Ludwig van Beethoven s najväčšou pravdepodobnosťou zomrel na zlyhanie alebo cirhózu pečene. Vyplýva to z DNA analýzy vlasov svetoznámeho skladateľa, ktorú vykonali vedci z Bonnu. Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 56 rokov.

Koncertná mapa na najbližší týždeň: Ako by zneli Beatles, keby hrali džez, predvedie v Bratislave, Banskej Štiavnici a v Banskej Bystrici Walter Fischbacher Trio; v Novom Meste nad Váhom zahrá americký pianista Emmet Cohen. (moja muzika)

Ministerstvo kultúry vybralo 24 pamiatok vo vlastníctve štátu, ktoré chce prioritne opraviť. Z eurofondov je do roku 2027 pripravených takmer 221 miliónov eur. Na zozname je aj požiarom poškodená Galéria Jozefa Kollára v B. Štiavnici.

Polícia v Bulharsku našla doteraz neznámy obraz Jacksona Pollocka, ktorého cena sa odhaduje na 50 miliónov eur. Na rozsiahlej operácii proti pašerákom umenia sa podieľal aj Europol, polícia z Grécka a ďalších krajín. (novinite)

Pesnička dňa: Rise. Americkí rockeri Extreme nahrali po 15 rokoch nový album a zverejnili prvý singel. „Smrť Eddieho van Halena ma veľmi zasiahla, cítim zodpovednosť udržať hru na gitare pri živote,“ tvrdí člen kapely Nuno Bettencourt.

Mal to byť nový album skupiny Ali Ibn Rachid, ale je z toho sólová platňa Ľubomíra Burgra, ktorá ponúka deväť piesní plných abstrakcie a obrazotvornosti. Na albume hosťujú Zuzana Piussi, Peter Lipa, Zdenka Kvasková a ďalší.

V podkroví štiavnického kultúrneho centra Eleuzína cítili žiaru, potom vzbĺka strecha a takmer celé vybavenie zhorelo do tla. Keď sa pár dní po požiari prechádzate spáleniskom, všetko je zhorené na uhoľ – čierne steny, strop, mohutné lustre, knižnica plná vzácnych kníh, pianíno. „Bolo to temné. Ako z nejakého Tarkovského filmu,“ hovorí Marek Pavlík, ktorý stojí za kultúrnym centrom Eleuzína.

Zhorený interiér kultúrneho centra Eleuzína v Banskej Štiavnici. Foto N - Tomáš Hrivňák

Pesnička dňa: Kosmopol. Víkendový požiar v Banskej Štiavnici poškodil aj kultúrne centrum Eleuzína, kde sa konali predstavenia unikátnej divadelnej polydrámy Kosmopol. Pomôžte zachrániť Eleuzínu.

Niektoré strechy držia len silou vôle a plechu, hovorí statik o zhorených štiavnických strechách. Sedem budov, ktoré v sobotu v centre Banskej Štiavnice zachvátil požiar, dnes posudzoval tím odborníkov na statiku a pamiatky.

Režisér filmu Svedkovia Putinovi urobil nový dokument spolu s mladým ukrajinským režisérom, ktorý nakrúcal v prvej línii bojov. Drsné scény striedajú osobné portréty vojakov. „Chceli sme, aby sa ľudia vo svete, ktorí už sú, samozrejme, trochu unavení z vojny, prebudili a začali opäť pozorne sledovať, čo sa deje na Ukrajine,“ vysvetľuje Vitalij Manskij.

Od 21. marca bude v kinosále zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie fungovať kino Lumière, ktoré momentálne rekonštruujú. Premietať bude pravidelne v utorok, sobotu a v nedeľu. (sng)

Slovenská filmová a televízna akadémia spustila divácke hlasovanie o najobľúbenejší film roka 2022. Víťaza vyhlásia 15. apríla počas galavečera národných filmových cien Slnko v sieti.

Vždy sa hádame a každý projekt je boj, hovoria autori víťazného konceptu na obnovu bratislavských kúpeľov Grössling. Trojica talianskych architektov v rozhovore hovorí, ako projekt našli, prečo sa doň zamilovali a prečo im Staré Mesto pripomína Florenciu.

Horelo kultúrne centrum Eleuzína, v ktorom sa hrával podľa mňa divadelný počin desaťročia, predstavenie Kosmopol, píše Viliam Klimáček. „Pomoc Štiavnici môžeme prejaviť finančnou zbierkou na Donio a akiste aj Eleuzína a kolektív Kosmopolu spustia ďalšiu zbierku na obnovu priestorov, v ktorých dokáže pretrvávať čosi také krehké ako duch divadla.“

Historička Evina Stein búra populárne mýty o stredoveku. Hovorí, že nie je pravda, že by si vtedy všetci mysleli, že Zem je plochá. „Vedci si to rozhodne nemysleli. Veľmi dobre vedeli, že Zem je guľatá,” hovorí.

Podporte vydanie magazínu o osobnostiach, ku ktorým sa hlásia Maďari i Slováci. Redakcie Denníka N a Napunku ním nadväzujú na úspešnú publikáciu o slovensko-maďarských mýtoch, ktorú sme takisto posielali slovenským aj maďarským školám.

Pesnička dňa: To okolo nás. Na víkendových cenách Radio_Head Awards sa Skladbou roka stal singel skupiny Para, ktorý vznikol v spolupráci s Janou Kirschner a Matejom Starkovom.

Súťaž na obnovu kúpeľov Grössling sme našli v podstate náhodou a do projektu sme sa zamilovali, hovoria autori víťazného konceptu. Trojica talianskych architektov v rozhovore hovorí, čím im Bratislava pripomína Florenciu a čo pre nich znamená slovo Adagio, ktoré vyjadruje filozofiu ich štúdia.

Antonio Salvi, Paola Chiaritti a Francesco Polci. Foto N - Tomáš Hrivňák

Ak sme zažili emocionálnu traumu, pomôcť môže nielen psychoterapia, ale aj liečivý vzťah. Napríklad taký, ako je vykreslený v britskom seriáli Normálni ľudia. V najnovšom výbere prinášame tipy na zaujímavé filmy a seriály, ktoré sa zaoberajú vzťahmi. Všetky sa dajú vidieť na streamovacích platformách.

Video: V poslednej chvíli sa mi podarilo presvedčiť hasičov, aby prišli hasiť náš krov, hovorí riaditeľ banského archívu v Banskej Štiavnici Peter Konečný. „Inak by zhorel archív alebo minimálne strecha a voda z hasenia by zaplavila unikátne dokumenty. Veľký problém bol aj s nedostatkom vody, nebol tu dostatok hydrantov.“

Špeciálne zasadnutie vlády v Banskej Štiavnici bude približne o dva týždne. Presný rozsah škôd v historickom centre ešte nie je známy. Vláda avizuje, že mestu pomôže. „Na takéto veci sa peniaze dajú nájsť. Toto nebude problém,“ sľúbil premiér Eduard Heger.

Požiar v centre Banskej Štiavnice sa hasičom podarilo zlikvidovať, situáciu však budú naďalej monitorovať, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková. (tasr)

Český prezident Petr Pavel ponúkol Slovensku pomoc pri obnove zničených a poškodených pamiatok v Banskej Štiavnici. „Ponúkol najmä odborné reštaurátorské kapacity,“ informovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Vláda spraví všetko, aby po ničivom požiari v historickom centre čo najrýchlejšie pomohla Banskej Štiavnici a opravili sa všetky pamiatky, povedal premiér Eduard Heger v diskusii O 5 minút 12. V Banskej Štiavnici spravia výjazdové rokovanie vlády po tom, ako bude jasnejšie, aké sú škody. Finančná pomoc pôjde z rôznych kapitol štátneho rozpočtu aj z rezervy premiéra.

Ministerstvo kultúry komunikuje so stálou delegátkou Slovenskej republiky pri UNESCO Annou Plassat Muríňovou o ďalších krokoch a možnej expertnej a materiálnej pomoci pre Banskú Štiavnicu, ktorej centrum v sobotu zasiahol rozsiahly požiar, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová. Okamžitú expertnú a materiálnu pomoc ponúklo aj české Národní muzeum.

Polícia v súvislosti s požiarom v Banskej Štiavnici začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. „Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu,“ informovala polícia. Na poškodených budovách vznikla škoda v zatiaľ nevyčíslenej výške.

Berggericht so vzácnou mineralogickou zbierkou je najviac poškodenou budovou po sobotňajšom požiari v Banskej Štiavnici, povedala Zuzana Denková, riaditeľka Slovenského banského múzea. Zatiaľ nemá žiadne informácie, v akom stave je statika objektu, čaká na výsledky expertízy.

Podarilo sa nám spoločne evakuovať celú expozíciu, depozitáre i výstavy, napísala v noci riaditeľka Slovenského banského múzea Zuzana Denková. „Pred chvíľou som prešla oba objekty. Galéria zostala ohňom nedotknutá, akurát priestory susediace s Berggerichtom sú mokré.“

Keďže starých ľudí v spoločnosti stále pribúda, vznikajú aj umelecké projekty, ktoré túto skutočnosť reflektujú, hovorí kurátorka Petra Hanáková. Výstava, ktorú urobila v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, ukazuje ľudí v zrelom veku ako aktívnych, inšpiratívnych a tvorivých ľudí so zmyslom pre humor.

Séria Zuzany Pustaiovej na výstave Senior linka. Foto - Lukáš Rohárik

Je to porovnateľný požiar ako Krásna Hôrka, možno aj horší, hovorí o požiari v Banskej Štiavnici Martin Macharík, ktorý spravuje Kalváriu a špecializuje sa na rekonštrukciu historických objektov. „Teraz je na rade vláda. Viete, my sa tam handrkujeme o 20-tisíc a teraz je škoda len na ZUŠ za milión eur,“ vraví v rozhovore.

Po nezvyčajne úprimnom rozhovore sa herec Hugh Grant stal zlosynom tohtoročných Oscarov. Ak by sme sa s jeho kritikou zo strany amerických médií stotožnili, museli by sme pripustiť, že stupídnosť mediálneho sveta je nedotknuteľná, píše Ondřej Štindl.

Po priestore najskôr behám s telefónom, hovorí fotograf architektúry Matej Hakár, ktorého tvorbu v súčasnosti vyhľadávajú oceňované domáce ateliéry aj občianske združenie Čierne diery. Vysvetľuje, prečo mu fotenie domu či bytu zaberie celý deň, ako vzniká výber fotiek, ktorý sa dostane do médií, aj či sú vydavatelia ochotní za publikovanie fotografií platiť.

Fotené do knihy Elektrárne, ktorú vydali Čierne diery. Foto – Matej Hakár

Vo veku 60 rokov zomrel americký herec Lance Reddick. Známy bol najmä zo série filmov John Wick či The Wire. (ap)

Ak má ľudí zaujímať súčasné umenie, najskôr musia vedieť, že je aj pre nich, hovorí Andrea Kutlíková, ktorá roky viedla v Bratislave centrum Kalab a dnes je riaditeľkou nadácie pre súčasné umenie. V rozhovore hovorí, čím ju prilákala práca s umením a prečo po siedmich rokoch Kalab na Zámockej ulici končí.

Andrea Kutlíková. Foto (detail) - Karina Golisová

Rádiohlavy sú hudobné ceny, ale tento rok sa nedalo hovoriť len o hudbe. Dôležité však bolo, že nehudobné témy sa skloňovali primárne cez hudbu, píše v reportáži z udeľovania Radio_Head Awards Oliver Rehák.

Do tridsiatky sa fotke vôbec nevenoval, v súčasnosti patrí Matej Hakár k najvyhľadávanejším fotografom architektúry u nás. Jeho fotografie definuje čistý štýl a snaha nezasahovať do nich retušou. „Všetko sa snažím robiť na prvú snímku, preto je pre mňa dôležité pripraviť si priestor,“ hovorí. V rozhovore približuje, prečo sa pri fotení nezaobíde bez mobilu aj či mu architekti do procesu zasahujú.

Matej Hakár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Vo veku 91 rokov zomrel čilský spisovateľ Jorge Edwards, držiteľ Cervantesovej ceny z roku 1999. Edwards bol známy najmä vďaka románu Persona non grata, v ktorom opisuje svoje rozčarovanie z kubánskej revolúcie. (el país)

Albumom roka 2022 sa na Radio_Head Awards stali Posledné veci Miroslava Žbirku, ktoré získali najviac hlasov poslucháčov Rádia_FM. Novinári zvolili za album roka Čudne slávni kapely Modré hory.

Banská Štiavnica sa vulgarizuje, skúšame turistom priblížiť reálne mesto namiesto atrakcií, hovorí umelec a pedagóg Svätopluk Mikyta. „Nerobíme si ilúzie, že to zastavíme. Deje sa to, čo sa dialo v Českom Krumlove pred 15 rokmi. Domáci odišli zo studených kamenných domov do teplého bytu a mesto sa stáva kulisou.“

V Bratislave je výstava Ceny Oskára Čepana, ktorá predstavuje súčasnú umeleckú scénu. „Zdá sa mi, že práve súčasné umenie často a niekedy dokonca ako prvé reaguje na to, čo sa nás všetkých dotýka,“ vraví Andrea Kutlíková, ktorá vedie organizáciu ceny.

Mimoriadne ocenenie na Radio_Head Awards získal festival Slovenská tepláreň. „Je to spoločná cena za našu solidaritu a vzájomnú spolupatričnosť, chcem vám poďakovať v mene Juraja a Matúša,“ povedal Roman Samotný z Teplárne.

Naživo: Udeľovanie hudobných cien Radio_Head Awards. Účinkujú Laco Lučenič, Modré hory, Tolstoys, Besna a ďalší.

Niekoľkí bývalí aj súčasní sólisti a sólistky Opery SND považujú za neopodstatnené obvinenia z narušenia výberu generálneho riaditeľa. Reagujú tak na otvorený list zamestnancov divadla.

Skupina U2 vydala album Songs of Surrender, na ktorom prerobila svoje staré hity aj menej známe piesne. „Pri toľkej minutáži to nie je úplne ľahké počúvanie, hlavne keď sa kapele nedarí trafiť klinec po hlavičke,“ píše v recenzii Peter Bálik.

Cena Oskára Čepana pre umelcov tento rok po prvýkrát od roku 1996 nevyhlási nový ročník. „Sme v situácii, keď prakticky nemáme na výber,“ hovorí Andrea Kutlíková, ktorá v januári prebrala organizáciu ceny. Problémom sú najmä peniaze.

Komisia jednohlasne odporučila Mateja Drličku za riaditeľa Slovenského národného divadla. Vyplýva to zo zápisnice, ktorú zverejnilo ministerstvo kultúry. O novom vedení rozhodne do 30 dní ministerka Natália Milanová.

Foto N - Vladimír Šimíček

Dnes večer sa odovzdávajú hudobné ceny Radio_Head Awards. Priamy prenos z hlavnej sály Slovenského rozhlasu si online môžete pozrieť aj na Denníku N, začiatok je o 19.00 h.

Pesnička dňa: Mi Dimandas. Skupina Neha! zverejnila nový singel, o ktorom hovorí ako o oslavnej piesni tela. Hudobníčky spievajú v už takmer zabudnutom jazyku sefardských židov, názov skladby v preklade znamená „Žiadam“.

Praha žiari, píše výtvarník Laco Teren. „V osemdesiatych sme tu sedávali celé dni až do celých nocí. Hovorilo sa vtedy, Slávia, to je to miesto, kde sedia famáci vo výklade.“

Zamestnanci SND zverejnili otvorený list poslancom, kde sa dištancujú od vyhlásení bývalých sólistov Opery SND. „Chceme sa dôrazne ohradiť voči snahám o spochybnenie a narušenie procesu verejného vypočutia na post generálneho riaditeľa,“ píšu.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:21V globálnom trezore plodín uprostred Arktídy je aj vyše tisíc vzoriek zo SlovenskaVčera 22:03Trump oznámil, že ho v utorok zatknú, no nestalo sa nič. Chce zo seba urobiť martýra, vraví amerikanistaVčera 21:09Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)Včera 20:55Autorom revolučných uhorských bankoviek bol rodák z OravyVčera 20:15Slovnaftu štát zoberie oveľa viac. Poslanci schválili predĺženie dane pre rafinériu a zvýšenie jej sadzbyVčera 20:05Kým Biden rečnil v Kyjive, Rusi cvičili s čínskymi vojakmi tam, kde sa im darí. V AfrikeVčera 19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochuVčera 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenciVčera 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej EurópeVčera 17:19Vláda nemá podporu pre školský zákon, proti je SaS. Niektorí odborníci jej to vyčítajúVčera 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice?Včera 16:46Shooty: Kresťanská láskaVčera 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II.Včera 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciouVčera 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniazeVčera 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinuVčera 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervyVčera 14:24Zažívame triumf iracionalityVčera 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvuVčera 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienkyVčera 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s RuskomVčera 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončíVčera 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú?Včera 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúruVčera 08:12Danglár: Láska k blížnemuVčera 07:55Štiavnica a syndróm vyhoreniaVčera 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov MontrealuVčera 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáleží21.03 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov Viper21.03 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %