Izrael hlási už viac ako 1000 obetí, zverejňujú svedectvá o masakroch v kibucoch

Gaza po leteckých náletoch izraelskej armády. Foto - TASR/AP
Gaza po leteckých náletoch izraelskej armády. Foto - TASR/AP

Izrael je varovaním pred nomináciami problematických ľudí za ministrov, píše Jana Shemesh. „Ideologizácia a neodbornosť sa podpísali pod mnohými krokmi vedúcimi k súčasnej situácii. Slovensko neohrozujú teroristi za jeho hranicami, ale výziev aj vnútorných rozporov má dosť.“

Ceny ropy sa pre obavy z konfliktu medzi Hamasom a Izraelom prudko zvýšili, v piatok stúpli až o takmer šesť percent. Severomorská zmes Brent sa vrátila nad 90 dolárov za barel.

Konflikt na Blízkom východe mal zatiaľ iba malý vplyv na globálne dodávky ropy a zemného plynu. Investori sa však obávajú jeho rozšírenia.

Iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján v piatok diskutoval s vodcom libanonského hnutia Hizballáh.

„Trh je znepokojený, pretože nevieme, čo to znamená. A či by to mohlo mať vplyv na ropu,“ uviedol analytik Phil Flynn zo spoločnosti Price Futures Group.

K rastu cien ropy prispela aj správa, že USA uvalili prvé sankcie na majiteľov tankerov prepravujúcich ruskú ropu predávanú za cenu vyššiu ako cenový strop, na ktorom sa dohodla skupina G7. (čtk)

Generálny tajomník OSN vyzval na okamžitý prístup do Gazy z dôvodu humanitárnej pomoci, aby sa predišlo hroziacej katastrofe. „Aj vojna má svoje pravidlá,“ vyhlásil António Guterres. Podľa izraelského veľvyslanca Gilada Erdana by OSN mala oceniť varovanie, ktoré civilistom dali.

Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr varoval pred možnými zločinmi proti ľudskosti z izraelskej strany.

„Potrebujeme okamžitý humanitárny prístup do Gazy, aby sme mohli dostať palivo, potraviny a vodu ku všetkým, ktorí to potrebujú,“ povedal Guterres.

Niektoré krajiny vyzvali Izrael, aby sa vzdal plánov na veľký útok, ktorý podľa nich môže priniesť mnoho civilných obetí. O situácii by ešte dnes mala rokovať Bezpečnostná rada OSN.

Podľa palestínskeho veľvyslanca nerobí medzinárodné spoločenstvo dosť na to, aby predišlo zbytočnému krviprelievaniu medzi civilistami.

„Musí urobiť viac. Čokoľvek bolo urobené, nie je dostatočné. My všetci musíme urobiť viac, aby sme zastavili tento zločin proti ľudskosti,“ povedal Mansúr pred rokovaním s veľvyslancami arabských krajín pri OSN.

Izraelský veľvyslanec Erdan naproti tomu vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo dlhé roky podceňovalo riziko Hamasu. (čtk)

Hamas zničíme, boj bude dlhý, ale zvíťazíme, povedal v prejave k národu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Neuviedol žiadne detaily, ako bude ofenzíva pokračovať. Izrael podľa neho nikdy nezabudne na zverstvá Hamasu a nikdy ich neodpustí.

„Dnes, ako všetci viete, bojujeme za našu vlasť a bojujeme ako levy,“ povedal Netanjahu podľa serveru The Times of Israel v prejave.

„Zničíme Hamas a vyhráme, ale nejaký čas to potrvá,“ povedal premiér. „Nebudem podrobne opisovať, čo bude ďalej. Ale hovorím vám, že to je iba začiatok,“ dodal. (čtk)

Francúzsko vyhlásilo po zabití učiteľa v škole v Arrase najvyšší stupeň bezpečnostnej hrozby. Podľa vlády má útok súvislosť s bojmi na Blízkom východe. Prezident Emannuel Macron ho označil za barbarský čin islamistického terorizmu a nabádal Francúzov, aby sa ním nenechali rozdeliť.

Podľa ministra vnútra Géralda Darmanina existuje spojitosť medzi útokom a silnejúcim konfliktom medzi Izraelom a Hamasom.

Keďže krajina prechádza na najvyšší stupeň varovania pred terorizmom, úrady môžu prijímať mimoriadne opatrenia a lepšie chrániť napríklad verejné budovy.

Stanica BFM TV informovala, že asi dvadsaťročný mladík vykrikoval „Alahu akbar“. Počas útoku na strednej škole na severe Francúzska nožom zabil učiteľa a ďalších ľudí zranil.

Podľa médií je páchateľ zrejme čečenského pôvodu a bol pod dlhodobým policajným dohľadom, ako akútne riziko ho však nevyhodnotili. Po útoku ho zadržali. (čtk, n)

Hamas tvrdí, že Izrael útočil aj na konvoje utekajúcich z Gazy, o život prišlo 70 ľudí, najmä žien a detí. Palestínčania sa začali presúvať zo severu na juh pásma po výzve izraelskej armády, ktorá predznamenáva pozemnú ofenzívu. OSN tvrdí, že takáto hromadná evakuácia je nereálna.

Rodiny v autách, nákladiakoch či na vozoch ťahaných oslami, naložených osobnými vecami, smerovali v piatok po hlavnej ceste von z mesta Gaza. (tasr)

Cena zlata sa v čase konfliktu na Blízkom východe dostala najvyššie od konca septembra. Troyská unca sa popoludní predávala za 1924 dolárov, čo je o 55 viac ako vo štvrtok. Tento týždeň by pre komoditu mohol byť najlepší za sedem mesiacov.

Okrem geopolitiky podporujú cenu zlata aj vyhlásenia predstaviteľov americkej centrálnej banky, ktorí naznačili, že na skrotenie vysokej inflácie už netreba ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Nižšie sadzby sú pre zlato všeobecne pozitívne, pretože drahý kov nenesie úroky. (čtk)

Pri ostreľovaní v južnom Libanone blízko hraníc s Izraelom zomrel kameraman Reuters, ďalších šesť novinárov utrpelo zranenia. K incidentu došlo počas živého prenosu, jeho záznam neskôr z internetu odstránili.

Podľa agentúry AP, ktorej fotograf bol svedkom incidentu, strela vypálená z Izraela zasiahla skupinu medzinárodných novinárov, ktorí sledovali situáciu z libanonskej strany hranice.

Medzi šiestimi zranenými sú aj reportérka a kameraman stanice Al-Džazíra a ďalší dvaja pracovníci agentúry Reuters.

Na severe Izraela pri hraniciach s Libanonom rastie napätie od sobotňajšieho útoku palestínskeho hnutia Hamas, s ktorým je spriaznený libanonský Hizballáh. (čtk)

Cena plynu v Európe sa v piatok dostala najvyššie od februára, za týždeň stúpla o 45 %. Obavy o dodávky spôsobuje konflikt medzi Hamasom a Izraelom, poškodenie podmorského plynovodu spájajúceho Fínsko a Estónsko a hrozba štrajku v austrálskych LNG závodoch.

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v budúcom mesiaci vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku dnes vystúpila až na 56,1 eura za MWh.

Neskôr časť rastu zmazala a pohybovala sa mierne nad 55 eurami za MWh. Oproti štvrtku si tak pripisovala zhruba štyri percentá. (čtk)

Rusko je v kontakte s Hamasom a chce sa koordinovať aj s Iránom. Námestník ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov rokoval v Moskve s iránskym veľvyslancom, ale aj s veľvyslancami Egypta, Spojených arabských emirátov a Libanonu.

Ruský a iránsky predstaviteľ sa podľa štátnej agentúry TASS zhodli, že treba zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu, a uistili sa, že v tomto ohľade chcú spolupracovať.

Bogdanov okrem toho podľa agentúry Interfax uviedol, že Rusko bude pokračovať v kontaktoch s hnutím Hamas. „Ten problém sa predsa musí riešiť. A ako môžete riešiť problém, pokiaľ nemáte kontakty,“ povedal námestník.

Ďalší námestník ruského ministra zahraničných vecí, Sergej Veršinin, sa potom stretol s izraelským veľvyslancom v Moskve. Veršinin zdôraznil potrebu urovnania konfliktu s Palestínou na základe medzinárodných právnych noriem, píše TASS. (čtk)

Výzva Izraela na presun vyše milióna civilistov v Pásme Gazy je podľa Egypta vážnym porušením medzinárodného práva. Katarský premiér po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí v Dohe povedal, že sa chce zasadiť o otvorenie humanitárneho koridoru, ktorým by do izolovanej palestínskej oblasti mohla prúdiť pomoc.

Antony Blinken poznamenal, že snahy o doručenie pomoci komplikuje taktika radikálov Hamasu, ktorí podľa neho využívajú civilistov ako ľudské štíty.

„S Izraelom hovoríme o tom, aké je dôležité snažiť sa všetkými prostriedkami zabrániť tomu, že civilisti utrpia ujmu. Uznávame, že mnoho palestínskych rodín v Gaze teraz trpí, aj keď nenesú žiadnu vinu, a že palestínski civilisti umierajú,“ povedal Blinken.

Podľa neho má Izrael „právo a povinnosť“ brániť po útoku Hamasu svojich občanov, ale zároveň záleží na spôsobe, akým to robí.

Za zločin a akt pomsty označil výzvu na presun obyvateľov aj generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmad Abúl Ghajt. Krok kritizovalo aj Turecko, Jordánsko, OSN či rôzne humanitárne organizácie.

Kontext: Dnes ráno izraelská armáda vyzvala civilných obyvateľov miliónového mesta Gaza, aby sa zo severu presunuli počas 24 hodín do južnej časti pásma, ktoré je však ako celok zablokované a nedá sa z neho odísť.  Výzva môže znamenať, že izraelská armáda sa chystá na pozemnú operáciu. (čtk)

Izraelská armáda začala s obmedzenými pozemnými operáciami na okraji Pásma Gazy. Cieľom je vyčistiť pohraničnú oblasť od bojovníkov Hamasu. Vojaci zároveň hľadajú osoby, ktoré palestínske hnutie unieslo pri sobotňajšom útoku.

Informuje o tom The Times of Israel. Jednotky zatiaľ nevstúpili hlbšie do vnútrozemia.

Hovorca armády Daniel Hagari povedal, že obrnené vozidlá a pechota čistia oblasť v Pásme Gazy blízko izraelskej hranice od teroristov a niekoľko ich  zabili. Zneškodnili aj bunku Hamasu, ktorá pálila protitankové strely na izraelské územie. „Jednotky zároveň objavili dôkazy, ktoré im môžu pomôcť nájsť nezvestné osoby,“ povedal Hagari.

Špekulácie o skorom začatí pozemnej operácie posilnila ranná výzva izraelskej armády civilistom na severe Gazy, aby sa počas 24 hodín presunuli na juh. (čtk)

Vojna medzi Izraelom a Hamasom môže do EÚ poslať vlnu utečencov a posilniť populistické politické prúdy, varoval predseda Európskej rady Charles Michel. Blízkovýchodná kríza sa navyše podľa neho môže prejaviť v Európe aj polarizáciou a radikalizáciou stúpencov jednotlivých strán.

„Je veľmi dôležité nepriviesť si tento tragický konflikt do Európy,“ povedal Michel. Podotkol, že ľudia v rôznych krajinách cítia odlišné sympatie k obom stranám, nemali by však dovoliť, aby prerástli v nepokoje.

Vo Francúzsku už polícia slzným plynom rozháňala zakázané demonštrácie priaznivcov hnutia Hamas. (čtk)

Ropa sa prudko zdražuje, severomorská zmes Brent môže zaznamenať najvyšší týždenný nárast od apríla. Ide o reakciu na sprísnenie sankcií na vývoz z Ruska, ktoré vo štvrtok uvalili USA, a obavy z možného narušenia vývozu z Blízkeho východu.

Okolo 18.00 SELČ cena severomorskej ropy Brent pridávala 4,2 percenta na 89,65 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI sa v rovnakom čase zdražovala o 4,4 percenta na 86,56 dolára za barel. (čtk)

Putin prirovnal situáciu v pásme Gazy k obliehaniu Leningradu. „Toto je podľa môjho názoru neakceptovateľné,“ vyhlásil. Izrael má podľa neho právo na záruky svojej bezpečnosti, ruský prezident ho však obvinil z brutálnych metód a žiadal ochranu civilistov.

Rusko by podľa neho mohlo byť sprostredkovateľom v tomto konflikte.

„Rusko je pripravené spolupracovať so všetkými konštruktívne zmýšľajúcimi partnermi,“ povedal. Na vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je podľa Putina kľúčové vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom. (tasr)

Veľká vojna na Blízkom východe môže spôsobiť recesiu svetovej ekonomiky, varuje prognóza Bloombergu. V prípade priameho konfliktu Izraela s Iránom by mohli ceny ropy vystúpiť až na 150 dolárov za barel.

Prognóza zahŕňa tri základné scenáre možného vývoja. Podľa prvého zostane konflikt prevažne obmedzený na Pásmo Gazy a Izrael, v druhom sa doň zapoja susedné krajiny, ako Libanon a Sýria, zatiaľ čo tretí počíta s priamou vojenskou konfrontáciou medzi Izraelom a Iránom.

Všetky tri scenáre znamenajú negatívne následky pre svetovú ekonomiku v podobe drahšej ropy, vyššej inflácie a pomalšieho hospodárskeho rastu. Líšia sa v rozsahu.

Bloomberg upozorňuje, že svetová ekonomika sa teraz zdá zraniteľná, pretože sa stále ešte nezotavila z negatívnych dôsledkov vzostupu inflácie, za ktorým bolo minuloročné začatie ruskej invázie na Ukrajine. (čtk)

Na bratislavskom letisku pristálo tretie lietadlo so Slovákmi z Izraela. Štvrtý raz odletí vládny špeciál do Izraela v sobotu. Doterajšími letmi bolo repatriovaných viac ako 260 ľudí. (tasr)

Napätie v Izraeli rastie aj pri hraniciach s Libanonom a Jordánskom. Armáda dnes vydala varovanie pre obyvateľov dediny blízko libanonských hraníc pre hrozbu, že do oblasti prenikli ozbrojenci. Jordánska polícia zasa zasiahla proti stovkám demonštrantov, ktorí sa snažili dostať k hlavnému prechodu do Izraela.

Podľa zdrojov televízie Al-Džazíra libanonskí radikáli odpálili hraničný múr a v oblasti bolo počuť streľbu. Agentúra Reuters uviedla, že izraelská armáda vypálila na juh Libanonu niekoľko rakiet.

Boje pozdĺž izraelsko-libanonskej hranice hlásili aj v predchádzajúcich dňoch a zomrelo pri nich niekoľko izraelských vojakov i ozbrojencov z Hizballáhu. Ten tento týždeň takisto vypálil na sever Izraela niekoľko rakiet.

V jordánskej metropole Ammán sa dnes rovnako ako v ďalších arabských mestách konala demonštrácia na podporu Palestínčanov. V Jordánsku sa na protiizraelských demonštráciách zúčastnili tisíce ľudí, ministerstvo vnútra zakázalo protesty v pohraničnej oblasti, ale inde boli povolené. (čtk)

Pri izraelskom bombardovaní Pásma Gazy zahynulo od soboty 1800 Palestínčanov vrátane 583 detí, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva. Ďalších takmer 6400 osôb utrpelo zranenia. (times of israel)

Izraelská armáda pri bojoch na okupovanom západnom brehu Jordánu zabila najmenej 8 Palestínčanov. Od soboty, keď Hamas zaútočil na Izrael, počet palestínskych obetí na západnom brehu vystúpil na takmer štyri desiatky. (nyt)

Libanonský Hizballáh vyhlásil, že je plne pripravený pripojiť sa k Hamasu vo vojne proti Izraelu, „keď príde čas“. „Podieľame sa na tejto konfrontácii a budeme k nej (aj ďalej) prispievať v rámci našej vízie a plánu,“ vyhlásil zástupca šéfa Hizballáhu.

Kontext: Panujú obavy, že by sa Iránom podporovaný a ťažko vyzbrojený Hizballáh mohol zapojiť do vojny s Izraelom. V posledných dňoch boli na libanonsko-izraelskej hranici hlásené sporadické násilnosti. (times of israel, tasr, čtk)

Pri útoku Hamasu v Izraeli zahynula aj Slovenka, informuje Markíza. Podľa nej išlo o ženu so slovenským aj s izraelským občianstvom, ktorá v čase útoku palestínskych militantov bola v jednom z izraelských kibucov.

Ministerstvo zahraničných vecí informáciu zatiaľ nepotvrdilo, čaká na oficiálne potvrdenie izraelskou stranou.

Rezort okrem iného uviedol, že „nevylučuje, že medzi obeťami útokov sa môžu nachádzať aj osoby s dvojitým štátnym občianstvom Izraela a Slovenska“. (tvnoviny, n)

Vatikán sa ponúkol ako prostredník v rokovaniach o prepustení rukojemníkov, ktorých Hamas uniesol z Izraela do Gazy. Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin uviedol, že Izrael by mal na „neľudský“ útok Hamasu reagovať „primerane“.

Podľa Parolina je Vatikán presvedčený, že mier v blízkovýchodnom regióne môže zaručiť jedine dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. (reuters, čtk)

Biely dom označil izraelskú požiadavku na presun milióna obyvateľov Pásma Gazy na juh za zložitú výzvu. Hovorca John Kirby Palestínčanov v tejto súvislosti označil za obete, USA však podľa neho izraelský krok nechcú kritizovať. (reuters)

Americký minister obrany Lloyd Austin povedal, že útok Hamasu bol horší než to, čo videl od Islamského štátu. „Ako viete, som chlap, ktorý dal dohromady kampaň proti ISIS. Toto je horšie než to, čo som videl od ISIS,“ povedal po stretnutí s Benjaminom Netanjahuom. (times of israel)

Šéf diplomacie EÚ označil požiadavku Izraela, aby sa milión Palestínčanov presunul za 24 hodín na juh Pásma Gazy, za nerealistickú. Podľa Josepa Borrella sa ministri zahraničných vecí krajín EÚ zhodli na práve Izraela brániť sa pred agresiou, no musí tak robiť v súlade s medzinárodným humanitárnym právom.

„Civilisti musia byť nepochybne varovaní pred nadchádzajúcimi vojenskými operáciami, ale je úplne nerealistické, aby sa viac ako milión ľudí niekam presunulo za 24 hodín,“ vyhlásil Borrell v Pekingu. (afp, čtk)

Vo viacerých krajinách na Blízkom východe sa konali protesty na podporu Palestínčanov, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Zhromaždenia boli v Bagdade, Teheráne, Dháke, Ammáne, Islamabade či v Kábule. (reuters)

Hamas vyzýva obyvateľov severnej časti Pásma Gazy, aby zostali vo svojich domovoch a nepodľahli „psychologickej vojne“. Times of Israel s odkazom na nemenovaného obyvateľa Gazy píše, že Hamas v evakuácii fyzicky bráni civilistom, ktorí chcú odísť na juh autom.

Mnoho obyvateľov podľa zdroja odísť neplánuje, pretože nemajú kam ísť.

Blíži sa pozemná operácia: Izraelská armáda dnes ráno vyzvala na evakuáciu civilných obyvateľov v Pásme Gazy zo severu na juh. Podľa Izraela by tak mali urobiť do 24 hodín. Podľa všetkého ide o predzvesť pozemnej ofenzívy v Gaze.

Podľa reportérov AFP izraelská armáda dnes pomocou dronov nad Gazou zhadzovala letáky v arabčine, ktoré civilistov vyzývajú na evakuáciu a na ktorých je mapa, kam majú ísť. (guardian, times of israel, čtk)

Ozbrojenci z Pásma Gazy naďalej odpaľujú rakety na Izrael. Drvivú väčšinu z nich zostreľuje protivzdušná obrana. Podľa Times of Israel však v meste Sderot dopadlo sedem rakiet. Zranených nehlásia a mesto je zo 70 percent evakuované.

Incident v Jeruzaleme: Tím novinárov CNN medzitým počul explózie v Jeruzaleme krátko pred začiatkom piatkových modlitieb v mešite Al-Aksá, ktorá je tretím najposvätnejším miestom islamu. Podľa CNN zrejme išlo o zábleskové granáty.

Izraelské úrady obmedzujú vstup do jeruzalemského Starého mesta a jednu z brán, ktorá tam vedie, uzavreli po tom, čo tam bolo vidieť dym. (times of israel, čtk)

Vladimir Putin varoval pred pozemnou operáciou Izraela v Pásme Gazy. Vyžiadala by si podľa neho straty medzi civilistami, čo označil za „absolútne neprijateľné“. Putin okrem iného nariadil inváziu na Ukrajinu, pri ktorej zahynuli desaťtisíce ľudí.

Ruský prezident zároveň vyhlásil, že Izrael sa stal terčom bezprecedentne krutého útoku a má právo na sebaobranu.

Konflikt by však podľa neho mal byť vyriešený mierovými prostriedkami a vytvorením palestínskeho štátu. (reuters, čtk)

Presunúť pacientov vo vážnom stave z nemocníc na severe Pásma Gazy je podľa palestínskych úradov nemožné a pokus o to by pre nich znamenal rozsudok smrti. Izrael vyzval na presun 1,1 milióna Palestínčanov zo severu do južnej časti Gazy.

Výzva by mohla byť predzvesťou rozsiahlej pozemnej vojenskej operácie. Podľa výzvy by sa obyvatelia mali evakuovať do 24 hodín.

Palestínčania podľa Svetovej zdravotníckej organizácie uviedli, že v nemocniciach v severnej časti Gazy je mnoho pacientov, ktorí musia byť napojení na prístroje, aby prežili.

„Presúvať týchto ľudí by bolo rozsudkom smrti. Žiadať to od zdravotníkov je za hranicou krutosti,“ uviedol hovorca WHO.

WHO už skôr varovala, že nemocnica v Pásme Gazy sa musí spoliehať na svoje dieselové agregáty vzhľadom na výpadky prúdu na tomto palestínskom území.

Izrael uvalil po víkendových útokoch Hamasu na oblasť „totálnu blokádu“ dodávok vody, elektriny a potravín.

Bez ďalších dodávok paliva nemocniciam hrozí, že vyčerpajú svoje zásoby v priebehu niekoľkých dní, čo by podľa WHO malo zdrvujúci vplyv na pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti či pre predčasne narodené deti.

Nemocnice trpia aj akútnym nedostatkom liečiv. (afp, čtk)

Prevádzkovateľ Facebooku tvrdí, že po útokoch Hamasu zasahoval proti státisícom príspevkov a zostavil nový expertný tím. Opatrenia reagujú aj na vyhrážku palestínskych teroristov, že budú na internete vysielať popravy zajatcov.

Meta prevádzkuje okrem Facebooku aj Instagram, vraví, že zmazaných príspevkov v hebrejčine aj arabčine dramaticky pribudlo.

Firma napísala, že monitorovanie živých prenosov súvisiacich s blízkovýchodným konfliktom bude mať prioritu pred upozorneniami na livestreamy z iných oblastí.

Podľa denníka The Washington Post však doterajšie skúsenosti ukazujú, že sociálne siete takýmto prenosom v podstate nemajú šancu zabrániť.

Meta podobne ako ďalší prevádzkovatelia veľkých platforiem dostala upozornenie od Európskej komisie, aby sa riadila novou európskou legislatívou DSA. Eurokomisár Thierry Breton hovoril aj o požiadavke rýchlo odstraňovať nelegálny obsah.

Podľa svojho vyhlásenia Meta odstraňuje aj vyhlásenia na podporu Hamasu.

V Pekingu napadli zamestnanca izraelského veľvyslanectva. Po útoku bol hospitalizovaný. Čína incident zatiaľ nekomentovala.

Izraelské médiá uviedli, že zamestnanec nebol napadnutý v sídle veľvyslanectva. Motív útoku na osobu, ktorú izraelské médiá označujú za diplomata, vyšetrujú. (ap, čtk) 

Hamas tvrdí, že počas izraelských náletov v Pásme Gazy zomrelo za posledný deň 13 rukojemníkov. Ozbrojenci hnutia od víkendového útoku na Izrael zabili 1300 ľudí a asi 200 uniesli. Izrael doteraz identifikoval 97 z unesených.

Šesť rukojemníkov podľa Hamasu zomrelo počas dvoch izraelských náletov v severnej časti Pásma Gazy a sedem ďalších počas troch náletov v časti, do ktorej spadá mesto Gaza.

Izraelská armáda uviedla, že v noci zo štvrtka na piatok vykonala 750 vzdušných úderov. (čtk, reuters)

Rozšírenie konfliktu medzi Izraelom a Hamasom na celý región tvrdo zasiahne svetový obchod, varovala šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová. Obchodnú výmenu ohrozujú vysoké úroky, kríza na čínskom realitnom trhu či vojna na Ukrajine. (reuters)

Je tu ďalšia vojna, ktorá nebude rýchla, píše Svetový newsfilter o dianí na Blízkom východe. Dá sa očakávať, že vojna Izraelu proti Hamasu v Pásme Gazy ešte bude eskalovať. Rizikom by bolo, keby sa k Hamasu pripojili aj ozbrojenci zo západného brehu Jordánu alebo z východného Jeruzalema. Vstúpiť do vojny môže aj Iránom podporovaný Hizballáh, čo by bol katastrofický scenár.

Izraelská armáda vykonala v noci v Pásme Gazy 750 vzdušných úderov. Izrael dnes zároveň vyzval civilistov v oblasti, aby odišli na juh, čo naznačuje, že Izrael sa po šiestich dňoch bombardovania chystá na pozemnú operáciu.

Terčom nočných náletov bola aj 12-poschodová budova, odkiaľ podľa armády pôsobil Hamas. Armáda tiež uviedla, že zasiahla troch príslušníkov Hamasu, ktorí v posledných dňoch útočili na Izrael, údajne ich zlikvidovali vo svojich veliteľstvách v meste Gaza.

Terčom ďalších izraelských úderov boli domy vysokopostavených príslušníkov Hamasu, tunely, základne skupiny, veliteľstvá či sklady zbraní.

Vo výzve k evakuácii civilistov zo severu Pásma Gazy izraelská armáda uviedla, že príslušníci Hamasu sa skrývajú v tuneloch pod domami, kde žijú civilisti. „Pre vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť vašich rodín sa vzdiaľte od teroristov Hamasu, ktorí vás využívajú ako ľudské štíty,“ vyhlásila. (čtk)

Zdravotnícky systém v Gaze je na pokraji kolapsu, tvrdí WHO. Oblasť čelí masívnym odvetným náletom zo strany izraelskej armády. V dôsledku úplnej izraelskej blokády je táto palestínska enkláva aj bez dodávok zdravotníckeho materiálu.

„Sanitky (v Gaze) sa nevedia dostať k zraneným,“ uviedol Medzinárodný výbor Červeného kríža na platforme X.

Po masakri, ktorý podnikol v sobotu Hamas na území Izraela, bombarduje izraelská armáda husto osídlené oblasti Pásma Gazy s cieľom zničiť vojenskú infraštruktúru militantov.

Stovky ľudí prišli o život a tisícky ďalších utrpeli zranenia, tamojšie nemocnice však majú elektrický prúd len niekoľko hodín denne, keďže palivo je na prídel a spoliehajú sa na generátory, vysvetlila WHO. (tasr, dpa)

USA ponúkli Izraelu podporu pri vyjednávaní o prepustení rukojemníkov, ktorých zadržiava Hamas. Medzi ľuďmi, ktorých odvliekli z Izraela do Pásma Gazy, je viacero Američanov.

„Vysoko kvalifikovaní špecialisti a ďalší experti“ sú pripravení poskytnúť poradenstvo izraelským kolegom, uviedlo vo štvrtok miestneho času vo vyhlásení americké ministerstvo spravodlivosti vo Washingtone. Okrem iného ide o špecialistov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a forenzných analytikov. Ministerstvo dodalo, že sa vynakladá veľké úsilie v záujme nájdenia nezvestných amerických občanov a ich prevozu naspäť domov.

Podľa údajov vlády USA bolo počas bezprecedentného útoku, ktorý spustil Hamas na Izrael v sobotu 7. októbra, zabitých 27 občanov Spojených štátov. Štrnásť ďalších je naďalej nezvestných. (tasr, dpa)

Izrael nariadil evakuáciu 1,1 milióna obyvateľov severnej časti Pásma Gazy na juh, zrejme sa chystá na pozemnú ofenzívu. OSN požiadala o zrušenie tohto nariadenia, pretože je to „nemožné vykonať bez zničujúcich humanitárnych dôsledkov“.

„Organizácia Spojených národov dôrazne apeluje na to, aby akékoľvek nariadenie tohto typu – ak bude potvrdené – bolo zrušené v záujme vyhnúť sa tomu, aby sa súčasná tragédia pretvorila v katastrofálnu situáciu,“ upozornil hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

Nariadenie bolo doručené OSN a prichádza v čase izraelskej ofenzívy proti militantom z hnutia Hamas.

Nariadenie môže signalizovať blížiacu sa pozemnú ofenzívu izraelskej armády v Gaze, aj keď samotné ozbrojené sily Izraela to zatiaľ nepotvrdili. Vo štvrtok uviedli, že sa na možnosť takejto ofenzívy pripravujú, rozhodnutie o nej však doposiaľ nepadlo.

Počet vnútorne vysídlených ľudí v Gaze presiahol 423-tisíc, varovala tiež OSN. Organizácia zároveň vydala mimoriadnu výzvu na poskytnutie sumy 294 miliónov dolárov v záujme riešenia „najnaliehavejších potrieb“ obyvateľov v Gaze i na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Tieto financie by boli použité na pomoc viac než 1,2 milióna ľudí. (tasr, ap)

Palestínske úrady tvrdia, že pri izraelských náletoch v Gaze zomrelo 500 detí a 276 žien. Celkovo je obetí vyše 1500. Útok Hamasu si na izraelskej strane vyžiadal viac ako 1300 životov, najmä civilistov.

Pri nálete na utečenecký tábor Džabálija na severe Pásma Gazy vo štvrtok podľa Hamasu zomrelo 25 ľudí. (čtk)

Hamas na nás už nikdy nemôže zaútočiť. Sme pripravení na každý scenár, hovorí v rozhovore izraelská vojačka Libby Weiss, ktorú povolali ako rezervistku v sobotu ráno. „Chceme, aby sa títo ľudia čo najskôr vrátili domov, a zároveň musíme spraviť všetko pre to, aby to už Hamas nezopakoval,“ vraví o rukojemníkoch.

Napriek zákazu sa vo Francúzsku konali propalestínske demonštrácie, v Paríži polícia použila slzný plyn a vodné delá. Krajina má jedny z najväčších moslimských i židovských komunít v Európe a konflikt na Blízkom východe tam často vyvoláva napätie.

Podľa Reuters sa v centre metropoly zišli v oddelených skupinách stovky ľudí a policajné sily sa snažili zabrániť ich zlúčeniu.

Zakázaná demonštrácia sa podľa agentúry AFP nakoniec konala aj v centre Rennes, bolo na nej asi 50 ľudí. V Bordeaux prišla zhruba stovka na povolenú akciu, ktorú zvolalo miestne zoskupenie usilujúce sa o „spravodlivý a trvalý mier medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi“.

Minister vnútra Gérald Darmanin predtým oznámil zákaz všetkých propalestínskych demonštrácií a ich organizátorom pohrozil zadržaním. (čtk)

Egypt podľa prezidenta robí všetko pre dosiahnutie prímeria medzi Izraelom a Hamasom. Abdal Fattáh Sisí v prejave hovoril o utrpení v Gaze, zároveň však vyhlásil, že by tam ľudia mali zostať. Mnohí Egypt vyzývajú, aby palestínskym civilistom zaistil možnosť evakuácie.

Sisí podľa AFP vyhlásil, že ľudia v Gaze by mali preukázať neochvejnosť a „zostať na svojej pôde“. Egypt spravuje hraničný priechod Rafah – jediný, ktorým sa dá z Gazy odísť mimo miesta pod kontrolou Izraela.

Egypt v minulosti spoločne s Izraelom zaviedol čiastočnú blokádu pásma po tom, čo sa tam vlády v roku 2007 ujal Hamas. Obe krajiny ju vysvetľujú obavami o bezpečnosť.

Egypt viackrát pôsobil ako prostredník medzi Hamasom a Izraelom a zaslúžil sa o prímerie, ktoré ukončilo 11-dňové boje z mája 2021. (čtk)

Do Izraela priletí v piatok americký minister obrany Lloyd Austin a stretne sa s premiérom Benjaminom Netanjahuom. Biely dom zároveň informoval, že USA neplánujú poslať do Izraela svoje jednotky. Na návštevu zajtra prídu aj viacerí vysokí predstavitelia ďalších štátov.

Do Izraela podľa denníka Haarec plánujú cestu ministerky zahraničia Kanady a Nemecka Mélanie Jolyová a Annalena Baerbocková, ich taliansky kolega Antonio Tajani, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová. Dnes bol v Izraeli americký minister zahraničia Antony Blinken.

V nedeľu chce prísť francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnaová, napísala agentúra AFP.

Predstavitelia západných krajín dávajú jednoznačne najavo, že stoja za Izraelom a jeho právom na obranu. Ako prvý minister zahraničia tento týždeň do Tel Avivu pricestoval český minister Ján Lipavský. (čtk)

Donald Trump označil libanonský Hizballáh za „veľmi šikovný“; kritizuje ho Joe Biden aj Izrael. Na predvolebnom podujatí na Floride Trump zároveň obvinil Bidenovu vládu z financovania útoku Hamasu ako dôsledku dohody o výmene väzňov s Iránom.

„Viete, Hizballáh je veľmi šikovný. Sú veľmi šikovní,“ povedal Trump v reakcii na obavy z útoku na Izrael zo severu.

Exprezident v nedeľu odsúdil útoky Hamasu a potvrdil právo Izraela na sebaobranu, izraelského ministra obrany Joava Gallanta však označil za hlupáka.

Joe Biden reagoval, že podpora USA pre Izrael je rozhodná a neochvejná. „A nikdy nie je správny čas chváliť teroristov, ktorí sa ich snažia zneistiť,“ dodal. Hovorca Bieleho domu Andrew Bates označil Trumpove vyjadrenia za nebezpečné a nezmyselné.

Izraelský minister pre komunikáciu Šlomo Kari na Trumpa reagoval slovami, že sa mu očividne nedá dôverovať.

„Je hanebné, že takýto človek, bývalý prezident Spojených štátov, napomáha propagande a šíri vyjadrenia, ktoré poškodzujú ducha bojovníkov IDF (izraelských obranných síl) a ducha izraelských obyvateľov,“ povedal. Izrael podľa jeho slov nepotrebuje riešiť Trumpa ani nezmysly, ktoré hovorí. (tasr)

USA a Katar sa dohodli, že Iránu neuvoľnia šesť miliárd dolárov, ktoré mal získať po septembrovej výmene väzňov, tvrdí NBC. Vláda Joea Bidena čelí tlaku republikánov aj demokratov, aby zablokovala prístup k peniazom až do vyšetrenia priamej účasti Iránu na útoku na Izrael.

Zdroje NBC sa odvolávajú na námestníka ministra financií USA Wallyho Adeyema, ktorý o rozhodnutí podľa televízie informoval snemovňu reprezentantov.

Bidenova vláda vopred vyhlásila, že Teherán bude smieť uvoľnených šesť miliárd dolárov využiť iba na humanitárne účely. Kritici tvrdia, že peniaze sú zameniteľné a Irán môže všetky prostriedky použiť na financovanie terorizmu.

Peniaze minulý mesiac uvoľnila Južná Kórea a v rámci dohody ich poslala do banky v Katare. (tasr)

Pri útoku Hamasu proti Izraelu zomrelo 13 Francúzov. Prezident Emmanuel Macron vyzval na jednotu a uistil, že Francúzsko urobí všetko pre návrat rukojemníkov. USA hlásia 27 obetí a najmenej 14 nezvestných.

Američania chcú Izraelu tiež pomôcť v snahe dostať späť rukojemníkov, ktorých zajal Hamas. (čtk)

Amnesty International označila bombardovanie Gazy za kolektívny trest a vyzvala Izrael na zrušenie „ilegálnej a nehumánnej“ blokády, ktorú označila za vojnový zločin. O kolektívnom treste predtým hovorili aj nezávislí experti OSN.

„Kolektívne trestanie civilného obyvateľstva v Gaze sa rovná vojnovému zločinu – je kruté a neľudské. Ako okupačná mocnosť má Izrael podľa medzinárodného práva povinnosť zaistiť základné potreby civilného obyvateľstva Gazy,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamardová.

Zastavenie dodávok energie podľa nej ešte prehĺbi už aj tak veľkú humanitárnu krízu. Čiastočnú blokádu zaviedoli Izrael a Egypt po tom, čo sa vlády v Gaze v roku 2007 ujal Hamas.

Callamardová tiež odsúdila sobotný útok Hamasu na Izrael. „Hrozné masové vraždenie izraelských civilistov palestínskymi ozbrojenými skupinami nezbavujú Izrael povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo a chrániť civilistov. Kolektívne trestanie civilistov v Gaze neprinesie spravodlivosť obetiam vojnových zločinov Hamasu a ďalších ozbrojených skupín ani bezpečnosť civilistom v Izraeli,“ uviedla.

Aj skupina expertov OSN dôrazne odsúdila „strašné zločiny spáchané Hamasom“, ale súčasne uviedla, že Izrael sa uchýlil k „nevyberavým vojenským útokom proti už aj tak vyčerpanému palestínskemu ľudu v Gaze“.

„Už 16 rokov žijú pod nezákonnou blokádou a prešli už piatimi veľkými brutálnymi vojnami,“ uviedla skupina, v ktorej pôsobí niekoľko osobitných spravodajcov OSN. (čtk, n)

Rusko skritizovalo Izrael za nálety v Sýrii a varovalo, že podobné činy môžu rozpútať ozbrojenú eskaláciu v regióne. Nálety vyradili z prevádzky letiská v Damasku a Aleppe.

„Tieto činy izraelskej strany predstavujú hrubé porušenie zvrchovanosti Sýrie a základných noriem medzinárodného práva,“ tvrdí ruská diplomacia.

„V podmienkach prudkého vyhrotenia izraelsko-palestínskeho konfliktu hrozia podobné násilné akcie tým, že vyvolajú ozbrojenú eskaláciu v celom regióne. To nemožno v žiadnom prípade pripustiť,“ dodáva. (čtk)

Nové na Dennikn.sk

17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom