Z Varufakisa, Chomského a ďalších významných predstaviteľov svetovej ľavice sa stávajú obhajcovia ruského kolonializmu, píše politológ Jaroslav Fiala. Volajú po konci dodávok zbraní na Ukrajinu a vinia Západ z eskalácie vojny. Pri ruskom peacewashingu sa tak pridávajú na stranu autokratov a fašistov.

Nechceli veľkú hypotéku na malý byt, tak sa presťahovali do chatiek. Hovorili sme s ľuďmi, ktorí odišli z Prahy do dedín v okolí. Sú vo veku 30 až 45 rokov a väčšina z nich má malé deti. „Praha je len pre turistov, ktorí bývajú v Airbnb, pre ktorých niekto skúpil tisíce bytov. Preto nemôžu obyčajní ľudia bývať v Prahe za normálne peniaze,“ hovorí Martin, ktorý z českej metropoly odísť nechcel.

Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Európske krajiny zasiahli štrajky. Expert vysvetľuje, čo je za tým. Francúzi sa búria proti dôchodkovej reforme, v Holandsku sa farmárom nepáčia vládne zmeny v poľnohospodárstve, v Nemecku a Británii ľudia demonštrujú za vyššie platy.

SaS by mala pri téme zákazu áut so spaľovacími motormi od roku 2035 zvoľniť tempo, myslí si komentátor Filip Obradovič. „Bavíme sa o úplne novom trhu, bude to úplne nová realita, nová konkurencia, automobilky sa medzi sebou budú pozerať na ceny, tie pôjdu automaticky dolu,“ hovorí o elektromobiloch.

Elon Musk sa snaží ukončiť súdny spor o kryptomenu dogecoin. Miliardár požiadal sudcu, aby zamietol žalobu požadujúcu odškodné 258 miliárd dolárov, ktorá ho obviňuje z prevádzkovania pyramídového systému na podporu tejto kryptomeny.

Majiteľovi TikToku, čínskej firme ByteDance, vlani stúpli tržby o vyše 30 % na 80 miliárd dolárov. Uviedol to web The Information s odvolaním sa na dva informované zdroje.

Zásadná pripomienka o zastavení výstavby Rázsoch z plánu obnovy nemohla byť len chybou úradníka, ako tvrdí premiér Heger. Smernica určuje, že zásadnú pripomienku musí listom poslať minister alebo štátny tajomník. Ministerstvo financií tvrdí, že podľa nej postupovalo.

Britskí farmári varujú, že nedostatok čerstvej zeleniny sa v krajine môže stať bežnejším javom. Domácu produkciu zasiahli prudko rastúce náklady a nepredvídateľné počasie, výrazne menej sa dováža aj zo zahraničia.

Tvrdenia o akomkoľvek chaose nepovažujeme za opodstatnené, uviedlo ministerstvo financií, ktoré predložilo pripomienku, aby sa zrušila stavba Rázsoch z plánu obnovy. „Pripomienka, kde zamestnanec úradu konštatuje možné komplikácie, sa nestotožňuje s oficiálnym názorom ministerstva financií,“ tvrdí tlačový odbor.

Pripomienka, že sa má zrušiť výstavba Rázsoch z peňazí plánu obnovy, bola vymazaná na portáli k legislatívnemu procesu slov-lex.sk. Úrad vlády po otázkach médií reagoval, že poverený premiér Eduard Heger pripomienku stiahol.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pokračuje v projekte výstavby novej nemocnice na Rázsochách tak, aby sa odstránilo meškanie. To identifikovala NIKA, ktorá má na starosti plnenie plánu obnovy, v januári tohto roka. Ministerstvo financií minulý týždeň navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, podľa úradu vlády však išlo o chybu.

Hlas vyzval prezidentku, aby pre snahu o zastavenie výstavby Rázsoch z plánu obnovy odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. Poslanec strany Richard Raši hovorí, že ide o jedno z najväčších zlyhaní tejto vlády. Raši bol v minulosti ministrom zdravotníctva (2008 – 2010) za Smer. Ani vtedajšia vláda nedokázala Rázsochy postaviť.

Hegerovo ministerstvo financií navrhlo zastaviť výstavbu nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Úrad vlády tvrdí, že pripomienku zverejnili chybou úradníka. Ministerstvo financií pritom o nej rokovalo s Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou, ktorá má plnenie plánu obnovy na starosti, a dokonca sa dohodli na jej neakceptovaní.

Hegerovo ministerstvo financií navrhlo výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy vyradiť z plánu obnovy. Len dva dni predtým pritom Eduard Heger, ktorý je poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva, potvrdil záväzok vybudovať túto nemocnicu z plánu obnovy. Upozornilo na to Progresívne Slovensko.

Americké akcie sa dnes výrazne posilnili. Známky poklesu inflácie v USA podporili nádeje, že americká centrálna banka by v blízkej budúcnosti mohla ukončiť zvyšovanie úrokových sadzieb. Za celý prvý štvrťrok sa Dowov-Jonesov index zvýšil iba o 0,4 %. (reuters)

Vysvetľujeme, aká munícia sa na Slovensku vyrába. Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 mm. Táto munícia sa v EÚ už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 mm.

Na Slovensku sa chystá skokové navýšenie výroby munície, Jaroslav Naď ju sľúbil aj Ukrajincom. Ministrove slová o päťnásobnom navýšení výroby delostreleckých nábojov netreba brať úplne doslova. Výrazné navýšenie výroby prichádza do úvahy najskôr od budúceho roka.

Rast cien v eurozóne sa v marci prudko spomalil na 6,9 percenta ročne, ale jadrová inflácia, na ktorú sa sústreďuje Európska centrálna banka, vystúpila na nový rekord, ukazuje Graf dňa. Znamená to ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, hovoria analytici.

Medzinárodný menový fond podľa Reuters schválil pôžičkový program pre Ukrajinu za 15,6 miliardy dolárov. Ukrajina sa tak stala prvou krajinou zasiahnutou aktívnym vojenským konfliktom, ktorej výkonná rada fondu odsúhlasila úverovú schému.

Najnižšiu cenu v tendri o výstavbu ďalšieho úseku prešovského obchvatu ponúkla Eurovia – 338 miliónov eur. Desaťkilometrový úsek nadviaže na prvú, štvorkilometrovú etapu R4, ktorá sa už stavia.

Marec by sa mohol stať pre ropu najslabším mesiacom od novembra napriek tomu, že ceny tento týždeň stúpli. Ropa sa 20. marca prepadla na najnižšiu úroveň od roku 2021 v dôsledku krachov a problémov bánk.

Výrobca elektromobilov Tesla začal predávať limitovanú edíciu piva. Tvar fliaš má pripomínať elektromobil Tesla Cybertruck. Zakladateľ Tesly Elon Musk v minulosti uviedol na trh aj parfum, tequilu či šortky.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zmeny v registračných poplatkoch za zápis auta. Poplatky za staršie auto tak stúpnu, ale menej, než pred poslednou novelou pôvodne schválili poslanci.

Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko navrhujú obnovenie ciel a kvót na ukrajinské obilie, ak sa nepodarí „príliv“ zastaviť inak. List predsedníčke Európskej komisie podpísali a poslali premiéri týchto krajín.

Hlas označil ohlásený jednorazový protiinflačný príspevok 100 eur za príliš nízky. Kritizuje, že sa k nemu dostane primálo ľudí a o peniaze bude treba žiadať. Príspevok by sa mal vyplácať v máji, základnou podmienkou je nízky príjem.

Bývalý technologický editor denníka The Guardian Charles Arthur požaduje od Googlu v žalobe 3,4 miliardy libier. Americká firma podľa neho zneužila dominantné postavenie v internetovej reklame a pripravila tak vydavateľov o zisky.

Toyota odovzdala závod v Petrohrade ruskému štátu v zastúpení inštitútu NAMI. Moskva preberá aktíva aj od ďalších svetových automobiliek, ktoré opúšťajú Rusko pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Ministerstvo financií vraví, že štát dáva na údržbu železničných tratí čoraz viac peňazí, hoci sú dlhodobo v zlom stave. O situácii na železniciach sa začalo viac hovoriť po sťažnosti Českých dráh, ktorým sa v Žiline vykoľajilo pendolino.

Pôdohospodárska platobná agentúra predĺžila 50-miliónovú schému na investície pre pestovateľov zeleniny či chovateľov. Pôvodne mala vypršať 6. apríla, nový termín na podávanie žiadostí je do konca augusta tohto roka.

Odbyt výrobcov áut by tento rok podľa firmy EY mohol stúpnuť o 10 % po vlaňajšom miernom poklese. Zlepšiť by sa malo zásobovanie čipmi a ďalšími vstupmi, čo by sa následne odrazilo aj na predaji.

Aerolínie Iberia naberú v 1. polroku viac ako dvetisíc zamestnancov, chystajú sa na veľkonočný a letný nápor cestujúcich. Na konci minulého roka mal španielsky dopravca zo skupiny IAG vyše 17-tisíc pracovníkov.

Dánsky obchodník Flying Tiger plánuje vstúpiť do Ázie a celosvetovo viac ako zdvojnásobiť počet predajní zo súčasných 900, ktoré má zväčša v Európe. Firma ponúka širokú paletu produktov od vodných pištolí až po podložky na jogu.

Každé štvrté auto vyrobené v trnavskom Stellantise je už teraz elektrické a po budúcoročnom príchode nových modelov to bude každé druhé. Po ohlásených investíciách Volva a Porsche je to ďalšia dobrá správa o rozvoji elektromobility na Slovensku.

Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom, ktorí dosiaľ nedostali inú protiinflačnú pomoc. Minister práce Milan Krajniak očakáva, že by sa mohli vyplácať v máji, dostalo by ich 50-tisíc ľudí, ktorí majú príjem do 1,81-násobku životného minima, čo je 424 eur.

Kraft Heinz predá ruské závody na výrobu detskej výživy miestnemu podniku Černogolovka. Ruský výrobca nápojov a občerstvenia patrí k firmám, ktoré najviac ťažia z odchodu západných podnikov po invázii na Ukrajinu.

Inflácia v Poľsku sa v marci spomalila na 16,2 percenta medziročne, analytici však čakali výraznejší pokles. Najviac zdraželi potraviny a energie. Vo februári bola inflácia 18,4 percenta.

Nová výroba batériových modulov pre elektromobily koncernu Porsche za miliardu eur na Považí bude pre Slovensko veľkou posilou, no stále nemáme istú žiadnu výrobu základných batériových článkov a ani produkciu pohonov na elektromobily.

Polovica medu dovezeného do EÚ je pančovaná pridanými sirupmi. Takýto med nie je nebezpečný, no znevýhodňuje európskych výrobcov, ktorí majú prísady zakázané. (euractiv)

Most na ceste prvej triedy v Kežmarku sa budúci týždeň môže opäť rekonštruovať, správa ciest odovzdá stavenisko novej firme. Pôvodne sa oprava začala v roku 2019, zákazka bola jednou z tých, ktorú nedokončila dnes už bývalá firma Cestné stavby Liptovský Mikuláš.

Huaweiu vlani klesol čistý zisk najvýraznejšie od roku 2011, medziročne o 69 % na 4,75 miliardy eur. Firma označila za príčinu rastúce ceny komodít, striktnú čínsku politiku voči covidu-19 a položky spojené s predajom divízie Honor. (cnbc)

Aktivita pri fúziách a akvizíciách bola v 1. kvartáli najslabšia za vyše desať rokov, ich hodnota sa prepadla medziročne o 48 % na 575 miliárd dolárov. Záujem o uzatváranie transakcií znižovali rastúce úroky, inflácia a obavy z recesie.

Maďarsko chce podľa Viktora Orbána postupne zrušiť cenové stropy na základné potraviny a hypotéky, len čo sa zníži inflácia. Vo februári klesla prvý raz po viac než roku, bola však najvyššia v EÚ.

Druhá najväčšia správcovská spoločnosť na Slovensku Asset Management Slovenskej sporiteľne zanikne. Zlúči sa s materskou spoločnosťou Erste Asset Management s rakúskou licenciou. 

Nezamestnanosť v eurozóne vo februári zostala na januárových 6,6 %. V celej EÚ klesla o desatinu percentného bodu na 6 %, rovnako sa vyvíjala aj na Slovensku. Najnižšia nezamestnanosť bola opäť v Česku, dosiahla 2,4 %. (eurostat)

Parlament neposunul do druhého čítania návrh Igora Matoviča, ktorý mal výrazne znížiť základné platy poslancov. Plat sa mal znížiť z trojnásobku priemernej mzdy na priemernú mzdu a politické strany mali mať možnosť poslancom k platu priplácať podľa ich aktivity.

Obce, mestá a župy dostanú do konca apríla naraz 244 miliónov eur, zrýchlene to schválil parlament. Ide o peniaze z firemných daní, ktoré im pôvodne mal štát posielať postupne celý rok ako kompenzácie za výpadky po schválení balíčka Igora Matoviča.

O zákaze nedeľného predaja sa bude rokovať až na májovej schôdzi parlamentu. Poslanci dnes rokujú len do 11.00 h a potom hlasujú a rozprava o tomto bode programu sa nestihla začať.

Medziročná inflácia v eurozóne v marci výrazne klesla na ročné minimum 6,9 %, odhadol Eurostat. Ťahali ju ceny potravín, k zmierneniu zdražovania prispel pokles cien energií. Inflácia na Slovensku sa zvoľnila na 14,8 %.

Inflácia ovplyvnila viac ako polovicu ľudí, ktorí obmedzili svoje výdavky, vyplýva z prieskumu asociácie slovenských inkasných agentúr ASINS. Približne každému desiatemu respondentovi stúplo zadlženie, polovica nemá finančnú rezervu.

Japonsko obmedzí vývoz zariadení na výrobu polovodičov. Zosúladí svoju kontrolu obchodu s vyspelými technológiami so Spojenými štátmi s cieľom obmedziť schopnosť Číny vyrábať pokročilé čipy.

Nové na Dennikn.sk

13:30V Austrálii to bolo o dileme s červenými vlajkami. Verstappena nezastavil ani chaos, Mercedes sa zlepšil 10:5730 najsmiešnejších udalostí marca: Ako sa bozkávať na diaľku a čo robí Andrew Tate v noci 10:25Zlý spánok – fajčenie 21. storočia 08:30Začala sa vojna a ja mám myslieť na vektory? Hodinu dejepisu o druhej svetovej som preplakala 07:26Ráno s NHL: Krátke okno v dejinách, keď bol dopyt po hokejovom disko albume. Lafleur ho nahral, hoci nevedel spievaťVčera 22:08Okupovaný Krym si založil vlastnú žoldniersku armádu. Tej veľkej ruskej už nedôverujeVčera 21:41Ako sa z Varufakisa a Chomského stávajú obhajcovia ruského kolonializmuVčera 20:20Príbeh o hip hope, drogách a ambíciách nakrútili na iPhone. Je svižný a zábavnýVčera 18:12Vo Francúzsku sa kopia odpadky, v Nemecku štrajky odstavili dopravu. Expert vraví, čo je za protestmi v EurópeVčera 16:29Všetkých nás ovplyvnil svojou láskou k filmu aj k životuVčera 12:30Hegerovo ministerstvo navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, Heger tvrdí, že šlo o chybuVčera 11:03Rastliny v strese „volajú o pomoc“. Ľudské ucho to nezachytí, iné živočíchy možno ánoVčera 10:29High 5ive: Stratiť sa v hudobnom lese, z ktorého nechcete vyjsťVčera 10:14Dilema volieb a ilúzia ideáluVčera 08:28Roald Dahl a inžinieri ľudských dušíVčera 08:08Komentátori Denníka N: Haščákom opovrhujeme, ale nemocnici Bory prajeme všetko dobréVčera 07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmi31.03 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom31.03 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?31.03 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu hore31.03 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)31.03 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmy31.03 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónov31.03 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť31.03 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkou31.03 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)31.03 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?31.03 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáre31.03 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchavá31.03 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)