Vstupujeme do druhej fázy, oznámil Netanjahu a priznal, že vojna v Gaze bude dlhá

Stúpajúci dym po izraelskom nálete na Gazu. Foto - TASR/AP
Stúpajúci dym po izraelskom nálete na Gazu. Foto - TASR/AP

Vojna Izraela proti Hamasu – aktuálny súhrn:

  • Izrael vstúpil do novej fázy vojny proti Hamasu, v Pásme Gazy už operujú izraelské pozemné sily
  • izraelská armáda uviedla, že tam sú spoločne nasadené tankové, ženijné a delostrelecké jednotky
  • premiér Netanjahu vo večernom prejave priznal, že vojna vo vnútri Gazy bude dlhá a náročná
  • v Gaze od piatka nefunguje internet ani telefóny a podľa novinárov tam panuje totálny chaos
  • Hamas uviedol, že je ochotný vymeniť rukojemníkov za všetkých palestínskych väzňov v Izraeli
  • expert predpovedá, že Izrael bude v Gaze dlho, a upozorňuje na hrozbu otvorenia ďalších frontov
Budovy v Gaze poškodené pri izraelských útokoch. Foto - TASR/AP

100-tisíc ľudí sa v Londýne zúčastnilo pochodu za zastavenie izraelského bombardovania Pásma Gazy a vznik slobodnej Palestíny. Podporiť ľudí v Palestíne vyšli aj tisíce demonštrantov v Paríži, Berlíne či Manchestri. (guardian)

Katarom vedené rokovania medzi Izraelom a Hamasom pokračujú napriek vystupňovaniu izraelských útokov na Gazu. Agentúre Reuters to povedal zdroj oboznámený s rozhovormi, ktorých cieľom je zmiernenie konfliktu.

Rozhovory sa neprerušili, ale prebiehajú „omnoho pomalším tempom“ než pred eskaláciou, povedal zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite. (reuters, čtk)

Hamas je ochotný okamžite vymeniť rukojemníkov zadržiavaných v Gaze za všetkých palestínskych väzňov v Izraeli. Povedal to šéf Hamasu Jahjá Sinvár. Pre vedenie Izraela je oslobodenie rukojemníkov jednou z priorít vojenskej operácie.

Hamas podľa izraelskej armády zadržiava 229 rukojemníkov, podľa militantov však už najmenej 50 zomrelo pri izraelských náletoch. (bbc, čtk)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že súčasná pozemná operácia je druhou fázou vojny, a potvrdil, že izraelskí vojaci sú v Pásme Gazy. „Táto vojna bude dlhá a náročná,“ vyhlásil. „Toto je naša druhá vojna o nezávislosť.“

Netanjahu povedal, že v druhej fáze bude cieľom izraelskej armády oslobodiť rukojemníkov a zničiť Hamas. „Je to misia môjho života,“ poznamenal premiér.

Zároveň opäť vyzval civilistov zo severnej časti Pásma Gazy, aby odišli na juh. Spojencom zase odkázal, že ak Izrael nezvíťazí, budú „ďalší na rade tejto osi zla“.

Netanjahu priznal, že teroristickým útokom Hamasu zo 7. októbra predchádzalo „obrovské zlyhanie“. „To všetko sa podrobne vyšetrí,“ povedal.

Izraelský líder sa v sobotu večer prvýkrát stretol s rodinami rukojemníkov. Tie ho vyzvali, aby armáda pri svojich operáciách myslela na zajatých Izraelčanov.

Aj minister obrany Joav Galant povedal, že vojna nebude krátka. „Bude to dlhé. Musíme byť trpezliví,“ vyhlásil. Zároveň dodal, že zintenzívnenie operácií podľa neho zvyšuje šancu, že palestínske hnutia prepustia izraelských rukojemníkov. (guardian)

Benjamin Netanjahu. Foto - TASR/AP

Spojené arabské emiráty požiadali, aby sa „čo najskôr“ zišla Bezpečnostná rada OSN v otázke izraelskej pozemnej ofenzívy a prerušenia telekomunikačných sietí v Gaze. 15-členný orgán by sa podľa diplomatov mohol stretnúť už v nedeľu.

Šéf OSN António Guterres medzitým povedal, že je prekvapený vystupňovaním bombardovania Gazy zo strany Izraela, a zopakoval výzvu na okamžité humanitárne prímerie.

„V posledných dňoch ma povzbudil zdanlivo rastúci konsenzus medzinárodného spoločenstva na potrebe aspoň humanitárnej prestávky v bojoch,“ uviedol Guterres. „Bohužiaľ, namiesto prestávky ma prekvapila bezprecedentná eskalácia bombardovania a jeho zničujúce následky, ktoré zhatili spomínané humanitárne ciele.“ (jerusalem post, čtk)

Egypt obvinil Izrael, že zdržiava dodávky humanitárnej pomoci do Gazy. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell medzitým vyzval na prerušenie vojenských akcií, aby boli umožnené dodávky humanitárnej pomoci Palestínčanom.

„Gaza je úplne odrezaná od elektriny a úplne izolovaná, zatiaľ čo pokračuje intenzívne bombardovanie,“ uviedol Borrell. „Príliš veľa civilistov, najmä detí, bolo zabitých. To je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.“ (čtk)

Izraelská armáda zhadzuje letáky v severnej Gaze, v ktorých vyzýva ľudí, aby sa presunuli na juh enklávy. Už predtým takúto výzvu zverejnila na sociálnej sieti X, ale v Gaze aktuálne nefunguje internetové pripojenie. (bbc)

Izraelská armáda prechádza do novej fázy boja s Hamasom, v Pásme Gazy operujú izraelské pozemné sily. Potvrdil to náčelník generálneho štábu Herci Halevi. Dosiahnutie cieľov vojny si podľa neho vyžaduje pozemnú operáciu.

„Táto vojna má svoje fázy a dnes prechádzame do ďalšej z nich. Naše sily v súčasnosti v Pásme Gazy operujú na zemi,“ povedal Halevi. Tvrdí, že na strane nepriateľa sú stovky mŕtvych a bola zničená jeho infraštruktúra.

Zničiť nepriateľa nie je možné bez toho, aby sme vstúpili na jeho vlastné územie, zdôraznil Halevi. Povedal tiež, že pozemné sily vykonávajú „dôležité a komplexné“ operácie.

Ako jeden z cieľov izraelskej operácie označil záchranu rukojemníkov, ktorých zadržiava Hamas. Urobíme, čo môžeme, aby sme rukojemníkov dostali späť, povedal. (bbc, čtk)

Izrael po Erdoganových vyhláseniach sťahuje z Turecka diplomatov a prehodnotí vzájomné vzťahy. Turecký prezident označil Izrael za okupanta a vyhlásil, že Turecko sa chystá svetu povedať, že Izrael je vojnový zločinec. (jerusalem post)

Erdogan na propalestínskej demonštrácii v Istanbule označil Izrael za okupanta a zopakoval, že Hamas nie je teroristická organizácia. Turecký prezident tiež povedal, že „hlavnými vinníkmi masakrov v Gaze sú západné krajiny“.

„S výnimkou niekoľkých ľudí so svedomím, ktorí pozdvihli hlas, sú masakre úplne dielom Západu,“ vyhlásil. „Povieme celému svetu, že Izrael je vojnový zločinec. Pripravujeme sa na to. Vyhlásime Izrael za vojnového zločinca,“ povedal tiež.

Tureckého lídra podľa agentúry AFP počúvali na bývalom letisku státisíce jeho prívržencov. Prišli s palestínskymi, ale aj tureckými vlajkami, pretože v nedeľu Turci oslavujú 100. výročie vyhlásenia republiky. (guardian, reuters, afp, čtk)

Je toto dlho očakávaná pozemná ofenzíva? Nemyslím, že by sme sa mali príliš fixovať na definíciu, píše reportér BBC Jeremy Bowen z izraelského Sderotu, len kúsok od hraníc s Gazou. Hovorí, že izraelská armáda sa zameriava na čistenie oblastí Gazy kúsok po kúsku. Tanky sú za denného svetla zraniteľnejšie, takže niektoré môžu stiahnuť späť, ale operácia v Gaze stále pokračuje.

„Myslím, že by ste to mohli nazvať predĺženým vpádom alebo pozemnou ofenzívou. Je to určite veľmi veľká vojenská operácia,“ uviedol novinár.

Nočný pozemný vpád na sever Pásma Gazy bol doteraz najrozsiahlejší, aký izraelská armáda vykonala. Palestínska enkláva v noci tiež čelila zrejme najsilnejšiemu bombardovaniu od útoku Hamasu na Izrael. (bbc)

OSN sa obáva, že izraelská pozemná operácia v Gaze by v prípade svojho rozšírenia mohla priniesť ďalšie tisícky civilných obetí. Izraelský minister obrany Joav Galant pritom v sobotu vyhlásil, že operácia bude trvať do odvolania.

Izraelská armáda podnikla v noci už po niekoľkýkrát pozemný vpád do Gazy. Kým predchádzajúce pozemné akcie trvali vždy len niekoľko hodín, najnovšia operácia pokračovala aj po svitaní a je zatiaľ najrozsiahlejšia.

Izraelské sily budú pokračovať v operáciách začatých v noci a budú cieliť na tunely, ďalšiu infraštruktúru Hamasu aj na vodcov islamistického hnutia, vyhlásil Galant. „Povely sú jasné: operácia bude trvať až do odvolania,“ dodal. (guardian, čtk)

Elon Musk oznámil, že humanitárnym organizáciám v Gaze poskytne satelitný komunikačný systém Starlink. Organizácie nedokážu komunikovať so svojimi tímami v Gaze, lebo v dôsledku bombardovania prišli o telekomunikačné spojenie.

Starlink prevádzkuje Muskova spoločnosť SpaceX. Služba bola aktivovaná aj na Ukrajine krátko po jej vlaňajšom napadnutí Ruskom.

Sieť okrem iného pomáha vykonávať vojenské operácie v oblastiach, kde nefungujú iné komunikačné prostriedky. (times of israel, čtk)

Hamasom ovládané úrady tvrdia, že pri izraelských útokoch v Gaze zahynulo už vyše 7700 ľudí, z toho viac ako 3500 detí. V piatok večer hlásili 7300 obetí. (bbc)

Egyptský prezident Abdal Fattah Sisí varoval pred rozšírením vojny Izraela s Hamasom do širšieho regiónu. Zároveň povedal, že jeho krajina sa bude ďalej snažiť o sprostredkovanie prímeria v konflikte. (reuters)

Pri nočných izraelských útokoch na Gazu boli zničené stovky budov a ďalšie tisíce sú poškodené, oznámili úrady vedené Hamasom. Intenzívne bombardovanie podľa nich „zmenilo podobu“ krajiny na severe enklávy. (bbc, afp, tasr)

Gaza bude potrebovať dve veci – demilitarizovať, ale aj prestavať, vraví expert Rob Geist Pinfold. „Izrael nemôže mať dva milióny Palestínčanov žijúcich v biede a chudobe bez akýchkoľvek vzdelávacích príležitostí v rámci izraelskej blokády, pretože to vytvorí podmienky, v ktorých sa buď vráti Hamas, alebo to využije podobná skupina.“

Juraj Blanár vysvetlil, prečo sa Slovensko na Valnom zhromaždení OSN zdržalo pri hlasovaní o rezolúcii, ktorá vyzýva na humanitárne prímerie v Gaze. Šéf diplomacie tvrdí, že v rezolúcii neboli zapracované viaceré body, o ktoré sa zasadzovali, vrátane odsúdenia útokov Hamasu či prepustenie rukojemníkov.

„Slovensko veľmi oceňuje snahu členských krajín OSN riešiť naliehavé humanitárne potreby obyvateľov tejto palestínskej enklávy a s viacerými návrhmi schválenej rezolúcie sa plne stotožňuje. V súlade so štvrtkovými závermi Európskej rady v Bruseli sme sa zároveň zasadzovali za zapracovanie viacerých dôležitých odporúčaní, ktoré nám v rezolúcii chýbajú. Za nevyhnutné považujeme dôrazné odsúdenie teroristických útokov Hamasu, právo krajín na obranu v súlade s medzinárodným humanitárnym právom, ako aj okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov. S poľutovaním musím konštatovať, že tieto dôležité body v prijatom texte rezolúcie chýbajú. Preto sa Slovensko pri hlasovaní zdržalo. Pripájame sa zároveň k výzve na poskytnutie rýchlej, bezpečnej a neprerušenej humanitárnej pomoci, čo prispeje k deeskalácii napätia v širšom regióne,“ uviedol Blanár.

Valné zhromaždenie prijalo rezolúciu s podporou 120 krajín. Ďalších 45 sa zdržalo a 14 vrátane Izraela a USA hlasovalo proti. (n)

Rodiny osôb, ktoré Hamas uniesol do Gazy, žiadajú stretnutie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ďalšími členmi vojnového kabinetu. Majú totiž čoraz väčšie obavy o život svojich blízkych v súvislosti so zosilnenými údermi izraelskej armády proti Gaze.

„Táto noc bola najhoršia zo všetkých nocí. Bola to nekonečná noc na pozadí veľkej operácie armády v Pásme Gazy a úplnej neistoty z osudu unesených, ktorí sú tam zadržiavaní a sú takisto vystavení ťažkému bombardovaniu,“ uviedlo zoskupenie, ktoré rodiny unesených zastupuje.

„Úzkosť, frustrácia a hlavne obrovský hnev, že sa nikto z vojnového kabinetu neobťažoval stretnúť sa s rodinami unesených, aby im vysvetlil jednu vec – či pozemná operácia ohrozuje bezpečnosť 229 rukojemníkov v Gaze,“ stojí ďalej vo vyhlásení.

Protest proti Netanjahuovi: Polícia napriek zákazu politických zhromaždení počas vojny povolila na dnešný večer demonštráciu pred Netanjahuovým domom v meste Caesarea.

Podľa Times of Israel polícia po správach, že protest sa nesmie konať, vydala „objasnenie“, v ktorom uviedla, že „právo na demonštrácie je základným kameňom demokracie v tejto krajine“.

Dodala však, že protest sa musí konať v súlade s právom a inštrukciami bezpečnostných zložiek. (guardian, times of israel, čtk)

Svetová zdravotnícka organizácia nemá vzhľadom na izraelské bombardovanie Gazy kontakt so svojimi zamestnancami a zdravotníckymi zariadeniami v oblasti. Uviedol to šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý zároveň vyzval na okamžité vyrokovanie pokoja zbraní.

Šéf OSN António Guterres v piatok varoval, že humanitárny systém v Pásme Gazy čelí kolapsu.

„Za takých okolností nie je možná evakuácia pacientov ani bezpečné vyhľadanie úkrytu. Sanitky sa vinou nefunkčnej elektrickej siete nemôžu dostať k zraneným,“ povedal Tedros. (guardian, čtk)

Izraelská armáda oznámila, že pokračuje v rozsiahlej pozemnej akcii v Gaze, ktorú spustila v noci, aj v silnom bombardovaní. Za hlavný cieľ označila elimináciu Hamasu a záchranu rukojemníkov. Tvrdí aj, že dnes umožní vstup ďalších kamiónov s humanitárnou pomocou do Gazy.

Doteraz sa tam dostala len asi stovka kamiónov po tom, čo sa pred týždňom otvoril priechod na hranici Gazy s Egyptom.

Čo sa teraz deje: „Pechota, obrnené, ženijné a delostrelecké sily sa zúčastňujú operácie, sprevádzanej silnou vzdušnou paľbou,“ povedal hovorca armády Daniel Hagari. Dodal, že izraelské pozemné sily sú stále v Pásme Gazy a pokračujú v bojoch.

Podľa neho doteraz pri tejto rozšírenej pozemnej akcii neutrpel zranenie žiadny izraelský vojak. Od útoku Hamasu zo 7. októbra však zomrelo v bojoch 311 izraelských vojakov, niektorí aj pri pozemných vpádoch do Pásma Gazy.

Hagari ďalej uviedol, že armáda v noci zneškodnila ďalších dvoch veliteľov Hamasu; jeden velil vzdušným jednotkám a druhý námorným. (bbc, čtk)

Reportér BBC opisuje situáciu v Pásme Gazy ako „totálny chaos“. Miestni ešte také intenzívne bombardovanie nezažili a podľa obrovských plameňov usúdili, že Izraelčania použili rôzne typy bômb. Keďže na území nefunguje mobilná sieť, vodiči sanitiek naslepo jazdili v smere výbuchov. (bbc)

Budovy v Gaze poškodené pri izraelských útokoch. Foto - TASR/AP

V Gaze bude Izrael dlho, či chce, alebo nie, a ak sa otvoria ďalšie fronty, čelí existenčnej hrozbe, vraví expert Rob Geist Pinfold. V rozhovore pripomína, že štát nemôže začať inváziu bez plánov. „Treba myslieť na to, čo bude potom: porazili sme nepriateľa, zbavili sme sa Hamasu v Gaze – čo budeme robiť ďalej? Izrael bude musieť okupovať územie, ktorému nechce vládnuť.“

Izraelské sily uviedli, že v noci podnikli pozemný vpád do Pásma Gazy, kde zasiahli 150 podzemných cieľov Hamasu a zabili veliteľa vzdušných síl hnutia. Podobné operácie viedla izraelská armáda aj v predchádzajúcich dňoch, keď sa po niekoľkých hodinách z pobrežného pásma stiahla. Izraelské tanky a pechota však dnes zatiaľ zostávajú v Gaze a pokračujú v bojoch.

Pri nočných bojoch v Gaze podľa Izraela došlo k viacerým zrážkam medzi Hamasom a izraelskými silami, žiadny z ich vojakov však nebol zranený. Izraelská armáda zároveň uviedla, že cez noc bombardovalo Gazu okolo 100 stíhačiek.

Zabitý veliteľ vzdušných síl mal podľa izraelskej armády na starosti bezpilotné lietadlá, parašutistov a vzdušnú obranu.

„Bol súčasťou plánovania masakru v komunitách v okolí Pásma Gazy zo 7. októbra. Navádzal teroristov, ktorí prenikli do Izraela zo vzduchu, a bol zodpovedný za dronové útoky na pozície Izraelských obranných síl,“ uviedla armáda. (times of israel, guardian, čtk)

Zintenzívnenie útokov na Gazu bolo posledným pokusom zatlačiť na Hamas, aby rokoval o rukojemníkoch, tvrdí reportérka Fox News so zdrojmi priamo z Bieleho domu. Túto verziu by potvrdzovalo aj to, že americkí diplomati v piatok potvrdili, že by súhlasili s prímerím, ak by to viedlo k vyjednávaniam o rukojemníkoch.

Gaza je na pokraji pozemnej invázie. Situácia je po nočných izraelských útokoch neprehľadná, no jeden z OSINT účtov napísal, že ak išlo len o obmedzené pozemné operácie, ako naznačujú niektorí izraelskí predstavitelia, „ani nechce vedieť, ako bude vyzerať totálna invázia“.

Foto - TASR/AP

Izraelská armáda oznámila, že zabila veliteľa vzdušných síl Hamasu v Pásme Gazy, ktorý pomáhal plánovať útok na Izrael zo 7. októbra. (čtk)

V New Yorku museli večer uzavrieť centrálnu stanicu pre rozsiahly protest proti vojne medzi Izraelom a Hamasom. Polícia zadržala viac ako 300 demonštrantov; išlo o jeden z najväčších protestov v meste od začiatku vojny. (reuters)

Už 29 novinárov zomrelo na Blízkom východe od začiatku vojny Izraela s Hamasom. Toto obdobie je tak pre nich najsmrteľnejším za desiatky rokov, uviedol Výbor na ochranu novinárov. Veľká väčšina zabitých novinárov boli Palestínčania. (cpj)

Izrael od večera podniká najväčšie bombardovanie Gazy od začiatku vojny a opäť do oblasti vnikol s vojakmi a tankmi. Podľa nemenovaných amerických predstaviteľov, ktorých citovala CBS News, môže ísť o postupný začiatok rozsiahlej pozemnej invázie, čo Izrael doteraz nepotvrdil.

„Naši vojaci a tanky sú vo vnútri Pásma Gazy. Strieľajú a zasahujú,“ povedal hovorca izraelskej armády. CBS News bližšie podrobnosti o vyjadrení amerických predstaviteľov nepriniesla. Z oblasti bolo celú noc počuť a vidieť množstvo výbuchov.

Jerusalem Post napísal, že izraelská armáda útočí predovšetkým na sever Gazy a s odkazom na palestínske médiá informoval o zrážkach vojakov s bojovníkmi Hamasu v oblasti medzi mestom Bajt Hanún na severe pásma a utečeneckým táborom Búrajdž.

Bez spojenia s Gazou

Útoky v Gaze si podľa poslednej bilancie tamojších úradov vyžiadali viac ako 7300 obetí. Územie je navyše Izraelom odrezané od dodávok potravín aj vody a od piatka tu z veľkej časti nefunguje ani internet a telekomunikačné spojenie.

Deborah Brownová z organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch varovala pred tým, že takmer kompletný výpadok telekomunikácií v Gaze by mohol slúžiť ako krycí manéver pre „masové zverstvá“.

Zomierajú novinári

Izrael medzitým varoval novinárov v Gaze, že nie je schopný zaručiť ich bezpečnosť. Tvrdí, že Hamas svoje vojenské stanovištia naschvál dáva do blízkosti novinárov a civilistov. Navyše podľa neho nie je vylúčené, že na oblasť nedopadne niektorá z rakiet Hamasu.

Výbor na ochranu novinárov uviedol, že za posledné tri týždne zahynulo v regióne už 29 žurnalistov, a toto obdobie je tak pre nich najsmrteľnejším za posledné desiatky rokov. Veľká väčšina – 24 zabitých novinárov – boli Palestínčania. (nyt, cbs, čtk)

Nové na Dennikn.sk

20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médií 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiť 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operácia 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo on 15:01Kam smerujeme? 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostáva 11:39Danglár: Otec a syn 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na Ukrajine 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testy 08:41Ako Kmec demaskoval Fica 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu dať 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti NemcoviVčera 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre deláVčera 15:20Pozor na slabého mužaVčera 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocniciVčera 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správcaVčera 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikovVčera 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!Včera 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národVčera 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkochVčera 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdaliVčera 09:29Mier Amerike, vojna susedomVčera 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizzeVčera 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťVčera 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident