Izrael po Bidenovej žiadosti umožní dodávky pomoci do Gazy z Egypta

Tragédia po výbuchu nemocnice v pásme Gazey. Foto - TASR/AP
Tragédia po výbuchu nemocnice v pásme Gazey. Foto - TASR/AP

USA vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá mala vyzvať na humanitárne prerušenie konfliktu medzi Izraelom a Hamasom aj na umožnenie prístupu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Hlasovanie o texte navrhnutom Brazíliou v posledných dňoch dvakrát odložili, zatiaľ čo sa USA snažili sprostredkovať prístup pomoci do Gazy.

Dnes hlasovalo za návrh 12 z 15 členov, Rusko a Británia sa zdržali.

Washington tradične chráni svojho spojenca Izrael pred akoukoľvek akciou Bezpečnostnej rady OSN. (reuters, čtk)

Izrael podľa Bieleho domu nenesie vinu za utorkový útok na nemocnicu v Pásme Gazy. Dokazujú to americké spravodajské informácie vychádzajúce z družicových záberov a zachytenej komunikácie.

„Hoci naďalej zhromažďujeme informácie, podľa nášho terajšieho hodnotenia na základe analýzy družicových snímok, zachytených informácií a informácií z otvorených zdrojov Izrael nie je zodpovedný za utorkovú explóziu v nemocnici v pásme Gazy,“ povedala hovorkyňa Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová.

Americký prezident Joe Biden predtým počas návštevy Izraela uviedol, že „dáta“, ktoré mu poskytlo americké ministerstvo obrany, potvrdzujú, že za útok na nemocnicu v pásme Gazy sú zodpovední palestínski militanti, nie Izrael.

Palestínske úrady tvrdia, že pri útoku zahynuli stovky ľudí. (nyt, afp, tasr)

Izraelské sily zastrelili dvoch palestínskych tínedžerov na okupovanom západnom brehu po protestoch proti izraelskému bombardovaniu Gazy. V oblasti od útoku Hamasu na Izrael prudko narastá počet smrteľných zrážok. (reuters)

Joe Biden zopakoval, že podľa dostupných informácií za zásah areálu nemocnice v Gaze môže zlyhanie rakety, ktorú odpálili palestínski radikáli. Poznamenal tiež, že drvivá väčšina Palestínčanov v Pásme Gazy nepatrí k Hamasu a že palestínski civilisti takisto trpia a potrebujú humanitárnu pomoc.

Americký prezident zdôraznil americkú podporu Izraelu, útok Hamasu podľa neho nie je možné ospravedlniť.

„Hamas sa dopustil zverstiev pripomínajúcich najhoršie zločiny ISIS (Islamský štát v Iraku a Sýrii), ktorý rozpútal vo svete čisté, nefalšované zlo. Nedá sa to racionalizovať,“ uviedol Biden a oznámil, že požiada Kongres USA o schválenie bezprecedentného balíčka pomoci pre Izrael. Zároveň zvýši aj americkú humanitárnu pomoc Palestínčanom v Pásme Gazy a na okupovanom západnom brehu Jordánu o 100 miliónov dolárov.

Oslobodenie rukojemníkov odvlečených do Gazy musí byť teraz podľa Bidena prioritou. Prezident poznamenal, že Palestínčania takisto trpia a že ich Hamas nezastupuje.

Krátko po prejave americký prezident z Izraela odletel. Jeho návšteva trvala menej ako osem hodín. (guardian, čtk)

Izrael povolí obmedzené dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy zo susedného Egypta, oznámil úrad premiéra Benjamina Netanjahua. Rozhodnutie prijali po žiadosti Joea Bidena, ktorý dnes pricestoval na návštevu Izraela.

Izrael uviedol, že nevpustí humanitárnu pomoc do Gazy zo svojho územia, kým Hamas neprepustí rukojemníkov. Nebude však blokovať pomoc doručenú cez priechod s Egyptom za predpokladu, že pôjde iba o jedlo, vodu a lieky pre civilných obyvateľov.

Biden v prejave v Izraeli zdôraznil, že židovský štát ako demokracia musí ctiť vojnové právo a ľudskú dôstojnosť. Poznamenal, že Palestínčania tiež trpia a že ich Hamas nezastupuje. (guardian, n, čtk, tasr)

Rakúsko zvýšilo úroveň teroristickej hrozby v súvislosti so situáciou na Blízkom východe. Blízko židovských inštitúcií budú hliadkovať vojaci a policajti. (kurier)

Futbalový klub OGC Nice suspendoval na neurčito svojho obrancu Youcefa Atala. Dôvodom je, že zdieľal video palestínskeho duchovného, ktoré obsahovalo antisemitské výroky. Za tento čin ho začal vyšetrovať aj prokurátor.

Atal sa za svoje konanie ospravedlnil. „Hráč si uvedomil svoju chybu a ponúkol verejné a aj písomné ospravedlnenie. Vzhľadom na závažnosť činu však klub začal voči hráčovi disciplinárne konanie ešte predtým, než sa bude zodpovedať športovým a štátnym orgánom,“ zverejnil klub. (tasr)

Hamas vyzval na celosvetové protesty proti „masakrom a genocíde v Gaze“, konať sa majú tento víkend. Ide o reakciu na odvetné útoky Izraela, počas ktorých zomrelo najmenej 3300 Palestínčanov. Konflikt sa začal po útokoch Hamasu na územie Izraela zo 7. októbra.

„Vyzývame náš palestínsky, ale aj arabský a islamský ľud, aby počas nadchádzajúceho piatka vo všetkých mestách… demonštroval,“ povedal na tlačovej konferencii v libanonskom hlavnom meste Bejrút predstaviteľ Hamasu, ktorý je v EÚ a Spojených štátoch považovaný za teroristickú organizáciu. (tasr, dpa)

Turecko vyhlási trojdňový smútok za obete útoku na nemocnicu v Gaze. Útok si údajne vyžiadal stovky mŕtvych, Palestínčania z neho vinia Izrael, no ten to odmieta. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je horlivý podporovateľ Palestínčanov a vyzval svet na zastavenie tragédie, ktorá sa odohráva v Gaze. (afp)

Ceny ropy výrazne stúpajú, prechodne vzrástli o viac ako tri percentá a boli najvyššie za posledné dva týždne. Prispievajú k tomu obavy o dodávky z Blízkeho východu z dôvodu prípadnej ďalšej eskalácie konfliktu Izraela s Palestínou.

 • Krátko pred 14.00 h cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 2,6 % a nachádzala sa mierne nad 92,2 dolára za barel.
 • Americká ľahká ropa WTI pridávala 2,8 % a obchodovala sa nad 89 dolármi za barel.

Čo zdražuje ropu: Trhy premietajú do ceny rizikovú prémiu vzhľadom na to, že v utorok pri výbuchu v nemocnici v Gaze zahynuli podľa palestínskych úradov stovky Palestínčanov. Z útoku sa vzájomne obviňujú izraelskí a palestínski predstavitelia.

Jordánsko následne zrušilo samit, na ktorom sa mal stretnúť Joe Biden s egyptskými a palestínskymi predstaviteľmi. Americký prezident dnes priletel do Izraela, kde sľúbil solidaritu vo vojne proti hnutiu Hamas.

Iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján vyzval členov Organizácie islamskej spolupráce, aby na Izrael uvalili ropné embargo.

Čo hovorí analytik: „Dlhá okupácia sa črtá ako scenár, ktorý tlačí futures na ropu Brent nad sto dolárov za barel, pretože sa zvyšuje riziko, že konflikt medzi Izraelom a Hamasom sa rozšíri a potenciálne sa doň zapojí priamo Irán,“ uviedol analytik Commonwealth Bank of Australia Viveka Dhara.

Ďalšie faktory: Podľa zdrojov z trhu klesli zásoby ropy v USA v týždni do 13. októbra oveľa viac, ako sa očakávalo. Znížili sa o 4,4 milióna barelov, zatiaľ čo prognóza počítala s poklesom o 300-tisíc barelov. (čtk, reuters)

Medzi obeťami útoku hnutia Hamas na Izrael je český občan. Podľa médií zahynul v kibuci Nirim počas útoku zo 7. októbra. Po sérii útokov na Izrael zahynulo asi 1300 ľudí, ďalších asi 200 militanti uniesli.

„Môžeme potvrdiť, že medzi obeťami teroristického útoku Hamasu bol aj 22-ročný Čecho-Izraelčan, ktorý bol v Izraeli na návšteve priateľky,“ povedal hovorca českej diplomacie Daniel Drake.

„Oran Elfasi sa zasadzoval o mier, chcel tráviť čas so svojou priateľkou a určite nechcel, aby v Izraeli alebo v Gaze zomierali civilisti,“ napísalo ministerstvo na sociálnej sieti X. Jeho smrť je podľa českej diplomacie ďalšou z pripomienok, prečo je potrebné bojovať proti terorizmu. (tasr, čt24)

Bezpečnostní experti vysvetľujú, ako sa Hamasu podarilo zaskočiť tajné služby a zorganizovať útok na Izrael. Teroristi si inštrukcie posielali po kuriéroch. Udalosti z noci pred útokom ukázali, že ani najvyšší predstavitelia tajných služieb nepochopili, o akú vážnu situáciu ide.

Berlín už zakázal niekoľko propalestínskych protestov pre obavy, že by zhromaždenia využili sympatizanti Hamasu. Ľudia sa však na uliciach schádzajú aj tak, polícia na nich použila slzný sprej a desiatky z nich zatkla.

Izraelsko-palestínsky konflikt – súhrn:

 • do Izraela pricestoval americký prezident Biden, po stretnutí s Netanjahuom ho ubezpečil o americkej podpore boja proti Hamasu;
 • izraelská armáda zdieľala zábery z dronu, ktoré podľa nej potvrdzujú, že nestojí za výbuchom v nemocnici al-Ahlí v Gaze;
 • zverejnila aj audionahrávku, na ktorej sú údajne odpočuté hlasy príslušníkov Hamasu, ktorí preberajú zlyhanie rakety Islamského džihádu;
 • zároveň naznačila, že raketa nespadla na nemocnicu, ale na parkovisko v jej areáli;
 • Hamas podľa izraelskej armády vedome nadsadil aj počet obetí, Palestínčania tvrdia, že ich je údajne 500;
 • k výbuchu sa vyjadril aj Biden: „Podľa toho, čo som videl, to vyzerá, akoby to urobil iný tím, nie vy,“ povedal Netanjahuovi;
 • útoky Hamasu zo 7. októbra nemôžu podľa šéfa OSN Guterresa ospravedlniť kolektívny trest pre Palestínčanov;
 • izraelská armáda oznámila vytvorenie humanitárnej zóny na juhu Pásma Gazy blízko mesta Chán Júnis, prechod Rafáh do Egypta dnes zostal zatvorený;
 • v Nemecku sa konali viaceré propalestínske manifestácie, niektoré prerástli do násilností.
Foto - AP/TASR

Izraelské bombardovanie Pásma Gazy v reakcii na útok Hamasu má už 3300 obetí, tvrdia palestínske úrady. Vyše 13-tisíc ľudí podľa nich utrpelo zranenia.

Počet obetí útoku Hamasu v Izraeli je 1400, ďalších 4475 ľudí utrpelo zranenia. (čtk, n)

Cez Rafáh, jediný palestínsky priechod do Egypta, sa ani v stredu nemôžu dostať ľudia z Gazy a ani humanitárna pomoc smerom z Egypta, uviedla AP s odvolaním sa na nemenovaného egyptského predstaviteľa.

V utorok egyptský minister zahraničia Samí Šukrí v rozhovore pre CNN povedal, že Rafáh nefunguje pre škody po početných náletoch.

„Za posledné dni bol priechod Rafáh bombardovaný štyrikrát,“ tvrdí minister, podľa ktorého sa Egypt snaží pomôcť poškodenú cestu sprevádzkovať. (čtk)

Joe Biden pri stretnutí s izraelským premiérom opäť ubezpečil o americkej podpore boja proti Hamasu. Benjamin Netanjahu mu za to poďakoval a vyzval celý civilizovaný svet, aby sa spojil v boji proti palestínskemu hnutiu.

„Porazíme Hamas a odstránime túto strašnú hrozbu z našich životov,“ povedal izraelský premiér po boku Bidena.

Dodal, že to je v záujme nielen Izraela, ale všetkých.

Bidena nazval Netanjahu „ozajstným priateľom“ a poďakoval mu za rozhodnutie prísť do Izraela počas tejto vojny.

Biden povedal, že je pobúrený utorkovou explóziou v nemocnici v Gaze. „Podľa toho, čo som videl, to vyzerá, akoby to urobil iný tím, nie vy. Ale je veľa ľudí, ktorí si tým nie sú istí,“ povedal k explózii v nemocnici americký prezident.

Výbuch v nemocnici, ktorý si podľa Hamasu zrejme vyžiadal stovky obetí, podľa izraelskej strany spôsobil pád chybnej palestínskej rakety vystrelenej z blízkosti zdravotníckeho zariadenia na Izrael. Hnutie Hamas od utorkového večera tvrdí, že nemocnicu bombardovali izraelské sily. (čtk)

Po výbuchu v nemocnici v palestínskom Pásme Gazy sa v Nemecku konali viaceré propalestínske manifestácie. Niektoré prerástli do násilností. V Berlíne zaznamenali podpaľačský útok na židovský objekt, nikto neutrpel zranenia.

Ešte večer sa zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí pri Brandenburskej bráne v centre Berlína. Pôvodná pieta sa však následne vyhrotila na protiizraelskú demonštráciu.

Kým niektorí miesto opustili, časť agresívnych účastníkov sa pokúsila cez bránu dostať k neďalekému pamätníku obetiam holokaustu, ktorý polícia strážila. (čtk)

Nemecko podporí úsilie Egypta o zníženie napätia po útoku Hamasu na Izrael, povedal kancelár Olaf Scholz na stretnutí s egyptským prezidentom Sísím v Káhire. (čtk)

V pásme Gazy sa ešte stále nachádza 15 občanov Maďarska, s ktorými je ministerstvo zahraničných vecí v neustálom kontakte. Uviedol to minister zahraničia Péter Szijjártó.

„Naše veľvyslanectvá v Tel Avive a Káhire úzko spolupracujú a sme v neustálom kontakte so všetkými našimi medzinárodnými partnermi, aby sme zabezpečili, že naši občania budú mať možnosť bezpečne opustiť zónu. V súčasnosti však na to nie sú dané podmienky,“ dodal šéf maďarskej diplomacie.

Hovorca rezortu Máté Paczolay v pondelok informoval, že táto skupina Maďarov je napriek extrémnej situácii v poriadku, no z bezpečnostných príčin museli v uplynulých dňoch niekoľkokrát zmeniť miesto svojho pobytu. (tasr)

Joe Biden pristál v Izraeli, kde ho čakajú rokovania s premiérom Benjaminom Netanjahuom. Na letisku v Tel Avive ho osobne privítal aj prezident Jicchak Herzog. Palestínsky prezident aj jordánsky kráľ zrušili stretnutie po tragédii v nemocnici al-Ahli. (bbc)

Foto - TASR/AP

Palestínsky Islamský džihád odmietol, že zdrojom výbuchu v nemocnici Al-Ahli bolo neúspešné odpálenie rakety militantnou skupinou v Gaze. Podľa denníka Haarec tvrdia, že „uhol dopadu a intenzita paľby dokazujú, že išlo o útok zo vzduchu“.

Hypotézu, že na nemocnicu spadla raketa palestínskych radikálov, sa Izrael snažil podporiť aj na tlačovke v stredu ráno. Zverejnil aj audionahrávku, na ktorej sú údajne odpočuté hlasy príslušníkov Hamasu, ktorí preberajú zlyhanie rakety Islamského džihádu.

„Podľa našich spravodajských informácií Hamas preveril správy a pochopil, že išlo o chybný zásah palestínskeho Islamského džihádu, a potom spustil globálnu mediálnu kampaň s nadsadenými číslami obetí,“ povedal podľa portálu Haarec hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.

„S absolútnou istotou pochopili, že išlo o raketu odpálenú palestínskym Islamským džihádom.“

„Nie je možné vedieť, čo sa stalo, tak rýchlo, ako Hamas tvrdil, že to vedel,“ povedal Hagari.

„To malo byť prvotným varovným signálom,“ dodal hovorca s tým, že za posledných 11 dní približne 450 rakiet vypálených z Gazy dopadlo nakrátko a dopadlo vnútri pásma.

Izraelské ministerstvo obrany naznačuje, že raketa Islamského džihádu nespadla na nemocnicu, ale na parkovisko v jej areáli. To podľa analytikov naznačuje aj prvá snímka z údajného miesta činu za svetla zo stredy rána. Vidno na nej množstvo zhorených áut, no budovy naokolo nevyzerajú veľmi poškodené.

Zásah nemocnice plnej civilistov je neospravedlniteľný, vinníci musia byť hnaní na zodpovednosť, povedala Ursula von der Leyen, šéfka Európskej komisie. Reagovala tak na zásah nemocnice v Gaze, kde podľa Hamasu zomrelo 500 ľudí. (čtk)

Izraelská armáda zdieľala zábery z dronu, ktoré podľa nej potvrdzujú, že nestojí za výbuchom v nemocnici v Gaze. Z útoku sa navzájom obviňujú s Hamasom. Vo videu zdôraznili, že na mieste nevidno žiaden kráter, ktorý by spôsobila izraelská bomba.

Bezpečnostná rada OSN bude v stredu hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej teroristické útoky palestínskeho hnutia Hamas. Pokúsi sa tiež presadiť doručenie humanitárnej pomoci pre milióny ľudí v Pásme Gazy.

Návrh rezolúcie predloženej Brazíliou (predsedom BR OSN) odsudzuje útoky Hamasu na Izrael i násilie voči civilistom. Hlasovanie na pôde 15-člennej BR OSN sa očakáva v pondelok, pričom bolo posunuté o 24 hodín s cieľom poskytnúť viac času na rokovania o jej podobe.

Spojené štáty si vyžiadali ďalší odklad z dôvodu návštevy prezidenta USA Joe Bidena v Izraeli.

Brazílsky návrh je podrobnejšou verziou rezolúcie predloženej Ruskom, ktorú BR OSN v pondelok zamietla. Brazílsky text vyslovene odsudzuje teroristické útoky hnutia Hamas a namiesto požiadavky na prímerie žiada humanitárne prestávky s cieľom doručiť pomoc do Pásma Gazy.

Text rezolúcie žiada Izrael (bez jeho priameho pomenovania), aby zrušil príkaz na vysťahovanie civilistov zo severnej časti Pásma Gazy. (tasr)

Americká armáda zneškodnila dvojicu dronov predtým, ako zaútočili na leteckú základňu Ajn al-Asad v Iraku, kde pôsobia americkí vojaci. Agentúre Reuters to oznámili dvaja nemenovaní americkí predstavitelia, ktorí odmietli uviesť, koho z útoku podozrievajú.

Incident sa stal niekoľko hodín po výbuchu v nemocnici v Pásme Gazy, pri ktorom zomrelo najmenej 500 ľudí a navzájom sa z neho obviňujú hnutie Hamas a Izrael, partner USA na Blízkom východe.

Washington je po utorkovej tragickej udalosti v Gaze „v stave zvýšenej bdelosti“, podotýka Reuters.

Líder Hamasu Ismáíl Haníja povedal, že okrem Izraela na úmrtiach Palestínčanov nesú vinu Spojené štáty, pretože „kryli izraelskú agresiu“.

Libanonský Hizballáh zase na dnešok, keď má Izrael navštívil americký prezident Joe Biden, vyhlásil „deň hnevu“ proti Izraelu. (čtk)

Izraelská armáda oznámila vytvorenie humanitárnej zóny na juhu Pásma Gaza blízko mesta Chán Júnis, napísal server The Times of Israel. Palestínčania by sa podľa nej mali do tejto oblasti presunúť.

Izraelská armáda však neuviedla, či a kedy bude otvorený jediný priechod do Pásma Gazy, ktorým by sa do oblasti mohla dostať humanitárna pomoc a ktorý je na hranici tohto palestínskeho územia s Egyptom.

Izraelská armáda oznámila vytvorenie bezpečnej humanitárnej zóny pri obci Al-Mavasí neďaleko Chán Júnisu, a to po niekoľkodňových rokovaniach s Egyptom a so Spojenými štátmi.

Armáda uviedla, že medzinárodná humanitárna pomoc bude do zóny na juhu Pásma Gazy poskytnutá „podľa potreby“. (times of israel)

Americký prezident Joe Biden chce izraelským predstaviteľom počas svojej návštevy položiť aj tvrdé otázky, povedal bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby. Pýtať sa však bude ako skutočný priateľ Izraela.

Americký prezident sa chce podľa Kirbyho dozvedieť viac o cieľoch a plánoch Izraela na najbližšie dni a týždne.

Všeobecne sa očakáva, že Izrael začne pozemnú operáciu v Pásme Gazy.

O humanitárnej situácii v tomto úzkom pobrežnom páse, kde na území menšom ako Praha žije 2,3 milióna Palestínčanov, sa Biden s izraelskými činiteľmi chce rozprávať tiež. Kirby verí, že sa do oblasti, ktorá je teraz prakticky odrezaná od sveta, čoskoro podarí dostať humanitárnu pomoc.

Biden sa stretne s izraelským premiérom Netanjahuom a potom sa zúčastní na zasadnutí vojnového kabinetu.

Čaká ho aj stretnutie s ľuďmi, ktorí zasahovali pri útoku radikálov z Hamasu zo 7. októbra, a s tými, ktorí pri ňom prišli o svojich blízkych. Biden potom bude rokovať aj s izraelským prezidentom Jicchakom Herzogom.

Po návšteve Izraela mal pôvodne Biden pokračovať na samit do Jordánska, kde bolo plánované rokovanie s jordánskym kráľom Abdalláhom II., egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a so šéfom palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom.

Po utorkovom zásahu nemocnice v Pásme Gazy, ktorý si údajne vyžiadal stovky životov, bol však samit zrušený.

Kirby poznamenal, že sa tak stalo na základe vzájomnej dohody. S Abbásom, ako aj so Sisím však chce Biden hovoriť, keď poletí z Izraela späť. (čtk)

Izrael podľa šéfa palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása prekročil všetky hranice. Palestínčania neopustia svoju vlasť a nedovolia nikomu, aby ich vyhnal, povedal Abbás po zásahu nemocnice v Pásme Gazy, ktorý si vyžiadal stovky životov.

Zásah zdravotníckeho zariadenia kritizoval aj francúzsky prezident Macron, ktorý zároveň vyzval, aby bol okamžite umožnený prísun humanitárnej pomoci do Gazy.

Utorkový zásah nemocnice v Gaze si podľa tunajších zdravotníkov vyžiadal okolo 500 obetí. Palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré Gazu kontroluje, a Izrael sa z neho navzájom obviňujú.

Abbás, ktorého samospráva pôsobí na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu, udalosť označil za „odporný vojnový masaker“, ktorý nemožno tolerovať. Akékoľvek rozhovory o niečom inom ako o zastavení vojny sú podľa neho neprijateľné.

Izraelská armáda medzitým znovu uviedla, že podľa jej analýz nemocnicu zasiahla raketa vypálená teroristami v Gaze, ktorej cieľom bol pôvodne Izrael.

Napríklad vojenský korešpondent denníka The Times of Israel Emanuel Fabian zverejnil na X video, ktoré podľa neho ukazuje odpálenie série rakiet z Gazy, z ktorých potom jedna zasiahne nemocnicu.

Zásah nemocnice vyvolal protesty na Blízkom východe. Demonštranti sa zišli pred veľvyslanectvom USA v libanonskom Bejrúte alebo veľvyslanectvami Francúzska a Británie v iránskom Teheráne. V jordánskom Ammáne sa tisíce protestujúcich pokúsili dostať k izraelskému veľvyslanectvu. Polícia proti nim nasadila slzotvorný plyn. Demonštrácia bola hlásená aj z tureckého Istanbulu či irackého Bagdadu. (čtk)

Izrael v noci znovu ostreľoval pozície ozbrojencov z Hizballáhu na juhu Libanonu. Spojené štáty zatiaľ svojich občanov varovali, aby do Libanonu v dôsledku zhoršenej bezpečnostnej situácie vôbec necestovali.

The Times of Israel napísal, že z Libanonu bolo proti Izraelu za posledných 24 hodín vystrelených najmenej sedem rakiet. Či pri týchto útokoch niekto utrpel zranenia, izraelská armáda neoznámila. Podľa agentúry DPA izraelská odpoveď zahŕňala aj nálety. (čtk)

Útoky Hamasu zo 7. októbra nemôžu podľa generálneho tajomníka OSN Guterresa ospravedlniť kolektívny trest pre Palestínčanov. Guterres to povedal v Pekingu počas samitu k plánu takzvanej Novej hodvábnej cesty. Vyzval na okamžité humanitárne prímerie v konflikte medzi palestínskym radikálnym hnutím Hamas a Izraelom.

Šéf OSN ďalej poznamenal, že pred odletom do Číny apeloval na Hamas, aby okamžite prepustil rukojemníkov, ktorých do Pásma Gazy zavliekol z Izraela, a zároveň na Izrael, aby okamžite umožnil neobmedzený prísun humanitárnej pomoci do Gazy. (čtk)

Izraelské sily zastrelili palestínskeho demonštranta pri protestoch, ktoré večer vypukli na okupovanom západnom brehu Jordánu po správach o výbuchu v nemocnici v Pásme Gazy.

Demonštrant prišiel o život v malej obci medzi mestami Náblus a Ramalláh. Z oboch predtým hlásili nepokoje; v Ramalláhu podľa Reuters polícia zasahovala slzným plynom a zábleskovými granátmi. Televízia Al-Džazíra uviedla, že na mieste prepukla streľba a zavládol chaos.

Západný breh je dejiskom prakticky každodenných nepokojov od 7. októbra, keď na Izrael zaútočil Hamas. Za posledných desať dní prišli z oblasti správy o desiatkach mŕtvych a zranených pri zrážkach demonštrantov s bezpečnostnými zložkami. (čtk)

Jordánsko po dianí v Gaze zrušilo stredajší samit v Ammáne, kde sa mal Joe Biden stretnúť s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, palestínskym lídrom Mahmúdom Abbásom či jordánskym kráľom Abdalláhom. Prezident USA v reakcii zrušil cestu do Jordánska.

Jordánske ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že teraz nemá cenu rokovať o ničom inom ako o tom, ako zastaviť vojnu. Už predtým sa objavili správy, že Abbás zrušil schôdzku s Bidenom.

Americký prezident v stredu priletí do Izraela, kde sa stretne s premiérom Benjaminom Netanjahuom. (guardian, čtk)

Izraelsko-palestínsky konflikt – súhrn aktualít:

 • palestínske úrady hlásia 500 obetí po údajnom útoku na nemocnicu Al-Ahlí v Gaze
 • podľa Izraela spôsobila výbuch zlyhaná raketa Palestínskeho islamského džihádu
 • mnohé krajiny a organizácie však na incident reagujú ako na izraelský útok a ostro ho odsudzujú
 • izraelský premiér Netanjahu vyhlásil, že zodpovední sú „barbarskí teroristi“
 • predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás zrušil chystané stretnutie s Joeom Bidenom
 • na západnom brehu Jordánu došlo k protestom, líder Hamasu Ismáíl Haníja vyzval Palestínčanov, aby sa postavili proti okupácii a osadníkom
 • bývalý šéf Hamásu Chálid Mišál vyzval na protesty pred izraelskými ambasádami, v Jordánsku do nej skúsili vniknúť
 • Rusko a SAE požiadali o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN
Obete výbuchu v nemocnici. Foto - TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že za výbuch v nemocnici v Gaze môžu „barbarskí teroristi“, nie izraelské obranné sily. Tie už predtým informovali, že išlo o zlyhanú raketu Palestínskeho islamského džihádu, ktorý však zodpovednosť odmieta.

Hamas hovorí o izraelskom nálete, ktorý si vyžiadal najmenej 500 mŕtvych.

Egypt, Saudská Arábia, Jordánsko, Turecko, ale aj Liga arabských štátov či Svetová zdravotnícka organizácia údajný útok odsúdili. (čtk, n)

Nové na Dennikn.sk

20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident