Pomoc ekonomike

V projektoch pandemickej Prvej pomoci štát podľa ministra Milana Krajniaka vyplatil takmer 2,5 miliardy eur. Podobný údaj v máji zverejnili aj analytici ministerstva práce. Štát z Prvej pomoci prispieval zamestnávateľom na pracovné miesta alebo živnostníkom, peniaze dostávali aj na povinne zatvorené prevádzky.

Ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo potravinárom zatiaľ 6,3 milióna eur z 8-miliónového balíčka pomoci. Cieľom je kompenzovať im vysoké náklady na energie a suroviny. Pomoc zatiaľ schválilo 347 potravinárom.

Asociácia priemyselných zväzov sa prihovára za predĺženie podpory skrátenej práce, takzvaného kurzarbeitu. V súčasnosti môže firma, ktorú trápia ekonomické problémy, čerpať peniaze najviac šesť mesiacov za dva roky.

Na pandemickej pomoci s nájomným vyplatilo ministerstvo hospodárstva celkovo takmer 148 miliónov eur. Z toho 14,2 milióna eur sa týkalo tretej vlny. Podmienkou bola dohoda medzi nájomcom a prenajímateľom.

Taliansky premiér Mario Draghi navrhuje európsku schému na ochranu pred vysokými cenami energií v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Ako vzor by podľa neho mohol slúžiť program SURE na podporu pracovných miest počas pandémie.

Ministerstvo dopravy znova otvára schému minimálnej pomoci pre prevádzkovateľov medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy a aj zájazdovej dopravy. Ide o opravnú výzvu za obdobie od 1. septembra 2021 až do 31. decembra pre tých, ktorým žiadosť zamietli pre chyby alebo ju nestihli včas podať.

Rezort dopravy opäť spúšťa schémy pomoci pre cestovný ruch určené podnikateľom, ktorí nestihli podať žiadosti o kompenzáciu strát alebo ich podali s chybami. Žiadosti za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. mája 2021 a od 1. septembra 2021 do 31. decembra 2021 môžu podávať do konca júna 2022.

Zamestnávatelia požiadali v marci o podporu 6 miliónov eur z nového systému skrátenej práce. Pomoc sa čerpá oveľa menej než v predchádzajúcom pandemickom systéme. Firmy môžu získať peniaze na pracovné miesta v prípade nečakaných problémov.

Prídavok na dieťa za máj by sa mal zvýšiť jednorazovo o 74,12 eura a dosiahnuť tak výšku 100 eur. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý už predložil minister práce Milan Krajniak na stredajšie rokovanie vládneho kabinetu.

O 100 eur sa za máj jednorazovo zvýšia príspevky náhradným rodičom, ľuďom v hmotnej núdzi a príspevky na opatrovanie, schválila to vláda. Na kompenzáciu nárastu cien by malo ísť šiestim vybraným skupinám ľudí 22 miliónov eur.

Ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) predpokladá, že balík opatrení za miliardu eur na toto zasadnutie vlády nepôjde. Vysvetľuje to podmienkou SaS, aby mohla obsadiť miesto predsedu Protimonopolného úradu. „Dozvedela som sa to na poslednú chvíľu. Načo sú rokovania v pondelok do jednej v noci, keď na druhý deň neplatia?“

O štátny príspevok na nákup tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu bude možné žiadať od budúceho pondelka. SIEA 16. mája o 15.00 h otvorí odloženú výzvu z programu Zelená domácnostiam III na poukážky na tepelné čerpadlá do 3400 eur a na kotly na biomasu do 1500 eur. Výzva bude otvorená do konca mája a podľa ministra Richarda Sulíka „malo by sa ujsť každému, kto spĺňa podmienky“.

Opatrenia na vynahradenie rastu cien by mohla vláda podľa ministra práce Milana Krajniaka schvaľovať na budúci týždeň. Dodal, že netrvá na tom, aby prešli v parlamente presne v navrhnutej podobe. Richard Sulík zopakoval, že zvýšenie daní bude vetovať.

Pomoc v hmotnej núdzi poberalo v marci 59 627 občanov Slovenska, o 1982 ľudí viac ako vo februári. Podľa Inštitútu pre výskum práce a rodiny možno za nárastom hľadať následky vojny i rast cien.

Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí, že o návrhoch vládnych opatrení súvisiacich so zdražovaním treba ešte diskutovať. „Nateraz nepovažujem za úplne vhodné aj vzhľadom na ťažkú finančnú situáciu štátu prijímať plošné opatrenia, ktoré pomáhajú rovnako bohatým, ako aj chudobným,“ uviedla.

Posledný termín na podávanie žiadostí z pandemickej schémy Prvej pomoci je v sobotu 30. apríla, upozorňuje ministerstvo práce. Projekt sa už končí, zamestnávatelia môžu naposledy podávať žiadosti za február, živnostníci za marec.

Ministerstvá pri dotáciách podľa KDH uprednostňujú pred kvalitou „najrýchlejších klikačov“. Podporu kreatívneho priemyslu za 13 mil. eur podľa KDH rozdávajú absurdne. „Kto formulár neodošle do pár minút, má smolu,“ tvrdí hnutie.

Potravinári môžu od dnes vypĺňať dotazník, na základe ktorého im ministerstvo pôdohospodárstva poskytne mimoriadnu finančnú pomoc v aktuálnej situácii extrémneho zdražovania, vyčlenených je 8 miliónov eur. Je to len jedno z opatrení, ktoré budeme spúšťať, povedal minister Samuel Vlčan.

V situácii, v akej je dnes štát, by sme mali prerozdeľovať dodatočné daňové príjmy z rastu cien, hovorí daňová odborníčka Silvia Hallová. Takto podľa nej treba pomôcť najmä osamelým rodičom s deťmi, ľuďom s nízkymi príjmami a dôchodcom.

Ministerstvo práce poskytne zariadeniam sociálnych služieb a centrám pre rodiny a deti dotácie na pomoc s rastom cien energií. Schválila to ešte v stredu vláda, vyčlenených je 9,4 milióna eur.

Prezidentka Zuzana Čaputová bude apelovať na vládu, aby do pomoci v boji s infláciou zahrnula aj chýbajúce skupiny, napríklad nízkopríjmových dôchodcov, invalidných dôchodcov, ktorí nemôžu pracovať, nízkopríjmové bezdetné skupiny či tie, ktoré majú odrastené deti.

O dotáciu na nájomné je možné požiadať už len do konca apríla, upozorňuje ministerstvo hospodárstva. Ministerstvo počas tretej vlny doteraz vyplatilo takmer 11-tisíc žiadostí v celkovej výške viac ako 12 miliónov eur.

Opozičná strana Smer-SD žiada vládu, aby opätovne zaviedla osobitný odvod pre banky a pre bohaté firmy. Uviedol to predseda strany Robert Fico v reakcii na pomoc, ktorú vláda vo štvrtok predstavila vo forme opatrení proti zdražovaniu.

Vláda by mala byť pri jednorazových opatreniach štedrejšia, opomenula totiž pracujúcich a väčšinu seniorov, vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Avizované systémové opatrenia na pomoc rodinám s deťmi víta.

Zhŕňame, čo zatiaľ vieme o pomoci v čase rastu cien, ktorú predstavili OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Počíta s jednorazovými príspevkami 100 eur aj s trvalým zvýšením prídavkov na deti a daňového bonusu. SaS sa nepridala, koalícia nemá bez nej väčšinu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Vláda chce trvalo zvýšiť prídavky na deti aj daňové bonusy odstupňované podľa ich veku. Od 1. júla plánuje zvýšiť prídavky na 30 eur a od 1. januára 2023 na 40 eur. Daňové bonusy by sa mali zvýšiť od júla na 70 eur na 6-ročné deti a deti do 15 rokov a od januára až na 100 eur. Na deti staršie ako 15 rokov bude bonus 40 eur od júla a od januára 50 eur. Príspevok na služby deťom má byť 60 eur.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Pomoc ľuďom v núdzi zasiahnutým infláciou predstaví podľa premiéra Eduarda Hegera vláda vo štvrtok. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) tvrdí, že koalícia sa už dohodla, no chce ešte v priebehu dneška „doladiť jednu vec“.

Ministerstvo financií už má pripravený návrh kompenzácií vysokých cien. Opatrenia budú adresné, jednorazové a aj opakované. Jedným zo zdrojov financovania návrhu by malo byť zdanenie monopolov.

Rýchle a výhodné úvery stáli aj za zložité dokladovanie, vyplýva z ankety o pandemických zárukách. Program Antikorona záruka je spätne hodnotený kladne. Podnikateľom sa úvery darí splácať, ale nie každému sa podarilo udržať stopercentnú zamestnanosť a získať tak odpustenie poplatku alebo bonusovú úrokovú dotáciu. (euractiv)

Rozpočet na podporu dojníc vzrastie od budúceho roka o 30 percent, uviedlo ministerstva pôdohospodárstva v reakcii na požiadavku prvovýrobcov mlieka a mliekarenského zväzu, aby dostali mimoriadnu pomoc 35 mil. eur tohto roku.

Prvá pomoc prispela počas prvej vlny pandémie k udržaniu zamestnanosti, zabránila prepúšťaniu, ak bola poskytnutá čo najskôr a trvala dlhšie ako dva mesiace. Ukazuje to analýza Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitútu finančnej politiky.

Živnostníci si môžu pýtať pandemickú prvú pomoc za marec, základnou podmienkou je pokles tržieb o 40 %. Formuláre zverejnilo ministerstvo práce na webe, žiadať treba do konca apríla.

Od dnes platí kurzarbeit – systém skrátenej práce, zamestnávatelia môžu v prípade krízovej situácie žiadať o finančnú podporu. Úrady a ústredie práce už prijímajú prvé žiadosti.

Návštevnosť tatranských stredísk počas zimy dosiahla asi 70 % spred pandémie, na rozdiel od minulosti dominovala klientela zo Slovenska, ďaleko za ňou potom z Poľska, Česka a Maďarska, zhodnotil sezónu hovorca Tatry mountain resorts Marián Galajda.

Antikorona záruka poskytla úvery za viac ako miliardu eur. Jeden zo štátnych programov pandemickej pomoci pre firmy už poskytol úvery takmer jedenástim tisícom podnikateľov. Priemerná výška úveru bola okolo stotisíc eur, vďaka záruke financovanej aj z eurofondov mohli firmy získať pôžičku výhodnejšie. (euractiv)

Európska komisia schválila slovenskú schému na podporu leteckých spoločností zasiahnutých pandémiou vo výške 3 miliónov eur. Jej cieľom je podporiť činnosť leteckých spoločností, ich hospodársku obnovu a štrukturálnu životaschopnosť.

Prvá pomoc podnikateľom počas tretej vlny pandémie dosahovala mesačne rádovo desiatky miliónov eur, kým v druhej vlne to boli aj dve stovky miliónov za mesiac. Ukazujú to údaje Inštitútu sociálnej politiky pri ministerstve práce.

Podnikateľom, ktorí si na začiatku pandémie odložili sociálne odvody, sa blíži termín na ich splatenie. Týka sa to odvodov za máj 2020, treba ich zaplatiť do konca marca, upozorňuje Sociálna poisťovňa.

Ministerstvo dopravy spustilo schémy pomoci pre prevádzkovateľov medzinárodnej autobusovej dopravy. Nárok na pomoc majú podnikatelia s poklesom tržieb o viac ako 30 %, pri schéme „de minimis“ môžu žiadať o príspevok do konca marca, pri veľkej schéme do 15. apríla.

Prvé žiadosti o pomoc z kurzarbeitu, ktorý platí oddnes, budú úrady práce prijímať v apríli, pretože o pomoc môžu firmy žiadať vždy za predošlý mesiac. Nárok na podporu by mali mať napríklad aj pri výpadku dodávok dielov do výroby.

Firmy a živnostníci už môžu žiadať o posunutie splatnosti sociálnych odvodov za február. Formulár zverejnila Sociálna poisťovňa. Základnou podmienkou je pokles tržieb o 40 %, lehota sa im predĺži do konca júna 2025. (socpoist.sk)

Slovenskí zamestnávatelia môžu oddnes začať využívať pomoc z nového systému skrátenej práce. Nahrádza pandemickú Prvú pomoc. Štát môže firme, ktorá musela obmedziť svoju činnosť, poskytnúť na mzdy zamestnancov 60 % ich priemerného hodinového zárobku. Pre rok 2022 to bude maximálne 7,81 eur za hodinu, teda približne 1359 eur za mesiac.

Vláda opravila chybu v Prvej pomoci pre SZČO, ktorá bude platiť od marca. Zastropovala výšku vymeriavacieho základu v Sociálnej poisťovni, z ktorého sa počíta príspevok. SZČO dostane v marci od úradu práce najviac 810 eur.

Marcová pandemická pomoc živnostníkom s poklesom príjmu bude obmedzená na maximálne 810 eur. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra práce Milana Krajniaka.

Vláda schválila možnosť ďalšieho odkladu platenia sociálnych odvodov, tentoraz za február 2022. Splatnosť pre SZČO a zamestnávateľov sa posúva do 30. júna 2025, podmienkou je pokles tržieb minimálne o 40 %.

Partizánske odpustí polovicu nájomného prevádzkam, ktoré mali sťažené podnikanie počas tretej vlny pandémie, schválili to mestskí poslanci. Pomoc sa týka šiestich prevádzok, správa majetku mesta ju vyčíslila na viac ako 1978 eur.

Minister práce Milan Krajniak navrhol možnosť ďalšieho odkladu platenia sociálnych odvodov, tentoraz za február. Podmienkou zostane pokles tržieb aspoň o 40 %. Materiál má v programe vláda na stredajšom rokovaní.

Štát v závere minulého roka zvýšil objem vyplácanej Prvej pomoci podnikateľom. Veľkosť príspevkov sa však v súčte neblíži k tomu, čo dostávali počas druhej vlny pandémie.

Prvá pomoc sa v podobe, ako ju poznáme od začiatku pandémie, vo februári končí. Živnostníci budú môcť požiadať o príspevok aj v marci, ak bude trvať mimoriadna situácia, ale už podľa nových pravidiel. Musia mať pokles tržieb aspoň o 40%, podmienkou sú dva roky podnikania a platby odvodov.

Živnostníci si môžu započítať pandemickú pomoc do príjmov v daňovom priznaní za rok 2021 a uplatniť daňový bonus. Ak už priznanie podali a majú nárok na daňovú úľavu, mali by podať elektronicky do konca marca opravné daňové priznanie.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieV piatok Rusi zničili vojenskú administratívnu budovu v Mykolajive. Foto - APPríbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Bitka od synov Štefana Kuffu na záberoch zverejnených Aktualitami, pozemky pri Kežmarku a poslanci Filip a Štefan Kuffovci. Foto – Andrej Bán, TASR, FB Filipa Kuffu a AktualityManžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina VondrováMoji rodičia boli alkoholici, hovorí Martina Vondrová. Foto – Deník N/Ludvík HradilekTaiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineŠéf tchajpejského reprezentačného úradu na Slovensku David Nan-yang Lee. Foto N - Mirek TódaSociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoPetičné hárky s referendom za predčasné voľby, ktoré v roku 2021 podpísali státisíce ľudí. Foto N - Vladimír ŠimíčekEuroligy: Sme zúfalí, dáme tam Ronalda. Najbolestivejšia pre United bola povedomosť tej situácieErik ten Hag vie, že to nebude mať jednoduché. Foto - TASR/APAko Uber rozbíjal taxikárske mafie a aj tak sa nestal kladným hrdinomIlustračné foto - TASR/APNenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyFanúšikovia Maxa Verstappena počas VC Rakúska. Foto - TASR/AP, Matthias SchraderVďaka energetickej kríze im vzrástli tržby o tisíc percent za pol roka. Slovenský startup šetrí ľuďom elektrinuVladimír Miškovský - jeden z piatich zakladateľov Fuergy. Foto N - Tomáš BenedikovičNaď: Sulík nám navrhoval predčasné voľby s tým, že sa oplatia (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičAká je politická zodpovednosť premiéra HegeraFoto N - Tomáš BenedikovičZačínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuEliška Štechankovičová Gieciová s rodinou. Foto - Eliška Štechankovičová GieciováHrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuRuský vojak pred Zaporižžskou jadrovou elektrárňou. Foto - TASR/APKam za jedlom v Košiciach? Toto je 6 miest, ktoré nesmú chýbať na vašej gastromape

Nové na Dennikn.sk

09:46Pavol Regenda. Nebol draftovaný, hral za Michalovce a teraz má zmluvu s Anaheimom (rozhovor) 08:49List vydavateľa: Ako sa darilo Denníku N v prvom polroku a čo máme nové 08:33Putin chce americkú hráčku vymeniť za predlohu „obchodníka so smrťou“, ktorého si zahral Nicolas Cage 08:28Haaland a Núñez ukazujú, prečo stále potrebujeme klasické deviatky (+ prehľad prestupov za posledný týždeň) 06:51Ekonomický newsfilter: Sólo akcia SaS s návrhom ústavného dôchodkového zákona hovorí veľa o stave koaličných vzťahovVčera 21:26Začínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuVčera 20:24Hrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuVčera 19:58Newsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoVčera 18:20Dôležití ľudia na Slovensku stále nerozumejú hrám a démonizujú ich, hovorí veterán vývoja hier FerkoVčera 17:41Úspešná rodina Ambrovicsovcov si na svoje pečivo Minit ide postaviť ďalšiu veľkú fabrikuVčera 17:08Sociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Včera 17:01SaS dala do parlamentu ústavný zákon o dôchodkoch, Krajniak za tým vidí politické hry Včera 16:44Žilinka nezakročí proti kotlebovcom, ĽSNS už podľa neho nemá výtlak a neohrozuje demokraciuVčera 15:54Aká je politická zodpovednosť premiéra HegeraVčera 15:40Mám strach, mama, kde si? Kniha o drsnom detstve v Glasgowe za éry premiérky ThatcherovejVčera 15:05Kardinál Tomko zasiahol do svetových dejínVčera 14:54Taiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineVčera 13:44Američania schválili najväčší zákon na boj s klimatickou zmenou. Môžem sa pozrieť deťom do očí, povedal senátorVčera 13:31Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieVčera 12:41Nenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyVčera 12:22Ako Uber rozbíjal taxikárske mafie a aj tak sa nestal kladným hrdinomVčera 11:38Danglár: Od nás to nepočuliVčera 10:43Príbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Včera 09:39Euroligy: Sme zúfalí, dáme tam Ronalda. Najbolestivejšia pre United bola povedomosť tej situácieVčera 09:00Aj bez Slafkovského a Mešára máme tri útočné komandá, hovorí tréner Feneš pred MS do 20 rokovVčera 06:58Ekonomický newsfilter: Moody’s zhoršila Slovensku ratingový výhľad na negatívny00.00 13:59Manžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina Vondrová00.00 12:32Naď: Sulík nám navrhoval predčasné voľby s tým, že sa oplatia (+video)00.00 14:36Český týždeň: Minister financií má človeka, ktorý kontroluje, či sa vo vládnych návrhoch nepíše o gendri00.00 13:14Desaťročný problém vyriešila umelá inteligencia za pár minút. Databáza tvarov proteínov urýchli pokrok ľudstva