliktu na čo najväčšiu zdržanlivosť a snahu neohroziť civilné obyvateľstvo.

Nemecko: Izrael má právo brániť sa proti terorizmu

Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková „čo najdôraznejšie odsúdila prebiehajúce teroristické útoky z Gazy proti Izraelu“. Na sieti X pripomenula „právo brániť sa proti terorizmu“. Taktiež talianska vláda uviedla, že „podporuje právo Izraela sa brániť proti tomuto „brutálnemu útoku“.

Španielsko uviedlo, že je šokované násilím útoku na Izrael, Belgicko myslí, že raketové útoky, násilie a teror znemožňujú cestu k dialógu. Raketové útoky odsúdili aj Atény, poľský minister zahraničia Zbigiew Rau na sieti X napísal, že nezmyselné násilné činy, najmä voči civilistom, sú neprijateľné.

Holandský premiér Mark Rutte uviedol, že telefonoval s izraelským šéfom vlády Benjaminom Netanjahuom. „Povedal som mu, že Holandsko jednoznačne odsudzuje teroristické násilie a plne podporuje právo Izraela na sebaobranu,“ doplnil Rutte. (čtk)

Izrael tvrdí, že zasiahol 17 vojenských objektov Hamasu a štyri jeho operačné veliteľstvá. Armáda začala cieliť na objekty v Pásme Gazy v reakcii na útoky palestínskych radikálov v Izraeli. Tie trvajú už takmer osem hodín. (bbc)

Fotogaléria: Hamas zaútočil na Izrael, ozbrojenci prenikli cez hranice, útočia v pohraničných komunitách aj v mestách. Útočníci si berú Izraelčanov ako rukojemníkov a unášajú ich do Pásma Gazy.

Palestínčania blízko izraelskej osady Kfar Azza. Foto – TASR/AP
Palestínčania blízko izraelskej osady Kfar Azza. Foto – TASR/AP
Palestínčania vstupujú do izraelskej osady Kfar Azza po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Palestínčania priniesli do Gazy izraelské vozidlo po začiatku útoku na Izrael. Foto – TASR/AP
Izraelská protivzdušná obrana sa snaží zničiť rakety Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelská osada Kfar Azza po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelská osada Kfar Azza po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelský vojak a mŕtve telá v meste Sderot po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelské mesto Aškelon po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelské mesto Aškelon po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelské mesto Aškelon po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Izraelská polícia evakuuje ľudí zo zasiahnutej oblasti v meste Aškelon. Foto – TASR/AP
Izraelská polícia evakuuje ľudí zo zasiahnutej oblasti v meste Aškelon. Foto – TASR/AP
Izraelské mesto Aškelon po útoku Hamasu. Foto – TASR/AP
Nevybuchnutá raketa v izraelskom meste Aškelon. Foto – TASR/AP
Palestínčania oslavujú zničený izraelský tank v južnej časti Pásma Gazy. Foto - TASR/AP

Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku zvýšil bezpečnostné opatrenia na ochranu miest spojených s židovskou komunitou. V stanovisku uvádza, že po útokoch Hamasu na Izrael nie je dôvod na paniku a ide len o preventívne opatrenie voči izraelským nepriateľom v Európe.

Ministerstvo zahraničných vecí odsudzuje teroristické útoky voči Izraelu a jeho obyvateľom. Vo vyhlásení Izraelu vyjadruje solidaritu a podporu v práve na sebaobranu. Rezort zároveň upozornil slovenských cestujúcich na zhoršenú bezpečnostnú situáciu.

„Dianie v krajine pozorne sledujeme a priebežne vyhodnocujeme. Občanov Slovenska, ktorí sa nachádzajú v Izraeli, vyzývame na maximálnu ostražitosť a dodržiavanie pokynov miestnych orgánov,“ píše ministerstvo.

Pripomína, že v prípade potreby môžu občania kontaktovať zastupiteľský úrad v Tel Avive. Dôležité informácie aj kontakty sú zverejnené na webovej stránke rezortu či veľvyslanectva, ako aj na sociálnych sieťach.

Izraelský premiér Netanjahu zrušil plánovanú návštevu Česka, informoval hovorca Fialovej vlády. Do Prahy mal Netanjahu pricestovať v pondelok. (čtk, deník n)

Irán podporuje palestínsky útok na Izrael, povedal poradca najvyššieho duchovného vodcu krajiny Alího Chameneího.

„Gratulujeme palestínskym bojovníkom,“ uviedol generál Jahjá Rahím-Safaví, ktorý je Chameneího poradcom. Dodal, že Teherán bude po ich boku stáť až do „úplného oslobodenia Palestíny a Jeruzalema“.

Irán neuznáva existenciu židovského štátu a podporuje v regióne množstvo protiizraelských militantných hnutí.

Izraelské sily preto opakovane útočia napríklad na ciele spojené s militantným hnutím Hizballáh na území Libanonu. (čtk, al arabiya)

Izraelské bombardovanie v Pásme Gazy zničilo budovu ministerstva vnútra. Na inom mieste podľa palestínskej správy zomrel jeden človek. (čtk, ny times)

Palestínske útoky na Izrael – súhrn udalostí:

Počet hospitalizovaných v nemocniciach po útokoch Hamasu stúpol na 545, informuje izraelské ministerstvo zdravotníctva. (guardian)

Palestínsky ľud má právo brániť sa „teroru osadníkov a okupačných vojakov“, vyhlásil palestínsky líder Mahmúd Abbás. Podľa agentúry Reuters to prezident palestínskej autonómie povedal na mimoriadnom stretnutí s kľúčovými predstaviteľmi regiónu v Ramalláhu. (čtk)

Útoky na Izrael si vyžiadali najmenej 22 mŕtvych, uviedla tamojšia záchranná služba a očakáva, že útok, ktorý trvá už vyše päť hodín, prinesie ďalšie obete. Viac než 200 ľudí je so zraneniami v nemocniciach. (toi)

Libanonské hnutie Hizballáh varuje Izrael pred odvetnými krokmi voči Hamasu a potvrdzuje, že je v kontakte s palestínskymi ozbrojencami aj ďalšími skupinami z Pásma Gazy. (osint)

Izrael má právo na sebaobranu, reaguje slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský na útoky Hamasu. „Ostro odsudzujem dnešné raketové útoky a infiltráciu teroristov na izraelské územie,“ píše na platforme X.

Sme vo vojne a vyhráme ju, vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na útoky Hamasu. „Nepriateľ zaplatí cenu ako ešte nikdy,“ dodal s tým, že palestínski ozbrojenci sú stále na izraelskom území. 

Útok Hamasu zjednotil aj izraelskú politickú scénu, lídri opozičných strán v parlamente v spoločnom vyhlásení vyjadrili podporu armáde a vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo palestínsky „terorizmus“. „V takýchto dňoch v Izraeli nie je žiadna opozícia a koalícia,“ uviedli zástupcovia štyroch strán.

Izraelská armáda pri útokoch v Pásme Gazy nasadila desiatky lietadiel. Stovky ľudí sa predtým vydali na útek zo svojich domov na severovýchode Pásma Gazy smerom hlbšie do oblasti ležiacej medzi Izraelom a Egyptom. (čtk)

Útok Hamasu je obrovským bezpečnostným zlyhaním Izraela, píše bezpečnostný expert BBC Frank Gardner. Pripomína, že Izrael má sofistikovanú spravodajskú sieť na palestínskych územiach, ale aj v Libanone a Sýrii.

Hamas ho napriek tomu zaskočil. „Izraelčania určite zareagujú mimoriadnou silou. Ale ľudia sa budú pýtať, ako je možné, že ich špióni takto zlyhali,“ píše. (bbc, n)

Izraelská armáda v reakcii na palestínske útoky spustila operáciu Železné meče. Hamas podľa nej zaútočil z pevniny, mora aj zo vzduchu a z Pásma Gazy vypálil viac než 2200 rakiet. Medzi teroristami a armádou dochádza k bojom najmenej na siedmich miestach, armáda počíta s povolaním desaťtisíc vojakov.

Hamas zaútočil v čase, keď si Izrael pripomína 50. výročie jomkipurskej vojny. Izraelskú armádu najviac šokovala infiltrácia palestínskych ozbrojencov na autách aj paraglide. Izrael sľubuje, že Hamas „zaplatí vysokú cenu“, a ak sa potvrdí rozsah škôd, jeho reakcia bude bezprecedentná.

Hamas svojím útokom na Izrael urobil „závažnú chybu“, povedal izraelský minister obrany Joav Gallant. Dodal, že armáda bojuje s nepriateľom na všetkých miestach, kam teroristi prenikli. Nemocnice v strednom Izraeli prijali najmenej sto ranených civilistov. (toi)

Po palestínskom raketovom útoku zomreli v izraelskom Kuseife najmenej štyria ľudia. Starosta tohto beduínskeho mesta to potvrdil s tým, že niekoľko ďalších ľudí je zranených. (toi)

Izraelský minister obrany Joav Gallant vyhlásil mimoriadnu situáciu v okruhu 80 kilometrov od Pásma Gazy, táto oblasť zahŕňa veľké mestá Tel Aviv a Beer Ševa. Úrady zakázali aj verejné zhromažďovanie. (toi)

Podrobnosti o tom, na aké ciele izraelské odvetné nálety mieria, zatiaľ nie sú známe. Útok palestínskych kománd však podľa videí na sociálnych sieťach stále pokračuje.

Na sociálnych sieťach koluje video, ktoré ukazuje, ako Palestínčania z auta vyťahujú telo mŕtveho izraelského vojaka. The Times of Israel však podotýka, že zatiaľ nie je overené.

Ďalší záber ukazuje zničený izraelský tank pri bariére pri Pásme Gazy. (čtk)

Izraelská armáda začala nálety na Pásmo Gazy v reakcii na rozsiahly útok Palestínčanov. Minister obrany Joav Gallant schválil povolanie rezervistov. Útok palestínskych kománd v Sderote si podľa ministra vyžiadal obete, ich počet nespresnil.

Líder ozbrojeného krídla palestínskeho radikálneho hnutia Hamás Muhammad Díf, ktorý ohlásil spustenie vojenskej operácie, podľa AP o udalostiach hovoril ako o „operácii búrka al-Aksá“, čo je odkaz na názov mešity na chrámovej hore v Jeruzaleme. „Rozhodli sme sa, že čo je veľa, to je veľa,“ uviedol muž, ktorý prežil niekoľko izraelských pokusov o atentát.

Podľa Times of Israel vyzval izraelských Arabov, aby sa chopili zbraní, a nabádal na boje aj Arabov na izraelských hraniciach.

V Libanone, ktorý leží severne od Izraela, operuje šiitská militantná skupina Hizballáh, ktorá s Izraelom v roku 2006 zviedla vojnu. Izraelský minister obrany Joav Galant nedávno uviedol, že Irán v Libanone buduje letisko, z ktorého chce útočiť na Izraelčanov. (čtk)

Do Izraela prenikli skupiny palestínskych teroristov z Pásma Gazy, Hamas oznámil, že spustil vojenskú operáciu. V meste Sderot a okolí s nimi bojujú izraelské sily, ktoré vyhlásili, že sú v stave vojnovej pohotovosti a budú sa brániť. Hamas sa prihlásil aj k masívnemu raketovému útoku z rána.

Útok ozbrojencov prišiel po rannom odpálení desiatok rakiet na Izrael, ktoré si vyžiadalo život jednej ženy aj ďalších 15 zranených.

Líder ozbrojeného krídla radikálov z Hamasu Muhammad Díf oznámil, že skupina začala vojenskú operáciu proti Izraelu. Vyzval všetkých Palestínčanov, ako aj ozbrojencov v susednom Libanone, aby sa do bojov zapojili.

„Toto je deň najväčšej bitky, ktorá ukončí poslednú okupáciu na zemi,“ uviedol Díf, ktorý verejne vystupuje len zriedkavo. Na Izrael podľa neho ráno smerovalo 5000 rakiet, toto číslo sa však zatiaľ nepodarilo nezávisle potvrdiť. Na izraelské územie okrem toho prenikol neznámy počet palestínskych ozbrojencov.

Izraelské obranné sily (IDF) vo vyhlásení uviedli, že náčelník štábu generálporučík Herzi Halevi už hodnotí a schvaľuje akčné plány.

„Hamas, ktorý stojí za týmto útokom, za to ponesie  zodpovednosť,“ píšu IDF. (čtk, toi)

Rakety smerujúce z Pásma Gazy na Izrael. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom