Vysvetľujeme, aká munícia sa na Slovensku vyrába. Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 mm. Táto munícia sa v EÚ už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 mm.

Hlasu sa nejednoznačnosť prestáva vyplácať, komentuje vývoj v preferenciách riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. „Dôležitým momentom bola možno téma odovzdania migov na Ukrajinu a neodmietavý postoj Hlasu, i keď očakávania časti ich voličov boli iné. Robert Fico sa im zdal autentickejší, kým postoj Hlasu si mohli interpretovať skôr ako súhlas s postojom vládnych strán.“

Jaroslav Naď sa s ukrajinským ministrom obrany Olexijom Reznikovom rozprával o vzniku spoločného závodu na výrobu delostreleckej munície. Naď už predtým vyhlásil, že Slovensko plánuje výrobu 155-milimetrovej delostreleckej munície zvýšiť päťnásobne.

Ukrajinci ponúkli Slovensku pomoc s ruskými dezinformáciami, povedal po návšteve Kyjiva premiér Eduard Heger. „Majú skúsenosti aj metódy, ktoré sú nám ochotní poskytnúť,“ povedal. O kremeľskej propagande na Slovensku sa rozprával počas dnešných rokovaní s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Prezidentka preveruje, či by mala vymenovať úradnícku vládu, píše v Newsfiltri Jana Shemesh v súvislosti s ministrom Mikulcom, ktorý podľa NBÚ opakovane porušil zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. „Čaputová, ktorá súčasnej vláde už viackrát prejavila zhovievavosť, opakovane upozorňovala, že ak by malo dôjsť k odobratiu poverenia už tretiemu ministrovi, pristúpila by k vymenovaniu úradníckej vlády.“

Na Slovensku sa chystá skokové navýšenie výroby munície, Jaroslav Naď ju sľúbil aj Ukrajincom. Ministrove slová o päťnásobnom navýšení výroby delostreleckých nábojov netreba brať úplne doslova. Výrazné navýšenie výroby prichádza do úvahy najskôr od budúceho roka.

Jana Shemesh v Newsfiltri komentuje príbeh (ne)obyčajného karieristu Františka Imreczeho. „Bývalý prezident finančnej správy, dnes už aj právoplatne odsúdený za korupciu, sa pokúsil objasniť, ako sa z aktéra systému našich ľudí prepracoval do pozície človeka, ktorý ho pomáha odhaľovať. Jeho vysvetlenia, motívy, nezdravá miera karierizmu, zatváranie očí pred zlom a profitovanie z korupcie z neho nerobia práve sympatického človeka.“

Európska prokuratúra u nás nebude mať vlastných policajtov, ktorí by vyšetrovali korupciu v eurofondoch. Minulý rok o to žiadala šéfka úradu Laura Kövesi. Vyšetrovateľov pritom majú aj v Bulharsku či na Malte. (euractiv)

Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť. „Je správne, že obaja politici boli v piatok na Ukrajine. V politike aj geopolitike sú symboly a gestá dôležité. Hoci nie vždy prinášajú percentá v preferenciách a nie vždy vyhrávajú voľby, najmä ak ich časť verejnosti považuje za prázdne a falošné či dokonca nebezpečné. O to vzácnejšie je, keď k nim aj tak dôjde,“ píše Jana Shemesh.

V „systéme“ prezývali Roberta Fica šéf, no bývalý prezident finančnej správy František Imrecze ho tak nevolal. Obaja sa stretávali len sporadicky. „Mali sme normálny pracovný vzťah,“ vraví v rozhovore a priznáva, že na sklonku svojho pôsobenia u daniarov si s ním Fico aj potykal.

Som si istá, že občanom za to, aby išli voliť, vôbec netreba platiť 500 eur. Mnohí by isto radi zaplatili, ak by sa Matovič stratil z politiky, hodnotí Monika Tódová v Udalostiach týždňa. „Matovičov nekonečný prejav v parlamente, v ktorom pourážal všetkých od predsedu KDH cez novinárov až po poslankyne, ktoré sa mu nepáčia, len ukázal, že už absolútne stratil súdnosť.“

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zmeny v registračných poplatkoch za zápis auta. Poplatky za staršie auto tak stúpnu, ale menej, než pred poslednou novelou pôvodne schválili poslanci.

Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko navrhujú obnovenie ciel a kvót na ukrajinské obilie, ak sa nepodarí „príliv“ zastaviť inak. List predsedníčke Európskej komisie podpísali a poslali premiéri týchto krajín.

V Moravanoch na Zemplíne zrušili mimoriadnu situáciu, voda s vysokým obsahom chloridov prestala vytekať zo starého prieskumného vrtu. Vláda sľubuje sanáciu.

Banský úrad dal 100-eurovú pokutu aktivistom, ktorí upozornili na znečistenie Slanej pri Rožňave. Vlani v apríli zablokovali vchod bane, odkiaľ sa liala znečistená voda do rieky. (napunk)

Penta si želá návrat Fica a Pellegriniho, tvrdí Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Koľko takých skupín, ktoré budú chcieť podporiť návrat mafiánskych praktík, sa ešte nájde, momentálne nevieme. Ale s istotou môžeme povedať, že ich bude viac.“

Ministerka kultúry má viac možností, ako vyriešiť situáciu v SND, aj keď komisia jej jednohlasne odporučila Mateja Drličku. Nech bude rozhodnutie Natálie Milanovej akékoľvek, časť zamestnancov divadla zostane nespokojná.

Hlas označil ohlásený jednorazový protiinflačný príspevok 100 eur za príliš nízky. Kritizuje, že sa k nemu dostane primálo ľudí a o peniaze bude treba žiadať. Príspevok by sa mal vyplácať v máji, základnou podmienkou je nízky príjem.

Ministerstvo financií vraví, že štát dáva na údržbu železničných tratí čoraz viac peňazí, hoci sú dlhodobo v zlom stave. O situácii na železniciach sa začalo viac hovoriť po sťažnosti Českých dráh, ktorým sa v Žiline vykoľajilo pendolino.

Ak chceme žiť naďalej v bezpečí, musíme byť pripravení brániť východné krídlo NATO a vytrvať v pomoci Ukrajine, vyhlásil Rastislav Káčer na zasadnutí krajín Bukureštskej deviatky v Poľsku. Ministri zahraničných vecí sa zhodli, že ruská hrozba nebola nikdy väčšia.

Pôdohospodárska platobná agentúra predĺžila 50-miliónovú schému na investície pre pestovateľov zeleniny či chovateľov. Pôvodne mala vypršať 6. apríla, nový termín na podávanie žiadostí je do konca augusta tohto roka.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka, predseda Smeru Robert Fico aj poslanec Hlasu Matúš Šutaj-Eštok kritizujú Jaroslava Spišiaka za jeho výrok o legalizácii marihuany. Bývalý policajný prezident povedal, že bol prístupný aj debate o legalizácii drog, pretože by pripravili mafiu o peniaze.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že minister je ako člen vlády oprávnenou osobou s osobitným postavením, na základe čoho má právo oboznamovať sa v rozsahu svojej funkcie s utajovanými skutočnosťami. Reaguje tak na obvinenia, že Roman Mikulec neoprávnene manipuloval s informáciami zo zahraničia.

Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany, tvrdí v rozhovore sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus. „Smer a Republika dokázali mobilizovať časť naštvaných voličov, ktorí nechodia štandardne voliť. Pritiahli k sebe ľudí, ktorí sú natoľko nespokojní, že sa menia z neangažovanej časti populácie na tých, ktorí deklarujú, že tentoraz k voľbám pôjdu.“

Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom, ktorí dosiaľ nedostali inú protiinflačnú pomoc. Minister práce Milan Krajniak očakáva, že by sa mohli vyplácať v máji, dostalo by ich 50-tisíc ľudí, ktorí majú príjem do 1,81-násobku životného minima, čo je 424 eur.

František Imrecze hovorí, že rozhodnutie spolupracovať s políciou bolo hodnotové. „Považoval som za správne prispieť k tomu, aby sa ten systém, v ktorom som fungoval, v tej miere v našej krajine už nezopakoval,“ vraví v rozhovore. Exprezident finančnej správy sa priznal k vlastným trestným činom, no usvedčuje aj ďalších, vypovedá proti Ficovi či Kaliňákovi.

Pri preukázaní porušenia zákona ministrom vnútra je podľa prezidentky možná aj úradnícka vláda. Zuzana Čaputová tak reagovala na obvinenia, že Roman Mikulec neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Vyžiadala si protokol z kontroly Národného bezpečnostného úradu.

Eduard Heger sa s Volodymyrom Zelenským zúčastnil na ceremónii vyvesenia ukrajinskej vlajky pri pamätníku obrancov Buče. „Nikdy nezabudneme na cenu, ktorú ste museli zaplatiť, a preto musíme potrestať všetkých, ktorí sú za tento teror zodpovední,“ povedal slovenský premiér.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Ministerstvo školstva zavedie nové učebné osnovy od septembra na 40 základných školách. Zvyšok z viac ako 1100 škôl sa pridá do roku 2026. „Reflektujeme to, že svet sa zmenil,“ vysvetľuje pedagogička Zuzana Kováčová Švecová.

Poslanci OĽaNO a Sme rodina žiadajú Eduarda Hegera, aby zrušil štandardy pre transrodových ľudí, ktoré schválil tesne pred svojím odchodom Vladimír Lengvarský.

Rómska intelektuálka Elena Lacková o holokauste písala v čase, keď sa reflexia v Európe ešte len začínala, hovorí jazykovedkyňa Júlia Choleva Vrábľová, ktorá preložila jej knihu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. „Veľmi pekne a autenticky vysvetľuje, prečo nesedia jednoduché odpovede typu za socializmu bolo lepšie, všetci mali prácu alebo Rómovia si sami zničili byty.“

Prekladateľka a jazykovedkyňa Júlia Choleva Vrábľová a kniha Eleny Lackovej. Foto – romano fórum

Prokurátor zrušil obvinenie v prípade mŕtveho novorodenca, ktorého našli vlani v apríli v hniezde záchrany bratislavského Národného ústavu detských chorôb. Dieťa si vtedy niekoľko dní v inkubátore nikto nevšimol, zrejme zlyhala signalizácia. (tvnoviny.sk)

Most na ceste prvej triedy v Kežmarku sa budúci týždeň môže opäť rekonštruovať, správa ciest odovzdá stavenisko novej firme. Pôvodne sa oprava začala v roku 2019, zákazka bola jednou z tých, ktorú nedokončila dnes už bývalá firma Cestné stavby Liptovský Mikuláš.

Návšteva renomovaného architekta Reinera de Graafa na Slovensku vzbudila polemiku, kto môže za prázdne investičné byty v čase nedostatku bývania. „Architektom nemožno pripisovať zodpovednosť za to, čo s ich výkresmi urobia developeri alebo úradníci,“ píše architektka Andrea Londáková.

Právnik Radoslav Procházka obhajuje snahu o redukciu anonymity v internetových diskusiách, čo je súčasťou návrhu zákona o dezinformáciách od Veroniky Remišovej. Podľa Procházku to môže mať odstrašujúci účinok na časť diskutérov.

Poslanci ukončili aktuálnu 88. schôdzu parlamentu. Neprerokované body programu presunuli na ďalšie riadne rokovanie, ktoré sa má začať v máji. (tasr)

František Imrecze vníma mediálne útoky Smeru na jeho osobu ako spôsob, ako ho zastrašiť. Bývalý prezident finančnej správy a dnes spolupracujúci obvinený o výsledku jesenných volieb a nad budúcnosťou ako takou veľmi nepremýšľa, hovorí, že by mu to nič pozitívne neprinieslo.

Foto N - Vladimír Šimíček

Druhá najväčšia správcovská spoločnosť na Slovensku Asset Management Slovenskej sporiteľne zanikne. Zlúči sa s materskou spoločnosťou Erste Asset Management s rakúskou licenciou. 

V košickom Artfore je dnes o 18.00 h diskusia Denníka N k vojne na Ukrajine. Hovoriť o nej budú reportéri Mirek Tóda a Vladimír Šimíček. Vstup je voľný.

Slovenská a česká vláda budú mať v pondelok spoločné zasadnutie v Trenčíne. Premiéri a ministri budú hovoriť o vojne na Ukrajine, obrannej spolupráci, cezhraničnej spolupráci, o podpore konkurencieschopnosti ekonomík či energetike.

Parlament neposunul do druhého čítania návrh Igora Matoviča, ktorý mal výrazne znížiť základné platy poslancov. Plat sa mal znížiť z trojnásobku priemernej mzdy na priemernú mzdu a politické strany mali mať možnosť poslancom k platu priplácať podľa ich aktivity.

Obce, mestá a župy dostanú do konca apríla naraz 244 miliónov eur, zrýchlene to schválil parlament. Ide o peniaze z firemných daní, ktoré im pôvodne mal štát posielať postupne celý rok ako kompenzácie za výpadky po schválení balíčka Igora Matoviča.

O zákaze nedeľného predaja sa bude rokovať až na májovej schôdzi parlamentu. Poslanci dnes rokujú len do 11.00 h a potom hlasujú a rozprava o tomto bode programu sa nestihla začať.

Eduard Heger sa v Kyjive stretol s Volodymyrom Zelenským, ktorý sa poďakoval za doterajšiu pomoc Ukrajine. Počas rokovaní sa zaoberali aj témou dezinformácií a silou ruského vplyvu na Slovensku, informoval úrad vlády.

Eduard Heger sa podľa agentúry APA dnes v Kyjive zúčastní na vrcholnom stretnutí, ktoré sa dnes bude venovať zodpovednosti Ruska za zločiny na Ukrajine. Ďalšími účastníkmi schôdzky s Volodymyrom Zelenským budú chorvátsky premiér Andrej Plenković, slovinský premiér Robert Golob a moldavská prezidentka Maia Sanduová. (čtk)

V Banskej Štiavnici bude dnes a zajtra séria benefičných podujatí na podporu požiarom poškodených domov. Začína sa dnes od 15.00 h knižným trhom, diskusiou a koncertom v priestoroch Schemnitz Gallery, program pokračuje v Art Cafe a zajtra v Hájovni.

Inflácia ovplyvnila viac ako polovicu ľudí, ktorí obmedzili svoje výdavky, vyplýva z prieskumu asociácie slovenských inkasných agentúr ASINS. Približne každému desiatemu respondentovi stúplo zadlženie, polovica nemá finančnú rezervu.

Prokurátor podal obžalobu na Dušana Dědečka za tragickú nehodu na zástavke Zochova v Bratislave, pri ktorej zabil päť ľudí. V prípade dokázania viny mu hrozí až doživotie. Vyšetrovanie prípadu ukončili 23. marca.

Dušan Dědeček. Foto - TASR

Úmrtnosť na Slovensku klesla vlani medziročne takmer o pätinu, no stále bola vyššia ako pred pandémiou. Zomrelo celkovo 59 583 ľudí, čo je druhý najvyšší počet od konca druhej svetovej vojny.

Zdroj - Štatistický úrad

Hiking basecamp: V tipoch na víkendové túry nájdete výlet s batoľaťom do Bielych Karpát, cyklotúru na slovensko-maďarsko-ukrajinské trojmedzie, výstup na Suchý v Malej Fatre aj prechod Plešiveckou planinou v Slovenskom krase.

Vrchol Spišská v Levočských vrchoch. Foto – Stanislav Ďurica

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj UkrajincomVčera 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?Včera 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu horeVčera 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)Včera 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmyVčera 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónovVčera 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byťVčera 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkouVčera 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)Včera 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?Včera 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáreVčera 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchaváVčera 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)Včera 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé stranyVčera 14:36Ako sa Česko pripravuje o budúcnosť, keď si neváži humanitné odboryVčera 14:22Vývoj bojov (400. deň): Ukrajinská ofenzíva – zrejme nebude na jednom mieste, bude bolestivá a nebude to koniecVčera 14:02Potrebujeme nový povinný predmetVčera 13:34Danglár: Zrodil sa plánVčera 13:09MediaBrífing: Príbeh tínedžerskej hviezdy ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobouVčera 12:16Správa o stave (Európskej) únieVčera 12:14Tu šéfuje Si Ťin-pchingVčera 12:07Čo prekladáš? Eva Palkovičová o svojej ceste s Isabel AllendeovouVčera 11:57Ak si chcete z knihy niečo pamätať, spravte si po pár stranách poznámku. Zabúdanie je aj tak nevyhnutné, hovorí výskumníkVčera 11:26Imrecze: Útoky Smeru vnímam ako spôsob, ako ma zastrašiťVčera 11:10Môžu architekti za prázdne investičné byty?Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Dnešný diel ešte písal človekVčera 10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchodyVčera 09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede?Včera 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime, kritizujú známe značky návrh na nedeľné zatváranieVčera 09:33Svetový newsfilter: Pripravte sa na večnú vojnu. Aspoň tak si to želajú v Moskve