Silné ženy

Investovať môžete začať aj desiatimi eurami, ale čo najskôr a pravidelne, aby peniaze zarábali. Pre ženy môže byť sporenie spôsobom, ako sa vyhnúť závislosti od príjmu partnera. Vysvetľujeme základy, ako s investovaním začať.

25-ročná žena s rakovinou hrubého čreva opisuje, ako sa skutočná rakovina odlišuje od obrazu choroby v médiách. „Rakovina so sebou, bohužiaľ, niekedy prináša aj zúfalstvo a smrť. Keď to však beriem z vlastnej skúsenosti, každodenný život onkologických pacientov a pacientok je skôr nuda a nekonečné čakanie. Na to, že vám bude po chemoterapii lepšie, na výsledky, na ďalší cyklus, na ďalšiu návštevu lekára, na koniec liečby,“ hovorí Adéla Ježková.

Novinárka Adéla Ježková opisuje, ako u nej lekári dlhé mesiace prehliadali symptómy rakoviny a posielali ju za psychiatrom. „Nedokázala som pochopiť, prečo sa ku mne takto niekto správa. Prečo by som mala zveličovať svoje symptómy? Prečo by som dobrovoľne trávila večery na pohotovosti spoveďami o krvi v stolici? Prečo sa niektorí zdravotníci tvárili, akoby to CT, o ktoré som žiadala, mali sami zaplatiť?“ pýta sa v rozhovore.

Adéla Ježková. Foto - Lucie Kotvalová

25-ročná žena opisuje, ako jej lekári neverili vážne symptómy a diagnózu rakoviny si musela vydupať. „Veľmi mi ublížilo ponižovanie a zosmiešňovanie v ordináciách,“ vraví novinárka Adéla Ježková, ktorá nedávno absolvovala operáciu rakoviny hrubého čreva. Hovorí aj o tom, ako jej lekári vraveli, že na rakovinu je príliš mladá a pekná, alebo akú odozvu mala na článok, v ktorom opísala svoje skúsenosti.

Trauma zo sexuálneho zneužívania je ako burina, ktorá stále dorastá, hovorí herečka Iris Kristeková, ktorú v detstve zneužíval príbuzný. „Aké to je s tým žiť? Nevážiš si samu seba. Nie si schopná nadviazať normálny vzťah. Žiješ so silným pocitom, že do tohto života nepatríš,“ hovorí. Opisuje aj to, ako sa z jej prvého psychoterapeuta vykľul manipulátor, ktorý ju trestal napríklad vyzliekaním sa.

Herečka Iris Kristeková opisuje, ako jej rodina prehliadala, že ju v detstve zneužíval príbuzný. „Po jednej veľkej hádke mi členka rodiny povedala: Ale, prosím ťa, ty si to vraj chcela,“ hovorí. Príbuzný ju sexuálne zneužíval od jej siedmich do jedenástich rokov.

Herečku Iris Kristekovú ako dieťa zneužíval príbuzný, teraz svoju traumu pretavila do standupu a otvorene o nej hovorí. „Raz nás babička ‚pristihla‘, ale len zavrela dvere a robila, že nič,“ opisuje. Rozpráva, ako sexuálne zneužívanie v detstve ničí aj dospelý život a či bol príbuzný, ktorý zneužíval v rodine viac detí, potrestaný.

Iris Kristeková. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Bola som workoholička, dnes už chápem, že som nahraditeľná, vraví v rozhovore pralinkárka Jana Kašparová, ktorá prekonala rakovinu. V deň 40. narodenín sa jej svet obrátil naruby. Dovtedy deň čo deň pracovala od tretej ráno do noci.

Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Borisovi Kollárovi už žiadna reedukácia nepomôže, lebo jeho okolie mu umožňuje správať sa ako nezrelý jedinec, píše Jana Shemesh o kauze predsedu parlamentu. „V slovenskej politike sa napriek deklaráciám na ženy často myslí ako na posledné a agenda s nimi spojená sa vždy dá obetovať v rámci politického obchodu.“

Pod slnkom Jany Shemesh: Madonna na Grammy nám pripomenula, že všetci máme názor na ideálne starnutie

  • Prípad riaditeľky židovskej ultraortodoxnej dievčenskej školy potvrdzuje prax, keď sa z obetí stávajú vinníci len preto, lebo nemlčali
  • Mikaela Shiffrin prehovorila o menštruácii v športe. Konečne

V tento deň v roku 1821 sa narodila Elizabeth Blackwellová – prvá žena v moderných dejinách, ktorá vyštudovala medicínu a stala sa z nej lekárka.

Jana Shemesh píše o iránskej novinárke Masih Alinejad, ktorú chceli v New Yorku zabiť Teheránom najatí vrahovia. Vysvetľuje, čím táto útla žena tak dráždi iránsky režim, že opätovne riskoval akciu na americkej pôde, len aby ju umlčal.

Jana Shemesh vysvetľuje Mikulášovi Dzurindovi, prečo je nevhodné hovoriť novinárke, že je „mladučká“. „Pripomínať novinárke (platí aj pre novinára) jej vek, hovoriť o nej, že je mladučká, čo má prejudikovať, že si nepamätá, celkom nevie a podobne, sa už naozaj nehodí a tak trochu to degraduje obraz, ktorý by Dzurinda o sebe chcel šíriť.“

Ivica Jusková v roku 2005 vyhrala Miss Slovensko, od štrnástich sa venovala modelingu. „Vždy som mala pocit, že tá vonkajšia krása ma predikuje k tomu, aby som bola poslušná. Keď vizuálne pekne vyzerám, tak nemôžem žuť žuvačku ako hulvát, sedieť zosunutá a ofučaná na stoličke,“ hovorí zakladateľka obchodu so slovenským a s českým dizajnom slávica.

Foto N - Vladimír Šimíček

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien máte možnosť kúpiť si knihu Problémové ženy od novinárky Helen Lewisovej so zľavou 30 %. Akcia platí do dnešnej polnoci a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.

Pri príležitosti zajtrajšieho Medzinárodného dňa žien ponúka Denník N zľavu vo výške 30 % na titul Problémové ženy od novinárky Helen Lewis, ktorá vyšla vo vydavateľstve N Press. Zľava platí dnes a zajtra a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.

Transplantačný program v ústave detských chorôb pokračoval aj počas pandémie, hovorí Júlia Horáková, primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene. „Je nám jasné, že naši pacienti nemôžu čakať a musia byť liečení neodkladne, bez ohľadu na prebiehajúcu pandémiu.“

Na Deň matiek prinášame silné príbehy mám aj s možnosťou im pomôcť: Silvia stratila zrak, je po mozgovej príhode a sama sa stará o dcéru. Júlia zasa pomáha svojmu dospelému synovi, ktorý upadol do bdelej kómy len krátko predtým, ako sa mu narodil syn.

Mamy mamám na Deň matiek

Rúška nepovažujem za tragédiu ani za obmedzovanie osobnej slobody, hovorí Júlia Horáková, primárka transplantačnej jednotky kostnej drene. „Vidím v nich v prvom rade ochranu pred možnou infekciou. Naši pacienti, ich rodinní príslušníci i celý náš personál sme nosili rúška aj pred pandémiou,“ vysvetľuje.

Podcast V ženskom rode: Ana Kraljovski je Slovenka z Vojvodiny. V Srbsku pracovala ako zdravotná sestra. Pred tromi rokmi prišla aj s manželom na Slovensko a v Bratislave si našla miesto opatrovateľky v domove seniorov. V rozhovore rozpráva, ako pandémia zasiahla jej prácu.

Čo by sa malo zmeniť, aby bol život na Slovensku pre ženy lepší? „Odpoveď je jasná: Muži. Tak dobre, nie všetci,“ hovorí Katarína Farkašová, riaditeľka Aliancie žien Slovenska.

Štyri desiatky žien hovoria o tom, ako si predstavujú lepšie Slovensko. „Život na Slovensku by bol pre ženy oveľa krajší, keby sme nemuseli denne dokazovať, že sme dosť dobré, dosť pekné, dosť chudé, dosť kvalifikované, a keby všetkým už raz a navždy došlo, že ženy sú rovnocenným partnerom v práci, ale aj v domácnosti a rodičovstve,“ hovorí výtvarníčka Ivana Šáteková.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa spýtali slovenských političiek, vedkýň, umelkýň, aktivistiek a ďalších žien, čo by sa muselo zmeniť, aby sa ženám na Slovensku žilo lepšie. „Začať by sme mohli od konca. Od žien, ktoré sú viacnásobne znevýhodnené – matiek samoživiteliek a rómskych žien. Pandémia odhalila, že tieto skupiny u nás nikoho z politikov nezaujímajú,“ hovorí novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

V sobotu sa bude konať tretí ročník konferencie TEDxBratislavaWomen 2020, ktorej hlavnou témou je nebojácnosť. Vystúpenia rečníčok môžete sledovať v živom prenose od 17.00 h. (tedx)

Príbehy silných žien: Prvá Slovenka, ktorá preplávala Lamanšský prieliv. Zuzane Juskovej sa ľudia smiali, pripadala im už stará, roky neplávala a mala za sebou dve operácie chrbtice. Nedala sa odradiť a v 43 rokoch si splnila svoj dávny sen.

Ilustrácia - Monika Pascoe Mikysková

Príbehy silných žien: Zdeňka Wiedermannová Motyčková – zakladateľka dievčenských gymnázií a politických novín pre ženy. Rodáčka z Moravy pomohla vychovať generáciu vzdelaných žien, ktoré sa nebáli prejaviť svoj názor. A to sa im po roku 1918, keď vzniklo Československo, veľmi hodilo.

Ilustrácia – Veronika Vlková

Príbehy silných žien: Pre najlepšiu svetovú gymnastku Věru Čáslavskú boli sloboda a spravodlivosť dôležitejšie ako kariéra. Tak ako mnoho ďalších odvážnych ľudí podpísala manifest Dva tisíce slov a dala tým najavo svoj nesúhlas so sovietskou okupáciou.

Ilustrácia - Lucia Žatkuliaková

Nové na Dennikn.sk

19:26Developer odhalil, ako prebuduje areál po fabrike Palma. Prevažne bytový projekt bude stáť 175 miliónov eur 19:19Taraba pripúšťa kúpu košického U. S. Steelu. Štát na to ale nemá finančne ani manažérsky 19:14Príbeh kolonializmu v Afrike aj Ukrajina pol roka pred ruskou inváziou. Festival Berlinale ocenil silné spoločenské témy 19:01Newsfilter: Fico voličom Pellegriniho: Nieže sa prestanete báť! 18:49Graf dňa: Ratingové agentúry vidia, že Česko na rozdiel od Slovenska verejné financie naozaj ozdravuje 18:34Na Považí sa začnú vyrábať špeciálne zmesi proti horeniu elektromobilov. Znížia riziko vznietenia batérií 18:25Rodičia často nútia deti na inú strednú školu, než akú by chceli. Nechceme ich vidieť také, aké sú, hovorí kariérna poradkyňa 17:15Klopp by zranených nespočítal ani na prstoch rúk. Van Dijk všetkým pripomenul, že patrí k najlepším na svete 17:13Školák má vedieť, že po úlohách sa môže opäť hrať. Odborníčky radia, ako s deťmi zvládnuť školu 17:04Shooty: Hrdina 16:53Prežila som ťažké veci, ale dnes môžem pomôcť iným, hovorí Katarína Iršová o skúsenosti so schizoafektívnou poruchou 16:31Zle zaparkoval, policajti mu zlomili chrbticu. Verziu Haiťana o priebehu konfliktu vyšetrovateľ ignoroval 16:10Fico ako prvý hovorí o vojakoch štátov NATO na Ukrajine. Nasadenie slovenskej armády je fiktívna hrozba 16:09Švédsky analytik o vstupe krajiny do NATO: Vláda bola z Orbána nervózna, nevedela, čo chce 15:56Advokát Puškár tvrdí, že pozná vraha Daniela Tupého, na súde mlčí. Rodičov študenta necháva v neistote 15:36Čo nám (a Ústavnému súdu) chce povedať vláda čerstvo schválenou novelou Trestného zákona 15:00V Banskej Bystrici chce postaviť stovku bytov firma viacerých podnikateľov blízkych biznisu Kvietikovcov 14:33Od septembra majú deti v školách nárok na podporu. Prečo ju nedostávajú a čo treba zmeniť? 14:33Vývoj bojov (732. deň): Rusom rýchlo po sebe padajú dôležité lietadlá a už sa nedá veriť tomu, že si ich zostreľujú len sami 13:36Muzikanti organizujú koncert pre Stanku Apfelovú, výtvarníci pre ňu robia aukcie. Na liek proti rakovine 12:56Cítia sa osamelé a hanbia sa za smútok za starým životom. Katarína Žilák vytvorila priestor, kde matky nemusia predstierať 12:34Vysypali ukrajinské obilie a niektorí chvália Putina. Poľskí farmári sú čoraz viac proruskí 12:19Hľadajú ich laserom, na zostrelenie majú desiatky sekúnd. Reportáž o lovcoch šáhidov v lesoch za Charkivom 11:40Bola najväčšou atletickou nádejou za dlhé roky, no posledné dva roky takmer nepretekala. Tréning som si aspoň predstavovala, hovorí atlétka Zapletalová 11:33Dva roky od útoku 09:48Čo prekladáš? Vladislav Gális o extrémnych situáciách prekladu 09:33Firemný newsfilter: Syn úspešného strojára stavia byty, Bory Mall je na predaj a ospalú bratislavskú burzu má rozhýbať Armén 08:54Danglár: Rukavice 08:39Športový newsfilter: Zväz pri Calzonovi čelí dileme, ako neurobiť krok späť. V lete môže byť neskoro 08:00Ipsos: PS sa doťahuje na Smer a zväčšuje si potenciál. Od volieb zosilnel aj Hlas