Ficova vláda získala dôveru parlamentu, v hlasovaní ju podporilo 78 poslancov

Robert Fico. Foto - TASR
Robert Fico. Foto - TASR
  • Národná rada vyslovila dôveru štvrtej vláde Roberta Fica - vládu podporilo 78 poslancov, proti bolo 65
  • vládne kluby majú dohromady 79 členov, chýbal poslanec SNS Pavol Ľupták, ktorý je v nemocnici
  • v debate dominovalo Progresívne Slovensko, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá

Presne viem, do čoho ideme, čo nás čaká, a nemienim sa sťažovať, vyhlásil Robert Fico po vyslovení dôvery vláde parlamentom. Avizoval, že do nového roka chce ísť so schváleným štátnym rozpočtom aj ďalšími cieľmi z programového vyhlásenia.

Španielska súdna rada vyhlásila, že premiér koná proti ústave, poukazuje Ján Mazák. „Na Slovensku kabinet potvrdil svoj nadradený postoj k súdnej rade už na svojom druhom zasadnutí.“

Opozícii sa znovu nepodarilo otvoriť schôdzu parlamentného výboru k dvom percentám z dane. Neprezentovali sa koaliční poslanci. Opozičné strany chceli na rokovanie výboru pre ľudské práva zavolať ministrov práce a financií.

Výbor vedie poslankyňa PS Lucia Plaváková, koalícia v ňom však má po novom prevahu ôsmich k šiestim poslancom. Rovnako ako dnes dopadol aj pokus otvoriť rokovanie výboru minulý týždeň.

PS aj ďalšie opozičné strany kritizovali zámer ministra práce Erika Tomáša, ktorý chcel, aby ľudia mohli poukazovať rodičovský dôchodok ako dve percentá z daní. Mimovládne organizácie ostro protestovali.

Strana Hlas, ku ktorej patrí aj Tomáš, medzičasom ponúkala rokovanie o zrušení ústavného zákona, ktorý rodičovské dôchodky zakotvuje.

SaS uviedla, že schválené programové vyhlásenie vlády prináša vyššie dane a z toho vyplývajúci spomalený hospodársky rast. „Dokument nie je žiadne programové vyhlásenie vlády troch suverénnych strán, ale programové vyhlásenie vlády Smeru, zvyšné strany šli iba okolo,“ povedal predseda klubu SaS Branislav Gröhling.

PS zdôvodnilo hlasovanie proti vysloveniu dôvery vláde Roberta Fica historickou skúsenosťou s jeho vládami, slabým programovým vyhlásením a samotnými krokmi novej vlády. „Škandalózne konanie ministra Šutaja Eštoka, útoky na nezávislé médiá a občiansku spoločnosť a tak ďalej. Táto vláda našu dôveru stratila ešte skôr, ako ju od koalície získala.“

Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť SNS zruší usmernenie k zmene pohlavia. Ministerka Zuzana Dolinková z Hlasu povedala, že tak urobí „v záujme deklarovania stability vládnej koalície“. Usmernenie bolo jednou z požiadaviek LGBTI+ iniciatív po vražde na Zámockej.

Exminister Vladimír Lengvarský tesne pred svojím odchodom schválil „štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom“. Týmto jeho krokom začalo opäť automaticky platiť aj odborné usmernenie pre zmenu pohlavia na oficiálnych dokumentoch.

Ide o usmernenie, podľa ktorého môžu transrodoví ľudia podstúpiť tranzíciu a v občianskom preukaze si môžu dať zapísať iné pohlavie aj bez chirurgického zákroku.

V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá. Vybrali sme kľúčové momenty parlamentnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Parlament vyslovil dôveru Ficovej vláde 78 hlasmi poslancov.

Robert Fico, Andrej Danko a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASR

Parlament vyslovil dôveru štvrtej vláde Roberta Fica a schválil jej programové vyhlásenie. Vládu podporilo 78 poslancov, proti bolo 65, nikto sa nezdržal. Vládne kluby majú dohromady 79 členov, koalícii chýbal Pavol Ľupták (SNS), ktorý je v nemocnici.

Robert Fico, Peter Pellegrini a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASR

V závere rozpravy o vládnom programe krátko vystúpil Robert Fico. Poďakoval poslancom za debatu a odkázal, že v ich príspevkoch bolo aj veľa podnetných myšlienok. Ako povedal, koalícii chýba jeden poslanec za SNS, ktorý leží v nemocnici. Vládne kluby majú väčšinu 79 poslancov, očakáva sa teda, že by vládu mohlo podporiť 78 zákonodarcov. Hlasovať sa bude po 11:30.

Diskusie sa zúčastnili najmä opoziční poslanci. „Nikto nespadol z neba múdry, prečo sa neriadiť aj inými múdrymi hlavami, ktoré nepochybne v Národnej rade sedia,“ povedal premiér.

Robert Fico v piatok navštívi Česko, privíta ho český premiér Petr Fiala, oznámil český úrad vlády. Pôjde o prvú oficiálnu zahraničnú cestu premiéra od nástupu do funkcie po septembrových voľbách.

Predmetom rokovaní Fica v Prahe by podľa českého úradu vlády malo byť „pokračovanie bilaterálnej spolupráce oboch krajín“.

Podľa zverejneného programu pol hodiny pred poludním privítajú Fica s vojenskými poctami v záhrade Úradu vlády ČR. Približne o 13.00 h je na programe spoločná tlačová konferencia premiérov.

Fico sa s Fialom od nástupu do funkcie už raz stretol, a to popri rokovaniach Európskej rady v Bruseli, kam šiel už na druhý deň po vymenovaní za premiéra. (tasr)

Štvrtá Ficova vláda bude vládou zvýšenia daní, povedal Ondrej Dostál (SaS), ktorý vystúpil ako posledný v rozprave k programovému vyhláseniu vlády. Tvrdí, že vláda poškodí Slovensko nielen z hľadiska demokracie, ale aj ekonomicky.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil, že Ivan Korčok ukazuje svoju politickú neskúsenosť, keď ho vyzýva, aby odovzdal funkciu, ak má v pláne kandidovať za prezidenta. Pellegrini odmieta konflikt záujmov v tom, že vyhlasuje termín prezidentských volieb.

Predseda Hlasu zatiaľ neoznámil, či sa bude uchádzať o post prezidenta. Bývalý šéf diplomacie Korčok ohlásil kandidatúru koncom augusta.

Keďže voľby prezidenta vyhlasuje predseda parlamentu, má podľa neho Pellegrini zásadnú výhodu oproti ostatným kandidátom aj pri plánovaní svojej kampane.

„Žiaden konflikt záujmov tu nie je, len si splním svoju ústavnú povinnosť vyhlásiť termín volieb,“ povedal Pellegrini s tým, že nerozumie rečiam o zneužívaní funkcie.

Pripomenul Korčokovi, či by vyzýval odstúpiť aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ak by opäť kandidovala, keďže ako úradujúca prezidentka by mala výhodu. „O tom hovorí jeho politická neskúsenosť. Takto to nefunguje,“ doplnil. (tasr, n)

O 12.15 h sa začne mimoriadny výbor pre zdravotníctvo v súvislosti s optimalizáciou siete a zaradením nemocníc Bory a Kardiocentra Agel do siete. Niektorí poslanci považujú zaradenie za nezákonné, ministerka Zuzana Dolinková to odmieta. Výbor iniciovali opoziční poslanci.

Tomáš Szalay (SaS) v rozprave k vládnemu programu pripomína, že napriek kritickej situácii s pediatrami sa pred voľbami do programu o nich nedostalo nič. S faktickými pripomienkami začali reagovať aj opoziční poslanci.

Do hádky sa dostali hlavne Michal Šipoš, Jozef Pročko (bývalé OĽaNO) a Samuel Migaľ (Hlas). Pochytili sa pre Migaľov predvolebný spot, v ktorom tvrdil, že Igor Matovič s manželkou rekonštruujú kaštieľ. Nebola to pravda.

Do záveru rozpravy k vládnemu programu sa zatiaľ zapájajú len opoziční poslanci a len poslanci opozície na nich reagujú faktickými poznámkami. V sále sú štyria členovia vlády.

Michal Šipoš (bývalé OĽaNO) kritizuje Hlas za to, že dôchodcom sľúbil 13. dôchodok už tento rok. „Teraz už všetci tichučko šúchajú nožičkami pod lavicami.“

Dôchodcovia dostanú v decembri 300-eurový jednorazový príplatok namiesto 150 eur, ohlásili politici Hlasu. Peter Pellegrini tvrdil, že sa na tom dohodli s ministrom financií. O návrhu bude parlament hlasovať zrejme v týchto dňoch zrýchlene.

Minister práce Erik Tomáš už skôr vyčíslil, že 150-eurový príspevok by stál 220 miliónov eur, dvojnásobok by vychádzal na 440 miliónov eur.

Tomáš povedal, že ministrom financií Ladislavom Kamenickým trochu „potriasli“. Hlas medzičasom predložil do parlamentu návrh na 150-eurový príspevok, zdvojnásobiť ho chce pozmeňovacím návrhom.

Kontext:

  • Príplatok má byť pre dôchodcov dodatočným príjmom k trinástym dôchodkom, ktorých zvýšenie bolo jednou z hlavných tém predvolebnej kampane Hlasu.
  • Zvýšenie trinástych dôchodkov z 50 až 300 eur na viac než 600 sľubuje Hlas až od budúceho roka. Hnutie Igora Matoviča mu to vyčíta ako nesplnený sľub.

Ľubomír Galko (bývalé OĽaNO) v rozprave k vládnemu programu nazýva Roberta Fica hlavou chobotnice a pokračuje o ministroch obrany Robertovi Kaliňákovi a zahraničia Jurajovi Blanárovi. „Preskočilo vám vo vežiach?“ pýta sa koalície k nomináciám.

V parlamente pokračuje rozprava k vládnemu programu. Hlasovanie o dôvere vláde sa očakáva dnes, no nie je to isté. Aktuálne reční poslanec Gábor Grendel (bývalé OĽaNO), vystúpiť má ešte ďalších deväť poslancov.

Grendel hovorí o nesúlade medzi programom a skutkami tejto vlády a spomína politiku národnostných menšín.

Vláda podľa neho už na svojom prvom rokovaní bez dôvodov odvolala splnomocnenca pre národnostné menšiny a ani na ďalších štyroch rokovaniach jeho nástupcu nevymenovala. Dodal, že odvolaný splnomocnenec László Bukovszky bol nominantom tretej Ficovej vlády.

Nové na Dennikn.sk

15:02Pellegrini naráža na Danka. Šéf SNS chce, aby koalícia zvážila iného kandidáta na prezidenta 14:40Nedeľná nekázeň: Aktualizácia nie je popretie tradície 10:31St. Louis nahneval fanúšikov, lebo Slafkovský nebol priorita. Ako trénera ho čoraz viac spochybňujú 09:14Predstieranie práva 08:17Mlčanie vo vzťahu je ako trest, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer 07:28Ráno s NHL: Martina Pospíšila som zažil slabého a psychicky vyčerpaného. Teraz je vyspelý a silný, hovorí fyzioterapeut 07:19Vlhová za týždeň zmenila prejav, skončila druhá. Keď sa zdráhala, jej myšlienku doplnila moderátorkaVčera 20:43Hrateľná skupina s reálnym postupom. Škriniar bude brániť svojho dobrého priateľa LukakuaVčera 17:28High 5ive: Sme rôzni a spolu strážime vodu, hovorí nová fontána vo ViedniVčera 17:25Čo urobí prezidentka, keď sa dozvie, že Rusi chcú zariadiť v jej krajine víťazstvo krajnej pravice (+ ďalšie tipy, čo pozerať)Včera 16:26Bulharský premiér stojí jasne na strane Ukrajiny. Doma je však len bábkou, hovorí novinár (profil týždňa) Včera 16:24Izrael chystá dlhú vojnu s Hamasom. Tajné služby chcú pozabíjať jeho lídrov v zahraničíVčera 14:33Fico nechce zrušiť len Lipšica, ale aj spolupracujúcich obvinených. Prialo by to mafiiVčera 14:25Tréner: Ľudia sa mi po silovom tréningu menia pod rukami. Zrazu majú vízie, sex a už to nechcú len dobačovaťVčera 14:15Lístky zadarmo. Nemecký klub chce spustiť futbalovú revolúciu. Môže to fungovať aj u nás?Včera 12:05Na dlhopisoch sa dá výnimočne zarobiť, nová príležitosť však nebude dlho trvať Včera 10:20Naozaj neviem, ako vo vláde narátali až 3-miliardové šetrenie, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast)Včera 09:53Riešia hádanky a možno aj snívajú. Chobotnice sú príliš bystré, aby sme ich jedli, vraví vedkyňaVčera 09:52Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SISVčera 09:46Češka viedla plastickú chirurgiu v Gaze: Popáleniny tam rodičia natierajú čímkoľvek, aj zubnou pastouVčera 09:36Moderátor ČT Rosí: Na rozhovor s Erikom Kaliňákom sme sa pripravovali niekoľko dníVčera 08:37Ráno s NHL: Ten chlapec je ale sebavedomý. Nemec spravil pri debute dojem dvomi bodmi aj vyjadreniamiVčera 08:30Nepamätám si bolesť, pamätám si iba strach. Štyridsiatnik hovorí o šikane, ktorú zažil v detstve01.12 21:34Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Šutaj Eštok mi volal v deň, keď sa stal ministrom01.12 19:34Nad Slovenskom sa bude opäť dať vidieť polárna žiara. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?01.12 19:16Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobu01.12 19:12Ficovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradila01.12 19:01Hraničný priechod do Užhorodu blokuje hŕstka kamionistov, ktorým prekáža ukrajinská konkurencia01.12 18:44Bývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáči01.12 18:12Mnohí Maďari na Slovensku sa k svojej identite nepriznávajú, hovoria tvorcovia seriálu o zahraničných Maďaroch