Dane a odvody

Mestá a obce budú mať povinnosť upraviť rozdiel medzi najvyššou a najnižšou ročnou sadzbou dane zo stavieb na maximálne desaťnásobok. Prezidentka podpísala novelu zákona o miestnych daniach, ktorú predložilo Sme rodina. (tasr)

Na príjmoch z korporátnych daní sa v Írsku v roku 2021 tretinou podieľali len tri podniky. Podľa prieskumu rozpočtovej rady IFAC zaplatili spolu 5,2 miliardy eur, v predchádzajúcich štyroch rokoch bol tento podiel takmer rovnaký.

Mimovládne organizácie dostali vlani z poukázaných percent dane 86,4 milióna eur, čo je dosiaľ najviac. Vyplýva to z analýzy Finstatu. Portál upozornil, že sa podarilo prekonať aj rok 2021, ktorý bol ovplyvnený odloženými priznaniami z čias pandémie.

Skôr by som sa prikláňal k tomu, aby bol rodičovský dôchodok a jeho výpočet vyrubený bez uvedenia príjmov detí, hovorí advokát Jakub Berthoty z advokátskej kancelárie Dagital Legal. Splnenie administratívno-právnych povinností Sociálnej poisťovne by podľa neho nemalo ísť na úkor súkromia viac ako milióna občanov.

Mamy, ktorá z vás ešte skočí Matovičovi na lep? pýta sa Ivan Štulajter. „Len málokto dokáže tak efektívne prepojiť svoje politické ciele s verejnými zdrojmi ako predseda OĽaNO.“

Finančná správa nepreverovala neznámu firmu F.H.Consulting SLK, ktorá v roku 2015 vykázala zisk 155 miliónov eur, čo bolo viac, než dosiahli najväčšie slovenské firmy. Dôvod daniari neuviedli s odvolaním sa na daňové tajomstvo. Firma neskôr skončila v likvidácii. (aktuality.sk)

Sociálna poisťovňa už nebude zverejňovať len neplatičov, ale aj zamestnávateľov, ktorí neplatia odvody alebo neposielajú výkazy do poisťovne. Zmena prešla tento týždeň poslancovi Petrovi Kremskému z OĽaNO v pozmeňovacom návrhu.

Finančná správa odhalila v Nitrianskom kraji reštaurácie, ktoré vydávali falošné bločky. Falošné v tomto prípade znamená, že doklady neposielali do systému elektronickej pokladnice. Podnikateľovi hrozí pokuta do 10-tisíc eur.

Poslancovi OĽaNO Petrovi Kremskému neprešiel návrh na zvýšenie daňového bonusu niektorým rodičom s tromi a viac deťmi. Parlament ho vyradil v prvom čítaní, za bolo 57 poslancov, zdržali sa zástupcovia Sme rodina, SaS aj Smeru.

Akcia Pilát, v ktorej obvinili troch bývalých funkcionárov finančnej správy, súvisí s platbami od siete reštaurácií Medusa, píšu Aktuality. Šéf siete Peter Štecko podľa policajtov platil úplatky rádovo v tisíckach eur mesačne, aby mu daniari dali pokoj. (aktuality.sk) 

Maďarsko plánuje zrušiť mimoriadne zdanenie v bankovom sektore, oznámil minister financií Mihály Varga. Vysoká zamestnanosť podľa neho naznačuje, že ekonomike sa darí aj v zhoršujúcom sa medzinárodnom prostredí, čo platí aj pre banky.

Finančná správa tvrdí, že nemenovaná firma priznala dodatočnú daň 2,4 milióna eur po kontrole zameranej na transakcie s blízkymi firmami. Šéf daniarov Jiří Žežulka už skôr ohlásil, že sa chcú zameriavať na stratové spoločnosti aj transferové ceny.

Asociácie európskych vydavateľov novín a časopisov kritizujú návrh na zvýšenie DPH na tlač v Česku. Štátu to podľa nich nepomôže získať viac peňazí do rozpočtu, len sa obmedzí dostupnosť tlačených médií.

Igor Matovič sľuboval, že bude ďalej presadzovať, aby matky s deťmi do 15 rokov nemuseli platiť daň z príjmu. Jeho iniciatíva dnes v parlamente neprešla, podľa rokovacieho poriadku môže rovnaký návrh podať najskôr o pol roka.

Poslanci neschválili návrh Hlasu znížiť DPH na potraviny. Návrh vyradili už v prvom čítaní, zdržalo sa OĽaNO, SaS aj Sme rodina. Strana žiadala 5-percentnú DPH na potraviny, ktoré už v súčasnosti majú zníženú DPH na desať percent.

Igor Matovič nepresadil v parlamente daňové úľavy pre matky s deťmi do 15 rokov a mladých ľudí do 25 rokov. Za bolo len 57 poslancov, návrh skončil už v prvom čítaní. Za bolo najmä OĽaNO a Sme rodina. Smer a SaS sa zdržali.

Igor Matovič vyzval odídencov z OĽaNO, ktorí sú v strane Demokrati, aby podporili jeho daňové úľavy pre matky. V záverečnom slove k návrhu povedal, že prejsť môže jedine vtedy, ak zaň zahlasuje aj 16 poslancov Demokratov.

Mestá a obce budú mať viac času na úpravu daní z nehnuteľností tak, aby rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sadzbou bol najviac 10-násobok. Pôvodne to mali urobiť do konca tohto roka, parlament im však povinnosť odložil o tri roky neskôr.

Kriminalisti finančnej správy odhalili nelegálny biznis s cigaretami, pri ktorom vznikla štátu škoda 782-tisíc eur. Obvinenie bolo vznesené voči šiestim osobám tvoriacim organizovanú skupinu.

Česká vláda predstavila opatrenia s cieľom znížiť budúcoročný deficit o štyri miliardy eur. Navrhuje, aby DPH mala po novom dve sadzby namiesto súčasných troch. Viac chce zdaniť alkohol a tabak a zlacniť potraviny, bývanie a lieky.

Rakúska vláda zvažuje mimoriadne zdanenie energetických podnikov. Ak dodávatelia energií nezačnú okamžite znižovať ceny, štát ich vyzve, aby zaplatili svoj diel, uviedol kancelár Karl Nehammer. (tasr, apa)

Írsko zvažuje presun časti daňových príjmov od veľkých firiem do nového štátneho investičného fondu. Zámerom je posilniť verejné financie do budúcnosti, keď by príjmy mohli byť menej spoľahlivé.

Finančná správa zverejnila zoznam daňových subjektov s prideleným hodnotením v rámci indexu daňovej spoľahlivosti. Daňovníci budú mať prehľad napríklad o tom, ako si plní povinnosti voči štátu ich obchodný partner. (financnasprava)

Vláda pri zvyšovaní daňových bonusov na deti pridala výrazne viac zamestnancom ako živnostníkom, rozdiely v čistých príjmoch sa preto zmenšili. Aj tak však platia výrazne nižšie dane a odvody živnostníci. Ich nevýhodou je hrozba nízkeho dôchodku.

Poslanci OĽaNO navrhli zmierniť podmienky na oslobodenie od dane z príjmu pri predaji domu či bytu. Namiesto po piatich rokoch od nadobudnutia by bol oslobodený po dvoch rokoch, ak tam má daňovník dva roky pred predajom aj bydlisko.

Ministerstvo financií poslalo samosprávam 244 miliónov eur z firemných daní. Ide o sľúbený balík na zvládnutie energetickej krízy, rastúcej inflácie a vyrovnanie sa s legislatívnymi zmenami. (tasr)

Finančná správa ohlásila odhalenie podvodu na DPH pri nákupe krmív. Spoločnosť zaoberajúca sa chovom a predajom hydiny si podľa daniarov chcela nezákonne uplatniť odpočet z dane, do prípadu je zapletený reťazec firiem.

Oddnes si môžete na webe Sociálnej poisťovne preveriť, či máte dlh na poistnom. V apríli spustila hromadné odpustenie penále z nezaplateného poistného, ak sa zaplatí do konca augusta. Aj pre malý, niekoľkoeurový dlh vám poisťovňa nevyplatí dávku z nemocenského poistenia.

Daniari robili minulý mesiac kontroly v pohostinstvách a jedálňach, porušenia zákona zistili zhruba v tretine prípadov. Väčšina z nich sa týkala neevidovania tržieb, čím štát prichádza o daňové príjmy. Pokuty dosiahli výšku 50-tisíc eur.

Prezidentka podpísala zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie z 55 na 70 %. Nižšia sadzba bude platiť za zdaňovacie obdobie minulého roka, vyššia za tento rok. Daň zaťaží najmä Slovnaft, ktorý opatrenie kritizoval a žiadal prezidentku, aby zákon vetovala.

Portugalský parlament schválil nulovú sadzbu DPH na 40 druhov potravín. Platiť bude do konca októbra. Od začiatku roka sa v Portugalsku uskutočnilo viacero protestov aj štrajkov proti zdražovaniu potravín a rastu životných nákladov.

Zamestnanci môžu zo svojich daní darovať 2 percentá do konca apríla. Daňový úrad musí potom previesť peniaze na účet neziskovky do troch mesiacov. Poradíme vám, ako vypísať vyhlásenie a aké potvrdenie k nemu musíte priložiť.

Daňové priznanie podľa finančnej správy odložilo vyše 290-tisíc daňovníkov, čo je medziročne nárast o štyri percentá. Bežný termín na podanie daňového priznania je 31. marec, odložiť sa dá do konca júna, prípadne septembra. (tasr)

Obce, mestá a župy dostanú do konca apríla naraz 244 miliónov eur, zrýchlene to schválil parlament. Ide o peniaze z firemných daní, ktoré im pôvodne mal štát posielať postupne celý rok ako kompenzácie za výpadky po schválení balíčka Igora Matoviča.

Rozhodujúce hlasovanie o návrhu OĽaNO vracať časť peňazí za bločky sa opäť odsunulo, tentoraz na májovú schôdzu parlamentu. Novela zákona je v snemovni od vlaňajšieho augusta.

Vláda podľa premiéra Hegera nechystá zníženie DPH na potraviny. Tvrdí, že do niekoľkých týždňov predstaví pomoc pre ľudí, ktorí ju potrebujú. Znižovanie DPH spolu s obmedzením marží reťazcov a zverejňovaním nákupných cien žiadal Hlas.

Maďarská vláda zavádza novú daň pre ropnú a plynárenskú firmu MOL, ktorá vychádza z jej výnosov. Zároveň znižuje daň z neočakávaných ziskov, ktorú podnik platí zo zisku z lacnejšej ropy dovážanej z Ruska.

Poslanci odsúhlasili, že skoršie vyplatenie firemnej dane pre samosprávy prerokujú zrýchlene. Ide o vládny návrh, vďaka ktorému by mestá, obce a vyššie územné celky mali do 28. apríla tohto roka dostať od štátu 244,3 milióna eur. Slúžiť by mali ako pomoc pri platení zvýšených súm za energie. O novele bude plénum rokovať vo štvrtok.

Slovnaft požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vetovala 70-percentnú ropnú daň na tento rok. Návrh v parlamente presadili poslanci OĽaNO, vlani platila rafinéria 55-percentnú daň a ohlásila, že sa bude súdiť.

Poslancom OĽaNO prešiel návrh, ktorý umožní zdaniť sponzorské príjmy športovcov či trénerov zrážkovou daňou. Navrhovatelia hovoria, že im chcú zjednodušiť papierovanie, keďže by na tieto príjmy nemuseli podávať daňové priznanie.

Polícii sa nepodarilo vyšetriť prípad firmy Clean Energy Trade, ktorý sa označoval za jeden z najväčších daňových podvodov. Firme daňové úrady úrady v minulosti dorubili nedoplatok 180 miliónov eur. Trestné stíhanie aktuálne polícia prerušila, nikoho neobvinila. (aktuality.sk)

Rozhodnutie o bankovom odvode poslanci odložili na júnovú schôdzu. Presunuli návrh poslanca OĽaNO Milana Vetráka na zvýšenie a rozšírenie osobitného odvodu vo viacerých odvetviach, so zaťažením bánk počíta pozmeňovací návrh.

Výpadok služieb na webe finančnej správy doobeda odstránili, podľa daniarov trval od pondelka 22.30 do približne 8.30. Tento piatok je posledný deň, dokedy treba podať priznanie k dani z príjmu z rok 2022.

Finančná správa ohlásila výpadok niektorých služieb na svojom portáli. Do konca marca je potrebné podať daňové priznanie za rok 2022 alebo ohlásiť jeho odklad. Daniari tvrdia, že na odstránení výpadku pracujú.

Daňové priznanie bude možné opäť podať aj z auta. Vo štvrtok a v piatok bude otvorené preberanie formou „drive in“ na parkovisku pri Panónskej ceste v Bratislave. Posilnia sa aj kapacity na ostatných slovenských daňových úradoch.

Finančnej správe sa zatiaľ nepodarilo získať od firmy Allexis majetkové práva k eKase, preto s ňou podpísali v poradí desiaty dodatok za 1,2 milióna. “Pre nás je to strategický systém, nemôžeme riskovať jeho pád,” hovorí prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Finančná správa predĺžila zmluvu na podporu eKasy s firmou Allexis, za rok zaplatí 1,5 milióna eur. Daniari pôvodne chceli vyhlásiť súťaž na nový systém, teraz však hovoria, že sa im zatiaľ nepodarilo vyrokovať získanie zdrojových kódov. (zive.sk)

Vyššie daňové zaťaženie pre Slovnaft, ktoré schválil parlament, je politický útok, reaguje rafinéria v rukách maďarskej spoločnosti MOL. „Prijatý zákon si aktuálne právne zanalyzujeme a zvážime ďalšie možné kroky,“ uviedol v reakcii na schválenú novelu hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Finančná správa upozornila, že daňové priznanie musia podať aj občania Ukrajiny, ak pracovali na Slovensku. Podobne ako pri bežných daňových priznaniach je termínom 31. marec.

Ak ste živnostník s paušálnymi výdavkami a robí vám problém vyplniť daňové priznanie, môžete použiť jednoduchšiu aplikáciu združenia Slovensko.Digital. Takýmto spôsobom sa dá aj odložiť priznanie o tri či šesť mesiacov. Zaplatiť daň môžete už na portáli finančnej správy.

Najčítanejšie teraz

Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovaromFoto - Deník N/Ludvík HradilekNewsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   Medzi učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Ak neučia opití, škola si s nimi nevie poradiťNiektorých učiteľov bolo možné stretnúť aj na nedávnych takzvaných pochodoch za mier, čo boli fakticky pochody za ukrajinskú kapituláciu. Foto N - Tomáš BenedikovičAk Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)Vývoj bojov (462. deň): Najsilnejšia ruská kyberzbraň je Industroyer, vo vojne ju použili len razMená a tváre mužov, ktorých FBI pred časom označila za hekerov pracujúcich pre ruskú vojenskú tajnú službu GRUVývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístavStarý otec pri tele svojej 9-ročnej vnučky po bombardovaní Kyjiva. Foto - TwitterBieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?Raman Pratasevič (v strede) na archívnej fotografii z marca 2017. Foto - TASR/APŠtátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodinaBoris Kollár a Peter Pellegrini. Foto - TasrPlakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinámStarý otec smúti pri tele svojej deväťročnej vnučky, ktorú zabil úlomok ruskej rakety. Foto – TASR/APNezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHLzľava tréner slovenskej hokejovej  reprezentácie Craig Ramsay a vpravo jeho asistent Andrej Podkonický. Foto - TASRDve ženy v domácnosti a jedna sekera, starnúci Indiana Jones a ďalšie tipy na dobré seriályElizabeth Olsen v seriáli Láska a smrť. Foto - HBO MaxRuský ekonóm Milov: Nikto neverí, že Kremeľ túto vojnu vyhráVladimir Milov, blízky spolupracovník zavraždeného opozičného lídra Borisa Nemcova. Foto N - Vladimír ŠimíčekMourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expertRozhodca Anthony Taylor bol pod tlakom počas celého zápasu. Aj po ňom. Foto - TASR/APČo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídliskoLuník IX počas návštevy pápeža v septembri 2021. Foto N - Vladimír ŠimícekSmer ešte môže brať veľa voličov Hlasu aj Republike, najväčšími konkurentmi sú PS a SaS

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?Včera 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?Včera 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodinaVčera 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veriaVčera 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   Včera 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinámVčera 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)Včera 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviacVčera 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expertVčera 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovaromVčera 16:34Ako písať o vojne?Včera 16:33Danglár: Divoká jazdaVčera 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHLVčera 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciuVčera 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvodVčera 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatuVčera 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídliskoVčera 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšiaVčera 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístavVčera 13:58Foo Fighters po smrti bubeníka prekonali smútok a nahrali jeden zo svojich najlepších albumovVčera 13:24MediaBrífing: Umelá inteligencia mení svet reklamy, z noviniek sú ľudia nadšeníVčera 13:07Medzi učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Ak neučia opití, škola si s nimi nevie poradiťVčera 13:05Taiwanský diplomat: Dezinformácie berieme vážne. Každý na ne musí reagovať do dvoch hodínVčera 12:54Nemocnicu na Rázsochách nepostavia z plánu obnovy, Martin musí o peniaze súperiť s Prešovom či TrnavouVčera 12:02Smer ešte môže brať veľa voličov Hlasu aj Republike, najväčšími konkurentmi sú PS a SaSVčera 11:49Hiking basecamp: Vezmite deti na novú cyklotrasu do Terchovej, na hrady Drégely a Zuvár alebo na Wolkerove jazierkaVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Tragické, komické a tragikomické prvky slovenskej štátnostiVčera 10:43Je to smutné, ale prepadnutie eurofondov je na stole, hovorí minister BalíkVčera 09:49Svetový newsfilter: Slová o druhej vojne v Európe sú prehnané, no napätie v Kosove Rusom vyhovujeVčera 09:20Príliv mozgov