Slovensko

O dani z ruskej ropy dnes parlament hlasovať nebude. Dôvodom je nový návrh SaS, ktorým chcú znížiť spotrebnú daň z ropných produktov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša o takomto návrhu musí rokovať koaličná rada.

Pojednávanie v kauze Dobytkár malo pokračovať od 9:00, no zatiaľ sa vôbec nezačalo. Dôvodom je zrejme neprítomnosť právnej zástupkyne obžalovanej firmy Law Comp Timei Tóthovej, ktorá chýbala aj minulý týždeň. Podľa informácií Denníka N ju vtedy zadržala a obvinila NAKA. Advokátka je stíhaná vo väzbe.

ZMOS a Únia miest Slovenska vyzvali poslancov, ktorí sú zároveň starostami a primátormi, aby nepodporili rodinný balíček. Vyšší daňový bonus na deti uberie z výnosu z dane z príjmu od ľudí, z ktorého drvivá väčšina putuje samosprávam.

Gábor Gál prebral podľa svedeckej výpovede 50-tisícový úplatok priamo v poslaneckej kancelárii, píšu Aktuality. Podľa svedka a kajúcnika Jána Gajana to bolo približne v čase, keď mal byť Gál vymenovaný za ministra spravodlivosti.

Trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Súd bude čítať zápisnice o skorších výpovediach a o 13.30 by mal vypovedať otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

V pondelok na Slovensku pribudlo 196 nových prípadov koronavírusu, laboratóriá urobili 1933 testov. Počet obetí covidu sa zvýšil o dve. (nczi)

SaS pripravila ďalší návrh v prípade zníženia DPH na ruskú ropu. Návrh by znižoval spotrebnú daň benzínu a nafty tak, aby z toho profitovali koncoví užívatelia. „Návrh nie je v žiadnej kolízii s právom EÚ, znížili by sme sadzby spotrebnej dane tak, aby boli nad minimálnou sadzbou.“

ZSSK sa v júni chystá obmedziť deväť rýchlikov a regionálnych rýchlikov na hlavných tratiach. Dôvodom je šetrenie, hoci ministerstvo financií radilo radšej znižovať náklady vnútri firmy. Vlaky nezrušia úplne, nebudú však napríklad jazdiť cez víkend alebo počas prázdnin. (hnonline.sk)

A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? píše Samo Marec o otázkach obhajcov Putinovej vojny. „Sú to otázky pre otázky, odpovedať nemá zmysel, lebo o odpovede nie je záujem a navyše, takpovediac, by aj tak padali na pole neorané.“

V Pezinku dnes pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Na súd eskortovali Mariana Kočnera spolu s Alenou Zsuzsovou. Obžalovaný Tomáš Szabó, ktorý na začiatku pojednávanie urobil tzv. vyhlásenie o vine, dnes oznámil, že hoci sa priznal, zatiaľ nebude vo veci vypovedať.

Alena Zsuzsová. Foto - TASR
Alena Zsuzsová. Foto - TASR

Parlament by mal dnes o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov, ktoré prerokúva v tzv. zrýchlenom režime, do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy a tzv. lex Ukrajina 3.

O Matovičovi a jeho ruských spôsoboch píše Martin M. Šimečka. „Ruské je, keď tyká šéfredaktorovi Aktualít, ruské je jeho pohŕdanie novinármi, ruské je to, že jeho politickým nástrojom je udavačstvo.“

Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysoká. Očkovaní tridsiatnici mali ešte v apríli riziko úmrtia na covid nižšie o 67 percent ako ich neočkovaní rovesníci.

Očakávané udalosti:

  • 9.00 pokračuje proces v kauze objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a v prípade plánovanej vraždy prokurátorov
  • 9.00 pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár
  • 9.00 parlament by mal v prvom čítaní rozhodnúť o návrhu na zvýšení podpory rodín a o zdanení ruskej ropy
  • 13.00 Najvyšší súd rozhodne v prípade odvolania Dušana Kováčika
  • pokračuje odvolací proces s väzneným lídrom ruskej opozície Navaľným
  • MS v hokeji: Slovensko – Dánsko (15.20)

Počasie na dnes: Prevažne veľká oblačnosť. Miestami prehánky alebo dážď, ojedinele búrky. Denná teplota 18 až 23, na juhu lokálne do 26 stupňov. Juhovýchodný vietor do 25 km/h, pri búrkach prechodne zosilnie. (shmú)

Matovič sa už pustil do slobody médií, píše Newsfilter. „Našťastie koaličná rada podľa dostupných informácií Matoviča rýchlo uzemnila. Proti regulácii televízií sa už vyslovili ľudia zo všetkých troch koaličných strán. Neochota verejne komentovať Matovičov návrh ľuďmi z OĽaNO napovedá, že aj tam to považujú za šialenstvo.“

Vyšetrovateľ NAKA obvinil poslanca Miroslava Suju (Republika) zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Informovala o tom RTVS.  Zároveň obvinili aj asistentku europoslanca Milana Uhríka (Republika) Ivanu Slivkovú. NAKA už dlhšie vyšetruje nezákonnosti v Banskobystrickej regionálnej správe ciest. V tomto prípade ide o predaj hnuteľného majetku.

Miroslav Suja. Foto - TASR
Miroslav Suja. Foto - TASR

Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátu, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Matovičova spolupráca s fašistami a jeho mediálny návrh by mali byť pre každého slušného premiéra dôvodom, aby sa postavil na rozhodujúci odpor. Skutočný premiér by mu navrhol jednu z dvoch možností: stiahnutie balíčkových návrhov a odchod z ministerského kresla alebo demisiu vlády, a to s poriadnym ohňostrojom, aby bolo každému jasné, že zaň nemôžu Heger, Sulík ani prezidentka, ale výlučne a jedine Igor Matovič.“

Eduard Heger je podľa Jozefa Mihála z SaS dobrý premiér. „Osobne ho mám rád. Nezávidím mu jeho situáciu a aj sa trochu čudujem, že do toho šiel. Ale povedzte mi, kto by v tejto situácii bol lepší premiér?“ Mihál hovorí, že už je asi odsúdený na to zostať v SaS, a ak bude v najbližších voľbách kandidovať, tak za túto stranu. „Ak bude mať strana záujem.“

Naživo: Diskusia s Martinom Poliačikom, Samuelom Kováčikom a Jánom Markošom spojená s uvedením knihy Poriadok v hlave, ktorú vydalo vydavateľstvo Denníka N.

Minulý týždeň zomrel Eduard Rada, ktorý bol dlho jednou z najvýznamnejších osobností domáceho pivovarníctva. Dediči na čele so zaťom Jozefom Sivákom chcú jeho banskoštiavnický reštauračný pivovar Erb zachrániť. Budú to mať o to náročnejšie, že pandémia stiahla podnik do strát.

Rodina Radovcov ešte v čase spoločného podnikania s lídrom a zakladateľom Eduardom Radom (prvý sprava). Zľava zať Jozef Sivák, jeho manželka a Radova dcéra Mária a Radova manželka Mária. Foto - rodina Radovcov
Rodina Radovcov ešte v čase spoločného podnikania s lídrom a zakladateľom Eduardom Radom (prvý sprava). Zľava zať Jozef Sivák, jeho manželka a Radova dcéra Mária a Radova manželka Mária. Foto - rodina Radovcov

Majiteľom bytov chodia v týchto dňoch vyúčtovania nákladov na bývanie. Niektoré údaje, ako sú napríklad stavy meračov, spôsob rozúčtovania položiek či veľkosť plôch, sa dajú skontrolovať. Vypočítaný nedoplatok sa dá reklamovať do dvoch rokov.

TV Markíza odmieta reguláciu politických diskusií podľa Igora Matoviča. Jej riaditeľ Matthias Settele si myslí, že takéto pravidlá nie sú vhodné pre slobodné a nezávislé médiá.

Minister životného prostredia Ján Budaj označil za nezmysel tvrdenie rezortu pôdohospodárstva, že enviropolícia nenašla žiadne nelegálne vnadiská v poľovnom revíri Poľana. „To je nezmysel a stanovisko enviropolície si vyjasňujeme aj s vedením polície.“ Poľovníci podľa Budaja robia na Poľane vnadiská vo veľkom, do lesa vozia stovky kilogramov potravy kvôli raticovej zveri. (hiking)

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marek Gajdoš bude zastupovať poisťovňu Penty Dôvera v kauze stámiliónového finančného vankúša, ktorý Penta vytvorila pri spojení Dôvery s Apollom. Píše denník Sme. Gajdoš bol pritom v minulosti šéfom policajného tímu Gorila.

Igor Matovič potvrdil, že na návrhu regulovať televízne diskusie trvá. „Niekto sa tu rozhodol, že urobí z Pellegriniho premiéra,“ tvrdil o diskusiách. Priznal však, že nemá vedomosť, že takéto pravidlá majú v nejakej inej demokratickej krajine.

Prídavky na deti aj daňový bonus treba podľa exministra práce Jozefa Mihála určite zvýšiť, nie však tak bombasticky, ako to chce urobiť Igor Matovič. „Tieto dávky a príspevky pre rodiny sa od svojho zavedenia v roku 2002 alebo 2004 prakticky zvyšovali naozaj len minimálne. Dokonca ani nie o úroveň inflácie,“ hovorí Mihál s tým, že voči rodinám máme ako krajina dlh.

Shooty: Reforma opery

Podľa Matoviča nie je možné znížiť DPH na motorové palivá na 8 %, zakazuje to európska smernica. SaS tým podmienila súhlas s daňou na ruskú ropu pre Slovnaft, inak ju bude v parlamente vetovať. Matovič dal SaS protinávrh, aby sa peniaze z dane z ropy použili na platy sestier, učiteľov a lekárov.

Igor Matovič musí rátať s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová môže jeho balík vetovať. Hlava štátu už viac ako dva roky kritizuje zneužívanie skráteného legislatívneho konania. Ťažko ho môže prehliadnuť pri tzv. balíku pomoci rodinám, o ktorom budú rozhodovať poslanci.

Hnutie Republika, ktoré presadzovalo čo najlepšie vzťahy s Ruskom, naverbovalo do svojich radov viacerých bývalých dôstojníkov slovenskej armády. „Títo ľudia neslúžili v armáde ako vlci samotári. Majú kontakty, poznajú prostredie a majú bývalých kolegov, ktorí naďalej v tom systéme sú,“ hovorí generál Macko.

Naživo: Igor Matovič o návrhu SaS na zníženie DPH na pohonné hmoty

Rakúsky dôchodca zbil vychádzkovou palicou slovenskú opatrovateľku, žena skončila v nemocnici, píše rakúsky denník Kurier. Útočníkom bol údajne 86-ročný dôchodca, ktorému sa vyučená zdravotná sestra starala o manželku.

VIA IURIS v súvislosti s protiinflačnými zákonmi Igora Matoviča vyzýva politikov, aby rešpektovali základné princípy právneho štátu. Upozorňuje, že skrátené legislatívne konanie je výnimočný proces a jeho používanie bez dostatočného odôvodnenia je hrubým porušením zákona.

Nový diel podcastu Pomáhať znamená rozumieť o filantropii je s aktivistom Ivanom Sýkorom, ktorý podporuje Ukrajincov utekajúcich na Slovensko a pomáha s humanitárnou pomocou na Ukrajinu.

Banskobystrická župa a mestá v kraji vyzývajú ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby s nimi prišiel rokovať o plánoch v oblasti zdravotnej starostlivosti, reforme nemocníc a čerpaní peňazí z plánu obnovy.

Investícia nemeckej Mubey na východnom Slovensku, ktorá mala patriť medzi najväčšie za posledné roky, narazila na úradníkov. Výrobca automobilových súčiastok sa nevedel dostať k vyhliadnutým pozemkom. Firma si hľadá náhradu aj v Maďarsku, situáciu sa snažia zachrániť politici.

To, čo teraz robí Igor Matovič, je snaha postaviť si za sebou v politike pomníček, aby si ho ľudia zapamätali, že aspoň niečo urobil, nech to stojí, čo to stojí, hovorí Jozef Mihál, bývalý minister práce a radový člen SaS. Matovičovi to už však podľa neho nepomôže. Mihál upozorňuje na to, že aj Andrej Danko výrazne pomohol živnostníkom, tí ho však už nevolili.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Dopravná nehoda pri Fekišovciach si vyžiadala tri obete, zrazilo sa auto s kamiónom. Cesta I/19 je pre dokumentovanie nehody neprejazdná, premávku v úseku riadi polícia, obchádzka vedie cez obec Veľké Revištia.

Igor Matovič navrhol zmeniť zákon tak, aby bolo pevne stanovené, politici z ktorých strán budú chodiť do televíznych diskusií. V debatách majú byť len zástupcovia parlamentných strán a s frekvenciou zodpovedajúcou ich volebnému výsledku.

Mesto Snina chce spojiť autobusovú a železničnú stanicu do jedného prestupného terminálu a zároveň podporiť využívanie zdieľaných bicyklov a cykloturistiku. Jednou z možností financovania je plán obnovy v rámci rozvojového projektu pre Národný park Poloniny.

Sklenené fľaše sú jedným z najhorších obalov, plastov sa nezbavíme. Z pohľadu udržateľnosti nápojových obalov sú na tom najlepšie materiálovo jednodruhové, bezfarebné a dobre oddeliteľné obaly. Sklo je jedným z najhorších napriek tomu, že je ho možné recyklovať donekonečna. (euractiv)

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok zapožičia bojovú zástavu vojenskému útvaru Martin. Slávnostná ceremónia sa uskutoční na zadnom nádvorí Prezidentského paláca za účasti najvyšších predstaviteľov ozbrojených síl.

Za starostu bratislavského Nového Mesta bude kandidovať miestny poslanec Andrej Árva. Volebný program spolu s tímom chce predstaviť počas letných prázdnin.

Prokremeľská propaganda môže zasahovať aj slovenských vojakov. Zraniteľnou skupinou sú zvlášť príslušníci s nižšími hodnosťami. Ministerstvo obrany tvrdí, že nejde o zásadný problém, kritici si myslia opak.

RTVS dnes v televíznej premiére uvedie film Čiary. Dokumentárnu esej o Bratislave, ktorá získala hlavnú cenu festivalu Ji.hlava, si môžete pozrieť o 20.10 na Dvojke.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok stretne na Pražskom hrade s českým prezidentom Milošom Zemanom. Prezidentka cestuje do Česka, aby si pripomenula 80. výročie útoku československých výsadkárov na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. (tasr)

Denník N organizuje 30. mája v Novej Cvernovke veľkú koaličnú debatu s podtitulom „Ako si budeme pamätať túto vládu?“. Diskutovať budú minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí), minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Diskusiu moderuje reportérka Monika Tódová, lístky sú už v predaji.

K štrajkovej pohotovosti vyhlásenej ZMOS-om sa pridalo všetkých 17 bratislavských mestských častí. Bratislavskí starostovia sa zhodli, že aktuálne návrhy ministra financií Igora Matoviča budú znamenať výrazné okresanie príjmov pre samosprávu. Vyzývajú preto poslancov parlamentu, aby zámer nepodporili.

Predseda parlamentu Boris Kollár prijal operných spevákov zo Slovenského národného divadla. Reagoval tak na prepúšťanie sólistov opery, ktorým riaditeľ SND Matej Drlička ponúka už len externú spoluprácu. Kollár povedal, že v SND by mali vystupovať slovenskí umelci a mali by hrať predovšetkým slovenský repertoár.

Nové na Dennikn.sk

AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako VianoceVčera AM:43Rok od únosu lietadla v Minsku: Bielorusom hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobile