Dobrá voľba

Na sneme v Púchove dnes Hlas zavŕšil spojenie s Dobrou voľbou. Podľa Petra Pellegriniho spojením nastane „vyčistenie politického systému na Slovensku“. Zánikom Dobrej voľby sa podľa neho aspoň o jeden kus zníži extrémne vysoký počet politických strán na Slovensku.

Alojz Hlina pôjde do parlamentných volieb na kandidátke strany SaS, kde bude na 150. mieste. Hlinova platforma Umiernení vo februári opustila Dobrú voľbu a Umiernených pre nesúhlas s rozhodnutím predsedníctva vstúpiť do rokovania o spolupráci s Hlasom. (sme)

Delegáti strany Dobrá voľba jednomyseľne odsúhlasili spojenie s Hlasom k 30. septembru. Predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker mieri do predsedníctva Hlasu. Predseda Hlasu Peter Pellegrini oznámil, že o tom rozhodne v júni snem strany. Pellegrini odmieta, že by išlo o účelové spojenie s Dobrou voľbou.

Bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovorí, že ak by ochorel, dôveroval by Univerzitnej nemocnici Bratislava. Ak by mal vplyv na to, čo sa bude ďalej diať so slovenským zdravotníctvom, tak bude podľa neho trvať do desať rokov, kým dobudujeme nemocnice a zlepšíme celý systém. „Ale všetko záleží aj na tom, že na to musí naša ekonomika zarobiť.“

Hlas nie je Smer, Fico je extrém, hovorí v rozhovore ešte stále predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker, ktorý v piatok ohlásil spojenie s Petrom Pellegrinim. Na otázku, či je pripravený vládnuť so Smerom, Drucker hovorí, že nie. „Vláda bez Smeru, bez Fica, bez Matoviča. Na konci rozhodnú aj tak voliči, tak načo o tom špekulujeme.“

Newsfilter: Spojenie Hlasu a Dobrej voľby má zmysel z jednej i druhej strany. „Druckerovi už síce nebudú hovoriť ,pán predseda‘, ale načo byť najväčšou rybou v rybníku, ktorý má rozmery mláky? A Pellegrini bol sám svedkom, ako Smer pred takmer dvadsiatimi rokmi pohltil všetky strany ľavice.“

Danglár: Dobrá voľba

Peter Pellegrini navrhne, aby sa členom predsedníctva Hlasu stal Tomáš Drucker. Malo by mu v takom prípade prináležať významné miesto na kandidátke Hlasu.

Podľa Petra Pellegriniho Hlas a Dobrá voľba ešte dnes podpíšu dohodu o spojení strán. Bude to podľa neho bez toho, aby sa v Hlase vytvorila platforma. „Na kandidátnej listine Hlasu budú už v tom čase bývalí členovia Dobrej voľby,“ povedal.

Dobrá voľba končí, projekt Tomáša Druckera zanikne v Hlase za miesta na kandidátke. Drucker hovorí, že do rozpočtu Hlasu prinesú 200-tisíc eur, ktoré tento rok dostanú ako príspevok od štátu.

Foto – TASR

Naživo: Hlas sa spája s Dobrou voľbou Tomáša Druckera.

Strany Hlas a Dobrá voľba by sa mohli do dvoch týždňov spojiť, povedal predseda Hlasu Peter Pellegrini. Na základe pripravovanej dohody by mali členovia Dobrej voľby, ktorí budú mať záujem, prejsť do Hlasu a ich pôvodná strana postupne zanikne.

Hlas pri možnej spolupráci s Dobrou voľbou pripúšťa len jej zánik a prechod členov k nim. „Hlas nepôjde do žiadnej koalície, nebude to vyzerať ani tak, že členovia Dobrej voľby dostanú miesto na kandidátke,“ povedal Peter Pellegrini. S Dobrou voľbou rokujú.

Dobrá voľba už začala rokovať s Hlasom o spolupráci. „Môžeme byť voči Hlasu podozrievaví, ale nemôžeme ich prehliadať. Peter Pellegrini aspoň berie vládnutie a spravovanie štátu vážne. Je to dokonalý premiér, akého si viem predstaviť? Nie. Ale viete si predstaviť, že by bol niekto horším premiérom, ako bol Igor Matovič alebo Eduard Heger? Ja už ani nie,“ vraví podpredseda Dobrej voľby Rado Baťo.

Na veľký návrat Mikuláša Dzurindu to nevyzerá, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Ani nie mesiac po tom, čo Dzurinda ohlásil návrat do politiky, nevieme o jeho krokoch nič. Nie je jasné, s kým sa rozpráva, kto okrem neho a Miroslava Kollára má byť súčasťou Modrej koalície. Samostatne chcú ísť KDH, PS aj SaS. Dobrá voľba, ktorá mala byť súčasťou projektu, vraví, že to nikam nevedie. A rokovania sa vedú okolo Hegera, ktorý by mal povedať podrobnosti budúci týždeň.“

Alojz Hlina po odchode z Dobrej voľby povedal, že jeho platforma Umiernení sa do predčasných volieb nezmení na politickú stranu. „Budeme pôsobiť ako občianska názorová platforma a vyvíjať činnosť smerom k tomu, aby stredopravé nepopulistické politické formácie uspeli vo voľbách,“ hovorí bývalý predseda KDH.

V Dobrej voľbe sú ochotní rokovať s Hlasom, zo strany preto odchádza Alojz Hlina. O rokovaní so stranou Petra Pellegriniho sa podľa neho rozhodlo na predsedníctve. Podpredseda Rado Baťo hovorí, že o spojení ešte nerozhodli. Z pokusu o spájanie stredopravých strán sú sklamaní.

Dobrá voľba musela ešte po voľbách doplatiť za kampaň Rudolfa Kusého ďalších 41-tisíc eur, spolu už strany zaplatili 333-tisíc. Kusého agentúra pýta ešte ďalšie peniaze od KDH, jeho kampaň je tak najdrahšia zo všetkých. „KDH odmieta takéto neseriózne konanie a skúma právne možnosti na vyriešenie situácie,“ povedala hovorkyňa hnutia.

Líder strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker uvoľnil svoju funkciu predsedu strany. Predsedníctvo mimoparlamentnej strany si zvolilo za nového podpredsedu Radoslava Baťa.

Alojz Hlina nechce povedať, či volil kandidáta svojej strany Dobrá voľba za bratislavského primátora. Ak by mal byť s Kusým na kandidátke do parlamentných volieb, považoval by to za problém. Dokonca uvažuje, že z politiky odíde. „Existuje variant, že sa úplne stiahnem, ale aj že zostaneme v tomto móde. A je tu ešte aj variant, že sa zo mňa stane tvrdý aktivista.“

Alojz Hlina z Dobrej voľby vraví, že v KDH rašia chápadlá, ktoré sa on snažil uťať. Majerského vyzýva na odchod z postu predsedu KDH. „Ak budeme hrať túto hru, na konci tu nebude silná kresťanská strana, ale niekto, komu dovolia sedieť na púti v prvej lavici, ale nemôže robiť veľkú politiku,“ povedal Hlina.

KDH ide preverovať financovanie primátorskej kampane Rudolfa Kusého, tento týždeň sa preto zíde predsedníctvo strany. Podpredseda Igor Janckulík však hovorí, že nemá dôvod nedôverovať predsedovi Milanovi Majerskému. Kusého kampaňou sa podľa policajného prezidenta bude zaoberať aj spravodajská jednotka finančnej polície.

Bývalý predseda KDH Alojz Hlina spochybnil verziu Milana Majerského, že by nemal prehľad o daroch na kampaň bratislavského primátorského kandidáta Rudolfa Kusého. Foto N – Tomáš Benedikovič, Tomáš Hrivňák

Líder Dobrej voľby Tomáš Drucker píše, prečo nepôjde na referendum, ale vyzýva na predčasné voľby v máji 2023. „Referendum, ktoré inicioval Smer, v jednej veci podvádza občanov v ich oprávnenom záujme, v inej veci obsahuje jedno nebezpečné rozhodnutie.“

Aj po priznaní KDH k sponzorovi Rudolfovi Hrubému zostávajú viaceré otvorené otázky o financovaní kampane Rudolfa Kusého: prečo strana a kandidát nepriznali pred voľbami 25-tisíc od Hrubého a odkiaľ pochádza zvyšných 85-tisíc eur, ktoré KDH poslalo primátorskému kandidátovi na kampaň.

Zakladateľ ESET-u Rudolf Hrubý priznal, že dal sponzorský dar KDH, a tvrdí, že to nebolo na kampaň Rudolfa Kusého a bolo na strane, ako peniaze použije. KDH napokon priznalo dar od neho vo výške 25-tisíc eur a tvrdí, že Hrubý si vyslovene želal podporiť kampaň Rudolfa Kusého.

Rudolf Hrubý v roku 2020, keď kúpil Slovan Bratislava. Foto N - Tomáš Benedikovič

Primátorský kandidát Rudolf Kusý tvrdí, že nevie, kto boli sponzori jeho kampane, a v prípade utajených sponzorov KDH ide podľa neho o internú záležitosť KDH. „Dohoda politických strán bola, že na kampaň prispejú určitou sumou. Z akých zdrojov prispelo KDH, vám neviem odpovedať. Otázky o sume, konkrétnom sponzorovi a ďalších informáciách musíte klásť smerom ku KDH,“ povedal Kusý.

Rudolf Kusý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Spravodajská jednotka finančnej polície „na 110 percent“ preverí financovanie kampane kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého, povedal policajný prezident Štefan Hamran. 

Rudolf Kusý a KDH mali v kampani čierne peniaze, utajili príspevky od darcov na bratislavskú kampaň. Jedným z nich bol Rudolf Hrubý z ESET-u, strana ho nepriznala.

Volebný bilbord Rudolfa Kusého. Foto N - Tomáš Benedikovič

Tomáš Drucker a Alojz Hlina vyzvali vládu, aby kontrolovala a zverejňovala marže pri základných potravinách, ako to chystá Česko. Dohodu ministra Samuela Vlčana s reťazcami označili politici mimoparlamentnej Dobrej voľby len za marketing. (tasr)

Novými podpredsedami strany Dobrá voľba a Umiernení sú bývalý predseda KDH Alojz Hlina a bývalý poslanec Peter Kresák. Novými členmi predsedníctva strany sa po sneme stali Rado Baťo, ktorý bude zodpovedať za program strany, Anton Marcinčin a starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký.

Mimoparlamentné strany Dobrá voľba a Umiernení a Maďarské fórum hovoria o potrebe spolupráce a vytvorení alternatívy, aby sa do vlády už nevrátil Smer. Šéf Maďarského fóra Zsolt Simon povedal, že jeho strana sa nepripravuje s nikým spájať, ale chce spolupracovať. Líder Dobrej voľby a Umiernených Tomáš Drucker hovorí o spolupráci stredopravých politických síl.

Alojz Hlina ponúkol Tomášovi Druckerovi možnosť kandidovať za KDH už v roku 2019, ten vtedy odmietol. „Aby ste vytvorili dobré spoločenstvo, musíte nájsť najmenší spoločný menovateľ. Že máte úctu k právu, máte radi demokraciu a veríte vo vládu zákona. Toto sú menovatele, okolo ktorých sa dokážu sústrediť ľudia, ktorí sú pre niekoho typovo rozdielni. Tak ako ja a Tomáš Drucker.“

Dobrá voľba exministra zdravotníctva Tomáša Druckera sa spája s bývalým predsedom KDH Alojzom Hlinom a jeho „platformou umiernených konzervatívcov“. Technicky to znamená, že budú pôsobiť spolu v strane Dobrá voľba, ktorá však zmení názov na „Dobrá voľba a Umiernení“.

Predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker je za spájanie stredopravých strán, ktoré sa nedostali do Národnej rady. Hovoril o tom nielen so Spolu, KDH či Alojzom Hlinom, ale aj Ábelom Ravaszom z Mosta-Híd.

Exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker o stranách Hlas a Smer hovorí, že stratili obsah a pridali sa k antisystému. Zodpovednosť za nízku zaočkovanosť však podľa neho nesie vládna koalícia. Líder Dobrej voľby chce s mimoparlamentnými stranami rokovať o ich spájaní.

Tomáš Drucker. Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico trvá na dobrovoľnosti očkovania proti covidu a výbere vakcíny. Predseda Smeru to nepovažuje za nezodpovedné, chce, aby mali ľudia dostatok informácií. Reagoval tak na prezidentku, ktorá vyzvala politikov na zodpovedné konanie a odmietla spochybňovanie očkovania.

Líder Dobrej voľby Tomáš Drucker vníma, že Pellegriniho Hlas je pre mnohých politikov príťažlivý, lebo má vysoké preferencie. Opakuje, že jeho strana spojenie s Hlasom odmietla a to naďalej platí. Reagoval tak na prestup právničky Zuzany Dolinkovej do Hlasu, pričom vo februári 2020 kandidovala za Dobrú voľbu.

Mimoparlamentné strany žiadajú o priestor v politických diskusiách RTVS. Podnet KDH na „objektívne“ pravidlá podporuje aj SNS a Dobrá voľba.

Aj KDH či Dobrá voľba odmietli Pellegriniho ponuku byť v petičnom výbore za predčasné voľby. „Referendom ani inou populistickou aktivitou pandémiu neporazíme a hospodársku situáciu štátu nezlepšíme,“ odkazuje KDH. Iniciatívu Hlasu odmietli aj PS a Spolu.

Strana Dobrá voľba k zadržaniu starostu Rudolfa Kusého, ktorý za ňu kandidoval: „Aktuálne nemáme žiadne bližšie informácie a vieme len to, čo odznelo v médiách.“

Dobrá voľba Tomáša Druckera bude pokračovať ako samostatná strana. Zhodli sa na tom účastníci sobotňajšieho snemu.

Peter Žiga (Hlas) ku krachu rokovaní o spojení s Dobrou voľbou: „Orol muchy nechytá.“ Na to, že prekážkou fúzie bol práve on, priamo nereagoval. „Nemám prečo to komentovať. Bola taká diskusia, ale to je asi dva-tri mesiace. Nie je to vôbec aktuálne,“ dodal v relácii Na telo plus.

Peter Pellegrini a Tomáš Drucker sa zrejme definitívne nespoja. Vylučuje to sám líder Dobrej voľby a ako o už istej veci o tom hovoria aj ľudia z Pellegriniho Hlasu.

Foto – TASR

Tomáš Drucker povedal, že Peter Pellegrini sa rozhodol ísť cestou „zakladania Smeru dva“. Na otázky o ich prípadnej spolupráci šéf Dobrej voľby odpovedal, že si nevie predstaviť, že by si sadol za stôl s Erikom Tomášom či Petrom Žigom.

Pellegrini naznačuje spoluprácu so stranou Dobrá voľba. „Určite si budeme musieť sadnúť s Tomášom Druckerom,“ povedal. Rozhovory o spolupráci podľa neho prebehnú v septembri a dohoda ešte neexistuje.

Tomáš Drucker (Dobrá voľba) očakával lepšie výsledky, než ukazujú exit polly a priebežné sčítavanie. „Zajtra budú definitívne výsledky, musíme vyčkať, ako to celé dopadne,“ povedal a zopakoval, že jeho strana „nie je strana na jedno volebné obdobie“. Ubezpečuje, že to „nezabalia“.

Dalo sa očakávať, že Smer pôjde dolu. Asi sme nečakali tak vysoko OĽaNO, komentoval Drucker výsledky exit pollu. Jeho strana podľa odhadov ostane mimo parlamentu. „My sme si verili, samozrejme, že ľudia rozhodnú a počkáme si na finálne výsledky.“

Tomáš Drucker (Dobrá voľba) vystúpil s prejavom vo svojej volebnej centrále. „Dnes je večer očakávaní. Ja verím, že budeme úspešní, ale chcem vás povzbudiť, že Dobrá voľba nie je žiadnym projektom pre jedny voľby,“ povedal a poďakoval svojmu tímu.

Tomáš Drucker v TA3 reagoval na špekulácie, že mal Dobrú voľbu zakladať s premiérom Pellegrinim: „Skôr sa o tom špekulovalo,“ povedal neurčito. „Myslím, že Peter Pellegrini nikdy nebol ochotný ani schopný opustiť tú funkciu.“

Drucker pri predstavovaní volebného programu Dobrej voľby povedal, že Smer už vyčerpal svoje možnosti a projekt sociálnej demokracie pod vedením Roberta Fica zlyhal. Druckerovej strane v poslednom prieskume Focusu namerali 3,3 %.

Nové na Dennikn.sk

15:23Aká je životnosť ruského vojaka na Ukrajine? Ak nezomrie prvé mesiace, má veľkú šancu prežiť 14:21Je to zrážka dvoch svetov 13:59Kým Red Bull obhájil Pohár konštruktérov, Pérez si to komplikuje sám a nahráva kritikom 13:46Nedeľná nekázeň: Dámska volenka 11:16Fotogaléria: Rok som fotil Bratislavu, videl som absurditu aj nádej 10:28Ruská beztrestnosť má dlhú tradíciu, musíme ju prelomiť, vraví ukrajinská držiteľka Nobelovej ceny za mierVčera 19:30Komik Russell Brand čelí obvineniam zo sexuálnych útokov. Zastali sa ho Elon Musk a Andrew TateVčera 17:20Nepočujúca učiteľka: Úplnú hluchotu považujem za najťažšie postihnutie, pretože navonok je neviditeľnéVčera 14:15Bez vlakov zostanú tri okresy. Čo čaká cestujúcich pri Humennom od pondelkaVčera 12:24Smer po voľbách podá obžalobu na prezidentku. Predvolebná kampaň a ďalšie lži, reaguje palácVčera 11:24Komentátori Denníka N: Smer nemusí robiť nič, stačí dávkovať nenávisťVčera 10:52Pre pána poslanca Fica (a tých, čo majú podobný pohľad na armádu)Včera 10:01Študentské voľby 2023: PS získalo 48 percent, do parlamentu by sa dostali len štyri stranyVčera 08:45Prvý Rus z NHL odsúdil vojnu: S Ovečkinom sa nezhodneme, vláda chce získať kontrolu ako v Severnej Kórei, vraví ZadorovVčera 06:00Boženík je najlepším strelcom v Portugalsku. Nepatrí k hviezdam, ale môžu sa oňho zaujímať väčšie kluby, vraví expert22.09 20:16Na zebričkách bude skúmať vzácne ochorenie čiernych kostí. Prečo má Slovensko najviac prípadov na svete?22.09 19:14Prehnane starostlivá matka ho nenechala dospieť. Stal sa z neho patologický klamár a manipulátor22.09 19:02Newsfilter: Ficovi sa už nechce debatovať, hotoví sa prevziať moc      22.09 18:39Tunel Višňové a obchvat Ružomberka by mohli byť hotové naraz v roku 2025, hovorí minister dopravy22.09 18:34Pesničkár Edo Klena: Slovensko pripomína mexickú telenovelu22.09 18:26Graf dňa: Eurozóna je už v recesii, ukazuje prieskum medzi manažérmi22.09 17:36Ronalda sme nemohli odmietnuť, priznal Solskjaer. Vysvetlil aj, prečo do United neprišiel Kane ani Haaland22.09 16:49Voliči Smeru a extrémistov radia migráciu medzi najväčšie problémy, priaznivcov Hlasu trápi menej22.09 16:18Glück je príklad, to mi ver, kam po voľbách pôjde Smer (udalosti týždňa)22.09 16:16Osudy gejov medzi nacistami, absurdnosť, ktorá spája Maďarov so Slovákmi, a ďalšie tipy na filmy a seriály22.09 15:43Dobrá správa pre tých, ktorí sú proti spaľovniam. Plány na stavbu nových sú prestrelené, spočítali analytici22.09 15:32MediaBrífing: OĽaNO chce „lex Penta“, PS by zastavilo štátnu reklamu u konšpirátorov (volebné programy a médiá)22.09 15:29Ako vo voľbách rozoznať temnú triádu osobnostných čŕt medzi kandidátmi22.09 15:18Vývoj bojov (576. deň): Na Kryme postupne vybuchuje všetko, čo súvisí s Čiernomorskou flotilou22.09 15:15Markíza zrušila finálnu debatu pre bojkot Smeru a neúčasť Hlasu a PS, OĽaNO to považuje za „mafiánske praktiky“