Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj úprava okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Bratislave. Krajinné architektky: Katarína Monček, Michaela Šmeringaiová, Mária Jurčová. Foto – Marek Velček

Pesnička dňa: Aká si mi krásna. Rok od tragickej nehody na Zochovej ulici v Bratislave pripomenie pietna hudobná spomienka. Vedľa zastávky MHD o 19.00 zaznie táto zborová skladba, koncert bude pokračovať v budove VŠMU.

Vo Francúzsku otvorili výstavu o fantastických zvieratách vrátane jednorožca, drakov či sfingy. Výstava sa nachádza v pobočke múzea Louvre v meste Lens na severe krajiny a prepojí vedecké poznatky so starými mýtmi. (louvre lens)

V Galérii mesta Bratislavy je výstava Oslobodený priestor, ktorá sa zamýšľa nad úlohou architektúry z pohľadu klimatickej krízy, ekológie, rodových či etnických nerovností a kladie si otázku, či je v jej moci prispieť k spravodlivejšej spoločnosti.

Hollywood používa kvír tému, ako sa mu hodí, hovorí herec Elliot Page v autobiografii Pageboy. „Odsúva ju nabok, keď ju nepotrebuje, vyťahuje ju, keď z nej môže profitovať, a pritom sa tľapká po pleci, aký je inkluzívny,“ tvrdí. Keď si Page chcel pred tranzíciou obliecť na premiéru nohavice a košeľu, mediálny tím ho zobral na nákup šiat a podpätkov.

Elliot Page. Foto - Facebook E. P.

Ženy v kultúre prenechávajú priestor mužom, potom ich nevidno, vraví v rozhovore kultúrna manažérka Katarina Živanović. V Srbsku pôsobila ako riaditeľka viacerých inštitúcií, po presťahovaní sa na Slovensko najprv viedla košickú Tabačku, teraz manažuje kreatívne centrum v Nitre, kde je jedinou cudzinkou. Hovorí, že odkedy tu žije, je z nej iný človek.

V pondelok sa začína festival súčasného tanca Bratislava v pohybe. Otvorí ho flámsky súbor Ultima Vez s choreografiou legendárneho Wima Vandekeybusa, ktorý sa ocitne aj na javisku. „Baví ma hrať, nie je to vždy jednoduché, ale dáva to človeku dôvod zostať vo forme,“ vraví Vandekeybus.

Korben Dallas a česká speváčka Aneta Langerová vydali album Nekonečne. Obsahuje osem piesní vrátane aktuálneho singla Neustoupím. Najprv to mala byť len jedna spoločná pieseň, ale nakoniec z tohto výnimočného česko-slovenského dialógu vznikol celý album.

Architekt Philippe Rahm tvrdí, že architektúra vždy slúžila na vytvorenie priestorov, ktoré zohľadňujú klimatické podmienky a umožňujú človeku život vo vnútri. S nástupom fosílnych energií a ústredného kúrenia sa však architekti už o túto úlohu nemuseli starať a vrhli sa na estetiku. Rahm si myslí, že v čase klimatickej krízy by sme sa mali vrátiť k pôvodnému nastaveniu.

Architekt Philippe Rahm v umelom oblaku. Foto - Philippe Rahm architectes

Kto bude chcieť stráviť volebný víkend s hudbou, bude mať – minimálne v Bratislave – veľkú ponuku, píše newsletter High 5ive a odporúča napríklad koncert gitaristov Šimanského a Niesnera alebo francúzsko-japonský projekt PoiL/Ueda na lodi na Dunaji.

V Las Vegas zadržali muža, ktorý je podozrivý z vraždy rapera Tupaca Shakura z roku 1996. Polícia Duana Davisa obvinila z vraždy. Vyšetrovatelia ho poznali už dlhšie, on sám priznával, že bol v čase vraždy v okolí miesta činu.

V knižnej edícii Denníka N vyjde v októbri jedna z najdôležitejších kníh o druhej svetovej vojne a holokauste Láskavé bohyne. Spisovateľ Jonathan Littell opisuje, ako sa nemeckí fašisti postupne dostávali k moci a do akých zverstiev vyústila totalitná diktatúra. Stú knihu vydavateľstva N Press preložil Alexander Halvoník a jej vznik podporil Fond na podporu umenia.

Jonathan Littell. Foto - Francesca Mantovani

Dnes o 18.00 h bude v bratislavskom kníhkupectve Artforum diskusia s autorom knihy Karbid Andrijom Ľubkom. Udalosti románu sa odohrávajú vo fiktívnom meste Medveďov, kde sa skupina nadšencov rozhodne postaviť Fontánu jednoty s Európou. Diskutovať príde aj editor knihy Marek Vadas, moderuje Tereza Zhaňačová.

Slovenský film Svetlonoc premietajú v amerických kinách pod názvom Nightsiren. Od svetovej premiéry a hlavnej ceny v Locarne ho uviedli na viacerých festivaloch, okrem USA ho zakúpili do distribúcie v Nemecku, Poľsku či Japonsku. Film Terezy Nvotovej sa dá vidieť aj online na portáli DAFilms.

V Pisztoryho paláci v Bratislave bude dnes o 17.00 h komentovaná prehliadka výstavy Rastislava Podobu s autorom a kurátorkou Ivanou Moncoľovou. Súčasťou je aj mini konferencia s príspevkami Michala Šedíka, Jána Kraloviča a kurátorky.

Z výstavy Rastislava Podobu. Foto - Adam Šakový

Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostalo aj priestorové riešenie festivalu Grape na letisku v Trenčíne. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Priestorové riešenie festivalu Grape 2022 na letisku v Trenčíne od ateliéru Martina Skočeka (Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Radoslav Hamara, Šimon Voštinár). Foto – Lousy Auber, Radoslav Hamara

Najsledovanejším netflixovým seriálom na Slovensku je momentálne Sexuálna výchova. Námet vzišiel z jednoduchej otázky: čo by sa udialo, keby sa na strednej škole stal z tínedžera sexuálny terapeut? „Išlo o ozajstnú príležitosť, ako vytvoriť niečo zábavné, ale aj pohoršujúce, čo by priviedlo mladých ľudí k tomu, aby hovorili o sexualite, identite či duševnom zdraví,“ hovorí tvorkyňa Laurie Nunn.

Na 9. mieste rebríčka Najlepšie slovenské albumy skončil Nemoderný chalan (1984). Miroslav Žbirka mal krátko po tridsiatke a bol na vrchole popularity, v Zlatom slávikovi dostal viac hlasov než Karel Gott. Mohol robiť ďalej rovnaké pesničky, ale rozhodol sa pre totálnu zmenu.

Termín festivalu Biela noc tento rok v Bratislave pripadol na dátum volieb. V sobotu v noci budú môcť jeho návštevníci sledovať aj exit polly po zatvorení volebných miestností. Dáta bude vizualizovať umelec Boris Vitázek, ktorý na to vytvára špeciálny softvér.

Film Martin Škrtel: Buď, alebo sa vracia aj k málo známemu konfliktu, ktorý rozdelil šatňu počas MS 2010 v Juhoafrickej republike. “Krátko pred majstrovstvami otec spravil kapitánom tímu Mareka Hamšíka. Pritom sa všeobecne čakalo, že kapitánom bude Škrťo. Toto niektorých hráčov nahnevalo a rozdelilo mužstvo. Bolo to najhoršie rozhodnutie,” hovorí Vladimír Weiss ml.

Dnes o 18.00 h uvedú v bratislavskom kníhkupectve Artforum knihu Ako Putin stratil Ukrajinu od Róberta Ondrejcsáka. Hosťom bude aj editor knihy a komentátor Denníka N Roman Pataj, moderuje Mirek Tóda. Titul vyšiel v knižnej edícii Denníka N.

Zomrel britsko-írsky herec Michael Gambon, predstaviteľ Albusa Dumbledora v šiestich z ôsmich filmov o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Hral aj detektíva Maigreta v rovnomennom seriáli. Mal 82 rokov.

Michael Gambon. Foto - TASR/AP

Známe osobnosti a vedci vybrali tipy na filmy, ktoré sa oplatí pozrieť pred volebným víkendom. Sociológ Michal Vašečka odporúča film Okupácia 1968. „Dnes mnohí na Slovensku vzhliadajú k Rusku ako ku garantovi nášho ďalšieho úspešného rozvoja. Je dobré pripomenúť si, že ruskí imperialisti už raz náš úspešný rozvoj zabrzdili.“

V piatok sa v Bratislave začína festival Biela noc, potrvá do nedele a opäť sa pokúsi spojiť dva svety. „Snažíme sa ponúknuť návštevníkom diela prístupné širokému publiku, ale aj diela, ktoré ocenia aj náročnejší diváci,“ vraví Zuzana Pacáková, riaditeľka festivalu.

Fontána Družba na Námestí slobody počas Bielej noci v roku 2017. Foto N – Vladimír Šimíček

Festival Pohoda zverejnil prvé zahraničné meno ročníka 2024. Sú ním mladí britskí postpunkeri Deadletter, ktorí sa už stihli zviditeľniť na spoločných koncertoch so skupinou Placebo.

Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Mestský park v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Mestský park Suchá Vydrica v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves od Awe Atelier (Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega, spolupráca: Tomáš Pozdech). Foto – Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová

Dnes sa začína Žilinský literárny festival, otvorí ho diskusia s izraelskou spisovateľkou Ajelet Gundarovou-Gošenovou. Medzi tohtoročnými hosťami sú aj ukrajinský básnik Andrij Ľubka a slovenská spisovateľka Alena Sabuchová. (zlf)

Pesnička dňa: Dan no Ura. Po koncerte na Pohode sa na Slovensko vracia francúzska avantrocková skupina Poil s japonskou speváčkou Junko Ueda. Spolu s ňou na lodi Pink Whale v Bratislave zahrajú Vojdi a Boh Vajec Orchestra.

V knižnej edícii Denníka N dnes vyšli tri novinky: Ako byť zdravý? od Veroniky Folentovej, Karbid ukrajinského spisovateľa Andrija Ľubku a kniha Róberta Ondrejcsáka Ako Putin stratil Ukrajinu. Nájdete ich na obchod.dennikn.sk a vo vašom kníhkupectve.

V Košiciach je hotová prvá časť maľby, ktorá je súčasťou rozsiahlejších zmien nebezpečnej križovatky v širšom centre mesta. Ide o výsledok spolupráce iniciatívy Čas spomaliť a magistrátu, na maľbe pracovali výtvarníci z organizácie Street Art Communication a Natreto Studio.

Námestie vedľa križovatky s novou maľbou. Foto - Čas spomaliť

Koncertná mapa Slovenska na najbližší týždeň: V Prešove bude finále koncertnej šnúry Chcem tu zostať, v Bardejove Festival demokracie, americký gitarista Vinnie Moore zahrá v Novom Meste nad Váhom aj v Žiline. (moja muzika)

Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostalo aj výtvarno-priestorové riešenie expozície Zázrak prírody. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Výtvarno-priestorové riešenie expozície Zázrak prírody – Človek v čase a priestore v Prírodovednom múzeu v Bratislave (autori: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth, spolupráca: Alena Šefčáková, Barbora Krejčová, Lukáš Freytag, Dominika Szabová). Foto – Eva Benková

Osobnosti z folklórnej scény sa počas predvolebnej kampane ozvali proti zneužívaniu tradičnej ľudovej kultúry a folklóru. Upozornili najmä na politikov s fašistickým pozadím. „Svoje nebezpečné názory len navonok skrývajú za vyhýbavé odpovede, saká a ľudové kroje,“ napísali.

Pesnička dňa: Meč času. Vysávač a lego sú hlavné rekvizity nového klipu Erika Sikoru alias Džumelca. Zvuk skladby zodpovedá zámeru autora poňať nový album ako tanečnú nahrávku v štýle brazílsky funk.

Do predvolebnej kampane sa zapojili aj umelci: Smeru spieva Modus, PS a SaS podporili herci a herečky. „Prerastá to do agresivity medzi ľuďmi a to by už malo zdvihnúť zo stoličky hádam každého a mal by niečo urobiť,“ hovorí Dušan Cinkota, ktorý účinkuje vo videách SaS.

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí, predchádzalo tomu dosiahnutie platovej dohody s filmovými štúdiami, uviedlo Združenie amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov. Hollywoodski herci v štrajku zostávajú, nateraz bez perspektívy na rokovania.

Hollywoodske štúdiá si zrejme ponechajú právo trénovať modely umelej inteligencie na základe práce scenáristov. Stanovia to podmienky predbežnej dohody medzi štúdiami a odborovým zväzom scenáristov WGA.

Združenie Zachráňme hrady doručilo na úrad vlády petíciu so 17-tisíc podpismi. Žiadajú v nej o „systematické financovanie obnovy národných kultúrnych pamiatok na Slovensku a reštart programu ich obnovy nezamestnanými“.

Slovenské centrum dizajnu otvorí dnes o 17.00 h výstavu Národnej ceny za dizajn 2023. Výstava, ktorá sa koná v Pradiarni 1900 v Bratislave, predstaví výber toho najlepšieho z produktového dizajnu, čo vzniklo na slovenskej scéne v uplynulých dvoch rokoch vrátane finálových diel.

V centre Bratislavy v stredu po rekonštrukcii opäť sprístupnia Michalskú vežu. Obnova pamiatky sa začala v lete 2021 a stála vyše 2,5 milióna eur. Jej súčasťou bola aj príprava novej výstavy o histórii veže. (tasr)

Michalská veža po generálnej obnove. Foto - TASR

Viac ako dvesto osobností z prostredia folklóru upozorňuje na snahu politikov s fašistickým pozadím o vylepšenie imidžu zneužívaním tradičnej ľudovej kultúry. „Svoje nebezpečné názory len navonok skrývajú za vyhýbavé odpovede, saká a ľudové kroje“, napísali iniciátori vyhlásenia Nie v mojom kroji.

Film Hranica si počas otváracieho víkendu v poľských kinách pozrelo 138-tisíc divákov. Novinka režisérky Agnieszky Holland rozpráva dramatický príbeh z poľsko-bieloruského pohraničia z pohľadu sýrskych utečencov, dobrovoľníkov, pohraničníka a ženy, ktorá sa tam prisťahovala.

Predstavte si, že by vám zobrali mobily, počítače a odviezli vás do neznáma. Historik Ivan Kamenec má 85 rokov a vie, ako priblížiť ťažké témy mladej generácii. Minulý týždeň sa v štyroch mestách uskutočnil kultúrno-vzdelávací projekt pre stredoškolákov s názvom Mňa sa to (ne)týka.

Ivan Kamenec. Foto N - Vladimír Šimíček

Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostali aj vstupné priestory banky TB Lobby v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Vstupné priestory banky TB Lobby v Bratislave od ateliéru AT26 Architects (Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka, Veronika Mandincová). Foto – Matej Hakár

Pesnička dňa: Navždy mladí. Hex má nový klip so speváčkou Emmou Drobnou, ktorá bude o generáciu staršiu skupinu sprevádzať aj na jesennom turné.

Hollywoodske štúdiá dosiahli predbežnú dohodu so scenáristami. Tí štrajk, ktorý trvá už približne päť mesiacov, ešte neodvolali, no je možné, že čoskoro sa skončí. Dohoda sa však nevzťahuje na hercov, ktorí takisto štrajkujú.

Predajom dedových diel by sme neskutočne zbohatli, mohli by sme si kúpiť čokoľvek na svete. Existuje však aj čosi ako zodpovednosť, tvrdí John Mucha. Vnuk maliara Alfonsa Muchu pôsobil ako medzinárodný bankár a spoluzakladal Muchovu nadáciu, ktorá zhromažďuje a popularizuje dielo jeho starého otca.

John Mucha. Foto - Jana Jabůrková, Jiří Turek

Daj si pozor, kto ťa kŕmi, odkazuje pred voľbami antikonšpiračný spot filmára Petra Važana. „Blížiace sa voľby opäť zneužívajú ľudskú nevedomosť, hnev a frustráciu,“ hovorí autor krátkeho filmu, ktorým upozorňuje nielen na propagandu, dezinformácie a hoaxy, ale aj na iné dôležité témy.

Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj showroom obchodu Ioko v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Showroom obchodu Ioko v Bratislave od architekta Alana Prekopa (spolupráca: Evgeniia Kazarezova). Foto – Jakub Gulyás

Pesnička dňa: Ján sa pýta. Hymna absurdnosti dnešného Slovenska – tak označuje svoj nový singel dvojica Purist. Zhudobnila v ňom niekoľko autentických výrokov politikov a do videoklipu dala aj ich tváre.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:53Ďalšia kríza v Európe? Kosovská vláda viní Srbsko z plánov anektovať severné KosovoVčera 20:52Newsfilter: Teraz uvidíme, ako veľmi je Pellegrini slobodnýVčera 20:51Zberateľ svetov a osudov prichádza na SlovenskoVčera 18:54Nobelovu cenu udelili za objavy, ktoré viedli k vývoju mRNA vakcín proti covidu. Očkovanie zachránilo milióny životovVčera 18:37Graf dňa: Víťazstvo Smeru finančné trhy nevyplašilo, čakajú na konsolidačný plánVčera 18:19Keď sa Fico ujme moci, policajný prezident končí. Hamran na odvolanie nebude čakať, odíde sámVčera 18:11Fico dostal na dohodu o vláde dva týždne, poslancov KDH už zrejme nezískaVčera 18:08Imuna musela odvracať konkurz. Majiteľ sa chce viac baviť už len o iných svojich biznisochVčera 17:42September bol pre akciový trh najhorší v roku. Dá sa na tom aj zarobiťVčera 17:27Dve zostavy: ako by mohla vyzerať vláda Fica alebo ŠimečkuVčera 16:33Shooty: Vážení pániVčera 16:08Britský profesor, ktorý zažil Mečiara aj Fica: Slovensko je príliš odolné, aby sa orbanizovaloVčera 16:05Keď si rodič siahne na život, nemôžeme dieťaťu klamať, vraví farárka z poradne pre pozostalýchVčera 15:11Prvá zaťažkávacia skúška pre novú vládu bude rozpočet, hovorí šéf vládnych analytikov (+ podcast)Včera 14:52Hlavne aby nezmizla radosťVčera 14:25Vývoj bojov (586. deň): Ako Rusi pod Robotynym vybudovali pevnosť, na ktorej stojí ukrajinská ofenzívaVčera 14:22Ľudí posudzujeme podľa vzhľadu. Nie je na tom nič skvelé, ale taká je realita, vraví módna novinárkaVčera 13:34Azerbajdžan vyhral. Z Náhorného Karabachu už utiekli takmer všetci ArménciVčera 13:25Andrej Danko má v parlamente klub bitkárov (a nie je osamotený)Včera 13:03Sociálna poisťovňa oznamuje podnikateľom, aké odvody budú platiť od októbraVčera 12:17Prvý krok po voľbách? Stáť pri prezidentkeVčera 11:59Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si toVčera 11:22Korupcia, zadlžovanie alebo orientácia na Rusko. V čom by bol návrat Smeru najväčšou pohromou?Včera 11:21Sociológ Vašečka: Fico vie, ako presvedčiť Pellegriniho, aby s ním vládol (+ video)Včera 09:53Športový newsfilter: Šatan, Gáborík a Valábik spomínali na staré zlaté časy, keď šikana zoceľovalaVčera 09:42Mala ísť študovať do Británie, ale proste zmizla. Čínsky režim si s tvárou hnutia #MeToo poradil po svojom (profil týždňa)Včera 08:45Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárovVčera 08:35Ako poraziť chronickú prokrastináciu? Odstrániť vyrušenia nemusí stačiť, hovorí psychológVčera 07:43Starajte sa o svoje zuby a ďasná. Ich stav môže ovplyvniť aj váš mozogVčera 07:34Chýbajú tréningový objem aj motivácia. Kedy je vhodné zrušiť prípravu na maratón