SNS ani Harabin zatiaľ Pellegriniho nepodporili. Na Korčokov míting prišlo okolo 8-tisíc ľudí

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak sa Ivan Korčok chce stať prezidentom, potrebuje za dva týždne získať čo najviac voličov štyroch neúspešných demokratických kandidátov. Patrik Dubovský už nepriamo potvrdil, že Korčoka podporí, a Igor Matovič s ním chce rokovať. Ján Kubiš chce ešte oboch kandidátov konfrontovať s viacerými témami.

Krisztián Forró, Igor Matovič, Ján Kubiš a Patrik Dubovský. Foto - N

Prípad Slováka žijúceho vo Švajčiarsku, ktorý nemohol voliť, ukázal diery v pravidlách prezidentských volieb. Prišiel s občianskym preukazom, ten mu však vo volebnej komisii neuznali, a ak chce voliť v druhom kole, musí si vybaviť pas.

Newsfilter: Na Harabinových voličov sa teraz najviac spolieha Peter Pellegrini. „Vie, že ak prídu voliť, budú voliť najmä jeho. Samotný Harabin síce pred začiatkom kampane povedal, že nikdy neodporučí voliť Pellegriniho a radšej voličom povie, aby zostali doma, po sobotnej noci však zatiaľ nepovedal nič,“ píše Monika Tódová.

Ivan Korčok sa uchádza o hlasy neúspešných kandidátov, ktorí dostali celkovo 177-tisíc hlasov. Krisztián Forró, ktorý je najúspešnejší z nich, sa najprv stretne s Petrom Pellegrinim a momentálne nie je isté, či bude s Korčokom vôbec rokovať.

Na podporné podujatie za prezidentského kandidáta Ivana Korčoka prišlo odhadom cez osemtisíc ľudí. Korčok sa prihovoril voličom Petra Pellegriniho. Takmer milión hlasov nebude podľa neho v druhom kole stačiť.

Vytvorte koridor pre Ivana Korčoka, požiadal Milan Kňažko na podpornom zhromaždení v Bratislave. Korčok prechádzal pomedzi tisícky ľudí, ktorí prišli na Námestie slobody. „Viete, čo sa včera stalo? Vyhrali sme prvé kolo prezidentských volieb. Dostali sme takmer milión hlasov,“ povedal Korčok.

Zhromaždenie sa skončilo okolo 19.00 h.

Verím, že Peter Pellegrini nájde tú odvahu a čas a bude viac chodiť do diskusií, povedal predseda PS Michal Šimečka o tom, ako by mal Ivan Korčok zmobilizovať ľudí pred 2. kolom volieb. „Veď demokracia aj kampaň majú byť o diskusii. Dúfam, že pred 2. kolom bude debát viac a že v nich Ivan Korčok ukáže, že je silnejší a lepší kandidát.“

Peter Pellegrini sa vo videu ostro vymedzil voči Ivanovi Korčokovi. Tvrdí, že chce byť prezidentom ľudí, nie elít, médií, mimovládok či zahraničia. Nahrávka trvá dve a pol minúty, vyzdvihuje predsedu Hlasu ako záruku pokoja a mieru a Korčoka ako zástupcu cudzích záujmov a vojny, ktorý chce dostať súčasnú vládu od moci.

„Chcem byť prezidentom mieru, ktorý hrdo, suverénne obhajuje slovenské národoštátne záujmy. Nie prezidentom, ktorý pre potľapkanie po pleci v Bruseli či vo Washingtone zatiahne Slovensko do vojny,“ vyhlásil Pellegrini.

V stavaní protikladov medzi ním a protikandidátom pokračoval, keď hovoril, že chce byť prezidentom pokoja a nie prezidentom večného konfliktu, ktorý vopred sľubuje Ivan Korčok, keď hovorí o protiváhe proti demokraticky zvolenej vláde.

Potom prešiel k sociálnym témam. Zdôraznil, že chce byť prezidentom lepšieho života ľudí, nie prezidentom schudobnenia, zdražovania a chaosu, ktorý podľa neho tragicky spôsobila vláda Igora Matoviča aj s účasťou Ivana Korčoka.

Potom vystríhal pred nestabilitou na Slovensku, ktorá znemožní fungovať vláde. Tvrdí, že podporovatelia Korčoka hovoria, že jeho zvolenie bude koncom tejto vládnej koalície. „Ak sa totiž v Prezidentskom paláci vytvorí nové progresívne, liberálne a pravicové mocenské centrum, bude od prvého momentu pracovať na tom, aby vláda nedokončila svoje funkčné volebné obdobie.“

Na záver prešiel na zahraničnú politiku, keď prišiel s tvrdením, že sa môžu naplniť hrozby, že nový prezident prevezme na svoje plecia aj zodpovednosť za slovenskú zahraničnú politiku; bude to zahraničná politika nie v prospech Slovenska, ale v prospech zahraničia. Ak sa vzdáme práva veta, budú podľa Pellegriniho iní rozhodovať o našej migračnej politike, postoji k vojne či kultúrno-etickým otázkam.

Bratislavský primátor Matúš Vallo podporil Ivana Korčoka a povedal, že treba urobiť všetko, aby ľudia o dva týždne mohli povedať, že prezidentom je Korčok. „Som veľmi rád, že naše mesto sa nepoddá a podrží celú krajinu,“ povedal Vallo na zhromaždení.

„Je to mesto, ktoré sa vyzná do svetových strán. Mesto, ktoré povie nie extrému, prázdnemu populizmu a falošným sľubom,“ povedal.

Vallo sa stal primátorom s podporou PS a SaS.

Ivana Korčoka podporila na zhromaždení v Bratislave Eva Mosnáková, ktorá prežila holokaust. Podľa nej ľudí ako Donald Trump, Viktor Orbán či Robert Fico volia najmä starí ľudia. „Ale my starí ľudia sme rôzni,“ dodala.

„V takejto pozícii som ešte nebola, je to pre mňa nové, dnes by som chcela hovoriť za seniorov,“ povedala. Starí ľudia to podľa nej nemajú ľahké, lebo majú rôzne problémy a zdravotníctvo sa dnes o nich nevládze starať.

Nefunguje podľa nej ani opatrovateľská a ošetrovateľská služba. Hrozbou pre starých ľudí je podľa nej aj zdražovanie. „Ľudia sa boja, že bude vojna,“ povedala s tým, že má strašne veľa rokov, ale doteraz dav považovala za niečo nebezpečné. Niečo, čoho sa treba báť.

„Musíte ma pochopiť, lebo som prežila, keď hajlovali Nemci v sfanatizovanom dave. To bolo aj za komunizmu,“ dodala. „Dav teraz je niečo fantastické, čo chce mať lepší život a ktorý chápe aj mňa,“ povedala. „Nebuďte šachovými figúrkami na šachovnici volieb, je tu veľa hráčov, ktorí vás chcú zneužiť pre svoje dobro.“

Volebná noc zatiaľ bez spevu, toto určite nebol Ficov plán, píše v Týždňovom newsfiltri Monika Tódová o výsledkoch prvého kola prezidentských volieb. „O víťazovi vôbec nie je rozhodnuté. Peter Pellegrini už nie je taký favorit volieb, akým sa zdal byť ešte v piatok.“

Na bratislavskom Námestí slobody sa začína zhromaždenie na podporu prezidentského kandidáta Ivana Korčoka; prišli tisícky ľudí a ďalší stále prichádzajú. Dav skanduje: „Korčok na Hrad.“

Podporiť Korčoka prišiel aj Milan Kňažko, osobnosť Novembra ’89.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ivan Korčok sa dnes stretol s neúspešným kandidátom Jánom Kubišom. „Zhodnotili sme si, čo sa stalo v noci,“ povedal Korčok a zopakoval, že Kubiš nebude svojim voličom odporúčať, koho voliť v 2. kole volieb, ale povie, koho bude voliť on.

Či to bude Ivan Korčok, Kubiš ani Korčok neprezradili.

Naživo: Podporné zhromaždenie za prezidentského kandidáta Ivana Korčoka v Bratislave.

Ako sa skončili voľby v Banskej Bystrici, odkiaľ pochádzajú obaja prezidentskí kandidáti. V meste jasne vyhral Ivan Korčok, v Banskobystrickom kraji zasa mal svoj najväčší zisk zo všetkých krajov Peter Pellegrini. Miestni aktivisti vysvetlili, v čom sa líši krajské mesto napríklad od Brezna či Detvy.

Volebný deň: Ivan Korčok bol na bicykli, Peter Pellegrini na prechádzke so psom. Foto – FB kandidátov

Súťaž o maďarského voliča pred druhým kolom prezidentských volieb je otvorená. Proti podpore Ivana Korčoka zo strany Maďarskej aliancie bojuje najintenzívnejšie podpredseda strany György Gyimesi.

Volebné komisie postupovali nezákonne, keď overovali trvalý pobyt ľudí, ktorí prišli voliť s pasom zo zahraničia. Komisie sa nevedeli dovolať do Registra obyvateľov a zdržiavali niektorých voličov aj vyše hodinu. Právnik upozorňuje, že im malo stačiť čestné vyhlásenie.

Shooty: Obeť

Stena vrátila Ficovi prvú facku, hodnotia Szomolányi, Petková, Štrasser, Hudák, Tabery a Hvorecký voľby. „Voľby prezidenta ukázali rozdiel medzi ruskou tyraniou a slovenskou demokraciou.“

Šesť vecí, ktoré potrebuje urobiť Peter Pellegrini, keď chce byť prezidentom. Predseda Hlasu sa potrebuje najmä viac ukazovať a musí presvedčiť Roberta Fica, Smer a Štefana Harabina, aby sa zaňho riadne postavili. Niektoré z jeho úloh sú len ťažko splniteľné.

Peter Pellegrini. Foto N - Vladimír Šimíček

Prezidentské voľby – súhrn posledných udalostí:

  • SNS ani Harabin zatiaľ nepodporili Pellegriniho, národniari chcú koaličnú radu a naznačujú, že budú mať podmienky
  • Michelko (SNS) povedal, že Pellegrini by mal prejsť „sebareflexiou“, a vyčítal mu „excesy“ pri trestnej novele
  • Tomáš (Hlas) sa postavil Ficovi pri zmenách v RTVS a povedal, že Hlas nepodporí skrátené legislatívne konanie
  • Korčok komunikoval okrem iných s Forróm, no Maďarská aliancia chce najprv rokovať o podpore s Pellegrinim
  • Korčok a Pellegrini sa dnes v televízii nestretli, líder Hlasu odmietol pozvanie do Joj, kam prišiel Korčok
  • spísali sme, čo Korčok aj Pellegrini potrebujú na víťazstvo: musia zabojovať o Maďarov a hovoriť aj k voličom Harabina
  • podľa Transparency International sú už obaja takmer na limite 500-tisíc eur, ktorý môžu využiť na kampaň
Foto - TASR

Jadrom antikampane proti Ivanovi Korčokovi bude zahraničná politika. Pellegriniho ľudia zhodne opakujú, že Korčok by vraj bol „prezidentom vojny“, ktorý by podporil aj nelegálnu migráciu. Ich cieľom je mobilizovať voličov Štefana Harabina a zneistiť časť voličov Korčoka.

Analyzovali sme, na čo sa musí sústrediť Ivan Korčok, aby nestratil náskok z prvého kola prezidentských volieb. Okrem toho, že nesmie stratiť kresťanských voličov, potrebuje nájsť cestu k voličom z juhu a mal by osloviť Igora Matoviča.

Ivan Korčok. Foto N - Tomáš Benedikovič

To, že je Ivan Korčok diplomat, je možno jeho slabá stránka, hovorí Fero Joke, komik a Korčokov podporovateľ. „Peter Pellegrini sa vie so svojimi jamkami, úsmevom, fotkami z traktora, ktorý všetci poznáme, priblížiť ľuďom. Vie hrať emócie, vie, čo ľudia chcú. Mrzí ma, že je vo vláde so stranou, ktorá má slovo demokracia v názve, ale vôbec také hodnoty nevyznáva a po demokracii šliape a pľuje.“

Poslanec Hlasu Samuel Migaľ si nevie predstaviť, že by Štefan Harabin chcel byť ústavným sudcom a za svoje vymenovanie na Ústavný súd by vyzval svojich voličov na podporu Petra Pellegriniho.

Migaľ však nepoprel, že by to nebolo možné, otázka moderátora bola podľa neho hypotetická, a tak sa k nej nevie vyjadriť. (markíza)

Spísali sme šesť bodov, ako si môže Ivan Korčok udržať vedenie z prvého kola, a ďalších šesť bodov, čo na víťazstvo potrebuje urobiť Peter Pellegrini. Obidvaja musia zabojovať o maďarských voličov a prihovoriť sa aj voličom Štefana Harabina.

Ivan Korčok ovládol v prvom kole tri regióny Slovenska, Peter Pellegrini ich ovláda päť, pripomenul Samuel Migaľ z Hlasu. Podľa neho z toho vyplýva, že Pellegrini by mal byť prezidentom Slovenska.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková povedala, že sa v SaS tešia z volebného výsledku Ivana Korčoka, ale teraz bude otázne, ktorý kandidát si bude vedieť nakloniť voličov neúspešných kandidátov.

Poslanca Rudolfa Huliaka (SNS) veľmi mrzí, že Štefan Harabin nepostúpil do 2. kola, Slovensko by si podľa neho zaslúžilo „pronárodného“ prezidenta. Huliak dodal, že si nemyslí, že Pellegrini úplne robí všetko to, čo Robert Fico chce, v debate sa vyjadril, že Korčok slúžil zahraničným záujmom.

Huliak zároveň jasne neodpovedal, či poslanci SNS podporia verejne v druhom kole Petra Pellegriniho. Povedal, že múdrejší budú po koaličných rokovaniach. Huliak však dodal, že Pellegrini sa zrejme nestane prezidentom bez SNS a národného voliča.

Podľa Migaľa je zrejmé, že ak voliči Štefana Harabina dostanú pokyn od SNS či Harabina, aby k druhému kolu volieb nešli, prezidentom sa stane Ivan Korčok. (markíza)

Bývalé OĽaNO bude mať v pondelok predsedníctvo, kde majú rokovať o podpore Ivana Korčoka pred 2. kolom volieb, a budú s Korčokom hovoriť, oznámil predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. Následne oznámia stanovisko.

V diskusii na RTVS kritizoval prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho (Hlas). „Ak potrebuje, vytiahne Svätého otca, ak potrebuje, vytiahne Fica,“ povedal s tým, že je politický chameleón.

Pellegriniho nazval „poskokom mafie“, na čo sa ohradil Erik Tomáš z Hlasu, že takéto označenia alebo aj označenie „podržtaška“ nie sú vhodné v diskusii. Označenie „podržtaška“ pritom prvýkrát povedal Peter Pellegrini. (rtvs)

Po 1. kole prezidentských volieb sa Ivan Korčok a Peter Pellegrini v televízii nestretli, duely ich čakajú až tesne pred 2. kolom. Je pravdepodobné, že po Veľkej noci budú diskutovať minimálne dvakrát, tri debaty sa už Petrovi Pellegrinimu zdajú veľa.

Bookmakeri otočili a šancu, že Ivan Korčok bude budúcim prezidentom, deň po prvom kole odhadujú na 49 %. Ešte v sobotu ju pritom odhadovali len na 29 %.

Videoanketa: Ako by mal Ivan Korčok mobilizovať voličov pred 2. kolom prezidentských volieb?

Ivan Korčok aj Peter Pellegrini sú na takmer finančnom limite 500-tisíc eur, ktorý môžu využiť na kampaň, upozornilo Transparency International Slovensko. Obaja kandidáti majú na kampaň v 2. kole iba niekoľko desiatok tisíc eur a nemôžu si dovoliť žiadne výraznejšie platené aktivity.

„Vďaka tomu môžu ešte viac zosilnieť špinavé praktiky, aké sa diali aj doteraz,“ dodala organizácia. (tis)

SNS ohlasuje, že chce so Štefanom Harabinom spolupracovať v európskych aj v parlamentných voľbách. Andrej Danko a SNS ho podporili pred prvým kolom prezidentských volieb. Chcú takto spájať „národné sily“. Konkrétnu formu nespresnili.

Poslanec SNS Roman Michelko očakáva, že Peter Pellegrini prejde sebareflexiou. „Nesmú sa opakovať excesy ako pri trestnej novele,“ povedal Michelko.

Príkladom podľa neho bolo, keď pri rokovaní o Trestnom zákone nechal Pellegrini opozičných poslancov diskutovať vo veľkých počtoch a podľa neho útočiť na koalíciu.

Lovenie v opozičných vodách je podľa Michelka pre Pellegriniho zbytočné.

Na koaličnej rade sa bude podľa Michelka hovoriť najmä o hodnotách, nevylúčil, že dôjde aj k zmenám na ministerstvách, a pripustil „rošády“.

Minister práce za Hlas Erik Tomáš jasne nepovedal, či za podporu Petra Pellegriniho niečo SNS ponúknu. Povedal, že si to vydiskutujú vnútri koalície. (rtvs)

V obci Zemplín na východnom Slovensku dosiahli 100-percentnú volebnú účasť. S veľkou pravdepodobnosťou ide o chybu v zápisnici. Obec má totiž vyše 350 obyvateľov, no komisia ako počet oprávnených voličov uviedla číslo 86.

Neúspešný prezidentský kandidát Patrik Dubovský nepriamo podporil Ivana Korčoka. Oficiálne stanovisko chce vydať až po dohode s politickými stranami, ktoré ho podporovali.

„Myslím si, že sa zhodneme na tom, že chceme zabrániť jednofarebnému vedeniu najvyšších ústavných funkcií,“ povedal s tým, že podporuje v prvom rade vyzývateľa Petra Pellegriniho.

Dubovský tvrdí, že s Korčokom si volal v noci aj v nedeľu ráno. „Vydali sme si s pánom Korčokom prvé signály, že sa chceme stretnúť aj tento týždeň,“ povedal.

Dubovský získal vo voľbách vyše 16-tisíc hlasov. „Pán Korčok reprezentuje omnoho viac môj názorový aj politický svet, aj keď nie sú totožné,“ povedal.

Roman Michelko (SNS) jasne nepovedal, či jeho strana pred 2. kolom podporí Petra Pellegriniho. Pred 1. kolom Andrej Danko podporil Štefana Harabina, ktorý skončil tretí.

„Bude koaličná rada, kde budeme hovoriť, či a za akých podmienok sa vytvorí blok proti progresivistickým silám,“ povedal Michelko.

Ukázalo sa podľa neho ako nešťastné, že sa pri koaličnej dohode nedohodol aj spoločný kandidát na prezidenta. Bez dohody koaličných strán môže byť podľa neho problém. „Ak chce Peter Pellegrini získať koaličných voličov, musí sa jasne vyhraniť, nemôže donekonečna vajatať,“ povedal Michelko. (rtvs)

Erik Tomáš (Hlas) hneď prvé minúty diskusie na RTVS využil na útok na Ivana Korčoka. Podobne ako Peter Pellegrini zopakoval, že Korčok by bol prezident hádky a konfliktu a prezident médií a elít. Takisto vytiahol argument o zaťahovaní do vojny na Ukrajine.

Predseda klubu PS Martin Dubéci reagoval, že pár hodín po prvom kole už Erik Tomáš začal antikampaň. PS podporilo pred voľbami Ivana Korčoka ako občianskeho kandidáta. Výsledok 1. kola podľa neho ukazuje, že Robert Fico a jeho kandidát je poraziteľný.

Dubéci očakáva dva náročné kampaňové týždne. V RTVS oslovil aj voličov Štefana Harabina, aby počúvali kandidátov a vybrali si podľa toho, lebo aj medzi nimi sú podľa Dubéciho ľudia, ktorí nie sú spokojní s touto vládou. (rtvs)

V prezidentských voľbách na Slovensku sa hrá o to, či pretrvá mafiánsky štát, napísal poľský denník Gazeta Wyborcza. Víťazstvo Petra Pellegriniho, dávneho straníckeho súdruha premiéra Roberta Fica, by viedlo k centralizácii moci podľa maďarského vzoru, tvrdí denník.

Dodáva, že Pellegriniho víťazstvo by tiež terajšej vládnucej skupine zaručilo beztrestnosť.

Pre pochopenie, čo všetko je vo voľbách v stávke, je podľa denníka nevyhnutné vrátiť sa do roku 2018, keď najatý vrah na objednávku mafie zastrelil novinára Jána Kuciaka, ktorý odhaľoval prepojenie vlády s organizovaným zločinom – až podľa poľského komentátora odhalil, že „ide o jedno a to isté“.

Denník následne zrekapituloval vývoj od pouličných protestov cez Ficovo odstúpenie z čela vlády, kde ho nahradil práve Pellegrini, „tváriaci sa ako európsky demokrat“.

Ako premiér vydržal až do volieb 2020, ktoré Ficov Smer prehral. Pellegrini v presvedčení, že Ficov čas sa skončil a dni jeho strany sú spočítané, založil vlastné zoskupenie Hlas. Pre bývalých súdruhov sa stal zradcom, píše poľský list.

Nasledujúce vlády na čele s populistami Igora Matoviča podľa denníka charakterizoval chaos a vnútorné spory, polícii a prokuratúre však umožnili pracovať na politických kauzách.

Začalo sa zatýkanie vysokopostavených policajtov a úradníkov. Obvinenia si vypočul dokonca aj Fico, a to z vytvorenia organizovanej zločineckej skupiny, a jeho pravá ruka, exminister vnútra Robert Kaliňák.

Jeden zo zadržaných úradníkov v roku 2021 priznal, že sa do toho zaplietol aj Peter Pellegrini. V čase, keď bol šéfom vlády, sa podľa tohto obvinenia domáhal cez sprostredkovateľa 150-tisíc eur od jedného podnikateľa výmenou za výhodný zákon. Prípad sa dodnes neobjasnil.

Fico pod paľbou od zatýkaných straníckych súdruhov a úradníkov prešiel do ofenzívy. Tvrdil, že štát za vlády skoršej opozície na neho útočí, rovnako ako médiá, ktorým vyhlásil vojnu.

Jeho strana sa otočila doprava. Fico našiel inšpiráciu v ideologickom posolstve Viktora Orbána. Podobne začal chrliť obvinenia na adresu európskej ľavice a tiež amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa, že sa pokúšajú o ovládnutie Slovenska liberálnymi elitami.

Štvorkoalícia nevydržala až do konca, jej obľuba klesla na dno. Parlamentné voľby vlani na jeseň vyhral Smer, Fico vytvoril koalíciu s proruskými nacionalistami a Pellegriniho Hlasom, píše poľský denník.

Najdôležitejšie rozhodnutia novej vládnucej skupiny sa týkali zmien v justícii, dodáva Gazeta Wyborcza a pripomína protesty Slovákov proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a ďalším zmenám v zákonoch, ktoré obvineným oligarchom umožnia vyviaznuť s podmienkou namiesto toho, aby išli do väzenia.

Pellegriniho víťazstvo bude znamenať monopol jednej skupiny na politickú moc, myslí si komentátor poľského listu. „Zmizne prezident, ktorý brzdí chúťky vládnucich. Pellegrini je pre druhé kolo rozhodne favorit,“ píše Gazeta Wyborcza.

Pellegriniho súper, „otvorene proeurópsky a proatlantický“ bývalý diplomat Ivan Korčok, by na víťazstvo potreboval rozšíriť svoju volebnú základňu, čo nebude ľahké, pokračuje autor komentára. Pellegrinimu stačí, aby zaňho hlasovali voliči nacionalistov a Štefana Harabina, dodáva.

„Všetko naznačuje, že sa to môže stať,“ myslí si Gazeta Wyborcza. (čtk)

Ivan Korčok od polnoci komunikoval so štyrmi neúspešnými kandidátmi na prezidenta – Igorom Matovičom, Jánom Kubišom, Patrikom Dubovským a Krisztiánom Forróom. Z médií sa dozvedel, že Forró sa ako s prvým stretne s Petrom Pellegrinim, podľa Korčoka to je v poriadku.

„Budem hľadať najlepšiu formu podpory, ale nechám to na nich,“ povedal Korčok. Do stretnutí s protikandidátmi ide podľa neho s nádejou, že ich voliči vedia, o čo ide. „Nie je vyhrané napriek dobrému výsledku,“ povedal.

Súťaž o prezidenta je súťaž osôb a tie majú aj nejaké mená, povedal Korčok na kritiku, že spomína Pellegriniho meno príliš často. „Nemám v tomto sebadisciplínu,“ povedal. „Do druhého kola sme sa dostali s naším príbehom a aj s našimi menami. Aj keď spomínam meno druhého kandidáta, nikdy nepôjdem podpásovky.“ (joj)

Každému členovi vládnej koalície musí záležať na tom, aby voľby o dva týždne vyhral Peter Pellegrini, reagoval Matúš Šutaj Eštok na Andreja Danka. Ten sa vzdal prezidentskej kandidatúry v prospech Štefana Harabina a Pellegriniho pred voľbami kritizoval.

„Všetci naši koaliční partneri by si mali uvedomiť, že ak chceme, aby koalícia pokračovala, tak do Prezidentského paláca musí prísť pokoj,“ povedal Šutaj Eštok. (rtvs)

Sme povzbudení z výsledku, povedal víťaz 1. kola prezidentských volieb Ivan Korčok v TV Joj. „Nie sme v oslavnej párty nálade, budeme sa snažiť využiť každú minútu pred druhým kolom,“ dodal. Predpokladá, že to bude veľmi vyrovnaný súboj.

Korčok verí, že mobilizácia jeho voličov v 1. kole nedosiahla vrchol.

Druhého kandidáta Pellegriniho do Joj pozvali, ale odmietol. (joj)

Branislav Gröhling by bol rád, ak by Ivan Korčok v 2. kole volieb oslovil maďarského voliča. Pripomenul maďarským voličom, že už raz sa historicky zasadili o vývoj Slovenska, keď „poslali do zabudnutia Vladimíra Mečiara“.

Matúš Šutaj Eštok povedal, že zatiaľ nemajú dohody so žiadnym neúspešným kandidátom, ale budú sa snažiť osloviť každého voliča. (ta3)

SNS zatiaľ pred 2. kolom prezidentských volieb nepodporila Petra Pellegriniho. V tlačovej správe ocenila výsledok Štefana Harabina. „Je zrejmé, že ďalší osud prezidentských volieb je v rukách Petra Pellegriniho,“ píše strana.

„Opätovne však vyjadrujeme presvedčenie, že bez toho, aby si uvedomil potrebu tvrdého politického boja, je veľmi ťažké uspieť v boji s kandidátom Ivanom Korčokom,“ napísala SNS.

SNS tiež píše, že bude presadzovať „fyzické sčítavanie hlasov“. Tieto prezidentské voľby boli podľa strany „prvýkrát elektronické“, v skutočnosti sa hlasy sčítavali ručne, len zápisnica sa prenášala do elektronického formulára, čo sa už dialo pri posledných parlamentných či komunálnych aj krajských voľbách.

„SNS je však presvedčená, že sa pri sčítavaní v záujme ich objektívnosti musíme prinavrátiť k ručnému sčítaniu, ako aj k vytváraniu nového systému kontroly volieb,“ píše strana Andreja Danka.

Podľa Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) je potrebné, aby sa 2. kola volieb zúčastnili voliči vládnej koalície, ktorí v sobotu neprišli voliť. Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že nasledujúce dva týždne bude silná antikampaň proti Ivanovi Korčokovi.

Šutaj Eštok dodal, že Peter Pellegrini sa teraz chce zamerať na obce a okrsky, kde prekvapivo vyhral Ivan Korčok.

Podľa Gröhlinga je dôležité naďalej poukazovať na to, že Korčok by bol prezidentom, ktorý sa nebude podlizovať Rusku či obhajovať zasahovanie do slobody médií.

Šutaj Eštok odmietol, že by sa chystali vypúšťať klamstvá, a zopakoval, že Korčok nie je „kandidátom mieru, ale vojny“. „To je reálne tvrdenie, nemusíme si vymýšľať, to sú fakty,“ hovorí Šutaj Eštok.

Korčok chce podľa neho vláde zobrať kompetenciu, aby ako prezident mohol chodiť do Bruselu a rozhodovať o migrantoch. Gröhling zasa kontroval, že Pellegrini klame voličov v sociálnych otázkach a robí „podržtašku“ Robertovi Ficovi. (ta3)

Matúš Šutaj Eštok jasne neodpovedal na otázku, či by sa v prípade víťazstva Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách stal predsedom Hlasu. Šutaj Eštok, ktorý je generálnym manažérom strany, tvrdí, že maximálne úsilie dáva do toho, aby bol dobrým ministrom vnútra.

Šutaj Eštok v relácii V politike na TA3 neodpovedal ani na otázku, či o funkciu predsedu Hlasu má záujem. (ta3)

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Denník N vám prináša jedinečnú interaktívnu mapu s volebnými výsledkami, na ktorej si môžete prezerať, ako sa volilo vo vašej obci či vašom meste.

Harabinov telegramový kanál ešte v noci zdieľal status o tom, že Peter Pellegrini vraj nemôže kandidovať za prezidenta. Dôvodom má byť, že na volebných lístkoch mal uvedenú nesprávnu funkciu.

„Štátna komisia pre voľby klame, keď u Pellegriniho neuvádza funkciu predsedu parlamentu, ale iba poslanec,“ písal Harabin aj počas soboty.

Zdroj: Telegram/Harabin

Osobnosti v ankete radia, ako by mal Ivan Korčok mobilizovať voličov pred 2. kolom volieb. Podľa expremiéra Mikuláša Dzurindu by sa mal pokúsiť zacieliť do stredu a možno mierne doľava. „Na celkové víťazstvo bude treba osloviť aj ľudí, ktorí počas 1. kola ostali z nejakého dôvodu doma. Týmto ľuďom by sa možno dalo prihovoriť mäkším slovom a porozumením ich ťažkostí, napríklad v súvislosti so strachom z vojny na Ukrajine.“

Priebeh 1. kola volieb bol podľa policajného prezidenta Ľubomíra Soláka bezproblémový a nedošlo k narušeniu verejného poriadku. Polícia neprijala v súvislosti s voľbami ani žiadne trestné oznámenie.

Solák dodal, že sa zaoberali štyrmi možnými priestupkami – napríklad počas predvolebného moratória niekto rozniesol predvolebné letáky v Liptovskom Mikuláši.

Policajný prezident hovorí, že pri incidente v Petržalke, kde sa odvolaný člen volebnej komisie vyhrážal, že si prinesie zbraň, bol tento človek zbavený svojprávnosti a hospitalizovaný na psychiatrii.

Taktiež doriešujú prípad, keď člen komisie bol pod vplyvom alkoholu.

Nové na Dennikn.sk

13:51Riaditeľka divadla, ktoré sa snaží vzdelávať: Stredoškoláci nevedia slovami vyjadriť pocity, učiteľky majú obavu rozprávať v zborovni 12:40Veliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážime 11:57Všetko je inak 11:43Známy európsky ekonóm: Ak by ste prišli o plán obnovy, mali by ste obrovský problém. Vystúpenie z EÚ? To už by bola katastrofa (rozhovor) 10:43High 5ive: Krčmový zbor – len si tak spoločne zaspievať 10:14Deväť najkrajších túr v Cerovej vrchovine, pohorí s magickým hradom a so skalným vodopádom 08:37Muťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé deti 07:11Komentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idioti 06:57Po netradičnej výzve primátorov aj šéfov sa hral hokej, ktorý v play-off často nevidno. Nitra na úvod vyhrala v SpišskejVčera 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)Včera 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrolaVčera 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom MoskveVčera 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobrežíVčera 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlomVčera 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla infláciaVčera 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej cesteVčera 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničímVčera 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželomVčera 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbilVčera 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam?Včera 16:31Boston Dynamics predstavil nového robota Atlas. Humanoidné roboty sa uplatnia skôr v službách ako v priemysle, vraví robotikVčera 16:28Prečo viesť deti ku knihám? Aby sme udržali demokraciu, hovorí odborníčka na čítanieVčera 16:27Covidová amnestia zrejme nebude pre každého, Kotlár narazil na štátny rozpočetVčera 15:32Starosta z Bruselu pomohol krajnej pravici. Chcel ich zakázať, ale Orbán a Farage sa tešiaVčera 15:19Pridaním ďalších vecí do nášho života nebudeme šťastnejší, potrebujeme presný opak, radia psychologička a novinárVčera 15:01Vláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)Včera 15:00Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanikVčera 14:45Skúmal históriu kreativity: Kultúra robenia toho, čo milujete, mnohým ľuďom nevyhovujeVčera 14:44Vývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestáVčera 14:36Ako sa z úzkostlivého tridsiatnika stane šťastný sedemdesiatnik? Steve Martin vie, ako na to (+ ďalšie tipy, čo pozerať)