CERN

Fyzici stále nepoznajú odpoveď na otázku, prečo sa pri veľkom tresku vytvorilo viac hmoty ako antihmoty. Nový výskum spochybnil aj pohon warp známy zo Star Treku, keďže v CERN-e zistili, že hmota a antihmota sa v gravitačnom poli správajú rovnako.

Členstvo v medzinárodných vedeckých inštitúciách nás stojí zhruba 15 miliónov eur ročne, no Slovensko ho zďaleka nedokáže využiť. Krajine tak unikajú milióny aj rozvoj. Denník N skúmal, aké hodnoty nám prináša účasť v CERN-e alebo Európskej vesmírnej agentúre a ako z členstva v takýchto inštitúciách vyťažiť viac.

Slovensko vstúpilo do CERN-u presne pred 30 rokmi. „Na Slovensko prišlo za tie roky viacero kontraktov, takže v porovnaní s inými štátmi z členstva v CERN-e aj profitovalo. Vidíme to aj v IT, ktoré máte silné, čo je dobrý základ do budúcnosti,“ hovorí riaditeľka pre medzinárodné vzťahy v CERN-e Charlotte Lindberg Warakaulle.

Charlotte Lindberg Warakaulle. Foto - Pavol Bartoš/FMFI UK

Dnes uplynulo 10 rokov od ohlásenia objavu Higgsovho bozónu. Bez neho by mal tento svet inú formu, vysvetľuje fyzik Stanislav Tokár. V rozhovore hovorí nielen o význame tejto častice, ale aj o Štandardnom modeli, o možnostiach novej fyziky, ktorá by vysvetlila tmavú hmotu, či o význame Veľkého hadrónového urýchľovača, kde došlo k objavu Higgsovho bozónu.

Od predpovede po objav prešlo skoro 50 rokov. Rozoberáme, či je Higgsov bozón božská alebo prekliata častica a prečo pri jeho opise zlyháva jazyk. Higgsov bozón je dôsledkom triku, ako časticiam vygenerovať hmotnosť. Matematicky sa pritom tvária, že majú nulovú hmotnosť, vraví fyzik Tomáš Dado.

Náznaky novej fyziky? Experimenty z CERN-u a Fermilabu sú možno na stope novej častice alebo sily. Nové experimenty, ktoré namerali odchýlky od štandardného modelu, považuje slovenský fyzik Tomáš Dado za „veľmi zaujímavé“.

Európska organizácia pre jadrový výskum CERN prijala novú výskumnú stratégiu na budúce roky. Zamerať sa chce najmä na ďalšie meranie vlastností Higgsovho bozónu a skúmanie fyzikálnych procesov pri najvyšších energiách. Cieľom je čo najviac využiť potenciál Veľkého hadrónového urýchľovača. (čtk)

Nové na Dennikn.sk

19:00Týždňový newsfilter: Teraz sa ukáže, či má Kočner na Fica ešte vplyv 18:15Na dva roky skončil v PTP. Dodnes nevie, prečo ho držali v neľudských podmienkach 17:22Za každou fotografiou silný príbeh. Šiesti slovenskí reportéri vydávajú knižné svedectvo o vojne na Ukrajine 16:34Keď si úspešný, nemôžeš byť smutný, tvrdili mu. Seriál o spevákovi Robbiem Williamsovi ukazuje temnú stranu úspechu 16:15Umelec Andrej Dúbravský: Tu nejde o mňa, ale o to, že ministerka by chcela mať dosah na to, čo sa vystaví a čo nie 15:36Dve tváre Petra Fialu: Ako neustále kompromisy vládu zdržujú a zároveň ju držia pokope 15:18Ankety otvárajú diskusie, ktoré potrebujeme, vravia Kaščák, Kučová a Garaj 15:02Pellegrini naráža na Danka. Šéf SNS chce, aby koalícia zvážila iného kandidáta na prezidenta 14:40Nedeľná nekázeň: Aktualizácia nie je popretie tradície 10:31St. Louis nahneval fanúšikov, lebo Slafkovský nebol priorita. Ako trénera ho čoraz viac spochybňujú 09:14Predstieranie práva 08:17Mlčanie vo vzťahu je ako trest, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer 07:28Ráno s NHL: Martina Pospíšila som zažil slabého a psychicky vyčerpaného. Teraz je vyspelý a silný, hovorí fyzioterapeut 07:19Vlhová za týždeň zmenila prejav, skončila druhá. Keď sa zdráhala, jej myšlienku doplnila moderátorkaVčera 20:43Hrateľná skupina s reálnym postupom. Škriniar bude brániť svojho dobrého priateľa LukakuaVčera 17:28High 5ive: Sme rôzni a spolu strážime vodu, hovorí nová fontána vo ViedniVčera 17:25Čo urobí prezidentka, keď sa dozvie, že Rusi chcú zariadiť v jej krajine víťazstvo krajnej pravice (+ ďalšie tipy, čo pozerať)Včera 16:26Bulharský premiér stojí jasne na strane Ukrajiny. Doma je však len bábkou, hovorí novinár (profil týždňa) Včera 16:24Izrael chystá dlhú vojnu s Hamasom. Tajné služby chcú pozabíjať jeho lídrov v zahraničíVčera 14:33Fico nechce zrušiť len Lipšica, ale aj spolupracujúcich obvinených. Prialo by to mafiiVčera 14:25Tréner: Ľudia sa mi po silovom tréningu menia pod rukami. Zrazu majú vízie, sex a už to nechcú len dobačovaťVčera 14:15Lístky zadarmo. Nemecký klub chce spustiť futbalovú revolúciu. Môže to fungovať aj u nás?Včera 12:05Na dlhopisoch sa dá výnimočne zarobiť, nová príležitosť však nebude dlho trvať Včera 10:20Naozaj neviem, ako vo vláde narátali až 3-miliardové šetrenie, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast)Včera 09:53Riešia hádanky a možno aj snívajú. Chobotnice sú príliš bystré, aby sme ich jedli, vraví vedkyňaVčera 09:52Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SISVčera 09:46Češka viedla plastickú chirurgiu v Gaze: Popáleniny tam rodičia natierajú čímkoľvek, aj zubnou pastouVčera 09:36Moderátor ČT Rosí: Na rozhovor s Erikom Kaliňákom sme sa pripravovali niekoľko dníVčera 08:37Ráno s NHL: Ten chlapec je ale sebavedomý. Nemec spravil pri debute dojem dvomi bodmi aj vyjadreniamiVčera 08:30Nepamätám si bolesť, pamätám si iba strach. Štyridsiatnik hovorí o šikane, ktorú zažil v detstve