Švajčiarska ministerka životného prostredia odporúča občanom, aby cez zimu šetrili energie napríklad tým, že sa budú sprchovať vo dvojiciach. Túto aj ďalšie zábavné udalosti týždňa komentujú humoristi v novom dieli podcastu Denníka N Toto vystrihneme.

Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na poslankyňu Romanu Tabák (Sme rodina) za fyzické napadnutie. Napísala to na facebooku. Incident sa mal stať v bratislavskom podniku.

Čo pre podnikateľov znamená, že zakladateľ značky Patagonia sa vzdáva firmy v prospech planéty? Že budú čeliť nepríjemnej otázke, píše Zelený newsfilter. Prečo neurobíte to isté?

Ľubica Blašková zo strany Vlasť sa zúčastnila na pseudoreferendách na Rusmi okupovaných územiach na Ukrajine v Luhansku ako „medzinárodná pozorovateľka“. Podľa jej slov „chcela byť súčasťou tohto procesu, pretože ide o historickú udalosť“.

Ľubica Blašková na archívnej fotke z roku 2013. Foto tasr

V Košiciach má pri Hornáde perspektívne vzniknúť nové centrum. Zdalo sa, že ľavý breh rieky zostane navždy hluchou zónou. Nehovoriac o tom, že mesto sa všeobecne nedokázalo k rieke priblížiť. Veľká urbanistická súťaž teraz štartuje rozsiahly a dlhodobý proces, ktorý to chce zmeniť.

Víťazný urbanistický návrh nového centra Košíc (vpravo od železnice). Vizualizácia - gogolák + grasse

Kopanecké horské lúky sa bežne kosili dva- až trikrát ročne. Sucho však dovoľuje kosiť už len raz a tráva je riedka. Zvyšuje sa tak záujem o seno. „Pred pár rokmi ho nikto nechcel,” hovorí Peter Olekšák zo Správy Národného parku Slovenský raj. „No minulý rok sa všetko vysušilo, odviezlo dole a počas zimy ním kŕmili kone. Aj tento rok už miestny gazda časť sena odviezol.“

Kopanecké lúky, vzadu Kráľova hoľa. Foto – Soňa Mäkká

Odborníci odhadujú, že až viac než 12 % dospelých trpí minimálne jednou poruchou osobnosti. Týždeň v zdraví popisuje, čo o poruchách osobnosti vieme.

Rómovia zvlášť, zvyšok obce zvlášť. Takto na dvoch miestach oslavovali Deň obce Sokoľany v okrese Košice-okolie. Starosta František Beregszászi tvrdí, že si to vyžiadala samotná rómska komunita, ale nevedel pomenovať konkrétneho Róma, ktorý by to potvrdil. Niektorí z nich hovoria o segregácii.

Oslava dňa obce v rómskej osade. Foto - archív Denníka N

Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie.

Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak si je „takmer na sto percent istý“, že parlament v nejakej podobe schváli štátny rozpočet. Rozpočtové provizórium si podľa neho nemôže dovoliť nikto.

Na očkovanie proti covidu vakcínami upravenými na omikron je k sobotňajšiemu ránu prihlásených 4382 ľudí. Ďalších 1966 osôb má na očkovanie pridelený termín.

V Trnave-Modranke vybuchol rodinný dom, zranil sa jeho 70-ročný majiteľ. Polícia miesto uzavrela a odkláňa dopravu. Na mieste zasahujú hasiči a záchranári. Príčiny výbuchu zatiaľ nie sú známe. (tasr)

Víkend bez politiky (tipy na čítanie): 

1. Prekvapila ma veľkosť rozdielu medzi Ukrajincami a Rusmi, hovorí vedecký novinár Petr Koubský. V rozhovore vysvetľuje, ako písal knihy o histórii Ukrajiny a Ruska, čo ho pri rešeršiach zaskočilo.

2. Kopanecké lúky v Slovenskom raji sú najväčším prírodným objavom v tomto národnom parku za posledných 50 rokov. Vedci tu na ploche 50 × 50 cm zaznamenali 54 druhov rastlín, čo je svetový rekord. Na kosenie strmých horských lúk však chýbajú dotácie.

3. O dnešných mladých ľuďoch sa niekedy hovorí ako o „snehových vločkách“, ktoré nič nevydržia. Podľa psychoterapeutky Laury Bechyňovej je to však presne naopak.

4. Celulitída nemusí byť iba estetický problém a nesúvisí len s obezitou. Športoví vedci upozorňujú, že niekedy naznačuje, že niečo na metabolickej úrovni nie je v poriadku.

Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Oliver Brunovský a Tomáš Gális. V parlamente podľa nich prebiehajú veľké zákulisné hry, ktorých výsledok je neistý. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

V tento deň sa v roku 1890 narodil generál Rudolf Viest, ktorý velil prvej československej armáde na Slovensku počas Slovenského národného povstania. Po zajatí v novembri 1944 bol pravdepodobne popravený nacistami.

Počasie na dnes: Polojasno až oblačno, prechodne menej oblakov. Teplota 16 až 21, na severe a Horehroní okolo 14 stupňov. (shmú)

Expremiérka Iveta Radičová píše o prešľape týždňa. „Premiér Heger je spokojný – všetky reformy vraj vláda zrealizovala, prijíma opatrenia v zdravotníctve, aké vraj žiadna vláda za ostatných 17 rokov neurobila, na energetickú krízu sme vraj pripravení… Je fajn, že aspoň niekto je v tejto krajine spokojný.“

Plynu bude na zimu dosť, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Tomu, že si zaň domácnosti aj firmy priplatia viac, sa nebude dať vyhnúť. To, aby pre niektorých tá bolesť nebola neznesiteľná, by mala postrážiť vláda, napr. aj rozumne nastavenou a včasnou pomocou. Nebude to ľahké a ak by sa naplnil jeden z možných scenárov súčasnej krízy – neprijatie rozpočtu a život v rozpočtovom provizóriu –, bolo by to ešte komplikovanejšie.“

Výberová komisia, ktorá vypočúvala kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie, vláde odporučila obidvoch zúčastnených kandidátov – Petra Kuboviča a Tomáša Lepieša. Finálne poradie tak neurčila.

Ak menšinová vláda v parlamente nezíska podporu pre rozpočet na rok 2023, bude musieť hospodáriť podľa rozpočtu na tento rok. Výdavky by sa rozdelili na 12 rovnakých častí a zdroje by sa nemohli presúvať medzi jednotlivými mesiacmi.

Jana Shemesh píše o odpudivom vedľajšom produkte menšinovej vlády. „Nie je vylúčené, že už na októbrovej schôdzi sa Tomáš Taraba stane podpredsedom parlamentu. Človek, ktorý pre kariéru v politike svoje meno spojil s Kotlebom. Bolo by to ďalším signálom toho, že Slovensko je nielen uprostred energetickej, ekonomickej či zdravotníckej krízy, ale aj krízy civilizačnej.“

Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament, píše Jana Shemesh. „Je ťažko predstaviteľné, že po tom, čo by SaS pomohla odvolať Matoviča, by ju niekto opätovne volal do koalície. Nehovoriac o tom, že prvé dni v parlamente ukázali, že vzťahy medzi trojkoalíciou a SaS sú ešte horšie, ako sa čakalo, a zákonodarný zbor sa ocitol v stave chaosu.“

Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo, varuje v rozhovore nový minister hospodárstva Karel Hirman. Očakáva, že opatrenia na boj s energetickou krízou podporia všetci demokratickí poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť. „Všetci tu máme svoju rodinu, fabriky, susedov.“

Foto N - Vladimír Šimíček

O rozpočte na rok 2023 zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, prvýkrát od roku 1999 hrozí provizórium. Koaliční poslanci uznávajú, že neschválenie rozpočtu by znamenalo veľký problém. Eduard Heger ani minister Igor Matovič však zatiaľ s návrhom rozpočtu neoslovili SaS, od ktorej očakávajú podporu v parlamente.

Vo veku nedožitých 70 rokov zomrel Ľubomír Čechovič, ktorý sa produkčne podieľal na tvorbe desiatok inscenácií tzv. bratislavských televíznych pondelkov.

Putkan nemobilizuje, on ich posiela do okupantskej vojny, píše v Udalostiach týždňa spisovateľ Ján Štrasser. „Čo keby namiesto Rusov, ktorým sa do zákopov nechce a húfne utekajú z krajiny, narukovali Slováci (najmä voliči ĽSNS, Smeru a Republiky) spomedzi tých, čo si v nedávnom prieskume SAV želali jasné víťazstvo Ruska?“

Návrh zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach by chcela vidieť v riadnom pripomienkovaní aj NBS. Zákon, ktorý do parlamentu predložil poslanec OĽaNO Milan Vetrák, sa má vzťahovať na stovky subjektov, ktoré centrálna banka reguluje.

Miloš Zeman príde do Bratislavy na prezidentský samit krajín V4, ktorý sa uskutoční 11. októbra. Pre českého prezidenta to bude pravdepodobne posledné stretnutie s maďarskou a poľskou hlavou štátu vo funkcii. (tasr)

Univerzita Komenského prijala opatrenia, ktoré by mali ušetriť 10 až 15 % spotreby energie. Ide o zníženie teploty v budovách, výmenu osvetlenia na úsporné svietidlá či častejšie využívanie práce z domu. Rektor Marek Števček tento týždeň varoval, že ak štát univerzite nepomôže, od 17. novembra budú musieť školu zatvoriť. (tasr)

Najväčší volebný potenciál majú Hlas a Smer, každá strana okolo 30 percent. Ukázal to prieskum Ipsosu, kde mohli respondenti uviesť svoje druhé a tretie voľby. Polovica voličov Hlasu uviedla Smer a naopak. Potenciál SaS a PS sa blíži k 20 percentám, na podpore OĽaNO vidno, že mu zostali najmä skalní sympatizanti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Prokurátor Ondrej Repa reaguje na dnešnú tlačovku obvinených Fica a spol.: Predseda Smeru na nej zverejnil nahrávku, na ktorej tvrdil, že je nahratý Repa.

Anna Zemanová z SaS povedala, že „podľa parlamentných šumov“ bude schôdza k odvolávaniu Matoviča zrejme v stredu. Predseda parlamentu Boris Kollár ju musí zvolať do 7 dní od podania návrhu poslancami, čo sa udialo dnes.

Anna Zemanová z SaS podala do podateľne parlamentu návrh na vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi. Podpísalo ho 32 poslancov SaS a Hlasu a dvaja nezaradení exkoaliční poslanci, Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS).

Hlas považuje odvolanie Igora Matoviča z postu ministra financií za jeden z dôležitých krokov ukončenia politického chaosu menšinovej vlády. Poslanci pridali svoje podpisy pod návrh SaS. „Teraz sa budú môcť poslanci ukázať, či sú za odvolanie Matoviča alebo chcú, aby zostal v ministerskom kresle a škodil ďalej štátu a ľuďom,“ povedal Peter Pellegrini.

Zuzana Čaputová sa stretla s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas recepcie v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN.

Foto - Biely dom, Facebook Zuzany Čaputovej

Klub slovenských turistov osadil v Devíne a Dukle symbolické cieľové kamene Cesty hrdinov SNP. Artefakty v tvare kvádra sú symbolickými koncovkami 764 kilometrov dlhej diaľkovej turistickej trasy s prevýšením vyše 31-tisíc metrov.

Tomáš Taraba popiera, že by podporoval návrhy Sme rodina výmenou za to, že obsadí post podpredsedu parlamentu. Poslanci sa podľa neho rozhodnú individuálne. Šéf klubu Sme rodina Pčolinský by podporu v parlamente výmenou za post podpredsedu pre Tarabu považoval za „dobrý deal“.

SaS ohlásila na 15.40 h tlačovku k odvolávaniu Igora Matoviča. Zúčastní sa jej predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová. Poslanci strany už vyzbierali podpisy pod návrh na odvolávanie ministra financií.

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar mali tlačovku, na ktorej znovu útočili na policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí riešia najvážnejšie kauzy. Zastávali sa aj spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka.

Bratislavské kino Lumiére po utorkovom požiari zostane zatvorené niekoľko mesiacov. Odstránenie následkov zadymenia a znečistenia si vyžiada veľa času a spojí sa s plánovanou rekonštrukciou, ktorá by mala potrvať do jari 2023.

Danglár: Ruská trojka

Slovenská sporiteľňa zvýši od budúcej stredy úroky na hypotékach. Najnižšia sadzba pri jednoročnej fixácii sa bude po novom začínať od 2,59 percenta, v súčasnosti je 1,99 percenta.

Minister obrany Jaroslav Naď znovu upozornil, že Slovensko stále neratifikovalo vstup Fínska a Švédska do NATO. „Práve ma opäť raz kontaktoval fínsky minister obrany, kedy už ratifikujeme ich vstup do NATO. Ostalo Turecko, Maďarsko a Slovensko. Prosím, ešte niekto plánuje ďalšie trápne politické cvičenia a ďalšiu hanbu pre Slovensko?“ uviedol na Facebooku.

Televízia TA3 a denník Pravda sa stále viac zbližujú, všíma si MediaBrífing. TA3 na webe preberá z Pravdy krátke správy na štýl minúty po minúte, moderátor TA3 Peter Bielik zas bude novým moderátorom diskusnej relácie na Pravde.

Šéf OSN potvrdil, že agentúry organizácie budú Slovensku aj naďalej pomáhať zvládať podporu pre utečencov z Ukrajiny. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s Antóniom Guterresom v New Yorku.

Foto - Facebook Zuzany Čaputovej

Na verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie pustili len dvoch zo štyroch záujemcov. Ľubomír Kubička a Helena Polónyi nepredložili potvrdenie o previerke na stupeň tajné.

Škoda stráca náskok na slovenskom trhu s novými osobnými autami. Podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu stále vedie s podielom 16,6 percenta, no dvojciferný podiel majú už aj ďalšie tri značky.

Iness a Konzervatívny inštitút zbierajú podpisy proti zrušeniu jednorazového výberu z druhého dôchodkového piliera. Argumentujú, že sporitelia stratia slobodný prístup k svojim úsporám, hoci už majú zabezpečený dôchodok v stanovenej výške.

Tomáš Taraba tvrdí, že mu pre podporu v parlamente nevolá nikto zo Sme rodina. Predseda klubu Sme rodina Pčolinský takisto odmieta dohodu s Tarabom, no vraví, že s ním rokujú. „Keď naši poslanci niečo predkladajú alebo teraz minister Krajniak, tak si obehol celú opozíciu vrátane Tarabu. To znamená, že sa bavíme s každým o podpore našich návrhov,“ povedal Pčolinský.

Nové na Dennikn.sk

20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej 12:59Rusi v medzivojnovom exile 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni? 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí RoddickVčera 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilmsVčera 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlamentVčera 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo životVčera 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny neboloVčera 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémyVčera 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český ministerVčera 17:01Vetrákov návrh chce pripomienkovať aj NBS. Odvod by sa dotkol stoviek subjektov pod jej dohľadomVčera 16:53Putkan nemobilizuje, on ich posiela do okupantskej vojny (udalosti týždňa)Včera 16:07SaS po odchode z vlády klesla, potenciál Smeru aj Hlasu zostáva okolo 30 percent (prieskum Ipsosu)Včera 15:14Zoskupenie tretej Ficovej vlády je znova na svete. V PrešoveVčera 15:01Oslava dňa obce na východe: Rómovia v osade, zvyšok dediny na ihriskuVčera 14:41Firemný newsfilter: Slovenský Volkswagen siaha po luxusných elektroautách a úradmi šikanovaná firma závod predsa len postavíVčera 14:27Rusi neutekajú pred vojnou, ale pred povinnosťou zabíjať a hrozbou, že sami budú pri tom zabitíVčera 14:23Danglár: Ruská trojkaVčera 14:00Celulitídu nemá len jedna z desiatich. Zabudnite na prípravky, pomoc je lacná, no aj prácnaVčera 13:20Vývoj bojov (211. deň): Nie, Rusko sa proti Putinovi nebúri, muži poslušne odchádzajú na jatky