Kultúra

Vo veku 90 rokov zomrel americký výtvarník a dizajnér Colin Cantwell, ktorý navrhoval fiktívne kozmické objekty do série Hviezdne vojny. V 60. rokoch pracoval aj pre NASA, podieľal sa aj na filmoch Blízke stretnutie tretieho druhu či 2001: Vesmírna odysea. (bbc, tasr)

Naživo: Diskusia s Martinom Poliačikom, Samuelom Kováčikom a Jánom Markošom spojená s uvedením knihy Poriadok v hlave, ktorú vydalo vydavateľstvo Denníka N.

Shooty: Reforma opery

RTVS dnes v televíznej premiére uvedie film Čiary. Dokumentárnu esej o Bratislave, ktorá získala hlavnú cenu festivalu Ji.hlava, si môžete pozrieť o 20.10 na Dvojke.

Predseda parlamentu Boris Kollár prijal operných spevákov zo Slovenského národného divadla. Reagoval tak na prepúšťanie sólistov opery, ktorým riaditeľ SND Matej Drlička ponúka už len externú spoluprácu. Kollár povedal, že v SND by mali vystupovať slovenskí umelci a mali by hrať predovšetkým slovenský repertoár.

Na filmovom festivale v Cannes sa v týchto dňoch najviac diskutuje o detektívkach z islamského prostredia aj o bojkote ruských filmárov. Zarážajúce je zistenie, že na festival prišlo niekoľko ruských filmových obchodníkov a potichu robia biznis.

Som rada, že sú ľudia, ktorí nás majú v kalendári ako Vianoce, hovorí šéfka festivalu Atmosféra Gréta Pavlovová. Festival čaká v lete v Hontianskych Nemciach jubilejný desiaty ročník. Predstavia sa tam napríklad Jana Kirschner a Para, zaznie koncertná verzia albumu Modrý vrch Deža Ursinyho.

Šéfka festivalu Grétka Pavlovová. Foto - Vladimír Šimíček
Šéfka festivalu Grétka Pavlovová. Foto - Vladimír Šimíček

Pesnička dňa: Míňajú ma dni. Cez víkend uplynulo 10 rokov od úmrtia Bety Majerníkovej. Výtvarníčka a speváčka skupiny Noisecut zahynula pri autonehode vo veku 33 rokov.

Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň. Možno ju považovať za akúsi facku novodobým českým komédiám, ktoré ovládajú aj slovenské kiná a Netflix, píše Peter Bálik.

Vo veku nedožitých 74 rokov zomrel významný slovenský archeológ profesor Eduard Krekovič. Organizoval konferencie, písal knihy, zostavoval zborníky a edične spolu s manželkou Evou a Elenou Mannovou pripravili veľmi úspešnú publikáciu Mýty naše slovenské.

Keby som bol mladým Slovákom, tešil by som sa na to, čo zažijem, vraví autor knihy Slovenské storočie Pavel Kosatík. Slovákov považuje za víťazov 20. storočia. „Nepodceňujme význam vecí, ako bolo napríklad volebné víťazstvo v roku 1998. Keď národ – alebo jeho demokratická časť – zažije katarziu, zapíše sa to do jeho genotypu,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Plávajúce podlahy, bodové osvetlenie, marhuľové steny, lacný nábytok a kancelárske stropy – tak podľa historičky umenia Sabiny Jankovičovej často končia rekonštrukcie sobášnych sál, ktoré boli kedysi robené na mieru ako luxusné priestory. „Mohli by sme raz pochopiť, že inovácia neznamená zlepšenie kvality,“ vraví Jankovičová, ktorá sály dnes skúma.

Spisovateľ a aforista Tomáš Janovic oslavuje 85 rokov. „Čo je pre mňa v živote najdôležitejšie? Keď dám pred zátvorku to, čo sa na to patrí odpovedať a čo je iste pravda – rodina, priatelia, pokojný život –, tak potom toto: nech mi hlava funguje tak, aby som vedel ešte niečo napísať a aby som mal z toho radosť,“ hovorí v nekonvenčnom rozhovore s Jánom Štrasserom.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Hlavnú cenu festivalu Nová dráma získalo predstavenie Generácia Z – Krása nevídaná Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Rozpráva o tom, prečo sú dievčatá na Slovensku nešťastné.

Historička umenia Sabina Jankovičová skúma svadobné sály z čias socializmu. Za posledný rok ich prešla viac ako sto po celom Slovensku. „Mnohí ani len netušia, aké skvosty majú vo svojej obci,“ vraví. Na ich tvorbe sa podieľali aj špičkoví autori a išlo o luxusné priestory, kde bolo všetko od svietidiel a podlahy až po stoličky a stôl navrhnuté na mieru. „Dnes to často končí na smetisku,“ dodáva.

Sobášna sála v Dunajskej Lužnej s výrazným tvarovaním svietidiel, kresiel na mieru, asymetrickým stolom a keramickou stenou od Karola Drexlera z roku 1978. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sobášna sála v Dunajskej Lužnej s výrazným tvarovaním svietidiel, kresiel na mieru, asymetrickým stolom a keramickou stenou od Karola Drexlera z roku 1978. Foto N - Tomáš Benedikovič

Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND. Dnes premiéruje už druhé kolektívne autorské dielo v tejto sezóne. „24“ je ruským, ukrajinským, ale najmä slovenským zrkadlom. „Musela opadnúť prvá eufória solidarity a pomáhania, aby sme zistili, akí v skutočnosti sme,“ hovorí režisérka Valéria Schulczová.

V bratislavskej A4ke je dnes večer s názvom Hommage à Blaho Uhlár. V pocte divadelnému režisérovi sa predstavia viacerí herci zo súborov Stoka, Disk a SkRAT, zahrajú Požoň sentimentál a Terrible 2s.

Projekt parku nad Staromestskou ulicou v Bratislave má byť súčasť väčšieho projektu – mestského ringu, ktorý kopíruje pôvodné mestské opevnenie a mal by prepájať revitalizované miesta: od Kamenného námestia s priľahlým Námestím SNP a Župného námestia cez zónu Zochova a plató Staromestská k územiu pod Mostom SNP v smere na Hviezdoslavovo námestie, Štúrovu ulicu a späť ku Kamennému námestiu.

Legenda hovorí, že Island má preto takú živú kultúrnu scénu, lebo je tam zlé počasie. A všetci sa teda venujú tvorbe. Tak sme to boli skontrolovať. V islandskom špeciáli High 5ive vystupujú: Jónsi, Andri Magnason, BSÍ, Gyda Valtýsdóttir, Umbra, Seabear či Dagsson.

Ruský rockový spevák Jurij Ševčuk čelí obvineniam z očierňovania armády v súvislosti so svojimi vyjadreniami na stredajšom koncerte. Obvinenia proti frontmanovi skupiny DDT zaslali správnemu súdu, hrozí mu pokuta až do výšky zhruba 430 eur.

V galérii Mólo na Kolonádovom moste v Piešťanoch je dnes o 17.00 h vernisáž výstavy Petra Kalmusa. Jej súčasťou bude aj zvuková performancia autora s Petrom Markovským.

Po rozhovore s bývalým generálom ŠtB Lorencom skupina Drť na novom albume zhudobnila legendárnu nahrávku exministra Počiatka s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom. Naživo ju predstaví dnes večer v nitrianskom klube Mariatchi, koncert aj s diskusiou si môžete pozrieť o 21.00 h v live streame na Denníku N.

Pesnička dňa: Sinking Deep. Speváčka Ester Wiesnerová, ktorá študovala na prestížnej Berklee School of Music v Bostone, dnes v bratislavskom Teatro Colorato krstí svoj album.

Maliarka Rita Koszorús uvedie dnes o 17.00 h v priestoroch Pradiarne v Bratislave svoju autorskú knihu koláží schMERZbuch. Súčasťou akcie bude aj niekoľko hodín trvajúca výstava jej najnovšej tvorby.

Koláže Rity Koszorús.
Koláže Rity Koszorús.

Po dvoch rokoch sa Letný prieskum Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave koná naživo. Semestrálne práce študentov a študentiek sa dajú pozrieť vo všetkých ateliéroch školy oddnes do nedele medzi 9.00 – 18.00 h.

Recenzia: Album Posledné veci ukazuje, prečo Meky Žbirka tak chýba. Obsahuje všetko, čo bolo pre neho typické, a zároveň aj prekvapuje.

Grécky hudobný skladateľ Vangelis, ktorý zomrel vo veku 79 rokov, patril medzi priekopníkov elektronickej hudby, poznáme ho najmä ako autora skladieb k filmom. Pred viac než 30 rokmi však nahral aj 10 hodín hudby k učebnici neurochirurgie. Písali sme o nej pred štyrmi rokmi.

Vo veku 79 rokov zomrel grécky hudobný skladateľ Vangelis. Preslávil sa predovšetkým hudbou k mnohým známym filmom, napríklad k sci-fi Blade Runner z roku 1982 od režiséra Ridleyho Scotta či historickej snímke 1492: Dobytie raja od toho istého režiséra. Za hudbu pre film Ohnivé vozy od režiséra Hugha Hudsona si odniesol cenu americkej filmovej akadémie Oscar. (ekathimerini, čtk)

Vangelis. Foto Twitter/
Yannis Koutsomitis
@YanniKouts
Vangelis. Foto Twitter/ Yannis Koutsomitis @YanniKouts

Filmový festival v Cannes je späť v plnej sile a pripomína vojnu na Ukrajine. Na úvodnom ceremoniáli mal videoprejav prezident Volodymyr Zelenskyj, tohtoročným otváracím filmom sa stal Mariupol 2.

Aktuálne najdrahšou fotografiou na svete sa stal surrealistický záber s názvom Le Violon d’Ingres od fotografa Mana Raya. Čiernobiela fotografia, ktorá sa predala za 12,4 milióna dolárov, zachytáva bývalú priateľku umelca, francúzsku modelku a speváčku známu ako Kiki, ktorej chrbát autor poňal ako husle. (čtk)

Pesnička dňa: Pre ada baro svetos. Medzinárodné zoskupenie Angrusori, ktoré tvoria rómski speváci z východného Slovenska, nórski hudobníci a skladateľka Iva Bittová, odohrá tri koncerty na Slovensku. Dnes o 20.00 vystúpi v Moyzesovej sieni v Bratislave.

Kóšer podcast o Koreňoch Pressburger Klezmer Band: Legendárna klezmerová kapela vydala nový album, ktorý predstavujú huslista Andrej Werner a klarinetista Miro Lago.

Opozičné bieloruské médiá píšu, že úrady v krajine zakázali predaj Orwellovho románu 1984. Podľa získaného nariadenia majú kníhkupectvá vyradiť všetky vydania knihy do 19. mája. Román 1984 opisuje život a špehovanie v totalitnej spoločnosti.

Pozrite si špeciálnu Chvíľku poézie venovanú herečke Emílii Vášáryovej, ktorá oslávila životné jubileum. (rtvs)

Ruský režisér Kirill Serebrennikov uviedol v Cannes svoj nový film. Počas svojho prejavu kritizoval vojnu. „Nie vojne,“ vyhlásil s tým, že kultúra zohráva svoju rolu pri ukončení konfliktu.

Ukrajinský profesor Feliks Shteinbuk, ktorý žije na Slovensku, napísal článok s titulkom Ruská klasická literatúra ako zbraň hromadného ničenia. „Teraz som plný nenávisti. Samozrejme, nenávisť je asi ten najťažší pocit, no v dnešných dňoch sa ukazuje ako mimoriadne produktívny,“ hovorí ukrajinský profesor.

Vo veku 73 rokov zomrel škótsky gitarista Ricky Gardiner, ktorý účinkoval na albumoch Low od Davida Bowieho a Lust for Life od Iggyho Popa. Na Popovom albume sa podieľal aj autorsky, jeho najznámejšou kompozíciou je na ňom skladba The Passenger, ktorá patrí k ikonickým skladbám svetového rocku. (guardian, tasr)

Nedávno znovuobjavená kresba od Michelangela Buonarrotiho sa v aukcii v Paríži predala za 23 miliónov eur. Aukčná sieň Christie’s pôvodne odhadovala predajnú cenu vzácnej kresby na 30 miliónov eur. Aj tak však ide o rekordnú čiastku za kresbu talianskeho renesančného majstra. (afp)

V šamorínskej At Home gallery sa dnes o 18.30 h uskutoční výstava hudobnej sochy Lambdoma a koncert zoskupenia, ktoré vedie nemecká multiinštrumentalistka a speváčka Anna-Maria Hefele.

Herečka Emília Vášáryová dnes oslavuje 80. narodeniny. Jej tvorbu pripomenie RTVS, ktorá večer na Jednotke uvedie film Prípad krásnej nerestnice a na Dvojke špeciálne nové vydanie Chvíľky poézie.

Monetovu olejomaľbu benátskej scenérie vydražili za 56,6 milióna dolárov. Dielo Le Grand Canal et Santa Maria della Salut z roku 1908 sa stalo najcennejším výtvarným pohľadom na Taliansko predaným v aukcii. (bloomberg)

Pesnička dňa: Nocebo. Prešovská skupina White Place zverejnila singel z pripravovaného albumu, v ktorom tematizuje presvedčenia pacientov o negatívnych vedľajších účinkoch liečebných látok.

SND chystá špeciálne baletné predstavenie, v ktorom spojilo štvoricu choreografov so štvoricou módnych dizajnérov. Boli sme sa pozrieť, ako to vyzerá týždeň pred jeho uvedením.

Z kostýmovej skúšky k predstaveniu Fashion Ballet v Slovenskom národnom divadle. Foto N - Tomáš Benedikovič
Z kostýmovej skúšky k predstaveniu Fashion Ballet v Slovenskom národnom divadle. Foto N - Tomáš Benedikovič

Medzinárodnú súťaž na novú budovu filharmónie v Prahe vyhralo dánske štúdio Bjarke Ingels Group. Nové kultúrne centrum vyrastie pri stanici metra Vltavská, hotové by malo byť v roku 2032, náklady sa odhadujú na 6 miliárd českých korún. (české noviny)

Foto - Twitter pražského primátora Zdeňka Hřiba
Foto - Twitter pražského primátora Zdeňka Hřiba

V Cannes sa začal 75. ročník filmového festivalu. K hosťom sa prostredníctvom videoprenosu prihovoril Volodymyr Zelenskyj. Vyzval ich, aby nemlčali tvárou v tvár ruskej invázii na Ukrajinu. Vo svojom prejave pripomenul slávnu antifašistickú paródiu Charlieho Chaplina Diktátor.

RTVS upravila v súvislosti s úmrtím Josefa Abrháma svoj program. Večer o 22.00 h odvysiela na Jednotke Vrchní, prchni! Česká televízia na ČT1 o 20.10 odvysiela komédiu Svatební cesta do Jiljí, po nej hercov profil z cyklu Neobyčejné životy a kultový film Vrchní, prchni!

Britský spisovateľ a autista s mimoriadnym nadaním na matematiku a jazyky Daniel Tammet pricestoval na návštevu Slovenska. Autor knihy Narodený v modrú stredu bude mať o 19.00 prednášku v bratislavskej Novej Cvernovke.

„Na herca priveľa rozmýšľal, ale rozumeli sme si. V mnohom,“ spomína na Josefa Abrháma vo svojich denníkoch Milan Lasica. Boli spolužiakmi na bratislavskej VŠMU, čo je jeden z dôvodov, prečo bol český herec, ktorý zomrel vo veku 82 rokov, taký populárny na Slovensku.

Milan Lasica (vľavo) a český herec Josef Abrhám na archívnej fotografii z roku 2010. Foto - TASR
Milan Lasica (vľavo) a český herec Josef Abrhám na archívnej fotografii z roku 2010. Foto - TASR

Pesnička dňa: Severní vítr je krutý. Titulná skladba z komédie Vrchní, prchni z roku 1980, v ktorej si zahral jednu zo svojich najznámejších postáv Josef Abrhám. Český herec zomrel vo veku 82 rokov (1939 – 2022).

Vo veku 82 rokov zomrel jeden z najpopulárnejších českých hercov Josef Abrhám. Preslávil sa najmä titulnou postavou v komédii Vrchní, prchni! a rolou doktora Blažeja v seriáli Nemocnice na kraji města. Po smrti manželky Libuše Šafránkovej vlani v júni žil v ústraní.

Josef Abrhám (1939 - 2022). Foto - TASR
Josef Abrhám (1939 - 2022). Foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako VianoceVčera AM:43Rok od únosu lietadla v Minsku: Bielorusom hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobileVčera AM:411. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska od Petra Koubského: Vikingovia, Mongoli a tretí Rím