Kotlebovci - ĽSNS

Uhrík, Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš a Urban odchádzajú z ĽSNS.

OĽaNO už má zmenený názov v oficiálnom registri politických strán. Celý znie „Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), Nova, Slobodní a Zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek“, spojenie „OĽaNO a Priatelia“ je oficiálnou skratkou.

Na školskom podujatí v Banskej Bystrici varili guláš aj členovia strany Kotlebovci – ĽSNS so straníckymi zásterami a šiltovkami. Vedenie školy a jej zriaďovateľ sa od konania dištancujú, strana porušenie zákona nevidí.

Fico, fašisti a Matovič parazitujú na príbehu Zuzany Čaputovej, píše Martin M. Šimečka. „Prečo tak fanaticky útočia na všetkých ostatných? Prečo sú posadnutí existenciou iných ľudí? Prečo nevedia žiť vo vlastnom svete a ten ponúkať svojim voličom? Odpoveď je jednoduchá. Žiaden ich vlastný svet neexistuje.“

Najväčšie hviezdy dezinformačnej scény sú lídri politických strán, vraví odborník na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák v podcaste V redakcii. Kotlebovci podľa neho už nemajú v digitálnom priestore výtlak.

Parlament neschválil novelu Trestného zákona z dielne ĽSNS, ktorej cieľom bolo zaviesť nový trestný čin „nedovolenej zmeny pohlavnej identity“ a ktorý mal medicínsku tranzíciu trestať väzením na štyri až desať rokov. Podporilo ho 14 poslancov z ĽSNS a Republiky, trojica tarabovcov, poslanec Martin Čepček aj poslanec Martin Borguľa.

Nikto nikoho nenapadne, je to americký hoax, hovorili slovenskí opoziční politici krátko pred ruskou inváziou. Smer sa v prvých hodinách po útoku na Ukrajinu odmlčal, no krátko potom Robert Fico opäť hovoril, že nejde o konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, ale medzi USA a Ruskom. Podobne to vidia aj Republika a ĽSNS.

Ak by existoval liberálny fašizmus, Mazurek a Kotleba by boli jeho typickými predstaviteľmi, hovorí odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. Vraví tiež, že Uhríkova Republika sa snaží o „dedémonizáciu“ podobne ako Švédski demokrati, ktorí pôvodne vzišli z neonacistického podhubia. Teraz sú vo Švédsku druhou najsilnejšou stranou.

Stav poslanca ĽSNS Martina Beluského je po dnešnom kolapse v parlamente stabilizovaný. „Mám informácie, že je stabilizovaný, komunikuje a cíti sa podstatne lepšie,“ povedal Boris Kollár s tým, že poslanec dostal hneď v parlamente prvú pomoc.

Parlament náhle prerušil schôdzu po tom, čo skolaboval poslanec ĽSNS Martin Beluský. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár, ktorý viedol schôdzu, vyzval, aby mu zavolali záchranku. (tvnoviny.sk)

Poslanec ĽSNS Martin Beluský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Europoslanci Uhrík a Radačovský (zvolení za ĽSNS) hlasovali proti rezolúcii na podporu vzniku osobitného tribunálu, ktorý by posudzoval vojnové zločiny Ruska na Ukrajine. Nezáväzná rezolúcia bola väčšinou hlasov prijatá, celkovo bolo proti 19 poslancov.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) Rómom v Michalovciach najprv odporúčal, aby na zhromaždenie ohlásené Kotlebom radšej nešli, napokon sa však zaktivizovali. Polák spätne hovorí, že je preto rád: „Dištancovali sa od ohavného činu vraha, uctili si pamiatku zavraždenej Eriky a dali aj najavo, čo si myslia o Kotlebovi, keď vyšiel na pódium – keď kričali, že je fašista.“

Na nedeľnom zhromaždení v Michalovciach po vražde sestričky povedal Marian Kotleba prakticky iba dve vety, v ktorých si nedovolil rasistické poznámky. „Čelil totiž veľkému davu Rómov zo širšieho okolia, tí sa zaktivizovali cez sociálne siete a prišli na námestie. Pred takým davom ešte Kotleba nikdy nestál,“ píše Dušan Karolyi.

Zhromaždenie v Michalovciach, ktoré zvolal Marian Kotleba a ovládli ho Rómovia. Foto – Mirečko Micov/facebookový prenos

Situácia v centre Michaloviec na námestí, kde prebiehalo zhromaždenie, je už pokojná, dav sa rozišiel. Akciu zvolal predseda ĽSNS Marian Kotleba ako reakciu na vraždu bývalej zdravotnej sestry, z ktorej je obvinený 18-ročný Róm.

Atmosféra v Michalovciach na zhromaždení, ktoré zvolal Marián Kotleba, už nie je taká pokojná. Hlučná vlna nevôle medzi Rómami vznikla, keď predseda ĽSNS vystúpil na pódium. Jeden z rómskych lídrov potom vyzval Rómov, aby si šli uctiť pamiatku zavraždenej Eriky zapálením sviečky, aby na námestí nedošlo ku konfrontácii medzi nimi a priaznivcami Kotlebu. Rómovia začali opúšťať centrum mesta.

Na zhromaždenie do Michaloviec, ktoré zvolal predseda ĽSNS Marián Kotleba, prišli stovky Rómov, zaplnili námestie v centre mesta. Navzájom sa upozorňujú, že sa nesmú nechať vyprovokovať. Je tam pokojná atmosféra, organizátorov zatiaľ nevidieť.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) v sobotu podal trestné oznámenie na predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu. „Využíva stranícke autá s polepom na to, aby vyzýval k zakročeniu proti rómskej komunite,” povedal Pollák, ktorý sa v sobotu snažil upokojiť situáciu v meste. Kotleba zvolal na nedeľu protest do Michaloviec, akciu však oficiálne nenahlásil na miestnom úrade. (tv noviny)

Kotleba sa chce na vražde bývalej zdravotnej sestry vyviezť k vyšším preferenciám, hovorí Róm z Michaloviec. Miestny komunitný pracovník Michal Banom je presvedčený, že Rómovia s majoritou v meste nažívajú v pohode. Podľa neho sa občas objavia nejaké incidenty, ale nič závažné. No nevie, čo môže vzniknúť z toho, keď Kotleba bude v nedeľu na proteste burcovať protirómske vášne.

Bezzásadový Pellegrini povedal áno Smeru aj extrémistom, píše v Newsfiltri Roman Pataj. Hlas dnes odmietol spoluprácu s OĽaNO a ĽSNS. „Výberom svojich hlavných nepriateľov relativizuje hrozbu fašizmu. Na jeho úroveň s ním dáva tých, čo ho nevyznávajú, a za prijateľnejších nepriamo označuje skutočných fašistov. Rovnako dôležité je, že so Smerom nemá problém, hoci jeho nebezpečenstvo pre demokraciu je rádovo väčšie ako pri OĽaNO.“

O páde vlády môže rozhodnúť poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá ani deň pred hlasovaním nechce povedať, ako sa zachová. Do parlamentu sa dostala ako náhradníčka za odsúdeného extrémistu Mariana Kotlebu. Prezidentku má za agentku a pofidérnu Slovenku a Ukrajincov za banderovských pohrobkov.  

Slavěna Vorobelová. Foto - TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Mariána Magáta pre rozsiahlu a dlhodobú extrémistickú trestnú činnosť. Prípad súvisí aj so šírením Magátovej knihy Židokracia, obvinený je tiež z popierania a schvaľovania holokaustu. Hrozí  mu osem rokov vo väzení.

Nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová (zvolená za ĽSNS) ešte nevie, ako sa zachová pri hlasovaní o nedôvere Hegerovej vláde. „V hre sú všetky scenáre – za, proti alebo zdržala sa,“ povedala. Prekáža jej, že nie je zrejmé, čo by sa po páde vlády dialo. Ak by bolo jasné, že situácia speje k predčasným voľbám, za nedôveru vláde „dosť pravdepodobne“ zahlasuje.

Poslanec ĽSNS Martin Beluský tvrdí, že ho minister práce Milan Krajniak nemusel presviedčať, aby podporil novelu o dôchodkoch. „Presvedčilo ma to, že ten návrh bol kvalitný a mal širokú aj odbornú podporu,“ reagoval Beluský. Prijaté zmeny podľa neho budú viesť k vyšším dôchodkom a prispejú k stabilite dôchodkového systému.

Kotlebovci v súbojoch s Republikou potvrdili svoj úpadok, prepadol Martin Beluský aj Stanislav Mizík. Nacionalistické a krajne pravicové strany, teda najmä Kotlebova ĽSNS a Republika, nedosiahli žiadne výraznejšie víťazstvo, aj keď napríklad v županských voľbách obe postavili vlastných kandidátov vo všetkých ôsmich krajoch.

V Novej Dubnici pohorel Kotlebov poslanec Peter Krupa, ktorý sa prezentoval ako „anti-LGBT kandidát“ na primátora. Viac než 90 % hlasov získal súčasný primátor Peter Marušinec (pôvodne Smer, dnes Hlas).

Kandidáti za Republiku či kotlebovcov v župných voľbách neuspeli. Za poslancov krajských zastupiteľstiev vybrali voliči len dvoch, v Prešovskom kraji uspel Milan Mazurek.

Slovo fašista je možno nadužívané, v prípade Tarabu však sedí, píše Andrej Bán. „Ak majú mať liberáli s konzervatívcami aspoň niečo spoločné, minimálna zhoda by mala byť na tom, že ĽSNS sú fašisti a byť na ich kandidátke je veľký problém.“

Poslanci neschválili vetovaný zákon bývalého poslanca ĽSNS Jozefa Šimka, ktorý mal odpustiť obciam či mestám pokuty za verejné obstarávania. Chýbali mu dva hlasy. Zákon vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem iného mal chybný a retroaktívny dátum účinnosti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík vraví, že prijatie exkotlebovca Jozefa Šimka do klubu Sme rodina je vecou Borisa Kollára. Predtým Stančík hovoril, že bude mať problém, ak by sa vládlo s podporou fašistov.

Poslanci ĽSNS tvrdia, že nepodporia žiaden koaličný návrh a vyzývajú na blokovanie schôdzí. „Všetky opozičné strany musíme urobiť všetko pre to, aby sme každú schôdzu Národnej rady zablokovali, to znamená, vôbec sa neprezentovali,“ povedal Martin Beluský.

Najvyšší súd vrátil kauzu extrémistického speváka Jaroslava Pagáča známeho ako Reborn na Špecializovaný trestný súd, ktorý ho pôvodne odsúdil na štvorročný trest za výrobu a rozširovanie extrémistických materiálov.

Na košického župana bude za ĽSNS nakoniec kandidovať poslanec Národnej rady Stanislav Mizík. Pôvodne strana ohlásila ako kandidáta stredoškolského učiteľa Viliama Púčeka.

Z pohrobkov fašizmu sú možní koaliční partneri Smeru, Republika po novom plánuje oslavovať Slovenské národné povstanie. Líder hnutia Milan Uhrík pritom v minulosti obhajoval vyvesenie čiernych vlajok počas výročia SNP na úrade banskobystrickej župy. Nie tak dávno Robert Fico prirovnával kotlebovcov k fašistom z 30. rokov, dnes si s bývalou Kotlebovou dvojkou robí propagačné videá.

Robert Fico s predsedom Republiky Milanom Uhríkom v auguste nahrali spoločné video, v ktorom ľudí vyzývali na referendum o predčasných voľbách a ďakovali si za pomoc pri zbieraní podpisov. Foto - Facebook Smeru

Obvinený Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus nepodmienečný 20-mesačný trest odňatia slobody. V auguste 2015 sa preslávil ponukou 25 eur za jedného zastreleného migranta, za čo bol právoplatne potrestaný. Keďže po krátkom čase prišlo u Kúrňavu k recidíve, súd sa rozhodol pre nepodmienečný trest.

Súčasní voliči SaS, PS či OĽaNO prakticky nezvažujú, že by volili Hlas Petra Pellegriniho. Medzi vládnymi stranami má najväčší potenciál SaS, ako svoju ďalšiu voľbu ju zvažujú najmä voliči Progresívneho Slovenska.

Najsilnejšou stranou v auguste je Hlas s vyše 17 %, za ním sú Smer, SaS a PS, ukazuje volebný model agentúry Ipsos. Široký potenciál Hlasu a Smeru je až okolo 30 %; priblížiť by sa k tomu číslu mohli, len ak by jedna strana brala voličov druhej.

Až polovica voličov Hlasu a Republiky zvažuje, že by volili aj Smer, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Smer má zároveň najsilnejšie jadro voličov, a ak by prišli k voľbám len tí, ktorí sú dnes rozhodnutí voliť, mal by šancu vyhrať.

OĽANO spochybňuje motiváciu ministerstva spravodlivosti rozšíriť kompetencie ombudsmana. Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák v reakcii na návrh ministerky Kolíkovej rozšíriť jeho právomoci o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany uviedol, že ústava by sa nemala meniť len preto, že sa niekomu nepáči rozhodnutie generálneho prokurátora.

O trvalo nerozpustných kotlebovcoch píše v komentári Andrej Bán. „Smutné, vďaka Žilinkovi zrejme raz ĽSNS odkráča hrdo a beztrestne do dejín.“

Expert na extrémizmus Daniel Milo hovorí, že verejnosť by mala podrobne spoznať dôvody Žilinkovho rozhodnutia nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS. „Rozhodovanie o takomto návrhu je v kompetencii Najvyššieho súdu,“ vraví.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková k zdôvodneniu generálnej prokuratúry, prečo nerozpustí ĽSNS: „… bolo by dobré, aby generálna prokuratúra zverejnila celkovú analýzu, na základe ktorej dospela k týmto dôvodom, aby sme lepšie porozumeli, prečo sa tak generálny prokurátor rozhodol“.

Maroš Žilinka odôvodňuje nepodanie návrhu na rozpustenie ĽSNS aj tým, že už nemá zásadný politický výtlak. Po odštiepení Republiky a odsúdení Mariana Kotlebu sa ĽSNS prepadla v prieskumoch pod päť percent, Republika má dlhodobo okolo sedem.

Generálna prokuratúra tvrdí, že ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu. Vyjadrila sa tak v stanovisku k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS. Návrhom na rozpustenie parlamentnej ĽSNS sa už Najvyšší súd raz zaoberal v roku 2019. Návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z mája 2017 zamietol.

Odvolanie Matoviča nepodporím, také veci sa priateľom nerobia, hovorí Štefan Kuffa. Poslanec v rozhovore vraví, že ako trojica s Tomášom Tarabom a so synom Filipom sú opoziční poslanci a budú podporovať iba zákony, s ktorými sú stotožnení. Aj keby závisela tesná väčšina koalície od nich troch, nie sú pripravení podpisovať žiadnu dohodu. V prípade odchodu SaS sú za predčasné voľby.

Štefan Kuffa. Foto N - Andrej Bán

Kotlebova ĽSNS je pre väčšinu ľudí extrémistická, Uhríkovú Republiku vnímajú ľudia prijateľnejšie, ukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky o pravicovom extrémizme na Slovensku. Nič dobré neveští ani radikalizácia Smeru, ktorá viditeľne posúva k extrémizmu nielen vedenie, ale aj prívržencov tejto strany, vraví sociologička Zora Bútorová.

Vláda s podporou fašistov je fašistická vláda, píše šéfredaktor Matúš Kostolný. „A je jedno, či od Kotlebu už odišli alebo ich dokonca prikryje Boris Kollár svojou rodinou.“

Boris Kollár tvrdí, že by mal problém s tým, keby menšinová vláda závisela od hlasov fašistov. „Určite by som nechcel byť vo vláde, ktorá by bola závislá od ĽSNS, to odmietam,“ povedal. Podľa neho to nie je nevyhnutné, pretože sú tu ešte „konzervatívne sily“ medzi nezaradenými poslancami.

Až 61 % Slovákov tvrdí, že je pre nich jednoduché rozpoznať dezinformácie. Najväčšie sebavedomie majú voliči ĽSNS, z ktorých si pri rozoznávaní dezinformácií verí až 77 % opýtaných. Bolo to najviac zo všetkých politických strán, ukázal prieskum agentúry Ipsos.

Prieskum AKO: Hlas za dva mesiace stúpol, opozícia by ale zostaviť vládu nedokázala. Hlas by dokázal zostaviť koalíciu so SaS a s PS (78 hlasov), ale aj s ďalšími kombináciami strán súčasnej koalície.

Nové na Dennikn.sk

14:51K rodičom boli štedrí, k chudobným skúpi. Čím sa Matovič alebo Kollár môžu najviac chváliť pred voľbami? 14:02Vývoj bojov (461. deň): Storm Shadow niekoľko dní po sebe ničí ruské zázemie 13:53Nadhľadový umelec, originál aj ten, čo vie. Peter Lipa oslávil 80 rokov (anketa) 13:31Vojna pomaly prichádza do Moskvy. Bežní Rusi sa po útokoch boja a politici panikária 13:19Knihy z tejto knižnice si neprečítate. Návšteva vo Future Library, ktorá hľadá nádej v literatúre 12:38Príbeh Schmiedlovej, ktorá porazila Rusku v ukrajinských farbách: Doma mali veľkú knižnicu, číta o Havlovi aj Obamovi 12:01Ako Uhrík a Mazurek vybudovali Republiku a prečo s nimi chce Fico vládnuť 11:15Rizík umelej inteligencie je veľa, malo by byť jasné, kto nesie zodpovednosť, hovorí spoluautor listu za pozastavenie AI 10:23Právnička Vlčeková zastupuje Editku: Na drahý liek mala nárok, dostali ho aj iné deti, dievčatko robí pokroky (+ video) 09:53Kováčik a Kozák vysvetľujú štruktúru vzťahov, vďaka ktorej nemajú vo futbale taký neporiadok ako hokejisti 06:29Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajú 06:24Členstvo v Únii? Aby vás ešte Ukrajinci svojím tempom neprekvapili, vraví veľvyslankyňa EÚ v Kyjive MathernováVčera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená transformácia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Prečo je Nvidia zrazu jednou za najhodnotenejších firiem na sveteVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNO