Slovensko

Ak sa človek bez domova v dôchodkovom veku dostane do bývania, zrazu nevie, čo s voľným časom. „Prichádzajú pocity zbytočnosti, depresívne pocity, čo sú veľké témy, ktoré s nimi riešime,“ hovorí Monika Sabaková zo združenia Vagus.

Dnes uplynie 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka, ktorý bol symbolom Pražskej jari a potom aj sovietskej okupácie. „Jeho odchod od moci však nebol bez zlyhaní. Nedokázal povedať, že nechce mať už s komunistami ani s Moskvou nič spoločné, i keď potom roky zostával v ústraní,“ píše v archívnom článku Peter Morvay a Tomáš Gális.

Alexander Dubček po kľúčovom rokovaní československých a sovietskych predstaviteľov v Čiernej nad Tisou 2. augusta 1968, a 17. júna 1968 na kúpalisku Santovka neďaleko Levíc. Foto – archív TASR
Alexander Dubček po kľúčovom rokovaní československých a sovietskych predstaviteľov v Čiernej nad Tisou 2. augusta 1968, a 17. júna 1968 na kúpalisku Santovka neďaleko Levíc. Foto – archív TASR

Očakávané udalosti:

  • sledujeme vývoj okolo nového variantu omikron
  • je 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka
  • Vlhová ide obrovský slalom v USA (16:00/19:00)
  • Fialkovú čakajú prvé preteky biatlonovej sezóny

Sme civilizovaná spoločnosť a musíme sa postarať o všetkých, aj o tých, ktorí na covid neveria. Komentátori Denníka N Roman Pataj a Juraj Javorský sa v sobotnom podcaste V redakcii rozprávajú o lockdowne, otvorených školách, ale aj o tom, či môžu novinári citovať nahrávky z poľovníckej chaty. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Počasie na dnes: Oblačno až zamračené. Miestami dážď alebo prehánky, od 600 m sneženie alebo dážď so snehom. Dopoludnia lokálne aj poľadovica. Denná teplota 1 až 7 stupňov. (shmú)

Keď máme tisíc ventilácií, nebudeme mať tisíc ventilovaných pacientov, vysvetľuje minister zdravotníctva. Nemáme na to dosť personálu a musia sa vytvoriť aj rezervy. „Keď nastane chyba, musíte mať možnosť pacienta okamžite prehodiť na iný prístroj. Keď mám 15 pacientov a 15 prístrojov, pri každej chybe by mal daný pacient smolu.“

Ďalšiu bitku proti covidu môžeme prehrať už teraz, píše Newsfilter k diskusii o povinnom očkovaní. „Váhanie koalície pri – aspoň postupnom a obmedzenom – zavádzaní povinného očkovania môže mať podobné dôsledky ako váhanie pri zvýhodňovaní zaočkovaných.“

Pediatrička Kristína Visolajská radí rodičom, ktorí chcú zaočkovať svoje deti od 5 rokov. Ak majú v domácnosti rizikového člena, napríklad bábätko, môžu radšej nechať školákov doma. „Mali by fungovať v čo najväčšej opatrnosti, kým dostanú ich deti aspoň prvú dávku. Ochrana je už 2 týždne po prvej dávke dosť vysoká,“ hovorí v rozhovore.

Manželia Vinczeovci prenajímajú svoj byt človeku bez domova. „Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžime,“ hovoria. „S naším podnájomníkom som sa rozprávala, čo má za sebou. Potom som si povedala, že všetko chápem, a inak sa pozerám na to, ako pristupuje k pre nás bežným veciam,“ tvrdí Adela Vinczeová.

178 lekárov z južného Slovenska vydalo vyhlásenie v maďarčine, v ktorom vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať. Lekári z Dunajskej Stredy, Komárna a ďalších južných oblastí píšu, že vyššia zaočkovanosť južných regiónov spôsobuje, že čísla hospitalizovaných sú tu nižšie, ani to však nestačí.

Uprostred tretej vlny nás čaká spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovaných, píše v Newsfiltri Zoltán Szalay. „Strážca slovenskej štátnej kasy už nezhadzuje svoje atómovky len tak sporadicky, ale prešiel do kobercového bombardovania. Matovičovo nové riešenie na očkovanie je oveľa radikálnejšie ako všetky doterajšie – a hlavne oveľa drahšie.“

Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička Kristína Visolajská v rozhovore. „Musíme zaviesť povinné očkovanie seniorov, testovanie zamestnancov trikrát týždenne a je odôvodnené tie testy spoplatniť. A potom, ak urobíme všetko a nepomôže to, môžeme zatvárať aj školy.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Na diaľnici D4 v úseku Bratislava-Jarovce a Bratislava-Petržalka je miestami napadnutý kašovitý sneh. V oblasti hlavného mesta je dohľadnosť iba do 100 metrov, čo spôsobilo silné sneženie.

Arriva od pondelka zruší niektoré prímestské autobusy v okolí Hlohovca, Piešťan a Vrbového. Dôvodom je podľa trnavskej župy šíriaci sa koronavírus a karantény medzi zamestnancami dopravcu.

Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Alexandra Dubčeka. Položila veniec pri jeho hrobe na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí spolu s jeho synom. V sobotu uplynie 100 rokov od jeho narodenia.

K rokovaniam vo veci bratislavskej dopravy prizvali aj spoločnosť Slovak Lines. V hre môže byť scenár, pri ktorom by konkurenčnej Arrive pomohla zabezpečiť časť spojov.

Stredné a malé nemocnice žiadajú vyriešiť financovanie testovania metódou rýchleho PCR. Asociácia nemocníc Slovenska tvrdí, že ak nedôjde k urýchlenému riešeniu, testovanie pacientov na covid-19 je ohrozené.

Prezidentka ani na druhý raz nepodpísala zákon o štátnej službe. Právnu normu už raz vrátila parlamentu, plénum však jej veto v utorok prelomilo, a zákon tak bude platiť napriek jej námietkam. Zuzana Čaputová tvrdila, že novela otvára priestor na odvolanie zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, a teda iba z politických dôvodov. (tasr)

Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii rovnako ako pri očkovaní, hovorí IT odborník Ľubomír Illek zo Slovensko.Digital. Reaguje tak na návrh ministra financií rozdať ľuďom nad 60 rokov možnosť minúť 500 eur v gastre a rekreácii.

Veľa zákazníkov si myslí, že ak vrátia tovar do e-shopu, obchod ho ďalej predáva. Nie vždy sa to však deje, v najhoršom prípade môže nechcený darček skončiť ako odpad, hoci e-shopy na Slovensku skôr hovoria o darovaní charite či umelcom.

Víkendové politické diskusie:

  • Sobotné dialógy v RTVS: Viera Leščáková (Za ľudí), Ján Richter (Smer)
  • V politike na TA3: Igor Matovič (OĽaNO), Irena Bihariová (PS), Milan Majerský (KDH), Andrej Danko (SNS)
  • O 5 minút 12 v RTVS: Michal Šipoš (OĽaNO), Erik Tomáš (Hlas)
  • Na telo na Markíze: Veronika Remišová (Za ľudí), Peter Pellegrini (Hlas)

Naživo: Otvorenie bratislavských Vianoc. Na Hlavnom námestí rozsvietili vianočný stromček. Meria 15 metrov a ide o jedľu srienistú od darcu z Dúbravky.

Zuzana Čaputová vetovala novelu, ktorá vyžaduje od majiteľov náhradu, ak štát odstraňoval z ich pozemkov či objektov škodliviny nebezpečné pre životné prostredie. Prezidentka upozorňuje, že nie všetci vlastníci nesú za environmentálne záťaže zodpovednosť.

Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! komentuje udalosť týždňa spisovateľ Ján Štrasser. „Slovenská povrávka znie: Neskoro, ale predsa. Naša vláda nám ju servíruje v obrátenom garde: Predsa, ale neskoro.“

Premiér Eduard Heger povedal, že o novom covidovom variante hovoril so šéfkou eurokomisie, informoval členov vlády a vydal pokyn na prijatie opatrení. „Minister zdravotníctva zabezpečuje dôsledné vyhľadávanie cestujúcich, ich karantenizovanie a sekvenovanie vzoriek. O stanovisko k novej mutácii vírusu som požiadal aj konzílium odborníkov,“ uviedol.

Firme Fitshaker, ktorá má najväčší slovenský portál na online cvičenie, dvojnásobne vzrástli tržby. Oslovuje hlavne ženy, ktorým cvičenie doma vyhovuje a ktoré často ani nemajú inú možnosť. Expanduje aj do Česka.

Vojenská nemocnica v Ružomberku po dvoch týždňoch opäť zvyšuje počet lôžok pre covidových pacientov. Reaguje tak na zhoršujúcu sa situáciu v regióne. V súčasnosti má 41 pacientov s covidom, z toho šiestich na pľúcnej ventilácii. (uvn)

Igor Matovič v rozhovore o daniach vysvetľuje aj to, do akej miery sa inšpiroval konceptmi Richarda Sulíka. „Ako Riša poznám, myslím si, že on sa v tej revolúcii de facto vidí, lebo mnohé jeho sny z odvodového bonusu, o ktorom roky sníval, sú naplnené.“

Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Psychologička radí, ako pomôcť partnerovi alebo partnerke s depresiou a zachovať si vo vzťahu vzájomnú blízkosť. „Keď partneri spolu uznajú, že čelia niečomu, čo je väčšie, ako sú oni dvaja, vtedy ich to drží pri sebe ako spojencov proti depresii,“ hovorí Lenka Pavuková-Rušarová v rozhovore.

Lenka Pavuková-Rušarová. Foto - Dominik Sepp
Lenka Pavuková-Rušarová. Foto - Dominik Sepp

RTVS spúšťa športový kanál v čase tvrdého konkurenčného boja medzi televíziami. V rokoch 2024 – 2028 príde RTVS o vysielacie práva na MS v hokeji, získala ich televízia Joj. Markíza má práva na Fortuna ligu a bude vysielať aj futbalové Euro 2024 a 2028, píše MediaBrífing.

Najčítanejšie teraz

Lengvarský: Lockdown bude do Vianoc. Som za povinné očkovanie, ale neviem si predstaviť jeho vynucovanie (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičPrvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaViaceré štáty zatvorili hranice pred ľuďmi z Južnej Afriky a okolia. Foto - TASR/APPodpredseda parlamentu Laurenčík: Verím, že Sulík bude premiér budúcej vládyFoto N - Tomáš BenedikovičVinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeFoto - Daniela MatuškováOd pondelka sa zatvárajú všetky krúžky aj ZUŠ. Neočkovaní učitelia sa musia povinne testovaťFoto N – Vladimír ŠimíčekVirológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Pediatrička Kristína Visolajská, biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa, imunológ Miloš Jeseňák, virologička Tatiana Betáková a lekár a vedec Július Hodosy. Foto – N/archívTýždeň v práve Rada Procházku: Lietajúci cirkus Eduarda HegeraFoto – TASRNewsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchFoto TASRNezodpovedná krajina s nezodpovednými politikmi a nezodpovedným obyvateľstvomFoto N - Tomáš BenedikovičPotrebujem vonku rúško? Môžem si ísť zabehať? Dostanem sa do iného okresu? (Otázky a odpovede o zákaze vychádzania)Foto - tasrUčiteľ Dávid Králik: Desať rokov pil pol litra tvrdého a pár pív denne. Prestal piť, začal behať a schudol 40 kilogramovDávid Králik. Foto - archív D. K.Svetový newsfilter: Litva sa nezľakla Číny, hoci jej z Pekingu odkazujú, že je ako blchaDiplomati z Taiwanu pri novom úrade v Litve. Foto - TASR/APMatovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduFoto - TASRČo zastaví divoký rast cien bytov? (tri scenáre)Foto – FotoliaKrúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáFoto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipovVčera 13:44Nezodpovedná krajina s nezodpovednými politikmi a nezodpovedným obyvateľstvomVčera 13:44MediaBrífing: 5 krokov, ktorými chce Čína znížiť závislosť detí od sociálnych sietíVčera 13:41Nižšie tresty za drogy narazili, netýkali sa len marihuany. Ani väzniť užívateľov nenávykovej extázy nie je fér, vraví OkruhlicaVčera 12:53Infektológ: Príbuzní sa boja prísť rozlúčiť so zomierajúcim na covid, boja sa posledného kontaktu aj nákazyVčera 12:42🎄Vyberte si knižný darček od Denníka N – len do nedele s dopravou zdarma