Koronavírus

Podľa odborníka WHO nie je dôvod pochybovať o účinnosti súčasných vakcín proti omikronu. Michael Ryan tiež povedal, že nič nenasvedčuje tomu, že by spôsoboval vážnejšie ochorenie. Podobne sa už predtým vyjadril americký epidemiológ Anthony Fauci. (afp)

Boris Kollár nebol na tlačovke o nových opatreniach, lebo dohodu síce akceptuje, ale nie je to niečo, čím by sa chcel chváliť, vraví v rozhovore šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Kollár žiadal, aby sa obchody otvorili aj pre testovaných, uvoľnenie však bude platiť len pre očkovaných a tých, čo covid prekonali.

Americké akcie na druhý deň za sebou výrazne posilnili, investorov povzbudili priaznivé správy ohľadom závažnosti variantu omikron. K rastu trhu veľkou mierou prispeli technologické spoločnosti, napríklad výrobcovia čipov. (reuters)

Minister Lengvarský má v stredu na vládu doniesť návrh na právne analýzy. Jedna sa má týkať povinného očkovania, druhá možnosti spoluúčasti neočkovaných na ich liečbe, teda toho, že by jej časť platili.

Nórsko sprísňuje opatrenia, na Vianoce bude môcť jednu domácnosť navštíviť maximálne desať ľudí. Tí, čo nie sú členmi jednej domácnosti, musia dodržať metrový odstup. Vláda tiež obmedzila otváracie hodiny barov a reštaurácií. (reuters)

Kanada rozširuje povinné očkovanie proti covidu aj na zamestnancov bánk, telekomunikácií a ďalších federálnych pracovísk. Dnes sa vyžaduje okrem úradníkov aj od zamestnancov leteckej, železničnej a námornej dopravy. (reuters)

V opatrovateľskom domove v nemeckom Rudolstadte zomrelo na covid 28 ľudí, 22 z nich nemalo úplné očkovanie. Budúci minister zdravotníctva Karl Lauterbach vyjadril zdesenie a situáciu označil za „totálny nerozum“. Podľa durínskeho ministerstva zdravotníctva dostal domov dostatok ponúk na očkovanie klientov. (dpa)

Antigénové testy, ktoré urobia firmy zamestnancom, začínajú platiť až na druhý deň, spolu platia 7 dní. „Ak sa zamestnanec otestoval napríklad 6. decembra počas dňa, test je platný do 13. decembra vrátane,“ spresnil rezort hospodárstva v otázkach a odpovediach k režimu OTP v práci.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kraje dodnes zásadne pomáhajú s očkovaním. „Dnes, až na malé výnimky, štát neočkuje, robíme to my, a keby nebolo samosprávnych krajov, očkovanie by nebolo v takom rozsahu, ako je,“ vraví v rozhovore.

Odmena 300 eur za očkovanie pre 60+ je z našej strany výrazný ústupok, vraví predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová. „Mne osobne sa tento návrh nechce veľmi obhajovať. Naďalej to vnímame ako populistické gesto, ale je možné, že sa veľká skupina nezaočkovaných ľudí v tejto vekovej kategórii nakoniec nechá zaočkovať.“

Do konca týždňa bude mať covid za sebou jeden z 10 ľudí v európskom regióne, počet nových prípadov sa za posledné dva mesiace viac ako zdvojnásobil. Šéf európskeho úradu WHO Hans Kluge takisto povedal, že povinné očkovanie by malo byť až úplne poslednou možnosťou. (euronews)

Všetko bude inak, sľuboval Kollár. A neklamal, komentuje Newsfilter. „Najlepšie anarchiu vykresľuje osud očkovacieho bonusu. Z pohľadu efektívnosti sme presne tam, kde na začiatku. Stále nemáme šancu vedieť, či je to príliš málo alebo zbytočne veľa. Žiadne argumenty, prepočty, nič, nula. Len výsledok koaličného handlovania s cieľom uspokojiť Matoviča.“

Biskupi informujú, že arcibiskup Stanislav Zvolenský hovoril s premiérom o sprístupnení omší. Eduard Heger dnes uviedol, že od piatka sa majú sprístupniť bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami.

Majiteľ mäsiarstva Mäso od Romana hovorí o tom, ako fungujú v lockdowne počas tretej vlny. „Prestalo sa predávať steakové mäso, keďže ľudia sa pravdepodobne prestali stretávať. Pokles je možno o polovicu. Museli sme sa posunúť k jedlu, ktoré lepšie prežije prenos, či už sú to polievky alebo napríklad francúzske zemiaky s údeným brisketom.“

Popredný americký vedec Anthony Fauci vyhlásil, že variant omikron „takmer určite“ nie je závažnejší než delta. Naznačujú to podľa neho prvé dáta, komplexné vyhodnotenie bude trvať ešte týždne. „Sú náznaky, že je možno ešte menej závažný,“ dodal. (afp)

Niekoľko tisíc zdravotníkov protestovalo v Bruseli proti povinnému očkovaniu proti covidu a žiadalo lepšie pracovné podmienky. Od apríla budú zdravotníci, ktorí nebudú mať riadne odôvodnenie odmietnutia tejto povinnosti, prepustení. (ap)

Ministerstvo dopravy bude môcť aj v roku 2022 dať príspevok na zabezpečenie nevyhnutnej leteckej dostupnosti. Poslanci o schválenej novele rokovali zrýchlene. (tasr)

Poslanci schválili v prvom čítaní návrh Igora Matoviča, ktorý má finančne odmeniť za očkovanie ľudí nad 60 rokov. Za hlasovalo 87 zo 144 prítomných poslancov. Návrh sa má z odmeny 500 eur zmeniť na 300-eurovú odmenu v druhom čítaní, ktoré bude v stredu.

Od soboty 11. decembra majú byť otvorené aj zjazdovky v režime OP, teda pre očkovaných a tých, čo covid prekonali. V prevádzke by mali byť vleky a otvorené lanovky, kabínkové by zostali uzavreté.

Poslanci odsúhlasili, že budú pokračovať v rozprave k 500-eurovým poukazom a hneď po jej skončení by mali o tomto návrhu v prvom čítaní hlasovať.

Ministerstvo dopravy bude môcť tvoriť schémy štátnej pomoci pre podnikateľov v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022. Umožní to novela zákona o podpore cestovného ruchu, ktorú zrýchlene schválili poslanci. (tasr)

Ministerstvo hospodárstva spresňuje detaily o režime OTP v práci. Použité testy radí v uzavretom obale vyhadzovať do komunálneho odpadu, vysvetľuje aj to, či firmám uhradíí testovanie cudzích zamestnancov. Aktualizovali sme otázky a odpovede o režime OTP.

O odmene za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov sa dnes o 17:00 hlasovať nebude, keďže rozprava do 17.00 h neskončila. Vzhľadom na počet prihlásených by sa o nej malo hlasovať v stredu o 11.00 h.

Muž v Nemecku, ktorý je podozrivý z toho, že zavraždil svoju manželku a tri malé deti a následne spáchal samovraždu, sfalšoval covid pas pre svoju manželku a obával sa, že im preto úrady vezmú deti.

Hlas nesúhlasí s uvoľňovaním opatrení len pre očkovaných a tých, čo ochorenie prekonali, a nie aj neočkovaných, ktorí pôjdu na test. Peter Pellegrini hovorí o segregácii dvoch miliónov nezaočkovaných, ktorí budú môcť ísť po teste nanajvýš do verejnej dopravy.

Španielsko schválilo očkovanie detí od päť do 11 rokov. Ich očkovanie sa začne na budúci týždeň. Španielsko má jednu z najvyšších mier zaočkovanosti v Európe, približne 89 percent osôb starších ako 12 rokov je plne zaočkovaných. (el país)

Čo sa mení oproti návrhu ministra zdravotníctva z pondelka: zatvoria sa školy, o týždeň skôr otvoria obchody a zostanú otvorené aj po Vianociach. Nateraz nie je jasné, aké pravidlá majú platiť po 9. januári.

Polícia bude robiť náhodné kontroly karanténnych povinností po vstupe na Slovensko aj počas nasledujúcich dvoch sobôt, teda 11. a 18. decembra. Do kontrol sú zapojení aj policajti v civilnom oblečení.

Nateraz nie je jasné, čo znamenajú nové opatrenia pre povinné očkovanie, ktoré presadzoval premiér. Minister Lengvarský povedal, že teraz sa nebavíme o povinnom očkovaní. „Toto je posledný pokus primať ľudí pozitívnou motiváciou dať sa zaočkovať. Myslím, že každý pochopil, čo je tým myslené,“ hovoril zasa Igor Matovič.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:28Zemanová zo SaS: 300 eur za očkovanie sa mi nechce obhajovať, z našej strany to bol ústupokVčera 19:23Čo by útok Putina na Ukrajinu znamenal pre Slovensko? Ešte drahšie energie a zrejme množstvo utečencovVčera 19:16Zvieratá to cítia a bránia sa, hovorí šéf veterinárov o utrácaní 24-tisíc prasiat v JesenskomVčera 19:11Newsfilter: Maléry pana účetního: 300 – 150 + 350 + 100 = 300Včera 18:54Hatráková má pri voľbe komisárky pre deti výhodu, hlasuje totiž sama za sebaVčera 16:53Shooty: StimuláciaVčera 16:48Ako sa ráta platnosť testu? Testovať aj cudzích? A čo s odpadom? Štát spresňuje detaily OTP režimu vo firmáchVčera 16:27Najvyšší súd rozhodol: Kováčika čaká ďalší súd pre korupciu, spoluobvinený Košč je na útekuVčera 16:24Príhody z lesa: namieril na nás zbraň, psa zastrelil pred očami detí. Ako môžu vedľa seba žiť poľovníci a psíčkari a čo robiť pri agresiiVčera 16:01Karel Schwarzenberg: Nikdy nezabudnem, ako celý Kongres povstal a dvadsať minút Havlovi tlieskal (ukážka z knihy)Včera 15:37Andrej Bán: Medzisny (úryvok)Včera 15:35O audite, ktorý nebol, a o reforme, ktorá je v nedohľadneVčera 15:35Obchody otvoria už v piatok, od pondelka zatvoria stredné školy a druhý stupeň. Zaočkovaným 60+ dajú 300 alebo 200 eurVčera 15:20Ktorým akciám, sektorom alebo komoditám sa môže v budúcom roku dariť? Odpovedá 6 odborníkov na investovanieVčera 15:11Covid a posunutý časVčera 15:07Autor knihy Krv a ropa: Princ Muhammad koná brutálne, nikdy však unáhleneVčera 13:54Čo prekladáš? Milan Kopecký o sychravosti škótčiny v románe laureáta Bookerovej cenyVčera 13:34Dunajskostredská výroba švajčiarskych výťahov sa zdvojnásobila na 180 miliónov eur. Ťaží z pribúdania výškových budovVčera 13:28Cyklisti budú mať viac prednosti, no priechody pre chodcov nebudú bezpečnejšieVčera 13:11Terapeut Vojtko radí, čo s tým, keď síce robíte všetko správne, ale stále sa cítite naničVčera 12:49Remišová naplánovala na pomoc Rómom pol miliardy, Komisia nám odporúča pridať ešte aspoň osemsto miliónovVčera 12:45Zavreté školy a prázdniny: kedy majú rodičia nárok na pandemické ošetrovnéVčera 12:12Psychologička na bratislavských internátoch: Študenti začínali samostatný život, pandémia ich vrátila domov do role dieťaťaVčera 11:52Vládu zaujíma len covid, nie ľudia. Počúvali sme šiestich neočkovaných voličov Smeru a HlasuVčera 11:50Ondrej Lunter: V Bratislave ambulantný sektor nie je na kolenách, u nás ide o prežitieVčera 11:09Zo 400 prípadov na 16-tisíc za tri týždne. Omikron v Južnej Afrike neúmerne zasahuje aj detiVčera 10:49Lidl a Kaufland budú pod jednou strechou. V Petržalke zabojujú o zákazníkov tesne vedľa sebaVčera 10:44Ochranári sa starajú o poniklece a sysle, odporcovia reformy národných parkov ich považujú za zlodejovVčera 10:33Chýba vám dobrý nápad? Otis Laubert taký problém nemá. Vymyslel ich 10-tisícVčera 09:26Archaická spoločnosť proti modernému štátu