Koronavírus

Na očkovanie proti covidu vakcínami upravenými na omikron je k sobotňajšiemu ránu prihlásených 4382 ľudí. Ďalších 1966 osôb má na očkovanie pridelený termín.

Kanada zruší k 30. septembru požiadavku povinného očkovania proti covidu pre cudzincov. Vláda zatiaľ nerozhodla, či zruší aj povinnosť nosiť rúška v hromadnej doprave. (cbc)

Japonsko od 11. októbra uvoľní prísne opatrenia pre vstup do krajiny pre cudzincov. Zrušené bude ohraničenie počtu turistov aj nové vízové požiadavky, ktoré boli uvedené do platnosti počas pandémie. (bloomberg)

Príjmy Grécka z turizmu sa priblížili k rekordu pred pandémiou covidu. Za prvých 7 mesiacov tohto roka dosiahli 8,9 miliardy eur, čo bolo len o 2,9 % menej než v roku 2019. Počet turistov však bol o 12 % nižší ako v roku 2019. (afp, tasr)

Otázky a odpovede o očkovaní upravenými vakcínami: Očkovať sa môžu všetci starší ako 12 rokov, bez registrácie sa to dá len v niektorých centrách. Ak ste prekonali covid v septembri, štvrtú dávku si dajte v decembri, novým boosterom sa môžete očkovať aj v prípade, že ste predtým nedostali Pfizer či Modernu.

Minister zdravotníctva je spokojný s tým, ako rýchlo sa podarilo zorganizovať očkovanie novými vakcínami, ktoré sú prispôsobené na omikron. Na Slovensko prišli 8. septembra, registráciu spustí ministerstvo od zajtra.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo registráciu na očkovanie vakcínami proti omikronu. Môžu ich dostať ľudia nad 12 rokov, ktorí už absolvovali základné očkovanie.

Upravené vakcíny proti omikronu budú dostupné ako booster dávky pre vekovú kategóriu 12+, ministerstvo ešte upresní, kto a kedy bude môcť absolvovať druhú posilňujúcu dávku.

Ani po jedenástich dňoch ministerstvo zdravotníctva nespustilo očkovanie novými vakcínami upravenými na omikron. Tie dorazili už 8. septembra, ale registráciu na očkovanie ministerstvo stále nespustilo. Sľubuje ju tento týždeň.

Slovensko získa dodatočných 17,9 milióna eur na podporu zdravotníkov a pracovníkov civilnej ochrany v prvej línii počas najkritickejších fáz pandémie. Peniaze by mali ísť na odmeny, čo má zabezpečiť, aby aspoň 90 % kritického zdravotníckeho personálu zostalo na svojich miestach.

Na Slovensku zaznamenali v posledných dvoch rokoch viac prejavov extrémizmu. K vystupňovaniu napätia a prehĺbeniu polarizácie spoločnosti prispela aj pandémia. V roku 2020 začala polícia o 28 % viac trestných stíhaní za extrémizmus ako rok predtým.

Na získanie potvrdenia o prekonaní covidu stačí aj pozitívny AG test. Dôvodom je podľa NCZI „uľahčiť očakávanú jesennú vlnu pandémie pacientom aj lekárom“.

Koniec pandémie covidu-19 je na dohľad, tvrdí riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal však, že krajiny nesmú poľaviť vo svojich očkovacích programoch. (reuters)

Počet nových prípadov covidu klesol na najnižšiu úroveň od marca 2020. Podľa šéfa WHO Tedrosa Ghebreyesusa sa tak blíži koniec pandémie. „Nikdy sme neboli v lepšej pozícii na ukončenie pandémie. Ešte tam nie sme, ale koniec je na dohľad,“ uviedol. (tasr)

Disciplinárny senát prerušil po celom dni pojednávanie so zvolenským sudcom Daliborom Miľanom. Tomu hrozí odvolanie z funkcie za to, že počas pandémie odmietal rešpektovať opatrenia. Nenosil rúška, respirátory a ani sa netestoval.

Nemec dostal doživotie za vraždu pokladníka na benzínovej pumpe, ktorý od neho žiadal, aby si nasadil rúško. Verdikt ešte nie je právoplatný. Prípad vyvolal v krajine veľkú diskusiu o tom, aké vplyvy mala pandémia a protipandemické predpisy na rozdelenie spoločnosti. (ap)

WHO očakáva, že súčasná vlna koronavírusu na Ukrajine dosiahne vrchol v októbri, keď zrejme najviac zaťaží tamojší zdravotnícky systém. Hrozí, že nemocnice nebudú mať dostatok kyslíka. Krajina má nízku mieru zaočkovanosti. (reuters)

Európska lieková agentúra odporučila na schválenie vakcínu zameranú na subvarianty omikronu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Látka je určená pre osoby vo veku 12+, ktoré už majú základné očkovanie proti covidu. Ide o prispôsobenú vakcínu Comirnaty. (ema)

V Taliansku sa začal nový školský rok, žiaci prvýkrát od vypuknutia pandémie koronavírusu už nemusia na vyučovaní nosiť rúška ani dodržiavať sociálne odstupy.

Ak náhodou prehrám, urobím zbierku, hovorí bloger, ktorého Igor Bukovský žaluje o 50-tisíc eur. „Ja som v inej situácii než väčšina ľudí. Šírenie zdravotníckych neprávd ma priamo ohrozuje. Ustúpiť nie je pre mňa riešenie,“ hovorí Roman Hanajík, ktorý je na invalidnom dôchodku. Na súde chce dokázať, že jeho kritika známeho lekára bola opodstatnená.

Lekár Igor Bukovský tvrdí, že bloger Hanajík poškodil jeho reputáciu medzi verejnosťou aj biznisovými partnermi. Foto - TASR/archív R. H.

Nový Zéland ruší takmer všetky protipandemické opatrenia a ani návštevníci už nebudú na vstup do krajiny potrebovať potvrdenie o očkovaní. „Nastal čas obrátiť list a žiť bez obmedzení,“ vyhlásila premiérka Jacinda Ardernová. (ap)

Na Slovensku pribudlo 9 nových úmrtí na koronavírus. Na ochorenie doteraz u nás celkovo zomrelo 20 395 ľudí. V nemocniciach sa aktuálne nachádza 361 pacientov s covidom. (nczi)

Rakúski ochrancovia spotrebiteľov chcú podať hromadnú žalobu na Rakúsko v súvislosti s prepuknutím epidémie covidu v lyžiarskom stredisku Ischgl v marci 2020. Okrem toho je plánované množstvo žalôb na tamojších hotelierov. Doterajšie jednotlivé žaloby infikovaných turistov na Rakúsko boli neúspešné. (dpa)

Nemecký parlament schválil prísnejšie opatrenia proti covidu počas zimnej sezóny. Od októbra do Veľkej noci tak budú musieť ľudia nosiť do obchodov a na verejných miestach rúška, zároveň budú nutné častejšie testy.

21-miliónové čínske mesto Čcheng-tu predĺžilo uzáveru vo väčšine štvrtí v nádeji, že zabráni ďalšiemu šíreniu nákazy koronavírusom. Uzávera sa mala pôvodne skončiť 7. septembra. (guardian)

Vakcíny proti covidu-19 vo forme sprejov do nosa by mohli pomôcť udržať pandémiu pod kontrolou, tvrdí WHO. Čína v pondelok oznámila, že schválila prvú takúto vakcínu s názvom Convidecia Air. WHO však chce vidieť aj všetky súvisiace údaje, aby ich mohla posúdiť a prípadne schváliť.

Americký štát New York po 28 mesiacoch ruší povinnosť nosiť rúško vo verejnej doprave. Administratíva Joea Bidena v apríli oznámila, že už nebude presadzovať toto nariadenie, pretože federálna sudkyňa na Floride rozhodla, že je nezákonné. (nbc)

Oživenie osobnej leteckej dopravy po pandémii naberá na rýchlosti. Vysoké ceny pohonných látok však zvyšujú tlak na dopravcov a mohli by im uškodiť, uviedol šéf združenia IATA Willie Walsh.

V Číne a Indii schválili vakcíny proti covidu, ktoré sa nepodávajú injekčne. Látka od indického výrobcu Bharat Biotech sa podáva vstrekom do nosa, ale účinnosť známa nie je, výrobca nezverejnil výsledky klinických testov. Čínska látka od CanSino Biologics sa aplikuje vdýchnutím ústami. (ap)

Vakcíny upravené na omikron prídu na Slovensko do konca týždňa, so začiatkom očkovania sa však počíta až v polovici septembra. Vysvetľujeme, ako nové vakcíny fungujú a kto sa bude môcť dať zaočkovať.

V pondelok urobili 1511 PCR testov, z ktorých bolo 337 pozitívnych (pozitivita 22,3 %). Pribudli štyri úmrtia. (nczi)

Čína sa stala prvou krajinou na svete, ktorá oficiálne schválila inhalačnú vakcínu proti covidu. Tento typ vakcíny môže byť použitý aj na posilňovacie dávky.

Prvé dodávky covidových vakcín adaptované na omikron by mali prísť tento týždeň. Nateraz majú byť určené pre osoby staršie ako 50 rokov, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Očkovanie novou vakcínou bude podľa neho možné od polovice septembra.

V kauze poskytovania pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce obvinili dvojicu mužov. Podľa vyšetrovateľov figurovali na čele zločineckej skupiny. Vyplýva to z anonymizovaného rozhodnutia špecializovaného súdu, ktorý ich vzal v závere augusta do väzby. Jedným z obvinených je majiteľ spoločnosti prevádzkujúcej web netky.sk Peter Vince.

Čína pred blížiacimi sa sviatkami obmedzila pre covid vychádzanie 65 miliónom občanov. Lockdown sa týka väčšiny 21-miliónového mesta Čcheng-tu. Vláda zároveň vyzvala ľudí, aby necestovali. Jesenné sviatky, ktoré sú po oslavách lunárneho Nového roka najvýznamnejšie v Číne, sú pritom obdobím veľkých presunov. (ap)

V sobotu urobili zdravotníci 592 PCR testov, pozitívnych bolo 161 z nich (pozitivita 27 %). Pribudlo jedno úmrtie a v nemocniciach je 427 pacientov s covidom. (nczi)

Britská lieková agentúra schválila vakcínu od Pfizeru, ktorá je zameraná na pôvodný koronavírus aj omikron. Vakcína konkurenčnej americkej firmy Moderna s rovnakým účinkom je v krajine schválená už od 15. augusta. (reuters)

V Rusku druhý deň za sebou pribudlo vyše 50-tisíc nových prípadov koronavírusu, na ochorenie tam za uplynulý deň zomrelo 92 ľudí. Naposledy takéto vysoké počty prípadov evidovali v krajine 9. marca. (reuters)

Severná Kórea využila opatrenia proti šíreniu covidu-19 na ďalšie obmedzenie slobôd a ľudských práv, uviedol šéf OSN António Guterres. Situáciou by sa mal podľa neho zaoberať Medzinárodný trestný súd.

Eurokomisia navrhla opatrenia na zabránenie nárastu prípadov covidu-19 v jesennej a zimnej sezóne. Nalieha na členské štáty, aby zaviedli očkovanie či sledovali šírenie pandémie, aby mohli rýchlo reagovať na budúce ohniská nákazy.

Cyklisti súťažiaci na pretekoch Vuelta a España sa sťažujú na časté testovanie na koronavírus. „Tímy svojich jazdcov testujú oveľa častejšie, ako im prikazujú protokoly UCI. Aj preto máme na pretekoch toľko pozitívnych prípadov,“ uviedol Javier Guillén, riaditeľ pretekov.

Európska komisia formálne schválila použitie vakcín proti variantu omikron. Upravené vakcíny od Pfizeru a Moderny vo štvrtok povolila Európska agentúra pre lieky. (čtk)

Inštitúcie EÚ preukázali značnú odolnosť voči pandémii covidu, konštatuje správa Európskeho dvora audítorov. Dospeli k záveru, že Európsky parlament, Rada EÚ, Európska komisia a Súdny dvor EÚ reagovali rýchlo a pružne a využili predchádzajúce investície do digitalizácie. (europa.eu)

Južná Kórea ruší povinnosť testu na covid pred cestou do krajiny, ľudia však budú musieť aj naďalej podstúpiť PCR test do 24 hodín po príchode. (ians)

Európska lieková agentúra odporučila použitie vakcín cielených na variant omikron od Pfizeru a Moderny, pôjde o posilňujúce dávky pre osoby od 12 rokov, ktoré v minulosti absolvovali aspoň základné očkovanie. (reuters)

Počet turistov v Španielsku bol v júli takmer na úrovni z obdobia pred pandémiou. Celkom 9,1 milióna turistov utratilo v krajine takmer 12 miliárd eur, čo je viac ako dvojnásobok minuloročných výdavkov. Cestovný ruch je dôležitou súčasťou španielskej ekonomiky. (reuters)

Pandémia u detí v USA zmazala dve desaťročia pokroku v matematike a čítaní, ukázalo testovanie deväťročných. „Zarazilo ma, o ako veľký a výrazný prepad ide,“ uviedla komisárka Peggy Carrová z Národného štatistického centra pre vzdelávanie. Najviac sa pritom zhoršili výsledky najzraniteľnejších detí. (nyt)

Americká lieková agentúra schválila vakcíny Pfizeru a Moderny upravené na variant omikron. FDA ich schválila ako posilňovacie dávky určené všetkým, ktorí už majú dokončené základné očkovanie proti covidu a majú dva mesiace od predchádzajúcej dávky. (nbc)

Vakcíny proti variantu omikron dostanú štáty EÚ v priebehu niekoľkých dní po schválení regulačnými orgánmi. Uviedol to nemecký europoslanec a expert na zdravotníctvo Peter Liese s tým, že schválenie od Európskej agentúry pre lieky očakáva tento týždeň. (čtk, reuters)

Poskytovatelia sociálnych služieb budú môcť požiadať o príspevok na rozpočtový rok 2023 do 31. decembra 2022. Predĺženie lehoty, ktoré schválila vláda, sa však týka len sociálnych služieb, ktoré vznikli po 31. auguste 2022.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister