Kotlebovci - ĽSNS

Uhrík, Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš a Urban odchádzajú z ĽSNS.

Igor Matovič posunul v parlamente teatrálne s rukou na srdci hranice možného, píše Andrej Bán. „Poslancom pravej ĽSNS sa poďakoval za podporu svojho balíčka a vzápätí označil odídencov z Republiky (Kotleba píše Repliky) za naozajstných fašistov. A to už sú akí, vaša ctihodnosť?“

Kotlebovská scéna nebola od volieb taká rozhádaná, ako sa to stalo v súvislosti s Matovičovým balíčkom. „Pri tom všetkom, čo Igor týmto svojím návrhom napáchal, je jedným z prínosov, že sa ‚náckovia‘ pohádali medzi sebou,“ reagoval poslanec SaS Žiak.

Matovič dokázal rozhádať kotlebovcov s bývalými kotlebovcami. Pre hlasovanie o podpore rodinám sa Mazurek pustil do poslancov z ĽSNS a skupiny okolo Tarabu. Tí mu zas vyčítali, že je zradca, klamár a „smerácka podržtaška“.

Mazurek sa v parlamente ostro pohádal s poslancami Tarabom a Kuffom, s ktorými bol na spoločnej kandidátke ĽSNS
Mazurek sa v parlamente ostro pohádal s poslancami Tarabom a Kuffom, s ktorými bol na spoločnej kandidátke ĽSNS

Matovič je na hlasovanie s kotlebovcami hrdý; spýtali sme sa šiestich ďalších politikov OĽaNO, kde sú ich hranice spolupráce s ĽSNS. Premiér Heger odkazuje, že on by s fašistami nerokoval, pre Čekovského by bol problém, ak by rodinný balík prešiel len vďaka hlasom krajnej pravice.

Igor Matovič a ďalšie tváre OĽaNO. Foto - TASR a N
Igor Matovič a ďalšie tváre OĽaNO. Foto - TASR a N

Schválenie Matovičovho balíčka s fašistami ďalej kazí vzťahy v koalícii. Niektorí poslanci SaS považujú spojenie s fašistami za porušenie koaličnej zmluvy. Sulík hovorí, že Heger by si mal ako premiér „upratať svojho ministra“.

Aktuálny Shooty: Diskusia

Prijatie inflačného balíčka v takomto tempe je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka „znásilňovanie legislatívneho procesu“. Sulík sa navyše domnieva, že Igor Matovič sľúbil fašistom za podporu priestor v médiách.

Matovičova nová nevesta sa volá Beluský, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „Akokoľvek sa Matovič hanbí použiť výraz, že kotlebovcov požiadal o podporu, vo výsledku ju dostal. Kde z jeho pohľadu zlyhala SaS, tam nastúpili fašisti.“

Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády o inflačnom balíčku hovoril s poslancom ĽSNS Martinom Beluským. Potvrdil to Matovič s tým, že nešlo o rokovanie, na ktorom by si pýtal od kotlebovcov podporu pri hlasovaní o balíčku. Beluský je najbližším spolupracovníkom Kotlebu.

Kotlebovcom neprešiel návrh, ktorým chceli presunúť veľkú časť sporiteľov v druhom pilieri do indexových fondov. S podobným krokom počíta aj návrh reformy od ministra práce Milana Krajniaka.

Snem ĽSNS potvrdil Mariana Kotlebu vo funkcii šéfa strany. Kotleba sa vzdal funkcie po svojom odsúdení a strate poslaneckého mandátu začiatkom apríla. (tasr)

Civilný odbor generálnej prokuratúry sa už začal zaoberať možným zrušením ĽSNS. Prokurátor Tomáš Honz pre denník SME povedal, že sa na generálnej prokuratúre zaujímajú o informácie, ktoré s tým súvisia. Honz okrem toho povedal, že už vyšetrujú aj poslancov Uhríka alebo Krupu.

Poslanec Uhríkovej Republiky Miroslav Suja kandiduje v jesenných voľbách na banskobystrického župana. V minulosti bol členom Kotlebovej ĽSNS a na jej kandidátke sa dostal do parlamentu. Vlani sa podieľal na založení Republiky a stal sa jej podpredsedom. (tasr)

Za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie nebudú hlasovať ani poslanci ĽSNS. Na Facebooku to oznámil Marian Kotleba.

Parlament má nových poslancov, sľub zložili Slavěna Vorobelová a Jozef Kanuščák. Vorobelová si uplatnila mandát ako náhradníčka za šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu. Kanuščák prišiel do poslaneckého klubu SaS po odchode Ondreja Dostála na post štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti.

OĽaNO ani Za ľudí nepodporia prípadný opätovný vznik klubu ĽSNS. Ten zanikol po tom, ako jeho predsedovi Marianovi Kotlebovi zanikol poslanecký mandát.

Kotlebova ĽSNS vníma zrušenie svojho klubu v parlamente ako krok „protinárodnej vlády“ voči opozícii. „Toto rozhodnutie, pod ktoré sa podpísal maďarský podpredseda parlamentu Gábor Grendel, je nezákonné, pretože vychádza z nesprávnej skutočnosti, že zanikol poslanecký mandát predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu,“ píše strana v stanovisku.

Ďalším krokom by malo byť rozpustenie ĽSNS, píše Roman Pataj po tom, ako Kotleba už nie je poslancom Národnej rady. „Keby štát kotlebovcov zakázal, ale mazurekovcov nechal tak, výsledok by bol nulový až záporný,“ dodáva.

Marian Kotleba prišiel o mandát poslanca, tým zaniká aj poslanecký klub ĽSNS. Členovia ĽSNS sa tak stávajú nezaradenými poslancami, oznámil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý podpísal rozhodnutie v zastúpení predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).

Marian Kotleba v parlamente. Foto N - Vladimír Šimíček
Marian Kotleba v parlamente. Foto N - Vladimír Šimíček

Na otázku, či by mal byť Maroš Žilinka odvolaný, Eduard Heger odpovedal, že ho jeho správanie mrzí a že sa z generálneho prokurátora stáva „hrdina dezinfowebov“.

Opakuje sa vzor 30. roky: fašisti ako Tuka, Fico ako Tiso, píše Martin M. Šimečka. „Pellegriniho alibizmus je neporovnateľný, ale historicky jedinečná je aj odvaha slovenských demokratov.“

Demokracia pri Kotlebovi obstála, volanie po drakonickom odsúdení nie je adekvátne, hovorí odborník na extrémizmus Miroslav Mareš. „Hľadať problém v tom, že nebol odsúdený nepodmienečne, a vyvodzovať z toho, že by demokracia bola benevolentná, považujem za chybný názor. Keďže bola konštatovaná vina, rozsudok odstrašovací potenciál má.“

Jaroslav Naď si myslí, že by Kotlebova strana ĽSNS mala byť rozpustená. „Marian Kotleba je odsúdený za extrémizmus a je adekvátne pristupovať tak aj k jeho strane.“ Podľa ministra obrany (OĽaNO) je to teraz na generálnej prokuratúre a na súdoch.

Náhradníčkou na poslanecký mandát za Mariana Kotlebu je expredsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová. Jej bývalú stranu sponzoroval Bohuš Garbár zo špiónskej aféry v ten istý rok, ako sa postavila do jej čela. Putina hájila ešte deň pred inváziou, za uznaním separatistických republík na východe videla „mierovú misiu“.

Kým prvostupňový súd Kotlebu odsúdil za založenie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv, Najvyšší súd už len za prejav sympatií k takému hnutiu. „Kotleba bol predsa dve desaťročia najvýraznejším reprezentantom neonacizmu na Slovensku a založil hneď dve hnutia, ktoré smerovali k rozkladu demokracie, tak o akých sympatiách je reč?“ pýta sa Juraj Javorský v Newsfiltri.

Kotlebova šanca kandidovať v nasledujúcich parlamentných voľbách je po verdikte Najvyššieho súdu len teoretická. Aj keď sa mu skúšobná lehota podmienky skončí krátko pred voľbami, súd ešte bude musieť o ňom rozhodnúť, či sa v podmienke osvedčil.

Odsúdeného Mariana Kotlebu by po strate poslaneckého mandátu mala v parlamente nahradiť Slavěna Vorobelová. Potvrdil to hovorca ĽSNS a poslanec Martin Beluský. (tasr)

Marian Kotleba v prvej reakcii na jeho podmienečné odsúdenie tvrdí, že v jeho prípade v skutočnosti išlo o to, aby ho zbavili mandátu poslanca Národnej rady. „Úloha systému bola splnená, pretože sa vôbec nebojovalo o môj pobyt za mrežami, ale len o zbavenie Mariana Kotlebu poslaneckého mandátu,“ napísal predseda ĽSNS na Facebooku.

Marian Kotleba príde o poslanecký mandát, Najvyšší súd ho odsúdil na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na rok a 6 mesiacov za to, že šekmi v hodnote 1488 eur verejne sympatizoval s neonacizmom. Zrušil tak rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý posielal predsedu ĽSNS do väzenia na 4 roky a 4 mesiace.

Kotlebove šeky so sumou 1488 eur. Foto – archív
Kotlebove šeky so sumou 1488 eur. Foto – archív

Marian Kotleba označuje za protizákonné, že súd rozhodol o pokračovaní pojednávania bez jeho prítomnosti, aj keď súdu doručil ospravedlnenie. Na Facebooku tvrdí, že sa stará o syna, ktorý má vysoké horúčky.

Neznámy páchateľ nahlásil, že v budove súdu, ktorý pojednáva prípad Mariana Kotlebu, je bomba. Na asi 40 minút sa pojednávanie v kauze šekov na 1488 eur prerušilo.

Marian Kotleba sa vo svojom písomnom odvolaní rečnícky spýtal, či trest vo výške 4 roky a 4 mesiace, ktorý dostal pred rokom a pol na Špecializovanom trestnom súde, bol vecou náhody alebo či nešlo o propagáciu nacistickej organizácie SS, lebo – ako sa vraj dočítal na internete – číslo 44 na túto organizáciu odkazuje.

Na Najvyššom súde prečítali dôvody, prečo sa Marian Kotleba odvolal proti rozsudku, ktorým ho Ružena Sabová odsúdila na 4 roky a 4 mesiace väzenia. Sudkyňu označil za zaujatú. Namietal napríklad, že prerušila jeho záverečnú reč aj záverečné reči obhajcov.

Marian Kotleba sa ospravedlnil z pojednávania v kauze šekov na 1488 eur, lebo vraj ošetruje chorého syna. „Keďže matka sa dlhodobo nachádza v zahraničí a dieťa je na mňa naviazané, keď je chorý, neviem starostlivosť o neho zabezpečiť inak ako osobne,“ vysvetlil písomne súdu.

Marian Kotleba sa v utorok nezúčastní svojho súdneho pojednávania na Najvyššom súde, kde sa má rozhodnúť, či pôjde za kauzu šekov v hodnote 1488 eur do väzenia. „Žiaľ, z vážnych osobných a zákonných dôvodov, ktoré v tejto chvíli nebudem zverejňovať, sa zajtrajšieho pojednávania nemôžem zúčastniť,“ uviedol predseda ĽSNS na Facebooku.

Je veľmi pravdepodobnou možnosťou, že zo Slovenska sa môže stať antisystémový mafiánsky štát, myslí si Marián Leško. Súvisí to podľa neho aj s tým, že koncept brániacej sa demokracie je v našich podmienkach vnímaný ako abstraktný a nie veľmi záväzný. „Je vnímaný v štýle – nejako bolo, nejako bude. Aj keď výsledkom môže byť, že bude, ako nebolo.“

SaS vyhlásila, že generálna prokuratúra by sa mala začať čím skôr zaoberať návrhom na rozpustenie strany ĽSNS a hnutia Republika. Dôvodom sú podľa strany ich medializované prepojenia na ruských špiónov a možné financovanie z Ruska.

Rozprava k návrhu na súhlas s prítomnosťou vojakov NATO na Slovensku sa skončila, Smer sa do nej nezapojil. Na rozdiel od nedávnej diskusie o obrannej zmluve s USA bola rozprava pomerne krátka a pokojná, hlasovať by sa malo o piatej. Návrh kritizovali len poslanci ĽSNS.

Doterajšie správy o ruských špiónoch sú podľa Jaroslava Naďa len začiatok. „Budeme sa s veľkým úsmevom pozerať na ďalšie informácie,“ povedal minister obrany v parlamente a obrátil sa aj na Mariana Kotlebu. „Darmo sa usmievate a naťahujete svoj súdny proces.“

Marian Kotleba sa v kauze šekov na sumu 1488 eur postaví pred súd 5. apríla. Najvyšší súd vytýčil nový termín pojednávania, ktoré malo byť pôvodne v utorok 8. marca.

Polícia obvinila poslancov ĽSNS Andreja Medveckého a Mareka Kotlebu v súvislosti s incidentom v parlamente, pri ktorom obliali ukrajinskú vlajku, píše TV Markíza. Incident sa odohral 8. februára počas rokovania o obrannej dohode s USA.

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Občianske združenie Slovenský dejepisný spolok stiahlo žiadosť o odkúpenie časti rodného domu Jozefa Tisa v Bytči. Za pochybným združením stoja prívrženci ĽSNS. O odkúpení mali dnes rokovať mestskí poslanci.

Nenávisti na internete som zažil veľa, toto bolo prvýkrát, čo ma extrémisti navštívili doma, hovorí Ján Benčík v rozhovore po tom, ako mu na dvere búchala skupina ľudí a označovali ho za vlastizradcu. „Nemôžem povedať, že by som mal živočíšny strach, to nie. Mám obavy nie o seba, píšu vyhrážky zamerané na celú rodinu. Mám manželku, synov, vnukov, tak určite mám obavy.“

Hatrákovú (OĽaNO) ako komisárku pre deti nepodporí ani ĽSNS, hoci za ňu v prvej voľbe hlasovali. Oznámil to krátko pred hlasovaním Marian Kotleba. Dôvodom je, že Hatráková v parlamente podporila obrannú zmluvu s USA. Kotleba tvrdí, že ich o podporu Hatrákovej žiadali poslanci OĽaNO.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že niektorí poslanci mali v Národnej rade zbrane počas rokovania o obrannej zmluve s USA. „Poslanec Suja upozornil na grémiu koaličných aj opozičných politikov, že sa to môže zvrhnúť do nebezpečnej situácie. Doslova povedal ‚Upokojte situáciu, lebo začnú vyťahovať zbrane‘,“ povedal Naď v relácii Aktualít Na rovinu.

Po kotlebovskej blokáde parlamentu, piskote a púšťaní zvuku sirén chcú v OĽaNO a Sme rodina zaviesť parlamentnú stráž, ktorá by mohla vyviesť poslancov zo sály. „Po tom, čo tu spáchali fašisti, a po tom, ako nedovolili vystupovať poslancom, je to nevyhnutné,“ povedal predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Líder ĽSNS Marian Kotleba prišiel medzi protestujúcich a hovorí, že prehrali parlamentný boj za slobodu Slovenska. „Dnes sa začína skutočná bitka za slobodu slovenského národa,“ dodal.

Predseda Smeru Robert Fico si vie predstaviť aj spoluprácu s Republikou. „Nemáme žiadny problém komunikovať s SNS, Republikou, ale musia prekročiť 5 %,“ povedal pre Zem a vek po tom, čo vyhlásil, že Smer je protifašistická strana a nemohli by sedieť za jedným stolom s niekým, kto napríklad popiera holokaust.

Rokovanie o obrannej zmluve s USA sa stalo jedným z najbizarnejších v histórii slovenského parlamentu. Extrémisti z ĽSNS našli spôsob, ako rozbiť rozpravu, reakciou bude podľa Borisa Kollára pravdepodobne zavedenie parlamentnej stráže.

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterUkrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaOlesja Isajuk. Foto - archív O. I.Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchNavaľnyj - príbeh ruského opozičného lídra ako dokumentárny triler. Foto - HBO MaxVšetko máme, ale duša zostala doma. Čoraz viac Ukrajiniek odchádza zo Slovenska domovRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičGyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOKoaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) a opozičný poslanec Tomoáš Taraba (Život). Foto - koláž, TASRPre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícDušana Kováčika odvádzajú z Najvyššieho súdu do väzenia. Foto N - Tomáš BenedikovičMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsJürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Jürgen Klopp na tréningu pred finále Ligy majstrov. Foto - TASR/APŽeleznice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovIlustračné foto - ZSSKVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzNa Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaŽena pred svojím zbombardovaným domom v Irpini. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

AM:13Po zásahu ťažkoodencov prišla šou Courtoisa: Chcel som si získať rešpekt, ktorý nemám hlavne v Anglicku AM:00300 slov z MS: Česi môžu cítiť krivdu, no faul Pastrňáka bol zbytočnýVčera PM:33Železnice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovVčera PM:35Košický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému RužinovuVčera PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred MoskvouVčera PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiuVčera PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaVčera PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOVčera PM:19Vyhoďte Putina, nie PuškinaVčera AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaVčera AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black KeysVčera AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícVčera AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Včera AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Včera AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službách02.00 PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponou02.00 PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)02.00 PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašila02.00 PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   02.00 PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajiny02.00 PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjal02.00 PM:49Dve roviny jedného príbehu02.00 PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)02.00 PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem02.00 PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klam02.00 PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničila02.00 PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslanca02.00 PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)02.00 PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia02.00 PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmu