Počasie na dnes: Miestami dážď alebo prehánky, na hrebeňoch Tatier sneženie. Denná teplota 9 až 15 stupňov Celzia. Slabý, na západe prevažne juhovýchodný vietor do 30 km/h. (shmú)

Americký minister obrany Lloyd Austin prijal v Pentagóne rezortného kolegu Roberta Kaliňáka (Smer). Podľa Austina sa spolu stretli, „aby sme potvrdili naše silné bilaterálne obranné vzťahy“ a vzájomný záväzok voči NATO.

Kaliňák sa stretol s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom. Zdroj: twitter/Lloyd Austin

V Čadci v jednom z bytov došlo údajne k výbuchu, zranená je jedna osoba. Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Na mieste je viacero sanitiek. (tasr)

Bývalého funkcionára SIS Ľubomíra Arpáša odsúdili aj na základe nahrávok, ktoré predložil na súd sám. Veril, že tým dokáže svoju nevinu. Senát dôkaz vyhodnotil opačne.

Radových policajtov kvôli nehode podpredsedu Andreja Danka potrestali. Pre televíziu Joj to potvrdil minister vnútra Matúš Štuja Eštok (Hlas). Informácie, koľkých policajtov preverovali, koľko z nich pochybilo, ako konkrétne a aké tresty dostali, nie sú známe. Na prípad podľa polície stále platí embargo.

Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, ukazuje prvá analýza svojho druhu zo Slovenska. „Akékoľvek obavy spojené s negatívnymi účinkami očkovania a vzniku srdcovo-cievneho ochorenia sa javia ako značne neopodstatnené,“ uzatvárajú analytici Inštitútu zdravotných analýz. Riziko srdcovo-cievneho ochorenia zvyšuje predovšetkým prekonanie covidu, takmer o 39 %.

Ak by minister spravodlivosti neprimerane naťahoval zverejnenie rozhodnutia Ústavného súdu, mohol by sa dopustiť trestného činu. Nateraz nie je jasné, ako by mohli ústavní sudcovia reagovať, keby minister Boris Susko obštruoval.

Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Nateraz to hrajú na obe strany a ako-tak to ide. Tlak však bude rásť – na jednej strane od voličského jadra, ktoré nemusí chápať, načo sú mierumilovnej krajine nové americké stíhačky, na druhej od spojencov, ktorým sa môže Ficova arogancia znepáčiť natoľko, že ho budú ignorovať aj otvorene.“

Nad územie Slovenska sa v noci dostalo od juhu veľké množstvo saharského prachu, píše SHMÚ. Pripomína, že saharský prach má významný prínos pre prírodu v podobne rôznych minerálnych látok. „Sú výživou pre pôdu, a teda aj úrodu,“ dodali.

Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Keďže vlani zaviedli daň z príjmu, zaradili sa medzi takzvané spolupracujúce krajiny. Slováci, ktorí tam podnikajú, už preto nemusia zdaňovať dividendy 35-percentnou sadzbou. Firmám sa daň z dividend z emirátov zrušila úplne, fyzickým osobám sa znížila na 10 percent.

Politici Smeru boli doteraz v rozpakoch, keď sa im pripomínal nákup stíhačiek F-16. Fico radšej stáčal debatu na to, ako stiahol vojakov z Iraku. Blanár zas dávnejšie povedal, že keby americké lietadlá nenakúpili oni, tak by ich kúpili „slniečkari“, ale vo väčšom počte. Kaliňák vo štvrtok prevzal prvé stíhačky v USA a možno prikúpi ďalšie.

Ďalší senát uveril svedectvu Ľudovíta Makóa. Aj jeho výpoveď prispela k odsúdeniu bývalého šéfa kontrarozviedky Ľubomíra Arpáša. Rozsudok nie je právoplatný, rozhodovať bude Najvyšší súd.

Online násilie páchané na novinárkach je podľa odborníkov jednou z najvážnejších hrozieb pre slobodu tlače. „Neohrozuje len kariéru, zdravie a spokojnosť novinárok, ale má vplyv aj na právo verejnosti na prístup k informáciám a potláča snahy o rodovú rovnosť v médiách. Aj preto môže prispieť k erózii demokracie,“ upozorňuje MediaBrífing.

Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný. Návykovú látku, ktorá je rozšírená aj na Slovensku, súdni lekári čoraz častejšie určujú ako príčinu smrti pri predávkovaniach. Ľudia pritom kratom užívajú aj v nádeji, že im pomôže pri odvykaní od opioidov či iných drog.

Ficove výroky k vojne boli úplná schizofrénia, myslí si český politický marketér a komentátor Petros Michopulos. „Nemôžete na jednej strane hovoriť – vy všetci na Západe ste zlí na môjho kamaráta Putina, to vy ste ho vyprovokovali, aby rozpútal vojnu; a na druhej strane volať – poďte mi všetci pomôcť, lebo čo ak náhodou napadne aj mňa. Nedokážem si predstaviť, že by takýto hlúpy prejav predniesol niekto u nás.“

Už pár mesiacov na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una, píše Ján Štrasser. „S novinármi a nesmeráckou verejnosťou „komunikuje“ slovníkom a štýlom agresívneho ožrana v krčme 4. cenovej skupiny. Slušný človek to môže ignorovať, ale aj ignorovanie má svoje hranice.“

V parlamente je pomerne dlho veľmi grobianske nastavenie, veľmi neúctivé a nekultúrne, preniká to až do spoločnosti, hovorí Vladimíra Marcinková z SaS. „Bola som svedkom výmeny názorov a urážok medzi pánom Dankom a Matovičom. Vymieňali si diagnózy a ja cítim pocit prenesenej hanby.“

Reštaurácia Kolkovna v bratislavskom River Parku ide do konkurzu. V roku 2022 v podniku zákazník fyzicky napadol iného zákazníka, ktorý letmo pobozkal svojho partnera. Personál sa ho nezastal a vyzval ho na odchod. Namiesto ospravedlnenia potom vedenie podniku mužovi hrozilo trestným oznámením.

Peter Pellegrini je inherentnou súčasťou Ficovej zloby a rozvratu, píše Ivan Štulajter. „Treba pripustiť, že časť voličov Hlasu slepú uličku, do ktorej táto politika vedie, vidí.“

Vladimír Soták na tlačovke k preradeniu nemocnice v Brezne do vyššej kategórie ostro kritizuje šéfa analytikov na ministerstve zdravotníctva Mateja Mišíka. „Ja už by som ho vyšmaril pred mesiacom za uši,“ povedal generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová a člen správnej rady breznianskej nemocnice.

Britský veľvyslanec Nigel Baker odmieta slová Roberta Fica, že Západ nemá záujem o mier na Ukrajine. Mier podľa neho možno dosiahnuť ľahko, keď sa Rusko stiahne z Ukrajiny, a varuje pred slabým mierom, aký Európa vyrokovala v roku 1938 v Mníchove.

Ministerka Zuzana Dolinková preradila nemocnicu v Brezne do vyššej kategórie, ako pôvodne bola. Oznámila to na tlačovke v Brezne, na ktorej bol aj Peter Pellegrini s riaditeľom Železiarní Podbrezová a členom správnej rady nemocnice Vladimírom Sotákom.

V momente, keď som zistila, že ma človek, ktorého platonicky milujem, neľúbi, mi takpovediac praskla duša, hovorí Katarína Iršová o tom, čo u nej spustilo psychickú poruchu. „Bola som úplne mimo. Spánok neprichádzal, mala som mučivé myšlienky,“ spomína v rozhovore. Prešla si dlhou liečbou vrátane hospitalizácií a elektrošokov a dnes pomáha iným.

Tomáš Taraba navštívil Keňu, stretol sa aj s prezidentom Williamom Rutom. Vicepremiér a envirominister v tlačovej správe tvrdí, že odovzdal krajine humanitárnu pomoc, asistoval pri podpise dohody o kyberbezpečnosti a vyrokoval s Keňou a Rwandou dohodu o vojenskej spolupráci, ktorú by malo Slovensko podpísať v blízkej budúcnosti.

Deficit štátneho rozpočtu na konci februára medziročne stúpol o 7,5 percenta na 1,22 miliardy eur. Daňové príjmy štátu sa pritom zvýšili o vyše 14 percent, koalícia okrem iného zaviedla osobitnú bankovú daň.

Február bol na Slovensku extrémne teplý, píše SHMÚ. Najvyššia odchýlka priemernej mesačnej teploty od normálu za roky 1991 až 2020 bola 7,3 stupňa Celzia v Hurbanove, Kuchyni a na Sliači, najnižšia bola 4,8 stupňa na Lomnickom štíte.

Zdroj - SHMÚ

Rozpočtová rada znížila odhad tohtoročného schodku verejných financií z šesť percent HDP na 5,9 percenta. Dôvodom je podľa nej najmä nižší počet dodaných stíhačiek, než pôvodne rátala. Rada naďalej očakáva, že oproti vlaňajšku deficit vzrastie.

Do rebríčka najrýchlejšie rastúcich európskych firiem od Financial Times a webu Statista sa dostala jedna slovenská firma. Zoznam zahŕňa tisícku spoločností, na prvom mieste skončil český dodávateľ fotovoltických panelov Raylyst.

Robert Kaliňák bol v USA hlavnou hviezdou podujatia zbrojného gigantu Lockheed, na ktorom prevzal prvé stíhačky F-16. Podľa Američanov tým začína nová éra vzťahov, ktorá potrvá desiatky rokov. Najväčší vojenský obchod medzi Slovenskom a USA dohodli politici, ktorí radi osočujú iných, že sú americkými agentmi.

Igor Matovič a hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) nesmú zverejňovať a šíriť nepravdivé, urážlivé a hanlivé výroky na adresu Jaroslava Haščáka. Krajský súd potvrdil neodkladné opatrenie, o ktorom už vlani rozhodol Okresný súd v Trnave.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč si za poradcu vybral šéfa SPPK Emila Macha aj Mariána Glovaťáka zo Združenia mladých farmárov ASYF. Obaja patria do 12-člennej skupiny, ktorá bude robiť bez nároku na mzdu či honorár.

Smer zatiaľ do eurovolieb potvrdil len Blahu s Beňovou, Hlas stále mlčí, za SNS má ísť Danko. Euractiv sumarizuje, kto doteraz ohlásil kandidatúru. Kompletné zoznamy zverejnia strany 10. marca.

Ústavný súd mal podľa ústavného právnika Radoslava Procházku tri možnosti, ako naložiť s podaniami proti novele Trestného zákona, a on sám nepredpokladal, že si vyberie práve tú možnosť, ktorú si vybral. „Je to mimoriadne sebavedomý výkon, z hľadiska asertivity porovnateľný azda len s niektorými nálezmi z 90. rokov.“

Bol Ústavný súd príliš aktivistický? V roku 2002 sme boli razantnejší, píše jeho bývalý predseda Ján Mazák. „Ústavný súd napísal rozhodnutie, ktoré je do istej miery prelomové, no nielen preto, že by bolo príliš aktivistické. Skôr ho treba vnímať ako jednoznačný signál na ochranu princípov právneho štátu.“

Túto zimu sa vlky na Slovensku napriek snahe rezortov životného prostredia a poľnohospodárstva legálne nestrieľali. Tlak na lov však prichádza aj od časti európskych politikov. Ak v prírode chýba vlk, premnožená vysoká zver spôsobuje škody na lesných porastoch aj poľnohospodárskych plodinách.

Novinári a novinárky občas potrebujú pauzu, ale kvalitné médiá nikam neodchádzajú, píše Filip Struhárik v MediaBrífingu. „Novinári musia zniesť väčšiu mieru verejnej kritiky, ale nie sú povinní znášať agresivitu a vyhrážky,“ píše v súvislosti s útokmi na novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú.

Denník N organizuje 13. marca prezidentskú debatu. Pozvánku dostali dvaja preferenčne najsilnejší kandidáti, Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Líder Hlasu pozvanie odmietol. Diskusiu v Kacečku bude moderovať reportér Dušan Mikušovič.

Prezidentka podpísala odloženie stavebnej reformy o rok na apríl 2025. Zmeny z čias bývalého vicepremiéra Štefana Holého odsunuli poslanci koalície a opozičného KDH. Zuzana Čaputová uviedla, že to bolo podľa nej nevyhnutné.

Poľsko od polnoci na nedeľu ukončí kontroly na hraniciach so Slovenskom. Varšava uviedla, že sa stabilizovala situácia na balkánskej migračnej trase a znížilo sa nebezpečenstvo súvisiace s ilegálnou migráciou na poľsko-slovenskej časti hranice.

Eduard Burda tvrdí, že Ústavný súd urobil chybu a aj to, že „išiel úplne na hranu svojich kompetencií“, keď rozhodoval o zákone, ktorý nebol zverejnený v zbierke. Pri zmene trestných kódexov nevidí dekan Právnickej fakulty UK nič protiústavné. O téme predtým odmietol diskutovať so študentmi.

Fico slovami o Západe, ktorý živí vojnu, uráža aj Česko, vraví v rozhovore Petros Michopulos z podcastu Kecy a politika. „Keď sa Fico dotýka a spochybňuje českú bezpečnosť a motivácie, a fakticky tvrdí, že my sme vyprovokovali vojnu, že sme súčasťou komplotu, ktorého výsledkom je vraždenie sa Slovanov medzi sebou, tak to už je priveľa.“

Petros Michopulos. Foto Deník N - Ludvík Hradílek

Polovicu eurofondov určených na rybné hospodárstvo muselo Slovensko vrátiť, zo 16 miliónov eur to bolo viac než osem miliónov, upozornil Najvyšší kontrolný úrad. Zo zníženej sumy dokázal štát využiť podľa úradu zhruba tretinu.

Popradská nemocnica ohlásila začiatok najväčšej prestavby a búracích prác. Na ohlásení bola ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková aj predseda Hlasu a prezidentský kandidát Peter Pellegrini, ktorý mal po riaditeľovi nemocnice prvé slovo.

SaS predstavila kandidátku do europarlamentu, na čele je Richard Sulík. Na kandidátke sú okrem odchádzajúceho predsedu strany poslanci Juraj Krúpa, Vladimíra Marcinková či Jana Bittó Cigániková. Voľby do europarlamentu budú 8. júna.

Blaha, Taraba či Becík pred dvoma rokmi šírili zoznamy údajných vlastizradcov, ktorí v parlamente hlasovali za obrannú dohodu s USA. Kaliňák teraz dohodu obhajoval. Minister obrany povedal, že základ zmluvy je v poriadku a Američania sa správajú korektne. „Oni si vážia partnerov, ktorí si vedia povedať svoj názor,“ vyhlásil.

Koalícia môže na rozhodnutie ústavných sudcov zareagovať ďalšou novelou Trestného zákona. Odpovedáme na otázky, čo môžu spraviť, aký odkaz vyslali Robertovi Ficovi a čo by sa zmenilo, keby sa prezidentom stal Peter Pellegrini.

Centrálna banka upozornila na aktivity družstva AGF Community. NBS píše, že mu neudelila žiadne povolenie. Podľa nej nemá oprávnenie na investičné služby ani na zhromažďovanie financií do fondov kolektívneho investovania. (nbs)

Do europarlamentu si človek nejde oddýchnuť, nejde ani o odchod z boja, hovorí poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá bude v eurovoľbách kandidovať za SaS. „To, ako dopadnú európske voľby, bude mať veľký vplyv aj na to, aké pole pôsobnosti vo svojich nedemokratických snahách dostane Robert Fico a jeho kolegovia.“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že by sa štátna firma Slovensko IT mohla zlúčiť s organizáciou IVES. Tá patrí pod ministerstvo vnútra, Slovensko IT zas pod ministerstvo investícií Richarda Rašiho. Všetky inštitúcie ovláda Hlas.

Matúš Šutaj Eštok chce navýšiť základné imanie Automobilových opravovní ministerstva vnútra o dva milióny eur. Tvrdí, že dôvodom je stratová IT divízia. Portál živé.sk už skôr upozorňoval, že po voľbách v nej začali prepúšťať.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinuVčera 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochoreníVčera 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiáchVčera 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieťVčera 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadziebVčera 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?Včera 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi MakóoviVčera 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí HenrietaVčera 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virálVčera 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIBVčera 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)Včera 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o životVčera 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylnáVčera 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkámVčera 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľnýVčera 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnostiVčera 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciuVčera 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšieVčera 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejšíVčera 12:46Vlky lovia vysokú zver, a tým chránia stromčeky aj poľnohospodárske plodiny. Tlak na ich strieľanie aj tak silnieVčera 12:37MediaBrífing: Novinári občas potrebujú pauzu, ale nikam neodchádzajúVčera 11:46Fico slovami o Západe, ktorý živí vojnu, uráža aj Česko, vraví Petros Michopulos z podcastu Kecy a politikaVčera 11:44Dominanta košického automobilového priemyslu chystá po covidovom prepade nový rozvojVčera 11:43Aktivista z Floridy: Niektorí mladí podporujú marihuanu, právo na interrupcie, no aj tak budú voliť TrumpaVčera 11:26Dotácie potečú aj bez lepšej ochrany prírody. Kde všade Brusel ustúpil farmárom?Včera 11:16Dočasnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách nahradia tri bytové a jedna kancelárska budova. Oravkin ukázal projektVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Záznam z bojovej porady solus ipseVčera 10:52Spisovateľka Kapitáňová a jej dcéra etnologička Adrušková: Kto sa vysmieva z maďarského prízvuku, ukazuje len vlastnú malosťVčera 10:31Robert Fico napĺňa už nebezpečne veľa z dvanástich bodov na ceste k autokraciiVčera 10:18Pri konvoji s pomocou v Gaze zahynuli desiatky ľudí. Palestínčania hovoria o streľbe vojakov, Izrael o tlačenici