Dane a odvody

Štát sa zrušením minimálnej dane pre firmy zbytočne pripravil o milióny eur, naznačuje štúdia. Firmy sa podľa nej daňovým licenciám prispôsobili, optimalizovali zisky inak a príjmy štátu vzrástli. Zrušenie minimálnej dane presadila za bývalej koalície SNS.

Zamestnanci na Slovensku nevedia, aké sú celkové náklady práce, a veľká časť považuje hrubú mzdu za celkové mzdové náklady. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil inštitút INESS.

Štáty EÚ budú môcť znížiť DPH na väčšie množstvo produktov než doteraz. Ministri financií sa dohodli na pravidlách, ktoré umožnia výrazne znížiť daň na základné potraviny, lieky, hygienické potreby či klimaticky šetrné produkty.

Matovičovu daňovú reformu víta necelá tretina ľudí, polovica je proti, ukázal prieskum Focusu pre TV Markíza. Reforma podľa sondáže nemá nadpriemerne veľa zástancov ani vo viacčlenných domácnostiach, i keď minister financií hovorí o podpore rodín s deťmi.

Viaceré organizácie vyzývajú na zvolanie okrúhleho stola o reforme verejných financií, daní a odvodov. Ekonomický rast sa spomaľuje a zaostáva za okolitými štátmi, dôvodom sú chýbajúce reformy, argumentuje Americká obchodná komora, asociácia finančníkov, komora daňových poradcov a Republiková únia zamestnávateľov. (tasr)

Štáty EÚ v roku 2019 prišli o príjmy z DPH za 134 miliárd eur. Najväčší výpadok zaznamenalo Rumunsko, ktorému unikla viac ako tretina príjmov z tejto dane. Slovensko bolo šiestou najhoršou krajinou s výpadkom 16 %.

Štát odpustí pokuty a úroky ľuďom, ktorí nezaplatili daň z prevodu nehnuteľnosti či nepodali priznanie. Podmienkou však je, aby daň v januári alebo februári budúceho roka uhradili, uvádza nariadenie, ktoré schválila vláda.

Šéf daniarov Žežulka vraví, že ak dodržia sľub, že podnikatelia budú mať rok na odskúšanie e-faktúry, tak sa zavedie najskôr v roku 2024. „Podnikatelia by mali dostať priestor, aby si ju mohli vyskúšať. Nebolo by fér zavádzať ju tak, ako sa zavádzala e-kasa.“

Finančná správa začne od januára 2022 s podnikateľmi komunikovať cez Slovensko.sk. Ak nemajú elektronickú schránku na tomto portáli, doručí im list poštou. So zahraničnými osobami bude komunikovať elektronicky na portáli finančnej správy alebo poštou.

Nebudem klamať, bol som prekvapený tým, čo sa na finančnej správe dialo v predchádzajúcom období, hovorí v rozhovore jej šéf Jiří Žežulka. „Nemyslím si, že sme omnoho ďalej, ale zlepšil sa výber daní, už tu nepracujú ľudia, ktorí riešili biznis s IT nákupmi alebo za nápadne nevýhodných podmienok nakupovali veci pre finančnú správu. Teraz už je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby im to dokázali.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Štát hodil ďalšie náklady za pandémiu na plecia zamestnávateľom, tvrdí Združenie podnikateľov Slovenska. Reaguje na zrušenie pandemickej PN, a teda zrovnoprávnenie poskytovania PN pri covide s PN, ktorá súvisí s akoukoľvek inou chorobou.

Rezort financií uvoľnil 90 miliónov eur do zdravotníctva prostredníctvom platby za štátnych poistencov. Ďalšie tri milióny eur dostanú nemocnice na kúpu nových prístrojov či potrebné rekonštrukcie.

Od stredy 1. decembra zanikne pandemická PN, dostanú ju už len ľudia, ktorým ju priznali v novembri. Poistenci, ktorým lekár uzná dočasnú PN z dôvodu karantény či izolácie od decembra, budú dostávať štandardnú dávku nemocenské.

Platitelia DPH majú dnes posledný deň na nahlásenie svojich účtov finančnej správe. Povinnosť zaviedla daňová novela, ktorú na jeseň schválil parlament. Od januára si majú podnikatelia preverovať účty dodávateľov predtým, ako im zaplatia.

Súkromní výrobcovia piva, ktorí varia pre seba, rodinu či priateľov, nebudú musieť platiť spotrebnú daň z alkoholických nápojov. Počíta s tým koaličná novela, ktorú schválil parlament. Uvoľnenie nastane od roku 2023, nie na budúci rok, ako pôvodne návrh rátal.

Klub 500 víta zjednodušenie systému a zavedenie férových daní, ktoré predstavil minister financií Igor Matovič. Podporuje opatrenia na zníženie odvodového zaťaženia zamestnancov, neodporúča však zavedenie vyšších daní pre banky či monopoly.  V navrhovaných princípoch vidí mnohé pozitíva a očakáva, že sa začne diskutovať aj o efektívnosti štátnej správy a územnej samosprávy.

Richard Sulík reaguje na Igora Matoviča, ktorý povedal, že jeho daňová reforma dotiahla Sulíkov sen o odvodovom bonuse „o level vyššie“. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov, ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov.“

Igor Matovič v rozhovore o daniach vysvetľuje aj to, do akej miery sa inšpiroval konceptmi Richarda Sulíka. „Ako Riša poznám, myslím si, že on sa v tej revolúcii de facto vidí, lebo mnohé jeho sny z odvodového bonusu, o ktorom roky sníval, sú naplnené.“

Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič

Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov a ďalšie SZČO budú na budúci rok 187,78 eura, potvrdila Sociálna poisťovňa. Údaj je známy už dlhšie, keďže vymeriavací základ sa odvíja od priemernej mzdy za rok 2020, ktorú ešte pred letom zverejnil štatistický úrad.

Prečo sa nesmejeme, veď sme v cirkuse, píše v komentári predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker. „Obrovský zásah do daňového systému je príliš vážna téma, aby sme dovolili ministrovi financií urobiť z neho jeho ďalšie detinské divadlo.“

Strana Za ľudí oceňuje zjednodušenie daňového systému aj podporu rodín a rozvoja talentu detí v Matovičovom návrhu reformy. Zmeny pri SZČO však považuje zatiaľ za nevysvetlené, podľa strany chýbajú aj prepočty ich dôsledkov.

Peniaze na zvyšovanie platov zamestnancov štátu by sa našli v rezerve vlády, uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov Marián Magdoško. Apeluje na poslancov, aby pri prerokúvaní štátneho rozpočtu presunuli peniaze z rezervy vlády.

Slovenský živnostenský zväz odmietol návrh Igora Matoviča, ktorý počíta s vyšším zdanením väčšiny živnostníkov s paušálnymi výdavkami. „Dôrazne sa ohradzujeme pred označovaním živnostníkov ako podvodníkov, ktorí zneužívajú zákony,“ uviedol zväz. (tasr)

Poslanci v koaličnej novele rozšírili obciam a mestám možnosť vyberať ubytovaciu daň, keď schválili pozmeňovací návrh Petra Cmoreja zo SaS. Pôvodne mala novela len dať samosprávam možnosť oslobodiť od dane zo stavieb a bytov aj športoviská.

SaS aj zvyšok koalície zatiaľ reagujú na daňové a odvodové návrhy Igora Matoviča opatrne, nikto im nepovedal jasné nie. Hovoria však viac o vízii ako o hotovom pláne a z ich reakcií takisto vyplýva, že o viacerých bodoch ako napríklad zdanenie živnostníkov budú ešte diskutovať.

Ako vypočítať spravodlivé odvody živnostníkom, sa zamýšľa ekonóm Martin Šuster. „Férové odvody pre živnostníkov sú 28,8 percenta z príjmu. Podobnosť s ministrom financií navrhovanými 29 percentami je možno len čisto náhodná. Ale zázračne podobne to vyšlo.“

Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o sociálnom poistení. Minister práce Milana Krajniak chce zrušiť ročné zúčtovanie v sociálnom poistení a zaviesť elektronické posudzovanie dočasnej PN.

Nevysmievajme sa z Matovičovej daňovej reformy, radí v komentári Radoslav Tomek. „Návrh ministra financií musíme vnímať ako víziu, ktorej uskutočnenie si vyžiada čas. Jeho idey sú hodné serióznej diskusie, začnime ju.“

Gastropodniky nerozumejú tomu, prečo by ich ponuku mal diktovať štát, reagujú tak na návrhy ministra financií Matoviča. „Nemusíte byť Adam Smith, aby ste vedeli, že ponuku vytvára dopyt a podľa tohto vzťahu sa určuje cena,“ vraví Branislav Vovčko z reštaurácie U námorníka v Košiciach.

Nové na Dennikn.sk

21:41Newsfilter: Do obchodov po darčeky áno, k rodine cez Vianoce nie, vláda skúša, či dávame pozor 21:28Aké by to bolo keby ženy „zízali“ na mužov. Výstava v Žiline pracuje s otázkami feminizmu a rodových rolí 19:37Úvahy o sankciách proti Rusku vytlačili ceny energií na nové rekordy. Doplatia na to aj slovenské firmy 19:33Niektoré firmy vymazané z obchodného registra sa budú môcť obnoviť, ministerka Kolíková chce rýchlo meniť zákon 18:48Legalizácia dvojakého občianstva sa odkladá už takmer rok, koalícia má obavy z nového maďarského zákona 18:24Štúdia ekonómov ukázala škodlivosť Dankovho zrušenia daňových licencií 18:13V osemnástich boli pristaré. Súd s Epsteinovou spoločníčkou ukazuje, ako zneužívali dievčatá 18:05Finančná odmena za očkovanie nebude fungovať a ešte si zarábame na budúce problémy, hovorí behaviorálny analytik 17:45Napriek pochybnostiam ho odsúdili za fekálne útoky. Stratil dôveru v ľudí, spravodlivosť aj lásku (+video) 17:31Od rebela, ktorého dráždili americké rakety, po pragmatika v štýle Merkelovej. Kto je kancelár Olaf Scholz 17:26Skoro polovica mladých Britov ani nechce vedieť, aké má dlhy. Na Slovensku sa zdajú byť mladí zodpovednejší 17:06Prečo je stotisíc Putinových vojakov problém 17:04Shooty: Križiacka krutosť 16:58Opatrenia sa opäť menia. Od piatka sa pre očkovaných otvoria aj kaderníctva, OTP režim nebude v mestskej doprave 16:05Minúta po minúte: Vianoce budú bez návštev, pre očkovaných sa otvoria všetky obchody 16:02Najvplyvnejšie ženy sveta: filantropky, miliardárky, političky aj prezidentka Čaputová 15:56Nový fenomén. Ľudia si posúvajú, kde im dajú tretiu dávku pred uplynutím šiestich mesiacov 15:50Premiér tlačí na povinné očkovanie, mohla by na to stačiť aj čiastočná podpora koalície 15:49Sme zhrození, že školy sa dajú zobchodovať za predvianočný konzum a lyžovačku (anketa) 15:22Kto je právnička Anna Niku, ktorá sa môže stať komisárkou pre deti? 14:02Najvyšší súd Žilinkovi: Nechajte hodnotenie dôkazov na súd, takto sa paragraf 363 nesmie používať 12:39Zápasy v mierových časoch. Slovenské voľby v Uhorsku 12:20Margaret MacMillan: Stále presne nevieme, ako vznikla prvá svetová vojna. Aj preto mám obavy, že sa dnes môže situácia opakovať 12:19Farebná Laterna magika Vladimíra Mišíka 12:15Pätnásťročný strelec z Michiganu sa na útok tešil. Zatiaľ nevie, že obvinili aj jeho rodičov 12:06Odkrýva vojna to najhoršie alebo to najlepšie v nás? O tom, ako ľudí formujú bojové konflikty 12:04Pomoc rodinám samoživiteľov dnes zahŕňa aj mnoho rodín, v ktorých jeden z rodičov zomrel na covid 11:27V Afganistane môže túto zimu zomrieť viac ľudí ako za dvadsať rokov vojny dokopy 11:19Biochemik Konvalinka: Bez očkovania by bol teraz armagedon, tretia dávka je priorita číslo jeden 10:21„Sem môžem napísať nielen, čo si naozaj myslím, ale aj čo chcem.“ Vyšli denníky Milana Lasicu