Dane a odvody

Daňový bonus by mohla rodina čerpať už od prvého eura príjmu, povedal minister Matovič. Aby štát zabránil špekuláciám, chce limitovať jeho výšku. Napríklad pri šiestich deťoch by rodina dnes dostala bonus 248,65 eura, od januára dostane maximálne 550 eur, čo je 55 % z čiastkového daňového základu.

Matovič sa tvári, že rodinám rozdá on osobne, píše Matúš Kostolný v komentári. „V tabuľkách zdôrazňuje, že ide o návrh Igora Matoviča. Ale tak to predsa nemôže fungovať, ani keby bol najlepším ministrom financií na svete.“

Predseda OĽaNO Igor Matovič pre balíček opatrení hrozí koncom koalície. SaS vetovala dve z opatrení navrhovaných ministrom financií. Daňový bonus na deti nezablokovala, hoci ho podporiť nechce. Matovič povedal, že pre nich je pomoc rodinám červenou čiarou.

Igor Matovič hovorí k balíčku opatrení, že v utorok poobede dostali písomné stanovisko SaS, že „vetujú všetky zdroje príjmov“. Richard Sulík podľa neho hodil rodiny cez palubu. Návrh na vládu nepredložil, lebo dal SaS ešte týždeň.

Krajniak vraví, že daňový bonus vedia schváliť aj bez opozície, hoci to SaS nepodporí. Reagoval na Sulíka, ktorý povedal, že strana to nebude vetovať, aj keď to prejde s podporou Hlasu. „Treba urobiť aspoň daňový bonus na dieťa, ja to považujem za dobrú vec,“ povedal Krajniak.

Premiér Eduard Heger sa nechcel vyjadriť k výhradám SaS k inflačnému balíčku ani k tomu, že jeho časť vetuje. „Vôbec sa nebudem vyjadrovať k výrokom svojich politických kolegov,“ povedal s tým, že „pracujem na tom, aby výsledky boli“.

Podľa Sulíka nie je pravda, že vetovali daňový bonus pre deti. Pred rokovaním vlády to povedala Remišová. “Nikdy sme nepovedali, že daňový bonus budeme vetovať.” Vetovať chcú iba to, čo je pre nich červená čiara, a to sú vyššie alebo nové dane.

Česko najmenej na štyri mesiace zníži spotrebnú daň z nafty a benzínu v prepočte o šesť centov na liter. Opatrenie schválil senát a smeruje na podpis prezidentovi. Platiť má minimálne od júna do septembra.

Finančná správa vrátila na preplatkoch na daniach a daňovom bonuse takmer 312,7 milióna eur. Spracovala viac ako 406-tisíc žiadostí o vrátenie preplatku a poukázanie daňového bonusu.

Klienti Sociálnej poisťovne si už môžu aktivovať nový elektronický účet, nemusia chodiť do pobočky pre informácie o svojom poistení. Denník E radí, ako si účet zriadiť a aké informácie v ňom nájdete.

Asociácia hotelov a reštaurácií sa dožaduje schválenia novely, ktorá zníži odvody na sezónne práce. Sťažuje sa, že pred letnou sezónou stále nevie obsadiť viac než 10-tisíc pracovných miest.

Za schátraný dom, o ktorý sa nestaráte, budete môcť zaplatiť aj desaťkrát vyššiu daň. Toto právo dáva obciam a mestám novela, ktorú poslanci schválili minulý týždeň. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska však novela nie je riešením.

Boris Kollár vyzval Petra Pellegriniho, aby Hlas napriek nesúhlasu SaS podporil pripravený balík vládnej pomoci. „Vyzývam vás na to, pomôžete ľuďom, pomôžete sebe, padne vláda,“ povedal predseda Sme rodina v RTVS.

Ak koalícia napriek nesúhlasu SaS schváli balík vládnej pomoci, strana by sa podľa Branislava Gröhlinga mala zaoberať tým, či ostane vo vláde. „Mali by sme si sadnúť a povedať, či máme pokračovať ďalej, keď neplatia pravidlá a neplatí ani veto,“ povedal.

Ministerstvo financií chce od septembra spustiť eFaktúru, elektronické faktúry si budú vymieňať rezort financií a jeho dátové centrum. Od januára 2023 sa eFaktúra rozšíri na všetky organizácie v pôsobnosti ministerstva financií vrátane finančnej správy.

Herne a kasína budú môcť zaplatiť tohtoročnú špeciálnu daň z hazardu neskôr, lehota sa im posunie o štyri mesiace. Parlament to schválil na návrh poslancov SaS. Za odklad majú zaplatiť úroky.

Obce a mestá budú môcť vyrubiť vyššie dane zo stavieb, ktoré majiteľ necháva schátrať. Odhlasovali to poslanci. Sadzby dane budú môcť byť teoreticky desaťnásobne vyššie než z bežných stavieb.

Financovanie návrhov opatrení na vynahradenie rastu cien podľa Igora Matoviča zverejnia až pri ich predložení vláde. Minister financií dodal, že prípadné veto SaS „nebudú akceptovať“ a Richardovi Sulíkovi vyčítal, že bol v čase rokovaní na dovolenke.

Opatrenia na vynahradenie rastu cien by mohla vláda podľa ministra práce Milana Krajniaka schvaľovať na budúci týždeň. Dodal, že netrvá na tom, aby prešli v parlamente presne v navrhnutej podobe. Richard Sulík zopakoval, že zvýšenie daní bude vetovať.

Finančná správa začala vymazávať duplicitné účty, eviduje ich takmer 15-tisíc. O zrušení bude používateľov informovať, tvrdí, že to nebude mať vplyv na ich autorizácie.

Sociálna poisťovňa predstavila nový elektronický účet poistenca. Na rozdiel od pôvodného individuálneho účtu v poisťovni pribudlo viac nových funkcionalít.

Ministerstvo financií podľa štátneho tajomníka Marcela Klimeka nepripravuje návrh na zvýšenie daní bankám. Vládne strany chceli opatrenia na vynahradenie rastu cien sčasti financovať aj z vyššieho zdanenia stovky firiem.

Daniari budú v máji kontrolovať evidenciu tržieb v e-kasách a vydávanie pokladničných dokladov. Kontrolóri sa chcú sústrediť na reštaurácie, jedálne, pohostinstvá, ale aj kozmetické salóny, kaderníctva a wellness.

Štát by nemal selektívne zvyšovať dane, aby mohol pomôcť ľuďom, ktorých ohrozujú vysoké ceny, hovorí Silvia Hallová, partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton. Ak by zvýšil životné minimum a nezdaniteľné sumy, pocítili by to najmä ľudia s nízkymi príjmami.

V situácii, v akej je dnes štát, by sme mali prerozdeľovať dodatočné daňové príjmy z rastu cien, hovorí daňová odborníčka Silvia Hallová. Takto podľa nej treba pomôcť najmä osamelým rodičom s deťmi, ľuďom s nízkymi príjmami a dôchodcom.

Richard Sulík očakáva ďalší nárast regulovaných cien plynu pre domácnosti od začiatku roka 2023. Dodal, že si na zmiernenie vie predstaviť nulovú sadzbu DPH na plyn, ale označil to len za jeho osobný názor.

Vládou navrhované zvýšenie daňového bonusu na deti sa dotýka aj príjmov miest a obcí. Výber podielových daní by bol totiž nižší, upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ministerstvo dopravy vraví, že podporuje zníženie DPH na služby v cestovnom ruchu, koalícia je však od dohody ďaleko. Jeho zástupcovia rokovali s ministerstvom financií a podnikateľmi.

Zhŕňame, čo zatiaľ vieme o pomoci v čase rastu cien, ktorú predstavili OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Počíta s jednorazovými príspevkami 100 eur aj s trvalým zvýšením prídavkov na deti a daňového bonusu. SaS sa nepridala, koalícia nemá bez nej väčšinu.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Najvyšší kontrolný úrad sa prihovára za zjednotenie výberu daní, odvodov a cla. Projekt známy ako Unitas sa však naťahuje viac ako 15 rokov a blízko cieľa sa nedostal ani za súčasnej koalície.

Návrh opatrení pre ľudí zasiahnutým rastom cien zvažuje aj zdanenie monopolov, povedal premiér Heger. Dohodu na balíku očakáva v „najbližších dňoch“. „Verejnosti by sme ho chceli predstaviť ak nie do Veľkej noci, tak bezprostredne po sviatkoch.“

Oddnes nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení. Postupne zavedie elektronickú PN, zrušilo sa dlho pripravované ročné zúčtovanie odvodov a prísnejšie sa budú posudzovať obdobia, ktoré určujú nároky na dávky či penziu.

Daňová kauza KTAG Andreja Kisku pokračuje, bývalý prezident pôjde pred súd. Krajská prokuratúra v Prešove podala obžalobu na dve osoby, okrem exprezidenta aj na Eduarda K.

Minister práce Milan Krajniak po rokovaní koalície tvrdí, že sa blížia k dohode o financovaní príspevkov na kompenzácie vysokých cien a že by zdanil veľké firmy, ako je Slovnaft. SaS dohodu na obzore nevidí a zvyšovanie daní odmieta.

Minister práce Milan Krajniak sa prihovára za extra zdanenie zisku oligopolov. Z peňazí, ktoré štát takto získa, podľa neho môže pomôcť sociálne slabším skupinám alebo rodinám s deťmi.

Zamestnanci môžu tento rok poukázať 2 alebo 3 % z daní do 2. mája. Štandardný termín sa predĺžil, pretože posledný aprílový deň tento rok pripadá na sobotu, upozorňuje finančná správa. (fs)

Ľudia s priemernou mzdou platili za vlaňajšok o desiatky percent vyššie dane ako v roku 2015, aj keď sadzby sa nezvyšovali. Môže za to pomalý rast nezdaniteľnej časti. Ešte viac na tiché zdanenie doplatili ľudia s minimálnymi platmi.

Ukrajinci, ktorí majú na Slovensku živnosť a sú na Ukrajine pre vojnový konflikt, môžu o prerušenie živnosti požiadať elektronicky. Počas toho obdobia neplatia odvody, Sociálnej poisťovni to stačí potvrdiť čestným vyhlásením.

Eduard Heger oznámil, že daňová medzera DPH dosiahla vlani 12,1 %, čo podľa neho predstavuje najlepší výsledok za posledných 17 rokov. Medziročne klesla o 4,7 bodu. „Dobu kešu sme symbolicky pochovali odsúdením daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. A dovolím si povedať, že sa už skončila aj doba ‚našich‘ karuselových klanov.“

Ľudia ohrození vysokými cenami dostanú príspevok 100 eur, na rovnakú sumu sa zvýši prídavok na dieťa aj daňový bonus, navrhol minister práce Milan Krajniak. Stálo by to 133 miliónov. O detailoch aj o financovaní rokuje koalícia.

Daňová medzera vlani podľa odhadu ministerstva financií dosiahla 12,1 % a dostala sa tak na najnižšiu úroveň od roku 2006. „Pred desiatimi rokmi sa zo 100 eur ulialo bokom 35 eur, minulý rok sa zo 100 eur dostalo bokom len 12 eur,“ povedal Matovič.

Finančná správa posiela v týchto dňoch daňovníkom oznámenie o indexe daňovej spoľahlivosti. Zo 620-tisíc podnikateľov a firiem označila viac ako pol milióna, čiže 80 %, za spoľahlivých a sľubuje im benefity.

Dnes je posledný deň na podanie daňového priznania za rok 2021 v riadnom termíne, daňové úrady sú otvorené do 18.00 h, konzultanti call centra sú k dispozícii do polnoci. Finančná správa už prijala 725 100 priznaní, teda viac ako 60 % z očakávaného počtu.

Na podanie daňového priznania k dani z príjmu za rok 2021 zostávajú posledné dva dni. Finančná správa okrem predĺžených úradných hodín na daňových úradoch a call centre má od stredy k dispozícii aj online poradňu, informovala jej hovorkyňa.

Pandémia zmenila pravidlá zdaňovania príjmov, pandemická pomoc je naďalej oslobodená od dane z príjmov. V stručnom prehľade sa dozviete, na aké zmeny si dať pozor v daňovom priznaní, ako si uplatniť nezdaniteľnú sumu a daňový bonus a takisto ako odložiť priznanie.

Daňové priznanie bude možné aj tento rok podať z auta. Preberanie formou „drive in“ bude k dispozícii na najviac vyťaženom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke v stredu a vo štvrtok. Počas posledných štyroch marcových dní sú posilnené kapacity na daňových úradoch po celom Slovensku, oznámila finančná správa.

Prezidentka Zuzana Čaputová vraví, že proti návrhu znížiť DPH v gastre neexistujú žiadne vecné ani ekonomické výhrady. „Určite budem hovoriť na túto tému aj s predsedom vlády, pretože to je vlastne vec viacerých rezortov,“ povedala. Dodala, že ide o každý deň. (tasr)

Španielska vláda zníži ceny pohonných látok pre nákladných dopravcov v snahe ukončiť ich protest proti drahým palivám, ktorý trvá od 14. marca. Dopravcovia sú naďalej nespokojní a pokračujú v demonštráciách v Madride a Barcelone.

Finančná správa  a Pôdohospodárska platobná agentúra podpísali memorandum o spolupráci, vďaka nej budú mať obe strany komplexnejšie informácie o žiadateľoch dotácií z PPA, informoval prezident FS Jiří Žežulka.

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválili poslanci, ruší ročné zúčtovanie sociálneho poistenia. Ďalšou zmenou je to, že sociálne odvody už nezaplatíte v hotovosti v pobočke poisťovne, ale len na účet alebo vkladom v banke a na pošte.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš BenedikovičShooty: Bratský národ Roberta FicaBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – PixabayVývoj bojov (81. deň): Rusko predýchava katastrofu pri Bilohorivke, je to ťažšia rana ako potopenie MoskvyZničený most pri Bilohorivke. Foto - Twitter, Ukraine Weapon TrackerPeter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríšaFoto N - Vladimír Šimíček„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičPri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka KováčováTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš BenedikovičAutor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokMinúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATOUkrajinskí vojaci v oblasti severne od Charkiva. Foto - TASR/APKradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaBudúci prezident Filipín Ferdinand "Bongbong" Marcos mladší. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:13Vedie tím ukrajinských školských psychologičiek: Deti sa nás pýtajú, kedy zomrie Putin PM:03Tragédia časti západnej ľavice PM:17Matovič sa tvári, že rodinám rozdá on osobne PM:02Vývoj bojov (81. deň): Rusko predýchava katastrofu pri Bilohorivke, je to ťažšia rana ako potopenie Moskvy PM:48Vorobjov sa priznal, polícia fungovala pod Bödörom ako zločinecká skupina. Dostal dva roky AM:06Peter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríša AM:47Minúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATO AM:33Články a videá Denníka N, ktoré boli tento rok nominované na Novinársku cenu AM:51Euroligy: City zaváhalo, Guardiola aj tak sľubuje titul. Hertha s Pekaríkom mieri do baráže AM:38Športový newsfilter: Hrubého Slovan z veľkého mesta. Má značku, peniaze a teraz už aj hokejovú moc AM:45Osudy ľudí a kníh AM:30Zostane Su Ťij vo väzení na doživotie? AM:37Obilie, olej aj ruda z Ukrajiny sa preklápajú z lodí do vlakov a smerujú aj na Slovensko AM:28Na prevoz ukrajinského obilia niektorí používajú aj vagóny na uhlie, opisuje extrémnu situáciu šéf logistickej firmy AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL