Pásmo Gazy čelí najväčšiemu ostreľovaniu od začiatku konfliktu. Nefungujú tam mobily ani internet

Explózie v Gaze po izraelskom bombardovaní. Foto - TASR/AP
Explózie v Gaze po izraelskom bombardovaní. Foto - TASR/AP

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu, ktorá vyzýva na humanitárne prímerie na Blízkom východe. Text, ktorý navrhli Jordánsko a ďalšie arabské krajiny, získal podporu 120 krajín. Izrael, USA a ďalších 12 krajín hlasovali proti.

Hlasovania sa zdržalo 45 krajín.

Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN síce nie sú záväzné, no sú významne symbolické. (čtk, reuters)

Humanitárne organizácie tvrdia, že stratili kontakt s kolegami v Pásme Gazy. Varujú, že palestínski civilisti nie sú schopní kontaktovať svojich blízkych ani podeliť sa o svoje príbehy.

Jordánsky vicepremiér ako prvý významný predstaviteľ tvrdí, že Izrael v Pásme Gazy spustil „pozemnú vojnu“. Na sieti X píše, že môže spôsobiť humanitárnu katastrofu. Izraelčania tvrdia, že zintenzívňujú pozemné operácie, ale zatiaľ nepotvrdili, že spúšťajú plnú inváziu. 

Rokovania o prepustení rukojemníkov Hamasu dosiahli mŕtvy bod, tvrdia nemenovaní predstavitelia Izraela pre portál Axios. Aj to má byť dôvodom rozhodnutia zintenzívniť pozemné operácie v Pásme Gazy.

Izraelská armáda túto noc rozšíri operácie v Pásme Gazy a vyzýva Palestínčanov zo severu územia, aby sa urýchlene presunuli na juh. Je možné, že sa začne dlho plánovaná pozemná invázia.

Pásmo Gazy aktuálne čelí najväčšiemu izraelskému ostreľovaniu od 7. októbra. V oblasti prerušili internetové aj telefonické spojenie. Silné ostreľovanie smeruje aj z Gazy na Izrael, kde na mnohých miestach znejú sirény.

Explózie v Gaze po izraelskom bombardovaní. Foto - TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí neeviduje zranených Slovákov v súvislosti s raketovým útokom v Egypte. V prípade krízovej situácie je pripravené na asistenciu.

Izraelčania si po útoku Hamasu vo veľkom kupujú zbrane. Obchody a strelnice predĺžili prevádzkový čas, aby zvládali dopyt, a medzi ich novými zákazníkmi sa objavujú aj niektorí bývalí zástancovia prísnych zákonov o držaní zbraní.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:12Newsfilter: Takto si to predseda Fico nepredstavovalVčera 19:19Ako funguje batériové úložisko, ktoré pomáha chrániť Slovensko pred blackoutomVčera 19:15Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušiaVčera 19:02Ak chcete jesť lososa, chovný je tou najideálnejšou voľbou, hovorí morská biologičkaVčera 18:52Vlastné slnečné elektrárne chcú mať aj drôtovne Bekaert. Budú patriť k najväčším v slovenskom priemysleVčera 18:49Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkouVčera 18:36Graf dňa: zlacňovanie bytov a domov sa zrejme skončilo, potvrdzujú po centrálnej banke aj čísla štatistického úraduVčera 18:09Úspešný východoslovenský kamionista pridáva ďalší biznis. Svoj projekt s 260 bytmi nazval po pápežoviVčera 17:49Armáda je jedna z posledných inštitúcií, ktorá nahlas hovorí, že Ukrajinci bojujú aj za SlovenskoVčera 17:40Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrobVčera 17:21Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielokVčera 17:06Shooty: Česká trpezlivosťVčera 16:58Po policajných obuškoch ostali jazvy: sociálna reforma pred 20 rokmi skončila rabovačkami Včera 16:13Z elitnej školy vytvorili inkluzívnu školu. Segregácia je iba krátkodobé riešenie, tvrdí jej riaditeľ Karel HandlířVčera 15:48Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?Včera 15:47Štátny zločinec LuninVčera 15:45Fico s mierom na Ukrajine zavádza. Rokovania zastavili hlavne ruské masakre v BučiVčera 15:37Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravuVčera 15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždáchVčera 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius FučíkVčera 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiuVčera 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiendVčera 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárovVčera 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciuVčera 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupciiVčera 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých dielVčera 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkýchVčera 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza MužíkVčera 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov)Včera 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme