Športové podcasty Denníka N

Zdeněk Vojtěch a Břetislav Enge v roku 1983 ovládli s podomácky postaveným BMW majstrovstvá Európy cestovných automobilov a ohúrili západných novinárov a nadšencov. „Obaja jazdci boli vo svojej dobe takí výnimoční piloti, že prekonali aj továrenských pilotov BMW,“ hovorí v podcaste Boxová ulička Martin Straka, ktorý o nich napísal knihu 1983.

Ako na diabetes pri športe: Aktívny život môže byť kľúčový, ale pozor na hodnoty glykémie. Odborníčka Ľudmila Oreská má diabetes odmalička a v novej epizóde Športovej vedy vysvetľuje, ako sa s hendikepom naučila žiť a čo nosí v taške ako prvú pomoc.

Ľudmila Oreská. Foto N - Pavel Bielik

Podcast Boxová ulička: „Šéf tímu Ferrari Mattia Binotto je mimo reality, ak si myslí, že za niekoľkonásobným zlyhaním tímu počas tejto sezóny nie sú strategické chyby,“ zhodujú sa Zoran Boškovič a Ladislav Urbán.

Podcast Športového newsfiltra: Máme tri dobré správy pre Saganov zelený dres na Tour de France:

  • na majstrovstvách Slovenska ukázal, že po treťom covide je zdravotne v poriadku;
  • Mathieu Van der Poel sa zrejme nebude snažiť o získavanie bodov;
  • Wout van Aert nie je zdravotne v poriadku.

Podcast Športového newsfiltra: Petra Vlhová začína prípravu na novú sezónu, včera odletela do Talianska. Ešte koncom mája prehovorila o tom, čo teraz prežíva – po olympijskom zlate ťažko hľadá motiváciu a cíti „prázdnotu“.

Podcast Športového newsfiltra: Ladislav Borbély vytiahol národnostnú kartu, keď výkon rozhodcu spájal s jeho českou národnosťou. Známy televízny expert to spravil na majstrovstvách Európy v malom futbale po tom, ako Slováci vypadli vo štvťfinále.

Podcast Športového newsfiltra: Štefan Tarkovič je sklamaný, že Dávid Hancko pred reprezentovaním uprednostnil narodenie syna. Ak ho sklamalo, že Hancko dal prednosť jednému z kľúčových momentov života pred zápasmi proti Bielorusku, Kazachstanu a Azerbajdžanu, oprávnené sklamanie je namieste skôr na druhej strane.

Podcast Športového newsfiltra: Slovenskí hokejisti sa stali tímom využitých šancí, a to Vladimira Putina, IIHF či covidu. Ešte pred tromi rokmi pritom prevládal názor, že Craig Ramsay v kľúčových momentoch zlyháva.

Podcast Športového newsfiltra: Začína sa tenisový grandslam Roland Garros a slovenská jednotka Alex Molčan je vo forme. Ak zvládne prvé kolo, narazí na Novaka Djokovića, čo by bola zaujímavá udalosť, keďže Molčana teraz trénuje jeho bývalý tréner Marián Vajda.

Pred Veľkou cenou Miami F1 sa objavili špekulácie, že záujem o pôsobenie v Red Bulle má Fernando Alonso. „Nedokážem si to predstaviť. Neviem, či by Max Verstappen vedľa seba niekoho takého prijal a či by bol Alonso ochotný byť tímovou dvojkou,“ reaguje český komentátor Eurosportu Zdeněk Míka v najnovšej epizóde podcastu Boxová ulička.

Bývalý výborný tenista Boris Becker je odsúdený na 2,5 roka vo väzení za to, že po vyhlásení bankrotu v roku 2017 nepriznal a ukryl majetok v hodnote takmer troch miliónov eur. Beckerov pád opäť upriamil pozornosť na dlhodobý problém, o ktorom sa hovorí oveľa menej ako napríklad o duševnom zdraví – finančná gramotnosť športovcov je vo všeobecnosti nízka.

Podcast Športového newsfiltra: Fínska Liiga píše o Jurajovi Slafkovskom ako o „slovenskom Jágrovi“. 18-ročný hokejista sa stal šiestym najmladším strelcom finálových sérií fínskej Liigy, z cudzincov najmladším.

Podcast Športového newsfiltra: Aj keď slovenské súťaže zvykneme podceňovať, hokejové play-off je naozaj vydarené. Výbornú atmosféru na vypredaných štadiónoch však pokazili vulgarizmy fanúšikov Košíc na adresu Slovana Bratislava.

Bohvie, ako to celé s motormi Ferrari bolo, ale asi to nebolo úplne kóšer, hovorí komentátor F1 Tomáš Richtr v najnovšej epizóde podcastu Boxová ulička. „Ferrari sa vlastne dostalo do akéhosi väzenia. A teraz prišli s autom, ktoré má na titul majstra sveta.“

Podcast Športového newsfiltra: Od Petry Vlhovej opäť nebudeme môcť čakať boj o veľký krištáľový glóbus od začiatku sezóny, vyplýva to zo slov jej otca Igora Vlhu. Ten povedal aj to, že skorý odchod z olympiády bolo rozhodnutie trénera Maura Piniho.

Nemusíte cvičiť hneď ráno, noste so sebou lyžičku. Odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová v novej epizóde Športovej vedy vysvetľuje, ako si udržať dobré návyky, keď máme málo času: „Snažím sa klientov presvedčiť, aby si začali plánovať aspoň základné veci. Čaká vás dlhý deň v práci? Nakúpte si potraviny o deň skôr.”

Trápenie Mercedesu v F1 stále pokračuje, no možno by nemuselo trvať až tak dlho. Aj o tom je najnovšia epizóda podcastu Boxová ulička, v ktorej sa Ladislav Urbán rozprával s Jánom Žgravčákom, bývalým komentátorom F1 a šéfom Digital Motorsport SK.

Najnovšia epizóda podcastu Boxová ulička je aj o tom, či bude táto sezóna F1 o Ferrari a či Mercedes stihne dobehnúť konkurenciu. Ladislav Urbán sa rozpráva s pretekárom Maťom Homolom a rozoberajú, aká je F1 po zavedení výrazných noviniek či ako Mercedes sklamal svojich zákazníkov.

Podcast Športového newsfiltra: Petra Vlhová spoznáva, aké problémy majú športovci, ktorí už vyhrali všetko. Vlhová síce tvrdí, že chce vyhrať veľký glóbus aj druhý raz, no zároveň hovorí, že melie z posledného a ťažko sa jej motivuje.

Futbalisti Dunajskej Stredy sa neodfotili s nápisom Stop vojne, klub až dva dni potom uverejnil stanovisko, podľa ktorého to „nebolo zvládnuté organizačne“. „Názor nech si spravia čitatelia sami,“ komentujú redaktori Denníka N Michal Červený a Štefan Bugan v podcaste Športovec.

Sledovať olympijské finále krasokorčuliarskej súťaže žien bolo až úzkostné, hodnotia Michal Červený a Štefan Bugan v podcaste Športovec. Kamila Valijevová napokon nezískala medailu a prepukla vo veľký plač. Redaktori hodnotia aj hokejový bronz a zlato Petry Vlhovej.

Podcast posledného olympijského súhrnu: Petra Vlhová získala historické zlato, Mikaela Shiffrinová skončila bez medaily. Hoci mali podľa prognóz získať dohromady sedem medailí, aj tak sú po olympiáde ešte väčšími hviezdami ako pred ňou.

Podcast súhrnu 15. dňa olympiády v Pekingu: Prvýkrát v histórii sa na hrách predstavila aj osoba nebinárneho pohlavia – Timothy LeDuc. Spolu so svojou partnerkou Ashley Cainovou-Gribblovou reprezentovali USA v krasokorčuľovaní, konkrétne v športových dvojiciach.

Podcast súhrnu 14. dňa olympiády: Eileen Gu v piatok potvrdila pozíciu jednej z najvýraznejších postáv hier. Reprezentantka Číny sa narodila v Kalifornii, v oboch krajinách má množstvo sponzorov, no odborník varuje: pre napäté vzťahy medzi krajinami to môže byť výhodné, no aj riskantné.

Triatlonistovi Richardovi Vargovi chýbalo sedem bodov, aby sa minulý rok dostal na olympiádu. Získal by ich, keby oboplával bóju zo správnej strany. V podcaste Športovec sa s ním Michal Červený rozpráva o tomto zlyhaní, no aj o zlyhaniach Mikaely Shiffrinovej či o predčasnom konci Petry Vlhovej na olympiáde v Pekingu.

Slovenský pretekár Maťo Homola sa nedávno zúčastnil na virtuálnych 24-hodinových pretekoch a zmeral si sily napríklad aj s Maxom Verstappenom, Juanom Pablom Montoyom či Felixom Rosenqvistom. V podcaste Boxová ulička sa s ním rozprával Ladislav Urbán.

Podcast 9. dňa olympiády: Kým sa jej súperky pripravovali na olympiádu, bobistka Kaillie Humphriesová sa učila dejepis a geografiu. Humphriesová prestala reprezentovať Kanadu, získala americké občianstvo a dnes siaha na zlatú medailu.

Podcast súhrnu siedmeho dňa olympiády: Japonský snoubordista Ajumu Hirano ukázal svoju univerzálnosť. Kým minulé leto súťažil v Tokiu ako skejtbordista, dnes získal zlato na snouborde.

Podcast súhrnu 6. dňa olympiády: Rozhodnutie Petry Vlhovej neštartovať v superobrovskom slalome sa javí ako logické, keďže v alpskej kombinácii, na ktorú sa chce sústrediť, sú jej šance výrazne vyššie. Disciplína sa na olympiáde končí, a Vlhová tak môže napodobniť Mateja Tótha či Hochschornerovcov.

Podcast súhrnu 5. dňa olympiády: Mikaela Shiffrinová najprv 25 minút mlčky sedela na kraji zjazdovky, potom pol hodiny otvorene komunikovala s novinármi. „Núti ma to spochybniť všetko, čo som za pätnásť rokov zistila o lyžovaní,“ povedala pre NBC. Hovorila aj o zosnulom otcovi, pričom priznala, že sa naňho hnevá.

Podcast súhrnu 4. dňa olympiády: Ak chcela akrobatická lyžiarka Eileen Gu zlato, musela v záverečnom skoku predviesť niečo výnimočné. Číňanka napokon prekvapila aj odborníkov, keď ako druhá žena vôbec predviedla skok s obratom o 1620 stupňov. „Nikto netušil, že tento trik ovláda,“ povedal slovenský komentátor.

Podcast súhrnu 3. dňa olympiády: Hokejisti odohrali netradičný tréningový zápas, v ktorom robil rozhodcu aj Ján Lašák. S Nemcami prehrali, no tréner Craig Ramsay má k dispozícii už takmer kompletný káder. Slováci vo štvrtok nastúpia proti Fínom.

Podcast súhrnu 2. dňa olympiády: Čína pred posledným dňom tímovej súťaže v krasokorčuľovaní spadla z 3. miesta na 5. miesto pokazenou jazdou Ču I. Tá sa narodila v Los Angeles, ešte pred štyrmi rokmi sa volala Beverly. Po pretekoch sa jej triasol hlas: „Asi som cítila veľa tlaku, lebo každý v Číne bol dosť prekvapený, keď ma vybrali na ženskú súťaž jednotlivcov.“

Podcast súhrnu prvého dňa olympiády: Biatlonistka Paulína Fialková sa po zmiešanej štafete sťažovala na podmienky. „Toto nie je biatlon, ale lotéria v nastavení mieridiel,“ komentovala pre RTVS Paulína Fialková. Stredisko Čang-ťia-kchou kritizovala už pred pretekmi: „Postavia to na najvyššom kopci, kde je obrovská zima a fúka silný vietor.“

Ak sa niekto sťažuje, že sú proti nemu pre jeho národnosť, ukazuje to skôr jeho nízke sebavedomie, tvrdí Štefan Bugan. „Nešlo o to, že je Rus, ale o jeho správanie počas turnaja a najmä o to, že fanúšikovia priali titul Nadalovi,“ hovorí o Daniilovi Medvedevovi redaktor Denníka N v podcaste Športovec.

Formula E má za sebou prvé preteky novej sezóny, v ktorých sme videli napríklad aj žeriav na trati, o ktorom jazdci nevedeli. O udalostiach z Rijádu sa v novom podcaste Boxová ulička rozpráva Ladislav Urbán so Zdeňkom Míkom, komentátorom Eurosportu.

Petra Vlhová dnes večer v Schladmingu môže oslavovať zisk malého glóbusu za slalom. „Stačí, ak bude tretia, a Shiffrinová môže aj vyhrať,“ hovorí priamo z rakúskeho strediska reportér Štefan Bugan v podcaste Športovec, ktorý Denník N pripravuje v spolupráci s Rádiom Expres.

Je mýtus, že seniori by sa mali šetriť, potom sú odkázaní na druhých, hovorí Ján Cvečka, ktorý vedie Centrum aktívneho starnutia. V rozhovore vysvetľuje, ako so seniormi cvičia a že sa nemusia obávať ani tí, ktorí majú problémy so základnými pohybmi.

Ján Cvečka. Foto N – Pavel Bielik

Majiteľ Bratislava Capitals Ivo Ďurkovič v rozhovore rozpráva aj o tom, ako to vyzeralo v tíme po smrti Borisa Sádeckého a Dušana Pašeka ml. „Po tom, ako zomrel aj Dušan, sa už nedalo pokračovať,“ opisuje rozhodnutie predčasne ukončiť sezónu v nadnárodnej Ice Hockey League.

Štefan Tarkovič v podcaste vysvetľuje, prečo podľa neho majú niektorí futbalisti potrebu ísť si vypiť po príjazde na Slovensko. „Nemyslím si, že alkohol je tam podstatný – to je pocit domova a toho, že v ťažkých podmienkach v zahraničí niečo dokázal, príde domov a má pocit, že si to môže užiť.“

Rekreačný bežec opisuje, ako dosiahol 12. miesto na košickom maratóne: ráno beh nalačno, počas tréningov bez nápoja a pred pretekmi biele pečivo. „Dávam si aj čierne uhlie, uznávam, že môže ísť o placebo,“ rozpráva Matúš Hujsa v ďalšej epizóde Športovej vedy.

Podcast – Ak rýchlo potrebujete doplniť energiu a zasýtiť sa, doplnky výživy nemusia byť jediným riešením. „Dajte si napríklad grécky jogurt s banánom, je to výborný zdroj bielkovín a sacharidov. V prípade, že máte málo času, môžete jedlo zmixovať. V tekutej podobe ho prijmete rýchlejšie,“ hovorí Martin Čupka, odborník v oblasti výživy a doktorand na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave v ďalšej epizóde Športovej vedy.

„Náš úspech v kanoistike je postavený na individuálnych zázrakoch, akým je Michal Martikán,“ tvrdí Matej Vajda z FTVŠ UK v ďalšej Športovej vede. Metodik slovenskej kanoistiky hovorí, že v kategórii do 15 rokov máme relatívne malý počet pretekárov, no zvyčajne vyskočia nejaké individuality.

Marketingový manažér Petry Vlhovej v podcaste rozpráva aj o tom, ako sa z času na čas zneužívajú médiá na „podporovanie vnútorných procesov“ alebo „vymedzenie sa voči konkurencii“. S novým trénerom Maurom Pinim to podľa neho bude kultivovanejšie ako s Liviom Magonim.

Craig Ramsay je iný level, napriek tomu ho stále veľa ľudí podceňuje, hovorí Ivan Feneš, tréner úspešnej hokejovej reprezentácie do 18 rokov. „Mám možnosť zúčastňovať sa na webinároch, ktoré robia tréneri z NHL a Craiga Ramsayho často spomínajú. Neprišiel si sem niečo dokazovať, chce tu byť čo najviac nápomocný.“

Podcast olympijského súhrnu: Druhý deň priniesol Slovensku veľký optimizmus v súvislosti so súťažami vo vodnom slalome. Matej Beňuš si pohodlný postup do finále vybojoval už prvou kvalifikačnou jazdou, druhou napokon kvalifikáciu aj vyhral. V pondelok bude útočiť na medailu.

Podcast – „Keď sme Španielom povedali, koľko trénujú naše deti, pýtali sa, či sme z inej planéty,“ hovorí Samuel Slovák, koordinátor mládeže na Slovenskom futbalovom zväze. „Chorváti sú od nás lepší paradoxne aj vďaka jednej nevýhode – majú málo škôl a veľa detí.“

Podcast – Álvaro Morata strelil postupový gól Španielov na futbalovom Eure, no od začiatku turnaja čelí šikane, fanúšikovia sa jeho rodine vyhrážajú smrťou. Keď ho v zápase skupiny proti Poľsku vypískali, tréner Luis Enrique mu demonštratívne zatlieskal.

Deti, ktoré sa hýbu, sú kreatívnejšie a bystrejšie, napriek tomu je u nás telesná výchova len dvakrát do týždňa, hovorí športová psychologička Petra Pačesová. „Už polhodina chôdze má vplyv na lepšie kognitívne schopnosti,“ hovorí.

Petra Pačesová. Foto N – Pavel Bielik

Podcast: UEFA hovorí o presunutí semifinále a finále futbalového Eura z Londýna do Budapešti, ak sa vo Veľkej Británii nezmenia podmienky karantény. Zápasy v Maďarsku sú zatiaľ jediné, na ktorých smie byť štadión zaplnený do maximálnej kapacity.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

16:54Ako berie duševná porucha kúsky identity: Pozerala som do každého zrkadla a bol z toho len plač 16:47Danglár: Športovci 15:43Týždeň v európskej ekonomike: Európa sa musí zbaviť telekomunikačnej závislosti od Číny 15:12Pavel Malovič: Každý deň sa musím niečo nové naučiť alebo vytvoriť. Inak neviem žiť 14:18Graf dňa: Slováci veria elektrine z jadra čoraz viac. Väčšina podporuje aj dokončenie Mochoviec 13:51Vývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľov 12:57Štúdia: Hladomoru by po totálnom jadrovom konflikte podľahli miliardy 12:49Ako porozumieť plaču bábätiek? Dá sa to naučiť jedine praxou, ukazuje štúdia 12:48Holandský výrobca dosiek na osadzovanie čipov si v Novej Dubnici postaví veľký závod za 25 miliónov 12:40Ťažký život nenahraditeľného Matoviča: Ešte aj platy sestier musí vypočítať sám 11:31Čo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavy 11:14Strach, sliny a porno. Nevera a rozklad osobnosti v románe Ivany Dobrakovovej 10:07Matovič sa nemusí obetovať, aj keď by si to určite užíval 09:59Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické víza 09:57Ochrana prírody zvyšuje tržby hotelov, národným parkom by pomohli vstupné poplatky či daň za ubytovanie 09:37Zber bioodpadu odľahčil čierne nádoby. S výrobou hnojiva je však problém 09:33Košický primátor: Priznávam, že s akvaparkom som to neodhadol, teraz už termín otvorenia nesľúbim 09:16Klaustrofóbie alebo strachu z lietania sa zbavíte aj pomocou virtuálnej reality, ale psychológov budeme potrebovať aj naďalej 07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Kauzu Mýtnik odložili do skrine a my sme ju vytiahli, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkýmVčera 18:11Za Škriniara zrejme nedostane Inter toľko, koľko by chcel. Prestup však stále nie je úplne vylúčenýVčera 17:58Koaličná kríza a požiadavky SaS maria šancu na zmenu dlhovej brzdyVčera 17:36Leo Express má za sebou španielske železnice. Môže to pomôcť zháňať vlaky na trať Komárno – BratislavaVčera 16:58Ako Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechVčera 16:40Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifest