Silné ženy

Desať príbehov výnimočných žien z knihy Kvapky na kameni.

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien máte možnosť kúpiť si knihu Problémové ženy od novinárky Helen Lewisovej so zľavou 30 %. Akcia platí do dnešnej polnoci a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.

Pri príležitosti zajtrajšieho Medzinárodného dňa žien ponúka Denník N zľavu vo výške 30 % na titul Problémové ženy od novinárky Helen Lewis, ktorá vyšla vo vydavateľstve N Press. Zľava platí dnes a zajtra a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.

Transplantačný program v ústave detských chorôb pokračoval aj počas pandémie, hovorí Júlia Horáková, primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene. „Je nám jasné, že naši pacienti nemôžu čakať a musia byť liečení neodkladne, bez ohľadu na prebiehajúcu pandémiu.“

Na Deň matiek prinášame silné príbehy mám aj s možnosťou im pomôcť: Silvia stratila zrak, je po mozgovej príhode a sama sa stará o dcéru. Júlia zasa pomáha svojmu dospelému synovi, ktorý upadol do bdelej kómy len krátko predtým, ako sa mu narodil syn.

Mamy mamám na Deň matiek

Rúška nepovažujem za tragédiu ani za obmedzovanie osobnej slobody, hovorí Júlia Horáková, primárka transplantačnej jednotky kostnej drene. „Vidím v nich v prvom rade ochranu pred možnou infekciou. Naši pacienti, ich rodinní príslušníci i celý náš personál sme nosili rúška aj pred pandémiou,“ vysvetľuje.

Podcast V ženskom rode: Ana Kraljovski je Slovenka z Vojvodiny. V Srbsku pracovala ako zdravotná sestra. Pred tromi rokmi prišla aj s manželom na Slovensko a v Bratislave si našla miesto opatrovateľky v domove seniorov. V rozhovore rozpráva, ako pandémia zasiahla jej prácu.

Čo by sa malo zmeniť, aby bol život na Slovensku pre ženy lepší? „Odpoveď je jasná: Muži. Tak dobre, nie všetci,“ hovorí Katarína Farkašová, riaditeľka Aliancie žien Slovenska.

Štyri desiatky žien hovoria o tom, ako si predstavujú lepšie Slovensko. „Život na Slovensku by bol pre ženy oveľa krajší, keby sme nemuseli denne dokazovať, že sme dosť dobré, dosť pekné, dosť chudé, dosť kvalifikované, a keby všetkým už raz a navždy došlo, že ženy sú rovnocenným partnerom v práci, ale aj v domácnosti a rodičovstve,“ hovorí výtvarníčka Ivana Šáteková.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa spýtali slovenských političiek, vedkýň, umelkýň, aktivistiek a ďalších žien, čo by sa muselo zmeniť, aby sa ženám na Slovensku žilo lepšie. „Začať by sme mohli od konca. Od žien, ktoré sú viacnásobne znevýhodnené – matiek samoživiteliek a rómskych žien. Pandémia odhalila, že tieto skupiny u nás nikoho z politikov nezaujímajú,“ hovorí novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

V sobotu sa bude konať tretí ročník konferencie TEDxBratislavaWomen 2020, ktorej hlavnou témou je nebojácnosť. Vystúpenia rečníčok môžete sledovať v živom prenose od 17.00 h. (tedx)

Príbehy silných žien: Prvá Slovenka, ktorá preplávala Lamanšský prieliv. Zuzane Juskovej sa ľudia smiali, pripadala im už stará, roky neplávala a mala za sebou dve operácie chrbtice. Nedala sa odradiť a v 43 rokoch si splnila svoj dávny sen.

Ilustrácia - Monika Pascoe Mikysková

Príbehy silných žien: Zdeňka Wiedermannová Motyčková – zakladateľka dievčenských gymnázií a politických novín pre ženy. Rodáčka z Moravy pomohla vychovať generáciu vzdelaných žien, ktoré sa nebáli prejaviť svoj názor. A to sa im po roku 1918, keď vzniklo Československo, veľmi hodilo.

Ilustrácia – Veronika Vlková

Príbehy silných žien: Pre najlepšiu svetovú gymnastku Věru Čáslavskú boli sloboda a spravodlivosť dôležitejšie ako kariéra. Tak ako mnoho ďalších odvážnych ľudí podpísala manifest Dva tisíce slov a dala tým najavo svoj nesúhlas so sovietskou okupáciou.

Ilustrácia - Lucia Žatkuliaková

Nové na Dennikn.sk

09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že až 08:39300 slov z ME: Motivačné video od trénera zabralo. Slováci rozhodli v 95. minúte a budú hrať o majstrovstvá sveta 07:00Komentátori Denníka N: Čaputová musí znovu kandidovať (+video)Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúrami