Vyššie dane, chudobnejšie dovolenky, menšie zvýšenie platu. Denník E sa pozrel na to, ako sa môžu zastavené eurofondy odraziť na životnej úrovni bežných ľudí. Platy by síce klesnúť nemali, no ich zvyšovanie by sa spomalilo až zastavilo a v zahraničí by si ľudia pripadali ešte chudobnejší.

Finančná správa tvrdí, že zakročila proti ľuďom obchodujúcim s dovezenými autami. Zaistili deväť vozidiel, dom, chatu a vyše 260-tisíc eur. Daniari hovoria, že nákupy áut v iných štátoch EÚ sa niekedy zneužívajú na podvody s DPH.

Skúsenosti z niektorých krajín ukazujú, že daň zo sladených nealko nápojov môže znížiť ich spotrebu; Ficova vláda ju chce zaviesť od budúceho roka. Výrobcovia nealka namietajú, že príčinou obezity nie sú len ich produkty, ale celkový životný štýl vrátane spotreby sladkostí a nedostatku pohybu.

Žiadateľ o predčasný dôchodok by si mal až do jeho schválenia platiť zdravotné odvody. Mnohí to nevedia, a keď dajú v práci výpoveď, zdravotná poisťovňa ich začne evidovať ako neplatičov. Preto im hrozí, že ich lekár neošetrí.

Firmy môžu žiadať o príspevok na zamestnávanie čerstvých absolventov, ktorý im pokryje 90 percent ceny práce. Jednou z podmienok je zmluva aspoň na 12 mesiacov alebo na neurčitý čas, informuje ministerstvo práce.

Štát by mal samosprávam vyplatiť ešte v prvom polroku približne 220 miliónov eur, oznámilo ministerstvo financií. Vzhľadom na zložitú situáciu im chce jednorazovo vyplatiť podiel z dane z príjmu právnických osôb.

Firma Mattoni 1873 kritizuje zámer vlády zdaniť sladené nápoje, ktoré vyrába aj ona. Problém s obezitou sa podľa nej nevyrieši zdražením jednej skupiny produktov, keďže príčinou je nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie.

Robert Fico tvrdí, že pri ozdravovaní verejných financií treba hľadať iné možnosti ako zvyšovanie DPH. Opozičná SaS viackrát tvrdila, že sa vláda na vyššiu DPH chystá. „Ja som odporcom zvyšovania DPH,“ povedal Fico po stretnutí s ministrom práce Erikom Tomášom.

Eurokomisia sa zaoberá sťažnosťou rakúskej vlády a reťazca Spar na maďarskú daň pre maloobchodníkov. Rakúska strana tvrdí, že daň vo výške 4,5 % z tržieb je diskriminačná pre zahraničné firmy a nedovoľuje im vytvárať v Maďarsku zisk.

Na podanie daňového priznania zostávajú posledné hodiny, upozorňuje finančná správa. Daňové úrady sú otvorené mimoriadne do 18.00 h. Záverečný deň na splnenie povinnosti je tento rok v apríli, keďže Veľká noc pripadla na koniec marca. (financnasprava.sk)

SaS po druhý raz za dva týždne vyhlásila, že vláda pripravuje zvýšenie DPH o dva alebo tri percentné body. Pred prezidentskými voľbami však kabinet podľa poslanca Mariána Viskupiča o tom hovoriť nechce. Hlas reagoval výčitkami na rozvrátené verejné financie.

Predčasné dôchodky sa vláde vymkli spod kontroly – dostáva ich 24-tisíc ľudí, pred rokom ich bolo 13-tisíc. V priemere sú o 76 eur vyššie ako riadne penzie a mesačné náklady na ne narástli z 8 na 24 miliónov. Minister práce Erik Tomáš ich chce osekať, ale vláda to odložila na obdobie po prezidentských voľbách.

Na podanie daňového priznania ostávajú dva dni, daňové úrady predĺžia úradné hodiny. Priznanie treba podať a daň zaplatiť do 2. apríla.

Finančná správa predĺžila o rok zmluvu s firmou Allexis na prevádzku systému eKasy, platiť bude do konca marca 2025. Spoločnosť v minulosti spoluvlastnil kajúcnik Michal Suchoba, kauzu úplatkov pre bývalých predstaviteľov rezortu financií riešia súdy.

Prinášame rady, na čo nezabudnúť a ako sa vyhnúť častým chybám pri podávaní daňového priznania. Skôr než sa pustíte do jeho vypĺňania, zistite si, či ho vôbec musíte podávať. Nepočítajú sa doň napríklad príjmy znížené o 19-percentnú zrážkovú daň.

Ďalším krokom v harmonizácii daní v EÚ môžu byť jednotné pravidlá výpočtu daňových základov pre firmy. Schválenie smernice, ku ktorému sa na Slovensku skončilo pripomienkové konanie, je však neisté, lebo menšie krajiny sa obávajú straty kontroly a podmienkou je jednomyseľný súhlas, píše v komentári daňová poradkyňa Renáta Bláhová.

Zvyšovanie minimálnej mzdy postupne až na 920 eur mesačne zaplatia firmy a mnohé pracovné miesta ani nevzniknú, upozornil poslanec PS Štefan Kišš. Náklady na prácu sa firmám zvýšia aj tým, že s minimálnou mzdou porastú aj príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov.

Finančná správa upozorňuje na podvodný mail o daňových nedoplatkoch, ktorý v jej mene rozposiela neznámy odosielateľ. Inštitúcia odporúča daňovníkom, aby naň nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje.

Daňové priznanie môže vyplniť živnostník na pár klikov cez aplikáciu Slovensko.Digital. Dáta z aplikácie potom nahrá do formulára na portáli finančnej správy, kde priznanie aj odošle. Novinkou je možnosť priznať príjmy z prenájmu.

Združenie Slovensko.Digital opäť pripravilo aplikáciu na podávanie daňových priznaní. Slúži živnostníkom s paušálnymi výdavkami. Podieľali sa na nej dobrovoľníci a daňoví poradcovia z firmy Avenias.

Výška všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2023 je 17 160 eur, informovala Sociálna poisťovňa. Od tohto údaja sa odvíjajú odvody, dôchodky a ďalšie dávky – nemocenské, úrazové, garančné a dávky v nezamestnanosti.

Taliansko sa obáva, že sa nepodarí zaviesť globálnu minimálnu daň pre nadnárodné firmy. Minister hospodárstva Giancarlo Giorgetti povedal, že tento dojem nadobudol na zasadnutiach krajín skupiny G7 a G20.

Poľsko nepredĺži nulovú DPH na niektoré základné potraviny, ktorá vyprší na konci marca. Ministerstvo financií rozhodnutie zdôvodnilo klesajúcou infláciou. Nižšie ceny lákali na nákupy ľudí z okolitých krajín vrátane Slovenska.

Finančná správa bude preberať na konci marca daňové priznania aj na niektorých mestských úradoch, a to v mestách, kde predvlani zrušili kontaktné miesta. Urobí tak v utorok a v stredu pred Veľkou nocou.

Započítavanie DPH do odberu podzemných vôd môže zvýšiť poplatok za vodu maximálne o desatiny centa, uviedol štátny Slovenský vodohospodársky podnik. Zmenu schválila vláda, opozičná SaS to kritizovala ako zvyšovanie daní.

Vláda v stredu rozhodla o zavedení DPH za odbery podzemných vôd a vypúšťanie odpadových vôd. SaS to kritizuje, tvrdí, že vodárenské spoločnosti to premietnu do cien vody pre spotrebiteľov. Štát si však od zmeny nesľubuje veľké príjmy.

Ak ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste vlastnili menej než päť rokov, zisk z predaja musíte zdaniť. Finančná správa na to v týchto dňoch upozorňuje ľudí listami. Pripravili sme návod, ako vyplniť daňové priznanie.

Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Keďže vlani zaviedli daň z príjmu, zaradili sa medzi takzvané spolupracujúce krajiny. Slováci, ktorí tam podnikajú, už preto nemusia zdaňovať dividendy 35-percentnou sadzbou. Firmám sa daň z dividend z emirátov zrušila úplne, fyzickým osobám sa znížila na 10 percent.

Väčšina živnostníkov musí do 2. apríla podať daňové priznanie z príjmov z podnikania. Vo formulári je viacero zmien, výrazne sa zvýšili bonusy na deti a zaviedli sa nové bonusy na úroky pôžičiek. Pre mnohých je výhodné priznanie odložiť.

Poslanci SaS v parlamente neuspeli so snahou zvýšiť hranicu registrácie na platenie DPH. Parlament nepustil do ďalšieho rokovania ani zámer SaS znížiť poplatky za evidenčné čísla áut či zvýhodniť podnikateľov pri daňových odpisoch.

PS v parlamente neuspelo so svojimi ekonomickými návrhmi, skončili už v prvom čítaní. Opozičná strana navrhovala zvýšiť odpočítateľnú položku na zdravotné odvody, daňové zvýhodnenia či nový príspevok na škôlkarov.

Daňové priznanie k dani z príjmov treba tento rok podať do utorka 2. apríla, píše finančná správa. Najneskôr v tento deň je nutné daň aj zaplatiť. Tradičný termín na podávanie priznaní tento rok pripadá na obdobie Veľkej noci.

Firmy pred časom vystrašila informácia, že od budúceho roku budú musieť zverejňovať a auditovať ESG report o udržateľnosti. V ňom sa má zmerať dosah ich biznisu na životné prostredie, zamestnancov či zákazníkov. Novej byrokracii sa však môžu vyhnúť niektoré podniky, ktoré majú akcionárov v EÚ.

Sociálne podniky budú môcť od júla využívať 10-percentnú DPH viac než doteraz, hovorí štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Zmena je súčasťou novely zákona o DPH, ktorá zatiaľ prešla v parlamente prvým čítaním.

Mnohým ľuďom sa oplatí podať daňové priznanie, aj keď nemusia. Ide najmä o ľudí s ročným príjmom do 2 461,41 eura, napríklad brigádnikov, ale aj mnohých zamestnancov s vyššími platmi. Od štátu môžu získať daňový preplatok, peniaze z bonusu na dieťa alebo na hypotéku.

SaS a KDH kritizovali ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča. Poslanec Alojz Hlina zo SaS mu vyčítal, že nekomunikuje s menšími farmármi, Jozef Hajko z KDH zas ceny potravín.

Ministerstvo financií pripomína, že 15. február 2024 je posledný deň na zaslanie žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov vo závislej činnosti za rok 2023. Je to dôležitý termín aj pre tých, ktorí si plánujú uplatniť daňový bonus.

Odvodové úľavy pre potravinárov sa predĺžia do 30. júna, schválil parlament zrýchlene. Rozširuje sa tiež okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť.

Vláda podľa SaS zvažuje vyššie zdanenie lepšie zarábajúcich ľudí, podľa Mariána Viskupiča sa hovorí o sadzbe 35 percent na príjmy nad 100-tisíc eur ročne. Poslanec dodal, že opatrenie môže byť súčasťou balíčka za 1,5 miliardy eur ministra financií Ladislava Kamenického.

Parlament bude v zrýchlenom režime schvaľovať aj novelu, ktorá má predĺžiť odvodové úľavy potravinárom. Táto pomoc vypršala na konci januára, minister pôdohospodárstva Richard Takáč hovoril, že za február sa uplatňovať nebude.

Štát ľuďom kompenzuje zvýšené splátky hypoték viacerými spôsobmi, napríklad daňovým bonusom a príspevkom od úradu práce. Radíme, akú pomoc si vybrať a ako vyplniť daňové priznanie, aby ste bonus získali.

Sociálna poisťovňa pripomenula živnostníkom, že od nového roka stúpli minimálne odvody. Po novom predstavujú 216,13 eura mesačne, novú sumu za január treba zaplatiť do 8. februára.

Odvodová úľava pre potravinárov oddnes formálne vypršala. Vláda ju chcela predĺžiť, hovoril o tom aj Robert Fico vo videu z porady o cenách potravín, ale parlament o tom zatiaľ nerokoval.

Daňový bonus na deti si predvlani nesprávne uplatnilo takmer 6000 ľudí, hovorí finančná správa. Bude im posielať listy a žiadať, aby do konca februára podali daňové priznanie. Pre štát to predstavuje výpadok 3,3 milióna eur.

Zamestnanci a živnostníci môžu požiadať o doplatenie daňového bonusu na dieťa aj v daňovom priznaní. Dá sa tak získať maximálny bonus až 140 eur mesačne na dieťa vo veku do 18 rokov alebo 50 eur na dieťa nad 18 rokov.

Ministerstvo financií si myslí, že neporušilo žiadne pravidlá, keď zavedenie špeciálnej dane pre banky vopred nekonzultovalo s ECB. Je presvedčené, že to robiť nemuselo a že 30-percentná dodatočná daň neohrozuje stabilitu finančného sektora.

Sporíte si v II. pilieri a chystáte sa do penzie? Dôchodky sa vyplácajú tento rok po starom, schválené zmeny sa odkladajú až na rok 2026. Denník E odpovedá na otázky, kde treba požiadať o dôchodok z II. piliera, aké pravidlá platia pri doživotnom dôchodku, dočasnom dôchodku a programovom výbere celej nasporenej sumy.

Únia miest bude požadovať, aby mestá dostávali podielové dane aj za cudzincov s prechodným pobytom. Hovorí tiež, že mestá by mali robiť spoločné obstarávania energií alebo služieb, aby získali výhodnejšie podmienky.

Daniari pri kontrolách vianočných trhov zistili takmer 300 porušení zákona, predajcovia obvykle neevidovali tržby. Približne dva z piatich kontrolných nákupov ukázali porušenie zákonných povinností, pokuty presiahli 66-tisíc eur, informovala finančná správa. (tasr)

Podnikateľov čaká prvá novoročná daňová povinnosť – do konca januára musia podať priznanie k dani z motorových vozidiel. Platí to aj pre tých, ktorí využívali auto len časť roka a priznaniu sa nevyhne ani živnostník s paušálnymi výdavkami.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:46Newsfilter: Taraba už hovorí aj o konci Matovičovho balíkaVčera 20:07Výroba slovenskej munície bude bez európskych peňazí. Je to nefér, hovoria v DubniciVčera 19:02TMR chcú predajom nových akcií získať až 130 miliónov eur. Potrebujú ich na zníženie vysokého dlhuVčera 18:41Graf dňa: Adidas sa stal miláčikom investorov, jeho najväčší rival Nike strácaVčera 18:10Ako si zabezpečiť bývanie, prácu a peniaze, ak uvažujete o odchode zo SlovenskaVčera 18:08Túžia po zjednotení Kórejského polostrova. Utečenci z KĽDR chcú v Soule formovať politikuVčera 17:47Dobitú Biotiku má zreštartovať bývalý bankár. Prevzal v nej pätinu akcií a už pre ňu hľadá ľudí aj úveryVčera 17:45Sen o satisfakcii voči Husákovi sa mu nikdy nesplnil. Ako sa začalo odchádzanie Alexandra DubčekaVčera 17:41Zatĺka manželku, podporuje násilie a obmedzuje slobodu. Svet indickému premiérovi aj tak nadbieha (profil týždňa)Včera 17:30Som muž a používam pleťovú kozmetiku. Je to rehoľaVčera 17:06Shooty: Podľa plánuVčera 17:00Zmeny v prípade Kuciakovej vraždy nás znepokojujúVčera 16:54Mesto Kopernika, nemeckej architektúry a jazier. Poľský Olštýn ľahko prejdete celý pešoVčera 16:44Skorumpovaná vláda alebo proruský prezident? Chorváti parlamentnými voľbami otvárajú supervolebný rokVčera 16:02Gruzínsky Orbán presadzuje zákon, aký chce aj Danko. Do ulíc to vyhnalo ľudí a krajine pohrozila aj ÚniaVčera 15:14V SNS stále chcú predsedu parlamentu, Taraba argumentuje grandióznym DankomVčera 15:13Dve tváre Roberta Fica k UkrajineVčera 15:03Štúdium filozofie nám umožňuje slobodu od prítomnosti, vraví Ján Markoš a odporúča päť kníh, ktoré prečíta ktokoľvekVčera 14:59Slováci sú ako kokosy. Športujú, ale nevedia po anglicky, hovoria zahraniční študentiVčera 14:52Vývoj bojov (783. deň): Letisko Džankoj na Kryme zasiahol ťažký nálet, podľa Rusov útočili americké rakety ATACMSVčera 14:37Vyššie dane, chudobnejšie dovolenky, menšie zvýšenie platu. O čo môžeme prísť, keď stratíme eurofondyVčera 14:37Sto rokov si likvidujeme krajinu, sto rokov to budeme naprávať, hovorí český vodohospodárVčera 14:01Amerika je hlavne pre víťazov, v Česku sa žije ľahšie, vraví špičkový český lekár z BostonuVčera 13:06Čo zistil Kuffa z kokpitu vrtuľníka nad Malou Fatrou, kde jeho slová nesedia a kedy prechádza do vulgárnych útokovVčera 12:38Muskov biznis model so sieťou X: Zarábať na šírení nenávisti a toxického obsahuVčera 11:46František Majerský z KDH: Ani z prvého syna som sa netešil tak ako koaliční poslanci z Trestného zákonaVčera 11:40Prípad Kuciak stráca prokurátorov. Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš odchádzajú z prokuratúryVčera 11:27Napätie medzi Ukrajinou a USA sa prehlbuje: Američania sú proti útokom na ruské rafinérieVčera 11:16Taraba nezvláda Kuffu ani stámiliónové projekty z plánu obnovyVčera 10:35V zajatí fikcie