Kotlebovci - ĽSNS

Uhrík, Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš a Urban odchádzajú z ĽSNS.

Poslanec ĽSNS Martin Beluský tvrdí, že ho minister práce Milan Krajniak nemusel presviedčať, aby podporil novelu o dôchodkoch. „Presvedčilo ma to, že ten návrh bol kvalitný a mal širokú aj odbornú podporu,“ reagoval Beluský. Prijaté zmeny podľa neho budú viesť k vyšším dôchodkom a prispejú k stabilite dôchodkového systému.

Kotlebovci v súbojoch s Republikou potvrdili svoj úpadok, prepadol Martin Beluský aj Stanislav Mizík. Nacionalistické a krajne pravicové strany, teda najmä Kotlebova ĽSNS a Republika, nedosiahli žiadne výraznejšie víťazstvo, aj keď napríklad v županských voľbách obe postavili vlastných kandidátov vo všetkých ôsmich krajoch.

V Novej Dubnici pohorel Kotlebov poslanec Peter Krupa, ktorý sa prezentoval ako „anti-LGBT kandidát“ na primátora. Viac než 90 % hlasov získal súčasný primátor Peter Marušinec (pôvodne Smer, dnes Hlas).

Kandidáti za Republiku či kotlebovcov v župných voľbách neuspeli. Za poslancov krajských zastupiteľstiev vybrali voliči len dvoch, v Prešovskom kraji uspel Milan Mazurek.

Slovo fašista je možno nadužívané, v prípade Tarabu však sedí, píše Andrej Bán. „Ak majú mať liberáli s konzervatívcami aspoň niečo spoločné, minimálna zhoda by mala byť na tom, že ĽSNS sú fašisti a byť na ich kandidátke je veľký problém.“

Poslanci neschválili vetovaný zákon bývalého poslanca ĽSNS Jozefa Šimka, ktorý mal odpustiť obciam či mestám pokuty za verejné obstarávania. Chýbali mu dva hlasy. Zákon vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem iného mal chybný a retroaktívny dátum účinnosti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík vraví, že prijatie exkotlebovca Jozefa Šimka do klubu Sme rodina je vecou Borisa Kollára. Predtým Stančík hovoril, že bude mať problém, ak by sa vládlo s podporou fašistov.

Poslanci ĽSNS tvrdia, že nepodporia žiaden koaličný návrh a vyzývajú na blokovanie schôdzí. „Všetky opozičné strany musíme urobiť všetko pre to, aby sme každú schôdzu Národnej rady zablokovali, to znamená, vôbec sa neprezentovali,“ povedal Martin Beluský.

Najvyšší súd vrátil kauzu extrémistického speváka Jaroslava Pagáča známeho ako Reborn na Špecializovaný trestný súd, ktorý ho pôvodne odsúdil na štvorročný trest za výrobu a rozširovanie extrémistických materiálov.

Na košického župana bude za ĽSNS nakoniec kandidovať poslanec Národnej rady Stanislav Mizík. Pôvodne strana ohlásila ako kandidáta stredoškolského učiteľa Viliama Púčeka.

Z pohrobkov fašizmu sú možní koaliční partneri Smeru, Republika po novom plánuje oslavovať Slovenské národné povstanie. Líder hnutia Milan Uhrík pritom v minulosti obhajoval vyvesenie čiernych vlajok počas výročia SNP na úrade banskobystrickej župy. Nie tak dávno Robert Fico prirovnával kotlebovcov k fašistom z 30. rokov, dnes si s bývalou Kotlebovou dvojkou robí propagačné videá.

Robert Fico s predsedom Republiky Milanom Uhríkom v auguste nahrali spoločné video, v ktorom ľudí vyzývali k referendu o predčasných voľbách a ďakovali si za pomoc pri zbieraní podpisov. Foto - FB Smer

Obvinený Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus nepodmienečný 20-mesačný trest odňatia slobody. V auguste 2015 sa preslávil ponukou 25 eur za jedného zastreleného migranta, za čo bol právoplatne potrestaný. Keďže po krátkom čase prišlo u Kúrňavu k recidíve, súd sa rozhodol pre nepodmienečný trest.

Súčasní voliči SaS, PS či OĽaNO prakticky nezvažujú, že by volili Hlas Petra Pellegriniho. Medzi vládnymi stranami má najväčší potenciál SaS, ako svoju ďalšiu voľbu ju zvažujú najmä voliči Progresívneho Slovenska.

Najsilnejšou stranou v auguste je Hlas s vyše 17 %, za ním sú Smer, SaS a PS, ukazuje volebný model agentúry Ipsos. Široký potenciál Hlasu a Smeru je až okolo 30 %; priblížiť by sa k tomu číslu mohli, len ak by jedna strana brala voličov druhej.

Až polovica voličov Hlasu a Republiky zvažuje, že by volili aj Smer, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Smer má zároveň najsilnejšie jadro voličov, a ak by prišli k voľbám len tí, ktorí sú dnes rozhodnutí voliť, mal by šancu vyhrať.

OĽANO spochybňuje motiváciu ministerstva spravodlivosti rozšíriť kompetencie ombudsmana. Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák v reakcii na návrh ministerky Kolíkovej rozšíriť jeho právomoci o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany uviedol, že ústava by sa nemala meniť len preto, že sa niekomu nepáči rozhodnutie generálneho prokurátora.

O trvalo nerozpustných kotlebovcoch píše v komentári Andrej Bán. „Smutné, vďaka Žilinkovi zrejme raz ĽSNS odkráča hrdo a beztrestne do dejín.“

Expert na extrémizmus Daniel Milo hovorí, že verejnosť by mala podrobne spoznať dôvody Žilinkovho rozhodnutia nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS. „Rozhodovanie o takomto návrhu je v kompetencii Najvyššieho súdu,“ vraví.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková k zdôvodneniu generálnej prokuratúry, prečo nerozpustí ĽSNS: „… bolo by dobré, aby generálna prokuratúra zverejnila celkovú analýzu, na základe ktorej dospela k týmto dôvodom, aby sme lepšie porozumeli, prečo sa tak generálny prokurátor rozhodol“.

Maroš Žilinka odôvodňuje nepodanie návrhu na rozpustenie ĽSNS aj tým, že už nemá zásadný politický výtlak. Po odštiepení Republiky a odsúdení Mariana Kotlebu sa ĽSNS prepadla v prieskumoch pod päť percent, Republika má dlhodobo okolo sedem.

Generálna prokuratúra tvrdí, že ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu. Vyjadrila sa tak v stanovisku k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS. Návrhom na rozpustenie parlamentnej ĽSNS sa už Najvyšší súd raz zaoberal v roku 2019. Návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z mája 2017 zamietol.

Odvolanie Matoviča nepodporím, také veci sa priateľom nerobia, hovorí Štefan Kuffa. Poslanec v rozhovore vraví, že ako trojica s Tomášom Tarabom a so synom Filipom sú opoziční poslanci a budú podporovať iba zákony, s ktorými sú stotožnení. Aj keby závisela tesná väčšina koalície od nich troch, nie sú pripravení podpisovať žiadnu dohodu. V prípade odchodu SaS sú za predčasné voľby.

Štefan Kuffa. Foto N - Andrej Bán

Kotlebova ĽSNS je pre väčšinu ľudí extrémistická, Uhríkovú Republiku vnímajú ľudia prijateľnejšie, ukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky o pravicovom extrémizme na Slovensku. Nič dobré neveští ani radikalizácia Smeru, ktorá viditeľne posúva k extrémizmu nielen vedenie, ale aj prívržencov tejto strany, vraví sociologička Zora Bútorová.

Vláda s podporou fašistov je fašistická vláda, píše šéfredaktor Matúš Kostolný. „A je jedno, či od Kotlebu už odišli alebo ich dokonca prikryje Boris Kollár svojou rodinou.“

Boris Kollár tvrdí, že by mal problém s tým, keby menšinová vláda závisela od hlasov fašistov. „Určite by som nechcel byť vo vláde, ktorá by bola závislá od ĽSNS, to odmietam,“ povedal. Podľa neho to nie je nevyhnutné, pretože sú tu ešte „konzervatívne sily“ medzi nezaradenými poslancami.

Až 61 % Slovákov tvrdí, že je pre nich jednoduché rozpoznať dezinformácie. Najväčšie sebavedomie majú voliči ĽSNS, z ktorých si pri rozoznávaní dezinformácií verí až 77 % opýtaných. Bolo to najviac zo všetkých politických strán, ukázal prieskum agentúry Ipsos.

Prieskum AKO: Hlas za dva mesiace stúpol, opozícia by ale zostaviť vládu nedokázala. Hlas by dokázal zostaviť koalíciu so SaS a s PS (78 hlasov), ale aj s ďalšími kombináciami strán súčasnej koalície.

Vláda bez SaS momentálne nemá istú podporu od tarabovcov. Tomáš Taraba, líder trojice poslancov, ktorí odišli z klubu ĽSNS, píše o predčasných voľbách a tvrdí, že sú opozíciou. Podľa informácií Denníka N ľudia z OĽaNO neformálne oslovili aj priamo Štefana Kuffu a Filipa Kuffu, ktorí sú takisto členmi strany Život.

Tomáš Taraba. Foto - TASR

Viliam Púček bude kandidátom ĽSNS na košického župana. „Púček je v ĽSNS oblastný predseda, v samospráve dosiaľ nepracoval,“ uviedol pri jeho predstavení Marian Kotleba. O jeho volebnom programe nechcel hovoriť, aby ho vraj strane niekto neukradol. (tasr)

Heger s Matovičom pochopili, že opakovanie hlasovania s ĽSNS by viedlo k odchodu poslancov, vraví v rozhovore Kristián Čekovský z OĽaNO. „Ak by tu vznikla menšinová vláda s podporou ĽSNS, za seba môžem vylúčiť, že by som bol jej súčasťou. Ale to sa nestane, bolo pochopené, že spolupráca s ĽSNS je červená čiara.“

OĽaNO sa podľa Sme rodina dohodlo, že nechá prejsť návrh Jozefa Šimka, ktorý bol u Kotlebu. Peter Pčolinský tvrdí, že Sme rodina bola dohodnutá s časťou poslancov OĽaNO, že pri návrhu nezaradeného poslanca znížia kvórum. Poslanci OĽaNO, ktorí sa neodprezentovali ako prítomní, hovoria, že o žiadnej dohode nevedia.

Kandidát na riaditeľa RTVS Ľuboš Machaj si myslí, že poslanci ĽSNS by mali mať zastúpenie v debatách. „Koncesie platia všetci. Otázne je, o akých témach majú hovoriť či v akom pomere, ale určite by som nedával stopku nikomu z poslancov, ktorí neprekročili zákon či nie sú stíhaní. Každý poslanec by mal mať priestor vyjadriť svoj názor.“

Parlament netradične schválil novelu zákona poslancovi, ktorý kandidoval za opozičnú stranu. Primátorovi Rimavskej Soboty Jozefovi Šimkovi (ex ĽSNS) prešla s podporou Sme rodina novela zákona o verejnom obstarávaní.

Marian Kotleba povedal, že hlasovanie o prelomení veta bolo hlasovaním proti liberálom a ich „chorému videniu sveta“. Predseda ĽSNS zároveň skritizoval samosprávy, ktoré upozorňovali na to, že im štát vezme peniaze z rozpočtov na zaplatenie prorodinného balíčka.

Peter Pellegrini potvrdil, že poslanci Hlasu nebudú podporovať prelomenie veta rodinného balíka za 1,2 miliardy eur. Za zákony chcú, naopak, podľa poslanca Beluského hlasovať siedmi poslanci z ĽSNS.

Poslanci OĽaNO čakajú na zvolanie svojho poslaneckého klubu, aby sa dohodli na tom, ako budú ďalej postupovať pri prelomení veta prezidentky. V koalícii totiž nemajú dostatok hlasov, potrebný počet však už avizujú kotlebovci. „U mňa ďalej platí, že by som mal vážny problém s tým, ak by sa zákon schvaľoval v spolupráci s fašistami,“ hovorí poslanec Kristián Čekovský.

Kotlebovci chcú prelomiť veto prezidentky pri rodinnom balíčku, koalícia bez hlasov nezaradených poslancov nenazbiera potrebných 76 poslancov. Pre časť koaličných poslancov však prelomenie veta len s hlasmi kotlebovcov a kuffovcov znamená červenú čiaru.

V debate RTVS O 5 minút 12 debatuje aj poslanec ĽSNS Martin Beluský. Moderátor Marek Makara odmietol, že by jeho účasť súvisela s návrhom lídra OĽaNO, aby do televíznych debát chodili zástupcovia strán podľa výsledkov v parlamentných voľbách.

Peter Pellegrini v súvislosti s rodinným balíčkom vyhlásil, že Igor Matovič urobil „škaredý kšeft s fašistami“. Výsledkom tejto dohody podľa neho je už pozvanie Kotlebovho poslanca Martina Beluského do nedeľnej diskusnej relácie RTVS.

Kotlebovci tvrdia, že v Matovičovom balíčku presadili na poslednú chvíľu svoje zmeny. Po Matovičovom rokovaní s Beluským sa návrh naozaj menil, zmenu predložil György Gyimesi. Ten však popiera, že by to bolo na návrh ĽSNS.

Igor Matovič označil poslanca Martina Beluského z ĽSNS za „jedného z desiatich“ najinteligentnejších poslancov parlamentu. Na finančný výbor vraj chodí dobre pripravený. Matovič pred rokmi odmietol podať ruku Kotlebovi v televízii s tým, že „fašistom“ sa ruky nepodávajú. Teraz pripustil, že Beluskému možno pri odchode z rokovania ruku podal.

Igor Matovič posunul v parlamente teatrálne s rukou na srdci hranice možného, píše Andrej Bán. „Poslancom pravej ĽSNS sa poďakoval za podporu svojho balíčka a vzápätí označil odídencov z Republiky (Kotleba píše Repliky) za naozajstných fašistov. A to už sú akí, vaša ctihodnosť?“

Kotlebovská scéna nebola od volieb taká rozhádaná, ako sa to stalo v súvislosti s Matovičovým balíčkom. „Pri tom všetkom, čo Igor týmto svojím návrhom napáchal, je jedným z prínosov, že sa ‚náckovia‘ pohádali medzi sebou,“ reagoval poslanec SaS Žiak.

Matovič dokázal rozhádať kotlebovcov s bývalými kotlebovcami. Pre hlasovanie o podpore rodinám sa Mazurek pustil do poslancov z ĽSNS a skupiny okolo Tarabu. Tí mu zas vyčítali, že je zradca, klamár a „smerácka podržtaška“.

Mazurek sa v parlamente ostro pohádal s poslancami Tarabom a Kuffom, s ktorými bol na spoločnej kandidátke ĽSNS

Matovič je na hlasovanie s kotlebovcami hrdý; spýtali sme sa šiestich ďalších politikov OĽaNO, kde sú ich hranice spolupráce s ĽSNS. Premiér Heger odkazuje, že on by s fašistami nerokoval, pre Čekovského by bol problém, ak by rodinný balík prešiel len vďaka hlasom krajnej pravice.

Igor Matovič a ďalšie tváre OĽaNO. Foto - TASR a N

Schválenie Matovičovho balíčka s fašistami ďalej kazí vzťahy v koalícii. Niektorí poslanci SaS považujú spojenie s fašistami za porušenie koaličnej zmluvy. Sulík hovorí, že Heger by si mal ako premiér „upratať svojho ministra“.

Aktuálny Shooty: Diskusia

Prijatie inflačného balíčka v takomto tempe je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka „znásilňovanie legislatívneho procesu“. Sulík sa navyše domnieva, že Igor Matovič sľúbil fašistom za podporu priestor v médiách.

Nové na Dennikn.sk

20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú Shiffrinovú 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovo 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The Crown 14:29Ruské zločiny z roku 2014 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou Číny 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré máme 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketomety 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z Chersonu 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologicky 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátu 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video) 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňom 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbal 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku) 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnuVčera 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideliVčera 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografkaVčera 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropyVčera 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majorityVčera 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácieVčera 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberieVčera 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastlinyVčera 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobuVčera 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?Včera 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)Včera 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovražduVčera 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické neboVčera 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?Včera 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuzVčera 15:26MediaBrífing: Musk našiel nový spôsob, ako zničiť Twitter. Obnoví takmer všetky zablokované účty