Pomoc ekonomike

Taliansko plánuje ďalšie stimuly na podporu ekonomiky zasiahnutej pandémiou. Súčasťou balíka sú aj opatrenia na zmiernenie negatívnych vplyvov vysokých cien energií na domácnosti a firmy za 4 miliardy eur.

Matovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopil. Verí, že vďaka jeho prístupu k riešeniu pandémie v roku 2020 klesla spotreba domácností na Slovensku najmenej v EÚ. Dôvod malého poklesu spotreby našich domácností bol prozaickejší – jedlo a bývanie tu tvoria väčšiu časť výdavkov ako v iných krajinách Únie.

Vláda odsúhlasila pokračovanie Prvej pomoci podnikateľom v januári a vo februári. Výšku pomoci podľa ministerstva práce oproti decembru nezdvihla, zostáva tak nižšia než počas druhej vlny pandémie.

Vláda schválila odklad platby sociálnych odvodov pre SZČO a zamestnávateľov za január 2022 do 31. marca 2025. Využiť ho budú môcť v prípade, že vykazujú pokles čistého obratu alebo príjmov z podnikania minimálne o 40 %.

Nastavené podmienky dotácií na nájomné znemožnia mnohým podnikateľom čerpať túto podporu, tvrdí Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. Rezort hospodárstva podľa nej nechce upraviť termíny, hoci na dotáciu majú nárok iba podnikatelia, ktorí uzavreli nájomné zmluvy pred 1. augustom 2020.

Európska komisia schválila schému slovenskej štátnej pomoci pre autobusové spoločnosti vo výške 9 miliónov eur. Týka sa firiem, ktoré počas pandémie v rokoch 2020 a 2021 zaznamenali výrazný pokles tržieb.

Rezort práce predložil na vládu ďalší odklad sociálnych odvodov, a to za január 2022 do 31. marca 2025. Mal by sa týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu či príjmov z podnikania minimálne o 40 %, schváliť to musí vláda.

Prvá pomoc podnikateľom bola pri nástupe tretej vlny pandémie v septembri a októbri výrazne nižšia než pri končiacej druhej vlne na jar. Kým v jarných mesiacoch posielal štát každý mesiac 150 až 200 miliónov eur, po prázdninách to bolo 35 až 40 miliónov.

Ak ste začali podnikať v septembri minulého roka, môžete mať problém získať Prvú pomoc. Ukazuje to príklad podnikateľky, ktorej štát pandemickými opatreniami obmedzil podnikanie, no na jej situáciu nepasuje žiadna z možností výpočtu poklesu tržieb.

Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ nevie, o koľko sa bude môcť zvýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch. V súčasnosti je hranica 10 percent kompenzácie fixných nákladov. Schéma by sa mohla podľa neho spustiť v marci.

Vláda oživila opatrenie 3B v rámci schémy pandemickej pomoci, ktoré prispieva zamestnávateľom na platy zamestnancov na základe poklesu tržieb. Bude platiť pre firmy, ktoré majú maximálne 49 zamestnancov a najmenej 40-percentný pokles tržieb.

Vláda schválila možnosť odkladu sociálnych odvodov pre SZČO a zamestnávateľov za december 2021, a to do 31. decembra 2024. Týka sa zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykážu pokles čistého obratu alebo príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň o 40 %.

Britská vláda poskytne miliardu libier firmám zasiahnutým dôsledkami koronavírusového variantu omikron. Pomoc bude vo forme grantov a pôžičiek a zameria sa na pohostinský sektor, kde je v stávke prežitie mnohých firiem.

Vláda v stredu prerokuje odklad sociálnych odvodov pre SZČO a zamestnávateľov za december 2021, a to do 31. decembra 2024. Má sa týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo príjmov z podnikania aspoň o 40 %.

Gastrosektoru a cestovnému ruchu sa podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára dá pomôcť otvorením v režime OP od 25. decembra. Kollár ich dnešnú iniciatívu, keď odovzdali na Úrade vlády otvorený list a vyzvali k dialógu, víta.

Ústredie práce podalo už 37 trestných oznámení pre možné zneužívanie pandemickej pomoci, škodu odhaduje do 20 miliónov eur. Medzi trestnými oznámeniami je aj jedno na základe podnetu od Transparency International Slovensko o firme Brigádnici.

Transparency International upozornilo na podozrivo vysokú pandemickú pomoc pre schránkovú firmu Brigádnici, za ktorou do apríla stál Peter Puškár. Suma 3,4 milióna eur je vyššia než u zavedenej konkurencie. Ústredie práce reagovalo, že podalo trestné oznámenie.

Ak štát prehrá v Štrasburgu spory za neodškodnenie zatvorených prevádzok, bude to zlyhanie Igora Matoviča, hovorí Richard Sulík. „On to v prvej fáze blokoval a v druhej sľuboval. Ale výsledok je taký, že reálne je pomoc nepostačujúca a navyše sa podávajú žaloby,“ hovorí šéf SaS v rozhovore pre Denník E.

Japonský parlament schválil mimoriadny rozpočet na pomoc ekonomike po pandémii, počíta s rekordnými výdavkami 280 miliárd eur. Japonsko je najviac zadlženou krajinou vyspelého sveta.

Ministerstvo hospodárstva spustilo dotácie na nájomné. Podnikatelia, ktorých fungovanie obmedzili opatrenia proti pandémii, budú môcť posielať žiadosti do konca februára.

Otvorenie gastroprevádzok aspoň v režime OP bude témou, keď sa situácia aspoň trochu stabilizuje, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Avizoval, že v piatok má zasadnúť vláda a predpokladá, že sa budú opäť rozprávať o pandemických opatreniach.

Aliancia slovenskej gastronómie zatiaľ čaká, ako sa vláda postaví k požiadavkám podnikateľov v cestovnom ruchu. Už avizovali, že je v hre aj protest v podobe otvárania podnikov v podobnom režime, v akom fungujú iné prevádzky, ak im štát nevyjde v ústrety.

Kupujúci zareagovali na otvorenie kamenných obchodov okamžite a tržby v piatok minulého týždňa sa zo dňa na deň zdvojnásobili, analyzuje koniec lockdownu Inštitút finančnej politiky podľa dát z eKasy. Na dobehnutie minuloročných nákupov to však zatiaľ nestačilo. Výpadok tržieb pretrváva aj v reštauráciách a ubytovaní, ktoré naďalej obmedzujú pandemické opatrenia. (ifp)

Rozšírenie Prvej pomoci podnikateľom o staronové príspevky na zamestnanca podľa poklesu tržieb dnes vláda riešiť nebude. Podľa Milana Krajniaka sa tým kabinet bude zaoberať na najbližšom mimoriadnom rokovaní.

Pomoc z nového opatrenia 3B budú môcť čerpať za december všetci zamestnávatelia, ktorí splnia požadované podmienky a preukážu pokles tržieb, bez ohľadu na to, v akom segmente podnikajú a či boli alebo neboli zavretí, odpovedala na otázku Denníka E hovorkyňa ministerstva práce Eva Rovenská.

Obnovená štátna pomoc je podrazom voči zamestnávateľom, zhodnotili členovia Klubu 500 včera zverejnené nové pravidlá. Označujú ich za diskriminačné pre prevádzky, ktoré mali nižší pokles tržieb a zamestnávajú 50 a viac ľudí.

Oživenie opatrenia 3B z Prvej pomoci podľa Aliancie slovenskej gastronómie nestačí, má päť podmienok prežitia. „Dávame vláde jasné požiadavky, ktoré musia byť akceptované do 16. decembra,“ povedal Viliam Pavlovský, prezident aliancie.

Príspevky na zamestnanca v staronovom opatrení Prvej pomoci sa budú začínať od 450 eur pri poklese tržieb o 40 %. S poklesom o 60 až 80 % to bude 630 eur na zamestnanca, a ak prevádzke klesnú tržby o vyše 80 %, dostane príspevok 810 eur na zamestnanca.

Inú novú schému pomoci štát podľa Igora Matoviča nechystá. Minister financií vymenúva, že podnikatelia môžu alebo budú môcť žiadať o Prvú pomoc, o odškodnenie v schéme z ministerstva dopravy alebo o pomoc s nájmami.

V minulosti najviac využívané opatrenie z Prvej pomoci podnikateľom sa vracia, ale v oklieštenej podobe. Premiér Eduard Heger ohlásil, že podnikatelia si budú môcť opäť uplatniť príspevky na zamestnancov podľa poklesu tržieb.

Na najbližšom zasadnutí vlády by sa malo rokovať o odškodnení podnikateľov. Povedal to predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš, detaily nespresnil. „Mám také informácie. Samozrejme, že podnikateľov treba odškodniť,“ povedal v relácii TA3 V politike. „Tak to urobte,“ odkázal mu Erik Tomáš z Hlasu.

Majitelia reštaurácií žiadajú od vlády otvorenie prevádzok od 18. decembra. Ak budú musieť zostať zatvorené, žiadajú adekvátne odškodnenie. „Chceme mať také isté podmienky ako všetci ostatní,“ povedal predseda združenia Taste of Tatry Vladimír Mikolaj.

Pomoc štátu nestačí na celé výplaty. „V priemere na každého zamestnanca doplácam 300 eur mesačne,“ opisuje fungovanie v lockdowne spolumajiteľ siete EXIsport s 250 zamestnancami Peter Vaľo. Myslieť treba aj na fixné náklady a zásoby nepredaného tovaru, uvítal by preto odškodnenie.

V blízkom čase by Európsky súd pre ľudské práva mal rozhodnúť o žalobách slovenských fitnescentier voči vláde za nedostatočné odškodnenie za ich zatváranie počas pandémie. Sú to prvé žaloby tohto druhu, ktoré súd posudzuje, ak budú úspešné, môžu vyvolať lavínu podobných žalôb.

Štát môže od januára budúceho roka výraznejšie podporovať súkromné investície do priemyslu. Vyplýva to z nariadenia o podmienkach na poskytnutie investičnej pomoci, ktoré schválila vláda.

Pandemický rodičovský príspevok sa od januára končí, rozhodla o tom dnes vláda v nariadení. Skôr priznaný príspevok štát poslednýkrát vyplatí za december.

Ministerstvo dopravy bude môcť aj v roku 2022 dať príspevok na zabezpečenie nevyhnutnej leteckej dostupnosti. Poslanci o schválenej novele rokovali zrýchlene. (tasr)

Ministerstvo dopravy bude môcť tvoriť schémy štátnej pomoci pre podnikateľov v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022. Umožní to novela zákona o podpore cestovného ruchu, ktorú zrýchlene schválili poslanci. (tasr)

Rodič môže mať nárok na pandemické ošetrovné aj počas školských prázdnin. Musí sa však buď starať o dieťa, ktoré je choré či v karanténe, alebo treba, aby hygienici zatvorili školu aj na obdobie prázdnin.

Od začiatku pandémie vláda v rôznych schémach pomoci poskytla 111 miliónov eur pre neštátnu kultúru, oznámili to premiér Eduard Heger a ministerka kultúry Natália Milanová (obaja OĽaNO).

Štát dnes spustí štvrtú – jesennú výzvu pomoci pre oblasť cestovného ruchu; určená je pre menšie a stredné podniky. Bude mať rovnaké parametre ako predošlé tri výzvy, v rámci ktorých zatiaľ vyplatil 124 miliónov eur.

Účinnosť zákona o trvalom „kurzarbeite“ sa posunie z pôvodného 1. januára budúceho roka na 1. marca 2022. Za január a február by sa tak malo pokračovať v štátnej pandemickej pomocnej schéme. Plénum parlamentu schválilo novelu zákona o podpore v čase skrátenej práce, o ktorej rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Namiesto kurzarbeitu by mala v januári a februári pokračovať Prvá pomoc, kurzarbeit sa má odložiť na 1. marec. Potvrdiť to ešte musia poslanci v novele zákona o podpore v čase skrátenej práce, tá sa už dostala do druhého čítania.

Štart normálneho kurzarbeitu sa má odložiť na marec 2022, novelu poslanci posunuli do druhého čítania. Pre firmy to je výhodné, lebo v januári a vo februári budúceho roka sa budú ďalej vyplácať príspevky z Prvej pomoci, ktoré sú štedrejšie ako schéma plánovaná na časy po pandémii.

Výzvu na pomoc cestovnému ruchu za september, október a november zverejní rezort dopravy 6. decembra, oznámil minister dopravy Andrej Doležal. V januári zverejní aj výzvu na veľkú schému pomoci za spomínané mesiace.

Parlament prerokuje v skrátenom konaní odklad spustenia trvalého režimu skrátenej práce z januára na marec 2022. Namiesto toho by mali v januári a februári pokračovať projekty štátnej pandemickej Prvej pomoci.

Poberatelia pandemickej pomoci nad 100-tisíc eur budú zrejme od januára musieť byť zapísaní v registri partnerov verejného sektora, hovorí minister práce Milan Krajniak. Sprístupnia tak informáciu o ich majiteľoch, respektíve užívateľoch výhod.

Spustenie trvalého režimu skrátenej práce sa zrejme odloží o dva mesiace, výmenou za to budú fungovať projekty Prvej pomoci. Namiesto od januára budúceho roka by sa tak kurzarbeit spustil od marca.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

AM:28Euroligy: V Nemecku si pomenili trénerov, no zatiaľ sa len napĺňa Hamannova predpoveď AM:58Športový newsfilter: Zvláštna pozícia Štefana Tarkoviča AM:40Ekonomický newsfilter: Bitcoin za dva mesiace prišiel o polovicu hodnoty aj o povesť ochrancu pred infláciouVčera PM:03Týždňový newsfilter: Fico a Pellegrini by obetovali bezpečnosť krajiny za svoju sloboduVčera PM:15Už v pätnástich bola sólistkou Lúčnice, no tesne pred maturitou mala úraz: Mala som vtedy pocit, že sa mi zrútil svetVčera PM:56Za väčšinu nežiaducich účinkov očkovania nemôže vakcína proti covidu, ale noceboVčera PM:07Shooty: ŠikanaVčera PM:56Len jeden z kádra sa narodil v krajine, ktorú reprezentuje. Komory sú prekvapením Afrického pohára národovVčera AM:48Titul obhájil aj s roztrhnutým väzom. Ngannou však v UFC možno bojoval naposledy, chce boxovať s Furym02.00 PM:03Toto nemusí byť posledný nový album Davida Bowieho02.00 PM:22Spider-Man: Bez domova ako provaxerský pandemický trhák02.00 PM:22Americký politológ: Naša diplomacia by mohla byť niekedy realistickejšia. Biden nemôže spraviť oveľa viac02.00 PM:57Starý otec založil v Liptovskom Mikuláši rafinériu liehu, pred fašistami sa ukrývali v jaskyni, Peter Stark ušiel do USA02.00 PM:13Platiť vyššie odvody sa pracujúcim invalidom vyplatí, len ak sa dožijú penzie 02.00 PM:18Poslednou šancou pre strážske Chemko má byť Rus, ktorý už bol pri jednej nevydarenej záchrane02.00 PM:13Košický newsfilter: Opitú gynekologičku súd nepotrestal, smie ďalej ordinovať 02.00 PM:01Írsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapila02.00 PM:28Pubertu mala ešte chlapčenskú. Transrodová plavkyňa láme v USA rekordy aj definíciu férovosti02.00 AM:43Tma v okolí bola dva a pol dňa, svet pozoroval modrý mesiac. Výbuch Krakatoy bol „prvou globálnou katastrofou“02.00 AM:32Nedeľná nekázeň: Trpezlivo začínať odznova02.00 AM:45Štát vie o 9 000 ľuďoch, ktorí nepriznali daň z predaja bytu, pardon na pokutu platí do konca februára02.00 AM:02Povinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničia02.00 AM:00Žiadny hráč Realu nemá viac trofejí, no jeho meno zrejme nepoznáte. A on pre kritiku nespával02.00 PM:52High 5ive: Veľa práce, málo slávy. Fascinujúci svet vedeckej ilustrácie02.00 PM:19Rozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ide02.00 PM:25Václav Mika: Kandidatúru na riaditeľa RTVS vylučujem02.00 PM:00Newsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcie02.00 PM:48Čo už je akvapark, čo ešte kúpalisko a kto sa kam môže ísť kúpať? Hygienici vysvetľujú nové pravidlá02.00 PM:30Na Slovensku už omikron dominuje, na čo sa pripraviť na vrchole vlny02.00 PM:02Chuť a čuch už nestratíte, ako sa pri omikrone menia príznaky a ako ho zvládnuť doma