Mýto

Peter Kremský (OĽaNO) zvoláva na budúci štvrtok mimoriadny hospodársky výbor k mýtnemu tendru. „Verejnosť nesmie mať o obstarávaní nového mýtneho systému najmenšie pochybnosti.“

Parlamentný výbor pre hospodárstvo otvoril debatu o novom mýtnom systéme, ktorého pravdepodobným dodávateľom bude CzechToll, spriaznený so SkyTollom. Debatu však prerušili pre nabitý program, budú v nej pokračovať na mimoriadnom výbore.

Mýtny tender za 40 miliónov eur ešte nie je úplne uzavretý, jeden z uchádzačov podal podľa ministerstva dopravy námietku. Predbežne Národná diaľničná spoločnosť vybrala za víťaza CzechToll.

Tendrom na nový mýtny systém sa bude zaoberať hospodársky výbor parlamentu. Jeho predseda Peter Kremský pozve na najbližšie rokovanie ministra dopravy Andreja Doležala a šéfa diaľničiarov Vladimíra Jacka. Reaguje tak na námietky, že podmienky tendra z neho vylúčili viacero záujemcov a že mal byť šitý pre doterajšieho prevádzkovateľa SkyToll.

Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ nebude komentovať hlavný tender na nový mýtny systém, v ktorom diaľničiari označili za víťaza CzechToll prepojený so SkyTollom. Výsledok totiž ešte nie je právoplatný.

Slovensko.Digital a Nadácia Zastavme korupciu kritizujú hlavný tender o nový mýtny systém. Súťaž, ktorej predbežným víťazom je CzechToll prepojený so SkyTollom, mala vo finále iba tri ponuky. To považujú organizácie za minimálnu a nedostatočnú súťaž.

Progresívne Slovensko kritizuje vládu za to, že ešte nevysúťažila nový mýtny systém, a už to podľa nej načas ani nestíha. Kontrakt SkyTollu má platiť do konca tohto roka. „Za dva a pol roka tejto vlády nebudeme mať nového poskytovateľa mýtneho systému na Slovensku,“ kritizuje odborník PS na dopravu Martin Pekár.

CzechToll, prepojený so SkyTollom, je predbežným víťazom v novom mýtnom tendri s cenou 13,8 milióna eur bez DPH. Vyplýva to zo zápisnice z otvárania ponúk, ktorú má Denník E k dispozícii.

Diaľničiari označili za víťaza mýtneho tendra český CzechToll, sestru SkyTollu. Ich konkurenti sa ešte môžu odvolať, avšak sú len dvaja a nie sú to známe firmy. Tie sa neprihlásili s odkazom, že ich odradili podmienky súťaže.

Protimonopolný úrad začal posudzovať vstup českej skupiny PPF do prevádzkovateľa mýtneho systému SkyToll. Skupina zosnulého českého miliardára Petra Kellnera informovala o týchto plánoch v marci.

Diaľničiari pripravujú systém na odvrátenie hrozby, aby s koncom roka neprišli o výber mýta. SkyTollu sa má vtedy končiť zmluva a nový systém ešte nie je vysúťažený. Riešenie má zároveň zlepšiť život kamionistom a ich zamestnávateľom.

Česká skupina PPF založila nový holding, do ktorého bude patriť aj slovenský prevádzkovateľ elektronického mýta SkyToll. Vlastníkom holdingu bude PPF spolu so šéfom SkyTollu a CzechTollu Matejom Okálim.

Ministerstvo dopravy vidí priestor v zľavách pre autodopravcov až v novom mýte, ktoré bude férovejšie a pre štát efektívnejšie. Nevidí už zmysel rokovať so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska, za partnera na diskusiu považuje len združenie ČESMAD.

V novom mýtnom systéme môžu súťažiace firmy použiť aj staré palubné jednotky do kamiónov, píše Úrad pre verejné obstarávanie vo svojom rozhodnutí. SkyToll to podľa neho nezvýhodní, akurát to mala NDS vopred jasne napísať v súťažných podmienkach 200-miliónového tendra.

Minister dopravy Andrej Doležal podmieňuje rokovania s protestujúcimi autodopravcami účasťou Česmadu. Toto združenie sa do blokád na hraničných priechodoch nezapojilo.

Minister dopravy Andrej Doležal nevidí dôvod na to, aby odstúpil, ako žiadajú protestujúci autodopravcovia. „Mám odstúpiť preto, lebo som s nimi komunikoval veľmi slušne?“ pýta sa na sociálnej sieti.

Republiková únia zamestnávateľov kritizuje autodopravcov pre blokády ciest a hraničných priechodov. Podniky si podľa nej budú vymáhať škody za meškajúce dodávky. (tasr)

Minister dopravy Andrej Doležal nenaznačil veľké ústupky protestujúcim autodopravcom. „Diskusia áno, vydieranie nie,“ komentoval. Dodal, že je rád, „že máme na to spoločný názor s pánom premiérom“.

Kritika súťaže na obstaranie nového mýtneho systému u nás prichádza aj z Nórska. „Začali sme pripravovať ponuku, ale po toľkých zmenách a prolongáciách v procese sme sa rozhodli nezúčastniť. Dôvodov bolo veľa,“ tvrdí nórska firma Q-Free.

Národná diaľničná spoločnosť si chce objednať nový mýtny systém od firmy CzechToll, ktorej dodávateľom je slovenský SkyToll. Podľa informácií Denníka E považuje NDS z troch ponúk za najvýhodnejšiu tú od CzechTollu. Proti výsledku sa dá ešte odvolať.

Firmy vysvetľujú, čo ich odradilo od toho, aby sa prihlásili do súťaže o nové elektronické mýto. „Niektoré podmienky boli z nášho pohľadu diskriminujúce a uprednostňujú súčasného poskytovateľa,“ hovorí Jozef Nošík, manažér Slovanetu pre stratégiu a akvizície.

Do súťaže o nové elektronické mýto sa neprihlásili viacerí významní dodávatelia, lebo jej podmienky považovali za neférové. Jediným známym uchádzačom, ktorý určite predložil cenovú ponuku, je zatiaľ konzorcium firiem CzechToll a SkyToll.

Za celý rok 2021 sa vybralo mýto vo výške 230,56 milióna eur. Medziročne bol výber mýta vyšší o 9,4 % a v porovnaní s rokom 2019 stúpol o 4,3 %, informoval manažér pre komunikačnú stratégiu a PR firmy SkyToll Anton Bódis.

NDS sa chystá objednať si od SkyTollu rozšírenie mýta o nový modul, ktorý by umožnil kamionistom z Európy jazdiť s jednou palubnou jednotkou. Do roku 2026 by štát zaplatil 10 miliónov eur. Konkurenčný Kapsch považuje cenu za privysokú a hovorí, že štát mal vypísať súťaž.

Štúdia NDS počíta s tým, že mýto bude aj v ďalších rokoch vyberať SkyToll za premrštené provízie. Minister dopravy Andrej Doležal zase tvrdí, že SkyToll skončí a dovtedy pripravia systém s veľmi nízkymi nákladmi. Detaily však neukázal.

Predstaviteľ NDS Jaroslav Ivanco predpokladá technické zavedenie európskeho mýtneho systému EETS na Slovensku na jar budúceho roka. Dopravcovia budú môcť využívať aj iné palubné jednotky ako od SkyTollu, ďalší poskytovatelia však ešte budú musieť získať certifikáty. (tasr)

Poslanci schválili novelu zákona o výbere mýta, ktorá by mala uľahčiť cezhraničnú výmenu informácií o neuhradenom mýte v EÚ. Za vládnu novelu z dielne ministerstva dopravy hlasovalo 96 zo 133 prítomných poslancov.

Od 1. októbra sa menia podmienky výberu mýta na spoplatnených diaľniciach v Poľsku. Už ho nebude možné platiť pomocou palubných zariadení viaBox a viaAuto, ale prostredníctvom aplikácie e-Toll.

Elektronické mýtne systémy v rámci EÚ by sa mali prepojiť, platenie mýta by tak malo byť ľahšie. Vyplýva to z novely zákona o výbere mýta, ktorú poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. (tasr)

Výber elektronického mýta podľa SkyTollu v prvom polroku stúpol medziročne o 13,8 % na necelých 114 miliónov eur. Narástol aj oproti rovnakému obdobiu roka 2019 o 3,6 %. Mýto platia kamióny a autobusy na diaľniciach či cestách 1. triedy. (tasr, skytoll)

Minister dopravy Andrej Doležal hovorí, že podnikne právne kroky pre obvinenia Únie autodopravcov Slovenska. Združenie, ktoré vlani pred voľbami organizovalo protesty na cestách, napísalo, že minister je pod vplyvom oligarchov.

V novom mýtnom tendri štát zvýhodnil SkyToll, hovoria dvaja konkurenti. Tvrdia, že dal krátky termín na dodanie palubných jednotiek a zároveň dovolil, aby sa mohli nasadiť aj staré, aké má k dispozícii SkyToll.

Cieľom memoranda so SkyTollom je stanovenie reálnej hodnoty častí mýtneho systému, vysvetľuje NDS v reakcii na obavy autodopravcov z ďalších výdavkov do zastaraného mýtneho systému. Diaľničiari tvrdia, že jeho odkúpenie prichádza do úvahy, len ak by bolo výrazne výhodnejšie ako vybudovanie nového systému.

Únia autodopravcov Slovenska nesúhlasí s tým, aby štát odkupoval od SkyTollu zastaranú technológiu mýtneho systému. Vyjadrila znepokojenie nad memorandom, ktoré podpísali Národná diaľničná spoločnosť a SkyToll.

Národná diaľničná spoločnosť a SkyToll podpísali memorandum o audite, na základe ktorého by štátna firma mohla rokovať o odkúpení mýtneho systému. NDS hovorí, že by mala záujem kupovať časť podniku v prípade, že by to bolo výhodnejšie ako vybudovanie nového systému podľa ponúk zo súťaží.

Slovenský SkyToll dodá systém diaľničných známok pre slovinskú diaľničnú firmu DARS, podpísali už zmluvu. Tender sprevádzali podozrenia o ovplyvňovaní zo strany miliardára Petra Kellnera, ktorý v marci tragicky zahynul.

Štát vyhlásil druhú časť mýtneho tendra, ide o poskytovanie palubných jednotiek a zákazníckych služieb s predpokladanou hodnotou zákazky 196 miliónov eur.

Kritika a neúčasť na mýtnom tendri od skúseného hráča ako T-Systems je zlá správa, píše Denník E. Signalizuje, že kritériá nemusia byť v poriadku a že môžu odradiť aj ďalších uchádzačov. To by mohlo mať nepriaznivý vplyv na víťaznú cenu.

Nemecká firma T-Systems nepodá ponuku do slovenského mýtneho tendra. Kritizuje, že jeho podmienky rátajú s rozsiahlymi sankciami a neobmedzenou zodpovednosťou dodávateľa. Je to prvýkrát, čo takýto významný uchádzač skladá zbrane.

Mýtna brána SkyTollu, ktorú krátko po spustení systému v roku 2010 niekto zničil. Prvé mesiace slovenského mýta poznačili protesty autodopravcov. Foto - TASR

O zapojení do nového mýtneho tendra uvažuje aj Slovak Telekom. Jednotka v odvetví sa v predošlom mýtnom tendri dostala až do finále, no nakoniec nepodala ponuku pre nezhody s partnermi. Jeden z nich, Siemens, prešiel k neskoršiemu víťazovi.

IT firmy zatiaľ iba zbierajú odvahu, či sa pustiť do súťaže o nový mýtny systém so Skytollom. Ten prevádzkuje mýto 10 rokov, má vybudované tímy, vzťahy, pozná prostredie, a tak nie je isté, do akej miery sa zámer koalície zlacniť prevádzku mýta vydarí.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovinskí diaľničiari chcú, aby im slovenská firma SkyToll dodala a prevádzkovala systém elektronických diaľničných známok. Zákazku však sprevádzajú škandály a dvaja konkurenční uchádzači sa proti rozhodnutiu o víťazstve SkyTollu odvolali.

Janez Janša. Foto - TASR/AP

Za minulý rok sa vybralo elektronické mýto takmer 211 mil. eur, čo je o 4,6 % menej oproti predchádzajúcemu roku. Od spustenia elektronického výberu mýta v roku 2010 na mýte vybrali viac ako 2 miliardy eur.

Vymedzených úsekov ciest s výberom mýta na Slovensku bude od januára o 382 menej. Od 1. januára 2021 totiž platí nový zoznam vymedzených úsekov diaľnic, ciest 1. triedy a ciest 2. triedy s výberom mýta.

Národná diaľničná spoločnosť spustila sľubovanú súťaž na elektronický mýtny systém za 60 miliónov eur. Záujemcovia sa môžu hlásiť s ponukami do konca marca. Súčasná kritizovaná zmluva so SkyTollom vyprší na konci roka 2022.

Foto - archív TASR

Štát spustí vo štvrtok súťaž na „kľúčovú“ časť mýtneho systému, oznámil minister dopravy Andrej Doležal. Národná diaľničná spoločnosť v minulosti avizovala, že nový mýtny systém rozdelia na niekoľko menších zákaziek.

Súťaž na dodávku nového mýtneho systému plánuje Národná diaľničná spoločnosť vyhlásiť v novembri, aj keď minister dopravy Andrej Doležal ju chcel v septembri. Diaľničiari aktuálne dokončujú a kontrolujú súťažné podklady.

Výber mýta za jazdu nákladných áut a autobusov v treťom štvrťroku už len nepatrne zaostal za rovnakým obdobím vlaňajška. Výraznejší prepad zaznamenal výberca mýta na jar po prepuknutí pandémie koronavírusu.

Národná diaľničná spoločnosť chce od nového roka znížiť náklady na mýtny systém tak, že niektoré mýtne úseky pospája. Menej členitá sieť spolu s ďalšími opatreniami by mala znamenať čistú úsporu 4,4 milióna eur.

NDS nakúpi nový mýtny systém prostredníctvom troch čiastkových zákaziek, o ktoré sa bude môcť uchádzať viac firiem. Uspieť môže opäť SkyToll, ale aj IT firma ako IBM alebo Accenture, hovorí šéf úseku spoplatnenia NDS Jaroslav Ivanco.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Najčítanejšie teraz

Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolTrump nazval Hutchinsonovú falošnou a povedal, že ju sotva poznal. Foto - TASR/APVývoj bojov (126. deň): Rusi ušli z Hadieho ostrova. Ich námorníctvo prehralo bitku s krajinou, ktorá nemá loďstvoZnámka ukrajinskej pošty s motívom ukrajinského obrancu Hadieho ostrova.Rezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš MachajĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomPeter Pellegrini predstavil kandidáta na košického župana, bývalého riaditeľa NCZI Róberta Suju. Foto – TASRVývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeStrela Ch-22 podvesená pod trupom vyradeného sovietskeho bombardéra v múzeu. Foto - WikipediaIdeológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadUkrajinský vojak hliadkuje počas prieskumnej misie v nedávno dobytej dedine na predmestí Charkiva. Foto - TASR/APMinister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičAnestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdraviaAni Kiska, Fero Joke, Mikloš či Radičová nemali samé jednotky. Osobnosti hovoria, akú mali najhoršiu známkuSlovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVýroba spoločnosti Evonik Fermas. Foto - Evonik FermasHistorička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácieRadžana Dugarova. Foto - archív R. D.Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovGhislaine Maxwellová dostala za obchodovanie so sexom a mladistvými trest odňatia slobody na 20 rokov. Foto - TASR/APKrištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazúrske jazerá čoraz viac navštevujú aj SlováciMazúrske jazerá sú iné ako tie, ktoré poznáme na Slovensku. Foto - Poland.travelEkonomický newsfilter: Šéf parlamentného finančného výboru navrhuje výmenu ministra financiíIgor Matovič a Eduard Heger na tlačovej besede v Národnej rade. Foto - TASRPoradkyňa prezidentky Gyarfášová: Je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže (+video)Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

18:38Týždeň v európskej ekonomike: Spaľovacie motory končia do roku 2035, šancu však môžu dostať hybridy 17:52Stíhačky F-16 aj vyhostení Kurdi? Čo dostanú Turci za členstvo Švédska a Fínska v NATO 17:46Odsúdili ho za vraždu. Po rozhodnutí Ústavného súdu je dnes na slobode 17:42Úpadok prešovskej galérie: Umelci opisujú smútok a zdesenie. Má ešte galéria budúcnosť? 16:33Valášek: Historický samit NATO ukazuje, že Putin nie je žiadny geniálny stratég 16:32Graf dňa: Otočku v hypotékach už jasne vidno, aj keď v máji zdraželi stále iba mierne 16:25Od júla zdražujú niektoré lístky na vlak, aj keď sa to nenazve zdražením 16:17Energetická kríza ohrozuje najviac štát a samosprávy. Nikto im nechce dať kontrakt s pevnými cenami 16:06Veľké hodnotenie Školského týždňa: Tri pozitíva a tri prešľapy ministerstva školstva v tomto školskom roku 15:46Musela som si vymyslieť neveru, aby mi povolili interrupciu 15:17Ministri bez angličtiny a slabý rozpočet od Babiša. Ako zvládne Česko predsedníctvo v Rade EÚ? 14:43Zelený newsfilter: Sulík má pri dotáciách na elektromobily príležitosť ukázať, že nie je Matovič 14:11Vysvetľujeme: Začína sa Wimbledon. Prečo na ňom hrajú všetci v bielom a v čom je výnimočný? 13:40Vývoj bojov (126. deň): Rusi ušli z Hadieho ostrova. Ich námorníctvo prehralo bitku s krajinou, ktorá nemá loďstvo 13:29Víťaz Pečie celé Slovensko: Cukráreň ešte nemám, potreboval by som samostatnú miestnosť na rozbíjanie vajíčok 13:02Potrebujeme McDonald’s vo vzdelávaní 12:39Sprievodca Tour de France 2022: Dánsky vietor, dlažobné kocky a výška Everestu v dvoch dňoch po sebe 12:12Od piatka sa v obchodoch zaokrúhľujú platby mincami a bankovkami, kopu drobných však do obchodu nenoste 12:07Poradkyňa prezidentky Gyarfášová: Je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže (+video) 11:50Že časť ľudí nemá Pohodu rada, je dôsledok toho, že robíme niečo, za čím si stojíme, tvrdí Michal Kaščák 11:45Rezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš Machaj 10:35Danglár: Facebook sa trasie 08:38Krištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazúrske jazerá čoraz viac navštevujú aj Slováci 07:57Ani Kiska, Fero Joke, Mikloš či Radičová nemali samé jednotky. Osobnosti hovoria, akú mali najhoršiu známku 06:51Ekonomický newsfilter: Šéf parlamentného finančného výboru navrhuje výmenu ministra financiíVčera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokov