Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien máte možnosť kúpiť si knihu Problémové ženy od novinárky Helen Lewisovej so zľavou 30 %. Akcia platí do dnešnej polnoci a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.
Pri príležitosti zajtrajšieho Medzinárodného dňa žien ponúka Denník N zľavu vo výške 30 % na titul Problémové ženy od novinárky Helen Lewis, ktorá vyšla vo vydavateľstve N Press. Zľava platí dnes a zajtra a vzťahuje sa aj na elektronickú verziu knihy.
Transplantačný program v ústave detských chorôb pokračoval aj počas pandémie, hovorí Júlia Horáková, primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene. „Je nám jasné, že naši pacienti nemôžu čakať a musia byť liečení neodkladne, bez ohľadu na prebiehajúcu pandémiu.“
Na Deň matiek prinášame silné príbehy mám aj s možnosťou im pomôcť: Silvia stratila zrak, je po mozgovej príhode a sama sa stará o dcéru. Júlia zasa pomáha svojmu dospelému synovi, ktorý upadol do bdelej kómy len krátko predtým, ako sa mu narodil syn.
Rúška nepovažujem za tragédiu ani za obmedzovanie osobnej slobody, hovorí Júlia Horáková, primárka transplantačnej jednotky kostnej drene. „Vidím v nich v prvom rade ochranu pred možnou infekciou. Naši pacienti, ich rodinní príslušníci i celý náš personál sme nosili rúška aj pred pandémiou,“ vysvetľuje.
Podcast V ženskom rode: Ana Kraljovski je Slovenka z Vojvodiny. V Srbsku pracovala ako zdravotná sestra. Pred tromi rokmi prišla aj s manželom na Slovensko a v Bratislave si našla miesto opatrovateľky v domove seniorov. V rozhovore rozpráva, ako pandémia zasiahla jej prácu.
Čo by sa malo zmeniť, aby bol život na Slovensku pre ženy lepší? „Odpoveď je jasná: Muži. Tak dobre, nie všetci,“ hovorí Katarína Farkašová, riaditeľka Aliancie žien Slovenska.
Štyri desiatky žien hovoria o tom, ako si predstavujú lepšie Slovensko. „Život na Slovensku by bol pre ženy oveľa krajší, keby sme nemuseli denne dokazovať, že sme dosť dobré, dosť pekné, dosť chudé, dosť kvalifikované, a keby všetkým už raz a navždy došlo, že ženy sú rovnocenným partnerom v práci, ale aj v domácnosti a rodičovstve,“ hovorí výtvarníčka Ivana Šáteková.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa spýtali slovenských političiek, vedkýň, umelkýň, aktivistiek a ďalších žien, čo by sa muselo zmeniť, aby sa ženám na Slovensku žilo lepšie. „Začať by sme mohli od konca. Od žien, ktoré sú viacnásobne znevýhodnené – matiek samoživiteliek a rómskych žien. Pandémia odhalila, že tieto skupiny u nás nikoho z politikov nezaujímajú,“ hovorí novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.
V sobotu sa bude konať tretí ročník konferencie TEDxBratislavaWomen 2020, ktorej hlavnou témou je nebojácnosť. Vystúpenia rečníčok môžete sledovať v živom prenose od 17.00 h. (tedx)
Príbehy silných žien: Prvá Slovenka, ktorá preplávala Lamanšský prieliv. Zuzane Juskovej sa ľudia smiali, pripadala im už stará, roky neplávala a mala za sebou dve operácie chrbtice. Nedala sa odradiť a v 43 rokoch si splnila svoj dávny sen.
Príbehy silných žien: Zdeňka Wiedermannová Motyčková – zakladateľka dievčenských gymnázií a politických novín pre ženy. Rodáčka z Moravy pomohla vychovať generáciu vzdelaných žien, ktoré sa nebáli prejaviť svoj názor. A to sa im po roku 1918, keď vzniklo Československo, veľmi hodilo.
Príbehy silných žien: Pre najlepšiu svetovú gymnastku Věru Čáslavskú boli sloboda a spravodlivosť dôležitejšie ako kariéra. Tak ako mnoho ďalších odvážnych ľudí podpísala manifest Dva tisíce slov a dala tým najavo svoj nesúhlas so sovietskou okupáciou.