Koronavírus

Bývalý britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že je mu ľúto strát na životoch v súvislosti s covidom, keď svedčil pri vyšetrovaní vládnej reakcie na pandémiu. Johnson pripustil, že vláda „urobila niektoré veci zle“, ale snažila sa podľa neho urobiť maximum.

Spoločnosť Pfizer spolu s BioNTechom zažalovala Maďarsko, ktoré odmietlo zaplatiť za tri milióny dávok vakcíny proti covidu v hodnote okolo 60 miliónov eur. Budapešť v novembri 2022 Pfizeru oznámila, že nemá v úmysle zaplatiť, s odvolaním sa na konflikt na Ukrajine. (politico)

Dezinfoscéna aj slovenskí politici vidia v pripravovanej pandemickej zmluve WHO snahu o „globálnu nadvládu“. Premiér Robert Fico tvrdí, že ide o výmysel farmafiriem, podľa analytika Martina Smatanu ide o krok, ktorý má v budúcnosti pri prípadnej pandémii zlepšiť spoluprácu aj dostupnosť liekov.

Peking tvrdí, že nárast respiračných ochorení v Číne je bežným problémom, ktorému čelia všetky krajiny, a úrady ho majú plne pod kontrolou. Svetová zdravotnícka organizácia minulý týždeň požiadala Čínu o podrobné informácie náraste a ohniskách s vysokým výskytom zápalu pľúc u detí.

Lekár Karol Mika, ktorý ešte aj v 96 rokoch ordinuje, počas pandémie bojoval proti hoaxom a sám sa stal obeťou jednej dezinformácie. Ktosi o ňom tvrdil, že podporuje zaručený liek proti koronavírusu a je proti očkovaniu. „Je to lož na lož. Nevedeli mi ani nacionálie poriadne vypísať a manželku Martu nazvali nejakým iným exotickým menom. Nebolo toho, kto by to dal z internetu preč,“ vraví.

Koalícia uvažuje nad tým, ako zriadiť vyšetrovaciu komisiu „covidového manažmentu“, ktorú navrhuje poslanec za SNS Peter Kotlár. V hre je vytvorenie postu tretieho podpredsedu NKÚ, ktorý by pandémiu covidu vyšetroval. Úrad reaguje, že nemá vyšetrovaciu pôsobnosť.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Antivaxer a spolumoderátor Martiny Šimkovičovej z internetovej televízie Slovan Peter Kotlár by mohol byť podpredsedom NKÚ, vyšetroval by manažment covidu-19. Pre web Aktuality.sk to potvrdil Roman Michelko (SNS) s tým, že ešte stále nejde o hotovú vec a prebiehajú rokovania.

Talianska prokuratúra nezistila žiadne trestné činy v manažmente pandémie covidu a žiada súd o odloženie prípadu. Vyšetrovanie sa sústredilo na to, či k vysokému počtu obetí neprispeli aj pomalé rozhodnutia v ťažko postihnutom meste Bergamo. Riešilo aj celkovú pripravenosť krajiny na krízu.

Britský premiér Rishi Sunak počas pandémie covidu údajne tvrdil, že vláda má „jednoducho nechať ľudí umierať“, namiesto toho, aby ochromila fungovanie celej krajiny lockdownom. To, že tento postoj Sunak ako vtedajší minister financií zastával, naznačujú staršie vyjadrenia poradcu expremiéra Borisa Johnsona Dominica Cummingsa.

Smer zrejme hryzie svedomie, píše Ivan Štulajter. Pripomína, že nový predseda vlády na sneme Smeru klamal o novom vedeckom konsenze ohľadom očkovania a uisťoval svojich spolustraníkov, že Smer za tisícky mŕtvych počas covidu nemôže.

Newsfilter: Kým Fico hovoril, ako sa počas covidu porušovali ľudské práva, tak Bielu vranu za odvahu si preberal infektológ Peter Sabaka. A zatiaľ čo Fico burcoval ako arogantný, hlučný a nedemokratický politik, Sabaka vo svojom prejave skromne hovoril, že jeho príbeh je zanedbateľný v porovnaní s tým, čo sa počas pandémie stalo.

Robert Fico povedal, že podporí úsilie nových koaličných politikov o prešetrenie manažovania covidovej pandémie. Takúto aktivitu vyvíjajú poslanci SNS, ktorí navrhujú zriadenie vyšetrovacej komisie „covidového manažmentu“.

Všeobecní lekári žiadajú ministerstvo zdravotníctva, aby bolo možné očkovanie proti covidu aj v ich ambulanciách. Upozorňujú, že zraniteľné skupiny ľudí majú k očkovaniu obmedzený prístup.

Univerzita Komenského mala na začiatku pandémie problémy s ochrankou, zahraniční študenti sa sťažovali, že na nich použili slzný sprej a chodili im do izieb aj bez varovania. Zasiahli vtedy aj ambasády. Škola sťažnosti uznala, niektorých ochrankárov vyhodila, ostatní musia nosiť kamery.

Zuzana Dolinková tvrdí, že nie je zástancom povinného očkovania proti covidu, ako to naznačil a kritizoval Andrej Danko. Ministerka Hlasu hovorí, že povinné očkovanie nepresadzovala počas žiadnej covidovej vlny.

Pandémia covidu dlhodobo poškodila mentálne schopnosti a pamäť ľudí starších ako 50 rokov, uviedli vedci v britskej štúdii, ktorú zverejnili v časopise Lancet. Trend pozorovali aj u tých, ktorí sa chorobou nenakazili.

Pfizer sa v treťom kvartáli prepadol do straty takmer 2,4 miliardy eur. Americkej farmaceutickej firme sa to stalo po prvý raz od roku 2019, pred rokom mala zisk 8,6 miliardy. Na vine je pokles dopytu po liekoch a vakcínach na covid.

Kremeľ skrátil na päť dní povinnú karanténu pre ľudí, ktorí sa chcú stretnúť s Putinom. S odvolaním sa na svoje zdroje to píšu The Moscow Times. Už od marca 2020 prezident osobne nerokoval s celou vládou.

Poslanec za SNS Peter Kotlár žiada vytvorenie špeciálnej vyšetrovacej skupiny, ktorá vyšetrí „covidový manažment“. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) medzitým rozširuje kapacity očkovania. Kotlár už pred voľbami v dezinformačnej TV Slovan spochybňoval covid. (markíza)

Univerzitná nemocnica v Bratislave od štvrtka rozšíri kapacity na očkovanie proti covidu zo sto na dvesto ľudí za deň. Záujemcovia dnes musia na termín čakať a nedá sa ani očkovať bez registrácie.

Na Slovensku v 3. štvrťroku ubudlo úmrtí medziročne, ale aj oproti obdobiu pred pandémiou. Najvýraznejšie klesla úmrtnosť ľudí v produktívnom veku a menej ľudí zomrelo na dlhodobo najčastejšiu príčinu úmrtí, ktorou sú choroby obehového systému.

Dve Slovenky si pred desiatimi rokmi otvorili reštauráciu v Berlíne a keď sa konečne dostali z červených čísel, prišla pandémia. Silvia Taha a Vanda Molnár napriek tomu chcú v Nemecku zostať. „Na berlínskej gastro scéne neexistuje koncept ako ten náš,“ hovoria.

Ruská vakcína Sputnik V už nechráni pred covidom v dôsledku objavenia sa subvariantu s názvom kraken. Uviedol to Alexandr Gincburg, riaditeľ Gamalejovho výskumného inštitútu, v ktorom bola vakcína vyvinutá.

V Bratislave očkujú proti covidu len dve nemocnice a záujem je väčší ako ich kapacity. Nie sú voľné termíny a po registrácii sa ľudia dostanú len do čakárne. Bez registrácie ich nezaočkujú. 

Vlna covidu na Slovensku rastie. V nemocniciach je takmer 200 ľudí s týmto ochorením a stúpa aj počet pozitívne testovaných. Musíte zostať po pozitívnom teste v karanténe a aké sú na Slovensku možnosti liečby? Prinášame otázky a odpovede.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer prudko znížila odhad svojich príjmov vzhľadom na slabší predaj liekov proti covidu-19. Firma predpokladá, že jej tržby za celý rok 2023 sa budú pohybovať v rozmedzí 58 až 61 miliárd dolárov namiesto pôvodne plánovaných 67 až 70 miliárd.

Do konca týždňa prebieha zbierka na podporu lekára Petra Sabaku. Peniaze sú určené na náklady spojené so súdmi s Republikou. Sabaka neprávoplatne vyhral nad Milanom Mazurekom, Milanom Uhríkom aj hnutím. Celkovo s nimi vedie šesť sporov. (donio)

Pomocou umelej inteligencie sa v USA podarilo zvýšiť počet ľudí, ktorí si prečítali informácie o vakcínach proti covidu-19 a dali sa zaočkovať, všíma si MediaBrífing. Reklamy, ktoré boli personalizované pomocou umelej inteligencie, dosiahli o 24 percent viac konverzií ako reklamy v kontrolnej vzorke, ktoré fungovali bez podpory AI.

Súkromná zoo manželky Zoroslava Kollára podľa ministerstva hospodárstva neoprávnene poberala koronapomoc na nájom. Firma Malkia sa dohodla na splátkovom kalendári, vráti 36-tisíc eur. (hnonline.sk)

Nobelovu cenu za medicínu získali Katalin Karikó a Drew Weissmann za objavy, ktoré umožnili vývoj účinných mRNA vakcín proti covidu.

Drew Weissmann a Katalin Karikó. Foto – AP

Podiel očkovaných proti covidu vo vysoko rizikových skupinách je pred zimou znepokojujúco nízky, upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia. Sťažuje sa tiež, že nie všetky krajiny nové prípady riadne nahlasujú.

U ľudí žijúcich s dlhým covidom, ktorí boli pre ťažký priebeh choroby hospitalizovaní, je podľa novej britskej štúdie vyššia pravdepodobnosť poškodenia niektorých vnútorných orgánov.

Peter Sabaka vyhral ďalší spor s Milanom Mazurekom, lekárovi má za nepravdivé a hanobné tvrdenia zaplatiť 42-tisíc eur, informuje SME. Výška náhrady má mať podľa kežmarského súdu aj preventívnu funkciu, rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Od 21. septembra sa spustí registrácia na ďalšiu dávku očkovania proti covidu, od 25. septembra sa bude dať zaočkovať bez registrácie. Dávku si môžu dať aj ľudia, ktorí sa doteraz nezaočkovali.

V Nemecku začali očkovať aktualizovanou vakcínou proti covidu, ktorá je adaptovaná na subvariant omikronu XBB.1.5. Zaočkovať sa hneď dal aj minister zdravotníctva Karl Lauterbach a odporučil to ľuďom, pre ktorých by choroba mohla mať vážne následky.

Rizikové skupiny ľudí by mali na jeseň zvážiť očkovanie proti covidu. Odporúča to hlavný hygienik Ján Mikas aj ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s očakávaným nárastom ochorení počas chrípkovej sezóny. Očkovanie by malo byť dostupné aj bez objednania.

Do sídla ruskej vlády je opäť povolený vstup len s rúškom, obmedzujú aj osobné kontakty medzi zamestnancami a zmenší sa počet zahraničných i domácich ciest. Oficiálnym dôvodom je nárast chorobnosti.

Mimoriadna situácia v súvislosti s covidom sa skončila v piatok o 6.00 h. V súčasnosti na Slovensku zároveň platí mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Na budúci týždeň by na Slovensko mali prísť vakcíny určené na aktuálny variant covidu. Ministerstvo zdravotníctva potom oznámi, pre koho budú určené a či bude možné dať sa zaočkovať aj piatou dávkou.

Na Slovensku aj v zahraničí opäť stúpa počet prípadov covidu. Je pred nami ďalšia vlna, keďže nový subvariant variantu omikron (EG.5 alebo Eris) je zasa o niečo infekčnejší a dokáže infikovať aj ľudí, ktorí prekonali predošlé subvarianty. 

Niektoré opatrenia z covidovej mimoriadnej situácie budú platiť naďalej, rozhodla vláda. Štátu zostanú jednoduchšie postupy pri distribúcii liekov a vakcín proti covidu, okrem toho sa na domových schôdzach bude smieť hlasovať elektronicky.

Vláda zrušila pandemickú mimoriadnu situáciu, ktorá trvala od marca 2020. Skončí sa ráno 15. septembra. Zmena napríklad umožní vyhostenie nelegálnych migrantov.

Existuje súvislosť medzi ťažkou formou ochorenia covid-19 a aktivitou enzýmu butyrylcholínesterázy v ľudskej krvi. Prišiel na to výskumný tím z Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave pod vedením farmakologičky Anny Paul Hrabovskej v spolupráci s odborníkmi z Fakultnej nemocnice Trnava.

Farmakologička a vedúca výskumu Anna Paul Hrabovská. Foto - Tomáš Madeja

Svetová zdravotnícka organizácia varovala pred znepokojivými trendmi ohľadom šírenia koronavírusu pred zimným obdobím na severnej pologuli. Podľa WHO rastie v Európe počet nakazených, ktorí boli hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Okolie jazera známeho ako Rohlík v blízkosti nemocnice Ružinov v Bratislave by mohli začať revitalizovať v roku 2025. Vzniknúť tam má aj centrálny pamätník obetí covidu-19 na Slovensku.

Vizualizácia víťazného návrhu Pamätníka obetiam Covid-19

Európska komisia schválila vakcínu od Pfizeru upravenú na novší variant omikronu XBB.1.5. Komisia povolila jej použitie pre dospelých, deti a dojčatá staršie ako šesť mesiacov.

Prečo mnohých zložil vírus covidu do postele, niektorí dokonca bojovali o život, ale iní mali takmer bezpríznakový priebeh? Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity majú tí s úplne bezpríznakovým priebehom špeciálnu genetickú výbavu, ktorá im pomáha účinne vírus eliminovať. Ich telo tak považovalo covid za niektorý z bežných sezónnych vírusov.

Čína už nebude vyžadovať od prichádzajúcich do krajiny, aby pred cestou podstúpili test na covid. Rozhodnutie začne platiť v stredu 30. augusta. (ap, čtk)

Andrej Danko tvrdí, že bývalý podpredseda jeho SNS Jaroslav Paška zomrel v súvislosti s očkovaním proti covidu. V debate na TA3 za to nepriamo pripisoval zodpovednosť Progresívnemu Slovensku či prezidentke Čaputovej, ktorí očkovanie proti covidu podporovali. (ta3)

Severná Kórea po troch rokoch umožní svojim občanom návrat do vlasti, musia však ísť na týždeň do karantény. KĽDR uzavrela hranice na začiatku roka 2020 pre obavy zo šírenia koronavírusu. Tento týždeň už obnovila lety do Pekingu a Vladivostoku.

Nové na Dennikn.sk

Včera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat08.12 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami08.12 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka08.12 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im08.12 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka08.12 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner08.12 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách08.12 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané08.12 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať