Hlas si vybral vládu so Smerom. Pellegrini bol od začiatku rozhodnutý, že pôjde s Ficom, vraví Šimečka

Líder Hlasu Peter Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
Líder Hlasu Peter Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
  • predsedníctvo Hlasu rozhodlo, že koalíciu vytvoria Smer, Hlas a SNS

Hlavnou Pellegriniho úlohou bolo a ešte bude podľa Newsfiltra vysvetliť, prečo nevyužil veľkorysú ponuku Progresívneho Slovenska a uspokojil sa s pravdepodobne omnoho menšími ústupkami od Smeru. Niektoré z Pellegriniho výhrad voči odmietnutým stranám majú racionálny základ; napriek tomu je prakticky isté, že ide len o výhovorky a nie o pravé dôvody.

Iveta Radičová hovorí, že PS by spravilo chybu, keby dovolilo Hlasu obsadiť ministerstvo vnútra. „Predstavitelia Hlasu boli dvadsať rokov súčasťou bezprávia, javí sa mi to za hranicou možného kompromisu. Rešpektujme výsledok volieb, ja ho objektívne rešpektujem. Navyše PS je prvýkrát v parlamente, myslím si, že na prospech Slovenska je získanie skúsenosti z hľadiska opozície,“ povedala Radičová.

Dúfam, že nasledujúca vláda ocení, že našla „legové kocky“, aj keď sa nimi nebude úplne riadiť, hovorí v podcaste eNkonomika minister financií Michal Horváth. Na ozdravenie verejných financií podľa neho nestačí znižovať byrokraciu, šetriť na prevádzke a „nekradnúť“, bude treba aj zvyšovať príjmy.

Foto N - Vladimír Šimíček

Víťazstvo Smeru je nezaslúžené vzhľadom na to, aká špinavá kampaň to bola, myslí si bývalá premiérka Iveta Radičová. Kampaň podľa nej poznačí aj spoločnosť z hľadiska toho, čo je dovolené. „To už nebola politika, ale nechutná hra s hnevom a strachom. Keby som to povedala futbalovou metaforou, tak vyhrali, ale bol to hnusný futbal, nefér škaredá hra.“

Predseda Hlasu prehral svoj životný projekt a kapituloval, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Ak chcel Pellegrini naozaj vytvoriť slušnejšiu alternatívu k Smeru, tak práve prehral svoj životný súboj a vrátil sa ku koreňom. Odteraz pomôže Ficovi v jeho verzii normalizácie.“

15. marec 2018, Peter Pellegrini strieda v kresle premiéra straníckeho šéfa Roberta Fica. Foto - TASR

Prežili sme Mečiara, prežili sme Fica I, II, III a prežijeme aj Fica IV, píše Matúš Kostolný. „Je to únavné a frustrujúce, ale práve tie roky s nimi nás naučili nevzdávať sa. A posilnili nás. Čakajú nás veľké skúšky.“

Policajný prezident Štefan Hamran skončí vo funkcii ku koncu mesiaca. Pre TA3 povedal, že zastaviť vyšetrovania exponovaných prípadov nebude jednoduché.

„Budú to musieť zlomiť cez kolená, ak budú mať také úmysly, nebude to jednoduché, pretože vyšetrovatelia, profesionáli sa postavia na odpor,“ povedal Hamran v Hlavných správach TA3.

Hamran už dávnejšie hovoril, že kde Robert Fico začína, on končí.

Policajný prezident Štefan Hamran. Foto -TASR

Na dohodu Hlasu so Smerom a SNS reagovalo aj OĽaNO: „Tri roky jediní hovoríme, že založenie Hlasu bol len obyčajný podvod na voličoch s cieľom dosiahnuť spolu so Smerom viac hlasov.“

„Bohužiaľ, mnohí novinári a aj politici uverili tomu, že v tejto chvíli sa Pellegrini zachová ako demokrat,“ píše hnutie v stanovisku.

„My jediní sme hovorili, že sa pridá k svojim, k mafii, lebo mafiánsku krv nezaprieš. Pridal sa k človeku, ktorý ho jediný za jeho zločiny môže pred kriminálom zachrániť.“

Pellegrini predsedu KDH kritizoval za to, že neprejavil dostatočný záujem ísť do vlády s Hlasom. Majerský minulý týždeň povedal, že hnutie zrejme mieri do opozície. Hovoril aj o odkazoch SaS cez sociálne siete, že PS má Pellegrinimu ponúknuť aj post ministra vnútra.

Peter Pellegrini vymenil Slovensko za koalíciu temna a návrat do minulosti, napísala Sloboda a Solidarita v reakcii na vyhlásenie predsedu Hlasu. „Je pre nás sklamaním, že ponuka pre Petra Pellegriniho nielen na post premiéra, ale aj na pozíciu ministerstva vnútra, neprišla hneď po voľbách. To, bohužiaľ, využil Robert Fico.“

„Presne pred týmto scenárom sme opakovane varovali. Slovensko tak čakajú ťažké roky. Stoja pred nami otázky, čo bude s právami menšín, čo bude so spravodlivosťou, čo bude s naším zahraničným smerovaním. Strana Sloboda a Solidarita bude tvrdou a zodpovednou opozíciou. Z našich hodnôt nepoľavíme a budeme hlasom všetkých slušných ľudí, ktorým záleží na Slovensku,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Predseda PS Michal Šimečka vraví, že robili všetko pre to, aby nevznikla Ficova vláda. Vláda PS, Hlasu, KDH a SaS podľa neho mohla zmieriť krajinu, no Pellegrini bol od začiatku rozhodnutý, že pôjde s Robertom Ficom.

Predseda Hlasu mal všetky informácie o ponuke aj dohode v rámci štvorkoalície, vravel Šimečka s tým, že nebol pod žiadnym tlakom a mal sa ešte stretnúť s predsedom KDH Milanom Majerským.

„Oni odmietli rokovania, ktoré sa ešte ani nezačali,“ povedal predseda PS. Pellegriniho argumenty, prečo odmietol ísť do štvorkoalície, považuje len za výhovorky.

Peter Pellegrini si vybral minulosť, povedal predseda KDH Milan Majerský. „Rozhodnutie o budúcej vláde záviselo od Hlasu a ako sa ukázalo, tak ho so stranami Smer a SNS okrem minulosti spája aj budúcnosť.“

Nastupuje Fico IV a s ním aj Súmrak, Búrka, Víchrica a Bonaparte, píše šéfredaktor Matúš Kostolný. „Svet Hlasu je svetom Smeru. S tým sa nedá súperiť.“

Peter Pellegrini odmietol, že by dôvodom pre pokračovanie rokovaní so Smerom a SNS bol spoločný pohľad na vyšetrovanie káuz. Na otázku, či padol návrh, aby bol premiérom on, reagoval: „Padlo kadečo, ale z kuchyne sa nevynáša.“ Nepovedal ani to, či s takouto požiadavkou prišiel on sám alebo jeho kolegovia.

Do konca týždňa by prezidentka podľa Petra Pellegriniho mala vedieť výsledok rokovaní medzi Smerom, Hlasom a SNS. „Nie je dôvod to naťahovať. Treba okamžite akcieschopnú vládu,“ povedal. Rokovania sú podľa neho „v takej kvalite“, že sú len otázkou dní. Ďalej povedal, že platí, že v novej vláde nebudú dvaja bývalí premiéri. Či to znamená, že bude predsedom parlamentu, nepovedal.

Peter Pellegrini po výbere Smeru opakovane argumentuje vzájomnými útokmi medzi PS, SaS a KDH. „Keby som bol ja pán Šimečka, tak ak mal taký veľký záujem o koalíciu, mal dať najprv dokopy KDH a SaS. Aby ukázali, že oni sú už vybavení a už stačí len jeden. Totálne nepripravené.“ Predsedu PS označil za neskúseného viesť povolebné rokovania. „A tak to aj dopadlo.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak by nová vláda chcela meniť zahraničnopolitickú orientáciu, Hlas prestane byť jej súčasťou, povedal Peter Pellegrini. „Ak niekto chce opustiť Slovenskú republiku z obáv, že by sme neboli členmi Európskej únie alebo NATO, tak mu odkazujem, že si nemusí baliť kufre,“ vyhlásil.

Peter Pellegrini povedal, že ak by Hlas prijal ponuku na funkciu premiéra, poprel by svoje vyhlásenie, že osobné záujmy budú pri skladaní vlády až na treťom mieste. Ako vysvetlil, ak by ľudia chceli za premiéra jeho, Hlas by zvíťazil vo voľbách. „Voliči vo voľbách rozhodli a našou povinnosťou je s pokorou túto ich vôľu rešpektovať.“

Argumentoval aj tým, že prípadná štvorkoalícia by nebola stabilná. Kritizoval vzájomné odkazy medzi politikmi z SaS či KDH na sociálnych sieťach, ku ktorým došlo už počas rokovaní. Narážal napríklad na status Alojza Hlinu o predsedovi KDH Milanovi Majerskom. „Nedávali ani len nádej, že by tu mohla vzniknúť normálna vláda, ktorá by ľudí neotravovala svojimi šarvátkami,“ povedal.

Pellegrini napriek tomu ocenil ponuku predsedu PS Michala Šimečku, no ako dodal, po tlačovej konferencii mu mieni zavolať a odmietnuť ju.

Najsilnejšie karty od ľudí dostal predseda Smeru, vyhlásil Peter Pellegrini. „Zvážili sme všetky za a proti, naše priority a možnosti aj situáciu, v ktorej sa Slovenská republika nachádza,“ tvrdí po rozhodnutí predsedníctva rokovať so Smerom a SNS.

Žiadne detaily o rozdelení postov v novej vláde či personálnych nomináciách neprezradil, rokovania podľa neho pokračujú.

Argumentoval aj vyhlásením predsedu KDH, ktorý minulý týždeň povedal, že hnutie zrejme mieri do opozície. „Bolo jasné, že potenciálne spojenectvo konzervatívcov a liberálov v budúcej vláde by bolo zdrojom možných konfliktov,“ tvrdí.

Progresívnemu Slovensku nepriamo odkázal, že budúci partneri sa do koalície nelákajú cez odkazy v médiách či statusy na Facebooku.

Hlas bude ďalšie rokovania o vládnej koalícii viesť so Smerom a SNS, jednomyseľne o tom rozhodlo predsedníctvo. „Nebudeme už viesť ani žiadne polrokovania, sondážne rokovania či iné rokovania s predstaviteľmi iných strán,“ oznámil Peter Pellegrini.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Hlas po zasadnutí predsedníctva strany

Nové na Dennikn.sk

17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentVčera 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHL23.02 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár23.02 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom